Nederland. BURGERLIJKE STAND. Brand te Hamburg. Den 4 is hier een groote goederenloods van de firma Hambroek Taubmann, waarin groote partijen olie, naphtha, tabak enz. opgeslagen waren, door brand vernield. De schade wordt op ongeveer 400.000 mark geschat. De Dultscliers en de Boeren. 'In eene vergadering te Berlijn, waar zeker vier duizend menschen tegenwoordig waren, heeft dr. Stöcker, de voormalige Hofprediker, gezegd, dat van de 56.000.000 Dnitschers er 55 990.000, ja meer, vóór de Boeren zijn. Hen kostbare hond. f 24,000 voor een hond is geen kleinigheid. Ben bod van 2000 pd. st. is dezer dagen voor een der beste Bngelsche hazenwinden, genaamd Farnidor Ferry, door de eigenaars, do heeren Fawcett, afgewezen. Boter-ultvoer naar Belglit. Men schrijft aan het >N. v. d. D" van de Belgische grenzen Het is algemeen bekend, dat wij sinds jaren met Bel gië een levendigen handel drijven in boter, en dat jaar lijks groote hoeveelheden uit ons land naar België gaan. Minder bekend is het echter, dat deze handel meer en meer afneemt, en dat de invoer jaarlijks met een half millioen kilogram vermindert. Eene gunstige uitzondering hierop maakt echter het vorige jaar, toen de invoer slechts 50.000 kilogram minder bedroeg dan in 1899, Ziehier de offieiëele cijfersIn 1897 voerde ons land in België 4,088,620 K. G. boterin 1898 3,539,554 K. G.; in 1899 2,897,021 K. G.en in 1900 2,848,426 K. G. De oorzaak dezer vermindering is, dat in de laatste jaren in België veel werk gemaakt wordt van zuivel bereiding. Op het platteland worden overal scholen opge richt, waar de meisjes onderricht krijgen in het bereiden van boter en kaas op vele plaatsen ontstaan boterfabriekeu, terwijl èn door de Begeering èn door de landbouwver- eenigingen a'le pogingen in het werk gesteld worden om het Belgische rundvee te veredelen. Daardoor neemt de productie van boter elk jaar toe, en in 1900 kon België reeds 2,614,888 kilogram boter uitvoeren. Was onze boter in België niet zoo gezocht, dan zou onze boterhandel met dat land niet veel meer te betee- kenen hebben; want België produeeert tegenwoordig bijna evenveel boter als het zelf noodig heelt, en de Belgen hopen dit jaar in staat te zjjn in den vreemde meer boter te verkoopen dan zij zelf invoeren. Het is dus te voorzien, dat Nederland van lieverlede minder boter in België zal kunnen verkoopen, en het zal dus voor onzen handel noodig zijn, dat wij andere koopers zoeken. De uitgevoerde Belgische boter gaat hoofdzakelijk naar het Noorden van Frankrijk. Echter is de Belgische boter in den handel niet zoo gezocht als d# Nederlandsche. Zonden de Franschen, wanneer zij met onze boter kennis maakten, niet de onze verkiezen boven de Belgische De proef zou gemakkelijk te nemen zijn. Daarbij komt, dat onze boterinvoer in België sinds 1 Januari nog meer belemmerd wordt. Niet alleen moeten wij 10 cents per kilo invoerrechten betalen, maar sinds Nieuwjaar wordt elke hoeveelheid Nederlandsche boter aan eene scherpe keuring onderworpen. Wordt na een scheikundig onderzoek vastgesteld dat zij minder dan 25 titreert,' dan wordt zij niet als natuurboter, maar als margarine beschouwd en teruggezonden. De Belgische Minister van Landbouw heeft op zes plaatsen aan de Nederlandsche grens laboratoria opgericht, waar scheikundigen dagelijks zeer ernstige proefnemingen doen met onze ingovoerde boter. Bovendien wordt dooi de inspecteurs op de vervalschingen van levensmiddelen aan elk grensstation van eeuig belang nauwlettend toe zicht gehouden en wordt alle uit ons land komende boter nauwkeurig onderzocht. De kosten van deze keuring zullen natuurlijk binnenkort wel op den invoer er verhaald worden. Hofberichten. Na de feesten zoo meldt »Het Vad." keert H. M. de Koningin met den Prins der Nederlanden naar Het Loo terug, om daar tot 1 April te vertoeven dan gaat het Vorstelijk Echtpaar naar Schwerin, vanwaar H. M. en Z. K. H. 12 April op Het Loo worden terug verwacht. Eerst in het laatst van Juni of begin Juli zal, wan neer aan de voorloopig gemaakte plannen gevolg kan worden gegeven, het Koninklijk Paar voor eenigen tijd naar het buitenland vertrekken. maakten, hadden de dames ondertusschen druk en ijverig gepraat. De glazen deuren waren gesloten. Anders had men van het balkon een prachtig uitzicht over de haven met do zeeboezem, die zich tusschen het eiland en het vasteland uitstrekte, en de bergen aan de overzijdo maar dien dag verdween alles in grauwen nevel en regenwolken. Op de confidante zaten de beide jonge vrouwen, die samen opgegroeid waren in de zonnige stad aan den Rijn, waar Botienstein met zijn gezin had gewoond, totdat hij naar Berlijn werd overgeplaatst. De vriendschap van de jonge meisjes was echter niet bestand gebleken tegen de vervreemding, die later tusschen de beide families plaats had en ten slotte aan allen om gang een eind maakte. Maar nu, na ruim tien jaar en bij die onverwachte ontmoeting, waren de verbroken ban den weer aangeknoopt en heerschte hier althans weer de oude vertrouwelijke toon. Mevrouw Meta Bahnsdorf, een mooie, bevallige blondine, vlug en levendig in haar spreken en manieren, was maar twee jaar jonger dan Elfriede van Wslkow en praatte vroolijk tot hare vriendin, terwijl deze met do hand onder hot hoofd meestal toeluisterde. Nu vroeg zij evenwel, zonder van houding te veranderen »Dus zijt gij gelukkig getrouwd, Meta? Wezenlijk gelukkig Het kleine vrouwtje, wie het geluk uit de lachende blauwe oogen sl raaide, werd half boos over deze vraag. »Wel foei, Elfriede, dat's een beleedigiug voor mijn man 1 Denkt ge dan, dat hij de kunst niet verstaat om mg gelukkig te maken Hij heeft 't mijn vader bij hoog en laag beloofd, toen hij mij naar het vreemde land meevoerde, en tronw woord gehouden ook. Natuurlijk De »Noord-Hollandsche Vereeniging »Het Witte Kruis" telt tegenwoordig reeds 65 afdeelingen. Het hoofdbestuur bestaat uit de heerenDr. P. J. Barnouw, te Amsterdam, voorzitterH. J. Calkoen, te Edam, ondervoorzitter; Thieme, te Bloemendaal, secretaris; M. A. Perk, te Amsterdam, penningmeester; dr. P. An kersmit, te Amsterdam, magazijnmeester; J. G. van Eden, te Nieuwe-NiedorpH. Feisser, te Schagen D. van Leijden te Krommenie en Dr. M. Niemeijer, te Hilversum. Te Helden is een jongen, die met zjjn meisje wandelde, plotseling in de Singelgracht gesprongen. Na meer dan een uur dreggen werd hij levenloos opgehaald. Hoog water. Door den aanhoudende westenwind is 't boezem water in Friesland zóó gestegen, dat de lage landen weer zijn ondergeloopen, waardoor ze één zee vertoonen. De watermolens in den polder malen dag en nacht door. Hoewel 't ijs in de kanalen verdwenen is, zijn de wijken, die in de kanalen uitloopen, daarvan nog niet bevrjjd, zoodat de turf in de venen waaraan groote behoefte is, nog niet door de schippers kan bereikt worden. Schermerhorn. Gekozen tot heemraden van den polder Mijzen, de heeren 0. Bood alhier en J. Kos, te Ursem. Te Botterdam is eene 16-jarige dienstbode van eene hoogte van 7 k 8 M. op straat gevallen. Zwaar ge kneusd naar het ziekenhuis gebrachtoverleed zij daar weldra. Het ongeluk gebeurde doordat zij op zolder, ver moedelijk bij het afborstelen van een rok, geleund heeft tegen twee naar buiten openslaande deuren die niet gesloten waren. Hen vierling. Bij P. van den Branden te Geerardsbergen werd aldus leest men in De Maasbode een vierling geboren. De vier kinderen zijn in volle gezondheid. Met vier versierde hondenkarren reden ze naar den doop, ter wijl de peters, de meters en familieleden, in rijtuigen met ezels bespannen er achter reden. Heel Geerardsbergen staat er van in rep en roer, en de rijkste lieden brengen een bezoek aan moeder van den Branden. In het dorp Peize wonen vier broeders die allen dit jaar voor de nationale militie moeten loten. De vader is gezegend met niet minder dan vier paar tweelingen. Oudkarspel. Geboren. 1 Febr. Johannes, z. van Willem Kos en Geertje Groot huizen. 18 Anna, d. van Adrianns Groen en Antje Waij. 21 Pieter, z. van Willem Zweed en Antje Kuiper. 23 Grietje, d. van Antonie Prijs en Hendrika Buijs. Overleden. r6 Febr. Jacob Kok, wednr. van Pietertje Jongejan, 37 j. 20 Neeltja Bloemendaal, wede. van Jacob Hop man, 62 j. Obdam Getrouwd. 7 Febr. Klaas Koeman en Aagje Wittebol. Jacobus Wittebol en Gunrtje van Schagen. Geboren. 18 Febr. Dieuwertje, d. van Nicolaas Heilig en Cornelia Leek. 22 Elisabeth Maria, d. van Willem Zwart en Eli sabeth Lichthart. 25 Meinoutje, d. van Corneiis Maars en Leentje Slagt. 26 Johannes, z. van Jan Koning en Aafje Floris. Overleden. 17 Febr. Pieter Goedhart, echtgen. van Trijntje Brink, 55 j. 21 Gerrit Bekker, wednr. van ürsala Boosloot, won. te Zuidscharwoude, 79 j. 27 Catharina, d. van Klaas Bijvoet en Trijntje Molenaar, 6 m. Zuidscharwoude. Geboren. 12 Febr. Neeltje, d. van R. Luijting en Sr. Smit. 17 Sicco Benedictus, z. van B. de Vries en R. Kingma. 21 Klaas, z. van J. Kliffen en E. Jonker. 24 Catharina Cornelia, d. van D. de Jong en S. Hesselman. Overleden. 21 Febr. G. Bekker, te Obdam, 79 j. 25 Levenloos aangegeven kind van C. Heertjes. had ik in den eersten tijd wel eens erg het heimwee, al wilde ik dit mijn Frits niet laten blijken, maar toen kwamen de kindersn sDe kinderen 1" herhaalde Elfriede zacht. »Zijn ze niet allerliefst, de jongen zoowel als het meisje vroeg de moeder met glinsterende oogen. »Ja, als dat kleine goedje door het huis begint to kraaien en te kruipen, dan heeft men wel aan wat anders te denken dan aan het ouderlijk huis. Maar gij weet dat zoo niet, je huwelijk is kinderloos goweest." »Ja Goddank!" Deze woorden klonken zoo hard, zoo wonderlijk bitter, dat Meta verschrikt opkeek »Maar, Elfriede!" Elfriede drukte de lippen samen, alsof dit woord haar onbedacht was ontsnapt. »Dat wil zeggen ge moet mij niet verkeerd verstaan. Ik meen eigenlijk, in dat geval hadden we niet meer kunnen reizen, en voor Wil- kow's gezondheid was een zuidelijk klimaat noodig hij kon de noordsche lucht niet verdragen." Zij zeide dit weer op onverschilligen toon. Mevrouw Rahnsdorf bezat nog niet veel menschenkennis, anders zou die bittere uitroep haar allicht iets te denken hebben gegeven nu hernam zij echter na een kleine pauze onge dwongen, hoewel eeDigszins aarzelend: »Wilt ge mij nog altijd niet vertellen, wat er indertijd tusschen jou en Robert is voorgevallen Elfriede hief driftig het hoofd opmen zou niet gedacht hebben, dat die doffe, donkere oogen zoo toornig konden opflikkeren. »Wjiarom vervolgt ge mij toch met die vragen Ik heb je immers verzocht daarover te zwijgen »Ja, gij doet net als Robert," antwoordde de kleine Koedyk. Ondertrouwd 7 en getrouwd 22 Februari. Lourens Snip en Maartje Beets. Geboren. 3 Febr. Anna, d. van Jacob van Baar en Neeltje Meijering. 4 Maartje, d. van Corneiis IJfs en Gunrtje Glas. 19 Dieuwertje, d. van Klaas de Geus en Antje Struif. 21 Nicolaas Johannes, z. van Johannes Petrus Berger en Grietje Kuiper. 22 Catharina, d. van Jacob Bras en Trijntje Oud. 27 Grietjed. van Klaas van der Woude en Neeltje Booij. Overleden. 14 Febr. Elisabeth Hartog, 2 j. 22 Nicolaas Johannes Berger, 1 d. Bergen. Getrouwd. 5 Febr. Nicolaas Glorie en Aafje Briefjes. 6 Adrianns Groot en Agatha Maria Johanna van den Berg. Geboren. 10 Febr. Christina, d. van Martinus van der Steen en Engelina de Moor. 11 Johan, z. van Reinier Dekker en Jansje Leek. 18 Trijntje, d. van Pieter Johannes Brouwer en Jannetje Klaverblad. Overleden. 19 Febr. Antje Bruin, 54 j. 21 Dieuwertje Ploeger, 44 j. O a d o r p. Getrouwd. 3 Febr. Philippus Mes en Maartje Hoogeboom. 17 Pieter Hes en Trijntje Mak. Geboren. 7 Febr. Hendricus Wilhelm, z. van Petrus Johannes Lenting en Reintje Vader. 9 Alida, d. van Dirk Blom en Jantje Witsen. 26 Gerrit, z. van Jan Schoen en Cornelia Salomons. 27 Nicolaas, z. van Klaas Molenaar en Geertruida Engeringh. 28 Hendrikz. van Pieter Koning en Trijntje de Boer. Overleden. 27 Febr. Franciscus, z. van Dirk van Veen en Anna Boer 16 j., overleden te Alkmaar. 28 Trijntje van Diepen, echtgen. van Coenraad Bruijns, 69 j. Woordseliarwoude. 1—28 Februari. Getrouwd. Jan de Beurs, te Twisk en A. Swager. Geboren. Trijntje van Jan Jonker Jz. en Antje Glas. Maar tje d. van Corneiis Spaans en Maartje Kooij. Overleden te Alkmaar Ferdinand van der Goes echtgen. van Elisabeth Lange veld bijna 45 j. Oude Bfiedorp. G etrouwd: 3 Febr. Pieter de Ruiter en Jantje Kind. Geboren 1 Febr. Geertje en Annads. van Jacob de Jong en Grietje Noordstrand. 3 Cornelia, d. van Jan Tamis en Gunrtje Schilder. 13 Wilhelmus Johannisz. van Simon Quax en Dieuwertje Morsch. 18 Jansje Maria, d. van Dirk Dekker en Trijntje Wit. 19 Ariaantje, d. van Corneiis Bakker en Grietje Mars. Overleden: 12 Febr. Pieter Beemsterboer echtgen. van Catharina Bleeker, 51 j. 15 Aafje de Groot, echtg. van Johannes Borst, 28 j. 21 Theodoras, z. van Jan Wiering en Wilhelmina Jansen, 10 w. vrouw, veeleer verwonderd dan boos over dezen uitval. »Die wordt ook altijd dadelijk woedend, als ik daarover begin, en kijkt mij aan met een gezicht, dat ik boe noch ba meer durf zeggen. Maar gij bondt mij, zoo'n vriendin uit je jeugd, toch wel alles opbiechten. Ik werd door je beiden altijd maar als een kind behandeld en buiten alles gehouden, omdat ik een paar jaar jonger was dan gij. Maar ik was toch slim genoeg om te merken, dat 't tusschen je beiden niet in orde was.'' Elfriede maakte een ongeduldig gebaar en scheen aan dit gesprek ten koste van eiken prijs een eind te willen maken maar Meta had besloten daarvan vooreerst nog niet af te Btappen en ging dus voort »Toeu de tijding van je engagement uit Berlijn kwam Robert was toen al naar Amerika wist ik eigenlijk niet wat daarvan te denken. Later schreeft ge mij ook niet meer en Robert zweeg hardnekkig op elke schriftelijke vraag.'t Heeft mij indertijd heel wat hoofdbrekens gekost." »Dat was geheel onnoodig," zeide Elfriede koel. vEn ook niet de moeite waard." >Niet Wel, waarom wordt gij beiden dan zoo boos als men je aan dien tijd herinnert »Omdat 't niet prettig is aan kinderachtigheden te worden herinnerd die sinds lang zijn vergeten. Ge moest dit je broer en mij wezenljjk besparen Dit klonk nog altijd recht knorrig. Het kleine vrouwtje schudde peinzend het hoofd maar had geen tijd om meer te vragen daar de deur van het salon nu geopend werd. Men hoordeWelborn al praten eer men nog iemand kon zien. Hij liet de twee andere heeren voorgaan doch liep toen aanstonds op mevrouw Wilkow toe om te vragen hoe zij voer en haar den reeds 's morgens in gereedheid gehouden ruiker rozen te overhandigen. Hij zeide de gan- sche litanie zijner vreezen en angsten ten opzichte van hare gezondheid nogmaals op en richtte vervolgens, na de geruststellende verzekering dat zij volmaakt wel was, het woord tot mevrouw Bahnsdorf. Elfriedehebt ge al gehoord, dat Robert do volgende week vertrekt dus wendde de geheimraad zich tot zijne dochter. Wordt vervolgd. Druk van Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6