Honderd en derde jaargang. 1901 WOENSDAG 13 MAART. Buitenland. Laatste Berichten. Neclerian d. l)e Oorlog in Zuid-Afrika. NO. 31. Eerste blad. ALK1IAARSCHË COURANT. Deze Couraut wordt Olasdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor A-Lkmaak f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t Prfls der gewone advertentlcn Per regel ffO,lS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. Tergunning (Drankwet.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat aan hen vergunning is gevraagd door de Wed. P. M. V. ZERVAS, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Voormeer, wijk D no 7, welke vergunning thans ten name staat van wijlen haar echtgenoot P. M. V. ZERVAS. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 12 Maart 1901. 0. D. DONATH, Secretaris. BHIi&IE. Den 9 had by het station Heulebij Kortrijk een spoorwegongeluk plaats. De personentrein, die te 9 u. 43 m. uit Roulers naar Kortrijk vertrekt, kwam tenge volge van een verkeerden wisselstand bij het station Heule op een lijn waarop een goederentrein stond. Een aantal wagens werden verbrijzeld de machinist en twee reizi gers werden gedood, vele reizigers ernstig gewond. CHINA. Verscheidene groote Europeesche bladen ontvangen onheilspellende berichten over de Mantsjoerije- qnaestie en knoopen daaraan sombere beschouwingen vast. Ofschoon de Russische minister van buitenlandsche zaken, graaf Lambsdorff, ontkent, dat er een overeenkomst zoude zijn gesloten, waarbij China Mantsjoerije afstaat, doch be weert, dat er slechts eon regeling is getroffen omtrent de verhouding der Russische militaire en Chineesche burger lijke autoriteiten, melden, gewoonlijk goed ingelichte cor respondenten uit Peking dat de oorspronkelijk geopen baarde tekst wel degelijk juist is en zij voegen er bij, dat Rusland de onderteekening der overeeukomst blijft eischen. Dat het conflict (zoo het beslaat) uit den weg geruimd zal worden, en Rusland ten slotte toch doet wat het wil, is wel zeker, doch de vraag is alleen op welke wijze. DUI.TSCJlIIiA.WJB. De Keizer is geheel hersteld en reeds weder aan den arbeid. Eerst nu wordt bekend, dat bij den terugkeer van koning Edward VII uit Daitschland naar Engeland aan een der Duitsche stations een auti-Engelsche betooging heeft plaats gehad. Een troep manifestanten wist op het per ron door te dringen en riep toen de trein stil hield »Er uitEdward 1" Duitsche ambtenaren die den Ko ning kwamen begroeten werden lastig gevallen. De stationchef is ontslagen, omdat hij deze betooging niet heeft weten te beletten en daardoor is het gebeurde bekend geworden. EWWMIiAWD. Volgens de laatste berichten zoude suiker belast worden om de kosten van den oorlog met de Boeren-republieken en van de legerbervorming te dekken. De belasting zou een stuiver per pond bedragen en aan de schatkist 6,500,000 opbrengen. Hoewel dit bericht nog geenszins officieel is, slaan de groote fabrikanten van suikerwerken, biscuits, confituren enz. reeds aanzienlijke hoeveelheden suiker in tegen de thans geldende prijzenwaardoor zij een aardig voor deeltje hopen te maken. ZUID-AFRIKA. Geen nieuws, noch van gevechten, cèch van de vredesonderhandelingen. Zou dit stilzwijgen er wellicht op wijzen dat die Engelsche bladen gelijk hebbendie beweren dat Kitchener aan Botha een wapenstilstand heeft toegestaan ten einde hem in staat te stellen met zijn officieren over de vredesvoorwaarden te onderhandelen Onmogelijk is het nieten zeker waarschijnlijker dan het telegramdat eenige dagen geleden meldde, dat Botha genegen zou zijn voorwaarden aan te nemen die Steijn en De Wet van de algemeene amnestie nitsluiten 1 Een vertraagd telegram geeft bijzonderheden omtrent het gevechtdoor Kruitzinger's commando geleverd bij Pearston, dat door de Boeren werd bezet. Daarbij ont kwamen 22 man van Nesbit's ruiterij, die bij de stad werkeloos hadden gelegen gedurende den strijd en toen zij de witte vlag zagen hijschen in de stad, het geraden achtten hun biezen te pakken. De Boeren achtervolgden hen eenigen tijd. De Boeren waren 600 man sterk en hadden een pom pon. Zij hebben later Pearston weer ontruimd en zijn getrokken naar het moeilijke terrein ten noordwesten van de stad. Den magistraat van Pearston en den be velhebber luitenant Thomas namen zij mede. De En gelsche correspondenten geloovendat de Boeren te Pearston maar geringe resultaten zullen bereikt hebben, daar een paar weken geleden het remonte-departement een 700-tal van de beste paarden uit het district had gehaald. Kolonel Gorringe is den 5 Pearston binnengetrokken. De verliezenlijst van den 9 van het War Office gaf35 dooden van wie 12 aan ziekte overleden 24 gewonden. PRETORIA, 11 Maart. De nitslug der onderhande lingen met Botha wordt met ongeduld, maar met goede verwachting tegemoet gezien. LORENQO MARQUEZ, 11 Maart. Generaal Botha is volkomen bereid zich over te geven en vraagde een wapen stilstand, teneinde met De Wet te raadplegen. Men ge looft dat Botha zich zal overgeven, zelfs al weigert De Wet. Do spoorweg van Loren90 Marqnez naar Pretoria is nu vrij van Boeren. Deze hebben geen munitie meer voor hun kanonnen en begraven niet alleen de groote stukken, maar zelfs de pompoms en Maxims. Ongeregeldheden In Spanje. MADRID, 11 Maart. Tnsschen patroons en werklieden te Manilea bij Barcelona zijn geschillen gerezen. De laat- sten vielen, het clubgebouw der fabrikanten aan en losten een aantal schoten, waardoor een groot aantal personen gewond werd o. a. de Alcade (stadsrechter in Spanje) en diens z^on. De oproerlingen staken twee huizen in brand en sneden de verbindingen af tnsschen Manilea en Barce lona, Er zijn troepen naar de plaats gezonden. Schipbreuk. Het Engelsche stoomschip »Avlona" is den 8 bij Bilbao tegen de rotsen geslingerd en gezonken. De be manning van 23 koppen kwam om. den nieuwe boot. De bootmaker Lürsten te Anmnnd-Vegesack, heeft een nieuw soort reddingsboot uitgevonden (vooral ook als schaepsboot te gebruiken) die 60 personen kan be vatten, bewaard wordt in opgevouwen toestand en in ëén minuut tijds door drie personen in elkaar kan worden gezet. den kunst-wielrijder. In Engeland treedt thans, naar »Da Kampioen'' meldt, een kunst-wielrijder op, die alle deskundigen en niet-deskundigen in verbazing brengtdoor een aantal toeren van ongekende vaardigheid en halsbrekendheid. Bnt Snyder, zoo heet hij, springt o.m. met een gewone safety van den grond op een tafelmaakt in vollen ren van een springplank met wiel en al een saltomortale van 10 voet hoog en komt ongeveer 22 voet verder netjes met beide wielen op den grond terecht, om daarna weer gewoon door te peddelen Groote volharding kost het, om dergelijke kansten te leeren. Negen maanden van dagelijksche oefening waren b.v. noodig, voordat deze kampioen-knnst-wielrijder, op zijn machine gezeten, met zijwaartscbe sprongen een trap van 12 treden kon beklimmen. Voor het »instndeeren" van zijn sensationeele fiets-saltomortale had hy echter maar 12 weken noodig plus een dozijn rijwielen, die bij deze studies achtereenvolgens gekraakt werden. Ook de experimontator kwam er niet altijd heelhuids af. Voor dit beroep moet men daarom behalvo durf en volharding ook goed »geneesvleesch'' bezitten. En een rijwielfabriek, die zeer coulant is in garantie-questies! Rollende drankhuizen. Een koffiehnishonder in Kansas, wiens ondernemings zin nog niet geleden heeft van de bijlslagen van de hard handige drankbestrijdster mevrouw Nation, die onlangs een ware vernielingstocht tegen de kroegen is begonnen en zelve gewapend met een bijl, zeer strijdlustig optrad, heeft een prachtig middel uitgedacht om zijn drank te blijven verkoopen en toch zijn leven te beveiligen. Hij heeft een grooten wagen laten mak n van ijzeren platen voorzien, sterk genoeg om den krachtigsten bijlhouw te weren een span van zes muildieren trekt zijn rijdende bar door bet land en overal verkoopt de slokjesbaas zijn waar. Boven zijn wagen is een platje gebonwd en als de drank apostelen te lastig worden, kan hij een achttal klanten bergen en met zijn muildieren weggaloppeeren buiten bet bereik der nationnisten. Het plan is zoo uitlokkend, dat verschillende kroege bazen het gaan nabootsen en een aantal rollende kroegen reeds in bestelling is. Russische boter ln Engeland. Men schrijft uit Londen aan het »Exportblad"De meest belangrijke gebeurtenis in den boterhandel is, dat Rusland voor zich een eigen plaats heeft gewonnen in dien handel, gedurende het gepasseerde jaar. Vroeger jaren werd Russische boter gerangschikt met die van andere streken, als zijnde van weinig of geen belang, doch thans heeft Rusland een plaats van haar eigen. In October 1899 werden er van die »onbekende streken'' 898 ton boter gezonden en gedurende 10 maanden kregen wij 11902 ton, waarvan Rnsland's aandeel niet groot kon genoemd worden. Vau die »andere streken" kregen wij steeds 500 ton per maand. Doch in October 1900 kregen wij van Rnsland alleen rOOO ton boter en gedurende 10 maanden was haar bijdrage 9171 ton. De aanvoer van October werd voor 90,273 verkocht en Rnsland heeft gedurende de 10 maanden 862,833 voor boter ontvangen. Dat is een enorm kapitaal van geld om door een land, dat zoo geschikt is voor landbouw als Engeland, te worden uitbetaald, en dat juist, omdat onze landbouwers niet kunnen of willen gebruik maken van het land, zooals de Russische landbouwers dat doen in hun eigen kond en afschrikkend land. Wij waren er op voorbereid om van Frankrijk en Denemarken een les in boterbereiding te ontvangen, doch van Rusland, neen dat niet. Hieraan kannen wij toevoegen, dat de stoomvaartlijnen van Riga en Liban op de Engelsche oostel. en wastl. havens gezamen lijk van af 13 Maart de vracht brengen op 22 kop. per pond, resp. 24 kop. en de Russische concurrentie ver" scherpt zal worden. A T J U U. De »N. R. C." ontving den 9 een telegram uit Batavia »Paa Reubee werd door ons na een hevigen tegen stand genomen. De vijand had 77 dooden. Aan onze zijde werd kapitein Schröler gewond en werden 7 minderen gedood. Vele geweren en munitie werden buit gemaakt." Volgens een telegram aan het Handelsblad zouden kapitein Schröler en 7 man zijn gewond en 2 man zijn g ed o o d. Het blad schrijft daaronder: Er zijn twee kapiteins Schrödor bij het Indische leger, C. C. A. en L. F. Wij kunnen niet u tmaken, welke van die twee hier bedoeld is. tieneraal Tan Heutsz. Een den 10 door den minister van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landech-Indiö lnidtVan Heutsz gevaar geheel geweken.'' Kamerverkiezingen. De Sociaal-democratische Arbeiders-Kiesvereeniging te Zaan dam heeft met algemeene stemmen tot candi- daat voor de Tweede Kamer gesteld mr. Mendels, redac teur van Het Volk. Brieven uit Transvaal en Vrijstaat. Van de zijde der Engelsche postadministratie zijn dezer dagen weder terugontvangen uit Nederland ver zonden brieven en andere stukken voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat, welke niet konden worden terecht gebracht Tot 15 April e. k. kunnen afzenders van brieven voor de Transvaal en den Oranje Vrijstaat aan de postkantoren terngbekomen de van hen afkomstige brieven of andere stukkeu, welke zich onder de teruggezondene mochten bevinden. Naar Zuld-Afrlka. Naav »De Telegraaf" zegt uit de beste bron te ver nemen, heeft doctor Aletta H. Jacobs, echtgenoote van den Amsterdamschen wethouder C. V. Gerritsen, zich aangeboden om naar Zuid-Afrika te vertrekken, om daar als geneeskundige op te treden, als hoofd der verpleegsters in de kampen waar vrouwen en kinderen geïnter neerd zijn. Schoorl. De gemeentewegen, die om de vier jaren verhuurd worden, hebben dit jaar opgebracht f 5060,40, tegen f 4469,20 in 1897, alzoo f 591,20 hoogor, do zoo genaamde »Jaagkade", liggende bij den Slaperdijk te Hargen die elk jaar wordt verpachtbracht thans op f 1080, tegen f 937 het vorige jaar, dus f 143 meer. Scliagen. Door den landbouwer L. Jonker, alhier, is dezer dagen een 1-jarige stier verkocht voor f 225. Bollenland. Als een voorbeeld van de hooge prijzen die in de bloembollenstreek voor de landerijen worden betaald diene het volgende8 bunder land waaronder nog dningrond behoorende tot de plaats van de erven Leem- brngge te Idsse zijn verkocht voor f 8000 per bnnder. Te Dordrecht had eenige dagen geleden een knaapje het ongelnk onder een telefoonpaal te geraken, welke werd omvergehaald. Thans is het kind in het zie kenhuis aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is een lilt van een in aanbouw zijnd huis plotseling omlaag gestort. Er bevonden zich drie opperlieden in, die allen van een vrij aanmerkelijke hoogte op den grond vielen. Een bekwam een hoofd wonde en zware inwendige kneuzing, een tweede brak zijn linker onderbeen, terwijl de derde zijn rechter-dij- been brak. Hoorn - Rotter dam Tnsschen Hoorn en Rotterdam is een nienwe dienBt geopend met de motorboot Ra pi de. Enkhulzen-Sta voren. Dezer dagen werd aan de directie van het stoom- bootveer tnsschen EnkhuizenStavoren een adres ge zonden van den volgenden inbond en een afschrift daarvan aan de H. IJ. S. Maatschappij De directie der Veerboolen van Enkhuizen naar Stavoren te Alkmaar. Ondergateekenden, allen handelsreizigers en anderen, die belangstellen in een veilig vervoer per boot van Enk- huizen naar Stavoren en omgekeerd, gevoelen zich ge noodzaakt er bij n op aan te dringen, de schorsing der beide kapiteins op de veerbooten bovengenoemd, ongedaan te maken, omdat de oorzaak dezer schorsing naar hun oor deel eerder lof dan blaam verdient. Wat toch verhoogt meer het veiligheidsgevoel, dan de zekerheid dat het personeel zijn plicht doet en wijze voor zichtigheid betracht waar zij ge?aar meenen P En omdat gevaar aanwezig was dan avond van den 31 December j.l,, wat door verschillende deskundigen wordt gestaafd, ook door een adres aan UEd., zon be straffing van hun wijs beleid het logisch gevolg hebben, dat men met onstuimig weer zich een anderen weg koos, zich niet willende wagen aan net beleid van een kapitein die vaart, omdat hij moet, die vaart nit vrees voor straf en zoo de veiligheid der passagiers in de waagschaal stelt. Volgen 130 handteekeningen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1