Stadsborichten. Telegrafische Berichten. Beurs- en Marktberichten. Arrondissements-Reciitbank te Alkmaar- BUKliEKLlJKjfcl 8 T A X1). Nationaal Huldeblijk. Zooals onlangs reeds gemeld is, bestaat het Natio naal Huldeblijk uit diadeem, balssieraad en armbanden. De diadeem volgens motieven van den Renaissance stijl, geheel k jour gezet, is saamgesteld uit brillanten en saffieren en bevat een onderband, die op het hoofd rust in het midden van den band bevindt zich een groote saffier, daar naast aan beide zijden afloopende brillanten, deze brillanten zijn alle gepaard. Op dien band rust het groote middenstuk, gevormd door een brillant van het helderste water, oud Goleon- domijn de groote van een duivenei, een zeer zeldzame steen. Om die middensteen zijn weder brillanten, vormende een schild, gezetboven en onder dit schildfzijn 2 groote saffieren aangebracht. Aan beide zijden van het schild vormen zich arabesken, geheel bezet met brillantentusschen die arabesken en aan de uiteinden van de ornamenten zijn weder saffieren geplaatst. De top van dit kleinood bestaat uit één groote saffier, daar naast, iets lager, drie groote brillanten. De armbanden zijn in denzelfden stijl bewerkt, even eens van brillanten en saffieren, met die afwijking, dat als middensteen van het schild een saffier gezet is, en onder en boven dit schild een groote brillant. Elke armband wordt gevormd door een onder en boven hand, geheel uit brillanten bestaande, tusschen die ban den zijn arabesken aangebracht ook van brillanten, en aan de eindkrullen saffieren voor sluitsteen is een saf fier geplaatst. Het halssieraad. Ook dit voorwerp is eveneens in den stijl van de diadeem en armbanden, van brillanten en saffieren ontworpen en zal bestaan (daar hetzelve niet gereed kon komen in den korten tijd daarvoor be schikbaar gesteld) uit een afloopend collier van smalle schakels van brillanten, waartusschen kleine ornamenten, in het midden waarvan saffieren gezet zijn, in het mid den van dien collier is een groote saffier gezet. Het gedeelte wat aan den collier hangt, bestaat uit één groote brillant van het helderste water, waaromheen het bekende schild gezet is van brillanten, daarnaast de arabesken van brillanten en saffieren, aan de uiteinden der ornamenten als hanger een groote saffier. Het bjjeenvinden van eene collectie brillanten en saf fieren, geschikt om tot zulk een geheel gezet te worden, die alle van gelijke qualiteit en kleur moeten zijn, gaf groote moeilijkheden die echter met glans door dengene overwonnen zijn, die de onderscheiding genoot dit vor stelijk geschenk te mogen leveren de hoofd-commissie gaf die opdracht aan de firma E. Vita Israëls te Amsterdam. Alle brillanten ongeveer 800, zijn van het zuiverste wit en van het bekende Amsterdamsche slijpsel, de saf fieren, plm. 20, het schoonste wat te vinden is. Het foudraal waarin die schatten prijken, is van wit leder, waarop de koninklijke W en Kroon in goud aan gebracht zijn ook dit étui is te Amsterdam gemaakt, en wel door den heer Trautwein. Het album dat der Koningin bij dit natiouaal hulde blijk is aangeboden is een meesterstuk van Nederlandsche kunstnijverheid. De vervaardiging daarvan werd opgedra gen aan den heer Anton Grevenstuk, den bekenden calli- graafdie verschillende onderdoelen weder door andere firma's liet uitvoeren. Behalve de oorkondebevat dit album o. a. ook de ongeveer 15000 namen der provinciale en plaatselijke comité's. Elke provincie draagt op het eerste titelblad bet heraldisch provincie-wapen, terwijl de provincies be sloten worden met keurige pcnteekeningen, stadsgezichten voorstellende uit elke provincie-hoofdstad. Holbcriclitea. Zooals reeds kort gemeld is, verliet de koninklijke familie den 9 omstreeks 10 uur de hoofdstad. Eene groote volksmenigte was weder langs den weg van het Paleis naar het Centraal-Station geschaard, die in juich kreten een afscheidsgroet aan de hooge bezoekers bracht. Aan het Station waren de gewone autoriteiten, zoomede twee commissarissen van de Hollandsche Spoor- H. M. de Koningin sprak bij het afscheid tot den burgemeester in warme bewoordingen bare erkentelijkheid uit voor de hartelijke en feestelijke ontvangst haar en haren gemaal bereid. Ook H. M. de Koningin-Moeder betuigde haar dank aau den burgemeester. Hare Ma jesteit de) Koningin verzocht dezen haren dank over te brengen aan de burgerij en schonk voor de algemeene armen van Amsterdam f 5000. Te Amersfoort werd het vorstelijk echtpaar een treffend huldebetoon gebracht. Op het feestelijk getooide perron, wachtte een koor van 130 zangers en zangeressen en ter weerszijden van het fraaie baldakijn voor de vorsten bestemd waren de vertegenwoordigers van ver schillende vereenigingon met vaandels en banieren op gesteld. Bij het uitstijgen werden der Koningin fraaie bloemen geboden, en hield de burgemeester een toespraak uit naam der ingezetenen. Koningin Wilhelmina, alsook de prins-gemaal, dankten op hartelijke wijze voor de ontvangst hen bereid. Hierop werd door jonge dames eene bloe menhulde gebracht en dcor het zangkoor eenige liedeten uitgevoerd. Het oogenblik van vertrek was nu gekomen, maar toen de trein heenstoomde, klonk als afscheids groet bet krachtig gezang van ongeveer 3000 kinderen, allen leerlingen van de openbare lagere scholen, begeleid door het geestdriftig gejuich van eene overgroote menigte. Te Apeldoorn werd het vorstelijk echtpaar begroet door den burgemeester, die met de leden van den ge meenteraad en met den gemeente-secretaris aanwezig waren. De bnrgemeester hield daarbij eene toespraak, waarin hij het vorstelijk paar het welkom toeriep. Nog werd door den Raad aangeboden een fraai ge- calligrapheerd adres van hulde, in welks rand waren aangebracht verschillende gezichten uit da omstreken. Buiten het station stond de eerewacht met vaandel en de muziek. Het vorstelijk paar nam plaats in een open rijtuig, de stoet werd geëscorteerd door Konin&l. marechaussee te paard. De geheele weg tot aan het Paleis was fraai versierd, en talloos waren de huldebetuigingen, die het jonge echtpaar met bloemen en muziek gebracht werden. Te omstreeks half drie had de onthulling van de Ge denknaald plaats. Toen de Koningin en Prins Hendrik hadden plaats genomen, hield de bnrgemeester een rede, waarbij hij deed uitkomen, dat do Gedenknaald was eene dankbare uiting voor alles wat Apeldoorn aan de ouders van H. M. verschuldigd is. Daarna verzocht hij de Ko ningin het sein voor de onthulling te willen geven. Onmiddellijk gaf H. M. hieraan gevolg en viel het omhulsel van het 17 M. hooge hardsteenen gevaarte onder luide hoera's van het publiek. Hierna zong het zangkoor en werd de oorkonde der commissie voor de gedenknaald aan H. M. aangeboden. Na het overhandigen der oorkonde bedankte de Ko ningin den burgemeester en zeide zeer getroffen te zijn. Zij hoopte, dat het huldeblijk, als gedachtenis van hare dierbare ouders, mocht strekken tot versterking van den band tusschen haar Huis en Apeldoorn, waar zjj zoo gaarne vertoefde. Ook de prins-gemaal dankte voor de tot hem gerichte woorden. Daarna werd het monument bezichtigd en dc heeren uitvoerder, architect en beeld houwer aan het koninklijk paar voorgesteld, dat hnn zijn dank betuigde voor het schoone werk, dal zij hadden tot stand gebracht. Texel. Een der grootste inhammen van de Texelsche kust welke vroeger als veilige ligplaats voor oorlogs schepen, doch door verzanding later alleen nog door vis- schers- en loodsvaartuigen kon gebruikt worden is nu zoodanig aangeslibt en aan de zeezijde verzand, dat er met laag water nauwelijks meer visschersbooteu kunnen binnenvaren. Reeds meermalen is het voornemen uitgesproken om dezen inham, »de Mok", te bedijken. Mede als gevolg der verlaging van het polderpeil, moet de kerk te Btershelm (cla sis Edam) worden afge broken en vernieuwdop 21 Maart a. s. zullen heeren kerkvoogden den bouw van het nieuwe bedehuis publiek aanbesteden. Ulberale Unie. Op verzoek van den heer C. A. Zelvelder, te Hee renveen, afgetreden secretaris van do L. U., melden wjj, dat alle stukken de Unie betreffende, geadresseerd moeten worden aan den beer A. Roodhuijzen, te Enkhnizen, die voorloopig als secretaris fungeeren zal. Hensbroek. Door de lidmaten der hervormde ge meente is bij de laatste stemming uitgemaakt, dat weder voor den tijd van 10 jaar, de verkiozing van kerke- raadsleden en het beroepen van eenen predikant door den kerkeraad zeiven zal geschieden. Barslngerhorn. Den 9 werd door mej. Joh. Holwerda, van Kolhom, te Breda met gunstig gevolg examen nuttige handwerken afgelegd. Don 10 traden alhier, in het lokaal van den heer V. de Jong, vanwege de Geheelonthoudersafdeeling op de heeren ds. Schermerhorn, van Nieuwe Niedorp en ds. de Koe, van den Helder, De opkomst van bet publiek was vrij groot, terwijl de sprekers met gloed de zaak der geheelonthouding aanbevalen. Harlngcarspel. In de plaats van den heer J. Smitdie wegens vertrek naar de gemeente Alkmaar ontslag had genomen als administrateur van het onderling veefonds dezer gemeente, werd den 9 benoemd de heer P. Govers. De sedert kort alhier bestaande rederijkerskamer »De Eendracht" gaf den 10 in de zaal van S. Brommer te Dirkshorn hare tweede uitvoering. Opgevoerd werden het tooneelspel »De Oudejaarsavond" en de blijspelen »De Hoornblazer van de 2e compagnie" en »Een Sint Nicolaascadeau". De uitvoering, die, de jeugdige krachten in aanmerking genomen, goed slaagde, werd door een zeer talrjjk publiek bijgewoond. Door den heer J. Schoonhovencand. alhier is het beroep bjj de Geref. gemeente te Noordscharwoude aangenomen. Koningsrecht. Bij den uitgever J. O. O. Bruns, te Minden, in Westfalen, is verscherenW. A. Paap, Königsrecht, Drama in fünf Akten, zijnde de vertaling van Konings recht, het drama dat door de Nederlandsche Tooneel- vereeniging in verschillende grootere provincie-plaatsen nog steeds met succes en voor volle zalen wordt gespeeld. Na het versehijnen van de vertaling is Koningsrecht bij verschillende Duitsche tooneelen op het repertoire geplaatst. Gunstige beoordeelingen van Paap's drama komen voor in de »Nord Deutsche Allgemeine Zeitung", »Düsseldorfer Zeitung", sKölnische Volkszeitung", enz. Hen nieuwe winkel. In het perceel Langestraat 9, tot heden eene particuliere woning, opende de beer F. E. Heemann een magazijn in dames-mode artikelen en fournituren. De nienwe winkel ziet er, met zijn kwisligo verlichting keurig uit. Vrouwenkiesrecht. Wij herinneren, dat de lezing van mevrouw dr. Aletta H. Jacobs, op nitnoodigiug van de Politieke vereeniging »Vooruitgang", alhier te houden op donder dag, den 14, 's avonds 8 uur, in het lokaal H a r m o n i e, voor een ieder ad 10 cents toegankelijk is. Badhuis Witte Bruis. In de week van den 4 tot den 9 Maart zijn in bet badhuis van het »W i 11 e Kruis" genomeu 22 kuipbaden 54 regenbaden le klas en 80 regenbaden 2e klas, totaal 156 baden. Zitting van 12 Mrt. 1901. C. H., Callantsoog, diefstal, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. D. T., O. T. en J. T., Egmondbinnen, jagen zonder acte en vergunning, ontslagen van rechtsvervolging. R. n., Heldor, wederspannigheid, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. GEBOREN. 10 Maart. Elisabeth Maria, d, van Cornelis Laan on Aaltje Koning. 11 Jan, z. van Johannes Jacobas Kesselaar en Geertrnida Brouwer. OVERLEDEN. 10 Maart. Gerbrand Pauw, 34 j. en 10 m. 10 Maart. TWEEDE KAMER. Het debat over de militiewet is heropend wegens wjjziging door de regeering van art. 125. DeheerKuyper betwistte het voorstel, om de vier maanden geoefenden na de herhalingsoefeningen voor het blijvend gedeelte te bestemmen. De minister van oorlog achtte dit absoluut noodig, bij eene beslissing in den zin van de heeren Verhey en Kerdijk. Zonder die aanvulling mist hij de zekerheid, vóór 15 Mei en né, 15 September een voldoend getal miliciens te hebben. Het amendement der heeren Ras en van Vlijmen (een contingent van 16000 man met eene voorjaars- en najaarslichting) werd verworpen met 61 tegen 30 stemmeD. Art. 2 (een contingent van 17500 man, waarvan 5200 voor korte oefening) werd goedge keurd. Het amendement-Kuyper op art. 120 (getuigschrift van vooroefeningen) werd verworpen met 69 tegen 22 stemmen. Het amendement-van Gilse, om den diensttijd voor de onbereden wapenen uit te breiden tot 12 maan den door den minister onaannemelijk verklaard, werd aangenomen met 47 tegen 44 stemmen. Het amendement- Verhey (dadelijk ingaand verlof na inlijving der ge- oefenden) werd verworpen met 48 tegen 43 stemmen. Het amendement-Karnebeek (diensttijd bereden korpsen op 24 maanden) werd verworpen met 68 tegen 22 stemmen. Het amendement-Kerdijk (vroeger huiswaarts zenden van geoefenden) werd verworpen met 53 tegen 37 stemmen. Het amendement-Verhey (verdeeling diensttijd voor opge leiden tot rang of graad) werd verworpen met 74 tegen 16 stemmen. Art. 122 werd aangenomen met 50 tegen 41 stemmen. De minister van oorlog vroeg schorsing der beraadslaging, om te overwegen wat te doen. Aan het slot der zitting werd besloten, donderdag de woningwet te behandelen. Morgen sectieonderzoek. Naar wij vernemen is de minister van oorlog voor nemens, om, na intrekking der aanhangige legeiwetten zijne portefeuille ter beschikking te stellen Algemeen is men van oordeeldat het Kamervotum van heden aan het ministerie in zijn geheel geen aanleiding zal geven tot aftreden. Alkmaar, 11 Mrt. Aangevoerd 0 paarden f0 a -0, 11 koeien en ossen f 180 a 210, 65 vette kalveren f 40 a 105per P. 80 a 100, 166 nucbt. kalv. f 6 a 14, vette schapen f a 165 vette varkens, per P. 46 a 52 ct., 46 magere varkens f 16 a 18.biggen, 1 bokken en geiten f 6 a 0. Amsterdam, 11 Mrt. Friesche Dokkumer Jammen f 2.40 a 3.Praneker f 0.a 0.Zaaiers f 2.10 a 2.50, Hallumer gele f 0.a 0.—, Blauwe f2.50 a 3.10, Zaeuwscbe Spuische Jammen f 2.40 a 3.20, Bonte f 0, a 0.Flakkeesche f 2.40 a 3.—, Blauwe f 3.10 a 3.60, bonte f 0.a 0.—, Geld. Blanwe f 2.40 a 2.80, Prui sische Hamburgers f 3.80 a 4.20, Roede f 2.20 a 2.50, IJpolder Jammen f 0.a 0.Westlandscbe Zand f 0.a 0.per Hl. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam, 11 Mrt. Ter veemarkt waren aangevoerd 283 vette runderen, le qnaliteit 64 c., 2e qualiteit 56 c., 3e qualiteit 52 c., vette ossen f 0.a f 0,per K.G., 140 melk- en kalfkoeien f 120 a 240, 0 graskalf, 0vette kalveren, 147 nuchtere kalveren f 7 a 10, 8 schapen f a 0lammeren f a 543 vette varkens 44 a 47 ct., Rijnkanters 48 ct. er K.G. Leiden, 9 Mrt. Boter. Prijs le qual. f 54.— a 60.—, 2e qual. f 48.— a 52.—. Aanvoer groot, handel middel matig. Haarlem, 11 Mrt. 60 HL. witte tarwe f 6.50 a 0.—, 0 Hl. gerst (oude) f 0.— a f 0.— 75 Hl. rogge f 4.75 a 0.—, 230 HL. haver f 3.30, 3.60 a 0.—, 81 Hl. Paardeboonen f 6,20, 18 Hl duivenbooncn a 6,50, HL. groene erwten f 0.a 0.30 HL. bruine boonen f 7.45 a 0. Haarlem, 11 Mrt. Boter, aangev. 93 KG., v. 93, f 1.40 a 1.50, 46 biggen, verk. 46, f9.—a 12.19 Bchrammen, voik. 19, f 13.— a 22.—67 HL. aardappelen, verk. 49, f 2.a 3.—, 34 HL. appelen, verk. 29, f 5.— a 8, 22 HL. peren, verk. 22, f 5.— a 7. Kampen, 11 Mrt. Boter: Per x/8 va,t t 21.—a 23.50, per !/16 vat f 10.50 a 11.75, per 1/2 K.G. 55a 575 ct. Aangevoerd 270 achtste, 105 zestiende v. en 400 stukken wegende samen 6650 K.G. Schiedam, 11 Mrt. Noteering Distillateurs f 9.50, Je never f 18.50, Amst. Proef f 15.Beurscommissie f 9,25, Moutwijn vast, Ruwe Spiritus f 67/8 a 7.— Spoeling Commissie f 0, Londen, 8 Mrt. (Bericht van Oetzes Gerritsen.) De markt voor boter is hedeu zeer slap in alle soorten, prijzen ongeveer dezelfde. Laatste noteeringen Boter Friesche ordinaire tot fijnste 0/ a -0/-, fa- brieksboter 0/- a -0/-, Norm. extra 114/- a 0-/-, gew. 102/- a 108/- Brittany le qual. 15/6, id. 2e qual. 14/0. •3e qual. 12/6, 4e qual. 11/0 per 12 Eng. pondeu Jersey /- a/-Deensche prima 100/ a 110/-, Iersche /- a 0/-, Finsche a 0-/-, Australische 0/- aO a/- Nieuw-Zeelandsehe 0-0/- a /-, Russische 90/- a 96 Canadeesche /- a0/-, Koloniale 90/-a 106. KaasCanadeesche 46.0 a 50.0, Goudsche 36.0 a 48.0, Edammer 48.0 a 58.0, Nieuw-Zeelandsche 48 a 50. Zwolle, 8 Mrt. Boter, per kg. f 1.10 a f 1.30, per >/4 vat f 21.a f 23.50, afwijkende f a 2e soort f a per %6 vat f a Aaugevoerd 294 achtste en 157 zestiende v. en 2900 stukken, wegende samen 8900 Kilogram. PURMEREND, 12 Maart. Aangevoerd 281 runderen, waaronder 178 vette f 0.52 a 0,63 p. p., 5 stieren vette prijshoudend vlug, gelde lager prijs, stug, melke prijshoudend stug, 100 vette kalveren f 0.75 a 0.95 p. p., matig, 911 nacht, f 7 a 18, vlug, 18 paarden, veulens, 1011 schapen en lammeren, vette prijshoudend matig, oveih. id. stug, 236 vette varkens 44 a 50 ct. p. p?. matig, 126 magere id. f 12 a 24, 188 biggen 1 6.— a 12.beiden matig, ganzen f 0. Kleine kaas f 31,—, middelbare f 28,—, commissie I tAangevoerd 51 stapels, 1200 Kg. boter f 1.15 a 1.25, kipeieren f 2.50 a 3.—, eenden dito f 3.50 per 100, 0 kalkoenen f 0.a 0.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2