Kantongerecht te Alkmaar. 2 i- beperking. Üit de heerlijke lichtkronen straalde dien avond het zachte schijnsel van waskaarsen over een zoo bonte menigte, nit alle deelen des lands saamgekomen, als men zelden zal bijeen zien. De autoriteiten ui' bijna alle steden en dorpen van ons land, zoowel civiele als militaire, krioelden daar dooreen, de meesten in de kleu rige gewaden, waartoe hun ambt hun het recht verleent. Ook een groot aantal dames, zeker enkele honderdtallen, waren aanwezig. In het fraai opgemaakte haar schitterden de fonkelendste edelgesteenten, wier gloed zich vermengde met den glans der colliers om de zeer laag ontbloote halzen en de braceletten om de fraai gevormde armen. Het corsage was meestal met zeldzame bloemen getooid of bestikt met rijke diamanten. De ellenlange slepen hadden zij meestal opgenomen en als zij dan door de zaal gingen was 't een zacht geruisch van zijde en satijn. Ik zag toiletten om nooit te vergeten. Zoo was er een van echt Brnsselschen kantwaarop in zachte nuances bloemen waren geschilderd. Anderen hadden met veder- versieringen wonderen weten te bereiken. Br waren na tuurlijk ook vrouwen, bij wie het kostbare costuum niet vermocht te vergoeden wat de natuur aan de draagster had onthouden maar veel grooter was het aantal der gelukkigen bij wie de feest-klee ij oen voortreffelijk middel was om hare groote schoonheid op haar voor- deeligst te doen uitkomen. Nog nooit te voren zag ik zooveel vrouwen bijeenuitmuntende door gratie en ele gance. En wat vooral opmerkelijk was is dat op dit hof bal een zoo ongedwongen geest heerschte. Men praatte vroolijk met elkaar en de dames trokken zich niet preutsch terug. Zelfs de rampzalige, die 't ongelnk bad op een sleep te trappen en deze verdacht te doen kraken, kreeg nog een vergoelijkend glimlachje. Eindeljjk komt er scheiding in den chaos van schittering. Eerst een druk loopen van kamerheeren met als teeken van hun waardighrid een sleutel op den gegalonneerden rok geborduurd. Dan gaat de opper-eeremoniemeester met een staf in de hand door de menigte die zich in twee rijen verdeelt. Daar komt Koningin Wilhelmina aan den arm van den Prins-Gemaalgevolgd door de Koningin- Moeder aan den arm van den Prins Regent van Mecklen burg en omstuwd door een reeks van hofdames waar onder van indrukwekkende schoonheid. Zij gaan voort tusschen de beide rijen die zeer diep buigen en beant woorden dezen eerbiedigen groet met vriendelijke nei gingen. Nu ziet men de vorstelijke personen elkaar verlatenzij gaan nu naar dezen dan naar genen uit de menigte om hun vriendelijke woorden toe te spreken. De Koningin in een keurig gewaad van moiré-zijde met kanten overkleed, laag uitgesneden, en getooid met een weelde van robijnen saffieren en topazen ziet er zeer opgewekt uit; herhaaldelijk lacht zij, trouwens zij weet, dat ieder, tot wien zij zich wendt, door Haar gelukkig wordt gemaakt. Ook de Prins is in voortdurend gesprek, hij spreekt nog wat gebroken Hollandsch, maar misschien ook daardoor winnen zijn woorden nog aan originaliteit. Niet minder personen worden aan H. M. de Koningin- Moeder voorgesteld telkens weer geeft zij teekenen van blijde herkenning. Slechts met tweemaal een pauze van eenige minuten waarin de Vorstelijke personen gaan uitrusten op den troon in de aangrenzende zaalwaar gedanst wordt, gaat dat zoo twae-en-een half uur voort, en men weet niet wat meer te bewonderenden tact der Koninklijke Vrouwen om voor ieder een woord van pas te vinden of den moed om maar telkens weer zich tot anderen te wenden. Ik zou te uitvoerig worden, als ik zou willen trachten om zij het ook nog zoo beknopteenigszins volledig mijne indrukken van dit Hof-bal weer te geven. Daarom zal ik zwijgen over die reeks van vertrekken waar de genoodigden rondwandelden over den aanblik van den Dam van uit het Koninklijk Paleis en over de wel voorziene buffetten waar tong en keel te gast gingen. 't Was al half twaalftoen de Vorstelijke personen zich in Hunne appartementen terugtrokken. Weder werden twee rijen geformeerd waarlangs zij heentrokken en toen zij aan het einde daarvan gekomen waren, keerden Zij zich om en maakten diepe buigingen. Allo ruggen in de zaal kromden zich en de dames bogen de knieën. Het bal was afgeloopen. Zóó als de Koningin en Haar Gemaal dien avond ook leelijk beet gehad en hij hield toch veel van je. Ik heb toen zielsmedelijden met den armen jongen gehad." Elfriede ontbladerde werktuiglijk de laatste rozen van den ruiker, maar bij deze woorden steeg het bloed haar naar het aangezicht en nu zeide zij met neergeslagen oogen en op gesmoorden toon «Heeft die afloop u gespeten Mij nietEn ik heb toch ook geleden in dien tijd." Rottenstein liet de eerlijke blauwe oogen op haar rusten een zwijgend verwijt stond daarin te lezen. «Welnu, gij hebt je zin gekregen Of Wilkow de rechte\ man voor je was dat 's een andere vraag. Ge hebt wal altijd gezegd dat ge heel gelukkig met hem zijt geweestmaar dat heb ik nooit zoo gaaf aangenomen. Je uitzicht en je gansche doen en laten waren daarmee niet in overeenstemming." »Dan hebt ge u toch vergist, papa erg vergist 1" De stem van de jonge vrouw klonk bijna 'neesch van drift bij deze verzekering. «Maar ge hebt Wilkow altijd verkeerd beoordeeld hij was door en door een aristocraat." «Een aristocraat 1 Ja, dat zal wel waar zijn Hij heeft zijn schoonouders dikwijls genoeg zijn baronschap doen gevoelen Dat hij zijn vrouw op de handen heeft gedra gen, zal ik niet tegenspreken maar ik zou Robert met al zijn barschheid, met zijn driftig, overmoedig, maar flink karakter vrij wat liever tot schoonzoon hebben gehad dan je altijd even hofifelijken, boelen, statigen echtgenoot met zijn aesthetische ontwikkeling. Neem 't mij niet kwalijk, Elfriede, maar ik heb hem altijd gruwelijk ver velend gevonden en gij waarschijnlijk ook, daar ge anders zeker niet in dat rusteloos en onzinnig reizen zoudt heb ben toegestemd. Ge hebt daar buiten in de wereld ge zocht, wat ge in je eigen huis en omgeving niet vondt en daar buiten hebt ge 't ook niet gevonden 1" Na deze ongehoord lange redeneering liet de oude heer zich met een hoorbaren smak weer op de sofa neer vallen. Plij beschouwde 't als een geregelde heldendaad, dat hij zijne dochter eindeljjk eens de waarheid had durven bekoorden aan allen, die in Hun onmiddellijke nabijheid zich bevondenzóó hebben zij dat ook gedaan al de verdere dagen van Hun verblijf in de hoofdstad aan allen die Hen meer op een afstand zagen. Overal zijn zij met de grootste hartelijkheid toegejuicht en niet licht zal dit eerste bezoek van de jeugdige Gehuwden worden vergeten. En aan die herinnering knoopt zich onver breekbaar vast het mdrchenhafte rijden in de Gouden Koets in haar helle electrische verlichting gaande tus schen de donkere menschen-rijen. Daarover kan men maar niet uitgepraat raken. Storm noch regen hebben kunnen verhinderen dat Amsterdam heeft feestgevierd op grootsche wijze. De aloude hoofdstad heeft opnieuw bevestigd, hoe trouw zij is aan het Vorstenhuis. Den Vorst nit Mecklenburg moet 't vroeger reeds bekend zijn geweesthoe de Ne- derlandsche natie Haar Koningin als op de handen draagt maar wat Hij nu weer te Amsterdam heeft mogen zien en ervaren moet zijne stoutste verwach tingen hebben overtroffen. Wilhelmina der Nederlanden heeft in al Haar daden gestreefd naar de sympathie van Haar volk Haar jongste bezoek aan de hoofdstad moge Haar oprieuw geleerd hebben, dat Zij te Amster dam dit doel volkomen heeft bereikt. Berg-afschuivlng. De afschuiving der rotsmassa in het Val de Travers schijnt toe te nemen. De spleten zijn door het ingedron gen water breeder geworden, tot 7 centimeter toe. Men meent waargenomen te hebben dat de richting der afschuiving naar Noiraigue is. Het wild in den lïarz lijdt erg onder den stren gen winter. De arme dieren zoeken zelfs dorpen op. Dezer dagen kwam op klaarlichten dag een jong hert wankelend de straten van Lanterberg inloopen. Het dier wordt nu verzorgd. Op verschillende plaatsen heeft men doode of stervende herten en reeën gevonden, en vele houtvesters hebben noodlijdend wild in hun stallen opgenomen. (N. R. Ct.) Boon's geïllustreerd Magazijn. Verschenen is n°. 21 van dit populaire letterkundig tijdschriftdat goede lectuur brengt onder veler bereik, de lijvige aflevering toch kost niet meer dan 35 cents. De inhoud van nr. 21 is Het huwelijk van H. M. Koningin Wilhelmina door N. H. Wolff, geïllustreerd met pl.m. 40 foto's; Eijkman's physiatrische inrichting «Natura Sanat"; Steenen reuzen, een allée van reusachtige menschen en dieren in China; De telegraaf zonder draad Zielkunde en biologie door Max Bruek In het paleis van den Koning een roman uit het Oude Madrid, door P. Marion Crawford, vervolg Een goede boerde van Meester Jéhan van den Damme door dr. Jan ten Bank, met 24 illustratiën, slotSte nographic, door Catharina W. Eek. Zitting van 8 Maart 1901. P. Z. Cz. en A. Z. Az., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, de le f 5 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 4 boete of 2 dagen hecht. A. D. Pz., Egmond aan Zee, strooperij, f 6 boete of 2 dagen hecht. M. D. Cz,, R. D. Cz., A. D. Cz. en C. S. Jz., Egmond aan Zee, konijnendolven en niet dichten der gaten, ieder f 2 en f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht. G. K., Heerhugowaard, het in staat van dronkenschap de orde verstoren, f 3 boete of 2 dagen hecht. T. V., Egmond aan Zee, spoorwegwet-overtreding, f 0.50 boete of 1 dag hecht. J. B. en P. V., Alkmaar, boterwet-overtreding, de le f 3 boete of 3 dacen hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. C. V., Alkmaar, overtreding art. 437, W. v. S., f 5 boete of 3 dagen hecht. J. P. en J. P. V., Alkmaar, J. P. v. G., Zijdewind, en C. de W., Egmond aan den Hoef, overtreding politie verordening, de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e en 3e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1 boete of 2 dagen hecht. J. O., J. D., A. H. en J. H., Alkmaar, dobbelen, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. zeggen en haar onbegrensde verbazing daarover streelde zelfs zijn eigenliefde. O ja, hij kon óók wel van zich afspreken, vooral als het Robert Adlau betrof, die van kind af zijn lieveling was geweest 1 Elfriede was hiervan waarschijnlijk niet onbewust en dit prikkelde haar nog meer. Zij verfrommelde kramp achtig de afgerukte rozebladeren en wierp ze toen uit de hand. Dit gebaar getuigde nu echter veeleer van kracht en verzet, dan van matheid en lusteloosheid. sik weet waarlijk niet hoe ik 't met u heb, papa zeide zij op bitsen toon. «Gij zijt anders zoo meegaand en toegefelijk, en nu zegt ge mij zoo onbewimpeld zulke onaangename dingen en herinnert mij zoo onmeedoogend aan den tijd, toen ik nog een dom kind was Ja, dat waart geviel haar vader haar in de rede. »En daarom had ik mij toen met die zaak moeten bemoeien. Ik wist best voor wien je hart eigenlijk sprak, maar je goede mama liet er mij geheel buiten. Doch nu zeg ik je, Friedel, juist een man als Robert zou je geluk kig hebben gemaakt en mij ook 1" besloot hij in alle oprechtheid des harten. Dit was te veel voor de reeds overspannen zenuwen der jonge vrouw. Het antwoord bleef haar in de keel steken, ze barstte in tranen uit en dreigde flauw te vallon. Rottenstein had anders een onvoorwaardelijk ontzag voor die zenuwtrekkingenhij placht haar bij zulke gelegenheid terstond met Eau de Cologne te hulp te komen en haar vergiffenis te vragen voor tekortkomingen, die hij niet eens had bedreven. Maar ditmaal liet die aanval hem ongeroerd. Hij was nu ééns aan het muiten geslagen, en daar hem dit tot zijn eigen verwondering zoo bijzonder goed afging, begon hij smaak daarin te krijgen. In plaat3 van allerlei middelen aan te wenden om haar te kalmeeren, bleef hij rustig zitten en zeide bedaard «Ja, nu schreit ge weer! Maar dat moet gij je afwen nen, Friedel 1 Robert zegt, dat hij zijn vrouw zulke zenuw toevallen direct zou afleeren en ik geloof dat hij de rechte man daarvoor is G e t r 16 Febr. G e b o 2 Febr. 3 10 11 14 16 Over 1 Febr. 7 10 11 12 14 15 17 18 A. S., S, D. S. en H. B., zonder bekende woonplaats, en D. M., Alkmaar, dronkenschap, de le f 6 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht. lügBiond aan Zee. 0 u w d. Willem Zwart en Aagje Wijker, ren. Cornelia, d. van Gerrit Zwart en Hillegonda Dekker. Willem, z. van Simon Visser en Leena Prins. Wilhelmina, d. van Albert Visser en Aagje Zwart. Maria, d. van Cornelis Visser en Kniertje Dekker. Arendje, d. van Albert Blok en Kaatje Wijker. Aaitje, d. van Job de Groot en Elisabeth Groen. Maart je, d. van Engel Prins en Aagje Schong. leden. Klazina, d. van Jacob Groen en Maartje Stam, 2 j. Arie, z. van Hendrik Groen en Dirkje Sloot, 4 j. Neeltje, d. van Cornelis Wijker en Maartje Wijker, Simon, z. van Arie Zwaan en Maria de Groot, 6 j. Albert, z. van Albert Stam en Pietertje Gouda, 1 j. en 10 m. Guurtje, d. van Pieter Glas en Kniertje Zwart, lj. Aafje, d. van Hendrik Groen en Dirkje Sloot, 1 j. en 1 m. Cornelis, z. van Jacob Sloot en Antje Bakker, 3 j. Petronella, d. van Albert Stam en Pie tertje Gouda, 1 j. en 10 m. Jan, z. van Jacob Groen en Maartje Stam, 1 j. en 1 m. Grietje, d. van Andries Stam en Elisabeth Schol, 11 j. Maria Cornelia, d. van Pieter Dekker en Maria de Graaft, 1 j. en 2 m. Engelbertus, z. van Engel Sloot en Aagje Gouda, 2 j- Cornelia, d. van Andries Stam en Elisabeth Schol, 7 j. Jacob, z. van Jacob Groen en Maartje Schol, 21 j. Jan, z. van Arie Duin en Geertje Blok, 3 j. Neeltje Wijker, echtgen. van Leendert Kok, 37 j. Johannes Oudewater wednr. van Hendrika Cornelia Marring, 77 j. Arie, z. van Hendrik Groen en Antje Wijker, 1 j. en 5 m. Johan Koppelman, wednr. van Adriana van der Baam, 85 j. Arendje, d. van Albert Blok en Kaatje Wijker, 15 d. Grietje, d. van Koendert Broek en Elisabeth Zwaan, 3 m. St. Pankras. Geboren. 14 Febr. Jan, z. van Pieter Kooij, en Aaltje Bood. Overleden. 12 Febr. Hendrica Sevenhuijzen, echtgen. van Maarten Visser 23 j. Wilmina Cathrina Volgraaf, echtgen. van L. van de Vijzel, 58 j. Schoort. Getrouwd. 8 Febr. Cornelis Hoogland, te Haarlem en Petronella de Jongh, te Schoorl. 0 Pieter Sevenhujjzen en Aagje van Essen, beiden te Schoorl. 3 Johannes Philippus Backx en Maria Theresia Meulink, te Schoorl. Geboren. 1 Febr. Johannes Gerardns, z. van Jan Polle en Catha rina Stam. Overleden. 9 Febr. Gerrit Bareman, wednr. van Geertje van Bode graven 91 j. Antje de Waard, wed. van Jan Timmer 79 j. Cornelis Willebrordns, z. van Petrus Roskam en Geertruida Margaretha Zuurbier 4 m. Jan Denijs, wednr. van Jansje Grolleman 68 j. 19 23 24 25 26 27 28 Winkel. Ondertrouwd en Getrouwd. 17 en 28 Febr. Anne Mantel en Antje Koster. Geboren. 5 Febr. Willem, z. van P. Renooij en M. Schaap. Overleden. 5 Febr. Aaltje, d. van J. van 't Riet en E. Voorn. 1 Levenloos aangegeven kind. Hij had niet gedacht, dat zijn woorden zóo'n indruk zouden maken Elfriede sprong op en droogde plotseling haar tranen. Bevend van drift, met vuurrood aangezicht en flikkerende oogen, riep zij als buiten zichzelf «Robert en altijd weer Robert! Op de geheele wereld schijnt er voor u niets anders meer te bestaan Maar ik wil dien naam niet meer hooren 1 Ik heb niets meer met het verleden uit te staaa 't Is dood voor mijj Hiermede snelde zij naar de zijkamer en sloeg de deur achter zich dicht, haar vader alleen latende, die door dezen uitval echter niet van zijn stuk werd gebracht. Integen deel speelde er een tevreden lachje om zijn lippen, toen hij haar nakeek. »Dat's weer mijn oude FriedelKomaan, als de drift en koppigheid van vroeger zich weer openbaren, dan zal het lachen ook wel terugkomen. Het verleden is dus «dood" voor haar? En voor Robert is 't «begraven en vergeten." Nu, die twee stellen zich toch wel wat won derlijk aan bij dat «doodzijn" en «vergeten"! Ik geloot, dat als ze eens alleen tegenover elkander stonden, zoo oog in oog, dan Hij zweeg en verdiepte zich in gepeinzen. De brave oude man, die van niets zoo'n afkeer had als van intriges, die in zijn lange, verdienstelijke loopbaan nooit met listen en streken had omgegaan, zette nu een geregelde intrige op touw, voorshands nog in zijn gedachten maar toen hij daarmee klaar was, stond hij op en zeide met innig zelfgevoel «Nu zal ik het roer eens in handen ï.emen Waar voor ben ik anders vader en geheimraad Wordt vervolgd. Druk van Herms. Coster en Zoon, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6