V oorj aars-V eemarkt XXonderd en derde jaargang, 1901 ZONDAG 17 MAART. ONDERWIJZERES Groote te ALKMAAR, Maandag 15 April 1901. TOELATING Buitenland. Nederland. van Leerlingen op de vier Gemeentescholen. NO. 33. »er"<e blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Honderd st en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80 franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers S ct». Telefoonnummer t 3. Pr(|s der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Aan de VIERDE GEMEENTESCHOOL te ALKMAAR (hoofd de heer W. S. P. HOEF), wordt gevraagd eene in 't bezit der akte nuttige h a n d w. en de v r ij e en orde-oefeningen. De aanvangsjaar wedde bedraagt f 60O,die na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens met f SO,kan verhoogd worden tot f 7 5 O,—. Het bezit der hoofdakte geeft bovendien aanspraak op eene verhooging van f ÏOO, Stnkken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór of op ultimo Maart a.s. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen belanghebbenden, die met 1 Mei a.s. kinderen op eene der vier Gemeentescholen toegelaten wen- schen te zien uitdaarvan vóór 15 April 1901 aangifte te doen bij de hoofden dier scholenonder overlegging van het geboortebriefje en het lnën- tlngsbriefje der kinderen waarvan toelating ge vraagd wordt. Voor de aangifte aan de derde Gemeenteschool (hoofd: de heer A. P. Zeilmaker) bestaat gelegenheid aan het schoolgebouw aan den Koningsweg, des morgens van 8 '/2 tot 9 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 15 Maart 1901. C. D. DONATH Secretaris. CHINA. Nog is de geheele wereld in rep en roer over de overeenkomst tusschen Rusland en China betref fende Mantsjoerije, en thans wordt weder geseind, dat do Engelschen en Rassen het niet eens zijn over de grenzen van de bezittingen van den Peking-spoorweg, die tot de Russische concessie behooren. De bezettingen van de twee volken, zoo zegt een telegram, staan zeer dicht bij elkaar. De Engelsche is zeer versterkt. Wan neer de Russen niet spoedig terugtrekken zijn moeilijk heden te wachten. De eensgezindheid tnsschen de Mogendheden is dus nog even ver te zoeken, als de overeenstemming met China. Reeds herhaaldelijk is er in Duitsche bladen de aandacht op gevestigd, dat de Dnitsche troepen in China veel meer werk doen en veel meer in het vnur komen, dan die der andere Mogendheden. Uit een thans gepu bliceerd staatje blijkt deze bewering inderdaad juist te zijn na November namen slechts Duitschers aan de expedities deel. Bljjkbaar heeft men zich dus in de prac- tijk niet kunnen verzoenen met het feit, dat een Duit- scher het opperbevel over alle f roepen voert. BllWGlüIiAlKrM. Men bericht uit Engeland, dat de zaak van den ontslagen generaal Colville (zie ons laatste nummer) nog niet als geëindigd moet worden beschouwd. De oppositie in het Lagerhuis moet voornemens zyn bij de behandeling der legerbegrooting de bestraffing van een aantal opperofficieren te eischen, wier militaire reputatie in Zuid-Afrika een gevoelige klap heeft gekregen. Zij wil er op aandringen, dat voor velen, die bij de talrjjke tegen slagen der Engelsche wapenen zyn betrokken, generaal Colville niet als zondebok zal dienen en het moet te ver wachten zijn, dat de oppositie daarin door vele conser vatieven zal worden gesteund. Zes compagnies Imperial Yeomanry, 660 man sterk, zijn te Liverpool aangekomen om voor Zuid-Afrika te worden ingescheept. Nog een andere compagnie, eveneens voor vertrek ge reed, is te Aldershot door generaal Bulier geïnspecteerd. Gelijk wij onlangs meldden, heeft de Regeering be sloten het voorbeeld van Frankrijk en Amerika te volgen en onderzeesche torpedobooten aan te schaffen. Vjjf der gelijke vernielingswerktuigen zijn thans besteld bij de firma Vickers Maxim. De eerste boot moet in Mei ge reed zijn. Zij wordt 60 voet lang en moet aan de opper vlakte van het water 10, onder water 7—8 knoopen loopen. De booten zullen elk vijf torpedo's kunnen medevoe ren en met zeven koppen worden bemand. ZIJID-AFRIttA. De tegenstrijdige berichten om trent vredesonderhandelingen honden aan maar wat daarvan zijn mogeduidelijk is het in elk geval uit de wemge oorlogsberichten die doorgelaten worden dat er nog steeds overal lustig gevochten wordt. Niet alleen de verlieeiysten bewijzen dat (die van den 13 vermeldt 9 gesneuveld, van wie 1 officier; gestorven aan ziekten 3, van wie 2 officieren; gewond 15; gevangen of vermist 8), maar ook de korte berichten omtrent een overval van een afdeeling Engelschen in de buurt van Colesberg door de Boeren die 1 man doodden en 6 gevangen namen een telegram aan de «Daily Mail", meldende dat de Boeren in de Oostelijke eu de Centrale districten van de Kaapkolonie eene toenemende activiteit vertoonon, en eindelijk een meer uitvoerig verhaal van het reeds ge melde bericht van een trein door de Boeren bij Wilge rivier genomen. Nadat de vijand den trein had vernield (zoo seint de berichtgever) kwamen 600 van zijn mannen op den spoor weg aan. Zij hadden op een mijl afstand met karren gewacht. De Boeren stieten op onverwachten tegenstand. Acht Engelschen in een blokhuis op 300 meter afstand van de plaats van de ontploffinghielden de Boeren twee uren lang tegen. «Eventually" bereikten deze den spoorwegwaarop veertig Engelschen zich moesten overgeven, die sedert «ontsnapt" zijn. Een Boer schoot 8 Kaffers dood die met den trein waren meege komen. De Britsche officier, die het bevel voerde over den treinwerd gewond en drie man sneuvelden. De Boeren namen wat kleeren uit den trein weg en staken de rest in brand. Later kwamen Britsche versterkingen aan waarop de vijand aftrok. Hij werd achtervolgd vijftien Boeren werden gedood en velen gewond. De Engelschen vermoeden, dat de Boeron het eigenljjk gemunt hadden op een trein met gelddie op den goederentrein volgde. Een telegram van den heer Bennett Burleigh aan de «Daily Telegraph" geeft een merkwaardig inzicht in den toestand in den Vrijstaat. Daarin toch staat te lezen do zeer belangwekkende bijzonderheid dat de Boeren in verband met do aanzienlijke voorradendie zij te Wepener hebben bijeengebrachttwee molens aan de Caledon-rivier aan het malen van graan hebben gezet Uit Kaapstad wordt van den 14 omtrent de pest geseind Daar de pest een sterke uitbreiding neemt, stellen de autoriteiten voor de troepen te consigneeren in kampen en kazernes. Het aantal gevsliwu onder de blanken neemt toe. Heden kwamen voor 4 gevallen onder blan ken en 8 onder zwarten tot nog toe zijn 37 sterfge vallen voorgekomen. De pest is thans ook uitgebroken te Malmesbury. De algemeene inenting is begonnen; heden zijn 2000 inboor lingen gevaccineerd. Aanvaring op de Moesl. Uit Palembang wordt ons geschreven dat den 9en dezer op de Moesi een der stoombootjes van de Petroleum- maatschappij Moeara Enim op den stoomer «Sengbie" liep met het ongelukkig gevolg dat deze zonk. Daarbij kwamen zestien der passagiers van de «Sengbie" om het leven, meerendeels koelies der Koninklijke Neder- landsche Maatschappij tot Exploitatie van Potrolenmhronnen in Ned.-Indie. De lijken zijn opgevischt, voor zoover men ze vinden kon, en in de loods dier maatschappij gebracht om naderhand begraven te worden. De behandeling der lijken die met een touw om den nek of om de beenen door een sampan op sleeptouw genomen werden, heeft nog al verontwaardiging gewekt. (Bat. Nbld.) Koningin Helena van Italië heeft in hare blijde verwachting honderd wiegen en volledige luiermanden besteld voor arme gezinnen in haar Rijk, waarin op den zelfden dag als ten paleize een kind geboren mocht worden. Men slimme hond. In het departement de l'Anbe, Frankrijk, werd onlangs eene kleine kndde schapen, 14 stuks sterk, ver kocht en gevoegd bij een groot aantal andere, te zamen 150 stuks, die 's avonds naar hunne nieuwe woonplaats werden gedreven, in gezelschap van Parisien, een her dershond, met de eerste 14 schapen mede verkocht. Gedurende den langen weg schijnt Parisien zoo lang zamerhand zjjn eigen kndde weer uitgezocht te hebben en deze, onder begunstiging van de duisternis, huiswaarts gedreven te hebben. Ten minste bleek den nieuwen kooper bij aankomst, dat Parisien en zijne 14 schapen verdwenen waren en de vroegere eigenaar vond 's morgens de ver kochte dieren weer bij zich thuis. De schapen werden opnieuw geleverd, doch Parisien teruggekocht. Waar men een consul al niet om vraagt. Onze honorair-consnl te Algiers, de heer Van Vollen hoven, deelt in de »N. R. Ct." o. m. het volgende mede «Tijdens den inval der sprinkhanen heb ik een brief gekregen met het verzoek te willen melden of men in Noord-Afrika kon reizen zonder gevaar te loopen door de sprinkhanen opgegeten te worden Men zon het niet ge- looven, maar het stuk is er en nog wel van een hoofd officier van de schutterij, die met toevoeging van dien titel toekende Mijn betrekking laat mij niet toe alles te zeggen, maar laat allen die zooveel ie klagen hebben en dikwijls zoo onbilljjk er toch eens aan denken dat het onmogelijk is al de vragen te beantwoorden, en dat nog dikwijls de beantwoording der meest onzinnige, met zekere deftigheid ingekleed moet worden." Veehandel in Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien is bij behoor lijken aanvoer beter geworden, met meer omzet en hoogere prijzen. Door vreemde kooplieden, voornamelijk Belgen, werden beste melke- en kalvekoeien opgekocht voor export. De le soort bracht tot f 210 a f' 225 op. De aanvoer van vette koeien was goed, hij liep tot over de 200 stuks en de handel daarin was vrij opgewekt met goeden omzet. De prijs liep echter niet op. Voor de eerste soort bleek hij vrij vast, maar voor mindere soorten was de prijs eer lager dan hooger. Vette kalveren, met tamelijken aanvoer, wel zoo goed gevraagd met weinig variëerende prijzen bij verleden week. Stieren voor de slachtbank ook wel gewild, de beste soort werd even hoog betaald als de tweede soort vette koeien. In schapen en lammeren was de handel over het geheel niet druk. Alleen naar schapen, die eerstdaags moeder zullen worden, was behoorljjk goede handel. Men zon dit speculatie kunnen noemen want men hoopt later door het kroost winst te maken. In vette varkens en biggen was de handel flink opge wekt. Eerst ging het niet vlug, wijl de opkoopers hooger prijzen wenschten, waartoe koopers niet genegen waren. Later gaf men van weerszijden wat toe en ging de om zet goed. Magere varkens behoorlijk gewild eveneens kleine biggen. De aanvoer was 1000 melk- en kalf koeien, 200 vette koeien, 100 stieren, pinken, 180 vette kalveren, 1500 nuchtere kalveren, 700 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 250 vette biggen, 120 magere varkens en 250 kleine biggen. De prijzen zijn vette boeien le qualiteit 26$30 ct., 2e qualiteit 2426 ct., 3e qualiteit 1620 ct., stie ren 2327 ct., vette kalveren 3043 ct., vette schapen 22$25$ et., vette varkens f 19$21$, Londensche biggen 1920 ct. per kilo. Melk- en kalvekoeien j^f 105— f 210pinken f 60 f 80, nuchtere kalveren f 6f 9, weideschapen f 16f 20, vole schapen f 20f 30lammeren magere varkens f 30—f 48, kleine biggen f 1—f 1.15 per week. (N. v/d D.) Onder de paarden van de nieuw opgerichte Rotter- damsche Omnibus-Maatschappij is kwade droes uitge broken. Een aantal dezer schoone dieren zijn reeds afge maakt moeten worden. Bloedvergiftiging. Een 18-jarig jongeling nit Leeawarden, in een mannfactunrzaab te Breda werkzaam, was met zyn eenigs- zins verwonde rechterhand in aanraking gekomen met een gekleurde stof, tengevolge waarvan de hand en daarna ook de arm begonnen op te zwellen. Naar Leeuwarden overgebracht, om daar verder bij zijn familie te worden verpleegd, was hij op de reis zeer verergerd. Aan opereeren viel niet meer te denken, daar de bloedvergiftiging zich reeds verder had verspreid. De dood volgde nn spoedig. Bloembollen. Nu in Haarlem's omstreken van de meeste velden de bedekking is afgenomen, blijkt het, dat de bolgewassen niet veel van de hevige vorst hebben geleden. Op de voordracht aan H. M. de Koningin ter benoeming van een Heemraad van lie Zeevang, zijn geplaatst de namen der heeren P. Kleen, te Kwadijk I). Laan, te Kwadijk en J. Groot, te Middelie. Te Bloemendaal is de tuinman Van Hoven, bij het snoeien der boomen, door het breken van een tak op den grond gevallen. Hij werd daarbij zoo ernstig gewond, dat hij aan de gevolgen is overleden. Medembllk. Voor de vierde maal is uit het Rijks-Krankzinnigengesticht ontsnapt de verpleegde Scheer, beüoorende tot de bevolking der strafgevangenis te Amster dam. Hij is te Amsterdam gevat en door drie oppassers naar het gesticht teruggebracht. Hoewel afzonderlek opgesloten, had hij door een raam weten te ontvluchten. Kiemende aardappelen. Kiemende aardappelen zijn voor rundvee een hoogst gevaarlijk voeder. Niet zelden ontstaan zware vergiftigin gen met doodelijken afloop, als groote hoeveelheden ge bruikt worden. Runderen, die men kiemende aardappelen geeltzullen de kiemen niet eten maar laten liggen. Als men evenwel de aardappelen kooktzonder vooraf de kiemen te verwijderen, en dan alles te zamen en zon der 't nat weg te gieten, dat bij 't koken ontstond, door elkander stampt, dan kannen de dieren de giftige stof fen niet op zijde werpen. Rundvee dat met kiemende aardappelen vergiitigd iskrijgt verlammingen. Ook wordt het gevoelsleven zeer ernstig gestoord. De dieren liggen zwaar ademhalend en kwijlend op den grond. De pupillen cler oogen zijn verwijd. Niet zelden lijden de dieren ook aan krampen. Opvallend is dikwijls een kramp achtig op zijde trekken van den kop. Als do ziekte een hoogen graad heelt bereiktsterven de diereu meestal. Hebben de runderen veel aardappelenloofdat nog joug is gebruikt dan knnnon dergelijke ziekteverschijnselen voorkomen. Maar ze herstellen spoediger en sterven niet zoo licht als bij vergiftiging met kiemende aardappelen. (Zijper Courant.)

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1