Laatste Berichten. StadsbcricïitëÏL De Oorlog in Znid-Afrika. Hofberichten. H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn voor nemens aanstaanden Maandag van het Loo naar de resi dentie te komen en II. M. de Koningin-Moeder een bezoek te brengen in haar nieuwe woning. Nederland en de Zuld-AfrJkaansche Republieken. President Kruger heeft te Utrecht de verpleegsters ontvangendie naar Zuid-Afrika vertrekken om in de kampen te gaan verplegen. Naar »De Tel." verneemt, is het aanbod van me vrouw dr. A. Jacobs, om zich aan het hoofd der ver pleegsters te stellen beantwoord met de mededeeling dat het centraal comité van het Roede Kruis te Berlijn mannelijke begeleiding als voorwaarde stelt voor het subsidie van 10,000 mark en dus het aanbod van dr. J. niet kan worden aanvaard. Bij gravin van Bylandt, te 's-Gravenhage, penning- meesteresso van het Hoofdcomité voor de Amajuba- collecte, is sedert de vorige opgave nog van 83 ge meenten en eenige particulieren f 10.703.30'^ ingekomen, makende met het vroeger ontvangene een totaal van f 26.119.541/2 uit 195 gemeenten. Voor de krijgsgevangenen. Te Berkhout hebben op initiatief van den ker- keraad een 40-tal ingezetenen besloten om gezamenlijk 40 kazen naar de Transvaalsche krijgsgevangenen op Ceylon te zenden. Te Deventer waren den 13 vijf jongelieden, leden van de Deventer roei- en zeilvoreeniging, in een vierriems- giek op den IJsel aan het roeien. Door eene verkeerde wending even vóór de IJselbrug kwam de giek, tenge volge van den snellen stroom, door het hooge water, dwars voor de brng, met het gevolg dat de giek omsloeg en allen te water geraakten. Twee hunner, die de brug- schepen hadden weten te grijpen, slaagden er in de drie anderen te redden, die zich door zwemmen hadden boven water gehouden. De giek was in drie stukken geslagen. Offers van <len drankduivel t Te Tilburg had dezer dagen een treurige begrafenis plaats van man en vrouw. Zekere V. kwam smoordronken thuis, hetgeen hem wel meer gebeurde. Hij legde zich gekleed en wel nevens zijn echtgenoote, die den laatsten tijd ook zeer verslaafd was aan den sterken draak. Vol gens verklaring van den dokter moest zijn vrouw al dood zijn geweest, 's Morgens vonden de buren beiden dood, de man was gestikt in den drank. Hun zoon, een oppas sende jongen, ligt zwaar ziek in 't Gzsthuis. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noorholland is den 14 bij enkele inschrijving aanbesteed 1. Het uitvoeren van leveringen en het verrichten van werkzaamheden tot versterking van den duinvoet langs het noorderstrand van het eiland Vlieland, behooreude tot de zeewsrken in Noordholland Raming f 3500. Minste inschrijver A. A. Bos Jr. te Terschelling, voor f 3788. 2. Het uitbreiden van de verdediging van den onder- zeeschen oever vóór de Heldersche zeewering tussehen het noorder- en het noordduinshoofd, behoorende tot de Rijks- zeewerken in Noordholland. Minste inschrijver C. Boer Az. te Sliedrecht, voor f 40,000 de 4884 vierk, meter. Hijwlelbclastlng. De rijwielbelasting over het jaar 1899 bracbtf 128,571 op, waarvan f 29,627,50 in Zuidholland en f 26,586 in Noordbollanfl. Benoemd tot Rijkstuinbouwleeraar de heer N. Nobel te Grosthuizen. Te Noordscharwoude heeft, onderzeer vele blijken van belangstelling, ds. B. H. Halbema, predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, zijn zilve/en ambtsfeest ge vierd. Van die 25 jaren is hij gedurende 10 jaren in zijne tegenwoordige gemeente werkzaam. Wcstgraftdijk. De heer M. Boersma, onderwijzer aan de openbare lagere school alhier, komt voor als no. 1 op eene voordracht voor onderwijzer te Utrecht. Graft. De raad dezer gemeente heeft in zijne ver gadering van den 15 tot gemeente-opzichter benoemd den heer J. Messchaert, te Westgraftdijk, De heer R. Smit alhier heeft, wegens aanstaand vertrek, bedankt voor de betrekking van wethouder dezer gemeente. In zijne plaats is benoemd de heer H. Bruin te Noord einde van Graft. Spijkerboor. Bij de verkiezing voor hoofdinge landen van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop, gehouden op den 14, werd herkozen de heer P. van der Oord Cz.; gekozen de heer K. van der Meer, in plaats van zijn vader, die 61 jaar onafgebroken hoofdingeland was geweesten in plaats van den heer II. Besse, die verscheidene jaren heemraad was, maar om hoogen leef tijd had bedankt, de heer J. Koster. Openbare slachthuizen. - De Nederlaudsche Slagershond heeft aan de leden van de Staten Generaal een brochure toegezonden in zake de slachthuis-quaestie, naar aanleiding der mede deeling van den minister van waterstaathandel en nijverheid, bij de interpellatie van den heer Drucker, dat reeds een wetsontwerp van interpretatieven aard bij den Raad van State is ingediend. Resumeerende omt het geschrift hierop neer I. dat de tegenwoordige bepalingen der Hinderwet voor de gemeenten meer dan voldoende zijn om het slagersvak te beperken, daar de gemeente niet alleen voorschriften kan geven bij de oprichting van slagerijen, maar ook later, indien dit noodig mocht zijn en dat de gemeente bovendien een bepaalde plaats kan aanwijzen, waar alle slachterijen gevestigd moeten zijn, met verbod die buiten het aangewezen terrein te hebben. II dat de regeering ongetwijfeld een zoo diep ingrij pende verandering niet zal aanbrengen, zoolang de be hoefte daaraan niet duidelijk gebleken is. Die noodzake lijkheid is niet gebleken, integendeel mag men aannemen, dat bij toepassing van art. 4, 2e der Hinderwet alle bezwaren togen private slachtingen aaugevoerd vervullen en een keuring kan worden uitgeoefend even doelmatig als aan een stedelijk slachthuis. In het vertrouwen, dat geene beperking aan eenig bedrijf zal worden opgelegd, zoolang de noodzakelijkheid daarvan niet gebleken is, verzoekt de Nederlandsche Slage sbond aan de Staten-Generaal de interpretatieve wet, thans ingediend bij den Raad van State zoodra deze de Volksvertegenwoordiging zal hebben bereikt, niet te willen aannemen. Irsciii. Door den gemeenteraad zijn benoemd tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim, de heerenJ. Hille, J. Medemblik, H. Ammerdorffer, J. Stam en M. Kooger. LONDEN, 15 Maart. De avondbladen hebben een tele gram uit Standerton van heden, luidende De kolonnes onder generaal Frensch honden op 't oogenblik halt, han gende de onderhandelingen tnsschen Kitchener en Botha. BLOEMFONTEIN, 15 Maart. De Wet heeft onlangs tot zijn volgers beslist tegengesproken, dat er onderhande lingen zouden gevoerd worden in Transvaal. LONDEN, 15 Maart. In het Hoogerhnis heeft lord Wol- seley geantwoord op lord Lansdowne's critiek op zijn hou ding, toen hij opperbevelhebber was. Hij bestreed de aantijgingen, die tegen hem waren gedaan, maar gaf toe, dat hij de macht der Boeren had onderschat. Dat was echter het gevolg geweest van het feit, dat de Boeren een hardnekkigheid hadden betoond, die niet in overeen stemming was met onze vroegere ervaringen. Spreker verlangde de publicatie van de documenten die hij ge schreven had over de opgeworpen quaesties. Lord Lansdowne handhaafde de juistheid zijner critiek op lord Wolseley. Na een levendig debat werd het verzoek om publi catie van de documenten verworpen met 62 tegen 38 stemmen. Cadettenschool. De kapitein J. H. van der Heprge Zijnen zal den 20 zijne nieuwe bestemming naar 's Bosch volgen. Hiermede verliest de Cadettenschool een harer officieren, die zeer veel tot den bloei der inrichting heeft bfge- dragen. Immers van vóór de opening der Cadettenschool in 1893 is hij als adjudant van den Directeur werkzaam geweest. Ieder, die weet, hoeveel er kijken komt in de eerste jaren van het bestaan van zulk eene nieuwe in stelling, zal begrijpen, dat door zijne medewerking vele zaken tot stand zijn gebracht, waarop steeds kon worden voortgebouwd. Het is te wenschen, dat na acht jaren van inspanning een paar jaren mogen volgen, die wat rust brengen, om nieuwe krachten te verzameleu voor datgene, wat wellicht opnieuw inspanning zal vorderen. Dat de heer van der Hegge Zijnen nog vele jaren voor het leger behouden blijve, is voorzeker veler wensch. Polder BcrgernDeer. In de vergadering van poldermeesters en hoofdin gelanden der Bergermeer is tot Dijkgraaf benoemd de heer J. Blom, alhier. Protestantsche Vrouwen vereeniging. De jaarlijksche algemeene vergadering der Protes tantsche Vronwenvereeniging werd gehouden opdonderdag, den 14. Uit het verslag bleek, dat de vereenigiag 47 dames werkende leden telt, aan wie de zorg is opge dragen voor 66 gezinnen. 23 Meisjes bezochten de naai lessen, gegeven aan de Huishoud- en Industrieschool, 17 kinderen de bewaarschool, 24 vrouwen ontvingen naai werk, haar dit jaar verschaft door de dames der Ver- eeniging, terwijl er in den loop van den winter uog eene flinke bestelling geleverd moest worden aan het Gasthnis, waarvoor het bestnur zijn hartelijken dank betuigt, daar die verdienste den vrouwen zoozeer ten goede komt. Er werd eene voorjaarsuitdeeling gebonden van kruideniers waren en eene Kerstnitdeeling van gemaakte goederen, terwijl in de drie strengste wintermaanden bons voor kruidenierswaren werden nitgegeven. Drie meisjes ont vingen dit jaar een eerbewijs en een kleedingstuk, daar zij twee jaar of langer in één dienst waren geweest. Daar de wijze van werken der Vereeniging het afge- loopon jaar als proef gediend heeft, is op deze algemeene vergadering het volgende besloten Er zal 's winters ge durende drie maanden werk verschaft worden, door de vrouwen de goederen te laten naaien, dia met Kerstmis zullen uitgedeeld worden, terwijl d9 dames zich bereid verklaard hebben ééns per winter naaiwerk te leveren. Mocht de een of andere liefdadige instelling gemaakte goederen noodig hebben, dan worden die bestellingen gaarne door het bestnur aanvaard, die er zorg voor zal dragon, dat zij zoo spoedig mogelijk worden afgeleverd. Meisjes van 1115 jaar bezoeken de naaischool, evenals kinderen beneden de 6 jaar de bewaa; schooi op kosten der Vereeniging. Er zal eene voorjaars- en eene Kerst nitdeeling gehouden en in de wintermaanden ook bons voor kruidenierswaren uitgereikt worden. Bovendien hoopt het bestuur, ten minste eens in de drie jaar, in staat te zijn eene uitdeeling van dekens te houden. Mejuffrouw ML A. A. Meesoni, alhier, is den 15 te Utrecht geslaagd voor het examen nuttige handwerken. Rijks Opvoedingsgesticht. Benoemd tot directeur van het Rijksopvoedings gesticht voor jongens alhier de heer «5L C. 10. Muile- meister, directeur der Strafgevangenis te Amsterdam. Bij besluit van den minister van justitie, van 9 Maart 1.1., is benoemd lu. de heer O. H. de £<oos, thans adjunct-directeur 2eu rang r,ot adjunct-directeur len rang, voor den arbeid; 2°. de heer J. Hlootsema, tot adjunct-directeur len rang, voor den algemeenen dienst, thans directeur van de school voor achterlijke kinderen te Amsterdam. Apothekersexamen. Aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig gevolg het doctoraal examen in de phurmacie afgelegd door don heer fL<. JU. van den Berg. Waarom Vrouwenkiesrecht f De Politieke Vereeniging »Vooruitgang" hield op den 14 in de »Harmonieeene openbare vergadering, die zeker verdiend had beter bezocht te wezen. De heer H. Coopmans opende de bijeenkomst met een woord van welkom <n de verzekering, dat het bovengemelde vraag stuk langzamerhand eu zeer belangrijk beloofde te worden. Jaren geleden, toen 't feministisch standpunt even begon op te komen, lachte men er ommaar nu We zien dat in alle rangen verschillende betrekkingen door vrou wen worden vervuld en mat succes. In Amerika staan voor de vrouwen zelfs alle betrekkingen open. Hier te lande is dat nog zoo niet. De Vereeniging Vooruitgang" was in Juni 1.1. met een voorstel desbetreffende voor den dag gekomen maar had toen niet genoeg steun ondervonden den 26 Jannari 1.1. was het voorstel om volgens het program der Liberale Unie het Vrouwen kiesrecht urgent te verklaren, ook nog door eene meer derheid afgestemd maar sinds dien tijd had men een nog helderder inzicht daaromtrent gekregen en hierin had het bestuur aanlhiding gevonden om eene spreekster uit te noodigen die in alle opzichten van de noodza kelijkheid ervan overtuigd was. Hopende dat na deze bespreking velen der aanwezigen, ook ten gevolge van haar betoog, voor deze zaak zonden gewonnen zijn gaf hij daartoe het woord aan mevrouw dr. Aletta H. Jacobs, van Amsterdam. Spreekster verklaarde dankbaar te zijn voor de gelegen heid, het goed recht te mogen verklaren der vrouw om deel te nemen aan de zaken van beider belang, waarin tot nu toe alleen de man gehoord werd. Wel is waar on dervond men op het oogenblik niet zulk een grooten tegenstand meer en werd door vele mannen toegegeven, dat ze er zich wel mede zonden kunnen vereenigen, maar dit vond daarin zijn oorzaak, dat ze er eigenlijk niets tegen weten, vooral als men niet a 1 t e conservatief wil schijnen. De overtuiging echter van een zoo groot en zoo lang onrecht aan de helft der menschheid gepleegd, bestaat nog niet, en om die te vestigen wil spr. zoo krachtig mogelijk medewerken. In de volksvertegenwoordiging wordt vaak van de stem des volks gewag gemaakt, dus ook van de vrouwen en, zoolang men die niet hoort, kan men toch over dat deel niet meespreken. Is het niet schromelijk, vraagt spr., dat men in de 20e eeuw nog strijdt voor het verkrijgen dier rechten Omtrent onderwps, opvoedingja bijna alles stelt men wetten vast, die beslissen ook over den toestand der vrouw, en vraagt niet eens hoe zij er over denken. De bewering de man regeert de wereld en de vrouw het huis, heeft zeker lang gegolden, maar dit is thans voor een groot deel omge keerd hare ontwikkeling gaat voort en men bedenke wel, hoe de toestand van tot niets doen gedoemd te zijn, den stempel drnkt op het nageslacht, zoowel mannen als vrouwen, waarvan zij toch de voortbrengster is. Vroeger waren de vrouwen genoegzaam belast met huiselijke zorg en toen vonden ook nog vele ongehnwden genoeg zaam werk. Toen b.v. landbouw en veeteelt, het scheeren der schapen, bereiden en spinnen der wol, het dorschen en malen van 't graan, het vervaardigen van kleederen voor beide geslachten enz. enz., vele handen vereischten. Toen vonden in alle standen en klassen handen en geest een nitgebreid arbeidsveld, maar die tijd is voor altijd voorbij. Nn der vrouw bijna het geheele arbeidsterrein ontnomen is, schijnt men aan haar bestaan slechts ééne beteekenis te hechten n.l. het. vermogen om het geslacht in stand te honden, en vele mannen en zelfs vrouwen meenen dat zij alleen aan dat doel haren geest moet wijden. Maar vergelijk daarbij eens, zegt spr., de wer kende met do niets-doende vrouwen der hoogere standen, dan zult gij spoedig overtuigd worden wie het best in staat zijn een gezond geslacht voort te brengen, afgezien nog van de gevolgen, die de werkeloosheid, volgens he- riditeitoverbrengt op de toekomende menschheid, zoo wel mannen als vronwen. De arbeid werd tot nog toe te veel beschouwd als een straf, maar de overtuiging van het niets vernederende daarin gelegen heeft die ook voor de vrouw tot een behoefte gemaakt, eene be hoefte door haar zóó gevoeld, dat zij de oorzaak w'erd voor het ontstaan der vrouwenbeweging. Bij het uitbreken der Fransche revolutie, zeide spr., kregen de vrouwen het bewustzijn, dat onder de leuze vrijheid, gelijkheid en broederschap ook hunne rechten begrepen waren. De Fransche vronwen vroegen er het eerst om en de eischen en beweringen, daarover toen in het licht gegeven, doen nog heden ten dage onschatbare diensten. Toen de kiem eenmaal wortel had geschoten, ging de beweging steeds voorwaarts en thans is zij over de geheele wereld verspreid en doet overal spontaan don zelfden grondtoon hooren, n.l. uitbreiding van het arbeids veld der vrouw. Neemt men daarbij in aanmerking de tegenkanting en veroordeeling, die nog steeds wordt ondervonden, dan is het resultaat, sinds dien tijd ver kregen, niet gering te noemen, want na een eeuw en trots alle verzet, bestaat reeds geen tak van industrie meer waarin do vrouw geen deel kan nemen. En al ont houdt men tot nog toe haar het recht tot stemmen, dit is geenszins het gevolg van de inferioriteit der vronw. Als de vrouw wordt vergeleken bij den man, houdt hare waarde gedeeltelijk op, oen gevolg van ongelukkige en onbillijke wetten. Z;j werkt en heeft als zoodanig recht op loon, tot dat zij huwt. Dan houdt ook dit op en staat ze gelijk met het onmondige kind. Als arbeid ster heeft ze dezelfde bekwaamheden noodig als de man, en toch wordt ze door de arbeidswetgeving geregeld, gelijk 't kind benedon 16 jaar. Wat hieraan te doen vraagt spr. De Amerikaansche vrouwen gevoelden het eerst dat gebrek aan stemrecht de rem was die hare erkenning in den weg stond. Wij weten, zegt spr., dat ten onzent veel tegenkanting komt uit vrees voor 't verlies der rechten van den man en is dit niet onbillijk? Herinner u slechts welke tegenkanting uw afgevaardigde air Fok ker ondervond toen rij art. 160 en 161 van 't B. W. in de Kamer ter sprake bracht. Lauge en ernstige be- toogen hield hij voor de rechten dei vrouw en enkele Kamerleden zonden met. hem degegaan zijn tot dat ze zich lieten weerhouden d r het verwijt: dat ze feministische tendenzen hadde Mannen en vrouwen verschillen door opvoeding er maatschappelijke betrek- kiugen te veel, dan dat de een zien ^oed kan indenken in den toestand van den ander. Nu nog kan volgens de onbillijke huwelijkswet de man het loon opeisehen der gehuwde vrouw en dat zuur vei diende loon ver brassen of dooibrengen, hoe hij wil, terwijl prof. Drukker er nog do bepaling bij opnam dat het zelfs niet aan haar mag worden uitbetaald zoo de man er zich tegen verzet. Een paar voorbeelden door spr. aangehaald deden het onbillijke meer dan duidelijk uitkomen. Eu welke mannen vraagt spr., makon gebruik van deze afschuwelijke wetten? Juist de slechten Waren alle mannen zedelijk genoeg ontwikkeld, dan bestond er geen gevaar, want zij zouden, ook zonder wet, wal handelen naar hunne moreele beginselen. Nu maakt men der vrouw den strijd om het bestaan zoo moeilijk, alsof men haar wil dsvingeu tot een hu welijk dat zij zich als een juk op de schouders laat leggen en daartoe zijn do huwelijkswetten zeker niet

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2