DE LEVENSBRON. No. 34. Honderd en derde jaargang. 190L WOENSDAG 20 MAART. Buitenland. FEUILLETON. Ned e r 1 a n d. 1°) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Oltsdag-, Honderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ff 0,80 franco door het geheels rijk ff 1, 3 Nummers ff 0,06. Afzonderljjke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prfjs der gewone advertentlen Per regel ff 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. CHINA. Omtrent het incident tnsschen de Russen en Engelschen te Tientsin, wordt nader uit Peking geseind, dat eerstgenoemden, aanspraak makende op de wissel plaats van den spoorweg, dit, hnn door de Engelschen betwiste terrein, met gewapende troepen hadden bezet. De Britsche troepen stondon in de onmiddellijke nabijheid en er was groot gevaar voor een botsing. Volgens de mededeelingen der Engelsche Regeering in, het Lagerhuis echter, is dat gevaar geweken. Het Tsoeng-li-Yamen moet een onderzoek gelast hebben naar het aantal slachtoffers aan »vijandelijke" zijde, dat gemaakt is sedert het uitbreken van de crisis. Volgens de Times" heait het onderzoek aan het licht gebracht, dat 240 vreemdelingen en 30.000 inlandsche christenen het leven hebben gelaten. Een groot aantal deserteurs van verschillende na tionaliteiten moet, volgens berichten van 14 dezer uit Peking, tusscheu Peking en Tientsin aan het plunderen zijn getogen. Een kleine Duitsche afdeeling is zelfs voor hen terug moeten trekken. Men heeft uit Peking een de tachement Engelsche cavalerie gezonden om hen te ver spreiden. BUITSCHIiANH. De protesten tegen de te wach ten zijnde graanrechten nemen met den dag toe. Thans zal de Bond der Brandenburgsche Kamers van Koop handel binnenkort in een algemeene vergadering .stelling nemen tegenover het vraagstuk der graanrechten. De Kamer van Koophandel te Potsdam heeft haar vertegen woordiger opgedragen krachtig op te komen tegen elke verhooging der graanrechten. Den 16 keurde de Rijksdag, na een kort en onbe duidend debat, in tweede lezing, de aanvnllingsbegrooting van 74 millioen gulden voor de expeditie naar China goed. Voor dit bedrag kan de Keizer, die voor den ui- terlijken schijn wel iets voelt, den verbluften Ohineezen wel een »gouden" vuist onder de neus houden, in stede van den historisch geworden »ijzeren KSifiEliMD. Den 15 verklaarde lord Hamilton in het Lagerhuis aangaande het spoorweg-incident te Tientsin, dat de zaak niet veel te beteekenen bad en door de plaat selijke autoriteiten bon worden opgelost. Uit hetgeen Hamilton mededeeldebleek, dat de heer Kinder, directeur van den spoorweg van Tientsin naar Peking, een wisselplaats met zijlijn had laten aanleggen op een grondgebied, dat naast den spoorweg ligt. De Russen sommeerden hem dat stukje grond te verlaten, daar het deel uitmaakte van de Russische concessie. Kinder deed een beroep op generaal Barrow, den chef van den generalen staf van het Engelscüe legerkorps in China. Deze antwoorddeGa met uw arbeid voort des noods onder bescherming der gewapende macht. Dit nu was niet naar den zin van den Russischeu generaal Wogack, die onmiddelijke ontruiming eischte DOOR JE. WKBKHR. Vertaling van HERMIN A. Onder andere omstandigheden zou da omvang van dit eerste hoofdstuk den geheimraad ongetwijfeld hebben doen rillen en beven, maar nu beschouwde hij het met innig welgevallen en vroeg zelfs belangstellend om het hand schrift te zien. De lezing zou zeker veel langer dan een uur duren dan kon die andere zaak zich immers in alle geregeldheid ontwikkelen. Welborn van zijn kant was alleraangenaamst verrast door deze buitengewone be langstelling en zoo kwamen beiden dus in de beste ver standhouding in het logement aan. »Ziezoo, nu zullen we ons hier gezellig inrichten," zeide de oude heer. »Bestel nog een flesch van den lek keren wijn, dien ze daar binnen schenkenDan gaan we ginds onder de olijf boomen zitten en kunt ge met lezen beginnen." De plek was goed en de wijn was nog beter. Wel gaven de olijven slechts geringe schaduw, maar men wist raad te schaffen. De parapluie werd aan de takken be vestigd, juist boven het hoofd van den geheimraad, die zich inwendig verkneuterde en zijn motgezel vlijtig in schonk, bij zichzelf denkende, dat hij de sessie nu in elk geval wel zou uithouden. Welborn had zjjn weerglas vóór zich op de tafel gezet en kuchte vervolgens om zijn manuscript voor te lezen. Hij begon met de afvaart van Triëst, lichtte hier stipt om twee uur drieëntwintig minuten het anker en zette koers naar de blauwe golven der Adriatische zee. Hier hield bij volgens zijn reisboek nauwgezet aanteekening van elk eiland en elke kust, die in het gezicht kwaaien, en landde eindelijk gelukkig op Corfu, waar nu eerst de eigenlijke geschiedenis begon. De geheimraad luisterde nauwelijks. -Welbehaaglijk van het bestreden gebied. Eu toen de heer Kinder dit weigerde, liet generaal Wogack troepen aanrukken, die vast besloten schenen met geweld de Engelschen te zullen verdrijven van het stukje grond, waarop Rusland aan spraak maakte. Het Iersche parlementslid Redmond, een der begaafdste sprekers zijner partij, die der Regeering reeds meermalen uiterst pijnlijke vragen stelde, vroeg of de instructies der Britsche officieren luidden, dat zij in dergelijke ques- ties onmiddelijk hun meening door de wapenen kracht bij moeten zetten en, zoo niet, of generaal Barrow dan niet zijne bevoegdheid te buiten was gegaan. Lord Hamil ton achtte het natuurlijk niet noodig op deze vragen in te gaan. Het blad »Star" vestigt do aandacht op een passago uit lord Landsdowne's redevoering in het Hoogerhuis van den 15 »Mylords mogen zich herinneren, dat op een gegeven oogenblik wij van de Trans vaalscbe regee ring esn aantal belangrijke concessies hebben verkregen betreffende het kiesrecht". Deze woorden, zegt de »Star", vormen feitelijk een formeele terugwijzing van de bewaring, dat de oorlog ge baseerd zou zijn op de koppige weigering van president Krnger om geen enkele concessie te willen toestaan. Als bewijs, dat hot departement van oorlog niet vast aan het einde van den Zoidafrikaauschen oorlog ge looft, kan dienen dat het weer contracten met eenige transportschepen heeft afgesloten voor het vervoer van 5200 man naar Zuid-Afrika. Het stoomschip »Ophir" met den hertog en de hertogin van Cornwall en York aan boord, vertrok den 16 op zijn reis naar de koloniën. ®IJIH-AFK1K.A. Yan de vredesonderhandelingen wordt letterlijk niets meer vernomenintegendeel de weinige berichten spreken allen van voortdurende scher mutselingen in alle windstreken. Zoo seint Kitchener van den 15 uit Pretoria »Een colonne onder kolonel Parker uit Lijdenburg verraste gisteren een Boerenlaager bij Krugerspost dat genomen werd. Een Boer werd gedood 5 gewond 32 gevangen genomen. Een hoeveelheid vee en graan werd buit gemaakt. De Engelsche verliezen bedroegen I doode, 4 gewonden." Uit Zeernst dat nog steeds door de Boeren is ingesloten, komt een noodkreet om voorraden. Wat nog voorhanden is raakt snel opzegt het telegramen weldra zal aan alles gebrek zijn. Aardappelen worden met een shilling per vier stuks uien met een shilling per twee betaaldzeep doet een shilling per pond. De correspondent van de »Standard" te Pretoria seintdat de Boeren ten noorden van den Delagoa- spoorweg vergaderingen houden om den toestand te be spreken. Omtrent den waren aard van deze bijeenkom sten is niets uitgelekt. Een aantal Boeren concentreert zich in de richting van Pietersburgwaarschijnlijk met dronk hij zijn glas leeg en liet zijn verbeelding onderwijl den vrijen loop, welk tooneel nu waarschijnlijk op den rotswand zou worden afgespeeld In het eerst zou 't wel wat onstuimig toegaan daarvan was hij overtuigd. Van twee znlke heethoolden als Robert en Priedel kon men geen kalme mededeelingen en ophelderingen verwachten, maar eindeljjk zou de zaak wei in orde komen en dan verviel ook tegeljjk die verwenschte reis naar Egypte. Dan behoefde hij niet meer op kameelen te rijden eu de pyiamiden te bestijgen, maar keerde blij en vroolijk met zijn kinderen huiswaarts, en op Lindenhof Hier speelde de Grieksche wijn den ouden heer een poets, de om trekken van het landschap werden onduidelijk en nevel achtig en de gedachten evenzeer. De olijfboomen veran derden in de linden van zijn eigen tuin, waartussehen aller wonderlijkst ^de kameelen rondwandelde en, en gindB op Brankenberg verhief zich een reusachtige l yramide. Daarbjj klepperde en ratelde hem iets in de ooren, een tonig en zonder ophouden, evenals het rad van den zaagmolen onderaan den Wijnberg, maar do onde Duitsche molen klepperde en ratelde enkel Grieksche plaatsnamen en nu zag en hoorde de goede man niets meer hij was zacht en vast ingeslapen. De parapluie, die tnsschen de takken van den olijf boom schommelde, viel laag neer tot op het puntje van zijn neus. Ferdinand Welborn, die het gelaat van zijn toehoorder daardoor niet kon zien, beschouwde diens stil zwijgen als een teeken van zijn groote opmerkzaamheid en las ongestoord door. Intnsschen vermaakte het »zenuwacbtige" weerglas op tafel zich in alle stilte op zijn eigen manier met de weerplaat op en af te loopen. 't Bereikte boven den hoogsten stand en zonk daarop diep en al dieper en dieper, totdat 't eindelijk bij aardbeving" aangeland was. Hier scheen 't hem te bevallen, want hier bleef't staan. Robert Adlau en de jonge vrouw waren dus achter gebleven, maar dit onverwacht samenzijn scheen geen van beiden aangenaam te zijn. Toen de twee andere heeren heengingenhad Elfriede onwillekeurig een gebaar gomaakt als om hen terug te bonden, maar een oogenbiik daarna bedacht zij zich en verdiepte zich met een vluchtig hetzelfde doel als Yiljoen's commando. Men zegt dat te Pietersburg een munitiefabriek is opgericht. Den 16 werden uit Kaapstad elf nieuwe gevallen van pest gesignaleerd waarvan één Europeaan. Noodlottige brand. Een terpentijn-kamp te Baldwin City in Alabama is, waarschijnlijk uit wraakzucht, in brand gestoken. De misdaad werd des nachts bedreven in de onmiddellijke nabijheid van een loods, waar 60 werklieden sliepen. Van dezen ontkwam slechts één, deerlijk gebrand, aan den dood. Veeziekten. In de Staatscourant" No. 63 is opgenomen de staat van do gevallen van besmettelijke veeziekten in Nederland voorgekomen gedurende de maand Februari 1901. Daaronder vindt men in de rubriek mond- en klauwzeer In Noord-Brabant 190 bij 10 eig.; in Gelderland 234 bij 12 eig.; in Zuid-Holland 26 bij 3 eig.; in Noordholland 3 bij 1 eig.; in Zeeland 21 bij 1 eig.; in Utrecht geene in Friesland 421 bij 11 eig. (waarvan 187 bij 2 in Smallingerland en 175 bij 2 in Westdongeradeel) in Overijsel 13 bij 4 eig.; in Groningen 35 by 5 eig.; in Drente 5 bij 2 eig.; in Limburg 11 bij 2 eigenaars. Over het geheele Rijk 989 gevallen bij 51 eigenaars waaronder 160 gevallen bij schapen en geiten en 57 ge vallen bij varkens. Het mond- en klauwzeer heeft zich in de provineie Noordholland weer vertoond en wel bij eene kudde schapen toebehoorende aan een veehouder in den Anna Paulownapolder. De Provinciale Partijdag van het Comité van arti-revolutionaire Kiesvereenigingen in Noordholland zal ditmaal gehouden worden in Haarlem, op 28 Maart. Sprekers zullen zijn Prof. dr. H. Bavinck, uit Kampen, over Anti-revolutionaire politiek"-, en ds. A. S. Talma, uit Arnhem, over: »Sociale hervorming en sociale politiek." Het Landelijk Hogerhuis-comlté zal den 20 te Haarlem eeue openbare vergadering beleggen in »de Kroon". Sprekersde heeren mr. Troelstra, Hugenholtz en waarschijnlijk Keimpe Hogerhuis. Veredeling van het ambacht. De proefaflegging door de Vereeniging ter verede ling van het Ambacht, onlangs te Haarlem uitgeschreven voor timmerlieden, smeden, meubelmakers en huisschilders, ter verkrijging van den graad van Meester of van Gezel in deze ambachten, had tot resultaat, dat zich daarvoor 46 candidaten lieten inschrijven, waarvan 6 verhinderd werden aan hun voornemen gevolg te geven. Bleven alzoo 40, waaronder 12 timmerlieden, 5 meubel makers, 9 smeden en 14 huisschilders, uit alle oorden des lands. Onder hen waren 28 candidaten voor het diploma «an gezel en 12 voor dat van meester. Van de eerstge noemden slaagden 13, van de laatstgenoemden verwierven 6 het meesters- en 2 het gezellendiploma. »Goed, papa, tot straks dan weer geheel in haarteekening Adlau trok de wenkbrauwen samen, maar bleef kalm op de helling staan, waar hij het uitzicht bewonderde. De een wilde den ander niet laten blijken hoe pijnlijk zij dit toeval vonden als hoedanig zij 't beiden beschouwden. Het stilzwjjgeu had een poos geduurd, toen Adlau eindelijk scheen te begrijpen, dat hij toch niet altijd zoo zwjjgend door zijn verrekijker kon blijven turen. Hij schoof hem in elkander, stapte op de jonge vrouw toe en zeide iets over baar teekening en den schilderachtigon voorgrond, een paar korte woorden, die even eenlettergrepig beant woord werden. Schilderachtig was die voorgrond zeker. De kleine hof stede, die hier zoo eenzaam en afgezonderd lag, was blijk baar reeds lang door de bewoners verlaten. Het dak was ingevallen, de juiken ontbraken voor de vensters en daar binnen was alles stil. Een hooge stoep met diep inge zonken treden voerde naar de gesloten deur, waarboven men het iieeld van een heilige, in ruwen steen gebeiteld, nog kon onderscheiden. Op een lagen, bouwvailigen muur vóór den ingang stonden nog de steenen pilaren vau da in die streken onontbeerlijke verandamaar het wijngaard- loof daaromheen woekerde in het wild voort, zoodat de losse ranken hier tegen de muren opkropen en ginds, diep neerhangend, een speelbal van den wind waren. Door het dichte gebladerte vielen de zonnestralen en speelden en flikkerden als gouden lichten op den grond. Zij kropen en slopen verder tot aan de diepe nis in den muur, waar 't blonk en glinsterde als van afvloeiend water. Vroeger weide hier waarschijnlijk een bron uit de rots, wat men nog kon zien aan de eenvoudige tinnen buis en de steenen kom die den helderen straal opving. Nu was deze reeds lang verdroogd, cn alleen een klein, nau- wtlijks zichtbaar wateradertje bevochtigde de steenen eu viel langzaam, droppelgewijs, neer om zich dau in een spleet van den rotsigen grond te verliezen. Verval en eenzaamheid rondom en hier do halfverdroogde bron Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1