Stadsberichten. BURGERLIJKE STAND. Inrichtingendie gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. ïoo! en het kiesrecht voor de vrouw mogelijk te maken. In de vergadering der Unie op 26 Jan. 1.1. steunden wij het bestuursvoorstel, dat bij de algemeene verkiezingen van 1901 op den voorgrond trede de grondwetsherziening, in paragraaf 1 van haar hervor mingsprogramma genoemd, en dat van de candidaten worde verlangd, dat zij met volle overtuiging de urgen tie van den in paragraaf 1 genoemden maatregel erken nen. Edoch het bestuursvoorstel werd met 44 tegen 33 stemmen verworpen. «Vooruitgang" achtte het gewenscht thans eene vrouw te laten optreden, die zelve hare meening omtrent het vrouwenkiesrecht zou verkondigen. Uit bovenstaande uiteenzetting zal de lezer van het overzicht, door uwen verslaggever gegeven, bemerken, dat het door mij gesprokene geheel anders is geweest, dan de woorden mij door hem in den mond gelegd. Verblijve, hoogachtend, Uw dw. dr., H. COOPMANS. Valsch geld. Wij maken bij herhaling opmerkzaam, dat men op zijne hoede zij bij het in ontvang nemen van zilvergeld. Herhaaldelijk blijkt, dat er valsch geld in omloop is. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering van den 14 waren alle leden aanwezig, behalve de hoeren J. G. Potgieser en Th. van Spall Na behandeling der notulen, die werden goed gekeurd on geteekend, werden de uitgegane stnkken ge lezen, bestaande uit 1. Een schrijven aan de Holl. Sp.-Mij., waarbij nogmaals wordt gewezen op den onvoldoenden toestand te Uitgeest en op nadere gronden wordt verzocht om eendaagsche retourbiljetten uit te geven voor bet gebeele traject Alk maarAmsterdam en Alkmaar—Haarlem v.v. 2. Een adres aan den Minister van Waterstaat, houden de gemotiveerd verzoek om maatregelen te nemen tot het verkrijgbaar stellen op de postkantoren der voornaam ste plaatsen van buitenlandsche postzegels, dienende voor gewone brieven in internationaal verkeer en wel van die Staten, welke voor den buitenlandschen handel van belang zijn, 3. Een missive aan B. en W., waarbij wordt gewezen op den onbrnikbaren toestand van den weg, leidende van de Gasfabriek naar het goederen bureau der Holl. IJz. Sp.-Mij. en wel van dat gedeelte, dat loopt van het kruispunt van den Helderschen weg met den Stationsweg tot het station. 4. Een adres aan den Minister van Waterstaat, waarbij adhaesie wo:dt betuigd met het adres der kamer van koophandel te Zutfen tot verhooging van het maximum- gewicht der brieven, die met enkel port worden belast. 5. Een schrijven aan de kamer van koophandel te Zutfen, houdende mededeeling, dat de kamer het sub 4 bedoelde adres van adhaesie heelt ingezonden. 6. Eene missive aan den Inspecteur der Holl. IJz. Sp.-Mij. houdende mededeeling van het sub 1 omschreven stuk, met vorzoek het daarbij gevraagde te willen on dersteunen. 7. Eene missive aan de andere kamers van koop handel in Nederland houdende verzoek om het daarbij in afschrift medegedeelde adres, hierboven sub 2 om schreven, te ondersteunen. Vervolgens wordt de stemming gehouden voor de.ver- kiezing van een secretaris, daar deze volgens reglement moet aftreden. De tegenwoordige secretaris Mr. J. Verdam wordt met algemeene stemmen herkozen en verklaart zich bereid de betrekking te blijven vervullen. Daarop worden de ingekomen stukken gelezen en be handeld, nameljjk 1. Een verzoek van de kamer van koophandel te Franeker c. a. om evenals deze deed bij adres aan den Minister van BinnenlaDdsche Zaken adhaesie te betuigen met het voorstel van het Nederlandsoh Landbouw-comité om in Nederland de toevoeging van eene hoeveelheid sesam-olie aan margarine verplichtend te stellen. Na be spreking wordt besloten dit adres aan te honden tot de volgende vergadering, ten einde het te knnnen doen rond gaan en de te wachten resultaten en bezwaren van die maatregel nader te onderzoeken. 2. Een verzoek van de kamer van koophandel te Op- sterland om ondersteuning van haar adres aan den Mi nister van Waterstaat om maatregelen te nemen tot af schaffing van de provinciale en gemeentetollen met een voorstel om vergoeding aan de betrokken provinciën en gemeenten te verleenen en de benoodigde uitgave te vinden uit te heffen opcenten op de bedrijfs- en vermo gensbelasting. De heer Boom acht het bestaan van tollen niet meer in overeenstemming met den tijd en een grooto belemmering voor handel en verkeer. Wat er betaald moet worden, is ook bezwarend voor hen, die veel gebruik moeten maken van een weg. Hij meent, dat de afschaffing van alle tollen hoogst noodzakelijk is en wanneer het onderhond der wegen wordt bekostigd door staat, pro vincie of gemeente, dan worden feitelijk toch die kosten betaald door hen, voor wie het bestaan van goede wegen vao het meeste belang is. De secretaris is het daarmede niet geheel eenswanneer het onderhoud uit tolgelden wordt bekostigd, dan wordt werkelijk het meeste betaald door hen, die van den weg profiteeren Hij acht de af schaffing der tollen echter ook wel nuttig, maar zon het toch niet aanbevelenswaardig achten om restitutie aan de gemeenten en provinciën te verleenen uit de Staatskas en dit dan te vinden door het heffen van opcenten op bedrijfs- en vermogensbelasting, omdat dan zeker die re stitutie ten slotte wordt betaald door een geheel andere categorie van personen, dan die er het voordeel van ge nieten, o; k omdat in sommige provinciën veel provinciale en gemeentetollen zullen zijn, in andere misschien in het geheel niet. De heer de Lange is het er mee eens, dat op die wijze de kosten der afschaffing zouden komen ten laste van hen, die er misschien het minste belang bij hebben. De voorzitter acht dit adres niet in overeen stemming met hetgeen op den weg ligt van de kamers van koophandel. Werd er alleen gewezen op het nut en de wonechelijkheid van de afschaffing der provinciale en gemeentetollen, dan zon hij daar ook voor zijn, maar het gaat niet aan om den minister daarbij tevens het middel aan te geven, hoe tot die afschaffing te geraken, veel minder om aan te geven, waaruit de gelden, die hiorvoor benoodigd zouden zijn, gevonden moeten worden. Besloten wordt het adres niet te ondersteunen. 3. Mededeelingen van de kamers te Zutfen, Tiel en Weert, dat adhaesie is betuigd met het adres der kamer van Alkmaar omtrent verkrijgbaarstelling van buiten landsche postzegels. Worden voor kennisgeving aange nomen. Vervolgens wordt de aan den gemeenteraad in te zenden rekening en verantwoording over het jaar 1900 behandeld en vastgesteld en daarop het jaarverslag ter tafel gebracht. Het hiervoor door den secretaris opgesteld ontwerp wordt aangevuld en de geheele inhoud vastgesteld, waarna de gewone rondvraag wordt gehouden en de ver gadering gesloten. Alkmaarsche Typografen. De Plaatselijke Typografen-Vereeniging «Verbetering door Eendracht", hield Zondag, den 17, eene openbare vergadering, waarin als spreker optrad de h6er «F. W. Sleef, van Amsterdam met het onderwerp«De toe stand van den typograaf in het algemeen en die van Alkmaar in het bijzonder." Spreker begon met een ge schiedkundig overzicht te geven van den ontzettenden vooruitgang die de typografie gedurende de laatste 50 jaren had ondergaanhoe de handpers haar plaats had moeten afstaan aan de Fransche snelpers deze op haar benrt hot veld had moeten ruimen voor do Duitsche machinetotdat ook deze laatste iu vele drukkerijen wederom werd vervangen door do rotatiepersen, die thans ettelijke duizenden exemplaren per uur afmalen. Was alzoo de verbreiding van het drukwerk op verbazende wijze vooruitgegaan te betreuren was het zeer zeker dat de verbetering van het lot van don typograaf hier mede geen gelijken tred had gehouden. En toch deze toestand eischte op vele plaatsen van ons land zooals spr. met cijfers aantoonde, dringend verbetering, te meer nu de typograaf opnieuw in zijn bestaan werd bedreigd door de komst der zetmachine. Hoe tot die verbetering te geraken Naar spr.'s innige overtuiging niet anders dan door organisatie der werklieden. In gesloten ge lederen moesten de arbeiders ten strijde trekken om te trachten zichlangs geleidelijken wegeen mensch- waardig bestaan te verwerven. Dat dit mogelijk was toonde spr. met eenige voorbeelden aan. Na vervolgens enkele alkmaarsche toestanden te hebben aangewezen, die z. i. zeer wel voor verbetering vatbaar bleken te wezen, stond spr. een wijle stil bij het onlangs door de afd. Alkmaar A. N. T. B. aan den gemeenteraad gezonden adres waarin o. m. een tarief werd verzocht voor het door do gemeente benoodigde drukwerk. B. en W. had den hierop afwijzend beschikt. En datterwijl voor de bouwvakken wèl zulk een tarief was gemaakt. Wat was, meende spr., mede een oorzaak van die afwijzende be schikking Het niet georganiseerd zijn der typografen. De beoefenaren van de bouwvakken hadden door hun eendrachtig optreden weten te bewerken, wat den typo grafen, geïsoleerd staande, niet gelukt was. Deze uitslag moest, meende spr., voor de alkmaarsche typo's een reden te meer wezen om zich aaneen te sluiten. Niet in twee vereenigingen uw heil gezochtzei spr. Eén vereeniging moet er wezen. De plaatselijke vereenigingdie tot devies had gekozen «Verbetering door Eendracht", kon dan ook haar doel niet beter bereikendan daarnaast de spreuk te gedenkon «Eendracht maakt macht!" Met kracht van redenen betoogde spr. dan ookdat hij hooptedat de alkmaarsche typo's tot dusver ver deeld in twee vereenigingen zich zouden oplossen in één lichaam. En dit lichaam, het kon niet anders wezen dan do Alg. Ned. Typ. Bondwaarvan hier ter plaatse reeds een afdeeiiog bestaat. Na doel en strekking van dezen Bond nader te hebben uiteengezet en de aanwezigen er met aandrang op te hebben gewezen dat het plicht was van eiken typograafdieu Boud door toetreding sterker te maken eindigde spr. zijne gloedvolle rede die door de talrijk aanwezige typo's met onverdeelde aandacht, was gevolgd. Da voorzitter der Vereeniging, de heer W. v. d. Snel, hierna het woord nemende, zei den heer Sleef dank voor dienB goedgekozen rede, hoopte dat het werk van heden- mi dag goede vruchten zoude moge voortbrengen en sloot daarna de vergadering met de mededeeling dat binnenkort een gocon bineerdo vergadering zou worden uitgeschreven die naar hij hoopte het door den spr. beoogde resultaat zou opleveren. IVntfigc handwerken. Mej. A. Rommelleerlinge van de Huishoud en Industrieschoolalhier slaagde voor het examen in nuttige handwerken. Voetbal. De wedstrijd te Hoorn tu9sehen de voetbalclubs «Sport", aldaar en «Alcmaria Victrix", alhier liep in het voordeel van laatstgenoemde club af. De stand vóór rusttijd bedroeg 2—0 en na rusttijd werd de bal nog viermaal door het doel der Hoornsehe spelers getrapt. Doopsgezinde gemeente. Men verzoekt ons te melden dat in de kerk der doopsgezinde gemeente op Woensdag den 27 zal ge houden worden een stichtelijk nnr (lezen van godsdienstige lectuur, koraalzang en orgelspel). Badhuis Witte Kruis. -In de week van den 11 tot den 17 Maart zijn in het badhuis van het «W itte Kruis" genomen 31 kuipbaden 46 regenbaden le klas en 67 regenbaden 2e klas, totaal 144 baden. Vermogensbelasting. Wij herinneren belanghebbendendat de laatste termijn voor de betaling der vermogensbelasting is 1 April a.s. Suriname. Op uitnoodiging van hot Natuur- en Letterkundig Genootschap «Solus Nemo Satis Sapit", alhier, zal de heer dr. SI. van (lappellevan Wageningenop Donderdag, den 21, des avonds te 8 nnr, in het lokaal Diligentia, spreken over zijne reis door het bin nenland van Suriname en zijne redo door lichtbeelden ophelderen. De leden hebben met. hunne dames toegang en bovendien recht van introductie. Cadettenschool. De le luitenant-adjudant J. W. Pcltzer van het 5e reg. infanterie, is overgeplaatst als adjudant van den directeur der Cadettenschool. GETROUWD. 17 Mrt. Jacob Tjeertes en Clasina Helena Smit. GEBOREN. 15 Mrt. Dieuwertje, d. van Nicolaas Johannes Duijneveld en Hendrica van den Burg. 17 Evert, z. van Albert Asjes en Grietje Helder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bjjlagen, -van D. VISSER koopman in brandstoffen om vergunning tot het oprichten van een stoommachine van 2J/2 paar- dekrachttot het drijven van een cokesbreker in het perceel aan het Kwakelpad, wijk E, no. 9a, on dat op Maandag 1 April 1901 's middags te twaalf uren, ten stadhuizo gelegenheid wordt gegeven om tegen het op richten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter, 18 Mrt. 1901. 0. D. DONATH, Secretaris. Zitting van 19 Mrt. 1901. E. W. Ez., W. W. Ez. en P. W. Ez., Egmond aan Zee, mishandeling van een ambtenaar, de le 3 weken gev., de 2e 2 weken gev., de 3e 1 week gov. B. v. H., Hoorn, mishandeling, 10 dagen gev. W. A. de V., als boven, sinaad en mishandeling, f 25 boete, subs. 25 dagen hecht. P. R., Enkhuizen, huisvredebreuk, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. A. B., Venhuizen, vernieling, 2 dagen gev. L. M. de V., als boven, hetzelfde gepleegd, 2 dagen gev. S. B., Barsingerhorn, diefstal, f 20 boete, subs. 12 dagen hecht. W. B., gedetineerd, diefstal, 2 maanden gev. AMSTERDAM. 18 Mrt. 19 Mr Gert. pCt. Nederland, N. W. Schuld2J ditodito3 dito, Oblig.3 Italië, Inschrijving 1862/815 Oostenrijk Obl. in pap. tl. 1000 Mei-Nov. 5 dito, dito Febr.-Aug. 5 dito, zilver Jan.-Juli.. 5 ditodito April-Oct.5 Portugal Obl. Buit. 1853/84 met ticket.... 3 dito, 1888/89, a frs. 500 met id4J Rusland, Binnenlandsche 18944 dito, 1880 gecons. Z. R. 125-62513 Mei-Nov. 4 dito, 1889 le 2e ser. 1 Jan. 1 Apr. 1 Juli lOet. 4 dito, 1894, Donetz-Spoorw4 dito, 1867/69 20-100 Moi-Nov4 dito, 18893 dito, in goud, 1884, 13 Jan. 13 Juli5 Spanje, Obl. Buit. Perpetuele4 Turkije, gepriv. Conv. lecning4 dito, Douane Obl.5 dito, Geconverteerde Serie D Egypte, Obl. leening 18764 Mexico, Obl. Binn. Sch. afiosb. oblig5 dito dito 1899 5 Venezuela Obligatiën 1881..4 N. V. Noord-Holl. Grond-Crediet. Pandbv.. 4 N. W. Pac. Hyp. Pdbr Nederland, Cult. Maatsch. d. Vorstel. Aand. dito, Koloniale Bank Aandeelen dito, Ned. Ind. Handelsb. Aand dito, Kon. Ned Mij. t. expl. petr. br.A. dito, Petr. Mij. Sumatra-Palembang A. dito, Aand. Ned. Ind.Expl.Mij dito, Expl. St. Spw. Aand dito, Ned. Centr. Spoorw. Aand. f 250 dito Ned.-Zuid-Afr 1889 dito, N.-Brab. Boxtel.W. Aand. 1875/80 gest. 4 [talie, Spoorwegleening 1887/89 dito, Zuid-Ital. Spoorweg-Obl.3 Polen, Wars.-Weenen Aandeel3 Rusland, Gr. Sp.-Maatsch. Oblig dito, id. a R 1254 dito, Iwang. Dombr. Oblig3 dito, Transcaus. Spoorweg-Oblig4) dito, Wladik. 1885 a Z. R. 625 Oblig.... 3 dito, Zuid-W. Sp. Oblig. a R 6254 Amerika, Atchison Topeka Cert. v. Aand... 4 dito, Alg. Hyp. Obl dito Denv. Rio Grande dito4 dito| Florida C. Pen. C. v. gew. A.... dito' Illinois Cert. v. Aand dito' Louisv. en Nashv. Cert. v. Aand... dito, St. Louis San Francisco gew. A dito, Miss. Kans. Texas Adn. ex 2e Hyp. dito, dito, le Hyp. dito, Oregon Calif, goud le hyp4 dito South. Pacific, gew. Aand5 dito, Union Pac. Hoofd. C. v. A dito, Wabash St. L. en Pac. Ct. v. Aand. dito, Western N. Y. Pens. C. v. gew. A Nederland, Stad Amsterdam f 100 Hongarije, Theiss Loten3 Oostenrijk, Staatsl. 18604 dito, dito 18645 Rusland, Staatsleening 1864 Loten dito dito 1866. Dito5 Turkije, Spoorwegleening5 79 92| 92! 90 g 81J 82rs 81| 81! 24! 34! 61! 96! 97! 92! 100! 78 68rs 92| 95! 23 A 104! 39! 99 30 ft 99 97! 54f 47! 85 433! 7 Ti 90 111! 33! 90! 91! 55fh 58! 116f 59 101! 39fS 16fir 133 94; 411! 23ft 95! 104 ff 44 TB 93A 35! 23 108! 123fè 117! 173 216 182! 28! 79! 92! 92fi 81fè 81! 81! 24-fi 34! 97 100! 100f 23! 38! 30! 48 84! 423 77! 110! 91! 55fk 58! 95! 59 A 101! 40! 16f 135! 97! 43! 24f 96 104! 45f 94 35f 108! 172 27! PURMEREND, 19 Maart. Aangevoerd 317 rundoren, waaronder 191 vette, f 0.50 a 0,62 p. p., 7 stieren, vette prijshoudend stug, melke lager prijs, stug, gelde lager prijs stug, 85 vette kalveren f 0.70 a 0.90 p. p., matig, 902 nncht. f 7 a 16, stug, 16 paarden, veulens, 1637 schapen en lammeren, vette prijshoudend vlug, overh. id. matig, 220 vette varkens 44 a 50 ct. p. p., matig, 81 magere ,id. f 15 a 23 vlug, 227 biggen 1 6.a 12.matig, ganzen f 0.—. Kleine kaas f 31,middelbare f 27,—, commissie i Aangevoerd 57 stapels, 1199 Kg. boter f 1.05 a 1.15, kipeieren f 2.75 a 3.25, eenden dito f 3.50 per 100, 0 kalkoenen f 0.a 0.— Alkmaak, 18 Mrt. Aangevoerd 0 paarden f0 a 0, 13 koeien en ossen f 150 a 190, 90 vette kalveren f 35 a 110 per P. 80 a 100, 149 nueht. kalv. f 5 a 14, 20 magere schapen f 16 a 20.205 vette varkens, por Pi 46 a 52 ct., 39 magere varkens f 15 a 18.biggen,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3