O. voor de Landbouwscholen P. van Hoek, Rijksland- bouwleeraar te 's-Hertogenboschtot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen H. F. Hartogh Heys van Zonteveen, aldaar. Salaris-regeling. Uit naam van een aantal Burgemeesters en Wet houders van gemeenten in Nederland, hebben de heeren H. J. Calkoen, burg. van Edam J. G. Gerritsen, burg. van Breskens, Groede en Nieuwvliet; J. H. W. Veenhoven, burg. van Vlieland, en Ch. W. Vermeijs, burg, van Zie- rikzee, een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, waarin zij verklaren met ingenomenheid te hebben kennis genomen van het adres, »dat op 23 Februari j.l. door de Hoofdbesturen van het «Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap'', den »Bond van Nederlandsche Onderwijzers" en de «Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland" aan Uwe vergadering is ingezonden." Ook zij zijn overtuigd, dat de voorgestelde wijziging van art. 26 der Wet op het Lager Onderwijs de salaris- quaestie niet oplost. Zij achten de traktements-rege- ling, door de Onderwijzersvereenigingen in haar adres aanbevolen, zeer billijk en hoogst wenschelijk en hebben met bijzondere instemming gelezen de gronden, waarop in genoemd adres de door de Regeericg voorgestelde wijze van vergoeding van het Rijk aan de gemeenten in de kosten van het onderwijzend personeel wordt afgekeurd. Ook volgens hun oordeel zal het veel meer in het belang zijn van het onderwijs, indien alle wettelijk vast gestelde minimaverhoogingen komen ten laste van het Rijk, en bovendien aan de gemeenten een percentsgewijze vergoeding worde" uitgekeerd van het totaal der tracte- menten voor elke school, boven de gewone bijdragen. Zij verzoeken daarom het Regeeringsontwerp in over eenstemming te willen brengen met de hier uitgesproken wenschen. Hollands noorderkwartier. De voorjaarsvergadering der leden zal gehouden worden op woensdag, 3 April 1901, des voormiddags half elf ure, bij den heer P. Kok, te Blnnenwijasend (station Westwoud). De punten van beschrijving zijn mededeelingen ingekomen stukken; jaarverslag der Ver- eenigingrapport der financiëele commissie betreffende do rekening en verantwoording over 1900 verslagen a. van de vergadering der Yereeniging »het Nederlandsch Paarden-Stamboek", uit te brengen door den heer W. Teengsb. van de werkzaamheden van den znivelcon- sulent over 1900c. van de proeven tot onderzoek, welke graad van rijpheid de gewenschte is bij d n oogst van onze landbouwgewassen, uit te brengen door den heer K. Breebaart Jz.; d. omtrent het onderzoek naar de meer of mindere bruikbaarheid van melkmachines, uit te brengen door den heer dr. L. T. C. Scheijvoor- loopige mededeelingen a. omtrent het onderzoek van het gebruik van éénjarige stieren, door den heer J. Koopman b. omtrent de proeven bij mestvee, door den heer dr. K. H. M. van der Zandec omtrent de proeven tot bestrijding van unjer en de proefvelden-pootgoed aard appelen, door den heer O. Nobelbenoemingen van a. drie leden van het bestuur, wegens periodieke aftre ding van de heeren Jb. Zuurbier, D. J. Govers en P. Schenk Dz.b. een voorzitterc. een afgevaardigde naai de vergadering van «het Nederlandsch Paardenstam boek" d. een afgevaardigde naar het Landhuïshoudkun- dig Congres; bepaling van de plaats waai de algemeene vergadering in November 1901 zal worden gehouden, (voordracht van het bestuurPurmerend)voorstel van het bestuur a. om mede te werken tot verkrijging van verplichte stierenkeuringin te leiden door den heer C. Wijdenes Gbz. b. tot het voortzetten der proeven om te onderzoeken, welke graad van rijpheid de gewenschte is bij den oogst van onze landbouwproducten, in te leiden door den heer K. Breebaart Jz.c. tot het voortzetten der proeven ter verdrijving van unjer, in te leiden dooi den heer O. Nobel; d. tot het voortzetten van hetsttu- nen van goed ingerichte fokvereenigingen, in te leiden door den heer C. Wijdenes Gbz.; e. om zich tot de regee ring te wenden in zake vakonderwijs in kaasbereiding in te leiden door den heer G. Wonder; f. tot het maken en verspreiden van aanschouwelijke tabellen, aangevende de samenstelling der voornaamste veevoedingsstoffen, in te leiden door den heer dr. L. T. C. Scheij g. tot het opleiden van veeverloskundigen, in te leiden door den heer P. Olij vaststelling begrootingbespreking van verdere werkzaamheden. Hxamcns In de praktijk. Het voorjaarsexamen van den Nationalen Bond van handels- en kantoorbedienden in Nederland in het boek houden, de handelscorrespondentie in de moderne talen en de stenografie, zal, bij voldoende deelneming gehouden worden op 30 A p r i 1 en 1 M e i a.s. te Amsterdam, beide dagen van 's morgens 91 en 's namiddags van 2—5 uur. Do prospectussen en aanvraagbiljetten zijn gratis verkrijgbaar bij den heer W. C. de Graaff, secre taris van den Nationalen Bond van handels- en kantoor bedienden in Nederland, 2e Jansteenstraat 107 te Amsterdam mogelijk. Waarom Dat weet gij misschien nog wel, mevrouw de barones van Wilkow De jonge vrouw zweeg zij had het potlood weer ter hand genomen en krabbelde haastig lijn op lijn. Adlau was een paar stappen dichterbij gekomen, maar verbeten wrok klonk duidelijk uit zijn stemtoen hij hernam «Uw moeder bracht mij zoo overtuigend en ontegen sprekelijk aan het verstand, dat een jong oeconoom ronder fortuin zooals ik toen was hoegenaamd geen vooruit zichten had, misschien eerst over tien of twaalf jaar een eenvoudig huishonden zou kunnen opzetten en dat hare dochter zich niet zoolang vooruit mocht verbinden. Nu, een eenvoudig huishouden zou nooit in den smaak van mevrouw Rottenstein zijn gevallen Toen bleef er niets anders over dan berusten of mijzelf «vooruitzichten" scheppen en ik verkoos dit laatste. Ginds in de nieuwe wereld was immers al zoo menigeen tot voorspoed en rijkdom gekomen Waarom zou 't mij dan niet go- lukken Ik nam dus mijn ontslag als opzichter en ging naar Amerika. Men is soms nog zoo ongeloofelijk naïef op zijn vijentwintigste jaar en verbeeldt zich dat men zonder veel moeite de halve wereld kan veroveren en dit meende ik toen ook nog Wordt vervolgd. Restaurant-drukte. Als een staaltje van de groote drukte in restaurants gedurende de feestweek zijn enkele feiten welsprekend. In de »Poort van Kleef" hebben van 's morgens 9 tot 's avonds 12 uur, den schafttijd niet medegerekend, 14 man uitsluitend aardappelen geschild, gekookt en gesneden. Na deze derde bewerking, kwamen de aardappelen in groote schalen in de keukeu om gebakken te worden. Vijf man waren den ganschen dag bezig om vorken en messen schoon te maken en te poetsen. De slager van »De Poort van Kleef" had vier weken te voren alle »dikbillen" in Noord-Holland opgekocht, die men in het slachthuis te Amsterdam, naar het restaurant, ook wel «Poortossen" noemt. Deze runderen geven den besten en grootsten biefstuk. Eigenaardig was 't, om in de feestdagen een kijkje in de keuken van «De Poort'' te nemen. Terwijl in de zaal groot rumoer was en de bedienden hunne bestellingen uitschreeuwden, die door een der chefs in het buffet werden opgeteekend met den naam van den uitroependen kellner, brachten bedienden in het buffet de bestelling over in de keuken. In die keuken nu was alles even kalm en stil, en ordelijk en uitermate zindelijk als steeds. Door goede organisatie ging er alles als op een gewonen dag. Ook in het buffet bleven allen even kalm, maar oplet tender dan ooit. Dit alles is het groote geheim, dat men in »De Poort," ondanks de groote drukte, bijna onmid dellijk op z'n wenken bediend werd. Om over de ontzaglijke drukte bij Krasnapolsky tijdens de feestdagen te oordeelen, volstaan ook enkele feiten. Twee slagers waren er den geheelen dag bezi? om vleesch ge reed te maken voor de keuken. Twee man deden er niets anders dan vleesch snijden om broodjes te bel ggen. Zes koks, ieder met vier pannen, bakten den geheelen dag niets dan pannekoeken. In de groote keuken hadden twintig koks handen vol werk. Den tersten dag zijn bij Krasnapolsky twaalf duizend mensehen geweest. De champagne, dien dag aldaar ge dronken, wijst op vele vijf en twintigtallen lekkere kelen. De dag van den Intocht, de regendag, had voor de restaurants iets opmerkelijks. In beide genoemden werden vóór één uur honderden koppen koffie, en vooral port en sherry, gedronken om te bekomen van de nattigheid. Zelfs in Dnitsche bierhuizen als bij Westendorf in «Zur guten Quelle", en bij Schiller" op het Rembrandtsplein, waar weinig of geen koffie gedronken wordt, waren op den regendag honderd kop in korten tijd besteld. Fabel achtig is de groote hoeveelheid bier daar en in de groote bierhuizen in de Warmoesstraat, als Löwenbr&u, enz. ge dronken. In restaurants en bierhuizen is in de vier feestdagen meer verteerd dan in de dagen der Inhuldigingsteosten. (N. v. d. D.) maatregelen In Hngeland tegen vervalsching van melk en room. Men schrijlt aan het »N. v. d. D." uit Londen De commissie, door de Brrtsche Regeering beno-md om te onderzoeken, welke reglemonten de Regeering kan vaststellen onder de nieuwe wet op de vervalsching van voedingsmiddelen wat melk en room betreftheeft een rapport uitgebracht. Dat rapport ia door zeven van de acht leden geteekend. Het andere lid brengt een zoo genaamd minderheid s-rapport uit. De voorstellen, dia de commissie doet, zijn als volgt Wanneer melk, die op 100° 0. gedroogd is, niet 12°/0 vaste stoffen bevat, zal het vermoeden gewettigd zijn dat zij niet al de normale bestanddeelen van echte melk bevat. Wanneer melk minder dan 12°/0 vaste stoffen bevat en daarin minder dan 3.25°/0 melkvet voorkomt, zal het vermoeden gewettigd zijn, dat zij vermengd is met afge roomde melk of water, of dat een deel der normale hoe veelheid vet verwijderd is. Melk, waarin minder dan 12°/0 vaste stoffen voor komen en waarin het bedrag aan vaste stoffen (ander s dan vet.) minder dan 8.5°/0 is, zal het vermoeden doen rijzen, dat zij met water vermengd is. Kunstmatige verdikking van room door bijvoeging van gelatine of andere stoffen zal het vermoeden doen ontstaaD, dat de room niet zuiver is. Afgeroomde melk, waarin minder dan 9°/0 vaste stoffen voorkomen, zal het vermoeden doen ontstaan dat zij ver mengd is met water. Gecondenseerde melk, waarin minder dan 10°/o melk vet of minder dan 25°/0 vaste stoffen (anders dan vet) voorkomt, zal het vermoeden wettigen dat ze vervalscht is. Het is wenschelijk maatregelen te nemen om te ver bieden de bijvoeging van wator, afgeroomde of gecon denseerde melk, of andere stoffen, met het doel om de hoedanigheid van echte melk terug te brengen tot de limieten, door het Ministerie van Landbouw vastgesteld. Stappen dienen gedaan te worden voor de identifi- ceoring van afgeroomde melk door de toevoeging van eene of andere onschadelijke stof. Het is wenschelijk dat de wijze van het verzamelen, verzenden en bewaren van monsters melk en room zooveel mogelijk gelijk gemaakt worde, evenals de wijze van on derzoek. Op bussen met gecondenseerde melk behoort het etiket aan te wijzen, hoeveel water er bij moet gevoegd worden om de verhouding van het vet gelijk te maken aan wat voorkomt in ongecoadenseerde melk, die niet minder dan 3.25°/0 melk bevat. Het is wenschelijk om bij gecondenseerde volle melk de hoeveelheid bijgevoegde suiker te beperken en bij ge condenseerde afgeroomde melk de bijvoeging van suiker te verbieden. Deze korte opgave der voorstellen moge doen zien van hoe ingrijpenden aard zij zijn en van hoe groot belang voor een belangrijken tak onzer nijverheid. Het zal zaak zijn ze goed te overwegen, omdat er dan nog wellicht gelegenheid bestaat tegen eenige dezer voorstellen langs officieelen weg op te komen. Het lid der commissie, dat een afzonderlijk verslag uitbrengt, is de heer George Barham, de bekende direc teur der «Dairy Supply Company" te Londen. Maar aan gezien hij alleen staat tegen zeven anderen, die (behalve éen op een paar punten) eenstemmig zijn, en deze meer derheid bovendien een j aar voorname Regeeringsambte- naren omvat, zal de meening van deze zeven wel den doorslag geven. draft. De raad dezer gemeente heeft tot leden van de commissie tot wering van schooolverzuim voor Graft en Noordeinde benoemd de heeren P. Kwadijk, J. Mul en P. de Wit, in de plaats van de heeren J. Besse, P. Bruin en Kramer, die bedankt hadden. Prijsvraag. Men meldt uit Sassenheim aan de N. R. Ct. Op de prijsvraagHoe kweekt men 't best hyacinten? uitgeschreven door de afdeeling Sassenheim van den Bond v. Bloembollenkweekers, is één antwoord ingekomen, dat ter beoordeeling was opgezonden aan de heeren E. H. Krelage te Haarlem en J. G. Hazeloop, Rijkstninbouw- leeraar voor Noorholland. Het antwoord, dat eene bekro ning waardig bleek, is van den werkman in het bloem bollenvak J. v. Diest Czn., alhier. Hen vreemd pleegkind. Bij P. de Boer Wzn. te Iiandsmeer kreeg een schaap drie lammeren. Een der lammeren werd door de moeder verstooten, doch toevalligerwijze bemerkte de Boer, dat zijn hond, wiens jongen waren afgenomen, het diertje verzorgde. De hond heeft de grootste zorg voor zjjn pleegkind. Boterwet. Onlangs zijn medegedeeld de bepalingen welke door den minister van binnenlandsche zaken zijn vast gesteld ter uitvoering van eenige artikelen der Boterwet, die op 1 April a.s. in werking treedt. Zij betroffen de wijze waarop het woord «margarine" moet worden aan gebracht op de verpakking. Daarin heeft de minister thans een kleine verande ring gebracht. De sub 2o. voorkomende zin »Is de ver pakking van hout of metaal, zoo zijn de letters daarop geschilderd, wordt vervangen door de navolgende zinnen. «Is de verpakking van hout, zoo zijn de letters daarop geschilderd ot daarin gebrand. »Is zij van metaal, zoo zijn de letters daarop ge schilderd." Boode kruis. Mevr. Waszklewicz ontving van het departement van Oorlog te Londen een vrijgeleide voor een dokter naar de vrouwenkampen in Zuid Afrika ongeveer gelijk luidend als wat zij voor de pleegzusters ontving. Den 16 vertrokken vier zusters. Hoofd der expeditie is zuster Bakkes, gewezen directrice van het volkshospi taal te Pretoria. Haar eerste bestemming is Port Elisa beth, waar zij op den dokter zuilen wachten om verder te gaan. Afrlkaansche Boeren in Portugal. Weldra zal een aantal Boeren uit Lorenijo Marques overgezonden worden naar Portugal waar zij worden bijeengebracht in kampen. Het Christelijk Nationaal Boerencomité wil zich het lot ook van deze bannelingen aantrekken en stappen doen, om naar die kampen eenige Nederlandsche onderwijzers en eenige pleegzusters uit te zenden, en voorts al het mogelijke te verrichten teneinde het lot van deie onge- lukkigen te verzachten. Reeds zijn de eerste schreden op den weg daartoe gezet en heeft de Portugeesche Consul bereidwillig beloofd allen steun te verstrekken, om het plan goed ten uitvoer te kunnen brengen. Daar zijn vele duizenden voor dezen arbeid noodig, maar ongetwijfeld zullen die voor zulk een goed doel gaarne worden bijeengebracht. Zoo Bpoedig het Comité verder gereed komt met zijn plannen voor dezen nieuwen arbeid, zal daarvan mede- deeling gedaan worden. Nationaal huldeblijk. Voor het nationaal huldeblijk is ingekomen Noord-Holland f 53.000, Zuid-Holland f 60.722, Zee land f 9125, Utrecht t 19,603, Limburg f 7020, Overijsel f 13.540, Drente f 4732, Noord-Brabant f 16.408, Gelder land t 27 848, Friesland f j.1.203, Groningen f 6311, te zamen met inbegrip van enkele giften uit het buiten land f 230.212. Hen huwelijksgeschenk. De Singer Maatschapij in de Kalverstraat te Amst r- dam heeft H. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar huwelijk, een practisch geschenk aangeboden. Het bestaat uit een bijzonder fijn afgewerkte naai machine, in de fabrieken der «Singer Manufacturing Comp." vervaardigd. Hen billijke maatregel. Op voorschrift van den minister van marine zal vóór den eersten van elk kwartaal aan diegenen, dienende a. b. van een van Hr. Ms. oorlogsbodems, die aanspraak kunnen maken op de verstrekking van jenever, en die van hun rantsoen geen gebruik wonschon te maken een witte of een liebtroode knipkaart worden verstrekt, een witte, ten behoeve van hen, die recht hebben op ver goeding van f 1.60 's maands of f 0.05 per oorlam, een lichtroode voor hen, die aanspraak hebben op f 1 's maands of f 0.03 per oorlam, ten einde zorgvuldig aanteekening worde gehouden van het geldelijk bedrag, waarop zij bij het niet gebruik van jenever recht hebben. Hofberichten. De Koningin en Prins Hendrik zijn den 20 naar den Haag vertrokken. Aan het station aldaar werden Zij opgewacht door de Koningin-Moeder. Den 21 hield de Raad van Sta+e een plechtige verga dering vau al zijne leden ter installatie van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, aan wien zitting en raadgevende stem in den Raad ver leend is. Wat aan deze zitting een buitengewoon barakter geeft, is dat H. M. de Koningin als voorzitster van den Raad dien dag voor de eerste maal vau dit prerogatief zou gebruik maken, de zitting in persoon leiden en haar Gemaal in zijne betrekking zou installeeren. Veeziekte. Op last van den district-veearts te Haarlem is bij den veehouder K. van den Boogaard te Sloterdijk eene groote hoeveelheid hooi onteigend en verbrand, daar vermoedelijk in dat hooi de oorzaak ligt van het miltvuur, waaraan genoemde veehouder reeds 8 zijner runderen verloor; ook paarden, die dat hooi gebruikten, werden door die ziekte aangetast. Heger des Hells. Da jaarlijksche week van gebed en zelfverloochening zal door het Leger des Heils gehouden worden van Zon dag 31 Maart tot en met Zaterdag 6 April, met het doel over het geheele land f 18,000 bijeen te krjjgen.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2