Nederland. BURGERLIJKE STAND. niets uit de lacht opnemen vóór de zaadlobben of bladeren boven den grond zijn. Tot dien tijd moet het teren op het in den zaadkorrel aanwezige voedsel. Kleine zaadkorrels bevatten hiervan weinig, d. w. z., niet zooveel, dat er een lange onderaardsche stengel nit opgebouwd kan worden. Om deze i'eden slaat men na het uitstrooien van zeer fijne zaden (selder ij, peterselie) den grond eenvoudig met de vlakke spade wat aan. Hierdoor voorkomt men, dat de bovenlaag van den grond te veel uitdroogt en het zaad niet zooveel water kan opnemen als voor de kieming noodig is. In 't algemeen kan men zeggen, dat de zaden een dik kere aardbedekking behoeven, naarmate zij grooter zijn. Het vrij groote veldsaladezaad by uitzondering wordt weinig of niet bedektdus als een fijn zaad behandeld. Sommige groenten worden eerst gezaaid en dan ver plant. Bij koolsoorten, koolrapen en prei is dit regel. Maar ook met doperwten, peulen en tninboonen en uien geschiedt dit wel, doch met de eerste drie doet men het om de opbrengst te vergrooten of den pluk te vervroe gen, want meestal worden ze in een bak uitgezaaid. Met uien geschiedt het op die gronden, waar de teelt van uien bij zaaiing mislukt, doch wellicht niet, als men in het voorjaar nienplanten (zoogen. Zwijndrechtsche) van elders ontbiedt. Koolsoorten, koolrapen en prei worden eensdeels ook verplant omdat men dan op de voor die groenten bestemde bedden eerst nog suijsaladeradijs spinazie en soms vroege peentjes kan verbouwen. Ook sommige kool soorten en de koolrapen kunnen nog op do vroege dop pers en peulen volgen. Bij 't verplanten moeten de planten in den regel even diep komen te staan als op het plantenbed. Die van augurken, komkommers, kool en peulvruchten mag men iets dieper zetten, waardoor zij meer wortels maken. Prei zet men heel wat dieper om het witte of gele, eet bare gedeelte langer te krijgen. Spichtig opgegroeide planten moeten niet verpoot, doch weggeworpen worden. Men voorkomt dit spichtig opgroeien door ze op het plantbed niet te dik te zaaien. Blijken ze kort na de kieming te dik te staan, dan moet men ze uitdunnen. Bij droog weder trekt men de planten niet uit den grond doch men licht den grond na hem begoten te hebben, met, een diepgestoken, kleine spade bij gedeelten op. Zoodoende behoudt men veel aarde aan de wortels en beschadigt men zoo weinig mogelijk de fijne haarworteltjes, die de opname van het bodemvoedsel tot taak hebben. Yan de kool- en koolraapplanten werpt men die op den mesthoop, welke knobbels aan de wortels of steil staande bladeren hebben of zonder hart zijn. Van enkele planten (andijvie, prei, knolselderij) worden de bladeren vóór het verplanten ingekort zonder het hart te raken. Het verplanten mag alleen bij vochtig weder geschieden. Wanneer 't lang droog blijftals de tijd van verplanten daar is, oefene men wat geduld. Men is daarmede altijd hen voor, die zich aan den tuinhalender houden en bij droog weder planten, omdat het hiervoor tijd is. Volgt op het verplanten niet verwachte droogte, dan moei men 's avonds en 's morgens met in de zon verwarmd sloot- of regenwater gieten. Bovendien is het zaak des daags de planten tegen zonnestralen te beschermen. De pootgaten maken men niet met een rond stuk hout, want dan drukt men de wanden van het gat te veel samen en onder de planten blijft allicht een holte over. Men maken spleetvormige gaten met een scherpe spade. Gedurende den groei moeten de zoowel gezaaide als de geplante groenten verpleegd worden. De verpleging bestaat in het schoon- en loshonden van den grond tusschen de planten en het verdelgen of verdrijven van schadelijke dieren zooals muizen, waterratten, mnsschen, kraaien, vinken, veenmollen, ritnaalden, dnizendpooten, aardvlooien, slakken, rnpsen van het koolwitje, aard- rupsen, enz. en het, geven van een overbemesting met hulpmeststoffen, verdunde gier, verdunde beer, enz. Als wij alles wilden vertellenwat voor den zelf tuinierenden tuint ezitter van belang is te weten, zouden wij wel 20 geheele couranten kunnen vullen. Dat kan de bedoeling niet zijn in een gewoon dagblad. Het be hoort in een vakblad te geschieden. Het was dan ook enkel ons doel den lezers duidelijk te maken, dat niet- slagen met de groententeelt veelal een gevolg is van onkunde. Daarom moet iedere leek-tninier zijn kennis door lezen trachten te vermeerderen. Moeder Natuur geeft niets voor niets, maar den ijve- rigen, nadenkenden mensch schenkt zij veel Botervervalschlng. In de »Manchester Evening Chronicle" van 12 Maart j.l. leest men het volgende: Op het, oogenblik stelt men in den boterhandel te Manchester nog al belang in een proses tegen een welbekende en voorname firma, wegens het importeeren van vervalschte boter. Genoemde firma kreeg in Januari 5 vaten boter in consignatie van een koopman in Holland. Een certi ficaat van echtheid werd bij de boter afgegeven. Toen het schip te Manchester aankwam, werden door de douanen op de gewone manier monsters uit een der vaten genomen. Het bleek nu, dat toen de boter te Londen werd geanalyseerd, men 15 pCt. vreemdsoortig vet aanwezig vond, waarop de firma werd gedagvaard, krachtens de akte van 1899 tegen het importeeren van vervalschte boter. Dit is de eerste keer dat tijdens de werking der akte eene vervolging is op touw gezet, ofschoon er steeds geregeld bij aankomst in de verschillende havens, monsters door de overheid zijn genomen. De vraag is nu deze: Is de importeur aansprakelijk? Want hij wist niet dat de boter vervalseht was. Verder blijkt dat de firma deze boter niet besteld had en nooit te voren boter van dien Hollandschen koopman had ont vangen. Indien het nu een zaak gold tnsschen twee Engelsche firma's, dan zou het certificaat van echtheid voldoende zijn, om de beschuldigde firma van vervolging te vrijwaren. Doch in de bovengenoemde akte staat: Een certificaat van echtheid zal den beschuldigde hier niets baten als het certificaat uit het buitenland afkomstig is, tenzij door hem kan worden bewezen, dat hij voor zijn eigen overtuiging voorzorgen had genomen dat het certificaat op waarheid was gegrond. Men is daarom te Manchester van gevoelen, dat wan neer de Engelsche firma strafbaar wordt gehouden ,men zich geheel en al aan do streken van den Hollandschen koopman blootstelt, want van dezen is hot bjjna onmo gelijk schadevergoeding te krijgen. De firma had het geld voor de boter onmiddellijk naar Holland gezonden, onbe wust van hetgeen haar boven het hoofd bing, zoodat bet nu te laat is om het geld voor de boete af te trekken. Deze zaak, welke veel belangstelling te Manchester wekteis den 15 dezer behandeld. De importeurs, de heeren Lonsdale en Thompson, zijn veroordeeld tot 5 en de kosten. De firma heeft verzet tegen het vonnis aangeteekend. Ken ramp. Te Saint-Denis op Rénnion is de vorige maand oen vreeseliik ongeluk gebeurd. Een rumfabriek geraakte in brandwaarbij 150.000 liter rum in vlam werden gezet en de eigenaar geen tijd had zich te redden. Zijn beide dochters trachtten door de vlammen heen hem te hulp te komen maar te vergeefs. Zij konden slechts met moeite door eenige negers uit den gloed worden gehaald, maar hadden zoo zware wonden gekregen dat zij weldra bezweken. Nog 6 andere personen zijn bij deze ramp omgekomen. Men zonderling verzoekschrift. Koning Edward van Engeland heeft een eigenaar dig verzoekschrift ontvangen van 1500 doofstommen. De adressanten beklagen zich daarin dat men hun met alle geweld het spreken wil leeren. Zij gevoelen dat geen inspanning hoe groot ook, hun de spraak kan teruggeven verklaren dat de pogingen welke men daartoe doeteven pijnlijk als vruchteloos voor hen zijn en verzoekendat men hun liever »iets nuttigs" zal laten leeren. Raad van 8tate. De Koningin en Prins Hendrik begaven zich den 21 in een livereirijtuig met rooden bok naar het gebouw van den Raad van State. De militaire machtdienstdoende in het gebouw der Tweede Kamerstond in groot tenue buiten in het geweer. Het Koninklijk Echtpaar werd ontvangen door de Staatsraden Mr. Heijdenrijck en Jhr. Mr. Humalda van Eijsinga met den waarnemenden secretaris Graaf van Randwijck. Onmiddellijk na het binnentreden van het Koninklijk paar nam de plechtigheid onder leiding van de Ko ningin als presidente esn aanvang en heeft Zij den Prins geïnstalleerd met eene aanspraak, welke door hem werd beantwoord. De vice-president Jhr. Schorer, wenschte namens den Raad van State de Koningin en deu Prins geluk met deze eersto verschijning in dit college. (N. v. d. D.) H. M. de Koningin en Prins Hendrik zijn den 21 per Staatsspoor met den gewonen trein naar het Loo teruggekeerd tot aan den salonwagen gobracht door H. M. de KoniDgin-Moeder. Prins Hendrik zal zich de volgende maand alleen naar Schwerin begeven, in verband met de aanvaarding van de regeering door den jongen Groothertog van Mecklenburg. In Mei a. s. denkt het Koninklijk Echtpaar een iees- teljjken intocht binnen Schwerin te doen. A. van Aienes f Uitgeest. De burgemeester van Uitgeest, de heer A. van Nienes, is op 70 jarigen leeftijd overledeu. Allen, die den eenvoudigen, degelijken en weiwillenden man gekend hebben, zullen begrijpen, dat zijn dood door de gemeentenaren en velen daar buiten diep betreurd wordt. Gedurende 19 jaren heeft de overledene zijn gewichtig ambt bekleed. De heer van Nienes was o. a. bovendien secretaris van de gemeenten Uitgeest en Akersloot, en secretaris-penningmeester van twaalf verschillende grootere en kleinere polders, alsmede secretaris van den Groot Limmerpolder. Groote snoeken. De heer D. Dil, vischhandelaar te Landsmeer, had verleden week in zijn bezit 4 snoeken, ter gezamenlijke zwaarte van 77 pond, 3 van 20 en 1 van 17 pond. Het waren kolossale visschen en zij leverden het bewijs, dat de wateren in die buurt nog wel goede en zware visch bevatten. Harpers. In het vorige jaar werd te Heerenveen een proef genomen met het aankweeken van karpers. Die proef is zóó goed geslaagd, dat zij thans op grootere schaal zal worden doorgezet. In een 6 H.A. groeten vijver zullen 2000 jonge edelkarpers worden losgelaten. Aanranding. Een heer uit Katwijk is de dupe geworden van drie kerels aan wie hij den weg naar het Hollandsche Spoor-station te 's-Gravenhage had gevraagd en die daarvoor geld eischten. Toen hij dit laatste namelijk weigerde te geven, werd hij achtervolgd, en gekomen bij de moddersloot aan den Stationswegplotseling door de kerels aangegrepen en in het water geworpen. De brutale aanranders waren spoedig verdwenen. De heer werd in een woning aan den Stationsweg zoo goed mogelijk van zijn natte kleeren verlost. Ren aardig buitenkansje. Uit Gennep verneemt de »'s-Hert. Ct.", dat de dagloonor A. van Dinther aldaar officieel de mededeeling ontving, dat een bloedverwant zijner vrouw, in Amerika overledenhem eene erfenis van ruim 30.000 gulden heaft nagelaten, welko te Kleef te zijner beschikking is. Reeds twee jaren werd naar de erfgenamen gezocht. Veehandel ln Friesland. Bij behoorlijken Hinken aanvoer van melke- en kalvekoeien was de handel in dit vee op de jongste markten vrij opgewekt. Vreemde kooplieden deden in- koopen van de beste soorten. In mindere soorten ging ook vrij wat om, zoodat over het geheel de prijs omhoog ging en de opkoopers winst maakten. Vette koeien met goeden aanvoer, wel gevraagd, doch met niet hoogere prijzen. Vette kalveren, met tamelijken aanvoer, vrij opgewekten handel, doch zonder van invloed te ziju op de prijzen. Nuehtere kalveren met grooten aanvoer, drukke handel door betere prijzen aan de Engelsche markt, werwaarts al die kalveren (geslacht) gezonden worden. De prijs vrij wat hooger dan verleden week. In wolvee betere handelvooral voor drachtige schapen was de markt merkbaar beter gestemd. Vette schapen en lammeren iets beter, doch niet met hooge prijzen. In varkens geen opgewekte handel met flinken inzet eveneens in vette biggen. Magere varkens gewild kleine biggen goed gevraagd. De aanvoer was1000 melk- en kalfkoeien, 250 vette koeien, 80 stieren, pinken, U50 vette kalveren, 1500 nuchtere kalveren, 900 schapen en lammeren, 100 vette varkens, 300 vette biggen, 180 magere varkens en 300 kleine biggen. De prjjzen zijn vette koeien le qualiteit 28301 ct-., 2e qualiteit 25—27) ct., 3e qualiteit 1722 ct., stie ren 2528) ct., vette kalveren 3245 ct., vette schapen 2325 ct., vette varkens f 20)22), Londensche biggon 19)21) ct. per Va ^ü°- Melk- en kalvekoeien f 110—f 230pinken f 60 f 80, nuchtere kalveren f 8—f 11weideschapen f 17—f 21, drachtige schapen f 18 f 25, lammeren magere varkens f 38f 52, kleine biggen f 110—f 1.20 per week. (N. v/d D.) Bloembollen. In het Westland komen de tulpen frisch en krachtig te voorschjjn. Het ongedierte heeft weinig schade aan gericht. De groene veilingen zullen laat gehouden worden, even vóór half Mei, zooals thans de meeste vereenigingen voorloopig hebben vastgesteld. Warmenhulzen. 1—28 Pebr. Getrouwd. Pieter Scheid, alhier, en Antje Bakker, te Hensbroek. Geboren. Anna Maria, z. van Jacob de Groot en Jantje Scheid. Nelie Marie, d. van P. Pastoor en Neeltje Tasche. Jan, z. van Jacob de Graat en Neeltje Boon. Overleden, Aagje Stoop, 33 j. IJda Venger, wed. vau Arien Bakker, 70 j. Barslngerliorn. 1—28 Pebr. Ondertrouwd en getrou wd. Henricus Gerardus Asrnink en Gerritje Meiten. Getrouwd. Jan Voorthuizen en Johanna Wilhelmina Muijs. Geboren. Klazina, d. van Klaas Peper en Iefje Kooij. Jan, z. van Ariën Zijp en Hillegonda de Boer. Maria, d. van Dirk Blaauboer en Margaretha Kooijman. Tennis, z. van Jan Portegjjs en Maartje Smit. Pieter, z. van Pieter Zwakman en Dieuwertje Appel. Overleden. Antje Kenning, 13 j. Trijntje Herman, 4 m. Uleuwc Mlcdorp. Getrouwd. 3 Pebr. Maurits Frans Visser en Aaltje Kuilman. 5 Jan Noordstrand en Anna Kabel. 10 Jacob Bakker en Grietje Krap. G e b o r e n. 16 Febr. Cornelis, z. van Arien Klaver en Daatje Rijkes. 18 Jacobus, z. van Cornelis Beerepoot en Antje Veldman. Johannes, z. van Theunis van der Molen en Dieuwertje Bakker. Overleden. Cornelis, z. van Arien Klaver en Daatje Rijkes, 1 d. Haringkarspel. Onder trouw d. 8 Pebr. Jan Moeijes en Antje Kuiper. Getrouwd. 6 Pebr. Jan Groot en Neeltje Snijder. 11 Pieter Tesselaar en Meintje Lindeboom. 21 Jan Moeijes en Antje Kuiper. Ge boren. 10 Pebr. Brigitta, d. van Johannes Burger en Pietertje Blankendaal. 12 Trijntje, d. van Arie Schuit en Anna Maria van Loenen. 14 Maartje, d. van Dirk Dekker en Trijntje Ursem. 16 Cornelis Petrus, z. van Jan Veldboer en Immetje Raadgers. 18 Anna, d. van Aris Groen en Antje Groot. 21 Anna Margaretha, d. van Jan Pronk en Maria Mul. 28 Willem, z. van Cornelis Koom en Maartje Scher- penzeel. Overleden. 1 Febr. Theodoras, z. van Hendrikus Buter en Elizabeth Beemsterboer, 7 j. 14 Jan Jansen, echtgen, van Antje Hale, eerder van Elisabeth Trompetter, 52 j. 15 Maartje, d. van Dirk Dekkeren Trijntje Ursem, 1 d. 20 Een als levenloos aangegeven kind van het mannelijk geslacht van Leendert Reuvers en Antje Swan. Schermerhorn. Geboren. 5 Pebr. Stephanus Adriaan, z. van Karei Egbert van Bart en Stephanie Adrienne Verniers van def Loeff. 7 Nicolaas, z. van Klaas Stuijt en Elisabeth Bijvoet. 11 Cornelis, z. van Jacob van de Cappelle en An tje Hoek. 19 j> Johanna Margaretha d. van Theodoras Johan nes van der Vliet en Elisabet Bjjvoet. 25 Aaltje, d. van IJsbrand Stijl en Reijntje Schut. 28 Antje, d. van Willem Groot Cornz. en Grietje Kalis. Overleden. 3 Pebr. Mariad. van Johannes Pronk en Divera Out 19 j. 21 Andries Remptechtgen. van Maria Verweel, 37 j. Drukkerij v. Herms. Coster Zoon Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 10