COLLECTEN. Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 24 MAART. Wekelijksche veemarkten. Gemeenteraad van Alkmaar. Buitenland. Laatste Berichten. Ned e r1a n d So. 36. Eerste blad. ingaande 6 April a.s. de keuring in stede van 's Maandags voortaan zal worden gehouden des Zaterdags en dat gedurende de maand Mei AL het op de Zaterdagsche markt aan te brengen vee, UITSLUITEND aangevoerd mag worden langs de Houttilstraat bij het kruispunt van Paardesteeg, Pieterstraat en Peper straat. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar NOODIGEN de ingezete nen DRINGEND UIT om GEENE liefdegaven uit te reiken aan collec tanten, die gelden inzamelen ten behoeve van NIET IN ALKMAAR GEVESTIGDE INSTELLINGEN VAN WELDADIGHEID,voor zoover niet blijkt uit eene schriftelijke ver klaring, dat hnn college tegen zoo danige inzameling geene bedenking heeft. Het steunen van dergelijke collecten zal eene herhaling er van zeer bevorderen, wat met het oog op de vele behoeften in de gemeente zelve allerminst aanbeveling ver dient. AI.MI WltNCIir CO.' KIM. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Honderd ag es Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers ff 0,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnuaanaer i 3. Prfls der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Het is voorts gedurende dien tijd aan aanvoerders en kooplieden nadrukkelijk verboden op den toegangsweg handel te drijven en met rijtuigen, die de markt be zoeken, denzelfden weg terug te nemen, ten einde den geregelden aanvoer niet noodeioos te belemmeren. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 28 Mrt. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 23 Maart 1901. C. D. DONATH, Secretaris. De BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag 27 Haart 1901, des na middags te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeel ingen. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bevor dering van den heer A. H. Bijleveld tot onderwij zer 1ste klasse aan de Burgerschool, (bijl. no. 2.) 3. Idem tot onderhandsche verhuring van een stukje gemeentegrond aan den heer D. Visser, (bijl. no. 7) 4. Idem tot goedkeuring van een plan tot bebouwing van een terrein van Mevr. de Wed. J. J. Molenaar geb. ten Houte de Lange. (Bijl. no. 8). 5. Vaststelling instrnctie voor- en benoeming van een stads horlogemaker. (Bijl. no. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aan koop van een hais, staande aan de Kaasmarkt, be kend als het »Klompje Gouds" en het daarnevens staande perceel. (Bijl. no. 10). 7. Benoeming van twee loden der commissie tot wering van schoolverzuim. (Bijl. no. 12). 8. Vaststelling suppletoir kohier straatbelasting, dienst 1900. (Bijl. no. 11.) 9. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den hoofdelijken omslag, dienst 1900. 10. Vaststelling suppletoir kohier hoofdelijken omslag, dienst 1900. CHINA. Te elfder ure is de qnaestie tnssehen Ras- land en Engeland over do spoorlijn te Tientsin in zoo verre bijgelegd, dat beider troepen van het betwiste ter rein zijn teruggetrokken en langs diplomatieken weg zal worden uitgemaakt, wie in deze de oudste brieven heeft. HIVÖKIjAWD. Uit de thans ter kennisname neder- gelegde stukken betreffende de onderhandelingen, blijkt dat de aan Botha aangeboden voorwaarden de volgende waren Wanneer de gansche strijdmacht der Boeren zich zon overgeven dan zou de Regeering amnestie verleenen in de Transvaal- en in de Oranje-Kolonie maar de Brit- sche onderdanen, behoorende tot Natal en de Kaapkolonie, zouden worden onderworpen aan de uitzonderingswet, welke gedurende den tegenwoordigen oorlog in die kolo niën wordt toegepast. De krijgsgevangenen van St. Helena, Oaylon en elders zonden naar hun land terugbeeren. Het militaire bestuur zou worden vervangen door een bestuur als Kroonkolonie, waarna ten slotte zelfbestuur zon worden toegekend. De eigendommen van de Kerk, de liefdadige in stellingen en de weeskamerfondsen zouden worden geëer biedigd. De Engelsche en de Hollandsche talen zou den gelijkelijk worden gebezigd. De Regeering zou zich niet aansprakelijk kunnen stellen voor de sehul- den van de voormalige regeeringen der republieken maar bereid zijn om een bedrag van ten hoogste 1.000.000 te betalen als schadevergoeding voor ver nieling van eigendommen. Voorts zouden de Boeren door leening worden gesteund in het herstellen van de geleden verliezen. Er zou geen oorlogsbelasting worden gevorderd. Die burgers, die zich mochten wenschen te beschermen door vuurwapens zouden tot het dragen van wapenen worden gemachtigd bij speciale, geregistreerde vergunning. Aan de Kaffers zou, na het instellen van een vertegenwoordigend bestuur, een beperkt stemrecht worden toegekend. De rechtspositie der leurlingen zou dezelfde zijn als in de Kaapkolonie. Dat de Boeren op deze voorstellen niet konden ingaan spreekt van zelf, al ware het om geen andere reden, dan dat zij de Kaapkolonisten, die zoo edelmoedig hunne partij kozen, niet laaghartelijk in de steek zouden kunnen of willen laten. Aan de Duitsche »Magdeb. Zeitg." wordt uit Lon den gemeld »Botha hervatte reeds Zondag de krijgsverrichtingen en bezette de Delagoalijn. Kitchener liet weten, dat de Engelsche troepen niet meer istaat zijn offensief op te treden en dat er dringend versterkingen noodig zijn. Te Londen is de stemming zeer ter neer gedrukt." Een telegram nit. Southampton van den 21 meldt Een licht geval van pest is door de geneesheerea ge constateerd aan boord van het onlangs nit Kaapstad aan gekomen hospitaalschip Simla". ZCID-AFRIHA. De voor Engeland zoo slechte tijding, dat de vredesonderhandelingen tot niets geleid hebben, wordt spoedig gevolgd door berichten, die toonen, dat de Boeren niet stilzitten. Men seint uit Durban dat er in de buurt van Stauderton flink gevochten wordt. Het Engelsche garnizoen van Vrede heeft die plaats moeten ontruimen en heeft schuil gezocht bij het com mando van generaal (Jampbell. Doch deze was ook niet in staat veel voor de verdreven Engelschen uit Vrede te doen. Hij was tocb toen hij Standerton verliet in zulk een hevigen strijd geraaktdat hij volgens oen bericht uit Engelsche bron, terugkeerde met 200 zieken en gewonden. Een groot aantal Boerenafdeelingen be vinden zieh in de nabijheid van Standerton. In de laatste dagen hebben de Boeren weder een 3-tal treinen tusschen Belfast en Middelburg doen ontsporen. Zij maakten twee officieren en zeven soldaten gevangen, doch lieten ze weer loopen en bevrijdden een aantal Boerenvrouwen die door de Engelschen naar een kamp werden overgebracht. Onder den buit, dien den Boeren bij Wonderfontein maakten, bevond zich een groote hoe veelheid proviand en geneesmiddelen. Van een gevecht bij Bredfort met Kruitzinger geeft het Departement van Oorlog 3 gesneuvelden voor de Engelschen opwaarvan 1 officiereen ander officier gevaarlijk gewond. De dagelijksehe opgave luidt verder27 gestorven waarvan 21 tengevolge van ziekte 11 gewond en 2 gevangen. Het officieel pestrapport van Kaapstad maakt voor de week van 9 tot 16 Maart melding van 81 gevallen waarvan 29 met dooielijken afloop. 17 Personen ver toonden verdachte verschijnselen en 402 menschendie met de zieken in aanraking zijn gekomenwerden af gezonderd. Den 19 werden slechts twee nieuwe gevallen gecon stateerd. He Hultsche Keizer. BERLIJN, 22 Maart. De keizer ging heden voor de eerste maal na den aanslag nit. Hij reed met de keizerin in een gesloten rijtuig naar het Mausoleum te Oharlot- tenburg, waar H.H. M.M. naar aanleiding van den ver jaardag van keizer Wilhelm den Grooten een krans neder- legden op diens graf. Van het Mausoleum keelden H.H. M.M. naar het slot teruglangs den geheelen weg werd de keizer door het publiek eerbiedig begroet. Be onderhandelingen. Londen, 22 Maart. De >Times" verneemt uit Rama- hutcbi, op 30 mjjlen van Bloemfontein, dat Botha en de Wet den 17 een bjjuenkomst hadden. Na afloop daar van deelden zij den Burgers mede, dat ze nog goed voor zien waren van paarden, levensmiddelen en munitie, maar zonden toestemmen in de inlijving der republieken bij Engeland als de Engelsche regeering de gelijkheid van beide talen waarborgt, den Boeren verlof geeft om hnn jachtgeweren te behouden, een schadevergoeding van drie millioen pond sterling toezegt voor do verbrande hoeven en den Kaffers geen stemrecht geeft. Dezelfde correspondent meldt, dat de Wet zich naar Transvaal begaf en staking der vijandelijkheden gelastte tot zijn terugkeer over tien dagen. De avondbladen geven geen beschouwingen over de correspondentie tnssehen Botha en Kitchener. Vlsschersliaven te IJmuiden. Men schrijft aan het Handelsblad nit IJmuiden Het schijnt ernst te worden met de voornemens der Regeering tot vergrooting der visschershaveu. Den 20 arriveerden alhier de heeren jhr. mr. Röell, oud-minister te 's-Gravenhage, Hoogenraad van Scheve- ningen, Calkoen van Edam, Dirkzwager van Maassluis en Slis uit Middelharnis. Zij vormen vermoedelijk een eommissie uit het Rijkscollege voor de Zeevisscherijen", die een onderzoek moet instellen naar de plannen. Rondgeleid door de heeren dn Oroix. ingenieur van 's Rijks Waterstaat en Bottemanne, directeur der Vis- schershaven, vertoefde de commissie hier bijna den ge heelen dag. Zij kondon echter ook het zonderlinge feit constateeren, dat de prachtige Rijks Hal bjjna zonder visch was en in het onoogelijke gebouw voor den coöperatieven afslag daarentegen drukke zaken werden gedaan. Purmcrcnd. Tot hoofdiugelanden van het Water schap Wijde Wormer werden herkozen de heeren Jb. Heijloo en J. Haan Dz,gekozen de heeren L. Klaver en G. Breebaart, terwijl herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren K. Honigh en J. J. Stuijt. Scheepsramp te Vlissingen. In den nacht van den 20 te ongeveer 1 uur heeft op dereede te Vlissingen eene aanvaring plaats gehaa tus schen de stoomschepen »Chemnitz'' van Australië via Antwerpen naar Hamburg en »Tay" van Antwerpen naar Londen bestemd. Laatstgenoemd stoomschip lag geankerd en werd zoodanig door de »Chemnitz" getroffen, dat het zonk, voordat de opvarenden in de gelegenheid waren zich te redden. 14 Personen, onder wie do ge zagvoerder en 4 vrouwen, zijn bij de ramp omgekomen, terwijl de le stuurman en 2 man zijn gered. De noodsignalen, schieten enz. werden, hoe vreemd ook, niet door de wachthebbende roeiers van beide loods wezens te Vlissingen opgemerkt. Eerst den volgenden morgen zag men het ongeval en een lijk in den mast hangen. Een Belgische roeiboot ging derwaarts en haalde een 18 jarige jongen man dood nit het want. De »Chemnitz'' is opgevaren naar Antwerpen. Een geredde moet zich daar aan boord bevinden. De twee andere geredden, de stuurman en de kok, worden per sleepboot te Vlissingen aangebracht. Vier der opvarenden van het Engelsche schip wer den gered, door hen nit de masten te haleD, in welker toppen zij een toevluchtsoord hadden gezocht. De loodsbooten redden drie man der equipage, van wie een, een jongen, op den tocht naar den wal overleed ten gevolge van de doorgestane ellende. Een vierde man, de stoker Queerminster, werd gered door een boot der sChemnitz, aan boord van dat vaartuig opgenemen en zette daarmede de reis voort. De beide te Vlissingen levend aan wal gebraehten zijn de eerste stuurman Dixon en de matroos Ambrose. De stuurman, hoewel hij veel doorstaan heeft, bevindt zich naar omstandigheden redelijk wel en loopt zelfs door de stad, doch de matroos is zwaar gekneusd opgenomen en kan niet gaan hij werd naar het hospitaal gebracht. De overige personen, die aan boord waren, en dadelijk na de opvaring naar het dek snelden, zjjn allen verdron ken, ook de kapiteiu. Onder de dooden bevinden zich twee vrouwen, de echt- genoote en de dochter van een machinist, die, nu enkele dagen geleden, te Antwerpen verdronken is en wiens begrafenis door de vrouwen was bijgewoond. De geredden hebben van halteen tot bij zessen in wind en koude in de masten gezeten de ellende, die zij hebben doorstaan, is dus allervreeselijkst geweest. De omgekomenen zijn, hetzij slapende, in hunne kooien verdronken of door koude gestorven. De nacht was helder. De »Tay" lag volgens beweren van deskundigen niet in het vaarwater. Van de »Tay" zijn alleen de masten zichtbaar. Overreden. Te Vlijmen is zekere vrouw Timmermans, uit Heusden, door de stoomtram overreden. Met verbrijzelde beenen werd zij onder de wielen vandaan gehaald. Ook de hondenkar, waarin zij gezoten was, werd tot splinters gereden. Bij het overloopen der sporen is op het station Kindhoven de klerk-telegrafist 3e klasse 0. H. van Cornewal tnssehen do buffers geraakt en gedood. Men meldt uit Waalwijk: Den 17 is door trein 322 op de brug van den

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1