Voorschriften voor ie Stembnreaux Schoenenmagazijn, Wed. C. Fuhrmann. Fournituren. Mient 5 Fniilsen, Speciaal adres. Mocca's, P. PELS, HEEREN-CONFECTIE. Heeren-1 Kinderkleeding LAAT 74. C. H. SCHNEIDERS Passemenieriën. Zijden Stoffen. Mode-Artikelen. H.H. Bakkers. Ingezonden Stukken. Advertentie n. EIGEN FABRIKAAT. BILLIJKE PRIJZEN. 5 €ts. per stuk Uiverse Taartjes, Bruidsuikers SCHAPENSTEEG. Demi-Saisons, Aanneem- en Trouwcostumes Eenig adres van PEEK CLOPPENBURG's en GOEDEailIÏ MME MAAÏ voor Alkmaar, Schagen en omstreken. J HOEK, Frijs f 0,25. Beleefd aanbevelend 27s Cts. per stuk. 40, 50, 60, 80,100 Cts. per 5 Ons. co po cv 1 HOF, B 25. ALKMAAR. Uitgebreide keuze in welke nitmnnten door prachtige modellen en billijke prijzen. AANBEVELEND I ALKMAAR. J. H. A. KUHL. HOF B 25. tot nogtoe ten omstreeks 8 uur Bpoortijd alhier aankwam, is bijna een vol uur later gesteld, zoodat de schooljeugd, willen zij tijdig op de banken plaats nemen, reeds vanaf 5.58 's morgens in onze voste mag rondwandelen. Verder is het te betreuren, dat de trein van Friesland, te Hoorn om 3.23 aankomende, geen aansluiting heelt naar Alkmaar. Ten slotte znllen de marktbezoekers van Hoorn en Enkhuizen hunne zaken vlugger moeten afdoen, want hun trein vertrekt reeds ten 12.19 van hier. Wanneer wij nu eens resumeeren, dan komen wij tot de conclusie dat wy voor de voornaamste richting, dat is Amsterdam, in quantiteit van treinen bepaald vooruit gingen, doch de qualiteit blijft, op ren enkele gunstige uitzondering na, vrij wel dezelfde. Bijna vijf kwartier reizen van en naar Amsterdam, (een traject van 40 K. M.) en 8 maal stoppen onderweg, zijn zoo ongeveer de conditiën waarop wij behoudens eon enkele uitzon dering in iedere richting naar en van Amsterdam kunnen komen. Dat is o. i. toch wel wat veel. Zou 't nu niet mogelijk ziju 't aantal treinen te verminderen en daarbij de snelheid wat verbeteren en 't dan vooral zoodanig in te richten, dat de treiren op de door't publiek verlangde uren liepen Onze verlanglijst vermeldt nog immers neltreinen naar Amsterdam, omstreeks 4 4.30 en 9.30 10 n. m., van hier naar Amsterdam en sneltreinen van Amsterdam ten 3.30 4 n. m. en ten omstreeks tien uur 's avonds. Voor die sneltreinen zullen wij volgaarne eenige boemels missen. Zon het belanghebbenden niet eenige moeite waard ai|n, het voorbeeld van Friesland en Groningen eens te volgen en zich te vereenigen om te trachten het daarheen te leiden, dat onze spoor wegdienstregeling op den duur werd opgemaakt met even bedoelde sneltreinen, de ontworpen en bestaande sneltreinen als basis b. v. Wij kunnen niet gelooven, dat er veel kans bestaat, dat de Holl. Spoorw. Mij. het voor beeld van de Staatspoorweg Mij. zal volgen, door ons b.v. met ongevraagde sneltreinen naar den Helder of Hoorn te verrijken en meenen in de ontegenzeggelijk groote verbeteringen, sinds eenige jaren in de dienst regeling gebracht, ondanks afwezigheid van concurrentie, wel een waarborg te mogen veronderstellen voor 't goed slagen van een dergelijke onderneming. Vrouwenbeweging. Mijnheer de Eedacteur! Mij wordt een exemplaar van uwe courant gezonden, waarin de h e e r of m e v r. P. eenige bezwaren oppert tegen vrouwenkiesrecht. Hoe jammer dat P. van de ont vangen uitnoodiging voor de vergadering, waarin boven genoemd onderwerp besproken werd, geen gebruik heeft gemaakt en daar (tie bezwaren niet heeft te berde ge bracht, Ruimschoots werd daartoe de gelegenheid geboden. Het zou mij te veel tijd kosten thans schriftelijk die be zwaren uitvoerig te weerleggen. Daarom slechts enkele opmerkingen. Schrijver (fster) zegt.Maar op do vrouw, die eigenaardig geheel vrij »met den man de taak der opvoeding hunner kinderen .deelt, rusten weer gansch andere zorgen en plichten .als van eigen huis met alle werk en toezicht daarop, »van opleiding daarbij en dan nog van de werken der .liefde haar aangeboren en geheel tot haar gebied en .kring behoorende." Heeft schrijvor (fster) wel eens nagedacht over het feit, dat de statistieken aangeven, dat meer dandehelft der vrouwen ongehuwd bljjven en dus geen .eigen huis'' hebben te beheeren en dat van de gehuwde vrouwen velen kinderloos zijn en daardoor voor deze »de zorgen en plichten'' van het moederschap vervallen Of wil P. die groote categorie vrouwen het kiesrecht wel toegekend zien De geopperde bezwaren betreffen toch alleen de gehuwde vrouw met kinderen, op wie .andere zorgen en plichten" rusten en die .eigenaardig geheel vrij met den man de taak der opvoeding hunner kinderen deelt." Maar de gehuwde man met kinderen, die volgens P. die opvoedingstaak met zijne vrouw eerlijk deelt heeft die niet ook nog .gansch andere zorgen en plichten V' Immers op hem rust, en willen menschen als P. laten rusten, bovendien de zorg en verantwoordelijkheid voor het levensonderhoud van zich zelf, zijn vrouw en al hunne kinderen; een taak die m. i. tegen het huishouden doen behoorlijk opweegt. Als consequent gevolg van de redeneering van P. zou ook de gehuwde man met kinderen het kiesrecht ontnomen moeten worden en dit alleen verleend worden aan men schen die geen .andere zorgen en plichten" hebben, een kiesrecht dus voor ongehuwde en kinderlooze mannen en vrouwen. Was dus de bedoeling Alvorens te eindigen, moet ik P. nog eene illusie ont nemen. De christelijke vrouw en volgens P. noemen wij ons allen christelijk, zou met verontwaardiging op de vrouwenbeweging neerzien. Vele christelyk geloovigen, want die worden toch zeker bedoeld, zijn hier te lande leden van de Vereeniging voor Vi ouwen kiesrecht en in het buitenland, vooral in Amerika en Engeland, staan chris telijk geloovige vrouwen aan het hoofd dezer beweging. De meest op den voorgrond tredende onder haar zijn in Engeland mrs. Henry Somerville, mrs. Wynford Phillips, mrs. Josephine Bnttler, mrs. Creighton. De laatstgenoemde is de vrouw van den pas overleden bisschop van Londen, die in 1899 met haar man een groot en werkzaam aandeel nam in het Internationale Vrouwencongres te Londen. Zulke vrouwen gebruiken, evenals P., bijbel en bijbel teksten om het onchristelijke in de uitsluiting der vrouw van het maatschappelijk leven aan te toonen. Was dit alles P. bekend of niet Zoo neen, spreekt hij (zij) dan mede over zaken, waarvan hij (zij) niet op de hoogte is Wist hij (zij) het wel, is het dan soms christelyk een zoo onware voorstelling van de vrouwen beweging te geven Dr. ALETTA H. JACOBS. Amsterdam, 21 Mrt. 1901. Kiesrecht-kiesplicht. Uitbreiding van kiesrechtalgemeen stemrechtniet alleen voor mannen maar ook voor vrouwen schijnt het ideaal te zijn van alle kiesvereenigingen welke als liberaal vooruitstrevend-liberaal, radicaal en sociaal democratisch bekend staan. Eerst als alle menschen kiezer zijn zeggen ze kan de 2e Kamer worden wat ze zijn moetde vertegen woordigster van het geheele volk. Nu zou men geneigd zijn aan te nemen datom zulk een gewenschten toestand te verkrijgen ieder die het middel in zijn hand heeft om kiezer te worden, dat middel althans zal aanwenden om zich als zoodanig te kunnen doen gelden. Maar ja welmet uitzondering van enkelen doet niemand daartoe eenige moeite en als er geen kiesvereenigingen waren die er zich vóór spanden, zou bijna niemand op de kiezerslijst komen dan die op de lijsten van betaalde belastingen zijn vermeld. Ik geloof dat ik niet van overdrijving kan worden beschuldigd, als ik beweer, dat hier nog wel een 150 mannen te vinden znllen zijn die door één loopje naar het stadhuis de waardigheid van kiezer zouden hebben verkregen. Wordt er een stemming uitgeschreven, zelfs voor de 2e Kamerwaaraan toch door een gewoon mensch nog al waarde wordt gehechtdan moeten wel alle bestuursleden van alle Kiesvereenigingen, alle paur- den en alle vigelantes in het werk worden gesteld om ten minste een eenigszins fatsoenlijk aantal stembiljetten in de bussen te verkrijgen. Zie maar naar de laatste verkiezing voor een lid der 2e Kamer in het Ille district te Amsterdam Uit een en ander zoude bijna zijn af te leiden dat uitbreiding van kiesrecht geen artikel is waarnaar zoo dringend wordt verlangd en dat toch naar de meening van de genoemde Kiesvereenigingen zoo hoogst nood zakelijk is. Dr. Aletta Jacobs, die zoozeer ijvert voor het vrouwen kiesrecht,, die verleden week in eene sierlijke rede, mooi uitgesproken ons aanzette om met haar te strijden ter verkrijging van dat recht kan zich wellicht geen juist begrip vormen van de lamlendigheid, waarmede het kies recht door een groot deel der mannen wordt uitgeoefend. Mij dunktdat indien zij zich daarvan een juist denk beeld had gevormd, haar groote ijver in gevaar kon zijn, wanneer zij deukt aan de mogelijkheid dat ook de vrouw, evenals de man spoedig na het bezitin kiesijver kan verminderen, tenzij dat zij zich voorstelt dat de vrouwen, indien zij het eens hebben verkregen trotsch op hare rechten, aan de mannen een lesje denken te geven in de toopassing van het spreekwoordkiesrecht beteekent kiesplicht. Alkmaar22 Maart 1901. H. Akersloot. Getrouwd. 6 Febr. Cornelis Leeuw, wedDr. van Trijntje van Dam, en Jannetje Dam, wede. van Gerrit Kuis. Geboren, 3 Febr. Cornelia Maria, d. van Johannes Hollenberg en Geertje van Hanxledon. 4 Margrietje, d. vau Jacob Tijmes en Trijntje Jonker. Overleden. 8 Febr. Guurtrnida, d. van Jan Sinnige en Gunr- trnida Schut, 6 w. 13 Jan, z. vau Larr,mertVisser en Aafje Kat,3w. igjggSEp*» De ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor het SCROORSTEEUirVEGEir. I J. VAN DER SLUIS, Raaksje, D 22. TER PERSE is: DOOR Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie te Alkmaar en Secretaris der gemeente Oudorp. In bovenstaande handleiding heeft elk lid van een stembureau een hoogst nauwkeurige gids tot in de ge ringste bijzonderheden voor hetgeen hij te doen en te laten heeft. Bij het vele dat in een stembureau is in acht te nemen, kan een dergelijke handleiding niet anders dan welkom zyn voor heD, die in den regel niet in de finesses der kieswet doorkneed zijn. 't Zal o.i. aanbeve ling verdienen deze handleiding ieder der leden vaD het stembureau by huDne benoeming thuis te zenden. Zij kunnen zich dan geheel voor hun arbeid voorbereiden. Uw dw. dn., HERMs. COSTER ZOON. Een Brood-, Beschuit en Klelngoedbakkerij TE KOOP aangeboden. Te bevragen by den eigenaar Jb. VREDENBURG te Westzaan. i Z] I £>2 ^<2

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6