Honderd en derde jaargang» 1901. VRIJDAG 29 MAART. Zitting van den Gemeenteraad Woensdag 27 Maart 1901, NO. 33. Eerste blad. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geneele rijk t' 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prys der gewone advertentlen t Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. TAM ALKMAAR. 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren van den Bosch, Preijer en de Groot, de eerste wegens uitstedig- heid, de beide laatsten wegens ongesteldheid. Secretaris de heer C. D. Donath. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. JHededeellngen en Ingekomen stukken. 1. Ingekomen zijn a. Brief van den heer Bium, waarin hij bericht, dat hij wegens vertrek genoodzaakt is ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. De Voorzitter zjgtdat hij overtuigd is dat de leden van den raad, evenals hij dat schrijven zullen heb ben gelezen met gemengde gevoelens en dat het hun als hem leed zal doen, dat de heer Blum heen, gaat. In den korten tijd dat de heer Blum het lidmaatschap bekleedde heeft hij steeds getoond de belangen van de gemeente in alle opzichten voor te staan en slechts on gaarne zal men zeker zijne voorlichting in onderwijs zaken missen. Niettemin wenscht bij hem geluk met zijn benoeming tot Districts-Schoolopziener en wenscht hem van harte toe, dat het hem en den zijnen in zjjne nieuwe standplaats steeds naar wensch mag gaan. (Teekenen van instemming.) De heer Blum betuigt den Voorzitter zijnen dank voor de vriendelijke woorden tot hem gericht. Waar bij thans voor het laatst de vergadering van den Raad bij woont is het hem een behoefte de leden van den Raad te bedanken voor de bejegening van hen ondervonden. Niet lang, slechts IJ jaar, heeft hij deel uitgemaakt dezer vergadering en steeds is hjj gebleven het jongste raadslid. In den beginne heeft hij er wel tegen opgezien, om deel te nemen aan de beraadslagingen te midden van zoo- velen die beter bekend waren met de aangelegenheden der gemeente maar 't is hem een behoefte te verklaren, dat men hem dat verschil nooit heeft laten gevoel n. De waardeering van elkanders streven, zelfs bij ver schil van gevoelen in dezen raad, stelt hij op hoogen prijs. Het spreekt van zeli, dat hij het het best kon vinden met de leden van dezelfde richting, de heeren Goede en Glinderman, doch de samenwerking met zoovele anderen is hem ook steeds aangenaam geweest. Waar de gemeente zich uitbreidt en de beraadslagingen steeds be langwekkender worden, spijt het hem, dat hij moet heen gaan, ook met het oog op zoovele vraagstukken, waarbij hij gaarne zijne medewerking had verleend. Ten slotte verzekert bij, dat hij levendig belang zal blijven stellen in de gemeente en alles wat de Raad van Alkmaar zal beslissen en spreekt den wensch uit, dat Alkmaar, onder Gods zegen in bloei moge toenemen. (Applaus). b. Dankbetuiging van de heeren Èengers, Messelaar, v. d. Hilst en Portuin voor het genomen besluit in zake de feestviering op 1 Febr. 11. Voor kennisgeving aangenomen. c. Brief van den heer Caland, waarin hjj wegens vertrek ontslig verzoekt als lid der Gezondheidscommissie. Eervol verleend onder dankbetuiging der bewezen diensten, d. Verzoek van Mejuffr. D. ListHaverkorn om eervol ontslag als onderwijzeres aan de vierde gemeente school met ingang van 1 Mei a.s. De heer Kraakman vraagt, of er geen bezwaar bestaat met het oog op den tijd. Nadat de Voorzitter heeft medegedeeld, dat het verzoek dateert van 25 Februari, wordt het ontslag eervol verleend. e. Idem van den heer A. Plaat als onderw. Ie klasse aan de Burgerschool. Alsvoren. f. Brief van de Wed. v. Geenhujjsen met het bericht van het overlijden van haren echtgenoot. De Voorzitter stelt voor ten brief van rouwbeklag te zenden en verder dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Aldus wordt besloten. g. L itnoodiging van den directeur der Burgeravond school tot bijwoning van de uitreiking der diploma's aan de leerlingen op Zaterdag 30 Mei a.s., des avonds 8 uur, in het schoolgebouw. Voor kennisgeving aangenomen. h. Verzoek der afdeeling Alkmaar en omstr. der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunde en de Vereeniging »Het Witte Kruis", om ontsmetting bij behoeftige lijders aan tuberculose te doen plaats hebben op kosten der gemeente. i. Idem, der Gezondheidscommissie. h. en i. verzonden naar B. en W. k. Eenige adressen, waaronder een van veehouders en veehandelaars uit den omtrek en de gemeente en een van neringdoenden in de gemeente waarin verzocht wordt geen verandering te brengen in het houden der jaarlijksche veemarkten. Op verzoek van den heer Kraakman wordt dat der veehouders en handelaars en dat der neringdoenden voorgelezen, daar hij meent, dat de gronden voor het verzoek niet juist zijn. De heer Bosman vraagt of het adres der veehouders en handelaars als onderteekening eenige klinkende namen draagtwaarop de Voorzitter zegt, dat het 676 handteekeningen draagt, waaruit enkele worden opge noemd. De verzoeken worden gesteld in handen van B, W. om bericht en raad. k. Een uitnoodiging der afd. Alkmaar der Holl. Maat schappij van Landbouw tot bijwoning van de opening der Paaschtentoonstelling op Vrijdag, 29 Maart, des voormiddags 103/4. 1. Proces-verbaal van de kasopname van den gemeente ontvanger. De inkomsten bedroegen f 421.217.74V2, de uitgaven f 406.565.16, zoodat in kas was f 14.652.581/2 Tevens deelt de Voorzitter mede, dat nog loopende is een accept bij de Ned. Bank, groot f 25.000, dat in de volgende week zal moeten worden hernieuwd. Alsvoren. m. Verzoek van O. Schipper in zake een bouwplan. In handen van B. en W. gesteld om bericht en raad. n. Verzoek der afd. Schermer van de Holl. Maatsch. van Landbouw om geen wijziging te brengen in de jaar lijksche veemarkten. Gevoegd bij de te dier zake ingekomen adressen. o. Uitnoodiging van het bestuur der Ambachtschool tot bijwoning van de uitreiking der getuigschriften op 3 April 1901, des nam. 3 uur. Voor kennisgeving aangenomen. Thans wordt overgegaan ter behandeling der punten van de agenda. Bevordering van een onderwijzer aan de Openbare Burgerschool. 2. De bevordering van den onderwijzer 2e kl. A. H. Bijleveld tot onderwijzer le kl., werd in een vorige ver gadering aangehouden, daar tengevolge van een toen ge nomen beslissing het advies van het schooltoezicht moest worden ingewonnen. Daar dit advies gunstig luids, stelt de Voorzitter voor de bevordering goed te keuren. Een hoofdelijke stemming wordt niet noodig geacht, doch dit geeft den heer Boel mans ter Spill aanleiding om de wensehelijk- held uit te drukken, dat, in verband ook met de opmer kingen van den heer de Lange in de vorige vergade ring, voortaan dergelijke bevorderingen plaats hebben bij hoofdelijke stemming. De Voorzitter zegt, dat met de gemaakte opmer king rekening zal worden gehouden en constateert ver volgens, dat, de hoer Bijleveld is bevorderd tot onder wijzer le klasse. Verhuring van gemeentegrond. 3. Aangaande het verzoek van den heer D. Visser, om aan hem een stuk gemeentegrond, ten westen van de Hoornsche vaart, vroeger in gebruik bij den heer G. Schoon, in koop of in erfpacht af te staan, deelen B. en W. mede, dat tot het verkoopen en zelfs tot het in erfpacht uitgeven van dezen gemeentegrond niet behoort te worden overgegaan. Wijl evenwel aan het bedoelde terrein vooralsnog geene bestemming gegeven is, bestaat er tegen het verhuren geen bezwaar. Zij stellen daarom voor dezen grond aan den aanvrager te verhuren voor f 30 per jaar onder nader omschreven voorwaarden. DeV oorzitter, alvorens de beraadslaging over dit punt te openen, deelt mede, dat het voorgestelde besluit zoodanig is gewijzigd dat ter plaatse een doorgangspad van 5 M. is opengehouden voor toegang tot de Karne- melksbuurt en het daarachter gelegen weiland. De heer Kraakman treedt in eeu breede be schouwing omtrent deze zaak. De geschiedenis, zegt hij, is, dat de gemeente sedert 1844 steeds bezwaar gemaakt heeft tegen afsluiting van dit terrein, zooals thans bij inwilliging zal geschieden. De raad heelt steeds dien grond verhuurd, doch gere serveerd voor het openbaar gebruik. Het werd verhuurd tegen matigeu prijs om er op marktdagen rijtuigen te plaatsen. Altijd heeft men de voorwaarde gehandhaafd dat het niet mocht worden afgesloten en daarom rijst bij hem de vraag of het niet wenschelijk is die voor waarde te handhaven. Als thans de afrastering wordt toegestaan, vraagt hij of omschreven is van welken aard die moet zijn. Verder heeft hij met genoegen gezien dat B. en W. gebruik gemaakt hebben van de opmerking door hom en den heer Bosman gemaakt in zake den toegang tot de Karnemelksbuurt. Hij acht den toegang echter niet voldoende en zou liever aan het begin van dien toegang het terrein een ronding willen geven. De Voorzitter acht een opening van 5 Meter zeer voldoende. De heer Stoel zegtLaten we er een Meter bij voegen dan handelen we in overeenstemming met de verordening op de wegen. De Voorzitter is van oordeeldat men indien 5 Meter onvoldoende wordt geachteene wijziging wel aan B. en W. kan overlaten daar het een punt van ondergeschikt belang is. Het besluit is zoodanig gefor- muleeid dat zulks zonder bezwaar kan geschieden. De heer de Wild deelt mede, dat de verzoeker zeer zeker bereid zal zijn met die verbreeding genoegen te nemen. De Voorzitter maakt nog de opmerking, dat, indien de afrastering niet wordt toegestaan Visser van de huur zal afzienwaaraan de heer de Wild nog toevoegt dat Visser een schutting wenscht te plaatsen. De heer Kraakman is er niet mede tevreden de verbreeding aan de prudentie van B. en W. over te laten; de afmeting van den grond moet duidelijk worden om schreven. Een verbreeding of afronding moet opgenomen worden en dat kan door eeu kleine aanvulling. De heeren Bosman en Stoel zijn tegen een af ronding een ronde schutting is veel duurder. De Voorzitter zegt, dat B. en W. de aanvulling van den heer Kraakman wel willen overnemen, ofschoon zij die niet noodzakelijk achten. PI. m. 560 M2. kan dan veranderd worden in pl. m. 550 M2. en de toegang in verband daarmede worden verbreed. De heer Kraakman bleek nu tevreden en de Raad besloot conform het voorstel, met des heeren Kraakmans aanvullingdie door dan Voorzitter op de ge- wenschte plaats was aangebracht. Goedkeuring van een plan tot bebouwing. 4. Mevr. de Wed. J. J. Molenaar, geb. ten Houte de Langeheeft zich opnieuw tot den Raad gewend met het verzoek om do sloot, gelegen langs den Nieuwlander- singel en hare perceelen, te mogen dempen, ten einde daardoor hare bedoelde perceelen als bouwterrein geschikt te maken. B. en W. herinneren er aan, dat bij raadbesluit van 1 Maart 1899 is beBehikt op een geheel gelijkluidend adres. Daar echter de adressante een der voorwaarden ondanks herhaalde herinnering niet heeft in acht genomen, kan de vergunning op verzoek worden hernieuwd waartoe B. en W. het voorstel doen. Da heer Kraakman merkt op, dat aan de westzijde van het bedoelde terrein een breedte van 3.70 M. is opengelaten als toegang naar de te bouwen perceelen die met het front naar het water zullen komen te staan. In een vroegere raadszittingwaarin dat bouwplan werd besproken is de wensch uitgesproken dat die 3.70 M. zou worden geheeld aan h^t Bleekerslaantje. Deze zaak brengt hij nor eens onder de aandacht van B. en W. en hij hooptdat zij zullen trachten dat to bevorderen, opdat men daar dan een ruimen toegang krijgt. De Voorzitter zegt, dat hjj de officieuse toezeg ging ontving dut de eigenaar van het laantje, Delver, verklaard heeft te dien opzichte met, Mevr, Molenaar te willen samenwerken. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Benoeming van een Stads horlogemaker. 5. Alvorens over te gaan tot voorziening in de va cature, ontstaan door het overlijden van den heer D. van der Bijl, stellen B. en W. voor de instructie voor den te benoemen beambte vast te stellen. In alphabetisehe volgorde worden voor de betrekking aanbevolen 1. T. van der Kley. 2. G. P. J. Pedroli. 3. L. Spruit. De heer Stoel vraagt, ofschoon het niet in direct verband staat met dit punt, of aan de klok der Groote Kerk ook niet twee wijzers zouden kunnen worden aan gebracht. Vreemdelingen vinden het zonderling dat het eene uurwerk wel, het andere geen minuutwijzer heeft. De Voorzitter autwoordt, dat B. en W. dat in overweging zullen nemen. De heer Bosman zou gaarne willen weten, of B. en W. misschien aan een der personen van de voordracht den voorrang zouden geven. De heer Spruit was toch waarnemend klokkenist en heeft hij die betrekking naar genoegen van B. en W. waargenomen De Voorzitter zegt, dat de heer Spruit dat niet alleen deed naar genoegen van B. en W., maar, naar hij meent, ook naar genoegen van het publiek. Overgaande tot de vaststelling der veroidening voor dezen beambte, wordt door den heer Glinderman ge vraagd naar de beteekenis van de woorden»Hij mag niet met de gemeente in rekening staan." Hij zou dat willen weglaten. De Voorzitter deelt mede, dat de verordening is ontworpen door den architect, en dat hunne aandacht niet op die woorden is gevallen. De heer Kraakman onderstount het voorstel van den heer Glinderman. De heer de Wit oppert het denkbeeld, dat misschien bedoeld wordt, dat hij niets mag leveren aan de gemeente. Door verschillende leden wordt dan de bepaling wat vreemd gevonden, ook met het oog op andere beambten, voor wie zij niet is gemaakt. De Voorzitter verklaart geen bezwaar te hebben de woorden weg te laten. De verordening wordt daarna artikelsgewijze behan deld en goedgekeurd. Daarna wordt uit de aanbeveling tot stads-horloge- maker benoemd de heer L. Spruit met 10 stemmen. De heer van der Kley verkreeg 3, de heer Borjesou 1 stem. Aankoop van een huls aan de Kaasmarkt. 6. De heer G. W. Schlichting, door aankoop eigenaar geworden van het perceel bekend als »Het klompje gouds" en het daarnevens staande perceel aan de Kaasmarkt

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1