No. 39. Eerste blad. Honderd en derde jaargang, 1901 ZONDAG 31 MAART. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. I)e Oorlog in Zuid-Afrika. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt HI n s d a g-, Honderd ag es Haterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaak f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Velefoonnusanter t 3. Prfls der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR Gezien art. 26 der wet van 2 Mei 1897 (Stbl. n°. 124) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eene alge- moene opgaaf van den inhoud der kennisgevingen, be doeld bij gemeld art. 26, omtrent de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen in de kadastrale gemeente Alkmaar, onder bijvoeging van den kadastralen legger en de plans op de secretarie der gemeente is nedergelegd ter kostelooze inzage van belanghebbenden gedurende twintig dagen na heden. Afgekondigd te Alkmaar, den 30 Maart 1901. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Op Maandag 1 April en Woensdag 3 April te Alk maar; op Dinsdag 9 April te Helder en Donderdag 11 April te Schagen, zal door de Commissie voor het schat tingsdistrict Alkmaar of door een ot meer harer leden van des voormiddags tien ure tot des namiddags drie ure zitting worden gehouden in do raadhuizen dier ge meenten tot het geven van mondelinge inlichtingen aan hen, die zich alsdan daarvoor aanmelden. BEL6IIÜ. Volgens »Messager de Bruxelles" zal de Regeering, in overleg met het bestuur van den onafhan- kelijken Kongo-staat, aan de Kamers voorstellen het ver drag met den Kongo-staat van kracht te laten, totdat na tien jaren en 6 maanden de staat bij België wordt gevoegd. Mocht België later weigeren den Kongostaat over te nemen, dan zullen de 25 millioen franes, die België aan den staat heeft geleend, na een tijdsverloop van 10 jaar aflosbaar worden. CHINA. Men verkeert nog steeds in onzekerheid of China al of niet geweigerd heeft het tractaat omtrent Mantsjoerije te onderteekenen, maar het schijnt althans vast te staan, dat de onderteekening nog niet heeft plaats gehad. Volgens het bekende Fransche blad de »Temps", heeft China geen keus en zal de onderteekening volgen, nu het blij 1st, dat geen der Mogendheden, hoezeer zij tegen het tractaat protesteeren, voornemens is zich daar tegen desnoods met geweld te verzetten. China zou het tractaat slechts gepubliceerd hebben, om te zien hoever de Mogendheden in haar verzet zonden gaan. De »Morning Post" verneemt uit Peking, dat de onder handelingen over de door China te betalen schadeloos stelling bemoeilijkt worden door Duitschland, dat ver langt dat China eon leening zal sluiten. Den 27 heeft een Duitsche schildwacht in de straat der gezantschappen te Peking drie Chineezen gedood. De zaak wordt verschillend uitgelegd en een onderzoek is geopend of de soldaat uit zelfverdediging handelde. BUITSCHLAWH. De Keizer volhardt in zijne op vatting, dat de, door een krankzinnige op hem gepleegdo, aanslag een veel grooter beteekenis heeft, dan het publek daaraan wil toekennen. Met zijne gewone vaardigheid om steeds en overal, desnoods zelfs op een begrafenis, op den voorgrond te treden, slaat hij thans uit dezen aanslag munt voor klinkende redevoeringen. Zoo zeido hij bij de opening der kazerne van een garde regiment der Keizer-Alexander-grenadiers o.a. »Als een vaste burcht verheft, zich dit nieuwe mooie regimentshuis vlak bij mijn paleis, dat gij in de eerste gelederen steeds bereid zult zijn te verdedigen. Gij zijt daarom in zekere mate de lijfwacht van den Koning van Pruisen en moet bereid zijn dag en nacht uw leven te wagen en uw bloed te geven voor den Koning en zijn Huis. Ik ben er vast van overtuigd, dat gy overeenkom stig de traditie en de geschiedenis van het regiment uwen plicht altyd getrouw zult vervullen en wanneer er ooit weder moeiljjke tijden mochten komen, wanneer men in deze stad ooit weder iu opstand tegen het gezag van den Koning mocht komen, dan zullen de bajonetten van de Alexander-grenadiers, dat verzet aan banden leg gen. Door moedtrouw en onvoorwaardelijke gehoor zaamheid moge het regiment mijne tevredenheid, als van zijn Koning en teer, zich verwerven." Hij herinnerde verder aan de opofferingen van het regiment in 1848 en zeide, dat indien Berlijn opnieuw een tijd van opstand doormaakte tegen den Koning, het regiment zonder eenigen twjjfel alle ongehoorzaamheid en onvertogenheid zou beteugelen. EACrELAAB. Den 28 zeide minister Chamberlain in het Lagerhuis, dat het voornaamste bezwaar van Botha was gericht tegen de benoeming van Sir Alfred Milner tot gouverneur-generaal van de Oranje-Kolonie en Trans vaaldoch hij gelooft niet dat dit bezwaar van eenigen invloed was op Botha's houding tegenover de vredesvoor waarden. Engeland's taak is het een eer vollen en duur- zamen vrede te verkrijgen. De amnestie werd geweigerd aan de Kaapsche rebellen omdat zij moeten gestraft worden in het belang der ge meenschap. De voorwaarden betreflende de toekomstige Regeering zijn volkomen gelijk aan het oorspronkelijke plan, namelijk geleidelijke overgang tot zelfregaering. Het belangrijkste punt voor de verzekering van een goede verstandhouding tusschen beide rassen iu de toekomst is, dat de Boeren geen twijfel zouden koesteren aan Engeland's vastberaden heid, beslistheid en moed. Denzolfden dag verklaarde minister Balfour, dat de Regeering het onnoodig acht, dat Sauer en Merriman door het Huis zullen worden gehoord. Deze beslissing is niet verrassend, voor ieder die bedenkt, hoezeer de Regee ring licht en waarheid schuwt in de Zuid-Afrikaansche quaestie, maar toch kan zij niet nalaten indruk te maken op dat deel van het Engelsche volk dat nog niet geheel door het Jingoïsme verblind is. Reeds herhaaldelijk toch werden in dergelijke gevallen afgevaardigden der Kolo niën gehoord en deze afwijzing is dus wel een bewijs, hoe zwak de Regeering hare positie vindt. POBTUOAIi. Uit Lissabon wordt van den 28 geseind De stoomboot »Benguella" met de Boeren kwam te Lissabon aan. 398 zijn naar de Citadel van Peniche, 275 naar Alcobaca gebracht. Generaal Pienaar en zijn familie en twee commandanten Groblervergezeld van een Portugesschen generaalgingen de eersten naar Thomar en de commandanten naar Peniche en Alcobaca. Op reis zijn 5 Boeren gestorven, 42 kwamen ziek aan en zijn naar het ziekenhuis gebracht. VER.-STATEiV. Uit Manilla wordt het zeer be langrijke nieuws gemeld, dat Aguinaldo de bekende generaal der opstandelingen met zijn geheelen staf in een hinderlaag is gevallen en gevangen genomen is. De tegenstand was uiterst geringomdat alles zeer snel in zijn werk gingeen Philippijnsch officier werd echter gedood. Verder maakte men bij deze gelegenheid 20 geweren en belangrijke papieren buit. Na zijn gevangenneming werd Aguinaldo aan boord van de kanonneei boot »Vicksburg" naar Manilla over gebracht. De Philippijnen-aanvoerder werd dadelijk voor generaal Mac Arthn; gebracht, die een onderhoud met hem had. Daarna werd Agumaldo onder sterk geleide naar de gevangenis in de Andastraat overgebracht. SEEIB-AHRIKA. Omtrent het reeds gemelde ge vecht van generaal Babington meldt Kitchener nader »Door de operaties op den 23 werd de vijand gedreven ten Noorden van de stellingen die hij bij Kifferkraal had bezet. Den 24 werd de achtervolging voortgezet met enkel bereden troepen. De achterhoede van den vijand werd door een gecombineerde beweging van beide flankeu opgejaagd. »Een convooi werd toen gszien bij Leeuwfontein en Grey's Nieuw-Zeelanders met de Bushmen reden er heen. »De vijand trachtte stelling te nemen, maar Grey's troepen reden eiken tegenstand omver en gaven hem geen kans. »Kort daarop reden de Nieuw-Zeelanders van het Oos ten, de Bushmen van het Westen op het convooi in. »Toen werd de aftocht van den vijand een vlucht en de achtervolging werd doorgezet, totdat de paarden uit geput waren." Heel duidelijk is dit bericht niet, en het is opvallend, dat Kitch ner ook thans weder verzuimd iets te seinen omtrent het gevecht bij Hartebeestfontein, waar, volgens de verliezenlijsten (zie ons vorig nummer) den 22 zoo duchtig gevochten weid. Ook maakt hij geen melding van het door de s>Westminster Gazette" ontvangen be richt dat in de Kaapkolonie nabjj Richmond 130 kolonialen in een hinderlaag vielen en door de Boeren als naar gewoonte van alles ontlast werden. De Wet schijnt intusschen bij Standerton Transvaal te zjjn binnengetrokken, terwijl de commando's van Kruit- zinger en Van Reenen naar de Oranjerivier zouden oprukken in de richting van Yenierstad. De pest breidt zich te Kaapstad steeds uit den 27 werden 8 nieuwe gevallen aangegeven waarvan 4 bij Europeanen. Men vond ook do lijken van 2 Kaffers, die aan de ziekte waren overleden. Tot dusver zjjn 3 Britsche soldaten door de pest aangetast. JOHANNESBURG28 Maart. Da Imperial Light Horse heeft ernstig geleden in het gevecht met De la Rey op 22 dezer nabij Hartebeestfontein. De Boeren, die zware verliezen hadden trokken terug bij aankomst van Britsche versterkingen. De Engelsche verliezen waren 2 officieren en 5 man gesneuveld3 officieren en 13 man gewond. Het Eransclie Parlement. PARIJS29 Maart. De Kamer heeft het wetsontwerp op de vereenigingon in zijn geheel aangenomen met 300 tegen 224 stemmen. De eerstvolgende zitting is bepaald op 14 Mei. De Senaat heeft met 210 tegen 3 stemmen de supple- toire credieten aangenomen en is tot 14 Mei op reces gegaan. President Rruger. Bargemeester en wethouders van Utrecht hebben dezer dagen een bezoek gebracht aan President Kruger. Het vertrek van den President naar Hilversum dat aanvankelijk was bepaald op a.s. Dinsdag isook in verband met het minder gunstige weer, voorloonie uitgesteld. Be nieuwe minister van oorlog. In de Tweede Kamer deelde minister Pierson den 29 mede, dat bij koninklijk besluit op zijn verzoek en op eervolle wijze ontslag is verleend aan den heer Eland als minister van oorlog. In zijne plaats is benoemd de luit.- generaal Koolchef van den generalen staf. Het Handelsblad teekent hierbij aan De heer A. Kool is geen onbekende in ons Parlement. In Apri! 1879 werd hijdestijds kapitein te Arnhem tot lid der Tweede Kamer gekozen en behield zijn zetel tot 1883 toen hij tot majoor werd bevorderd. Hij behoort tot onze bekwaamste hoofdofficieren en is sedert 12 Nov. ehef van den generalen staf. Wij verheugen ons zeer, dat hij zich bereid heeft ge toond tot voortzetting van de taak, welke zijn voorganger onafgedaan heeft moeten laten. De kans is hierdoor groot geworden dat nog in deze zitting de legerwetten zullen worden afgehandeld. Amsterdam. Den 29 's middags gaf de burge meester, ten Stadhuize, den ambtenaren der gemeente ge legenheid van hem afscheid te nemen. Daarvan werd op ruime schaal gebruik gemaakt, niet alleen door de eigenlijke hoofdambtenaren van verschil lende takken van dienst en die van de brandweer en de politie, maar ook door tal van colleges, zooals den Senaat van de Universiteit, vertegenwoordigd door den Rector- magnifieus en den Secretaris en door vele anderen. Uit Ilpendam werd onlangs melding gemaakt van den bonwvalligen toestand van de Herv. Kerk aldaar, een gevolg van de verlaging van het polderpeil. Thans hebben kerkvoogden besloten, het bedehuis af te breken. De toren kan blijven staan. Brand. Te Henven, nabij Terborg, is, terwijl de bewoners uog ter ruste waren, do groote boerderij van P. Lamers geheel afgebrand. Slechts met moeite konden do bewoners hun leven reuden ruim twintig stuks hoornvee, alsmede de geheele inboedel, gingen verloren. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Boornlk stond een knaap van zestien jaar op 't perron van het sooorwegstation toen bij 't aankomen van een trein een der portieren openvloog en met zulk een kracht hem tegen 't hoofd sloeg, dat de arme jongen onmiddellijk dood was. He vermiste Wlerlngers. Van de vier in Januari vermiste Wieringers, die toen met een ijsschots zijn afgedreven, is er den 27 een gevonden in de sioot, een vaarwater bij Wieriugen. Deze heet Jan Kraan. Het lijk was goed herkenbaar, en daar het horloge stond op 9 uur 5 miuuteu, vermoedt men, dat zij slechts l'y2 uur op het ijs hebben rondgedreven, daar zij omstreeks 7»/j uur 's morgeus zijn vertrokken. Aanvaring. De Helderscho vischbotter H. D. 5., schipper Jb. de Boer, van de visscherij maatschappij .Helder", is, te Nieuwediep binnenkomende, aangevaren door de stoom boot .Burgemeester van Alkmaar" en tengevolge daarvan terstond gezonken. De opvarende visschers kondon op de stoomboot overspringen en zich zoo redden. Men zal trachten de gezonken schuit te lichten. Faaschmarkt Ie Zaandam. Op de den 28 Maart gehouden Paaschmarkt zijn de volgende bekroningen toegekend Voor de beste fijnste vette koeafgewisseld (ingeschreven 39 stuks), le Prijs f 20, P. Seveuhuyzen, te Warmen- huizen; 2e pr. f 12.50, H. Lulling te Alkmaar; 3e pr. f 5, J. Boekel te Assondelfteervolle vermelding J. Hoff te Hoorn. K' Voor de beste fijnste vette koe, niet afgewisseld (ingeschreven 18 stuks), le Prijs 1 20, H. Lulling te Alkmaar; 2e pr. f 12.50 G. Brinkman, te Zaandam 3e pr. f 5, G. de Ridder Gzn. te Oostzaan eervolle vermelding A. de Ridder Gzn., te N. IJpolder. Prijzen door de Zaansche Slagersvereeniging uitgeloofd le Prijs f 15, P. Sevenhuijzen2e pr. f 10, H. Lulling te Alkmaar. Voor de beste en fijnste melkkoe (ingeschreven 15 stuks), le Prijs i 20, A. de Ridder Gzn. te N. IJpolder 2e pr. 1 12.50, Jb. Out te Zaandam3e pr. f 5, G. Brinkman te Zaandameervolle vermelding Jb. Out te Zaandam. Voor het beste en fijnste hok vette varkens, minste 2 stuks (ingeschroven 10 hokken, te zamen 31 varkens), le Prijs f 10, P, Sevenhuijzen te Warmenhuizen 2e pr. 1 5, J. Havik te Zaandam; 3e pr. f 2.50 0. Yff, té Assendellt; eervolle vermelding, G. Bakker Hzn. te Zaandam. Prijs door de Zaansche Slagersvereeniging uitgeloofd f 10, J. Havik te Zaandam. Deze eerste alhier gehouden Paaschtentoonstelling mag als uitnemend geslaagdbeschouwd worden. Veel en prachtig vee was aangevoerd en de handel was zeer levendig.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1