DE LEVENSBRON. No. 40. Honderd en derde jaargang. 1901, WOENSDAG 3 APRIL. bedrijfsbelasting. Sev onden W oor werpen. Buitenland. FEUILLETON. 38 dagen zonder voedsel. UklIAAIISCIIi: COURANT. Doze Courant wordt Dlnsda g-, Dosderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnomentsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rjjk f 1, 8 Nummers ff O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer s 3. Pip der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER en ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier no. léderper- soneele belastingdienstjaar 1900, op 29 Maart 1901 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard hedan aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering ir overgegeven. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 30 Maart 1901. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der ingezetenen, dat met de beschrij ving der belasting op bedrijfs- en andere inkomsten voor het dienstjaar 1901/1902 in alle ge meenten dezer provincie een aanvang zal worden gen aakt den 4 Mei a. s. Zij vestigen de aandacht van belanghebbenden in het bijzonder op den inhoud van de artikelen 15 2, 16 en 45 met. art. 47 5 en 6, alsmede op art. 34, le lid en art. 47 7 der wet tot regeling dier belasting. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 30 Maart 1901. C. D. DONATHSecretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een r.-c. kerkboekje »Salve Regina"een gedenk penning der huwelijksfeesten, een zwarte ceintuur, een gouden oorknop, een armbandje met steentje, een fan tasie-armband, een rozenkrans in lederen étui, een ver moedelijk gouden ring, een buissleutel, een portemonnaie, een duimstok, een kanarievogel, en een portemonnaie met 1 ct. Alkmaar, Da Commissaris van Politie 29 Mrt. 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. Verloren: Een bankbiljet van f 40. en een muntbiljet van f lO.— CRISTA. Uit Tokio (de hoofdstad van Japan) wordt aan de «Times'' geseind, dat de Japanscbe Rageering recht streeks te Petersburg heeft geprotesteerd over de beruchte Mantsjoerije-overeenkomst. De openbare meening in Japan is krachtig tegen iedere concessie gestemd, en het is niet onmogelijk dat nationale geestdrift de Regeering dwingt verder te gaan, dan haar lief is. Reeds lang zijn Rusland en Japan in het verre Oosten ernstige concurrenten, vooral met het oog op Korea en reeds meermalen is er'op ge wezen, dat Japan, wil het zijn rechten met kracht doen DOOR E. HEUSER. Vertaling van HERMIN A. 16) Rottenstein knikte toestemmend, terwijl zjjne oogen droevig afdwaalden naar den tnin, die in volle lentepracht bloeide en geurde. «De volgende maand. Mijn dochter wil den zomer te interlaken doorbrengen eu daar zullen we elkaar ont moeten. Ik heb haar nu in een half jaar niet gezien." z/ijn stem was werkelijk bewogen. Adlau zag hem half spottend, half medelijdend aan. «Ik vrees, dat ik u een slechten dienst heb bewezen met u indertijd te schaken. Dat was een stout stuk waarvan ge zeker al lang berouw hebt." Wel neen Ik was recht blij aan dat mij dreigend gypte ine„ zijn pyramiden en mummies te ontsnappen maar alleen Elfriede ze heeft 't mij zoo erg kwalijk genomen. Ik heb bittere dingen moeten lezen." «Waarom hebt gij de verantwoording niet van n afge- MMaadde F'alle6n S°bnld gege™D> zooals ik n De oude heer zweeg verlegen. Hij had dit wel gedaan aocn t had die zaak slechts verergerd in de oogen zijner dochter. Niemand wist, wat hij schriftelijk bad moeten verduren 1 «Wel, gij kunt haar nu gauw mondeling excuus vra gen, zeide Robert spottend. «Maal haar mijn misdaad maar zoo zwart mogelijk af, ik heb er niets tegen, Is mevrouw Wilkow dos nog te Constantinopel «Ja, en ze heeft plan daar nog eenige weken te blijven, ik wacht dagelijks bericht. Denzelfden dag dat gij van bet paard zijt gevallen, nn juist voor acht dagen, heb ik haar het laatst geschreven." gelden, daarmede vooral niet te lang wachten moet. Da Japansche vloot in de Chineesche wateren is thans nog sterker dan de Russische, terwijl het eilandenrijk, dauk zij zijner naburige ligging, veel gemakkelijker en sneller groote troopenmachten kan zenden dan Rusland, zoolang dit zija Siberisch spoorwegnet nog niet heeft voltooid. Indien Japan echter nog eenige jaren wacht, is de kans op een succesvollen oorlog voorgoed verkeken. Dat het echter thans tot een oorlog zal komen, is hiermede aller minst gozegd, te minder, wijl Engeland het zeker niet wagen zal partij tegen Rusland te trekken. Dat Amerika niet vau plan is Rusland ernstige be zwaren in den weg te leggen, blijkt wol uit de volgende uiterst kalme passages, ontleend aan een officieele nota aan da Mogendheden «De regeering te Washington is er nog steeds van over- tuigd, dat er niets is voorgevalloa wat het standpunt van de Ver. Stateu betreffende de «open deur", zooals dat voor ieder deel vau China, Mantsjoarije daaronder begrepen, toepasselijk is, te wijzigen. Voor zoover geschreven ver plichtingen een mogendheid kunnen binden, is Rusland verpli ht, zelfs wanneer het 't bestuur over Mantsjoerije overneemt, aan de Ver. Staten de voorrechten der open deur toe te staan. «De regeering der V. S. gelooft, dat het geheime Rus sisch-Chineesch tractaat een schonding is van den geest zoo niet van den letter van de algemeene overeenkomst, waarbij alle mogendheden zich in den afgeloopen zomer aansloten, en zij is bereid al haar moreele overredings kracht en al haren moreelen ini^oed aan te wenden, om het sluiten ervan te verhinderen. Doch zij is nie bereid verder te gaan. DUITSCHIiASTD. De Britscha pers houdt zich nog steeds bezig met de melodramatische redevoeringen van den Keizer naar aanleiding van den aanslag te Bremen zij wijzen er op, dat het voorzeker niet strekken kan tot bevestiging en versterking der monarchie, wanneer het volk zoo dikwerf als in den laatsten tijd, door zijn Keizer wordt misverstaan gekrenkt en vernederd voor het buitenland. Enkele bladen spreken zelfs de meening nit, dat het gebeurde te Bremen klaarblijkelijk van grooteren invloed is geweest op 's Keizers geestestoestand dan op zijn physiek. Het is te vreezen, dat deze laatste uitspraak den Keizer lijken redenaar opnieuw stof zal geven tot verbazingwek kende uitingen 1 EWGEIiAHD. Lord Salisbury lijdt aan influenza en ofschoon de berichten omtrent zjjn toestand niet ongun stig luiden, (een enkele onrustbarende tijding werd onmid- delijk tegengesproken) is het toch zeer waarschijnlijk, dat hij niet lang meer aan het roer zal blijven. Hoe krachtig hij ook zijn moge, hij wordt toch te oud, en de uiterst moeielijke tijd, dien Engeland doormaakt, eischt jonger en frisscher krachten. Gaat hij heen, dan ziet het er zeer eritiek nit; Chamberlain, die zijn aangewezen opvolger zoude zjin, heeft niet alleen herhaaldelijk bewijzen gegeven Adlau, die juist zijn glas aan den mond wilde brengen, zette 't driftig weer neer. «Dat hebt ge toch zeker niet geschreven Rottenstein werd min of meer verlegen. Hij had 'fc wis en zeker gedaan, nog dienzelfden avond torn het on geluk had plaats gehad. Maar na dien toornigen uitroep durfde hij er niet voor uitkomen en antwoordde dus zeer diplomatisch «Als je dat niet aanstaat, zal ik er in mijn volgenden briet over zwijgen." «Dat verzoek ik nadrukkelijk. Wie zon te Constanti nopel in znlke dingen belangstellen, als men zich in zulk uitstekend gezelschap bevindt?" Deze woorden klonken geweldig bitter, maar de ge heimraad achtte 't verstandiger die zinspeling niet te be grijpen. «Ja, Elfriede heeft goed gezelschap," stemde hij dus zoo ongedwongen mogelijk toe. «Ik heb je al verteld, dat zij te Caïro mijnheer eu mevrouw Thornton heeft aange troffen, die Engelsche familie, die verleden zomer bij haar logeerde. Ze hebben toen al afgesproken eikander daar te ontmoeten en doen nu de geheele reis samen." «Met dat onvermijdelijk aanhangsel, dien geestigen Welborn «Ja, dien schijnen ze niet te kunnen kwijtraken Van Egypte is hij meegegaan naar Palestina en van daar naar Constantinopel en, ge kunt er op aan, hij duikt ook in Zwitserland op 1 Ik vrees nu wel, dat hij een bepaald doel daarmee op het oog heeft en de aanhouder wint, zoo als het spreekwoord zegt. En Elfriede vooral kan soms zoo vreemd handelen. Als zij zich wezeniijk liet overhalen om hem haar jawoord te geven Adlau stond plotseling op en greep zjjn hoed. «Dan verdient ze ook zóo'n man 1" zeide hij barseh. «Een mooie kens 1" «Gaat. ge al heen?" vroeg Rottenstein verschrikt. Hij was boos op zichzelf, hy wist immers wel dat dit Adlan's teere punt was en had zich toch weer laten verleiden om 't aan te roeren 1 «Ge zijt nog nauwelijks een half uur hier," ging hij voor de taak van premier te heftig en te weinig taktvol te zijn, doch heeft bovendien, niettegenstaande de groote regeeringsmeerderheid geen krachtige partij achter zich, die hem vertrouwt en voldoonde zal steunen. ZUSD-AFRIKA. Den 29 hebben de Boeren op ongeveer 100 K. M. ten -Oosten van Pretoria een trein doen ontsporen en vernield nadat zij hetgeen van hnn gading washadden buitgemaakthet verkeer met Delagoa-baai was voor 30 uur versperd. Een Renter-telegram nit Johannesburg geeft eenige bijzonderheden over het gevecht bij Hartebeestfoatein. Den 22 Maart werden uit kolonel Babington's kamp 200 man van de «Imperial Light Horse" uitgezonden om een verkenning te doen in de richting van Gelnk. De mannen hadden 20 Boeren op de vlucht gejaagd en waren reeds op den terugwegtoen een sterke macht onder generaal De la Rey een poging de_d om hen af te snijden. Des vijands bedoeling werd verijdeld en op beide flanken ontstond weldra een hevig gevecht. De aanval op de linkerflank word slechts mot groote moeito afge slagen. De Engelaehen ondervonden spoedig de gevolgen van den aanval van beide zjjden en trokken terng naar de eenige houdbare stelling die zij bezetten totdat ver sterkingen aankwamen, waarop do Boeren verdwenen. Het gevecht duurde twee en een half uur en was zeer hevig daar de Boeren herhaaldelijk tot 150 yards na derden. Het regiment handhaafde uitstekend zijn goeden naam. Kitchener verzuimde nog steeds melding te maken van dit gevechtdit stilzwijgen bednidt voor de Engel- schen niet veel goeds. Generaal Baden-Powell is te Kaapstad aangekomen en heeft vandaar geseind dat het werven van vrijwilligers voor zijn politiekorps kan gestaakt wordendaar hij genoeg menschen heeft. Uit Halifax zijn 1200 reernten voor dit korps naar Kaapstad vertrokken. Ze zijn twee weken gedrild en maken reeds een uitstekenden indruk op het paradeveld. Buiten Biest werd de aandacht van eenige weg werkers getrokken door een zwak hulpgeroop toen zij een onderzoek gingen instellen vonden zij een diep gat onder den weg dat toegang geeft tot een mijngang. Zij zetten hnn onderzoek voort en vonden op een diepte van dertig meter het uitgeteerde lichaam van een korporaal van het 2e koloniale regiment. Hij was geheel verhon gerd en op sommige gedeelten van zijn lichaam overdekt met wonden door ongedierte veroorzaakt. Er werd hulp gehaald en de ongelukkige werd naar boven gebracht toen hp met veel voorzorgen eenigszins was bijgekomen, kon hij vertellen hoe hij den 26 Februari in het duister daar wandelend omlaag was gestort en niet meer nit het hol kunnende klimmendaar 28 dagen zonder eten of drinken was gobleven. (Handelsblad.) voort. Hebt ge dan zoo'n haast Ja, ik moet het boech van Reichenau in oogenBchouw nemen. Eenige pereeelen worden daarvan verkocht en lig gen bij mij in de bnnrt. 't Is zaak gauw e3n besluit te nemen en maar toe te tasten. Tot weerziens dus Na een vlnchtigen groet ging hij heen. De oude heer zag hem hoofdschuddend na. «Hij kan 't nog maar niet verkroppen ondanks alles en alles!" mompelde hij. «Al maakt hij Brankenberg tot een model-landgoed en werkt hijzelf als een dagloo- ner, gelukkig is hij niet. Ja, Friedel, gij alleen hebt 't op je geweten, dat hij zoo stug kan zijn en als een klui zenaar leeft 1" Zon Eltriede wezenlijk zoo weinig belangstellen in het bericht, dat hij haar had gezonden Toen die Jobs tijding hem bereikte, zat hij aan haar te schrijven, en toen hij terngkwam, nog geheel onder den indruk van het noodlottig voorval, dat zich in het eerst hoogst ernstig had laten aanzien, schreef hij slechts dit postscriptum on der den half voltooiden brief: «Ik bom daar juist van Brankenberg, waar Robert zwaar gewond te bed ligt. Zijn paard is met hem ge struikeld de dokters vreezen het ergste." Dit was nu gelukkig heel anders uitgekomen, maar zulk een bericht mocht toch niet onbeantwoord blijven Do geheimraad zat alleen bij zijn glas, doch de wijn smaakte hem niet meer en zoo verzonk hij allengs in sombere gedachten. Nu brak de zomer aan, de mooiste tijd aan den Rijn, en kwamen or menschen van heinde en verre om daarvan te genieten, maar bjjzelf moest zjjn gemakkeljjke en gezellige woning verlaten en naar Zwit serland gaan, waar 't nu wemelde van toeristen. En toch, wat kon hij doen als hij zijn eenig kind wilde terugzien? Elfriede had hem telkens opnieuw in haar brieven ver zekerd, dat zij nooit weer een voet op Lindenhof zon zetten, zoolang de eigenaar van Brankenberg zijn kasteel bewoonde. Zóó dicht in do buurt zon een ontmoeting natuurlijk niet te vermijden zijn! Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1