II I Nfl i? Laatste Berichten. Nederlan d, Stadsberickten. 11 .4 No. 1207 f 1500No. 13845 f 1000 Ns. 2422,12449 en 19412 f 400; No. 20195 f 200; Ns. 332, 13123, 1 6024 en 20301 f 100. No. 16622 f 1500 no. 16452 f 400 no. 8028 f 200 ns. 523, 7378, 7571, 8322, 11801 en 20153 f 100. La— In het Spaansche dorp Cabeza de Arados is eene vrouw, die in de kwikzilvermijnen werktbevallen van vijf flinke jongens. Tien maanden geleden had die vronw een drieling ter wereld gebracht. Zoo heeft zij nu acht kinderen gekregen in een tijdsverloop van tien maanden. En al de kleinen zijn zeer welvarend, evenals de kraam vrouw. IJlt het Britsche Lagerhuis. LONDEN 1 April. Minister Chamberlain deelde in het Lagerhuis mededat de rechtsgeleerde raadslieden der Kroon der regeering hadden doen wetendat de «Chartered Company'' geenszins verplicht is eenige scha devergoeding voor Jameson's inval te betalen aan de Britsche regeeriug als vertegenwoordigende de voormalige Transvaalscbe regeering. Verder verklaarde de minister, dat sir Alfred Milner de opdracht had gekregen aan de Koningin der Swazies te doen weten, dat de Swazies zich rustig moeten honden zoolang de oorlog duurt en dat na afloop van den oorlog Engeland zich zal herinneren dat zij onder Britsche bescherming willen leven. 8cheepsongelakken. GLASGOW 1 April. Tengevolge van een aanvaring ter hoogte van Ailsa Craig met het stoomschip «Aron- more" is de trawler «Froderik Cornelis", van Amsterdam, gezonken. De kapitein en 6 man zijn verdronken de overige opvarenden zijn gered. Een Lloyds-bericht uit Djeddah meldtdat bet Tnrk- sche transportschip »Aslam" is vergaan bij Yembo. Een twintigtal opvarenden zijn verdronken. Te Hoorn hebben de meeste schilderspatroons be sloten het loon der gezellen met 1 cent per uur te ver meerderen. Enkelen hebben geheel aan het verzoek vol daan en 2 cents verhooging toegestaan. Acte- examens. In Noordholland zullen bij de examens van de akte 56a (onderwijzers-akte) da navolgende heeren me dewerken Commissie IVan Sonsbeek en Fick te Haarlem voor taal en lezen Van Gemert te Haarlem en Spronk te Hoorn voor rekenen Van der Ley te Haarlem en Ten- nisse te Amsterdam kennis der natuur; Westerling te Hilversum, geschiedenis; Sevenhuiscn en De Vries te Haarlem, teekenen en schrijven; aardrijkskunde, Lang- hout te Weesp opvoeding en onderwijs Broere te Haar lem en Witte te Zaandam zang, Loran te Haarlem. Commissie IIBijleveld on Toose te Amsterdam taal en lezen Bakker en Stamperius te Amsterdam rekenen; Heukels en Legrand te Amsterdam kennis der natuur; M. J. IJzerman en G. Meijer te Amsterdam, geschiedenis; Hinse Jr. en Van Gestel te Amsterdam, teekenen Prakke en Van Krieken te Amsterdam, aardrijkskunde; Beijerle en v. d. Ent te Amsterdam zang Nijk en Emous te Amsterdam opvoeding en onderwijs. Voor gymnastiek de heeren Harting en Staalman te Amsterdam voor handwerken, mevr. de wed. v. d. Est te Haarlem en mej. v. d. Velde te Amsterdam. lie aanstaande zouicr. De weervoorspeller Jflger, van Stuttgart, die sedert eenïgen tijd concurrentie doet aan den bekenden Falb, zegt, dat wij in Europa een natten, konden zomer zullen hebben. Da sneeuwstormen, die op dit oogenbiik in Amerika woeden, zullen een verkoeling van den Golfstroom tot gevolg hebben en daar zullen wij reeds binnen drie maanden het uitwerksel van gevoelen. De firma Gebr. Stork te Mengel©© (O.) heeft aan het personeel der machinefabriek, evenals de twee voor gaande jaren, f 14,000 als winstaandeel toegekend. Hier van zal f 10,000 gebracht worden op Hoofdstak B der 2de afdeeling f 2000 zal besleed worden voor 3 vacan- tiedagen der werklieden en de overige f 2000 komt in de kas der 4e afdeeling van het liefdadigheidsfonds. 11 nrf ngcarspel. Den 1 vergaderde de raad dezer gemeente. Nadat verschillende mededeeliugen voor kennis- geving waren aangenomen, werd besloten evenals het vorige jaar, op het daartoe strekkend verzoek van de alhier gevestigde afdeeling van de Landbouw- en Handelsver- eeniging, een premie van 10 cent uit te loven voor het dooden van iedere rat. De met 30 dezer eindigende huur overeenkomst van het postkantoor en woning voor den brievengaarder werd verlengd met vier jaar tegen de be staande hnur ad f 78 per jaar. Van de in de vorige ver gadering benoemde leden in de commissie tot wering van schoolverzuim hadden vier bericht ingezonden, die be noeming niet aan te nemen. In hunne plaats benoemde de raad de heeren W. Strooper, Jb. Burger, P. Hooge- boom en Jb. Krabmau. Een huishoudelijk reglement voor die commissie, in de vorige verga lering aangehouden, werd vastgesteld. Heerhugowaard. De vastgestelde kiezerslijst telt 597 kiezers voor de tweede kamer en provinciale staten en 531 voor den gemeenteraad. Hat vorig jaar waren er 521 kiezers. Sehagen. In hare eerste vergadering benoemde de commissie tot wering van schoolverzuim alhier, den heer van Oudenhoven tot voorzitter, den heer ten Brugge- cate tot secretaris. Het concert van Schagen's harmoniekapel, den 31 alhier gegeven, werd door een niet talrijk publiek bijge woond, jammor genoeg, want er werd zeer goed gespeeld Vooral «Harmonie", concert ouverture van den directeur, den heer L. A. Schouten, „Grande fantasie de l'Opera Fanst" van Ch. Gonnod, «Heliotrope", valse van Leona Lacaste en «Schneiwittchen'' Tyrolienne van E. Strauss mochten luide tevredenheidsbetuiging verwerven. Het zeer voldane publiek vroeg nog een extra-nummertje, hetwelk conamore werd gegeven. Den 2 zal de Nutszangscbool, onder leiding van den heer Roep alhier, eene operette ten tooneele brengen, «Woud koningin" geheeten, waarvoor de heer H. Meijer van Alkmaar de zeer mooie costumes heeft geleverd. In de den 2 gehouden raadsvergadering werd de heer J. v. d. Maaten met 7 van de 9 stemmen tot gemeente ontvanger gekozen. Benoemingen. Benoemd tot bestuurslid der banne Avonhorn de heer E. van Diepen. Te Edam zijn tot hoofdingelanden van den Zuidpolder gekozen de heeren H. de Vries en A. Plas Pzn. Tot hoofdingeland van den polder Geestmer-Ambacht is benoemd de heer P. Geus Cz. te Koedijk. Op de voordracht ter benoeming door H. M. de Koningin van een heemraad van den polder «Waard en Groef' zijn geplaatst de heeren G. Blaauboer, A. J. T. Geertsema beiden te Kolhorn (gem. Barsingerhorn), en J. van der Stok, Nieuwe Niedorp. In plaats van den heer Jan Schenk Pz. te S c h a- g e n (die tegen 1 Mei a.s. ontslag heeft gevraagd) is tot opzichter van den polder «het Koegras" gekozen de heer H. G. Th. Mann, te Hazepolder, gemeente Zijpe. Akersloot. Als voorzitter en secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de heeren Appelboom en Sernée, van de commissie te Koogerpolder de heeren Groot en Kikke. Rijks-vri nterland hou wschool. Sehagen. Den 29 had alhier in bovengenoemde school het eind-examen plaats voor de leerlingen, die de school gedurende twee winters hadden bezocht. Het eind diploma kon worden uitgereikt aan de heeren (alfabetisch) P. Besse, Westgraftdijk G. W. de Boer, ValkoogG. Brnin, St. Maarten P. Eriks, Bnrgerbrug0. den Har- togh, Heerhngowaard W. S. Keijser, TexelP. Knin, Dirkshorn G. Maters, KoegrasTh. IJfl, Assendelft en C. Zeilemaker, Hanwert. Door de heeren Löhnis en O. Nobel werd een hartelijk woord tot de leerlingen ge richt, de leerling IJff dankte namens zijn medeleerlingen voor het genoten onderwijs. Bijna alle leden der com missie van toezicht en vele particulieren woonden het examen bij. Den 30 had het overgangsexamen voor de leerlingen der le klas plaats. Overgeplaatst werden J. Buis Jz., Sehagen; K. Tuchs, Beemster; K. van der Oord, Oude Niedorp voorwaardelijk P. de Beurs, Helder af gewezen werd 1 leerling. Ook dit examen werd door velen bijgewoond. Van de prijzen der verloting, den 29 alhier gehouden, vielen o.rn. van de 9 eerste prijzen er 5, alle bestaande in vet vee, ten deel aa» plaatsgenooten. Schoorl. Het aantal kiezers in deze gemeente be draagt voor de tweede kamer 239, voor de prov. staten 238, voor den raad 203; het vorige jaar was het grootste aantal 224. Ambulance. Blijkens telegram van dr. Van Engelen uit Lissabon, is de verzorging van de Boeren-nitgewekenen, door hunne algeheele afzondering op ^Irie verschillende plaatseD, voor de Nederlandsche Ambulance ondoenlijk geworden. Dokter Van Engelen is voornemens met de leden zijner ambu lance naar Nederland terug te keeren. "Voor de Boeren-gevangcnen. Blijkens de definitieve afrekening der commissie voor het portret van wijlen den commandant-generaal P. Jonbert, dat door de schilderes mej. Thérèse Schwartze werd afge staan, onder voorwaarde dat de geheele opbrengst der inschrijving komen zon ten bate van de Bóeren-gevangenen is, vooral ook door hare ijverige persoonlijke bemoeiing, in het geheel ontvangen f 10062.40. Daarvan is in twee remisen voor alle Boeren-gevangenen aan onzen zeer ijverigen consnl-geueraal te Kaapstad overgemaakt f 9159,60 (met inbegrip der onvermijdelijke onkosten van verzending). In het begin van dit jaar werd aan het dames-comité te Middelburg overgemaakt het restant f 902,80. Kederl. Zuld-Afrïkaansche Preinie-Xioterij. Den 30 word de trekking dezer loterij gehouden. De hoofdprijs van f 14,200 is gevalien op no. 10328. Harlngearspel. Hoe de uitbreiding van de groententeelt gepaard gaat met uitbreiding der bevolking, blijkt wel hieruit, dat in onze gemeente plannen bestaan voor den aanbonw van wel dertig nieuwe woonhuizen uitsluitend in dat deel der gemeente, waar men zich in hoofdzaak met die teelt bezig houdt. Te Venhulzen circuleert een adres aan den ge meenteraad waarin de ingezetenen verzoeken het door dien raad indertijd toegestane bodrag voor den aanleg van een spoorlijn BovenkarspelVenhuizenHoorn op billijke voorwaarden desnoods rentelooste vorleenen, indien de aanleg hiervan afhankelijk gesteld wordt. Wervelwinden. In den Baarsjospo'der hebben vele warmooziers dezer dagen danig te lijden gehad van wervelwinden. Ver scheidene broeiramen zijn totaal vernield en andere zeer beschadigd. Van een warmoezier zijn zelfs 40 en van een ander 16 ramen verbrijzeld. Met de daaronder groeiende kweekplanten is 't natuurlijk treurig gesteld. Sommige rukwinden waren zoo sterk, dat de ramen geheel werdon opgenomen en als een tol in de lucht ronddraaiden. Bij een groentenbonwer werd ook een gedeelte van een loods zeer geteisterd. Bloembollen. Op vele bloembollenvelden in den omtrek van Haarlem, voooral onder Hillogom, is de schade, die de felle nachtvorsten aan de met sneeuwwater gedrenkte hyacintenplanten aanbrengen, duidelijk waar te nemen. Vooral witte, rose en lichtblauwe soorten hebben het zwaar te verantwoorden. Tulpen en crocnssen, die sterker zijn, hebben er minder van te lijden gehad. Nieuwe Niedorp. Den 30 's morgens vroeg ver brandde de plaats van den heer O. van der Oord, in de Moerbeek, alhier. Al het vee werd gered. Alles was verzekerd. Amsterdam. Er heeft zich hier stede eene com missie gevormd, welke zich voorneemt aan Mr. S. A. Vening Meinesz na zijn aftreden als Burgemeester van Amsterdam e.en Huldeblijk aan te bieden in den vorm van een gouden medaille, houdende het boistbeeld van Mr. Vening Meinesz; daarbij zal een album worden gevoegd waarin de namen van hen, die bijdragen tot dit huldeblijk. Den 30 heeft da heer Vening Meinesz ten stadhuize afscheid genomen van alle boofd-ambtenaren en com miezen der gemeente. In de gemeente Sijbecarspel is Vrijdag 29 Maart geard. De heer 0. Raa, van Aardswoud, reed met zijn ar over de 5 centimeter dikke sneeuwlaag. Hofberichten. Z. K. H. Prins Hendrik is voornemens 8 April van het Loo naar Schwerin te vertrekken. Eene waarschuwing. Reizigers, die dikwijls in Duitschland verkeeren, moeten er op bedacht zijn, dat met 1 April de thalerstnkken, welke in Oostenrijk gemunt zijn, ophouden in Duitschland wettig betaalmiddel te zijn en dan ook niet meer bij de openbare kassen worden aangenomen. Deze muntstukken hebben na 1 April nog geen 75 cent zilverwaarde, nadat zij tot dusver voor ongeveer f 1.80 in betaling werden aangenomen. 366ste Staats-Loterij. 2e klasse, le lijst, 1 April. 2e klasse, 2e lijst, 2 Maart. Badhuis Witte Kruis. -- In de week van den 25 tot den 30 Maart zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen 37 kuipbaden 53 regenbaden le klas en 83 regenbaden 2e klas, totaal 173 baden. Aanbesteding. Bij de den 30 alhier gehouden aanbesteding voor bet bouwen van een winkelhuis aan de Laat, no. 69 voor den heer E. W. Vet, onder beheer van den architect W. H. Matthijsen, was de uitslag als volgt: G. Baas, f 5640 firma Spruit en Wils, f 5610P. Meijer, f 5500; H. de Rover, f 5500; A. de Munk, f 5469 J. v. d. Idsert, f 5390 O. Grootegoed f 5385 P. Koreman f 5380 H. Louw, f 5375; H. J. Bek, f 5300; J. Hniberts, f 5255 T. P. v. d. Waal f 5080 J. Dorregeest, f 4998 Be grooting f 5020. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Spiritualisme. In het lokaal Harmonie zal op donderdag, den 11, des avonds 8 uur, als spreker optreden de heer ds. Beverslnis van Barendrecht, met het onderwerp: Spi ritualisme en zijne verhouding tot wetenschap en gods dienst. ÏVedrenncn en harddraverijen. In den datum van een der meetings, dezen zomer vanwege de Kennemer Sportclub te Bergen te honden is eene wijziging gebracht; deze zal nu zijn 14 Juli en niet 28 Juli, zoodat hij niet met een elders te honden meeting zal samen vallen. Telegraafkantoor. In de maand Maart werden aangenomen en ver zonden 1324 telegrammen ontvangen en ter bestelling afgegeven 1399 opgenomen en vorder geseind 2385 totaal aantal telegrammen 5108. Intercommunale tele foongesprekken van Alkmaar 283voor Alkmaar 276, samen 559. Algemeene Ontwikkeling en vakopleiding voor den Arbeider. - Op de bovenzaal van het Café Central had den 30 eene vergadering plaats, die Z8ker verdiend had, beter bezocht te worden. De heer J. Faber opend9 de bijeenkomst met een woord van welkom, namens het bestuur der afdeeling Alkmaar van den Bond van nederlandsche onderwijzers en van het Nederlandsch Onderwijzors-Genootscbap, lichtte even toe de bedoeling van dan avond diezoo hij hoopte, toch zeker in de toekomst van groot nnt zou kunnen zijn en gaf daarna, ter verdere bespreking van het onderwerp, het woord aan den heer J. A. Berg meier, van Dordrecht. Spreker wilde beginnen met de mededeeling, dat hij hier minder optrad in kwaliteit van onderwijzer, maar in hoofdzaak als secretaris van het Landelijk Onderwijs comité en der gehouden Congressen, waarvan de aanwe zigen zeker door de verspreide geschriften eu verslagen reeds kennis hadden genomen. In de eerste plaats achtte hij zich daarbij verplicht, de arbeiders wakker te maken. Een feit toch is, dat de Nederlandsche Werkman bij dien van andere landen in vele opzichten achter staat, en vraagt spr., hoe komt dat Gaarno werpt men de schuld op de bezitters, maar bij nader inzien ligt ook veel aan den arbeider zelf. Als zij wakker gaan worden en eischen stellen, wordt het wel beteren als één van de reeds verkregen gevolgen noemde hij de Leerplicht wet, die zeker getuigde van een ingrijpen in het huiselijk leven en waarvan het de vraag was: of dit, waar 't noodig is, ook vergoed zon worden. Op het laatste congres, waar ongeveer 44 dnizind ar beiders vertegenwoordigd waren, was natuurlijk dit, punt der wetgeving Borgesius ook ter sprake gebracht en het resumé waswij eischen bij tekortkominghet daartoe instaat stellen door voeding, kleeding, vacantia-kolonies en schoolcommissies, bestaande mede uit ouders dar leer lingen en anderen. De eenige merkbare verbetering in de wet wasde gemeente mocht nu althans uitgaven doen voor voeding, kleeding enz., terwijl dit vroeger niet ging, getuige Schoterland en Opsterland. Er was dus eenige vooruitgang te bespeuren en zegt spr.'t zal van de arbeiders zeiven afhangen of ze 't ernstig willen of 't zich bij de kleeren laten neer hangen. Het ondérwijs-congres is opgetreden en heeft door hare werkzaamheden aangetoond: dat veelal schan delijke onverschilligheid de oorzaak is van den betreurden toestand. Hier volgde eene nieuwe herinnering, dat het kind van den arbeider aan onderwijs ongeveer 25 a 26 gld. kost, terwijl dat van de bourgeoisie, die voor hare rechten zorgde, het lijk op ongeveer 900 gld. kwam te staan. Overwegende, wat in dezen wel het meest noodige was meende spr., dat de verhouding tusschen arbeiders en onderwijzers in de eerste plaats moest veranderen. Hij raadde de ond rwijzers aan zich niet boven de ar beiders verheven te wanen, maar er gerust tusschen in te springen en den laatsten niet tegen de onderwijz rs op te zien. Ze waren, en dit zonden zijne collega's toe geven, ook proletariërsals ze een jas aan hadden, dan was 't toch veelal een kale, en om die twee nu nog af- tig,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2