Kantongerecht te Alkmaar. Beurs- en Marktberichten. ~U li U (i K L IJ JS 8 A JN 1). gescheiden factoren te vereenigen, was ook weder z. i. nuttig het Congres, waar zoovele gebreken worden aan gewezen of zoovele meeningen en wenschen worden uit gesproken. Ik weet niet, zegt spr., of de vakvereenigingen hier sterk vertegenwoordigd zijn, maar wel weet ik, dat ze de verplichting hebben te zorgendat het nageslacht genoegzaam ontwikkeld is. De bezittende klasse zorgt wel, dat het onderwijs voor hunne kinderen tot zijn recht komt en 't volk zal dit ook kunnen verkrijgen, als 't maar wil. Meermalen wordt van hoogere zijde de opmerking gemaakt't volk weet niet, wat het wil maar dan zou het proletariaat met recht kunnen vragen weten zij het wel? Slechts enkele benoemingen zullen het tegendeel bewijzen, b.v. als inspecteur van onderwijs, om maar op iets te wijzen, wordt o. m. benoemd een gewezen kapitein van de artillerie. Heeft die er verstand van Hoe groot zou de onzin worden genoemd als het omgekeerde eens plaats had, en een onderwijzer werd benoemd als inspecteur over de artillerie Wat aan een en ander te veranderen en te verbeteren is, zal de tijd leeren, en dit zal niet gering zijn. Genoeg is voorshands de erkenning, dat men er belang bij heeft, en er over wenscht mede te spreken en ook daarvoor dienen de onderwijs-congressen. Aan bet onderwijs ontbreekt heel wat en aan de col lega's, die hem dit zouden toegeven, ligt het niet, maar veeleer aan andere dingen, nu buiten hun macht, maar mede te bespreken op 't Congres. De leerplichtwet, dit was reeds bewezen, was een halve maatregel, die wel de lasten legde, maar niet in de lusten had voorzien. Door allen zou z. i. geconstateerd worden ons onderwijs is niet practisch. En op de practijk kwam het toch steeds aan. Als voorbeeld hadden spr. meermalen gediend Ch. de Wet en Paul Kruger. Van den laatste had zelfs Bismarck getuigd, dat in dien Boer een volmaakt diplo maat stak en van waar Eenvoudig de practijk. Vóór 150 of 160 jaar had J. J. Rousseau reeds op eene betere richting in het onderwijs gewezen en na hem hadden verschillende paedagogen dien weg gevolgd, ja zelfs de lijn verder doorgetrokken. Oefen oog en handen, was het wachtwoord geworden en de Sjlöd was gekomen maar helaas spoedig ontaard in prutswerk. Eene berinnering aan de richting door »de Vries" van Enschede aangegeven, had veler verbazing en bewondering gewekt. (Wij her inneren hierbij aan 't verslag der laatste verg. der on- derwijzers in dit arrondissement, waar deze als spreker- optrad Vele collega's, meende spr., weten dit wel en zouden ook gaarne in dien geest werken, maar dan wordt hun weder de vrijheid benomen door iemand, die, als hoofd hunne inzichten soms niet deelt of de uitvoering niet toelaat. Steeds bleef bij spr. de bewering vaststaan onderwijs en huisgezin moeten niet naast elkaar staan, maar zoo veel mogelijk één zijn. Dan kunnen vele bezwaren wor den uit den weg geruimd en de noodige ophelderingen omtrent ongeschiktheid wegens gebreken storingen gebrek aan rust, aan vereischte voeding on kleeding enz. redenen zijn waarom meerdere zorg wordt aanbevolen, onverdiende verwijten worden voorkomen en in 't alge meen de band tusschen onderwijzers en ouders in t be lang van de leerlingen en het onderwijs worden versterkt en bevestigd. Een overwegend bezwaar z. i. was tot nog toe geweest, het dwaas idee als zonden de leerlingen van 12 jaar van school af moeten. Ten deele was daarin voorzien door de bepalingen van de leerplicht-wet, maar dan volgde nog de vraag betreffende verdere ontwikkeling, ook met het oog op vakonderwijs; en dit was, getuige de inleiding van den heer^ Wollring, timmerman, een gewichtig punt van overweging geweest op het laatste Congres. Veel was daarover gezegd en len slotte deze stelling uitge sproken Zal de vakopleiding, indien ze goed is, de arbei dende klasse in staat stellen, betere voorwaarden te be dingen De meeningen daaromtrent waren al dadelijk zeer verschillend. Een punt van overeenkomst was: naar mate de machine 't vas binuontreodt is opleiding m i ri ff er noodig. Dan wordt de verdeeling van den arbeid grooter, ieder doet een deel van den arbeid, bemoeit zich met het geheel niet, en heeft dus geen vakopleiding noodig. Zoo oordeelde een macbinewerker, anderen be weerden dat ze voor hun vak, en met recht geen op leiding noodig achten, b.v. bootwerkers, straatwerkers en anderen. Weer anderen merkten op, dat de machine wel nooit hun vak zon binnentreden en wie daarvan wel de eerste en de meest duidelijke tegenspraak ondervonden wa.en de typografen, men denke slechts aan de nog pas beginnende zetmachine. De eenigeu, die zeker geen hinder van de machines zouden ondervinden, dacht spr., waren de onderwijzers, daar men zeker lang zou moeten zoeken naar een werktuig, dat van ezels knappe bollen wist te maken. Maar intassehen liep het oordeel over al of niet noodzakelijkheid van vakonderwijs nog al uiteen. Som migen meenden het noodig voor de geheele klasse, ande ren nuttig enkel voor 't individu en weer anderen in één of beide gevallen nuttig of niet. Hierdoor ontstonden vercchillende stroomingen, die het Congres haddon ge noopt een zestal vragen te stellen, waarover men het oordeel van de verschillende vakvereenigingen in den lande wenschte in te winnen en waarvoor op de vergade ring de noodige circulaires werden verspreid. Na gemeenschappelijk overleg werd beslotendat de verschillende Vereenigingen op hunne vergaderingen de zaak zullen toelichten en dan de beantwoorde vragen aan den secretaris toezenden. Op het aanstaande Congres zou men daaruit, tenminste zoo ongeveer, weten het oor deel der verschillende vakvereenigingen over dit gewich tig, thans nog kwestieus punt en daarnaar maatregelen kunnen nemen. Gaarne zou spr. nog zien, dat, waar voor één vereeniging de contributie f 5 te zwaar was, twee of drie zich verbonden, om gezamenlijk toeh één afgevaar digde naar het eerstvolgend Congres te zenden, zoodat, als gevolg van dezen avond, tenminste ook Alkmaar daar vertegenwoordigd wordt. Met eene herhaalde, krachtige opwekking tot de aanwezigen om toch tenminste zich te verklaren en zijne wenschen te kennen te geven in zaken, waar het eigen en veler belang gold, eindigde spr. zijne kernachtige, met onverdeelde aandacht genoten, rede. In bet debat meende een der aanwezigen, dat spr. onge lijk had, waar hij zeide, dat o.a. het op 12 jarigen leeftijd van schooi nemen een bewijs van de onverschilligheid der arbeiders is. Z. i. was dit meer te wijten aan onwetend- beid. Spr. was dat niet met den debater eens. In Enge land was, nog voor kort geleden, eene Vereeniging ont staan, »tot bescherming van kinderen tegen de ouders" en daarin hadden meer dan 100.000 bescherming gevon den ook was hem tijdens de vergadering een briefje in handen gegeven, waaruit bleek, dat men in Neder land daaraan alles behalve onschuldig was. Hierin vond spr. een nieuwe aansporing om de aanwezige ouders aan te raden, zich met den onderwijzer te vereenigen en zoo samen te werken tot heil der toekomstige maatschappij. Na een krachtig applaus, dankte de voorzitter den spreker voor zijn duidelijke, eenvoudige en kernachtige rede, de hoorders voor hunne tegenwoordigheidden debater voor de gelegenheidop één bijzonder punt meer bepaald de aandacht, ook die des sprekers, te hebben gevestigd en sloot daarna, met den wensch op de goede vruchten, ook voor de toekomst, deze vergadering. Overgangs- en eindexamens der burgeravondschool. In tegenwoordigheid van burgemeester en wethouders en den secretaris dezer gemeenteheeft Zaterdag den 30 de uitslag van het bovengenoemde overgangs- en eindexamen en het uitreiken der diploma's in een der zalen van het schoolgebouw plaats gehad. De voorzitter der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, de heer mr. N. H. de Lange sprak bij die gelegenheid de leerlingen op eene hartelijke en welgemeende wijze toe, hen tevens aansporende op den door hen gekozen weg met vasten tred voort te gaan. Den heeren P. Doorn en A. Plaat, respectievelijk benoemd te Amersfoort en Nijmegen werd ieder afzonderlijk lof gebracht voor de wijze, waarop zij eenige jaren deze inrichting met hunne beste krachten hebben gediend, waarbij de wensch werd uitgesproken dat het hun nog lang moge gegeven zijn, in het belang van het onderwijs werkzaam te zgn. Na een woord van warmen dank, door den voorzitter genit, aan het dagelijksch bestuur voor zijne tegenwoordigheid en de betoonde belangstelling in deze inrichting aan den directeur en de leeraren voor de toewijding en de goede zorgenaan de leerlingen besteedwas deze plechtigheid afgeloopen. De uitslag was als volgt Bevorderd van de eerste naar de tweede klasse G. de Bakker, J. Bock, J. P. van Ejjk, J. D. Gosker, J. Hart, Chr. op den Kelder, G. Kossen, A. Louw, P. H. Ringers, O. Spruit, L. Swakman, A. J. van Trot- senburg, P. J. S. Mooij, C. E. Mijlboff, E. Mak, E. Ham burger, D. Mienes, M. Mooij, P. J. de Bakker, W. Groen, D. Harder, H. A. van lieerden, J. Morseh, J. Sweepe, P. Bergers, 0. Bos, K. Bos, J. A. Cornielje, G. Geus, 1'. H. Hart, W. Jupijn, J. C. Klaver, O. Kuiper, J. S. W. v. d. Menlen, J. P. Rike, W. B H. de Vries, H. N. Henning, C. Oostwouder, de Leeuw. Niet be vorderd 15. Bevorderd van de tweede naar de derde klasse O. Beeleukamp, O. Blankondaal, D. Brnin, D. Dirkmaat, D. Gelder, A. J. do Groot, H. Hekket, D. Hoekman, J. J. Hulskamp, S. P. G. Knuist, J. G. F. Kueter, D. Olie, A. van Pel, D. Saai, H. Schoen, O. J. Smit, A. J. Ooppens, M. Hogervorst, J. Meijer, H. Horstmanshoff, K. Botter, W. Brnin, G. Veen, J. W. van Assen, C. Brun- tink, A. Dam, P. Dninker, P. Helder, H. Kluiver, B. Kok, J. v. d. Kommer, A. Meijer, A. Mooij, J. Ree, A. Schonten, P. Verhoeve, J. A. VaBke, P. O. Vis, J. H. Wiese, G. de Ruiter, J. Baas, G. Kuiper, E. de Vrij. Niet bevorderd 10. Bevorderd van de derde naar de vierde klasse R. de Bakker, J. D. G. Balder, H. C. Blaanw, J. Brom mer, J. P. G. v. Eijk, O. Groen, J. Groen, H. O. Hazes, C. J. Hoen, C. Noort, P. Wonder, W. J. D. Ooppens, J. de Raat, W. v. Gnlik, A. P. Badenhnizen, A. Bronner, A. P. Brnin, J. Halff, H. J. Helleman, J. O. O. Koot, J. Schoen, K. Swagerman, G. Voorn, L. v. Vnnre, H. Benedict, J. Langedijk, J. Metz, M. B. Spigt, C. Mooij, G. J. Wesseling, J. Bruntink, E. Volder, J. v. Twuijver, G. A. Blaanw. Niet bevorderd 4. Vierjarige cursus. Het diploma werd toegekend aan H. J. Bakker, P. Beeleukamp, J. Eiles, N. Groen, A. v. d. Heij, J. Koster, P. Lak, H. J. Landman, J. 0. Smit, B. Einwachter, J. de Jong, J. Kuiper, J. Levert, G. P. van Maarleveld, P. Modder, J. Schenke, J. Slotemaker, C. S. de Vries, A G. Blaanw, L. Room, J. Doets, O. Appel, J. W. Jansen, D. Klomp, P. Vos. Niet toegekend aan 1. Voorts konden nog loffelijk vermeld wordende leerlingen der voortgezette klasse D. J. Schoen, C, Knij per, P. Langeberg, J. Termaat,, W. Bakkum, A. A. Keijzer, J. Romein. Niet loffelijk vermeld 5. Vakopleiding voor Vrouwen. Spoedig begint weder een nieuwe cursus van de te Alkmaar gevestigde Huishond- en Industrieschool. Te vor- wachten is het, dat weder vele jonge meisjös deze gelegen heid zullen aangrijpen, om gebrnik te maken van het practisch onderricht op deze school, dat voor haar latei- leven van zoo onberekenbaar nut kan zijn. De volledige cursus is derwijze ingericht, dat men de eerste anderhalf jaar meer algemeen onderricht ontvangt, en na afloop daarvan de leerlinge de keuze doet in welke richting zjj haar verdere vorming zoeken wil. Zij heeft dan te kiezen tusschen de huishoudelijke- en indnstrieële vakken, on daarin is aan de school een rijke kenze. Zij kan zich o. a. bekwamen voor nuttige- en fraaie handwerken, teekenen, costnumnaaien, lingerie, kinderjuffrouw, assistente in de huishouding, boekhouden, onderwijzeres in koken en huis honden enz. enz., een groote veischoidenheid alzoo van vakken, waarin de vronw haar brood kan verdienen en zich nuttig maken kan. Hoezeer algemeen het nut dezer inrichting wordt erkend en gevoeld, blijkt wel het meest uit den grooten toevloed van leerlingen, zoowel uit de plaats waar ze gevestigd is, als uit alle deelen der pro vincie Noord-Holland. Er blijkt zonneklaar uit, dat afge scheiden van alle quaesties over vrouwen-emancipatie, de vronw als het ware gewacht heeft op een gelegenheid, om zich behoorlijk voor te bereiden voor de levenstaak, die haar wachten kan. En onbegrijpelijk is dat geenszins. Vóór de ambachtsscholen voor jongens hier en daar werden opgericht, en deze daardoor een beetje meer algemeen dan vroeger in staat werden gesteld, om iets van het door hen gekozen vak te weten te komen, teneinde daarna in de practijk zich met meor succes te bekwamen, was er tenminste voor de mannelijke jeugd uit de hoogere standen gelegen eid te Delft en aan de academiën vak onderwijs te genieten. Voor de vrouwelijke jengd echter ontbrak die ten eenen male noch die uit den hoogeren stand, noeh de dochters van den arbeider konden hier te lande iets vindentenzij van zeer beperkten en localen aard. Het is nu eenmaal ook voor de vronw, bij de zich meer en meer ontwikkelende maatschappelijke verhoudingen een onafwijsbare eisch geworden, zorg te dragen, dat ze goed onderlegd wordt niet alleen, doch tevens, dat aan haar praotische opleiding zoo noodig de grootst mogelijke zorg wordt besteed. Aan dezen eisch voldoet de Alkmaarsehe Huishond- en Industrie school. Zitting van 29 Maart 1901. E. B. Jz., Egmond aan Zee, W. B., Oudearspel, C. R, en B. J. H., Alkmaar, en P. G., Oostgraftdijk, dron kenschap, de le 1 2 boete of 3 dagen hecht., de 2e 2 dagen hecht, en 3 maanden opzending, de 3e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 4e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 2 boete of 1 dag hecht. J. V. Ez„ K. V. Wz., E. V. Kz., J. G. Lz., P. G. Lz., J. G. Lz., J. D. Dz., E. v. d. P. Oz. en O. Z. Ez., Egmond aan Zee, J. W. Sz. en J. W. Jz., Wimmenum, konijnendolven, de le, 4e, 10e en 11e ieder f 4 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 6 boete of 3 dagen hecht., de 3e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 5e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 6e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 7e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 8e f 3 boete of 2 dagen hecht., de 9e f 4 boete of 3 dagen hecht. E. B., Alkmaar, het in staat van dronkenschap de orde verstoren, 1 10 boete of 3 dagen hecht. J. S. Kz., J. S. Phz. en O. G. Pz., Egmond aan Zee, strooperij, de le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 0.50 boete ol 1 dag hecht., de 3e f 3 boete of 2 dagen hecht. H. de V., Alkmaar, nachtrustverstoring, f 3 boete of 2 dagen hecht. O. Z. Ez., J. G. Sz. en S. G. Jz., Egmond aan Zee, en J. W. Az., Egmondbinnen, overtreding art. 461, "Wetboek v. Strafrecht., de le f 3 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 4e f 2 boete of 2 dagen hecht. C. W., B. J. T. S., S. O., T. V., J. G. K., C. B. en C. G. K., Alkmaar, C. K., Rijp, J. Z. Ez,, Egmond aan Zee, en O. de H., Beemster, straatschenderij, de le4a, 6e en 8e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 5e en 7e ieder f 1 boete of 2 dagen hecht., de 9e f 2 boete of 2 dagen hecht., de 10e f 1 boete of 1 dag hecht. J. W. Sz. en J. "W. Jz., Wimmenum, D. P. Pz., M, Z. Jz., K. G., J. V. Ez., A. Z. Ez., E. v. d. P. Cz., 0. D. Mz. en J. Z. Gz., Egmond aan Zee, en W. T.,f Eg mondbinnen, jachtwet-overtreding, de le, 2e, 6e, 8e en 10e ieder f 3 boete of 2 dagen hecht., de 3e, 4e en 5e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 7e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 9e f 1 boete of 2 dagen hecht., de 11e 4 en 2 dagen hecht. GETROUWD. 31 Maart. Hendrikus Wendel en Harmanna van Blo'i- huisen. GEBOREN. 27 Maart. Arnold, z. van Christiaan Karl Horman en Charlotte Marie Magdalena Hochbein. 30 Carolina Jacoba Tberesia, d. van Willem Jaco bus Habiecht en Maria Calharina Arnoldina Snijders. 31 Pieter, z. van Pieter Menlenbroek en Sija Vis, OVERLEDEN. 30 Maart. Johanna Oatharina, d. van Klaas Melker en Jannetje Sneekes, 3 j. en ruim 6 m. 31 Marianne Drukker, echtgen. van Daniel van Thijn, 40 j. en 9 m. Christiaan Kamper, 47 j. en 8 m. 1 April. Bernard Carl Bergmann, 71 j. Alkmaab, 1 Apr. Aangevoerd 0 paarden 1 0 a 0, 7 kooien en ossen f 160 a 250, 134 vette kalveren f 50 a 175per P. 80 a 110, 153 nacht. kalv. f6 a 18, 2 magere schapen f 16 a 20. 170 vette varkens, perP. 46 a 51 et., 47 magere varkens f 14 a 17.biggen, 1 kl. bokje f 0.25. Amsterdam, 1 Apr.5 Friesche Dokkumer Jammen f 2.40 a 3.Franeker i 0.— a 0.Zaaiers f 2.10 a 2.50, Hallumer gele f 0.a 0.Blauwe f 2.50 a 3.10, Zeeuwsche Spuische Jammen f 2.40 a 3.20, Bonte f 0, a 0.Flakkeesche f 2.40 a 3.Blauwe f3.10 a 3.60, bonte f 0.— a 0.Geld. Blauwe f 2.40 a 2.80, Prui sische Hamburgers f 3.80 a 4.20, Roode f 2.20 a 2.50, IJpolder Jammen f 0.a 0.Westlandsche Zand f 0.a 0.per Hl. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam 1 Apr. Ter veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt474 vette runderen le qual. f 0.62 a 0.65, 2e qnal. f 0.58, 3e qual. f 0.54 per Kg., 150 melk en kalfkoeien f 120 a 240, 0 graskalvoren, 221 nuchtere kalveren f7 a 10, 20 schapen f 16 a 24 lam» meren f 0 a 448 vette varkens f 0.46 a 0 48 per P., Rijukanters f 0.49., vette ossen a ct. per P. Schiedam, 29 Mrt. Noteering Makelaars f 9.—, Je never f 13.Amst. Proef f Benrscommissie f 8,50, Stemming flauw Ruwe Spiritus f 65/a a 0. Spoeling Commissie f 1,60. Zwolle, 29 Mrt. Boter, per kg. f 1.05 a f 1.25, per "g vat f 22.50 a f 23.afwijkende f 21.50 a 22. 2e soort f 20.a 21.per 1/16 vat f 10.25 a 11.50. Aangevoerd 0achtste en 0zestiende v. en stukken, wegende samen 12.390 Kilogram. Leiden, 29 Mrt. De aanvoer en prijzen waren heden als volgt0 paarden f a ,13 stieren f 62 a 245, 307 kalf- en melkkoeien f 108 a 252, 198 varekoeien f91 a 210, 296 vette ossen en koeien f 120 a 330 of 52 a 66 ct. per kgr., 0 graskalveren f a 46 vette id. f 38 a f87.of 80 a 95 ct. p. kgr. 204 nuchtere id. t 3.a 15.202 vette schapen f 15.— a 26.of 42 a 46 ct. p. P., 137 weide-schapen f 12 a 20, 0 lammeren f a 299 magere varkens f 15 a 45, p. P. f 0.41 a 0.43, 330 biggen f 6.50 a 14, 0run deren, 0kalveren, 0— sehapen, 0 venlens fa Kaas. Gondeche f 18 a 24.—. Aangevoerd 15 stapels, wegende samenK.G.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3