Nederland. V Onze Boterhandel. Door «De Nederlandsche Kamer van Koophandel" te Londen is een schrijven verzonden aan de belangheb benden bij den Nederlandschen Boterhandel. Daarin lezen we o. a. De ongunstige toestand, waarin thans weder en in erger mate dan vroeger het geval was de Neder- landsche boter op de Engelscho markt verkeert, geeft ons aanleiding nogmaals de aandacht van belanghebbenden in Nederland te vestigen op het groote gevaar, dat die belangrijke tak van Nederlandschen uitvoerhandel bij de toenemende mededinging van andere landen loopt. Het systeem van vermenging der zuivere natuurboter met ander vet dan van melk afkomstighet feit, dat die vermenging op wetenschappelijke wijze geschiedt, d. w.z. op zoodanige wijze, dat het analysten, die de wordings geschiedenis van de aan hun oordeel onderworpen boter niet kennen, moeilijk valt met juistheid aan t9 geven of er vermenging heeft plaats gehad en zoo ja, in welke mate do onbekendheid met absoluut kenmerkende ver schilpunten in de samenstelling van boter en aldus met wetenschappelijke voorzorg bereide margarine het ont breken van maatregelen om te zorgen, dat de in Nederland vervaardigde margarine een of andere absoluut kenmer kende eigenschap bezit dit alles heeft samengewerkt om verdenkingen in 't leven te roepen tegen alle waar van Nederland afkomstig, die als zuivere natuurboter op de Engelsche markt te koop wordt aangeboden. Reeds eenige jaren geleden rees een soortgelijke ver denking tengevolge van de eigenaardige omstandigheden, waaronder een gedeelte der Nederlandsche boter, gedu rende bepaalde tijden vau het jaar verkeert. Toen was het echter mogelijk voor de Nederlandsche analysten om het buitenland te overtuigen van die ei genaardige toestanden en omstandigheden. Thans is de verdenking van veel ernstiger aard, omdat zij, helaas, steunt op feiten, die moeilijk te weerleggen zijn. In Nederland wordt vervalscht en de vervalschte waar komt met do zuivere natuurboter ter Engelsche markt mededingen en haar zoodanig onderbieden in prijs, dat voor de laatste de concurrentie moeilijk zal zijn voi te houden. De toestand wordt nog verergerd, doordat thans door de Nederlandsche analysten geen gegronde uitlegging kan gegeven worden, aangezien het fatale systeem van vervalsching door hen niet kan worden geloochend en daarenboven dat systeem aan de buiten landsche en daaronder de Engelsche chemici bekend is. Wij achten het van het grootste belang, dat, wanneer de Nederlandsche belanghebbenden dien eenmaal in 't leven geroepen toestand als een voldongen feit aannemen in Nederland zelf worde gezorgd, dat lo. alle zuivere natuurboter voldoet aan de eischen, door het buitenland gesteld 2o. door strenge maatregelen van inwendig bestuur aan het verkoopen van mengsels als zuivere natuurboter voor goed een einde worde gemaakt. Ten opzichte van preventieve maatregelen tegen ver valsching kan gewezen worden op proefnemingen in den vreemde, die mat het grootste succes zijn bekroond. Wij behoeven onzen blik slechts te richten naar Denemarken, Dnitschland, België, Engeland, Australië om overal de heilzame hevolgen waar to nemen van strenge maat regelen tot wering van kwade prakfjjken. Als eersten maatregel stellen wjj op den voorgrond het zorg dragen voor een gemakkelijk waarneembaar en chemisch vast te stellen onderscheid tusscben boter en margarine. Het gebruik van eenig gemakkelijk en dui delijk te herkennen reagens in alle margarine is in die landen, waar zulk gebruik bij de wet verplicht is gesteld, gebleken niet schadelijk voor de gezondheid te zijn, de qualiteit der margarine niet slechter te maken en het voorkomen van knoeierijen te verhinderen, terwijl de prijs van de boter er niet noodzakelijkerwijze door wordt verhoogd. Tegelijkertijd achten wij het wenschelijk, dat in Ne derland het Deensche en het Engelsche stelsel worde overgenomen van registratie van deu margarinehandel, door het invoeren van een boekhouding in elke mar garinefabriek en bij eiken margarinehandelaar voor alle product, dat de fabriek of deu winkel uitgaat en bin nenkomt. Niet alleen moet de zuiverheid van de Nederlandsche boter boven alle verdenking verheven zijn en de wet telijke maatregelen tot bet nauwkeurig onderscheiden tussehen de twee artikelen tegenover het buitenland den waarborg leveren, dat bet onmogelijk is het eeno product voor het andere te verkoopen, maar daarenboven moet alle Nederlandsche boter, uit welke streek en uit welk jaargetijde ook afkomstig, zooveel mogelijk uniform zijn. Het meest gewenschte middel om tot éénzelfde wijze van bereiding te geraken, achten wij Rjjkscontröle op de boterfabrieken. Ongetwijfeld zal het invoeren van Rijkscontrole invloed oefenen op de openbare meening in het buitenland en te dien opzichte de controle van officieele zijde grooter gewicht in dc schaal leggen dan die van een privaat lichaam. Doch wij wenschen den nadruk te leggen op bet feit, dat zulks voor den Nederlandschen fabrikant niet het doel mag zijn van de contróle. Er zijn ongetwijfeld teekenen merkbaar, dat in Ne derland niet wordt stilgezeten en de hand aan den ontzaglijk veel sympathie tussehen hen, mevrouw de barones hield van reizen, hij ook hij had zich zelfs voorgenomen een reis rondom de wereld te doen. En toen bracht hij plotseling het gesprek op zijn fabriek, die zijn vader al tot eon rijk man had gemaakt en voort durend schitterende winsten afwierp. Rang en titels kon hij wel niet aanbieden, maar overigens stonden hem alle wereldsche voorrechten en zegeningen ten dienste, hem, den gelukkigen erfgenaam, en eene andere, wier naam hij den geheimraad wel niet zou behoeven te uoomen kortom, hij legde 't, schoon nog eenigszins schuchter toch onmiskenbaar op den vaderlijken zegen aan. Daarbij was nu wel geen gevaar meer, maar de geheim raad begreep toch, dat bij 't niet tot een formeel aan zoek mocht laten komen. Hij bracht dus schielijk een ander onderwerp op bet tapijt en informeerde belang stellend naar den staat van het weerglas. Wordt vervolgd. ploeg wordt geslagen om ten deze in goede richting werkzaam te zijn. Die teekenen zijn, helaas, nog zeer geriDg in aantal en waar wij teveDS moeten waarnemen, dat door invloedrijke lichamen en personen getwijfeld wordt aan de juistheid van het inzicht van den bniten- landschen afnemer en zijn rechter, waar gesproken wordt van «vooroordeel" als ware de Nederlandsche producent vrij van blaam en op den goeden weg, zonder noodzaak zich en zijn industrie te verbeteren, daar rijst de vraag bij ons, of Nederland inderdaad ernstig te moede is en of het wel inziet wat op bet spel staat en hoe bet de kans loopt, dat in niet te ver verwijderden tijd voor goed in het buitenland de deur gesloten wordt voor zijn voor naamste artikel van uitvoer. Dan zal Nederland staan voor een voldongen feit, dat niet ongedaan kan gemaakt worden, noch door welwilllendheid van de buiten landsche regeeringen, noch door verbetering van eigen toestanden. Er is geen tijd te verliezen en het belang, waar het om gaat, is een opoffering waard. Boterwet. Met 1 April e.k. treedt de nieuwe wet van 9 Juli 1900 OStaatsblad" no. 112) in werking, »houdendo be palingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandel." Volgens deze wet «is boter het vetartikel, waarin geen andere vetbestanddeelen voorkomen, dan die van melk afkomstig zijn", en is margarine (welk woord in de wet in plaats van het woord «surrogaat" der wet van 1889 gebezigd wordt) »de op boter gelijkende waar, welke dienen kan om haar te vervangen en welke vet- bestarddeelen bevat, die niet van melk afkomstig zijn. Het woord margarine" moet op de verpakking of anders op de waar zelve voorkomen. Waar margarine bereid, opgeslagen, vervoerd of verkocht wordt, moet dit blijken uit opschriften op markten uit borden, met duidelijk zichtbare letters. Wordt tevens boter verkocht, dan moet een afscheiding aanwezig zijn door een duidelijk zichtbaar schot, waarop het woord «margarine." Wie binnen twee jaren tweemalen is verooideold wegens het overtreden der genoemde en verder in de nieuwe wet voorkomende bepalingen, mag geen boter en mar garine meer gelijktijdig in dezelfde verkoopplaats hebber:, zonder uitdrukkelijke machtiging van den minister. Tot handhav'ng der wet worden boter-inspectenrs en adviseurs aangesteld, die evenals de andere ambtenaren met de opsporing van overtredingen belast, van 7 uur s morgens tot 10 uur 's avonds, Zaterdags 11 uur, toe gang hebben tot de verkoopplaateen en ten allen tijde tot de vervoermiddelen en bewaarplaatsen van openbare middelen van vervoer, Zij mogen monsters nemen, welke worden vergoed, indien zij bij onderzoek biijken boter te zijn. De belanghebbende mag die monsters ook met ijn eigen zegel voorzien. De monsters worden onder zocht door twee van elkander alzonderlijk werkende scheikundigen, door den Minister benoemd. Den belang hebbende wordt op zijn verzoek de daarbij gevolgde methode medegedeeld. Op overtredingen is een hechtenis van ten hoogste drie maanden of een boete tot f 300 gesteld, met ver dubbeling bij herhaling binnen 2 jaren en ook bij vervoer naar buitenland of koloniën. Geen vervolging geschiedt tegen degenen, die te goeder trouw margarine voor boter vervoeren, opslaan of verkoopen, mits zij de namen van afzonder, enz. noemen. Bij herhaalde veroordeeling wordt openbaarmaking van het vonnis bij rechterlijke uitspraak op kosten van den veroordeelde gelast. Margarine voor Cuba. De minister van binneulandsche zaken, beschikkende op een bij hem ingekomen verzoek gezien het lste lid -'an art. 2 en het 3de lid van art. 4 der Boterwet («Stbl." No. 112, jaar 1900) gelet op het bepaalde bij de beschikking van 22 Fe bruari 1.1. No. 13461, afd. Landbouw, (opgenomen in No. 50—52, 55 en 58 «Ned. Staatse." jaar 1901) heeft goedgevonden te bepalen lo. dat op verpakkingen van margarine, bestemd voor Cuba, bijaldien die bestemming duidelijk blijkt nit hei opschrift in plaats van het woord «margarine" het woord «oleomargarine" mag worden gebezigd 2o. dat de vorm en afmeting der letters van dit woord oleomargarine eu de wrze waarop die worden aangebracht, mede mogen afwijken van het bepaalde bij die beschik king. (St.-Ct.) Sijbekarspel. De commissie tot wering van school verzuim in deze gemeente is samengesteld als volgt Jan Groot, voorzitter, K. Jongert, A. Koeman en J. K. Kesteloo leden en S. Hoekstra, secretaris. De eerste cursus in de beginselen van den landbouw, onder leiding van den heer Hoekstra, is uit0. Maart ge ëindigd. In tegenwoordigheid van den heer 0. Nobel, landbouw-leeraar, werd aan zeven leerlingen een getuig schrift overhandigd. «raft. Tot voorzitter eu secretaris van de com missie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de heeren ds. van Giessen en J. Klinkenberg; van de com missie te West- en Oost-Grattdijk de heeren B. Keizer en J. Hannema. Verkiezingen. De afd. Amsterdam van het A. N. Werklieden verbond heett candidaat gesteld voor de Tweede Kamer district VII den heer H. B. Heldt, in district VIII den heer P. Nolting, die met de heeren A. Post en J. Kok werd aangewezen als afgevaardigden op het Paasch- congres. De Liberale kiesvereeniging te Houtrijk en Po- lanen (district Beverwijk), stelde tot candidaat den heer mr. J. A. Levy. De Vrijzinnige kiesvereeniging te Bloemendaal heeft voor het district Beverwijk voorioopig candidaat gesteld de heeren Fr. Lieftinck en mr. H. Ph. de Kauter, Door de Liberale kiesvereeniging te Wijk aan Zee en Duin werden op de voorloopige lijst voor de ver kiezing van een lid voor de Tweede Kamer geplaatst de heeren: K. de Boer te Assendelft, mr. De Kanter te Haarlem en mr. Schmidt te 's Gravenhage. De Liberale kiesvereeniging «Helder", te Helder, heeft den heer C. S. Jaring, directeur der Heldersche Uitgevers-Maatschappij, candidaat gesteld voor het lid maatschap van de Tweede Kamer. Voor de Provinciale Staten werd gecandideerd de heer C. D. Zurmuhlen, aftr. lid. De Liberale kiesvereeniging te Burg op Texel heeft tot voorloopige candidaten gesteld de heeren C. V. Ger ritsen en J. Zwier Visser, te Amsterdam en den heer Jaring, te Den Helder. De 26ste vergadering der Provinciale afdeeling «Noord-Holland" van den Algemeenen Wederland- schen Politiebond zal gehouden worden op Vrijdag 12 April, des middags 12'/4 uren, in het «Hótel de France", te Amsterdam. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft bij beschikking van 30 Maart 1901 de Rijksnormaal lessen te lonkhuizen uitgebreid tot een inrichting van den len rang (Tabel A.) De legerwetten. De Regeering is voornemens eerstdaags aan de Tweede Kamer der Staten-Geueraal eene schriftelijke mededeeling te richten betreffende hare plannen ten opziehte van de nog aanhangige legerwetten na het optreden van den nieuwen minister van oorlog. De vermiste Wlerlngers. Wederom is een lijk gevonden van een der vier in Januari verongelukte Wieringers, en wel op het «Waardje", nabjj het eiland. Het werd herkend als dat van P. Wig bout Jzn. Verdronken. Bij het uitzetten der haringnetten is een op den Huizer botter No. 112 varende Harderwijker visscher, H. Bakker genaamd, benoorden Urk overboord gevallen en, in weerwil der pogingen door den schipper aange wend om hem te redden, verdronken, of misschien wel door de cm den hals geraakte touwen gestikt. Het lijk werd te Urk aangebracht, waar ruim een uur do be kende maatregelen voor drenkelingen werden toegepast doch zonder succes. Da ongelukkige laat een vrouw met 5 kinderen na. Te Boekei is door onbekende oorzaak een huis, bewoond door Jan van Dalon, tot den grond afgebrand. Bovendien zijn de inboedel, de winkelgoederen en een kaf verloren gegaan. Twee koeien en oen paard werden gered. IJslandsche visch. Uit IJmuiden schrijft men aan het N. v. d. D. In den laatsten tijd werd hier door Engelscho en Holland- sche stoomtrawlers een groote hoeveelheid IJslandsche visch aangebracht, welke heel wat goedkooper is dan die der Noordzee. Dnitschland wil tot dusver de IJslandsche visch niet, hebben, evenmin als onze landgenooten. Alleen in België is tegen lage prijzen afzet te vinden. De visch ziet er niet smakelijk nit en do reuk is cok niet aangenaam. De schelvisch is bijzonder groot en heeft een donkere kleur. Ook de andere vischsoorten, kabeljauw, schol, enz. hebben die kenmerkende kleur. Hoe groot het verschil in prijs met Noordzee-visch is, kan hieruit blijken, dat voor oen kist Noordzce-schel- visch van 1518 gnldeu en voor dezelfde hoeveelheid IJslandsche visch sleehts f 1.50 2.— betaald wordt. Alleen de eerste partijen werden iets duurder verkocht. Het is wel jammer, dat de eigenschappen dezer viscb haar tot dusver geen goede markt kunnen verzekeren. Uit de mededeelingen der visschers blijkt, dat de wateren om IJsland hier en daar fabelachtig rijk zijn aan visch. De booten knnnen zelfs niet te lang aan hot net trekken, wijl anders de kans groot is, dat dit door de groote massa's viseh, welke het bevat, niet gehaald kan worden. De rechtbank te Middelburg beeft A. J. M., den Belgischen zeeloods te Vlissingen, die in den avond van 6 Januari 11. op eene zijner dochters ten zijnen huize een revolverschot loste, tengevolge waarvan zij is overleden veroordeeld tot zes maanden hechtenis, met mindering van de voorloopige hechtenis. President Rruger. De burgemeester van Hilversum ontving officieel bericht dat president Krnger Zaterdag om 12 uur aldaar komt. Er heeft zich een commissie gevormd om den pre sident feestelijk te ontvangen. Benoemingen. Beuoemdtot burgemeester van liiramen Jhr. J. L. Nahuijs. Amsterdam. De proef, welke genomen isdoor zwaar materiëel over de spoorbrug bij het Oostordok te doen gaan, is goed geslaagd, zoodat de tweede lijn is aangelegd, en de gewone dienst hervat kan worden. Ben Haag. De Haagsche rechtbank behandelde de zaak van den kleermaker Poelgeest, beklaagd van de ontvoering van het knaapje van Wezel, wiens lijk in dertijd in de duinen 1b gevonden, zoomede van de ont voering van een elf-jarigen knaap, dien hij medegetroond had van 't strand te Scbeveningen naar duin. Dit laatste erkende hij, ontkennende echter eenige kwade bedoeling. De wegvoering van van Wezel blijft hij pertinent ont kennen, hoewel drie getuigen zeerjj stellig verklaarden hem met van Wezel gezien te hebben. De gehoorde des kundigen verklaarden, dat beklaagde iemand is van per verse neigingen, maar overigens een oppassend man en toerekenbaar. Het Openbaar Ministerie vorderde negen jaar gevangenisstraf. Verdronken. Twee dochtertjes van oen landbouwer te Ommer- sohans7 en 4 jaren oud, geraakten in een langs de woning loopende wijk. Hoewel de kleinen spoedig op het droge waren gebracht, zijn beide meisjes overleden. Het volgende tragische geval wordt uit Siambert- schaag (N.-H.) geschreven aan de »N. R. Ct." «Een 16-jarig dienstmeisje bad, bij afwezigheid van haar meester en meesteres, een vaas gebroken. In haren angst verworgde zij zich, na een briefje te hebben ge schreven, waarin zij verzocht het geld, dat ze daarbij gelegd had, en, indien dit niet voldoende was, een deel van 't geen ze nog te vordeien had, als vergoeding aan te nemen, en wat er mogelijk nog overschoot, aan hare ouders te geven." Koedijk. Bij de den 3 alhier door burgemeester en wethouders gehouden aanbesteding voor het gedeel telijk vernieuwen van den voorgevel van den kerktoren met verdere werkzaamheden, onz., was ingeschreven door P. Koreman f 1625; A. de Munk Pz., f 1350; H. de Rover f 1340; Frod. Rike f 1332; C. Grootegoed f 1325; J. Dorregeest f 1313J. Hniberts f 1300Spruit eu Wils f 1290; P. Meijer f 1280, allen Alkmaar; A. Hart Jbz., f 1250; D. van Die f 1235; C. Kossen f 1230; P. Peijs f 1207 Jb. Groot Jr. f 1200, allen Koedijk. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2