Groote Paardenmarkt No. 44. Honderd en derde jaargang. 1901. V R IJ D A G 'te ALKMAAR, op Woensdag 17 April a.s, Buitenland. 12 APRIL. Nederland. Hollands Noorderkwartier. A I, him E till RAM. Deze Courant wordt Binsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1 0,80franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. CHI1VA. De «Times" laat zich uit Peking seinen, dat ook de Cbineezen geen oogenbhk gelooven, dat Rus land zjjn plannen ten opzichte van Mantsjoerije zal op geven. Het is de kosten yan het telegram niet waard om dergelijke «nieuwtjes'' te kunnen mededeelen Niemand ter wereld hoeft een oogenblik geloofd, dat Rusland kamp zon geven, en dat de Chineezen, die er het naast bij be trokken zijn en al wat het voorgenomen tractaat betreft volmaakt kennen, dat ook niet zouden doen, sprak wel van zelf. Het Amerikaansch blad de «Newyork Times" zegt »Er zijn landen van wie zulk een verzekering waarde hebben zou, omdat die zou gerugsteuud worden door hun karakter en hun vroegere daden. Zulk een land is Groot-Brittannië, doch Rusland is beslist znlk een land niet.'' Gedachtig aan de plechtige verzekeringen der Ver. Staten vóór den oorlog met Spanje en hunne koloniale veroveringspolitiek op Cuba en de Philippijnen daarna, moet ieder, die bovenstaande phrase leest, zich wel opnieuw verbazen over de drieste onbeschaamdheid waarmede in de wereldpolitiek de balk-en-splinterieer in praktijk wordt gebracht. Intusschen dreigen in China zelf weder ernstige onge regeldheden. Volgens berichten nit Peking is Toeng-foe hsian, een der bekende personen nit den Boxers-opstand, thans aan het hoofd van een sterk en goed geoefend leger, bezig opstand te verwekken in Mongolië en Shensi. Uit het bericht blijkt, dat men te Singanfoe, waar thans het Hof verblijf hondt, zeer bevreesd is geworden door het optreden van Toeng foe-hsian. Toeng-foe-hsian behoort tot de intieme vrienden van de Keizerin-wednwe, en komt voor op de lijst van hen wier hoofd door de gezanten geëischt werdhij vluchtte evena's prins Toean voordat dit vonnis aan hem kon worden voltrokken. De Keizer bestrafte hem toen met vervallenverklaring uit zijne ambten en met verbanning; maar Toeng foe-hsian heeft zich blijkbaar daar weinig van aangetrokken. FRANKRIJK. President Lonbet is op zijn reis naar het Zuiden ondeiweg overal met warmen geestdrift begroet. Te Nizza maakten de officieren van de Russische oorlogschepen onder admiraal Birilefï hunne p.echtigo opwachting bij het hoofd der Republiek. De admiraal zeide, dat bij van zijn keizer de opdracht had gekregen den president der Repabliek te begroeten. President Lonbet antwoordde, dat hij zeer verheugd is over het denkbeeld van den keizer van Rusland en droeg den admiraal op den keizer zijn zeer oprechte dankbetuigingen over to brengen. De heer Loubet noodigde de Russische officieren aan tafel en stelde den volgenden dronk in «Door u, admiraal, bevel te geven hier den president der Franscbe Republiek te komen begroeten, heeft de keizei van Rusland wederom bewezen de onveranderlijk heid van zijn gevoelens voor de bevriende en verbonden natie. Ik ben er zeker van de tolk van alle Franschen te zijn, door een dronk in te stellen op den keizer, de keizerin en de Russische keizerlijke familie, op het groote Russische Rijk en op de vloot, die gij hier vertegen woordigt." Admiraal Biiileff antwoordde «Sta mij toe een dronk in te stellen op den president der Fiansche Repabliek en op Frankrijk, mijn tweede vaderland". ZiITKU-AFRIKA. Kitchener seint van den 8 uit Pretoria, dat kolonel Plainer, Pietersburg, het eindstation van den spoorweg naar het noordenzonder noemens- waardigen tegenstand bezet heeft. Hij vond daar twee locomotieven en 39 waggons. De Boeren hadden de plaats gelijk wij reeds meldden ontruimd en thans zal wel spoedig blijken of Plumermet dit geringe succesdat slechts het nu reeds niet veilig te houden spoorwegnet belangrijk uitbreidt, tevreden zat zijn of trachten den vijand in het woeste Zoutpansgebergte aan te tasten. Waagt hij dit laatste, dan kan hij behalve op verwoeden tegenstand, op zeer veel ellende en ziekte onder zijn troepen rekenen. In de Kaapkolonie is een afdeeling van ongeveer 100 lanciers en yeomanry tien mijlen ten noorden van Aber deen door 400 Boeren aangevallen en, na een tegenstand van den moigen af tot elf nur toe waren deEngelschen genoodzaakt, daar zij omsingeld waren, zich over te geven Vijf en twintig Ontsnapten. Tot dusver zijn te Kaapstad in hst geheel aange geven 349 gevallen van estwaarvan 83 bij Euro peanen. Van deze lijders zijn 130 aan de ziekte gestorven De vorige week werden in de hospitalen opgenomen 72 lijders, waaronder 20 Europeanen. Van hen stierven 33 kleurlingen en 3 Europeanen. Onder behandeling zijn Pr\Js der gewone ndvertentlen Per regel fO,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. telefoonnummer nog 120 gevallen, waarvan 45 bij Europeanen. Onder deze opgaven zijn natuurlijk niet begrepen de stilgehou den gevallen waarvan men van tijd tot tijd hoortals er een lijk van een gestorven pestlijder wordt «gevonden gelijk de officieele uitdrukking luidt. V erklezingen. De liberale kiesvereemging Algemeen Belang te Anna Panlowna (district Helder) heeft tot voorloopig candidaat gekozen den heer Roodhuizen, te Enkhuizen. Mazelen. Te Slooten, bij Amsterdam, nemen de aldaar heerschende mazelen een kwaadaardig karakter aan. Ver scheidene kinderen zijn reeds aan de ziekte overleden. Er komen bijna geen kinderen op school. Rraft. Tot lid van het bestuur van de banne Graft in het Heemraadschap «de Eilandspolder" is in plaats van den heer C. Kaay, overleden, gekozen de heer A. Poppen, te Graft. Reemster. Burgemeester en Wethouders deter ge meente hebben bepaald, dat de gewone voo'jaarsveemarkt alhier zal gehouden worden op Vrijdag 19 April e.k. Veehandel ln Ilrente. De handel in rundvee heeft in de laatste weken in dit gewest geducht geleden door de gure weersgesteld heid. Tengevolge van sneeuw en bijna onbegaanbare wegen was de aanvoer op de markten uiterst garing. Om die reden bleven de kooplieden mede te huis en was de handel dientengevolge van zeer weinig beteekenis. Nog een andere reden voor den weinigen kooplust moet bij velen gezocht worden in gebrek aan hooi, terwijl vooreeerst nog weinig uitzicht op de weide bestaat. De prijzen der varkens hielden zich goed deze zijn, in vergelijking met die van de laatste jaren, hoog. Er is en blijft steeds voel vraag naar vette en Londensche biggen, en als een gevolg daarvan zijn ook zeugen varkens zeer gewild. Da laatste worden veel uitgevoerd naar Noord-B abant. De markt voor paarden is niet hoog; De prijzen van varkeus zijn over de geheele provincie nagenoeg overal even hoog. Men besteedt voordrachtige zeugen van f 45 a 57 voor vpfweeksche biggen f 5 f 6 voor vette varkeus f 0,42 4 f 0,44 en voor export-var kens van 50 tot 75 kilo f 0,88 a f 0,40 per kilo, le vend gewogen. (N. v. d. D.) van De voorjaarsvergadering van de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier had plaats op Woensdag 3 April, in het lokaal van den heer P. Kok, ie Rinnenwijzend, onder leiding den voorzitter den heer G. Wonder. Er waren tegenwoordig 42 leden en enkele gasten. De Voorzitter opent de vergadering, met ingenomen heid begroeiende de tegenwoordigheid der opgekomeueu; hij wijst er op, hoe de landbouw vormt een der hoofd takken van ons volksbestaan welk bedrjjf gedurende vele eeuwen door opvolgende geslachten achtereenvolgens met meer of minder succes is beoefend. Toch leerde de geschiedenis dat het landbouwbedrijf in ons gewest in de wereldgeschiedenis menige bladzijde vultdie aantoontdat onze vaderlandsche landbouw steeds een goede plaats innam in het leven en het wezen van gansch het land. Spr. wijst met dankbaarheid op onze vooroudersdie ons in 't bezit lieten van een goed bewerkten en goed beschermden bodem. Thans doet zich allerwege de be hoefte gevoelen het landbouwbedrijf te veredelen en te verbeteren en ook de wetenschap heeft het voor zijn arbeidsveld gekozen terwijl de regeering meer en meer hnlp en steun verleent en oekwame mannen ons worden toegevoegd alles bewijzen dat men zich inspantden bloei te bestendigen. Door den heer W. Teengs secretarisworden nu de notulen der vorige vergadering gelezenwelke onder luid applaus voor den boeienden en zaakrijken inhoud worden goedgekeurd. Tot de mededeelingen behooren o. m. a. Ledental 168 en 1 zoon-lid b. van den carsns voor hoefbeslag te Schagen was een volledig plan ingekomen. Door het bestuur van Hollands Noorderkwartier werden eenige lessen van dien cursus met groot genoegen bijgewoond en constateerde de Voorzitter, dat die lessen zeer leerzaam en voor vakmannen van groot belang zijn c. de lezingen over de Raffeisenbanken waren te Scha gen Hoorn en Pnrmerend gehouden doch vonden zeer schaarsche belangstelling. De indruk was dat men in dit deel der provincie al zeer weinig voor die inrich tingen gevoelt; d. medeüeeiingdat dr. Seheij zijne benoeming tot zuivel-consulent aanneemt e. dat, overeenkomstig het besluit van de vorige ver gadering door Hollands Noorderkwartier zal worden gehouden eene proefneming van landbouwmachines, welke bestemd zijn voor de in bet a.s. jaar te Alkmaar te honden tentoonstelling der Holl. Maatschappij van Landb De Voorzitter deelde nog mede dat bij eene dezer dageu mee leden van 't Hoofdbestuur der Holl. Mg. gehouden bespreking de verzekering was gegeven dat de Holl. Mg. de kosten dier proefnemingen wel zou wtllen betalen. Het bestuur van Hollands Noorderkwartier stelde nu voor dit aanbod te accepteeren. Hierover ontspon zich een vrg lang debatwaarbg de boeren dr. v. d. Zande K. Breebaart Jz., P. van Foreest en J. Breebaart Kz. meenden dat het beter was, dat Hollands Noorderkwartier zelf die kosten zou betalen daar andeis de vrg beid van bandelen door de Hollandsche Maatschappg van Landbouw wel eens kon worden besnoeid. De vergadering legde zich evenwel bij het bestuursvoorstel neder. f. Verder werd medegedeeld dat de enquête over de kaasfabrieken ter perse is en weldra tegen den kostenden prgs zal worden verkrijgbaar gesteld; ff. op de uitgeschreven prgsvraag over inrichting van ka.sfabrieken waren 4 antwoorden ingekomen, waarom trent de commissie in de volgende vergadering verslag zal uitbrengen - h. bg gelegenheid van het huwelijk van H. M., was door hetbestnur een telegram van gelukwensch aan geboden. Onder de ingekomen stnkken kwamen voor 1. mededeelingen van de heeren IJzendgkeburge meester van Zwaag, en Oalkoen, burgemeester van Edam, dat zg deze vergadering niet konden bg wonen 2. eene kennisgeving van bet overlijden van den heer Th. J. Waller. Het bestanr had naar aanleiding hiervan aan de familie een brief van rouwbeklag gezonden. De Voorzitter bracht hulde aan de nagedachtenis van den heer Waller vooral voor wat hg deed voor onzen land bouw. Een levendig applaus gaf blgk dat de verga dering ten volle met deze waardeering instemde 3. van de commissie voor de zending van vee naar de tentoonstelling te Pargs was bericht ontvangen dat van de verstrekte subsidiën 7 '/2 °/0 was overgebleven. De commissie stelde voordit uetirag beschikbaar te stellen aan het Rundvee-Stamboek, tot vorming van een fonds voor prijzen bg eventaëele tentoonstellingen. Het bestnur van Hollands Noorderkwartier had evenwel gemeend het der Vereeniging toekomend restant 75,— te moeten terugvorderen welk besluit door de vergadering werd geautoriseerd 4. missive van Z. Exc. den Ministerberichtende dat dit jaar weder f 150,— subsidie ter beschikking wordt gesteld voor de proefneming met aardappelen 5. berichtdat de Rijkstuinbouwleeraarde heer Ha- zeloop van Aalsmeer, naar Alkmaar was verplaatst; 6. dat de pacht-commissie dit jaar geen rapport had uit te brengenomreden zg geen enkele aanvrage tot schatting had ontvangen 7. vei zoek van de commissie der model-boerderg te Hoornom de goederen voor zuivelbereidingnog te Baarsdorpermeer zich bevindende te mogen boschikbaar stellen ten dienste van de proeizuivelboerderg te Hoorn. Aangenomen 8. tal van brochures en circulaires, ter inzage liggende voor de leilen. Overeenkomstig het rapport van den rapporteur den heer Brander, werd de rekening en verantwoording over 1900 goedgekeurd en aangenomen in ontvangst /'4442,70s, uitgaven f 2325,91, batig saldo f 2116,79s. Werden nu uitgebracht a. door den heer Teengs, verslag der vergadering van «Het Ned. Paarden-Stamuoek"; b. door den Voorzitter het schriftelgk door den heer Keestra uitgebraciit rapport van zijne werkzaamheden van Januari tot Mei 1900. Door den heer dr. Scheij werd verslag uitgebracht omtrent zyne werkzaamheden als zuivel-consulent in de maanden October tot December 1900. De totaal-indruk was dat men het doel en den aard zijner betrekking in bet geheel nog niet schijnt te begrijpen en te waar- deereu; slechts in 3 gevallen werd zijn kuip ingeroepen. Zijne zittingen gedurende de kaasmarkt te Alkmaar waren opgehevendaar zij geenerlei succes hadden. Spreker heeft ervaren dat het noodig isdat men in de kaasfa brieken de bepaling vaststeltdat ook melkmonsters ge nomen moeten kunnen worden aan den stal en dat de geleverde melk betaald woidt naar het gehalte. Noodig is ook dat de fabiieken de noodige instrumenten aan schaffen tot melkomlerzoek c. door den heer K. Breebaart Jz. wordt een zeer uit voerig rapport uitgebracht, omuent de proeven tot onder zoek, welke graad van rjjpheid de gewenschte is bij den oogai, van onze landbouwgewassen. Door het buitengewoon stormachtig weder in den oogsttyd zijn de proefnemingen grootendeels mislukt. Bewezen is, dat de stormschade aan bet graan enorm wasongeveer f 85 per H.A. Deze proeven hebben dus geleerd, met het oogsten niet den toestand van geheel-rijpheid af te wachten d. Dr. Schey gat in zijn rapport omtrent het onderzoek Daar de meeideie of mindere bruikbaarheid van melk machines te kennen, dat alle bestaande en hestaanhebbende melkmachines vene ten achter staan bij de melkerij door personeel. Behalve de groote kosten, welke verbonden zijn aan het aanschaffen der machines, en aan de bediening

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1