Stadsberichten. ¥AE1ENSMAEET. BURGERLIJKE STAND. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. De tweede volksvoordracht van dezen winter, den 12 alhier vanwege bet Nut gehouden, was niet zoo druk be zocht als de eerste. Schagen's harmoniekapel, »Euterpe'' en de rederijkerskamer zetten hun beste beentje voor, om een genoegelijken avond te bezorgen. »Het verlote land huis aan den grooten weg", blijspel in een bedrijf, deed allen herhaaldelijk hartelijk lachen, de opgewekte nummers van Harmonie en Zangvereeniging verhoogden de vroolijke stemming, die er heerschte. Tosschen haakjes zij gezegd, dat het bekroonde Telegraaflied, vroeger en nu ook weer door de Harmonie gespeeld en door de scholen aan velen bekend, bij het volk hier niet wil pakkeneen regel wordt meegeneuried en dan is het totaal uit. Starnmeer. Herkozen als heemraad de heer P. Groot Jnz. en gekozen de heer P. van der Oord. Polder Overdle en Achtermeer. Benoemd tot voorzitter van dezen polder de heer A. Bakker; tot poldermeester de heer A. P. van de Kamer. Schoort. Op de deze week gehouden vergadering vnn »Hulp in Nood", bleek, dat op 5 April 1901 de kas sloot met een batig saldo van f 301,22J. Tot leden van het bestuur werden herkozen de heeren A. J. Peeck H. Selhorst en J. Zwagorman. Van de 100 leden waren slechts 19 aanwezig benevens enkele donateurs. IJmulden. Dezer dagen had de inwijding plaats van het nieuwe orgel in de herv. kerk, Des avonds had eene orgelbespeling plaats en toen was men in de gele genheid hot schoone en liefelijke geluid van dit prachtige orgel te bewonderen. De volheid van toon en het dui delijk spreken der verschillende registers, zullen niet wei nig bijdragen het kerkgebouw te verhoogeu. De samen stelling van het orgel is van de nieuwere constructie en doet den vervaardiger, den heer A. Spanjaard, te Alkmaar, allo eer aan. De heer Spaujaard, wien bij de inwijding de lof, die hem toekomt niet werd ont houden hoeft door dit schoone instrument de herv. ge meente aldaar aan zich verplicht. (Kennemerland). Bloemententoonstelling. De tentoonstelling van bloeiende, niet bloeiende planten, bloemwerken, bol- en knolgewassen vanwege de afd. Amsterdam der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, die 13, 14 en 15 dezer in het gebouw «Velox" te Amsterdam wordt gehouden, is den 12 voor inzenders en genoodigden geopend. Hot tentoongestelde komt in do groote ruime en fuitmuntend verlichte zaal (zoowel bij dag als den avond door electrisch licht), zeer goed tot zijn recht. Er zijn ongeveer 160 inzendingen. Te Tiel heeft de waterlooper «Kapitein Gross mann," uit Coblenz, een voorstelling op de rivier ge geven, die door een zeer groote menigte werd bijgewoond. De zonderlinge wandeling op de flink in beweging zijnde rivier op de ongeveer 4 Meter lange zinken pijpen met kleppen maakte, vooral in de verte, een aardi- gen indruk. Te Westwoud zal op 17 April eene vergadering gehouden worden van onderwijzers in bei kiesdistrict Enkhuizen, ter bespreking van het bekende voorstel- Schagen.in verband met het Regeeringsvoorstel tot wijzi ging van de wet op bet, lager onderwijs. De afgevaar digde in do Tweede Kamer, de heer Kool, heeft beloofd de bijeenkomst te zullen bijwonen, om kennis te nemen van de wenschen der onderwijzers. Verkiezingen. De liberale kiesvereeniging te Blokker heeft tot candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten in het kiesdistrict Hoorn met algemeene Btemmen ge steld de heeren: J. ten Zeldam, notaris te Ooster-Blokker, in de plaats van den heer T. Slagter, die niet meer in aan merking wenschte te komen, en A. E. Zimmerman, burge meester van Hoorn, aftredend lid. De liberale kiesvereeniging «De Grondwet'', te Edam, district Hoorn heeft tot candidaat gesteld den heer P. B. J. Perf, aftredend lid. Cadettenschool. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden le. Hier te lande zal in Juli en Augustus een examen worden gehouden voor toelating van jonge lieden als cadet bij de Cadettenschool alhier2e. Voor dit examen worden opengesteld a, 25 plaatsen voor jonge lieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst hier te landeb. 26 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indiö. Schieten. Bij de gehouden winteroefeningen van de koninklijk erkende Scherpechuttersvereeniging, alhier, zijn do prjjzen behaald door de heeren B. Dekker, eereprijs. met 94 punten in 5 schoten, en 1ste prijs met 184 punten in 10 schoten, J. v. d. Heide, 2de prijs met 174, P. Bosman, 3de prijs met 170 punten. motorbootje. Den 12 werd van de scheepswerf van de firma W. F. Stoel en Zoon, alhier, te water gelaten een nieuw stalen passagiersmotorbootje, gebouwd voor reke ning van de «Vennootschap motordienst KolhornScha- gen" en bestemd voor passagiersvervoer tnsscben deze twee plaatsen. Voetbal. Zondag, den 14, zal, tot sluiting van het seizoen, gespeeld worden door de H. V. V. «Sport", van Hoorn en H. P. C. C. «Alcmaria Victrix" op het terrein achter de huizen aan de Wilhelminalaan. Aanvang 2 uur. Honden. Op de Internationale Hondententoonstelling, 12,13 en 14 April te Rotterdam gehouden wordende, zjjn de St. Bernard honden van den heer F. v. d. Oord, tegen sterke concurrentie van buitenlandsche honden, wederom met den len prijs bekroond. Uectlficatle. De nieuwe verlichting in het magazijn van den heer B. C. Bergmann, alhier, zal eerst in Juni worden aangebracht dit ter verbetering van een bericht in ons vorig nummer. Onderwijs. Mejuffrouw J. H. Faesen is den 12 te Amster dam goslaagd voor het acte examen L. O. De met 1 April 1.1. voor de Normaalschool ge slaagde kweekeling A. Tonneman, alhier, is ook als zoo danig geslaagd voor du Rijkskweekschool te Haarlem. Won In gonder zoek. Reeds sedert eenigen tijd bestond bij de afdeeling van den Volksbond het voornemen een onderzoek in te stellen naar de woningtoestanden in deze stad. De betee- kenis, die aan deze toestanden moet worden toegekend voor den moreelen en materieelen levensstandaard der bewoners, is niet te onderschatten en wij zijn dan ook verheugd te kunnen mededeelen, dat het plan der afdee ling eindelijk der uitvoering nabij is. Vrijdagavond ver gaderde het Bestunr, waarbij zich terwille van deze zaak twee afgevaardigen van de afdeeling der Mij. t. N. v. h. A. hebben aangesloten, met een aantal ingezetenen, die zich bereid hadden verklaard deel te nemen aan het onderzoek, met dit gevolg, dat het reeds in de volgende week een aanvang zal knnnen nemen. Het is niet van belang ontbloot met een enkel woord iets over de inrichting ervan mede te deelen. Deze is geheel en al van gelijken aard, als die van de zeer goed voorbereide onderzoekingen door de gemeente Amsterdam sedert 189/ stelselmatig uitgevoerd en vooral steunende op hetgeen door de gemeente Leiden van 1899-1900 is gedaan. De vragenlijst, welke voor iedere woning van 3 of minder kamers deze beperking immers omvat de arbeiderswoningen moet worden ingevuld door de ver schillende wijkcommissies, if* met enkele wijzigingen en aanvullingen, de Letdsche. Zoodoende wordt van anderer praktijk voordeel getrokken en is er tevens eene moge lijkheid van vergeljjking, die voor de wetenschappelijke beoefening van het woningvraagstuk in ons land zoo wenschelijk is. Het onderzoek gaat dan ook van het stand punt uit, dat het eerstnoodigo is den feitelijken toestand te kennon, om dan, geholpen door de wetenschap der hygiene, een oordeel over die toestanden te knnnen vellen, en kracht bjj te zetten aan de eisehen, die tot verbete ring daarvan worden geuit. De vragenlijst, zooals die er nn uitziet, geeft een waarlorg van wetenschappelijkheid, meer dan een ondorzoek op persoonlijke waardeering ge grond zou kunnen doer. De bewerking van alle gegevens, heeft zoodoende kans een onpartijdig en volledig inzicht in den toestand te geven wat voor ieder die belangstelt in de gemeente en hare bewoners zeker niet onwelkom zal zijn. Het is dan ook zeer te hopen dat de onderzoekende commissieleden bij hun moeieiijk werk de steun en mede werking van de burgerij zullen ondervinden, waaraan wij trouwens niet twijtelen. Een nieuwe winkel. Dinsdag, den 16, opent in het perceel, ann de On- degracht, bij de Zilverstraat, een nieuwe schoenwinkel van mejuffrouw G. M. de GelderHoonée. Concert. Met een en el woord willen wij wijzen op de uit voering vau de afdeeling Alkmaar e. o. van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst op Dinsdag, 23 April e.k. Op ait concert wordt voor de eerste maal alhier uitgevoerd «das Fenerkreuz" van Max Brucb, oen werk dat vooral den solisten gelegenheid geeft, uit te blinken. Het is met het oog op deze omstandgheid, dat de afdeeling zich de medewerking verzekerd heeft van twee zeer uitstekende krachten, namelijk van mevr. 0. EngelenSewing, eerste sopraan, Nederlandsche Opera, Amsterdam en van den *heer Th. J. Denijs, bariton, Berlijn. Onnoodig is het over deze bekende solisten uit te weidenwie gelegenheid heeft de uitvoering bjj te wonen zal ze zeker niet ongebruikt, laten. Voor het tweede gedeelte zal ten gehoore gebracht worden het voor solisten en koor zoo dankbare, liefelijke toondicht «Psyche" van Niels W, Gade. ONDERTROUWD. 11 Apr. Nicolaas van de Poll en Elisabeth Harwijne. Cornelis Thoes en Pietertje Naber. Johannes Adrianus Maria Huijbers, en Margaretba Cor nelia Duits. Willem Brakenhoff en Marga retba Johanna Hopman, beiden alhier, eerstge noemde onl. te Heiloo. Pier Werksma, alhier, en Margaretba Poortte Groningen. Dirk Lind boom te Opmeer en Grietje Mak, alhier. Reindert de Geus, wednr. van Aaltje Veter en Maria Bakkerbeiden to Barsingerhorn, laatstgen. onlangs alhier. Johannes van dor Molen, te Broek op Langedijk en Jannetje Beek, Alkmaar. GEBOREN. 11 Apr. Gnurtje d. van Arie Keesman, en Jannetje Pel. 12 Frederik Martinnsz. van Martinus Kaal en Marijtje Madder. OVERLEDEN. 12 Apr. Dirk Kluwe82 j. en 9 m. Arie Heddes, 51 j. 8 m. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen, ingevolge art. 8 der Hinderwet, ter algemeene kennisdat zij in hunne vergadering van 11 April 1.1. de volgende vergunningen hebben verleend lo. aan D. VISSER, alhier, tot het oprichten van een stoommachine v»n S'/2 paardekracht tot het drijven van een cokesbreker, in hot per ceel Kwakelpad, wijk E, no. 9a 2o. aan A. J. BEEMSTERBOER, alhier, onder bepaalds voorwaarden tot het oprichten van eene varkens- en kalverenslachterij, in het perceel Voormeer, wijk D, no. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar G. RIPPING Voorzitter. 12 April 1901. L. van der VEGT, lo. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat op de groote voor- jaarsveeanarktBaandag, 15 April as. de VARKFASHAUBT zal worden gehouden op U F STJEK1VKA BkIJt}, tegenover de Kangestraat en niet als naar gewoonte op den Koningsweg. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 13 April 1901. L. van der VEGT, lo. Secretaris. Burgerlijke Stand. Heerhugowaard Ondertrouwd. 22 Mrt. Jan Ohristiaan Benit en Stijntje Haringhnizen. Ondertrouwd en Getrouwd. 8 en 21 Mrt. Jan Duif en Antje Appel, wed. van Jacob Smit. Geboren. 1 Mrt. Gerrit, z. van Arie Kooij en Neeltje Beek. 10 Geertruida, q. van Dirk Stet en Maartje de Haan. 16 Theodoras, z. van Klaas van Stralen en Anna Wester. 22 Jozef, z. van Lodewijk Frederiks en Maartje Buur. 23 Johannes, z. van Wijert Bes en Alida Schouten. 27 Aafje, d. van Cornelis Wester en Aafje Noord- strand. Overleden. 1 Mrt. Aagje Buismanwed. van Aris Blauw, 69 j. 8 Pieter Dekker, echtgen. van Sijtje Dekker, 31 j. 10 Ariaantje, d. van wijlen Jan Komen en Geertje Spil, 14 j. 18 Jan Rood, wednr. van Grietje Appelman, eerder van Antje Wjjnker, 75 j. Geertje Klomp, echtgen. van Cornelis Tromp, 56 j. 27 Cornelis, z. van Klaas Hooiboer en Maartje Beers, 1 m. 28 Jan Prins Stnij, echtgen. van Jannetje Nienw- land, eerder wednr. van Sijtje Blom, 77 j. 12 23 26 Ilaringcarspel. Ondertrouwd. 15 Mrt. Abraham Klomp, wednr. van Maria Borst, en Geertje Tiel. G e t r o ii w d. Abraham Klomp, wednr. van Maria Borst, en Grietje Tiel. Geboren. 2 Mrt. Gerrit, z. van Simon Groot en Aaltje Kooij. 5 Anna, d. van Hendrik Bommer en Maartje de Moei. 7 Pieter, z. van Jan Strooper en Agatha Somerdijk. Elbert, z. van Jan Vlug en Grietje Koppen. 9 Pieter, z. van Gerrit Stoop en Maartje Bleeker. 10 Aagje, d. van Jan van Duiu en Neeltje Koomen. 13 Gerrit, z. van Pieter van der Stoop en Antje Roozendaal. 14 Anna, d. van Johannes Boerdijk en Johanna Kamper. Grietje, d. van Klaas Schuijt en Jaantje Rus. 15 Johannes Hubertus, z. van Franciseus Bernardus Jos'ephns van Straaten en Ariaantje Jansen. 19 Maria, d. van Antonius Broersen en Maria Sweep. 25 Elisabeth Tekela, d. van Wilhelmus Karei de Jong en Grietje Pronk. 28 Johannes, z. van Willem van Scbagen en Grietje Pronk. 30 Margaretha Maria, d. van Pieter Borst en Naatje Ligthart. O verleden. 11 Mrt. Antje Swan, echtgen. van Leendert Reuvers, 32 j. 16 Een levenloos aangegeven d. van Dirk Doodeman en Aagje Zut. 18 Maartje de Vries, wed. van Cornelis Spil, eerder van Arie Stroomer, 63 j. 21 Dirk. z. van Dirk Leek en Grietje Groot, 23 j. 31 Jan, z. van Klaas vau der Grugt en Aaltje Baisema, 2 m. Koedijk. Ondertrouwd. 29 Mrt. Jan Bregman en Elisabeth Fjjnbeer. Geboren. 8 Mrt. Maria Geertruida, d. van Jacob Keeman en Elisabeth Visser. 21 Willem, z. van Pieter Slot en Aaltje Pel. 25 Wilhelmina, d. van Nicolaas van Westen en Neeltje Krom. 21 Anna Catharina, d. vau Johannes Meijering en Trijntje Stroomer. Overleden. 1 Mrt. Geertje Schermer, echigen. van Klaas Rnis, 71 j. 7 Tennis Weel, echtgen. vau Neeltje Danenberg, eerder van Cornelia Jongkees, 61 j. 11 Maartje Kooij, 10 m. 28 Ma. ia Klaver, 14 m. 24 Trijntje Bosch, wed. van Willem Borst, eerder van Albertus ten Brnggencate, te Broek op Langendijk, 77 j. Fgmond aan Zee. Geboren. 24 Mrt. Hendrik, z. van Gerrit Stam en Cornelia Scholder. Overleden. 27 Mrt. Grietien Groenink, wed. van Geert Kruining, 78 j. 29 Alexander Verhagen, wed. van Anna Catharina Rademaker, 82 j, Fgmond binnen. Geboren. 5 Mrt. Catharina, d. van Cornelis Liefting en Maartje Stuifbergon. 20 Aris, z. van Gersrdus Bijwaard eu Cornelia Hendrika Ham. 22 Adriana Petronella, d. van Augustinus Leve ring en Trijntje Sentvold. Overleden. 9 Mrt. Aafje Meijne, echtgen. vaa Pieter Groen, 34 j. St. Pankras. Geboren. 14 Mrt, Pieter, z. van Pieter Groen en Maartje Kokkes. 15 Geertje, d. van Jan Duif en Maartje Wagenaar. 16 Willem, z. van Cornelis Kloosterboer en Baafje Visser. 20 Cornelis, z. van Joannes Ploeger en Grietje Krak. 24 Adriana, d. van Anthonie Noëls en Fijt je Muis. Overleden. 3 Mrt. Aagje Kloosterboer, 24 j.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2