DE LEVENSBRON. Voorschriften voor de Stembnreaux Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 14 APRIL. De openbare meening en de buitenlandsche politiek. FEUILLETON. A d ve r t e n t i e n. J. HOEK, f 0,35. NO» 45. Tweede blad. ALKIIAARSCHË CO HIAAT. Doze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f O,O0. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOON. Telefoonnummer3. Er is in de laatste jaren onder de volken een toenemende ontevredenheid ortstaan over de beginselen, waardoor de bnitenlandsche politiek, de gedragslijn der natiën in haar onderlinge verhoudingen, wordt geleid. Wij hebben het bij herhaling gehoord, en de Duitsche Rijkskanselier heeft het rondweg gezegd: die gedragslijn wordt alleen bepaa'd door hrt eigenbelang, of wil men het iets minder terng- sfcootend hebben uitgedruktdoor de nationale belangen van het volk zelf. Dnitschland heeft er belang bij in geen botsing of minder aangename verhouding te komen met Engeland; daarom kon Krnger niet te Berlijn worden ontvangen en werd Roberts met bijzondere onderscheiding vereerd. Dnitschland heeft belang bij een goede verstandhouding met Turkije, en daarom noemt de Duitsche Keizer den zelfden Sultan, dien Gladstone een moordenaar noemde, zijn vrienden wenscht hij bem per telegraaf gelnk met zijn tegenwoordigheid van geest bij gelegenheid van het aardschokje te Konstantinopel, onder aanbeveling in Godes heilige bescherming. Waardige tegenhanger van zijn telegram aan Krnger 1 Frankrijk heeft er het grootste belang bij op goeden voet te blijven met Engeland, omdat zijn geheele belang stelling moet gevestigd blijven op het verloren land aan de oostelijke grenzen en daarom is de geestdrift voor Krngerinzonderheid opgewekt door de met geenerlei verantwoordelijkheid bezwaarde nationalisten en anti- Dreyfnsards, verstomd met den nagalm der juichtonen bij zijn doortocht, en uit zich de wrevel over Engeland's gedrag in niets anders dan in hatelijke caricaturen op zijn regeerders en zijn leger. Rusland heeft in China en Midden-Azië zoo groote belangen dat die geheel zijn politiek beheerschen en het zich niet kan laten afleiden door de gebeurtenissen in Zuid-Afrikawaar het geen belangen hoegenaamd heeft. Wel heeft het er belang bijdat zijn groote mededinger daar ernstig en lang wordt bezig gehouden. De Noord-Amerikaansche Republiek heeft verplichting aan Engelandomdat bet haar geen strootje in den weg heeft gelegd bij de uitvoering harer plannen tegen Cuba en de Philippjjuen. Het zijn verwante staten en volken, beide overtuigd van hun voortreffelijkheid boven de overige menschenkinderen en zeker dat Angel-Sak sische leidinghetzij goed- of kwaadschiks opgelegd allen volken tot zegen moet zijn. DOOR fi. i: st x K R. Yeitaling van HERMIN A. 20) Dit verwijt scheen niet ongegrond, daar Robert er niet tegen opkwam. Zijn stem klonk iets zachter, toen hii hernam »Mijn brieven nu ja, die zullen misschien kort on scbaarsch zijn geweest, omdat ik niets goeds had mede te deelen. Ik was vertrokken met de stellige belofte een iortnin voor ons te verwerven en moest du bekennen, dat ik dagelijks met nood en gebrek worstelde. Niets, letterlijk niets wilde mij gelukken. Wat ik ondernam, mislukte wat ik een enkelen keer won, ging aanstonds weer verloren. En juist te midden van dat wanhopig worstelen kwam die brief, dien ik voor een bedekt bedankje opnam mijn antwoord daarop was een daad van vertwijfeling.'' »En mijn jawoord aan Wilkow was dat ook!" zeide Elfriede zacht. »Maar gij werdt toch zijn vronwviel Robert nit op verwijtenden toon, »en als bittere spot kwam er al het jaar daarop een keerpunt in mijn leven, 't Gelakte mij vasten grond onder de voeten te krijgen, en zoodra ik dien voelde, wist ik ook het noodlot te dwingen. Nu maakte ik op eens fortuin met duizelingwekkende snel heid, nu zocht het gelnk mij letterlijk op, nadat 't mij zoolang had ontweken, maar nn was 't te laat ik had mijne Elfriede verloren Verloren?" De jonge vronw zag niet op; zij boog zich diep over de klaterende bron, toen zij er nauwelijks hoorbaar bijvoegde »Gij zijt immers vrij gebleven, Robert, en ik ik ben 't weer geworden »Maar gij zijt een ander mensch geworden, Friedel, Van eeniga bemoeiing van andere Staten in de wereld politiek kan natuurlijk geen sprake zijn. Italië of Oosten- rijk-Hongarije zullen er niet aan denken, en de andere Stateu mogen zich onthouden of aansluiten, volgen of niet-volgen, maar leiding te geven is voor hen niet weg gelegd. Al hebben zij belang bij een zaak, macht om hnn woord kracht bij te zetten hebben zij niet. Eindelijk hebben zoo ongeveer alle mogendheden van eensge beteekenis kleinere of grootero belangen in China, en wat daar gebeurd is en nog te doen is maakt het wenschelijk, dat een gemeenschappelijk handelen mogelijk blijve, en de boudgenooten niet wegens andere zaken met elkander in botsing komen. Dat dit nu eenmaal zoo is, en de houding der mogend heden tegenover elkander begrijpelijk maakt, neemt niet weg, dat het een jammerlijk schouwspel is, dat de open bare meaning over een politiek, die door zulke lage be weegredenen wordt beheerscht, en niet vraagt naar recht en billijkheid, het hare zegt, dat de besten onder de volken aan hun ergernis en walging lucht geven, en bijval vinden in het volksgeweten. Misschien is dat nog nooit zoo sterk het geval geweest als tegonwoordig. Niet alleen is de afkeer van Engelands gedrag tegenover de Z.-A, Repu blieken schier algemeen, en onderwerpt men zich met weerzin aan het feit, dat geen hand wordt uitgestoken om de Boeren te helpen, maar ook over hetgeen in China gebeurt durft niemand zich verheffen. Al moeten van tijd van tijd de moed en de volharding der troepen op de gebruikelijke wijze van hoogorhand worden geroomd, men stelt toch het daar te verrichten werk niet anders voor dan als een droeve noodzakelijkheid, en schaamt zich niet zelden van hetgeen er wordt bedreven en bnit gemaakt melding te maken. Dat dit alles hoegenaamd gemi uitwerking zon hob mn, dat deze veroordeeling of geringschatting der bedrijven van het imperialisme volstrekt geen invloed zou hebben op de internationale politiek, is niet aan te namen. Het is een stille kracht, die langzaam doorwerkt. Voor een volk is het nu eenmaal uiterst moeilijk, eigen fouten in te zien en te erkennen, vooral indien het deswege wordt veroordeeld, gesmaad of bespot door andere volken, die het geen haar beter acht, en van wie het niet moeilijk valt gelijksoortige handelingen aan te voeren. Maar daar mee is niet gezegd, dat de volken, dia aldus de hande lingen van huu buren veroordeelen, daardoor niet genoopt zonden worden op hun eigeE handelingen wat scherper toe te zien, en voordat de onaangename gevolgen zich voordoen, zich af te vragen hoe zij zeiven zich gedragen, een geheel ander mensch," zeide hij norsch. Evenals gij verleerd hebt je vaderland lief te hebben, zoo hebt gij ook geen hart meer voor mij. Indertijd, bij onze laatste ont moeting te Corfu, zou één woord van je het lot van ons beiden beslist hebben. Ik wachtte daarop. Gij zaagt dat, maar gingt heeu en liet mij voor de tweede maal alleen." »Nu, dan ben ik vandaag gekomen." Z|j was opge staan; haar donkere oogen zwommen in tranen. Ik kwam wel omdat ik vreesde dat ge stervende waart, maar ik kwam toch naar je toe." »Naar mij Adlau zag haar éen oogenblik verbaasd, vragend aan. Op eens doorgrondde hij do waarheid. »Wist ge dan Hadt gij gehoord »Dat gij gevallen waart, ja 1 Mijn vader gchreof mjj, dat gij zwaar gewond waart en het ergste te vreezen was, en toen had ik rust noch dnur en vloog hierheen. O, 't waren akelige uren en dagen maar mijn angst was zoo groot ik wilde naar je toe." Haar tranen lieten zich niet langer bedwingen en ze lennde met het hootd tegen zijn schouderal lang had hjj de armen uitgestrekt en haar aan zijn borst getrokken. »Friedel 1" Robert's stem beefde, maar klonk innig teer. »Friedel, wij kunnen 't niet zonder elkaar stellen, wij hebben 't dikwijls genoeg geprobeerd. Gij en ik, wij behooren nu eens bij elkander, we willen dan ook to zamen zoekenwat geen van ons beiden alleen heeft kunnen vinden het geluk 1" Friedel antwoordde niet, maar onttrok zich ook niot aan zijn omhelzing. Aan hunne voeten borrelde en mur melde de bron en opnieuw verhief zich een geruisch en gefluister als een wegstervende echo Het gelnk Het gelnk De geheimraad Rattenstein zat nog onder de vera,nda met zijn gast en keek op zjjn horlogenu, dacht hij, kan dat geval in het bosc'n van Reichenau toch wel klaar gespeeld zijn. Welborn, wien de vaderlijke zorgeloosheid onbegrijpelijk voorkwam, was al lang ongerust geworden over het langdurig uitblijven van de jonge vrouw. Hij zoowel tegenover hun naaste omgeving als in verre gewesten, ook tegenover volken die zij nu eenmaal onder de onbeschaafde of half beschaafde rangschikken. Zelfs van het volk, dat midden ini den strijd allerminst ge schikt is om eenig jnist oordeel te vellen, half verblind en half in zijn verbittering opzettelijk of onwillekeurig het licht schnweude, mag worden aangenomen, dat het van de juistheid althans van sommige beschuldigingen heimelijk meer gevoelt, dan het openlijk wil erkennen. Het is niet aan te nemen, dat daarvan voor de toekomst niets zon overblijven, als eenmaal de hartstocht en het misplaatst eergevoel tegenover andere natiën met alle daarvan onafscheidelijke verblinding zjjn geweken. Het is, om een voorbeeld te noemen, niet aan te nemen, dat van de mokkende stemming waarin tegenwoordig het Duitsche volk tegenover de uitingen van zijn Keizer verkeert, van de half uitgesproken, hall gesmooi de, maar daarom niet minder duidelijke veroordeeling der door hem gevolgde politiek, al is zij onder de tegenwoordige omstandigheden onmachtig daarin eenige verandering te brengen, niet een invloed zon uitgaan, die zich later zal openbaren. De openbare meening is een macht, die zich vroeger of later doet gevoelen, en hoe sterker het contrast is tusschen de door haar gehuldigde gevoelens en de werkelijkheid, hoe eerder verandering te wachten is. TER PERSE is: DOOR Ambtenaar ter Gemeente-Secretarie te Alkmaar en Secretaris der gemeente Oudorp. In bovenstaande handleiding heeft eik lid van een stembureau een hoogst nauwkeurige gids tot in de ge ringste bijzonderheden voor hetgeen hij te doen en te laten heeft. Bij het vele dat in een stembureau is in acht te nemen, kan een dergelijke handleiding niet anders dan welkom zijn voor hen, die in den regel niet in de finesses der kieswet doorkneed zijn. 't Zal o.i. aanbeve ling verdienen deze handleiding ieder der leden van het stembureau bij hunue benoeming thuis te zenden. Zij kunnen zich dan geheel voor hun arbeid voorbereiden. Uw dw. dn., HERMs. COSTER ZOON. vreesde, dat haar het een of ander ongeval in het-bosch was overkomon en sloeg juist ten tweeden male voor, haar te gaan opsporen. »Dat is niet noodig, daar bomen ze alriep de oude heer, op het ijzeren hek wijzende, waar de vermiste zich juist vertoonde maar niet alleen. »Goddankzeide Welborn. »Maar mijnheer Adlau is er ook b|j. Nu, natuurlijk, bij is ook haar naaste buurman." Ja, ik vind dat ook heel natuurlijk maar excuseer mij nu even riep Rottenstein, terwijl hij met jeugdige vlugheid opsprong en de trappen afsnelde, de aankomenden tegemoet. Welborn stond ook op en maakte zich gereed hem te volgen. Hij vond 't ook heel natuurlijk dat Elfriede zich in de wijd geopende armen van haar vader wierp, maar toen kwam er iets, dat hij vreemd vond. De oude heer wendde zich tot Adlau en stak hem de hand toe en deze sloeg de armen om zijn hals eu drukte hepa aan zijn borst. Dat scheen wel een beel intieme vriendschap en nabuurschap te zijn geworden zou mevrouw Wilkow niets daartegen hebben? Ferdinand zette jnist den voet op de bovenste trap, en zie daar sloeg die vriend en buurman eensklaps den arm om de jonge vrouw en knste haar, hier, middenin den tuin middenop den dag, en zij scheen 't volkomen met hem ééns te zijn Do jonge man bleef als een zoutpilaar staan. Hjj was nooit vlug van begrip, maar bij dit gezicht liet zijn be vattingsvermogen hem geheel in den steek. Het volgend oogenblik evenwel ging hem een licht op, daar de luide, vroolijke stem van den ouden heer tot hem doordrong »Hebt gij je dus verloofd, kinderen? Dat dacR ik al omdat ge zoolang uitbleeft, en 't is geen verrassing meer voor mijIk zat ai een half nnr onder de veranda, op het aanstaande bruidspaar wachtende. Maar pleizier doet 't mij allemachtig veel pleizier." Hij breidde de armen uit en nu begon bet omhelzen opnieuw. Den ongelukkigen Ferdinand werd 't groen en geel voor de oogen. Hij had nog net bezinning genoeg, om Ijlings zijn weerglas van de tafel te nernon en daarmee

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5