V oorj aarsveemarkt. ALKMAARSCHE COURANT. GROOTÊ Onderwijzeres 9 d-e vonden IToorwerpen. Kantongerecht te Alkmaar. Nederland. No. 44. Honderd en derde Jaargang. 1901. Zondag 14 April 1901. Derde blad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat ter gelegenheid van de Groote Voorjaars veemarkt op Haandag ld April a.s., het vee, dat niet per vaartuig naar de markt wordt gebracht, alléén aangevoerd mag worden langs den Helderschen Weg, over de Helloérbrug en over de draaibrug over het Groot Aoordhol- landsch Kanaalbij welke plaatsen het vee door een desknndige moet worden onderzocht. Aanvoer van vee langs het Zeglls, over de Geester- brug, de Vlotbrug, de Xleuwlanderbrug, en de rustieke Voetbrug is verboden. Het vee, hetwelk per vaartuig aangevoerd wordt, mag niet gelost worden dan onder toezicht van den daarmede belasten veearts. DIE LOSSING MAG ALLEEN GESCHIEDEN AAN DE KANAALKADE op de door den havenmeester aan te wijzen plaats. Deze plaats is voor de marktschuiten en vletten aan de lage steigers aldaar. Geen vee mag ter markt geplaatst worden als het niet vooraf is gekeurd en gestempeld. Het is voorts aan stalhouders uitdrukkelijk verboden, mest ot stroo op de marktplaatsen neer te leggen of te strooien. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 14 Apr. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. fsmtgg** Aan de MEISJESSCHOOL te A L K- Himy MAAR (hoofd Mej. J. PI Pruim), wordt gevraagd eene met akten voor de Eransche taalde vrije- en orde oefeningen en de nnttiga handwerken terwjjl geschikt heid tot het geven van zangonderwijs tot aanbeveling zal strekken. De jaarwedde bedraagt f 9SO,—die na 2, 4 en 9 dienstjaren telkens met f 50,kan worden verhoogd tot een maximum van f 800,—Het bezit der hoofd akte geeft bovendien aanspraak op eene verhooging met f ÏOO, Stukken (adres op zegel) in te zenden aan het Ge meentebestuur vóór 20 April a.s. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een huissleutel, een brillenglas, twee rozenkransen in etui, een R. C. Kerkboekje, een stuk machine-ijzer, een rjjwielslentel, een draagzeel, een zakmes, een roode kinder- mats, een portemonnaie inh. f 0,13®, een gouden oorbel letje, een R. C. kerkboekje get. Bloesems nit het Paradjjs der Kerk, een gele hond, een puck hond met penning. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 12 April 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. Zitting van 12 April 1901. J. B., Alkmaar, overtreding arbeidswet, f 0.50 boete of 1 dag hecht. H. S., J. P. Ez. en H. S. Az., Egmond aan Zee, strooporij, de le f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 4 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 3 dagen hecht. J. v. W., Bergen, en A. S. Hz., Egmond aan Zee, dronkenschap, de le f 5 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. P. v. D. Pz>, Egmondbinnen, P. G. Lz., J. G. Lz., en P. de J. Oz,, Egmond aan Zee, jachtwet-overtreding, de le vrijgesproken, de 2e en 3e ieder 2 maal f 2 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 4e f 3 boete of 3 dagen hecht. T. S. W., Schoorl, J. G. Lz.. A. Z. Ez., T. S. Jz. en C. S. Jz., Egmond aaD Zee, konjjnendelven, de lo f 4 boete of 3 dagen hecht., de 2e f 2 boete of 3 dagen hecht., de 3e 2 maal f 3 boete of 2 maal 2 dagen hecht., de 4e 2 Luaal f 3 boete of 2 maal 3 dagen hecht., de 5e 2 maal -f 4 boete of 2 maal 2 dagen hecht. M. B. Lz. en J. P. Dz., Egmond aan Zee, overtreding provinciale verordening, de le f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 2e f 3 boete of 2 dagen hecht. J. P. Jz., P. V. Gz., C. G. Pz. en E. Z. Kz., Eg mond aan Zee, ioopeu over verboden grond, do le f 2 boete of 2 dagen hecht., de 2e f 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e f 2 boete of 1 dag hecht., de 4e f 1 boete of 2 dagen hecht. J. P. v. G„ J. K., J. J. S„ C. H., H. T. en K. B., Alkmaar, en P. v. d. B., Bergen, overtreding politie verordening, de le, 3e en 7e ieder f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e en 5e ieder f 0.50 boete of 1 dag hecht., de 4e 2 maal f 1 boete of 2 maal 1 dag hecht., do 6e t 2 boete of 1 dag hecht. Verjaardag Prins Hendrik. De minister van oorlog heeft ter kennis van het leger gebracht, dat hot blijkens schrjjven van den direc teur van het Kabinet der Koningin van 25 Maart j.J. de wenscb is van H. M. de Koningin dat de verjaar dag van Z. K. H. den Prins der Nederlanden Hertog van Mecklenburg, bij de zee- en landmacht op dezelfde wijze zal worden gevierd als die van H. M. de Koningin- Moeder. Gedenkzuil. Eene commissie uit de Hoogere Burgerscholieren bestaande uit 4 jongens en 2 meisjes is door H. M. de Koningin en Prins Hendrik ten paleize op het Loo ontvangen ter aanbieding van de teekening van de ge denkzuil die genoemde scholieren ter eere van het Hooge Echtpaar wenscheu op te richten. De ontvangst was uiterst minzaam. H. M. dacht, als plaats voor de oprichting te zullen aanwjjzen eene plek ter zjjde of achter het Paleis en sprak de wensch uit dat de zuil onthuld zou kunnen worden, vóórdat H. M. en Z. K. H. naar het buitenland vertrekken. Uitgeest. Tot sluiting van het seizoen gaf de rede- rjjkerskamer »Door oefening vooruitgang" deze week eene uitvoering in het lokaal van den heer S. Baars. Opge voerd werden het tooneelspel »Dertig jaar, of het leven van een dobbelaar", door M. J. Gillissen, en het bljjspel »De luitenant en zjjn oppasser", door H. van Emmerik. Met dit blijspel verwierf de veieeniging den 3en prjjs te Schagen. Na afloop was er bal, dat tot laat in den nacht voortduurde. Veehandel In Friesland. Ofschoon de aanvoer van melke- en kalvekoeien op de jongste markten, wat de kwaliteit over het geheel aangaat, zeer goed te noemen was, ging het met den handel niet druk. In verband met de feestdagen was het gelal vreemde kooplieden niet groot, de Israëlieten en Belgen bleven grootendeels afwezig en het zjjn voor namelijk de laatstgenoemden, die de meestgegadigden zjjn voor 2e soort melk- en kalfvee. Toch brachten de beste soorten flinke prijzen op er werden verkocht voor f 250. In vette koeien ook met beslist druktoch was de omzet goed. Vette kalveren met vrij grooten aanvoer vrijwel in één doen. Stieren met kleinen aanvoer vrjj goede handel met stevige prijzen. In wolvee stiller. Enkele lammeren (van dit jaar) waren aangevoerd, doch het gaat nog niet aan, daarvan na al noteering te geven. Vette varkens en vette biggen drukke handel. De aanvoer was niet groot, er was goede vraag en de prjjs ging daardoor omhoog. Do aanvoer was 1400 melk- en kalfkoeien, 100 vette koeien, stieren, pinken, 250 vette kalveren, 1200 nuchtere kalveren, 1000 schapen en lammeren, 60 vette varkens, 250 vette biggen, 80 magere varkens en 500 kleine biggen. De prijzen zjjn vette koeien le qualiteit 27j30 ct., 2e qualiteit 25—28 ct., 3e qualiteit 1923 ct., stie ren 2428 ct., vette kalveren 32—46 ct., vette schapen 23|25i26 et., vette varkens 20j23J ct., Londensche biggen 2021 ct per 1/a kilo. Melk- en kalvekoeien f 125—f250f 0, pinken f 65 f 75, nuchtere kalveren f 6.50—f 9.50, weideschapen f 17f 20, drachtige schapen ff lammeren magere varkens f 32—f 52, kleine biggen f 1.f 1.05 per week. (N. v/d D.) Bij de den 6 gehouden stemming voor 2 hoofdin gelanden voor den polder Wierlngerwaardaftre dende de heeren D. Koojj J bz. en E. Rjjkes, zjju beiden herkozen. Benoemd: tot opzichter van den polder »Het Koegras", de heer H. G. T. Mann, te Petten. De Liberale kiesvereeniging »de Grondwet" te Edam stelde den heer P. B. J. Eerf te Haarlem met algemeene stemmen candidaat voor de Tweede Kamer (district Hoorn.) De Protestantscbe Kiesvereeniging te Akersloot heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld voor de Tweede Kamer Mr. H. P. de Kanter, te Haarlem, oud lid der Kamer. Tot hoofdingeland van het waterschap Wijde Wormer is gekozen de beer K. Honigh, te Purmerend, met 44 stemmen, bjj herstemming met den heer J. J. Stojjt, mode te Purmerend, die 42 stemmen verkreeg, Te Hoorn is de Rijks-Tninbouwwintercursus gesloten met een openbaar examen, in tegenwoordigheid van de Commissie van Toezicht, den Rjjkstninbouwleeraar van Noord-Holland en een der wethouders. Al de 18 leer lingen ontvingen bet diploma. Groenten-veilingen. Te Wateringen zijn den 10 weder begonnen de export-veilingen voor groenten en vruchten, als gevolg van de zich sterk ontwikkelende nieuwe richting in de Westlandscüe cultuur, waarbij men zich toelegt op het kweeken van groenten en ooft onder glas. De grove grond-cultures, vooral aardappelen, woiden zooveel eu snel mogelijk ingekrompen, waarmede een opzet van bedrijf op veel kleiner schaal gepaard gaat. Teelde men vroeger gaarne op tenminste 3 tot 5 bunders, thans worden de meeste bedrijven ingesteld op 2 bunders en splitat men zelfs de groote, oude tuinen. (N. v/d D.) Roode kruis. Thans zijn ook in Nederland teruggekeerd de verpleegsters A. M. Drayton Lee en G. van Sevenhoven, die in Zoid-Afrika deel uitmaakten van de tweede Ne- derlandsche ambulance. Te Haarlemmermeer, aan den Slotevweg, is een kind van 13 maanden van F. Rnjjte terwjjl de ouders afwezig waren, in de wieg in brand geraakt en aan de gevolgen bezweken. Men vermoedt, dat kindoren, die in do kamer aan wezig waren, met lucifers gespeeld hebben, om dat daardoor dit onheil is kannen gebeuren. Te Utrecht was "en dezer dagen het overhaalschuitje in den Catharjjne Singel zóo zwaar beladon met menschen en kinderen dat het plotseling naar beneden zakte en allen te water giDgen. Gelukkig werden zjj allen gered, zoodat zjj er met een nat pak afkwamen. Door het gemeentebestanr van FJdam worden pogingen aangewend aldaar eene Hoogere Burgerschool met driejarigen cursus gevestigd te krijgen. De stoomboot Enkhuizen, welke vroeger als goederenboot gevaren heeft in den veerdienst Hnkhul- zenStavoren is thans aangekocht door de heeron N. Duinker Co. te Helder, om ingericht te worden als stoomscholpenzuiger en bergingsboot. De heer W. Keestrasecretaris van den Bond voor Coöperatieve Zuivelfabrieken in Frieslandheeft een bro- ctiuie verzonden aan ue veehouders, die aan dien Bond zjjn aangesloten. Hjj betoogt daarin, op grond van eigen onderzoekingen dat de veehouders bet in hunne macht hebben de vervalscbing van bunne boter met vreemde vetten te bestrijden. Als middelen worden aangegeven het vee te stallen vóór dat het gure najaarsweder zijn invloed doet gelden, en te zorgen voor nieuw-melke koeien ook in de maan den October tot December. Voorts geeft hjj aan hoe de veehouder, ook in het najaar, aan die voorwaarden kan voldoen. Te Rotterdam heeft een 13jarige straatjongen met een stuk brandend poetskatoen de kleertjes van een negen jarig meisje in brand gestoken. Het kind kreeg aan de beenen en den rug vrij ernstige brandwonden. Spoorwegaanleg. Voor den aanleg van een spoorweg Grootebroek Venhuizen Hem WijdenesSchellinkhont Hoorn is toegezegd door den Raad der gemeente Venhuizen f 35,000, polderbestuur van Venhuizen f 80,000, gemeentoraad eu polderbestuur Wijdenes f 50,000, gemeentoraad Schellink- hout f 8000. De verbinding van bovengenoemde dorpen door een spoorlijn zon in een ware behoefte voorzien. Deze streek is voor een groot gedeelte bouwland, terwijl de vruchtenteelt zeer bloeiend is. Zooals tegeuwoordig de toestand is, moet alles vervoerd worden door vrachtwagens. En daar voor reizigers geen goede omnibnsdieust is inge steld, zonden ook dezen zeer gebaat zijn. (Handelsblad). Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordhollaud is den ll bij enkele inschrijving aanbesteed: het verbeteren van hoofd VI vóór de Pettemer zeewering, behoorende tot de Rijkszeewerken in Noordholland. Raming f 10,000. Minste inschrijver was de heer A. Visser, te Haarlem, vóór f 11,360. Een ingezetene van Rozendaal, de heer J. van der Hejjden, is den 10 te Antwerpen op droevige wjjze om het leven gekomen. Juist op het oogenblik dat bij voorbij een pakhuis ging, brak het koord van het bijschtoestei, waarin vier balen rijst hingen. De ongelukkige werd als het ware verpletterd en stierf bij zijne overbrenging naar het gasthuis. Vrouw en tien kindereu laat hij achter. Het schoonmaken. In een oud geschrift lezen wij »Soms ging de schoonmaakwoede zoo ver datuit genomen des Zondagsdagelijks alle kamersdie in gebruik waren werden uitgehaald en schoongemaakt en de vronw zich nauwelijks den tijd gunde om te spjjzen. »In sommige huisgezinnen werd eens in de week ge kookt niet in de daartoe bestemde keuken maar in een stove en slechts dagelijks de spijs opgewarmd om den haard niet te bevuilen. In Noord-Holland verliepen er maanden dat er geen vuur op den haard werd aan gelegd en men zich vergenoegde met wat vuur in een pot of test om het water te koken. »Men heeft voorbeelden dat er het gebeelo jaar door dagelijks dertig of veertig emmers water in huis ge dragen werden en dat schoonmaakster en dienstboden niets anders deden dan schuren en boenen van het aanbreken van den morgen tot het vallen van den avond. Geen wonder dat de woningen meest vochtig waren en al de bewoners aan de gevolgen d«r vochtigheid leden. Geen wonder, dat men het hnis gedurende den schoon maaktijd zooveel mogelijk ontliep en de heldere boensters, wrijtsters de buiten-schoonmaaksters en binnen-schoon- maaksters de schuur- en vloervrouw en wie alzoo tot het. personeel behoordesatansvrouwen noemde. Doch hoe de schoonmaak bespot en tentoongesteld werdin poëzie en op het tooneelhet had geen invloed op de vrouwtjes, zy bleveu steeds door dien »qnelduivel bezeten." En nu onzen tijd 1Schoonmaken is en blijft een noodzakelijk kwaad en zal het wel blijven ook. (»Zjjper Couraut".) Heiloo. Den 11, 's morgens, toen de spoortrein ten elf uren het station alhier passeerde, viel de machinist van den trein: hij had de vuurhaard geopend en de vlam sloeg hem tegen het lijf aan, zoodat hij wat te ver ach teruit week en van den locomotief viel. De stoker, die overbleef, ontdekte het eerst laterdoor de neerslaande rook had hij het ongeval nauwlijks bemerkt. De patiëut is ter verpleging opgenomen in het Huis Overweg eu gevoelt inwendig veel pijn. Aleuwe Nledorp. 1—31 Mrt. Ondertrouwd en getrouwd. Arien Strijbis Jz. en Maartje Zomer. Elias Wit en IJ tje Rezelman. G e o r e n. Jan, z. van Elbert Strooker en Fronica Appel. Jannetje, d. van Hendrik Hagen en Elizabeth Klos. Overleden. Maartje Wit, echtgeu. van Pieter Warnaar, 56 j. Hensbroek. Geboren. 18 Mrt. Agatha, d. van Klaas Smal en Hilletje Schipper. 29 Goiardus, z. van Corni fs Breed en Noeltjo Komen. Overleden. 7 Mrt. Petrus Keuning, 3 j. 18 Pieter Borumezij, 4 j. 25 Grietje Tormaat, 3 m. Jan Ursem Cz., 25 j. Obdsm. Ondertrouwd en Getrouwd. 14 31 Mrt. Pieter Langedijk en IJtje Kuiper. Geboren. 3 Mrt. Geeitrudus Alida, d. van Adrianus de Wijs eu Cathrina Geertrudis Laken. 6 Nelis Adriaan, z. van Jacob van Leijen en Jantje Krap. 10 Heudrikus, z. van Cornelis Kok en Neeltje Nieuweboer. 11 Arie, z. van Jan Blokker en Trijntje Brouwer. Overleden. 13 Mrt. Dirk, z. van Cornelis Koenis en Cathariua Hermeliuk, 3 m. Oude Nleilorp. Geboren. 17 Maart. Petrus, z. van Cornelis Jong en Maria Stam, 24 Elisabeth, d. van Jacob Berkhouv en Trijntje Groot. 27 Johannis Joseph, z. van Jaob Bijwaard en Catharina Schut. 31 Antje, d. van JantWit en Antje Wijnkor. Overlodeu. 26 Maart Trijntje Wit, echtgeu. van Di k Dekker, 27 j.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 9