No. 46. Honderd en derde jaargang, 1901 WOENSDAG 17 APRIL. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Uinsda g-, Honderd a g- eu Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers S ets. Velefconnaaamer t 3. Pr(Js der gewone advertenties Per regel f 0,1&. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek, met de bjjlagen, van J. J. HOUTKOOPER ZOON aldaar, om vergunning tot het oprichten van een stoomketel van 4 paardekracht voor kaasbereiding, in het perceel aan de Dubbelebuurt wijk B, no. 1, en dat op Maandag, 29 April 1901 's middags te twaalf uren ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrich ting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 15 Apr. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22), bij deze ter kennis van de ingezete nen der gemeente, dat het voljaarsch kohier no. 3 der por- soneele belasting, dienstjaar 1901, op 13 April 1901 door den Directeur der directe belastingen in Noord holland executoir verklaard heden aan den ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 16 April 1901. CHINA. Aan de «Times" wordt een inderdaad won derlijk bericht geseind. De onderkoning van Nanking zou van de Engelsche Regeering een officieel schrijven hebben ontvangen, waarin hulde wordt gebracht aan zijne houding ten opzichte van het Mantsjoerije tractaat, en hij met het afspringen daarvan gelukgewenscht wordt. Het is bijna niet aan te nemen, dat zelfs Chamberlain een zoo weinig tactvol schrijven zou hebben kunnen zenden. Dat Engeland er zich in verheugt dat Rnslands plannen, althans tijdelijk, verijdeld zijn, behoeft geen betoog, doch dat men te Londen zóó onhandig zoude zjjn Rusland openlijk te grieven door officieel zijn vreugde uit te spreken over de nederlaag van den Aziatischen concurrent, is bijna niet aan te nemen. Mocht het bericht juist blijken, dan zal Rusland te zijner tijd dezen hoon met woeker teruggeven. Enkele cijfors der schadeloosstellingen door do mogendheden geëiseht, zijn gepubliceerd. Engeland vraagt 72 millioen gulden, Duitschknd 144, Frankrijk 156 en Rusland 204 bij elkaar een respectabel bedrag DUITSCHIiAHTD. Keizer Wilhelm II laat zijn stand beeld maken door professor Begas. Het beeld is bestemd voor de Rnhmeshalie te Barmen en stelt den Keizer voor, blootshoofds, leunende op zijn sabel. Zijn gelaat staat ernstig en streng, alsof hij op het punt staat een redevoering uit te spreken, zeggen de bladen. Of de keizer echter juist door zijn redevoeringen ver dient in de galerij der beroemde" mannen te worden opge nomen, is een andere vraag. ÜNGELILNI). Zelfs de «Times", het blad der Rho- des-partij dat tot de Jameson-raid zooveel bijdroeg, ziet de zaken in Zuid-Afrika duister in. De correspondent uit Sannah's Post meldt dat Engeland's positie in de Republieken bijzonder zwak is. «Men kan geen 5000 yards buiten do militaire lijn tnsschen Basoetoland en Bloemfontein gaan zonder gevaar te loopen van door Boeren-patronilles te worden aangeschoten. Het geheele leger is den oorlog moede, ieder officier en soldaat vraagt, hoelang dat nog zal dnreu. De toestand schijnt verder van hot einde dan ooit." De »Standard" correspondent te Pretoria schrijft op denzelfden ontmoedigenden, hopeloozen toon. In een hoofdartikel zegt de «Standard", dat het duide lijk is, dat de Boeren nog aanzienlijke militaire hulp bronnen hebben, en dat hun ammunitie nog niet zeer verontrustend verminderd is. ZUID-AFRIKA. Rustenburgsedert IV Januari door de Boeren ingesloten, schijnt ontzet en tegelijkertijd door de Engelschen ontruimd te zijn. De ontzet-colonne vertrok met een convooi levensmiddelen den 27 Maart uit Pretoria. Onderweg werd zij voortdurend door de Boeren beschoten. Een troep van 900 Boeren trok voor haar naar het noorden terug. Bij een verkenning bleek dat zij langen tijd hebben gezeten in een kamp dat vroeger door hen was ontruimd. Men vermoedt dat de la Rey daar zijn hoofdkwartier had gevestigd. Het convooi keeido den 10 te Pretoria terng met een groot aantal Boerenvlucbitelingen. Bjj Smaldeel is een trein »van de rails geworpen". Twee wagens met paarden werden verpletterd. Eén man werd gedood, ijf anderen liepen verwondingen op. Uit het officieel rapport over het verloop van de pest te Kaapstad in de week, die op 6 April eindigde blijkt, dat do ziekte nog steeds om zich grijpt. In deze week toch werden in de hospitalen ter verpleging opge nomen 62 pestlijderswaarvan 20 Europeanen. Daarvan zijn 31 overleden, te weten 28 kleurlingen en 3 Europeanen. LONDEN, 15 April. Lord Kitchener seint uit Pretoria van heden Bjj Babington's operaties ward het lager van generaal Smuts ten noordwesten van Klerksdorp bij het aanbreken van den dag door kolonel Rawlington's colonne bestormd. Zes Boeren sneuvelden, tien werdeu gewond 23 gevangen genomen. Een twaalfponder en een pompom, onbeschadigd, twee munitiewagenseenige paarden en wat vee werden buit gemaakt. Onze verliezen bedragen 3 gewonden. Kolonel Plumer nam veldkornet Briel en 16 man ge vangen maakte tien wagens18 geweren, een paar paarden en wat vee buit. In de Orarje-Rivier-kolonie werden gedurende kolonel Pilcher's operaties zeven Boeren gedood, een gat zich over. Een aanzieulijke hoeveelheid vee werd buit gemaakt. BARKLEY WEST, 15 April. Hat Hoogverraadshof veroordeelde het Kaapsche parlementslid De Wet tot drie jaar gevangenisstraf en een boete van 5000 pond sterling. De moord op kapitein Bartsch. BERLIJN, 16 April. Do »Lokal-Anzeiger" verneemt uit Peking, dat gisteren een jonge Chinees, Howan ge naamd, is gevangen genomen als moordenaar van ka pitein Bartsch. Hij heeft de misdaad bekend en geeft op, den moord gepleegd te hebben onder den indruk van een mishandeling door den kapitein. Hij heeft zich'zelfs op de daad beroemd. Howan en een andere Chinees, die ook heden gevangen werd genomen, werden aangetroffen rijdende op paarden van den vermoorde. Behalve deze beiden zijn nog twee Chineezen gepakt, die medeplichtig moeten zijn. Hofberichten. H. M. de Koningin-Moeder zal 20 April naar Potsdam vertrekken om een bezoek ta brengen aan de Hertogin van Albany. Daarna zal Ei. M. nog eenigen tijd in het buitenland verblijven om omstreeks Juni hier te lande terug te keeren en zich naar Soestdijk te begeven. Tot heemraad van den polder „lleerhiigowaard", is gekozen de heer K. Blom, tot secretaris de heer P. Wonder Azu. Tot lid van het Bestuur vau dan polder „West- beverkoog", is gekozen do heer M. Kalis. Tot hoofdingeland van het waterschap „De Zee vang", is gekozen de heer J. de Boer I. Wzn., te Kdaan. Verkiezingen. In het district Hoorn zijn voor de Prov. Staten van Noordholland door de lib. kiesvereeniging te Blokker gesteldde heeren A. E. Zimmerman, burgemeester van Hoorn, aftredend lid en H. J. ten Zeldam, notaris (vacature Slagter). Liberale linie. In de bestuursvergadering van den 13 heeft het bestuur zich als volgt geconstitueerddr. W. P. Ruysch, Den Haag, voorzitter, mr. H. Pa. de Kanter, Haarlem, vice-voorzitter, A. RoodhuijzenEnkhuizen, secretaris, W. Kops, Hoorn, penningmeester, A. Bonman, Den Haag, O. A. van Enschot, Amersfoort, D. J. van Honten, Weesp, Jac. van der LanD, Sneek, mr. R. M. Macalester Loup, Den Haag, J. van Ravenhorst, Apeldoorn, G. Schillemans, ZuLheu, Hubert Veth Hzn., Dordrecht. Een treurig ongeluk had den 13 plaats in de papierfabriek der firma van Gelder Zonen te Velzen. Zekere K., 29 jaar, 2 jaar gehuwd, zou een drijfriem op een neveuliggende as overbrengen, doch werd gegrepen door een laech in den riem en meegesleurd. Met een snelheid van pl.m. 200 slagen in de minuut werd de ongelukkige telkens togen een rnnur geworpen, zoodat spoedig het eene been afviel en 't andere er bij hing. Eerst toen bemerkte zijn kameraad het ongeluk en stopte onmiddellijk. De ongelukkige werd direct naar het gast huis te Haarlem per rijtuig vervoerdwaarop beide beenen afgezet werden. Gedurende al dien tijd bleef K. bij kennis. Om 8 uur 's avonds echter overleed hij. Te Broek op Langedijk is de schipper J. Vis ser van zijn schuit gevallen en in de diepte weggezon ken eenige oogenblikken later werd hjj levenloos opge haald. De ongelukkige laat eeu vrouw met drie jonge kinderen achter. Te Delft waren twee jongelingen, R. v. L. en J. B., aan het roeien, toen eeuskl ps door het breken van een der slagriemen het bootje omsloeg. Eeu der jongelingen, die zwemmen kon, wist naar don kant te komen en zich mot moeite to redden, doch de andere, de 15-jarige B., verdronk. Nederland en de Zuld-Afrlkaansehe Republieken. De 7an Boeschoten hoofd van dienst van President Krugerdeelt mede dat de President zich naar aanleiding dat de heeren P. A. Nierstraszvan 's-Gravenhage, en A. Hoffmann van Stuttgart, Z.H.Ed, een prachtexemplaar van het dezer dagen door hen ge zamenlijk uitgegeven «Boerenboek" «Siagen odor Sterben, die Helden des Burenkrieges", kwamen overhandigen tegenover genoemde heeren heeft uitgesproken over de voortdurende onjuiste en opzettelijk verkeerd gegeven voorstellingen van Engelsche zijde over alles wat de Boerenzaak betreftom deze iu de oogen van alle be schaafde natiën te benadeelen. Engeland heeft het Boe- renkarakter nooit begrepen en begrijpt het heden ten dage nog nieten zoo wordt dan ook wederom aan Eugelands zijde het af breken der vredesonderhandelingen door Botha aan gansch verkeerde beweegredenen toe geschreven. Dat Botha, gelijk aan het «Berliner Tageblatt" in zijn nummer van 6 dezer uit Londen wordt getelegrapheerd, bereid zou zijn geweest tot overgave, maar alléén daar van is teruggehouden geworden doordat hij de verant woordelijkheid, dat alsdan de Vrijstaat genoopt zou zijn geworden zijn voorbeeld te volgen niet op zich heeft willen nemen is onwaar en een algeheele miskenning van de vaderlandsliefde en vrijheidszin die ons volk bezielen en die de heilige drijfveeren zijn waardoor we strijden en zullen blijven strijden. Zonder onafhankelijkheid (dat zal het woord van Botha geweest zijn) geen vredeDe President verwees overigens naar zijn oordeel omtrent den tegenwoordigen toestandzooals dit is neergelegd in het interview voorkomende in het nummer van «de Matin" van 5 dezer. Dit interview werd eveneens reeds, doch ten onrechte, als zijnde in vele opzichten een verdichtsel, door da «Times" verdacht gomaakt. «Verkondigt aan de wereld, dat wii Boeren slechts met eerlijke m:ddelen strijden voor een rechtvaardige zaak. Onze kracht berust op het vertrouwen in den Almach tige die ons nog nooit verlaten heeft." Mevrouw WaszklewiczVan Sehïlfgaarde hoeft aan een medewerKer van «de Telegraaf' medegedeelddat zij 22 April a.s. naar Engeland vertrektten einde te trachten daar een onderhoud te hebben met de Engelsche autoriteiten. Zij stelt zich voor een onderhoud te hebben met den bekenden pro-Boer Courtneyen voorts met lord Roberts disn zij wil danken voor zijn bereidwil ligheid ten opzichte der Nederlandscbe ambulance en verzoeken om wat in zijn macht is te doen ten behoeve der Zuid-Afrikaacsche vrouwen die thans door de En gelschen in kampen zijn onder dak gebracht. Mevrouw Wasklewicz zou verder trachten een audiëntie te ver krijgen bij minister Chamberlain. Een van de voor naamste redenen, waarom mevr. W. naar Engeland gaat, bestaat echter in de poging die zij zal aanwenden, om verschillende led.on van het Engelsche Parlement op te wekken de Rageering te interpelleeren over den oorlog. Het tingelsche gezantschap. Den 15 ia in den Haag aangekomen het buiten gewoon Engelsche gezantschap, dat H. M. do Koningin de troonbestjjging van Koning Edward komt mededeelen. Het gezantscbap werd afgehaald met de voor vorste lijke personen gebruikelijke ontvangst- Bij aankomst der heeren aan het hotel werd van den gevel de Nederlandscbe en Ned.-Iudische driekleur ontplooid. Met het oog op eenige onaangename incidenten, voor gevallen tijdens het ver olijf der missie te Berlijn, waren, naar men mededeelt, de uitgebreide politiemaatregelen noodig geoordeeld, zoowel in en nabij het station als op het voorplein van het hotel, waar echter slechts een hon derdtal nieuwsgieringeu saamgekomen waren. Ook in de nabijheid van het gezantschapshotel in het Westeinde zag men een detachement polif e-agenten sur- veilleeren. hgmond aan Zee. In eene vergadering der Cen trale Kiesvereeniging in hat Kiesdistrict Alkmaar, voor de Provinciale Staten trad den 14 als spreker op de heer mr. II. Boelmans ter Spillvan Alkmaar, met eene rede over de wording inrichting en werking der Prov. Staten. Na de rede werd er gelegenheid ge geven tot debatwaarvan ook gebruik werd gemaakt hoofdzakelijk echter buiten de zaak van den avond om n.l. betreffende de tram AlkmaarBergenEgmond aan Zee door den heer dr. Schipper ter sprake gebracht. Het voornemen bestaat ook den heer ter Spill uit te noodigen, te Akersloot op te treden. Harslngerliorn. Dsn 11 trad, in eene verga dering van »D. O. G.", op de heer ds. P. A. Vis, van Beemster, met eene voord.acht over de zaak der Staats* pensioneeriug. Vele landbouwers in de polders Waard en Groet zijn uit eigen beweging aan den wensch der arbeiders tegemoet gekomen, en h bben het loon van 10 tot 12 ets. verhoogd. Doodgeschoten. Een droevig ongeluk had den 12 plaats op het ter rein derBaarnsche schietvereeniging, waar de wekelijksche oefening, op 300 meter afstand, gohouden word. De aan wijzer die steeds nauwgezet dezen post vervulde en zeer voorzichtig was, had de uitdrukkelijke opdracht om onder geen voorwaarde uit ziju observatieplaats te komen dan na het vallen van het schot. Om een onverklaarbare reden echter trad de man naar voren op het moment dat een der schutters vuurde, op hetzelfde oogenblik viel de aanwijzer doodelijk getroffen neder.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1