Eeö roepstem m eflwrTraosml. No. 47. Honderd en derde jaargang. 1901. V R IJ D A G 19 APRIL. Vervlogen Hoop O Buitenland. (Slot volgt.) MMIAMtSCIIi: COURANT. Deze Courant wordt Siasiag-, Boaderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80 franco door het geheele rgk f 1, 3 Nummers f 0,0ö. Afzonderlijke nummers S ets. Pr(|s der gewone advertentlen Per regel f 0,!5. Groots letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. OOSTER en ZOON. Telefoonnummer3. Het Transvaal-Comité, dat hier ter stede een drietal lezingen over de Zuid-Afrikaansche toestanden organi seerde, besloot, gelijk aan het slot der laatste lezing werd medegedeeld, aan te blijven om in verbinding met het Middelburgsche Dames-Comité de belangen der gevangenen en de door hen achtergelatenen te blijven behartigen. Nog immer duurt de strijd voort, waarin Engeland als verdrukker optreedt ea waarin het zoowel den gevan genen te St. Helena, Kaapstad en Ceylon als den ach tergebleven vrouwen en kinderen vaak aan het noodigste ontbreekt. De heer JZandstra, de eerst en laatst opgetreden spreker, zond ons een schrijven van een zijner vrienden, nn gevangene op Ceylon, waarin met innige dank baarheid melding gemaakt wordt van het ontvangen van zoovele tastbare bewijzen van toegenegenheid uit Nederland. Tegelijk verzocht de schrijver, vroeger een welgesteld burger uit Transvaal, hem een pak bovenkleederen toe te zenden, waartoe de heer Zandstra ook onze me dewerking inroept. Dit geval staat helaas niet op zichzelfhet Middel burgsche Dames-Comité meldt ons, dat velerlei be hoeften èn in de kampen der gevangenen èn in Zuid- Afrika voortdurend om voorziening roepen. Te St. Helena, waar zich ruim 4000 krijgsgevangenen bevin den, is dringend behoefte aan bovenkleederen vooral pantalons, groote behoefte aan schrijfpapier en enveloppen, terwijl schoolbehoeften hoogst welkom zou- Jcn zijn en godsdienstige lectuur en leerboekjes dank baar zouden worden aanvaard. Op Ceylon vraagt men evenzeer om schoolbehoeften, maar vooral vraagt Dr. G. van Houtum aldaar, om versterkende middelen voor de herstellende zieken, als ook goede sterke sokken en tabak. Doch ook uit Kaapstad kwam een niet minder drin gende roepstem van Mevrouw Koopmans—-de Wet. Zij schrijft„men zal toch in Europa, hoop ik, handelen op het bericht, dat ik zond, dat de vrouwen en kinderen van de mannen, die nog vechten, op halve rantsoenen geplaatst zijn en die arme kinderen, de zuigelingen, sterven van gebrek, want de moeders hebben geen voedsel voor hen, daar zij zelf verhongerd zijn Zij vraagt dan ook dringend om levensmiddelen als sagomaizena, cacao, gecondenseerde melk, suiker, koffie en meel, benevens stof voor kleederen van katoen of wol om in hun gebrek te voorzien. Het Comité is van oordeel, dat het Alkmaarsche (1) door J. P. T. A. Gezamenlijk lijden legt een band, inniger en heiliger dan ooit de vreugde liet vermocht. Wat waren zij gelukkig, die beiden, toen zy, na enkele jaren van geduldsbeproeving, den beslissenden stap moch ten wagen, die hen voortaan samen door het leven zon doen gaan Wel was in de nederige woning alles hoogst eenvoudig ingericht, doch hoe gezellig en vriendelijk zag het er daar uit 1 Allen, die hen bezochten, keerden in opge wekte stemming terng. Men kon zoo prettig met hen babbelen ze waren zoo goed voor elkaar. En wat waren zjj blijde en hoe rgk voelden zij zich reeds, zoo dikwert zjj dachten aan en spraken over het heerlyk feit, dat aanstaande was Binnen eenigen tijd toch zouden zjj een kind het .welkom" mogen toeroepen. Wat was hij vol zorgen voor haar 't Was zijn lust om, thuis gekomen, door allerlei op zichzelf onbeduidende kleinigheden, doch welke indeidaad hun beteekenis hadden, haar te voor- komen en behulpzaam te wezen. En of het door haar gewaardeerd word! Wat spraken zij gedurig over de toe komst In één groote liefde opgaan voor hun kind Ter wille van hun dierbaarsten schat zou niets hun te zwaar vallen, 't Was hen, of zij al zagen een mollig kinderge zichtje, alsof zij hem hoorden kraaien van pieizier, als lag hij nn reeds te spartelen op den schoot, te sluimeren in hun armen Reine, verheven poeziewat maakt gij het leven rgk en zonnig. Maanden gingen voorbij. De tijd van spanning, van bopen en vreezeu naderde, totdat eindelijk onvergete- Zie Biaakensiek's teekeuingeu »Van alles Wat". publiek hiermede in kennis moet worden gesteld. Yeel wordt gedaan ten behoeve onzer stamgenooten, gewis doch bij hun schreiend lijden hoe weinig nog. Gaarne wil het Comité alles wat door U voor Transvaal afgezonderd wordt, in ontvangsc nomen, hetzij kleederen levensmiddelen (zooals genoemde), schrijf- en school behoeften, ook giften in geld, opdat hun, die door ver drukking in lijden zijn, daardoor een druppel der ver troosting worde toegemeten. Ieder lid der commissie ho udt zich daarvoor aanbe vole n Het Transvaal Comité, F. H. RENGERS, pres. H. COCPMANS. J. C OlIMSTEDE. A. GOEDE. T. TUINSTRA. A. PRINS. C. G. DE WILDT. M. UITENBOSCH. G. T. M. YAN DEN BOSCH. J. RENGERS. G. WOLZAK. N. v. d. POLL. H. WOLZAK Gz., Secr. ClHINJA. De afwikkeling dor Chineesehe quaestie stuit telkens op nieuwe moeilijkheden. Na zijn het weer de eischen der schadeloosstelling van de mogendheden. Het totaal bedrag is ongeveer f 750.000.000. Volgens do .Times" is dit veel te hoog en vooral de Duitsche eisch wordt door dat blad veel te hoog genoemd. De »Westm. Gazette" veroordeelt op hare beurt de eischen van België, Italië, Spavr e en Oostenrijk en gelooft, dat de gezanten der mogendheden uitgaan van een ver keerd standpunt. Niet moet gevraagd worden wat eischen de mogendhedenmaar welwat kan China betalen, zonder dat de Regeering wordt gedesorganiseerd en het land tot een bankroet wordt gebracht. Waar de bladen der belanghebbende natiën zóó oor- deelen, is het zeker niet gewaagd te durven voorspellen, dat China zelf de veeleischende gezanten maar zal laten praten, gedachtig aan hot welbekende spreekwoord, over het verkoopen van de huid van de beer. En dat China zich niet laat gezeggen, blijkt ook wel alt het volgende. De »Standard"-correspondent te Sjanghai meldt, dat de Chineesehe Regeering besloten had haar zetel over te plaatsen naar Siangyang in de provincie Ha Peh, onge veer 250 mijlen Zuidoostelijk van Sin-gau-loe, waar het Hof thans verbJijt hondt. Het zou do bedoeling zijn Siang yang tot permanente verblijfplaats der Regeering te maken do keizer zou niot verlangen naar Peking terng te keeren. Op de hierop volgende vertoogen van den Japanschen gezant te Peking, dat naar de meening van zijne regee ring de tegenwoordigheid van den keizer van China be slist noodig is voor de oplossing der hangende moeilijk- lijk oogenblikgeen woorden konden uitdrukken wat hun ziel in beroering bracht. Een blik, een traan waren daarvan de zwijgende, maar nogthans zoo wel sprekende tolken en de zwakke echo's van een diep innig gevoel van dankbaarheid. De eerste kreet van hun kind! Dien zouden zij nim mer vergeten 1 Zij mochten zich verhengen in den voor- spoedigen groei van hnn lieveling. lederen dag verras singen nieuw, rein genotvervulling van wenschen. O, die eerste lach straks dat kruipen over den grond die zwakke pogingen om zich op te richten dat eerst loopen van stoel tot stoel, om dan door vader of moeder opgevangen te worden Wat kon moeder een aardige liedjes zingen en hoe trotsch was haar man als deze, met zjjn kind op de armen, het dorp doorwandelde en dan tot iedereen wel zeggen wou: »zie j'm wel, mijn kleinen baas!'' Welk een wereld van idealen had zich voor dit ouderen- paar onfsloten 1 Wat beteekeuden de moeiten en zorgen, in vergelijking van ma gelak, welke zij zich om zijnent wille getroostten I Zij waren den koning te rijk. Alzoo verliepen do eerste jaren. En toen .Hij zal toch niet ziek worden Aldus hadden zij reods enkele malen tot elkander gezegd, terwijl een bezorgde blik beider stemming verried. En zij paaiden zich zeiven en elkaar met de verzekering, dat het wel niets te beduiden zou hebben. Och, het was maar wat hoesten. Hoevelen deden dat niet in dezen tijd van het jaar met zijn afwisseling van regen, wind en mist, van zachte en gure dagen. Ze zouden hem maar een poosje in huis boaden en wat koesteren, dan was het wel gauw weer beter. Zoo dachten en spraken zij. Doch het werd niet beter, de hoest ging »vast zitten' Hij werd zoo lusteloos en hangerig. Het eten kon men er niet of nauwelijks, met behulp van al die fopperijen en kunstmiddeltjes, welke het geheim eener moeder zijn, in krijgen. Alles scheen hem tegen te staan met de eene hedenluidde het antwoord, dat de keizer onmogelijk naar Peking kon terugkeeren, zoolang de gasten van zijn land niet zijn vertrokken. KlVftElzAMD. De »Daily News" vermeldt, dat Sir Alfred Milner verlof heeft gevraagd om Zuid-Afrika vorr eenige maanden te verlaten en dat dit is toege staan. Het blad voegt er bij »Hoewel deze tijdelijke afwezigheid waarschijnlijk in verband staat met zijn gezondheidstoestand, gelooven wij toch dat hij ook naar Engeland ontboden is om met de Regoering te beraadslagen over den toestand." En dat die toestand inderdaad wel reden geeft, tot be raadslagingen, blijkt wel uit den toon der groote bladen, waarin uiting wordt gegeven aan het verlangen van officieren en soldaten naar het einde van den hopeloozen krijgstocht. Hierbij komt de groote vrees voor het uitbreken der pest in Port Elizabetheen vreesdie zooveel reden van bestaan heeftnn in die havenplaats een groot aantal rattenlijken gevonden zijn in de graanmolens. Die dieren zijn aan de pest gestorven. Na eene beschouwing over al deze weinig rooskleurige inzichten, besluit de .Daily News'' aldns Waartoe zal deze ongelukkigste oorlog, welke Groot- Brittanuië nog ooit ondernam, ons leiden .Wij voor ons bepalen ons tot het pleiten voor het verleenen van volledig zelf bestuur aan de Boeren. Dat is zoowel een wijze en gepaste raad aan het Britsche Rijk als een eisch van rechtvaardigheid jegens het groote volk waarmede wij strijden. »Eu wij zijn daarbij overtuigd, dat die eiech door een gestrengen en machtigen meester wordt ondersteund die meester is de noodzakelijkheid 3KUI©-AIfRII4.A. Generaal Plumer is uit Pieters burg vertrokken en wel in zuid-oostelijke richting vol gens den correspondent van »the Times" met het doei om den Boeren den weg naar het zoogenaamd .bosch- veld" af te snijden. Een colonne onder colonel Williams werd op marsch naar Heilbron beschoten en verloor een officier en twee man. Een korporaal van Driscoll's Scouts zag drie in khaki gekleede Boeren voor Britsche soldaten aan. Hij viel in hinderlaag en werd op 20 yards afstands door de Boeren neergeschoten. De colonne verdreef den vijand. De Boereucommaudunt Celliers, die als gesneuveld bij Lichtenburg was gemeld gaf zich te Warmbad aan de Engelschen over. Hij was daar onder behandeling voor een wond bij een gevecht bij Lichtenburg ontvangen. Uit Robert's laatste telegrammen, door de .London Gazette" medegedeeldblijktdat tot 31 October de Boeren verwoest haddon 75 bruggen 94 duikers en 37 mijlen spoorweglijn 27 bruggen41 duikers en 10 mijlen spoorweglijn waren vernield tnsschen Johannesburg en Bloemfontein. De spoorweg werd 115 maal beschadigd tusschen t> Januari en 15 November. Van 12 tot 15 dezer zijn weder 9 gevallen van pest gesignaleerd te Kaapstad. Er zijn opnienw lijken van aan pest gestorvenen gevondenen, ditmaal 4. Het totaal cijfer is nu gestegen tot 392 met 152 gevallen met doodelijkeu afloop. lekkernij na de andere werd het, doeh zoo goed als ver geefs, geprobeerd. Het anders zoo vroolijke, ja opgewonden kind, wien niets ontgiug van wat er in huis ot op straat gebeurde, werd al stiller en stiller en kon uren lang rustig in zijn bedje liggen. De dokter stelde de ouders nog altijd gerost. Zij behoefden zich heusch niet zoo bezorgd te maken. Nu ja, dat kon hij wel zoggen, maar hnn angst klom bij den dag. Men las dien op hnn gelaat en de stem verried hem aau allen, die telkens kwamen vragen hoe het met den zieke was. Het kostte den man heel wat,, 's morgens zijn woning te verlaten, om zijn werk te gaan verrichten. Het wilde niet vlotten, het ging lang zoo ving en zoo goed niet als anders. En zij Ze deed haar huiselijkeu arbeid nu ja, zooals zij het deed. De lust en opgewektheid waren bij beiden verdwenen. O, hoe verlangden zij eiken morgen naar den dokter. Het was dan toch maar waar dat die ziekte wél iets te beteekenen had, want eens op een ochtend had hij nit zichzelf gezegd, dat hij 's avonds nog eens kwam kijken. Toen ging den onders een rilling door de leden. Immers, dat deed de dokter een bejaard man niet ganw. Wat al benauwde dagen en nachten brachten zij met hun kind door. 't Eten beduidde niets meer van slapen kwam al heel weinig aan zijn speelgoed zijn paardjes en soldaten en bonwdoozen en zooveel meer nog dacht hij niet eens. 't Was zoo'n droevig gezichtNu eens lag hij een tijd doodstil, dan woelde hij zoo vreese ijk, zich gedurig heen en weer gooiend 1 't Had wat in, hem zijn drankje in te geven. Neen, het werd verre van beter, al scheen soms (en gunstige verandering in den toestand op te merken te zjjn.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1