Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog In Znid-Afrika. DUITSCHüABTO. Keizer Wilhelm zal ook dit jaar de gebruikelijke reis naar het noorden maken. Naafloop van de wedstrijden te Kiel zal hij op de Hohenzollern scheep gaan. Het jacht wordt op de reis vergezeld van een snellen kruiser en eenige torpedo-booten. Op zijne reis in Oostenrijk is de Duitsche kroonprins, met groote hartelijkheid door keizer Frans Jozef ontvangen, en verschillende feestelijkheden hebben ter zijner eere plaats. Een zeer merkwaardig artikel bevat het Belgische blad de Petit Bleu, ontleend aan een interview met een Duitsch staatsman, die volkomen op de hoogte kan zijn van hetgeen in de onmiddellijke omgeving van den Keizer plaats heeft. Volgens die mededeelingen, zonden besluiten van keizer Wilhelm, die zoo sterk den indruk maken, door hem zeiven genomen te worden, inderdaad worden geleid zonder dat hij het zelfs weet of vermoedt, door een bankiersconsor- tium, dat in den minister Von Miquel zijn steun en voor spraak vindt. De leider der Duitsche staatkunde zou zijn de heer Adolf von ïïausemann, de chef van de Discontc-Gesell- schaft, en van dezen bankier is Von Miquel de boezem vriend en medewerker. Zooals bekend is, heeft Von Miqnel op den keizer grooten invloed. Welke wijzigingen ook in het Kabinet plaats hadden, Von Miquel bleef nu al ruim tien jaren lang minister. En door zijn invloed is de cöterie, die in Berlijn de zaken bestuurt, oppermachtig. Het was de cöterie, zegt de Petit Blou, die in 1896, bevreesd dat Engeland zich zou meester maken van de Randmijnen, den keizer er toe bracht zijn beroemdgeworden telegram te zenden aan President Kruger. Het is dezelfde cöterie, die thans, »nadat het syndi caat ChamberlainRhodes aan het syndicaatVon Hause- mann een aandeel in de goudmijnen heeft gewaarborgd, den keizer sterkt in zijn anti-Boerenhouding, en van hom heeft weten gedaan te krijgen, dat hij weigerde Kruger te ontvangen. De vermiste staven goud. De aan boord van de Kaiser Wilhelm der Grosse" vermiste staven goud zijn bij het schoonmaken van het schip terug gevonden. MAFEKING, 17 April. Hier werd bericht ontvangen dat een klein commando op twaalf mijlen ten oosten van den spoorweg tnsschen Maritsani en Kraaispan, veer tig EDgelschen omsingelde. Een bereden macht met een Maxim en twee vijftienponders vond de Boeren afgetrokken. Toen later de vijand werd gezien, werden een paar scho ten met bet veldgeschut gelost, waarbij twee Boeren werden gedood. Het verlies der Engelschen was een licht gewonde. Uit Peking. PEKING, 17 April. Het paleis der Keizerin dat bewoond werd door graaf Waldersee en den generalen staf, is in de asch gelegd. Generaal Schwarzhof is ver dwenen. Behalve de militaire papieren is alles vernield. Ongeluk te Oerlijn. BERLIJN, 17 April. Toen hedenmiddag in de Katho lieke Micbaelskerk alhier een zangrepetitie werd gehouden, had, door een tot nu toe onverklaarbare oorzaak, een ontploffing plaats. De kruisgewelven van den linkerzijtoren en het dak zijn geheel gesprongen, alle kerkvensters en het achterstuk van het orgel zijn vernield. Twee knapen en een soldaat werden zwaar gewond. Vergiftiging van koelen door het voeren van narcissen. In het Landbonw-weekblad wijst de heer D. van Grnting, PI. district-veearts te Leiden, op het groot gevaar, dat ontstaan kan door het gebruik maken van het afval der bloembollen-velden als bemesting voor de weiden. De heer van Grnting zegt o.a Dat afval wordt veelal gratis beschikbaar gesteld en al wordt het land er niet mede bemest, dan wordt het gebruikt, om waar het noodig is, plaatsen op te hoogen. In dat afval der bloembollenvelden komen veel voor weggeworpen bloembollen, van welke de narcissen het gevaarlijkste zijn. Deze bloembollen worden opgenomen als zoodanig of zij prodnceeren loof, dat met het gras wordt opgegeten door de koeien, die, pas van stal ge komen zijnde, gretig alles opnemen, wat op gras gelijkt, Verleden jaar had de landbouwer W. te Voorhout de vergiftiging zijner koeien te danken aan het loof der narcissen, die met de bemesting op het land waren ge komen en thans doet zich weer een vergiftiging voor bij stalrnnderen door het gebruik van de bloembollen. De landbouwer G. ta Oegstgeest had twee mandjes nareissenbollen staan. Hij beval zijn zoon ze weg te werpen doch deze gooide een mandje voor do koeion nadat hij zich eerst overtnigd had dat zij ze Insten die ze zeer gretig opaten. Na eeu dag werden achtereen volgens alle dieren, die er van aten, ziek en stierven binnen 24 nnr, 2 van den koppel van zeven. Alle narcissen, zoowel de gewone narcis (Narcissus- pseudo-Narcissns) als de witte narcis (Narcissus poëticns) met zijn welriekende witte bloemen zijn zeer vergiftig en komt de eigenlijke giitige stof zoowel in het loof als in de bollen voor. Niet alleen rundvee maar ook varkens en geiten blijken zeer gevoelig voor het gif der narcissen te zijn." Gen koninklijke trein. Men schrijft aan de »N. R. Ct." De nienw te bouwen koninklijke Nederlandsche hoftrein zal bestaan uit een bagagewagen twee salonrijtnigen een keukenwagen. De beide rijtuigen en de beide wagens zijn elk 17 M. lang of met inbegrip der buffers 18.3 M. Door balgen worden de rijtuigen en wagens onderling verbon den en vormen dan een doorloopenden trein met een ge zamenlijke lengte van 73.2 M. De breedte der rijtuigen en wagens, alle met vier assen, paarsgewijze verbonden tot draaibare onderstellen, is2,84 M. De hoogte der voertuigen is gemeten van de rails en zonder de remkasten te rekenen, waarvan de bagagewagen en de keukenwagen zijn voorzien, 3.8 M. Het eene salonrijtnig bevat één groot en twee kleinere salons, toiletkamer, onz.; het andere een groot en een klein salon, zoomede een groot overdekt balkon. De beide groote salons beslaan de volle breedte der rijtuigen. De overige salons zijn zooveel smaller, omdat daarvan de zijgang afgaat. De bagagewagen bevat twee afzonderlijke bagageruimten en, evenals de keukenwagen, ook nog rijtuigafdeelingen voor het dienstpersoneel. In den trein gaat de bagagewagen voorop, dan volgen de beide salonrijtnigen, in dier voege, dat de beide groote salons tegenover elkander komen en slechts geseheiden worden door een overdekt balkon, terwijl ten slotte de keukenwagen volgt. Te Gelden is, naar het »Hdbld." meldt, opgericht eene Yereeniging ter bestrijding van werkeloosheid en van hare gevolgen. Zij stelt zich ten doel, het bestrijden der werkeloosheid, door werk te verschaffen en, van hare ge volgen, door tegen de geldelijke nadeelen te verzekeren op voorwaarden en tarieven door de Vereeniging vast gesteld. Werkeloosheid ten gevolgefjvan het wegzenden nit den dienst op grond van wangedrag of onvoldoende bekwaamheid in het ambacht worden niet onder de verzekering begrepen. Evenmin kannen werkstakers aan deze verzekering eenig recht op nitkeering ontleenen. De verzekering is alleen opengesteld voor werklieden in de bouwvakken, inwoners der gemeente Leiden, of onder nader vast te stellen bepalingen van aangrenzende gemeenten. De verzekerden zijn verplicht premiën te betalen. liet bestuur, dat zjjne fnnctiën kosteloos vervult, bestaat uit 18 personen, die voor de helft uit werklieden (verzekerden) worden gekozen Gistverzendlng. De gistverzending door de Ned. Gist- en Spiritus fabriek, te Delft, wordt aanmerkelijk uitgebreid. Nog voor korten tyd leverden Delft en Brugge te zamen 100.000 Kilogram gist per week nu in de vorige week werd uit Delft alleen 104,000 Kilogram gist verzonden. In 1871 bedroeg die verzending nog slechts 2200 Kilo per week, in 1878 60C0 Kilo, in 1888 30,000 Kilo en in 1893 60,000 Kilo per week. Veefokkerij. De uitslag van de vanwege de Provinciale Commissie tot bevordering der Veefokkerij in Noordholland, gehouden keuringen is, dat premiën van f 125, zijn toegekend aan de stieren, toebehoorende aan:R,C. Schenk, Groote IJpolder: J. de Wildt, Wijk aan Zee en Duin; P. S. Zijlmans, Haar lemmermeer K. Spaan, OterleekO. Posch, Binnen- wijzondJ. Schuijt Gz., St. MaartensbrugJ. L. T. Groneman, Wieringerwaard F. Nobel, Bobeldijk J. de Graaf, Castricum M. J. L. Schram, Bloen endaalW. Bakker, Beemster H. de Goede Az., Beemster; G. Zonne veld, Uitgeest; D. Waiboer Dz., Wieringerwaard; A. Kooy üz., Beemster; P. Dekker, Oosthnizen; Th. Scbreu'der, WatergangA. Schenk Dz., Barsingerhorn. Reserve: 1. L. Metselaar, Anna Paulowna2. Stieren vereeniging Beikhont; 3. J J. de Wit, 't Zand (Zijpe) 4. J. Baemsterboer, Venhuizen 5. A. J. Peeek, Schoorl6. J. Timmerman, Lutjewinkel. Premiën van f 75 zijn toegekend aan de éénjarige stieren van K. Schoenmaker, Beemster K. Laan, Oosthnizen J. Buurs, Beemster, 2 stnks; P. Loopnit, Schiedam (stier bij J. v. d. Veer, Koegras); J. Koopman, Beemster; J. de Veer, SchagenD. Visser Jz., Hoogkarspel; wed. Chr. Reuzenaar, Beemster G. Jiooy, Haringbuizen; L. Jonker, Schagen K. Blauboer, SchagenH. Knhn, Naarden P. v. d. Vaart, N.-Amstei; C. Mnlder; Broek in Water land P. S. Zijlman, Haarlemmermeer. Reserve: J. Vries, Schagen; O. Stapel, Stompe- toren 0. Koeman Jz., BerkhoutK. Lakeman, Twisk G. Grin, WieringerwaardJ. L. T. Groneman, Wierin gerwaard; wed. C. Jongejan, Spanbroek; D. Waiboer Dz., Wieringerwaard; J. Kossen, Eenigenbnrg. Premiën van f 50 zijn toegekend aan de stieren, toe behoorende aan K. Lakeman, te Twisk C. Koeman Jz., Berkhout en P. Donker, Twisk. De kommiezen der belastingen F. Visser te Scha gen, D. Vrij te Spanbroek en Y. L. Natte te Gdam zijn verplaatst, respectievelijk naar Helder, Gnkhulzen en Beverwijk. Tot voorzitter van den polder Buitenhuizen is gekozen de heer O. Kleijne Jzn., te Assendelft. Met wijziging eener vroege beschikking is benoemd tot stationschef te Heiloo de beer Tijken, ihans assistent te Warmond. Te Tubbergen zijn twee koetspaarden van den burgemeester gestorven, even nadat zij gezond en wel waren afgespannen. Na onderzoek bleek dat zij gegeten hadden van een Taxishaag. Prof. Ondemuns waarschuwt in zijn Leerboek der Plantenkunde bijzonder tegen dien boom, waarvan de bladeren en zaadknoppen zeer vergiftig zijn. Zelfs het bont schijnt niet te vertrouwen. De Parjjsche »Revue Horticole" weet mede te deelen, dat in het departement l'Enre drie priesters gestorven zijn, die gewoond hebben in een kamer, waarin de wanden van Taxushout waren opgetrokken. Been cassatie. Tegen het arrest van het gerechtshof te 's Graven- hage, houdende veroordeeling van den burgemeester aldaar, is geen cassatie aangeteekend. Te Groningen waren twee timmerlieden bezig in een in aanbouw zijnd huis een zwaren balk op te hijschen. Op eens brak het touw en kregen de mannen den balk op zich. Zwaar gekwetst werden zij naar hot Academisch Ziekenhuis gebracht. Bij alle kunstmeststoffen die reeds bij groote hoe veelheden te Texel worden aangevoerd, is nu weer een artikel gevoegd waarmede landbouwers proeven zullen nemen. Uit Oude Pekela kwam op 't eiland eene bezen ding roet, in balen gepaktwelk artikel met goed gevolg als meststof moet worden gebezigd. Dit roet, volgens den importeur afkomstig van hout en tnrf, wordt bereids in andere streken des lands bij honderden balen geleverd. Men verwacht er op 't eiland een even gunstig resultaat van als met slakkenmest, phosphaat enz. wordt verkregen. Hofberichten. De Koningin-Moeder gaat Vrijdag naar het Loo om Prins Hendrik op zijn verjaardag te bezoeken. Dien tengevolge is de reis naar Dnitschland eenige dagen uitgesteld. Landbouw vertegenwoordiging. De minister van binnenlandsche zaken heeft aau Gedeputeerde Staten der provinciën een schrijven ge zonden met een ontwerp van wet, houdende regeling van de landbonwvertegenwoordiging. Aangenaam zal 't hem zjjn naar hij zegtindien daaromtrent op- ot aanmer kingen mochten zijndie te vernemen. Opdat bij de beantwoording van het door den Raad van State nit te brengen verslag gelegenheid besta eventueel met bedoelde op- of aanmerkingen rekening te honden verzoekt de minister deze vóór 1 Mei e.k. aan hem mede te deelen. (Haarl. Ct.) Te Haarlem is gevankelijk binnengebracht J. Keur, die den 14 te Zantvoort een moordaanslag pleegde op mejuffrouw Driehuisdie de verkeering met hem had afgebroken. Nadat hij haar gevraagd had of dat zoo bljjven moest en zjj bevestigend had geantwoord, bracht hij haar met een scheermes dertien wonden op armen en aangezicht toe. Waarschijnlijk verkeerde de dader onder den invloed van sterken drank. Gasontploffing. Een ongeval, dat zeer ernstige gevolgen had kun nen hebben had den 15 plaats in het pas in gebruik genomen nieuwe gebouw naast het R.-K. pensionnaat te Amersfoort. Wel had men eenigen ty d te voren een vrij sterke gaslucht waargenomen en den fitter gewaar schuwd doch nergens was een lek te ontdekken. Toen echter de fitter, bijna 25 meter van de plek waar later het lek ontdekt werd een lucifer afstreek volgde een hevige ontploffing. Het plafond waartusschen het gas zich bad opgehooptsloeg uiteen en van een der ramen werden ruiten en roeden verbrijzeld. De zusters, die in het vertrek bezigheden hadden verricht, hadden ditjnist verlatenzoodat geen persoonlijk ongeval te betreuren is. De fitter kwam vrij met den schrik. De materieele schade is betrekkelijk gering en zal reeds spoedig her steld zijn. Het echtpaar W. L. 95 en J. v. D. 89 jaar, in Opsterland, zal 7 Jani 72 jaar getrouwd zijD als zjj dien datum mogen beleven. Uit dit echtpaar zijn elf kinderen gesproten van wie nog negen in leven zijn. Drie zusters van den man zijn nog in leven die 85 83 en 81 jaren tellen. Voor hun leeftijd zijn de beide ondj8s nog kras. Grootschermer. Door de stemgerechtigde lid maten der ned. herv. gemeente alhier is met 58 tegen 37 stemmen besloten, dat in de eerstvolgende 10 jaren de beroeping van een predikant en de benoeming van ouder lingen en diakenen aan een Kiescollege zal opgedragen worden. Schagen. De telefoongeleiding naar deze gemeente is gereed. Binnenkort zal het publiek ook hier van de onschatbare diensten van deze instelling knnnen profi teered Het geheele ambtenaarspersoneel van het post kantoor is voor de telefoonbediening alhier aangesteld. Den 23 zal door den bisschop van Haarlem alhier een nienw altaar, een geschenk van den heer C. N.Vlaming, worden gewijd en eene pontificale mis worden opgedragen. De heer Vlaming is dien dag 40 jaar getrouwd. Het altaar is, voor zoover dit mogelijk was, geheel te Schagen gemaakthet houtwerk in de werkplaats van den heer Vlaming het schilderwerk door den heer J. Baars. Het nieuwe altaar in gotischen stijl gebouwd mag volgens deskundigen een waar kunstwerk genoemd worden en doet den vervaardiger alle eer aan. Verkiezingen. Door de Lib. Kiesvereeniging te Pormerland en door die te Sehellingwonde is de heer K. de Boer Cz. candidaat gesteld. De Liberale Kiesvereeniging te Berkhout heeft can- didaten voor de Prov. Staten gesteld de heeren A. E. Zimmerman (aftr. lid) en G. Wonder (vac. T. Slagter). De Liberale Kiesvereeniging te Landsmeer heeft tot candidaat gesteld den heer de Boer (aftr. lid.) Datums der a. s. verkiezingen. Voorloopig bestaat het plan de verrichtingen voor de nieuwe samenstelling van do Tweede Kamer aldns te bepalen de verkiezingen (candidaatste)ling) op 4 Juni, de stemmingen op 11 of 13 Jnni, de horstemmingen op 25 Jnni. Brand te Zutphen. Den 16 omstreeks zeven nnr werd in de alhier gelegen distilleerdrrij van de firma Mispelblom Co., een brand ontdekt die, ware deze bij nacht uitgebroken, ook voor de omgeving allertreurigste gevolgen zon hebben kunnen na zich sleepesi. Thans kon de schade bepaald worden tot een groot deel der gebouwen en nagenoeg het geheele dak. De vaten met gedistilleerd werden naar bniten gerold en door het bedekken van de vloeren met zand werden de keldors waarin de grootste voorraad geestrijk vocht was geborgen voor de vlammen ontoe gankelijk gemaakt. Een ingezetenede heer J. H. Tromp Meesters te Steenwijk heeft, naar de »Zw Ct." moldtaange boden f 100.000 een tonne gonds in de gemeen tekas te storten, wanneer het onderwijs in deze gemeente in de door hem gewenschte richting gereorganiseerd wordt. Komt dit plan tot uitvoering, dan zal te Steen- wijk o. m., een Hoogere Burgerschool met 3 jarigen cursus verrijzen. Hlndexamens H. U. S. De Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland heeft benoemd tot voorzitter en tevens tot lid der commissie, belast met het afnemen van de eind examens der Hoogere Bnrgerschoolen voor die provincie gedurende het jaar 1901, den heer A. L. J. Bonten, directeur der 2e H. B. S. met 5-j. c. te Amsterdam, en tot leden de heeren W. Pb. Lindner, A. D. Hagedoorn, P. de Vos Jr., dr. Z. P. Bonman en dr. P. C. M. Bos, leeraren aan die schooldr. D. A. kerkhotf, dr. H. W. Waalewijn en 14. JU. Scheld, leeraren aan de R. H. B. S. te Alkmaardr. H. Brongersma, directeur van en dr. H. van Erp, mr F. A. de Graaff, dr. H. J. Calkoen en de heeren J. G. Tnytel en P. Frisias de Haan, leeraren aan de H. B. S. te Haarlemdo heer ren H. Schuitemaker, W. N. Francken en H. L. Bouwmaa- leeraren aan de R. H. B. S. te Dan Helder; de h eren, H. L. de Haas, dr. F. Leviticus, B. de Greve, dr. H. Hommes en J. Rienstra, leeraren aan de le H. B. S. met 5-j. cursus te Amsterdam de heeren A. Pelt. direc teur van en P. Th. Moesveld, leeraar aan de 11. B. S. met 4-j. c. te Zaandam dr H. F. Hnisken en de heeren A. van der Stempel Jz. G. Welbergen, leeraren aan de H. B. S. met 5-j c. te Hoorn, en den heer W. Toose, leeraar aan de Handelschool te Amsterdam.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2