No. 48. Gerite blad. Honderd en derde jaargang* 1901. Z O N D AG Laatste Berichten. Nederland. 21 APRIL. Stadsberichten. ALKMAAR,SCHË COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,8Afranco door het geheele rjjk f 1,—. 3 Nummers f O,OS. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr^s der gewone advertentlen Per regel f Ö,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. CHINA. De onder de laatste berichten in ons vorig nummer vermelde brand te Peking schijnt toch niet het gevolg van boos opzet te zijn geweest. Do brand is ver moedelijk ontstaan in een aanrechtkamer naast de keuken. Bij het blusschingswerk hebben de Franscben en inzonder heid de overste Marchand zich zeer onderscheiden. Het lijk van generaal von Schwarzhoff is thans ge vonden. Bij het onderzoek vond men eerst de overblijfselen van beenderen, afkomstig van den hond van den generaal. Men vermoedt, dat de generaal om den hond te redden, in het brandende gebouw terugging, en door een vallenden balk getroffen werd. Graaf Waldersee's welstand is goed. Behalve de woning van graaf Waldersee zijn de woningen van zes oiïicieren verbrand. Wolff's bureau te Berlijn verneemt uit Peking, dat een gevangen genomen Chinees bekend heeft kapitein von Bartsch uit haat tegen de vreemdelingen te hebben neergeschoten, toen de kapitein alleen uit Peking naar zijn buiten de stad liggende compagnie terugkeerde. DIJITSCHIiAND. De Duitsche kroonprins is den 18 uit Weenen vertrokken. De Oostenrijksche keizer deed zijn jeugdigen gast uitgeleide. De vier dagen in Weenen doorgebracht hebben weer het bewijs geleverd, dat het Duitsche en Oostenrijksche vorstenhuis onderling zeer vriendschappelijk gezind zijn; op een der feesten riep de keizer zijn gast toe»Gij zjjt onder vrienden." De Duitsche kroonprins moet een gun- 8tigen indruk hebben achtergelaten. De plechtige indiensttreding van prins Adalbert, den derden zoon des Keizers bjj de marine, heeft den 18 te Kiel plaats gehad in tegenwoordigheid van den Keizer, de Keizerin, en de leden van de Keizerlijke familie, benevens de admiraliteit. Na de godsdienstoefening legde de prins den eed op het vaandel at, en meldde hij zich bij den Keizer en bij zijn meerde en. Men heeft nu kunneu vaststellen waaraan de ontplof fing in de St. Michaelskerk is toe te schrijven. De politie neeft een der beide gewonde knapen knnnen hooren en deze verklaarde, dat hij een sterken gasreuk had bemerkt en zelf een openstaande gaskraan had dichtgedraaid. Hij waarschuwde den soldaat bij het orgel en toen hij zicb verwijderde, had hij gezien hoe de soldaat een lucifer aanstak de ontploffing was daarop gevolgd. fiXGELAND. Den 17 is een Blauwboek uitgegeven over de Zoid-Afrikaansche aangelegenheden. Het bevat de telegrammen voor den oorlog door de Nederlandsche regeering aan president Kruger gezonden, waarin deze wordt aangespoord de Britsche voorstellen niet te ver werpen en waarin verklaard wordt, dat zoowel de Duit sche als de Nederlandsche regeering overtuigd waren, dat het zonder eenig resultaat en voor de republieken hoogst gevaarlijk zon zijn als president Kruger zich op dit zeer kritiek oogenblik zou wenden tot een der groote mogendheden. Het merkwaardigst gedeelte van het Boek is zeker, sir Alfred Milner's neerslachtige beschrijving van den toestand op 25 Februari, die het sterkst blijkt uit zijn meening dat het laatste half jaar een tijdperk was van achteruitgang, zoowel moreel als materieel. Sir Alfred voorspelt moeilijke, afmattende en kostbare tijden, waarin slechts langzaam zal worden vooruitge komen, vóórdat aan de administrative regeling van de kolonies kan worden begonnen. Hij keurt de algemeene verwoesting van hoeven en van den oogst af, en is ver heugd dat daaraan een einde is gemaakt. Hij wijst er op, dat door het straffen van onschuldige Boeren met de schuldigenbeiden naar de commando's van den vijand werden gedreven. En hij bevestigt, dat de Engel- sche Zuid-Afrikaanders doodmoe zijn van den oorlog, die velen van hen te gronde richtte. In het Lagerhuis diende, den 18, sir Michael Hicks- Beach de begrooting voor 1902 in. De minister zeide daarbij, dat de begrooting der uitgaven voor het jaar 1902 beloopt187 milioen pond sterling. Hij begrootte de opbrengst der nieuwe belastingen (verhooging der in komsten-belasting, belasting op suiker, melasse enz. en uit gevoerd wordende steenkolen) op 11 millioen hetgeen met de bestaande belastingen en de schorsing der amor tisatie het deficit zou terugbrengen tot ongeveer 40 millioen Wat de voorgestelde leening betreft, zeide de minister, dat sir David Barbour, die was uitgezonden om een ver slag op te maken omtrent den finaneiëelen toestand van Transvaalvoorloopige opmerkingen had gezonden die niet bemoedigend waren. Sir David gelooft, dat er twee of drie jaar na het herstel van den vrede zullen voorbijgaan, voordat Trans vaal in staat zal zijn bij te dragen in de kosten van den oorlog. Doch sir David Barbonr was voldaan, omdat er voor een groote waarde aan bezit was, toebehoorende aan de Transvnalsche regeering. Ten slotte zeide sir Michael, dat de thans gevoerd wordende oorlog geen kleine oorlog is. Tot op dit oogen blik hadden de kosten van den oorlog bedragen 153,000,000 pond sterling, in welk bedrag echter be- Telefoonnumincr t 3. grepen was 5.000,000 pond sterling voor de kosten der operaties in China. »Ik heb niets verborgen", zeide de minister, »en ik heb geen voorstellen gedaan met het oog op een voorbij gaande populariteit. Indien het Parlement de begrooting aanneemt, dan zal het iets hebben gedaan om het beginsel vast te stellen van billijke bijdrage van de geheele gemeen schap tot de lasten van den Staat". Deze redevoering werd levendig toegejuicht. Sir Michael sprak twee en een half uur; hot Huis was dicht bezet. De mededeelingen betreffende de oorlogskosten en de nationale schuld wsrden begroet met luide en spottende toejuichingen van de zijde der Iersche nationalisten. FRANKRIJK, De Franscbe minister van buiten- landsche zaken Delcassé maakt een reis naar Rusland. De minister zal een week te Petersburg bly ven waar hij door den Czaar in audiëntie zal worden ontvangen. KUID-AFRIKA. Een telegram van lord Kitchener van den 17 meldtBij den opmarsoh van generaal Kitchener nit Lijdenburg lieten de Boeren een Longtom in de lucht vliegendertien hunner werden gevangen gemaakt. Een colonne onder kolonel Douglas bezette Dnlstroom; zes Boeren werden gedood. Plumer bezette Badfontein en nam 13 Boeren vangen hij maakte er geweren en ammunitie buit. Elliots divisie in den Oranje Vrijstaat bracht een aanzienlijke hooveelheid vee mede. Deze min gunstige tijdingen voor de Boeren zijn echter gevolgd door een voor hen beter bericht. Kitchener seint nit Pretoria van 18 dezer Een afdeeling van bet negende regiment ianciers ia in een hinderlaag gevallen. Een luitenant en 3 man zijn gedood 5 man zijn gewond. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat Malan, de hoofd- redacteur van »Ons Land", tot 12 maanden gevange nisstraf is veroordeeld. De JoDgh, redacteur „Worcester Advertiser" en Vosloo van een courant te Somerset East, tot zes maanden gevangenisstraf, allen wegens belasieren van Britsche autoriteiten. Re nieuwe Britsche leening;. LONDEN, 19 April. Het Lagerhuis nam met 186 tegen 117 stemmen een besluit, waarbij de regeering ge machtigd wordt een leening te sluiten van 60,000,000, die gevonden zal worden hetzij door de creatie van 23/4 °/o consols, of door de verdere uitgifte van een oorlogs- leening of door de uitgifte van schatkistbiljetten of schatkistpromessen. Het uitvoerrecht van steenkolen. LONDEN, 29 April. Da minister van financiën ont ving hedenavond een deputatie van Parlementsleden, ver tegenwoordigende kiesdistricten, die belang hebben bij den kolenhandel. De deputatie wees er op, dat het uit voerrecht op steenkolen groote moeite zou berokkenen aan hen, die reeds contracten voor den uitvoer hadden afgesloten róór de indiening van hot budget. Sir Michael Hicks-Beach beloofde, dat bij instructiën zou uitvaardigen volgens welke de uitvoerrechten op reeds gecontracteerde ladiugen kool kunnen betaald wor den in schuldbewijzen, en als het Parlement definitief besloten heeft hoeveel het uitvoerrecht zal bedragen, zal dat bedrag in mindering gebracht worden of de schuld bewijzen geheel ingelost. Verjaardag van Prins Hendrik. De verjaardag van Prins Hendrik is op vele plaatsen gevierd door het uitsteken der vlaggen, en het honden van parade. Uit Apeldoorn meldt men De KoniDgin gaf als verjaargeschenk aan den Prins- Gemaal vele kostbare geschenken, welke door haar zelf in een kamer gerangschikt werden en waartusschen tal van bloemen prijkten. Om kwart voor één arriveerde de trein met Koningin Emma. De Koningin en de Prins-Gemaal verwelkomden de Koningin-Moeder recht hartelijk. 's Middags maakten de Koninginnen en Prins Hendrik, benevens tie heeren en dames der hofhouding, in vier breacks, ieder bospanneu met vier paarden, een rijtoer. De Prins mende zelf de vier paarden van her, eerste rijtuig, waarin ook zaten de Koningin en de Koningin- Moeder. Transvaalavond. Warmenhulzen. De heeren P. A. Smorenberg en C. van Houten zullen alhier op den 22 als sprekers optreden. Zij zullen daarbij mededeelingen doen uit hun rijke ervaring van den oorlog. Hefioo. Zondag, den 20 voormiddags ten half tien nur, wordt in de kerk der Ned. herv. gemeente, al- bier, de heer dr. J. O. Pool bevestigd door den beer ds. J. W. Pb. Feith, te Beemster. Te twee uur des na middags zal de heer Pool zijne intreerede honden. Wlerlngerwaard. De bewoners hier en in Anna Paulowna verheugen zich ten zeerste in het mooie weer, dat het laatst der week ons schenkt. Zooveel veld toch moet nog bezaaid worden, en dat in een tjjd, dat anders het zaad in den grond en reeds boven is. Doch ze bonden niet voortgaande grond was te nat om bearbeid te knnnen worden. Met alle macht en kracht is men dan ook aan 't werk getrokken, in de hoop, dat een milde zomer het slechte voorjaar zooveel mogelijk moge goed maken Akersloot. Voor den Westwouderpolder, gemeente. Akersloot, is herkozen als heemraad de heer H. BesseJbz,, als hoofdingeland de heer Jb. Besse Dz. Schagen. In hare vergadering van den 17 be noemde de damrs-zangvereeniging »Euphonia" alhier, den heer J. Tjalkens tot eeie-lid der vereeniging. Den 19 had alhier de jaarvergadering plaats van de harddraverij vereeniging West-Friesland". Uit het jaarverslag bleek, dat het leden- en donateurstal met 8 was verminderd en thans 94 en 63 bedraagt. Tot bestuurs leden werden herbozen do heeren H. Feisser en J. de Veer. De rekening wees eene ontvangst aan van f 485.58 bij eene uitgaaf van f 469,48, batig saldo f 16,10, waarbij nog komt f 7.50, later ontvangen. De rekening werd goedge keurd. Door het bestuur zal in overweging worden ge nomen middelen te beramen ten einde een troostprijs te kannen beschikbaar stellen op volgende harddraverpen. Door den raad der gemeente werd weder f 50 voor de harddraverij in 1901 beschikbaar gesteld. Ambachtsonderwijs. Van de 36 sollicitanten, dingende naar de be trekking van directeur der Ambachtsschool te Gorinehem, mocht de heer A. van Pagé, leeraar aan de Ambachts school alhier, na een vergelijkend examen, uit een zestal, nummer 2 behalen. Schietwedstrijd. Den 18 werd door de leden en donateurs der af deeling Alkmaar van den Boud van Oud-Onderofficieren een schiet-, kaart- en domiaeerwodstrijd gebonden in de bovenzaal van de Nieuwe Doelen. Ongeveer 30 personen waren opgekomenom elkander de eer van dezen avond te betwisten. De schutters waren verdeeld in twee klassen, en wel10 in de eerste klasse en 12 in de 2e klasae. Iu de eerste klasse werden de vier hoogste prijzen behaald door do heeren R. Oostenveid, le pr., 105 p.; P. Bosman, 2e, 103 p.; 0. Jansen, 3e, 99 p.'; L. von Lachner, 4o, 97 p. in de 2e klasse P. Schuur, le pr., 95 p.Groot, 2e, 91 p.de Vink, 3e, 86 p. Ruygrok, 4e, 86 p.alle in 10 schoten. Bj den kaart- en domineerwedstrijd behaalden de heeren Soomer en Levert den eersten prijs, terwijl de heeren Haytema en Smit respectieveljjk winners werden van een 2den en 3den prijs. De prijzen werden door den voorzitter, met een gepast woord, uitgereiktallen, die tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen, bedankt en de wensch uitgasproken, dat ook deze avond mocht hebben bijgedragen tot bloei van de Afdeeling. Dierenmishandeling. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen een vrachtrijder uit Egmond aan Zee, die, volgens verklaring van eenige personen, zijn paard, op den Ber- gerweg alhier, op ergerlijke wijze heeft mishandeld. Eveneens is procesvrbaal opgemaakt tegen een vee handelaar, die, op de veemarkt alhier, eenige kalveren, gedurende gernimen tijd, noodeloos met gebonden pooten op do straatsteenen liet liggen. Alctnaria. Den 18 had in het hotel De Toelast de alge meene vergadering plaats van »Alcmaria", vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer en tot ver fraaiing van Alkmaar en omstreken, onder leiding van den voorzitter, den heer O. Bosman. De rekening van den penningmeester, den heer J. van Reenen, werd onveranderd goedgekeurd, en daaruit bleek, dat de fiuanciën der ver eeniging in gunstigen staat verkeeren. De secretaris, de heer G. Looman, bracht voorts verslag uit over de ver richtingen der vereeniging in het afgeloopen jaar. Bij de rondvraag beantwoordde de voorzitter eene vraag van den heer Moli, betreffende de tramverbinding Alk maar—Bergen—Egmond aan Zee, waarbij bleek, dat de richting van de lijn was goedgekeurd door de regeering, zoowel als door Gedeputeerde Staten en de Hollandsche' IJzeren Spoorwegmaatschappij, alleen nog niet door den raad der gemeente Alkmaar. Er bostaat alle uitzicht dat weldra, misschien nog wel in deze zitting, een wetsont werp tot subsidioering van ,;de lijn van Rijkswege a-s mede tot onteigening te dier behoeve bij de Ka- ,1 worden ingediend. Is dit inderdaad het'geval, u.__ de totstaudkoming oer lijn, indien de onteigening nietf, of uiet al te veel ophoudt, in don loop van i 902 ouzes' inziens verzekerd worden geacht. Vei lili '/.lng.'n. Door de Ceuuni» iriberale Kiesver- eeniging iu bet hoofdkiusdistriV ernaar is, in hare op den 19 gehouden vergadering, w 'eandidaao gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamerde heer mr. W. C, Bosman, advocaat en procureur, alhier, daarbij overwegende, dat de heer mr. Fokker aan de

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1