Stadsberichten. Witte Si ruls. In de week van 15 tot en met 20 April zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen39 kuip- baden 69 regenbat'en le kl. en 100 regenbaden 2e kl., te zamen 208 baden. IJlt ouden tijd. Bij de werkzaamheden voor het leggen van een zinker, door oen Voordam, is een urn uitgegraven, die in het bezit is gekomen van den heer Jb. Masdorp alhier. Deze houdt hem alkomstig van uit de vijfde eeuw Cadettenschool. In de oommissie, welke in de maanden Jnli en Augustus e. k. het examen voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadettenschool te Alkmaar zal afnemen, zijn benoemd tot lid en voorzitter de luitenant-kolonel C. J. VaillanD van het 4de reg. infanterie tot leden de le luitenants II. C. van Capelle en H. mulder, beiden van den staf der infanterie en leeraar aan de Cadettenschoolde kapiteins A. L. de Blanw en H. Nnsink, respectievelijk van het 4de en van het 7de reg. infanterie; R. Lny ten, leeraar aan de Rijkskweek school voor onderwijzers te Haarlem dr. H. A. J. Valkema Blonw, leeraar aan het gymnasium te Haarlem J. H. A. van Ravenhorst, leeraar aan de Rijks Hoo gore Burgerschool met vijfjarigen cursus te 's Hertogen bosch H. van CleefF, leeraar aan de gemeentelijke H. B. school met vijfjarigen cursns te Apeldoorn J. A. Verkuyl, li. R. «.alias en JT. Cock, allen leeraar aan de Cadettenschool tot secretaris: de le luitenant C. J. T. de Graaf, van den staf der infanterie, werkzaam bij de Cadettenschool; tot plaatsvervangend lid en voorzitter de majoor J. H. A. Nierstrasz, van het 7de reg. infanterie; tot plaatsvervangende leden de le. luitenant G. W. U. Jbjjikema, van den staf der infanterie, leeraar aan de Cadettenschool dr. L. Voorzanger, leeraar aan de Rijks H. B. school met vijfjarigen cursus te Roermond W. A. Buekers, leeraar aan de Cadettenschool dr. D. H. Gr. Bellaard, leeraar aan het gymnasium te 's Hertogenbosch de le luitenant 0. M. J. Koorevaar, van het 6de reg. infanterie N. van Milligen, leeraar aan het gymnasium en de gemeentelijke H. B, school met vijfjarigen cursus te Gorinchom H. G. Baints, leeraar aan de Rijks H. B. school met vijfjarigen cursus te Den Helder tot pl atsveivangend secretaris: de le luitenant G. K. JWülIer, van den staf der infanterie, werkzaam bij de Cadettenschool. Sluip voor de Boeren. In het Dagblad »De Telegraaf" vinden wij het volgende sfnkje Geachte Redacteur Voortdurend worden brieven door mij ontvangen waarin men mij or opmerkzaam op maakt, dat "de groote publiciteit aan mijne oproejing gegeven in uwe Avond Editie van 11 dezer, nog niet voldoende is De juistheid biervan beamendezijn thans door mij in den handel gebracht en zullen eerstdaags bij alle boekhan delaren verkrijgbaar worden gesteld brief kaarten van den volgenden inhoud »W ere1dsneeuwba 1 voor reeht en gerechtigheid. Ieder, die wil medewerken om het einde van den rampzaligen krijg in Zuid-Afrika te bespoedigen door, buiten noodzaakzoolang de oorlog duort en de onaf hankelijkheid der Republieken niet is gewaarborgd, geen artikelen van Engelseh fabrikaat te koopen zende aan 5 zijner vrienden een dezer kaarten uitgegeven bij de firma Herms. Coster Zoon, te Alkmaar, en eerstdaags bij den boekhandel hier te lande a 2 cents'algemeen verkrijgbaar.1' De netto opbrengst strekt ten voordeele van de Boe renvrouwen en de Boerenkrijgsgevangonen. Daarvoor zullen ongetwijfeld velen zich die luttele uitgave getroosten en daardoor tevens medewerken tot bereiking van mijn doelvEngeland te dwingen een einde aan den oorlog te maken.'' Zoodra mijne voorbereidingen in 't buitenland zijn voltooid zullen die kaarten ook in de Pransche en Duitsche taal worden beschikbaar gesteld. Voor de groote sympathie mjj ten deel gevallen van personen van alle iaDgen en standen nit Nederland, Frankrjjk, Dnitscbland, Belgie en Rusland, waarvan ik nog dagelijks veelvuldige blijken ontving, betuig ik bij deze mijnen dank aan alia Boerenvrienden die door het zenden hunner adhaesie- betniging mij hebben bemoedigd op den ingeslagen weg voort te gaan. Alkmaar 21 Apiil 1901. T. DE COCK BUNING. Jubileum. Den 18 herdacht de heer P. Horeman, den dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad der stoomboot onderneming Alk maar Packet". Van alle booten wap perden dien dag de driekleurterwijl vo e blijken van belangstelling den jubilaris ten deel vielen. Bekroning;. Op de 18e International Tentoonstelling te Parijs is aan den hoer Rb. Hlfrlng;alhiereene zilveren medalje toegekend voor zijn fabrikaat zwart zoet roggebrood. Verkiezingen. Op nitnoodiging van de Centrale Liberale Klesvereenlglng alhier zal op Dinsdag den 30 des avonds te half acht nar, in het lokaal Harmonie, als spreker optreden de heer mr. W. C. Bosman candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. De toegang is vrij. Alkmaarsche Typografen. In eene in de vorige week gehouden algemeene ver gadering der Plaatselijke Typ. Ve.eeniging Verbete ring door Eendracht, werd, naar aanleiding van de op 17 Maart j.l. in openbare vergadering gehouden besprekingen met bijna algemrene stemmen besloten de vereeniging op te htffen, en en-bloc over te gaan naar de afdeeling Alkmaar van den Alg. Ned. Typ. Bond, waardoor het ledental van genoemde Afdeeling aanzien lijk werd versterkt. Bijna éénstemmig werd goedgevon den, de in kas zijnde gelden der vereeniging over te dragen aan de kas der Afdeeling, Tuchthulswet. De Arbeiderskiesvereeniging alhier hield den 21, s middags, in het lokaal Harmonie, eene openbare vergadering waarin door de heoren H. Polak en J. G. van Huijkhoff, van Amsterdam, behandeld werd het ont werp tot herziening van het le, 2e en 3e deel van het Wetboek van Strafrecht. Bij de opening der vergadering deelde de voorzitter de heer M. Uitenbosch, mede dat de Arbeiderskiesver- eeniging nog niet definitief was overgegaan tot het stellen van een candidaat voor de Tweede Kamer. Als zoodanig kon hij daarom den heer Van Knijkhoff nog niet inleiden. Bij de eandidaatstelling, die met eenig voorbehoud was geschied was niet direct rekening gehonden met de politieke beginselen van den candidaat doch alleen in het oog gehonden dat het een arbeiderscandidaat moest zijn en dien meende men in den heer van Knjjkhoff te hebben gevonden. Het bestunr wilde thans den candidaat bij de arbeiders en vooral bij de leden der Vereeniging inleiden en had het goed geoordeeld de beide sprekers nit te noodigen om het aangekondigde onderwerp te behandelen dat zeer zeker in direct verband staat met de arbeidersorganisatiedie door dat ontwerp indien het wet wordtzeer zal worden bemoeilijkt. Daartegen te protesteeren is plichten hij hoopt dan ook, dat deze vergadering mag medewerken tot een algemeene protest beweging. Daarna gaf hij het woord aan den heer Polak. Deze hield ongeveer de volgende rede. Toen vóór vier jaren na een lange reeks van eonser- I vatief liberale ministeriën een enkele maal afgewisseld met een clerikale regeering, het tegenwoordige kabinet optrad, werd dit overal in den lande met vriendelijk heid ontvangen al kon het de voornitstrevenden niet geheel bevredigen dat ook de conservatieve heer de Beaufort daarin was opgenomen. Men meende eindelijk een ministerie te hebben dat Nederland wat vooruit zou brengen op velerlei gebied waarop het nog zoo ach terlijk was, en kiachtens het verleden dier ministers, hunne uitingen in woord en geschrift meende men het te knnnen begroeten als het minister e van sociale recht rechtvaardigheid. Wanneer men echter met onlevangen blik den arbeid der tegenwoordige regeering beschonwt en zich afvraagt, of bet kabinet zich dien eeretitel heeft waardig gemaakt, antwoordt men zonder voorbehoud: neen. De huidige regeering heeft ons eigenlijk maar één ding geleverd, dat van eenig belang is, n.l. de ongevallenwet, die echter naar bet eerste ontwerp veel beter was, dan het tweede, dat wet is geworden. Verder waren de verrichtingen niet schitterend. De leerplichtwet geeft meer lasten dan lusten, de regeling der gemeente financiën bleef onvoldoende. Resten nog de legerwettendie echter genoeg be kend mag worden verondersteld. Behalve die wetten, zijn er echter nog enkele ontwerpen, o.a. dat op de arbeids- en rusttijden, waarin de arbeidsduur vau elf uur per dag geen verbetering kan heeten, terwijl nog kan worden toegestaan gedurende de eerste 3 jaar een arbeids tijd van 14 en gedurende de twee volgende jaren een van 13 men. Dan het schematisch ontwerp tot regeling der arbeidscontracten, waarvan de bepalingen waarschijn lijk de arbeiders organisatio moeilijkheden in den weg zal leggen. Maar bovenal noemt spr. bet wetsontwerp tot herziening van het wetboek van strafrecht, dat alras genoemd werd met de Dnilsche benaming vTuchtbnis- wet", daar het zooveel overeenkomst heeft met de daar onder dien naam aangeduide wet, die eenige jaren ge leden werd v-rworpen. Oogenblikkelijk is het gevaar niet zoo groot, dat dit ontwerp wet zal worden, de tijd tot behandeling ontbreekt thans. Wat de verkiezingen uns znllen brengt n, hetzelfde of eeu ander ministerie, weten we niet. Men zon dus kan nen vragenwaarom zullen we er ons zoo drak om maken En daarop zon spr. antwoorden Omdat de be palingen zoo zijn, dat, als het eenmaal ingediend is, het zeer waarschijnlijk wet zal worden. Dan zal de ai beidei s- beweging in boeien zijn geslagen, en slechts een bloedige opstand zal dan weer verand:ring kmnen brengen. Daarom is een krachtige agitatie tegen dit ontwerp noodig, opdat geen minister het in zijn hoofd zal krijgen, het in te dienen. In Duitschland was destijds het verzet verbazend groot. Dat dit thans in ons land niet het geval is, ligt voor eeu deel in don volksaard, maar voor een ander deel in de vrij onschuldige manier waarop het ontwerp is aange kondigd. Uitzonderingswetten, wetten op de vakvereni gingen betrekking hebbende, zijn in andere landen afzon derlijke wetteD, de titel dnidt reeds aan wat er mee bedoeld wordt. In ons land heeft men daarvan eeu voor beeld in de Boter wet, doch gewoonlijk maakt men bij ons, wanneer 't het tegengaan van een of ander misbruik geldt, nienwe bepalingen in het wetboek van strafrecht en zoo worden gevaarlijke dingen onder een onschuldig manteltje als wettelijke bepalingen opgenomen. De indie ning van deze ontwerpen trok dan ook niet zoo zeer de aandacht; het groote pnbliek nam er geen nota van; dcch zij, die dit wel deden, kwamen tot de slotsom, dat met dit ontwerp was gekomen een gevaar voor de arbei ders, voor de vakbeweging en de bnrgelijke en politieke vrijheid. Wat ons het eerst treft, is, dat de straffen in het algemeen verzwaard zijn waar b. v. thans gestralt wordt met 3 of hoogstens 6 maanden, zal volgers dit ontwerp 6 maanden tot 1 jaar kunnen worden geëischt. De straffen zijn ook ellendiger gemaakt, b. v. de celstraf. Na bestaat de bepaling dat een veroordeelde den lenen 2en dag niets krijgt dan water en brood minister Cort van der Linden vindt dat niet hard genoeg, en stelt voorde eerste drie maanden elke week twee dagen water en brood. Waarom, wordt niet verduidelijkt. De ergste bepaling is echter wel de wijziging van artikel 131. In dit artikel wordt thans zeer logisch straf baar gesteld het oprnien tot een strafbare handeling. Toen dat artikel werd behan eld, werd op de vraag of ook niet andere dan straibaar gestelde handelingen daar onder konden worden opgenomen, zeer terecht geant woord, dat daarvoor geen enkele grond bestaat. Minister Cort van d<r Linden is icbter van een ardere meening en stelt voor het artikel aldus te wijzigen Hij die, mondeling of by geschrifte, opzettelijk in het openbaar tot eenig strafbaar feit, tot ongehoorzaamheid hetzij aan een wettelijk voorschrijt, hetzij aan een krachtens wettelijk voorschrift gegeven ambtelijk bevel, of tot een gewelddadig optreden tegen de openbare orde opruitwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren, of geldboete van ten hoogste f 300. Een dergeljjke bepaling bestond ook in 1829 onder Willem I, toen vrijwel alleen- heersoher. Door dit artikel wordt ongeveer alles strafbaar gesteld, zelfs het eenvoudige woord van een voorzitter eener ver gadering, waarbij hij nitnoodigt gezamenlijk te gaan wan delen, wat wel eens gezegd wordt, als een optocht ver boden is. Dat zijn kleinigheden, maar daarop komt het in de practijk van het leven juist aan. In de toelichting zegt de minister: »De voorgestelde wijziging heeft ten doel de oprniing strafbaar te stellen niet alleen wanneer zij zich rieht op een feit in strijd met een artikel der wet, maar ook dan wanneer zij strekt tot het plegen van daden in strijd met het geheel der wetgeving en met de bestaande rechtsorde'." Wat die rechtsorde is, is in onderdooien moeilijk nit te maken, aan de politie en jnstitie is nu overgelaten dat vast te stellen. Werkstaking, kan men zeggen, is in strjjd met de bestaande rechtsorde en de persoon, die daartoe aanspoort, strafbaar, ja zelfs bij, die in strooi- of aanplakbiljet daartoe opwekt, want artikel 132 stelt ook strafbaar dengene, die in woord of geschrift een dergelijk feit steunt. Op die wijze is het mogelijk elke groote beweging den kop in te drukken door de leiders als schuldig aan overtreding van dit artikel in de kast te zetten, daar het mogelijk is schuldigen of verdachten, als men vreest voor vlucht cf herhaling, en vooral dat laatsto zou wel voorkomen, in preventieve hechtenis te nemen. Er staat ook in strafbaar is ieder, die opruit tot on gehoorzaamheid aan een wettelijk voorschrift of ambtelijk bevel. Zoo zal men dns, als men bij een staking de on derkruipers op straat wil aansporen niot te gaan werken, strafbaar zijn als, door ambtelijk bevel, het loopen met 2 of meer personen is verboden. Tegenwoordig is dat geoorloofd, tenzij de staat van beleg is afgekondigd. Bestnurdere van vakbonden, redacteuren van volks- en vakbladen, kortom, alles, die in dienst zijn der arbeiders beweging, worden door dit ontwe:p met straf bedreigd. Men ziet dns, .hoe door deze wijzigingen de arbeiders organisatie zou worden gefnuikt. Een artikel van andere strekking is art. 266ter. In de beide voorgaande 266 en 266bis is alleen persoonlijke beleediging strafbaar gesteld beleediging van lichamen, van colleges en instellingen, bennen wij niet. Aan het adrts dier colleges werden nog al eens grievende dingen gezegd, b.v. aan de jnstitie en de le kamer, om iets te noemen herinneren we ons maar eens, wat over de eerste kamer soms gezegd werd naar aanleiding van de verwerping der ongevallenwet. De tegenwoordige minister van jnstitie Ecfcijnt echter heel bang te zijn voor aan randing van het gezag en meent, dat het prestige al gevaar loopt ais men er minachtend over spreekt. Eerbied moet er zijn, of bet gezag eerbiedwaardig is of niet, vandaar dit nienwe artikel. Men zal geweldig op zijn tellen moeten passen zelfs het spotten met de schutterij zal strafbaar zijn. De groote beteekenis van deze bepaling is dnshet smoren van alle critiek op openbaro instellingenhet is do mnilkorf aan do pnblieke opinio. Door artikel 131 zal een toestand geschapen worden als in Rusland en aan den anderen kant door art. 266ter een als in Duitschland, waar de torstand eens geestig werd samengevat in deze woorden Soldaat worden, be lasting betalen en je mond houden. In ons land hebben we reeds den persoon]jjken dienstplicht, in zeker opzicht niet zoo kwaad, wat belasting betalen is, weten we bij ondervinding, doch tot nog toe was het niet noodig je mond te honden. Nog een andere aardigheid treffen we in het ontwerp aan. Volgens het bestaande strafrecht is alleen beltediging in het openbaar of in geschrifte straf baar, niet als dat plaats heeft in den huiselijkeu kring. Ook dat is den minister te veel, waarom bij in art. 266iuater ook beleediging in eigen huis strafbaar stelt. Op die wijze zal men den toestand van voor 100 jaar krijgen, van den Franfchen tijd, toen men ook geducht moest oppassen. Andere kleinigheden, die toch zeer zekerde aandacht trekken vinden we iu de bepalingen, waarbjj ook het ver spreiden van politieke gedichtjes, pamfletteu, carricatnren enz. strafbaar wordt gesteld. Tot nog toe heeft men in dio gr illustreerde tijdschriften waarin bekende personen wat bespottelijk werden voorgesteld geen kwaad gezien. Zeker kan men als men dat wil er wel een beleediging in zien doch gewoonlijk lacht men er om. Aan teekonaars zendt men dan ook bereidwillig zijn portret, behalve de heer Pabios, to Amsterdam die daarom door Braaken- siek wordt afgebeeld m^t den rug naar 't publiek en met slaapmuts en hansop. Dergelijke dingen nu zulltn worden verboden en het beetje humor nit het droge politieke leven worden weggenomen. Het ergste is echter dat ook hierdoor de publieke opinie de kop wordt ingedrukt. Die dingen, als pamfletten enz., zijn vaak een machtig middel gebleken voor de propaganda. Nog een ander nieuw artikel 43 is vrij onaangenaam. Tegenwoordig is een ambtenaar, die iets doet wat hij krachtens zijn bevoegdheid riet doen mag, strafbaar, tenzij het hem bevolen wordt door iemand die tot be velen bevoegd is. Het nienwe artikel laidt „Niet strafbaar is bij die een feit begaat, dat naar redelijk inzicht strekt ter uitvoering van een ambtelijk bevel, gegeven door bet bevoegd gezag. Met bevoegd gezag wordt geijjk gesteld het gezag dat naar redelijk inzicht voor bevoegd kan worden gehouden.'' Maakt zich dus een ambtenaar schuldig aan machtsmis- bruik, dan is hij daarvoor niet strafbaar, want naar rede lijk iuz'oht kan hij toch wel in zulke gevallen voor be voegd gehouden worden. Welke gevolgen die nituwe zinsnede iu de practijk al kan hebben is niet te zeggen, een politieagent weet nu precies wie hem bevelen kan, maar dan Als dan een particulier den ageut iets beveelt, kan hij zeggen »naar redelijk inzicht kan dat voor be voegd gezag gehouden wordeD, dus ik doe het. Als bij werkstaking b.v. de directeur tot den agent zegt: ver jaag die posten, die de arbeiders aansporen niet aan het werk te gaan, dan doet de agent dit thans niet't is geen bevel van bevoegd gezag, maar volgens het nienwe artikel zal hij er aan gehoorzamen, want naar zjjn redelijk inzicht kan hij het voor bevoegd houden. Zoo zal dit artikel aanleiding geven tot allerlei willekeur.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2