Telegrafische Berichten. Nederland. Erger is echter «de volgende bepaling. Er zijn een aan tal misdrijven die in tyd van vrede niet of zeer licht strafbaar zijn gesteld, doch in oorlogstijd zeer zwaar worden gestraft en met reden. Een soldaat aansporen tot ongehoorzaamheid, is bijv. in oorlogstijd strafbaar met 20 jaar tot levenslange gevangenisstraf. In de tegenwoor dige bepalingen wordt met oorlog gelijk gesteld de tijd dat een oorlog dreigend is, burgeroorlog en de tijd waarin het leger is verzameld ter bewaking der onzijdig heid. Dit is den minister niet voldoende en daarom wil hij er bijgevoegd zien >Met oorlog wordt gelijk gesteld burgeroorlog, zoomede de oproerige beweging, voor zoover daarbij op vordering van het bevoegd gezag door de militaire macht geweld van wapenen wordt of kan worden aangewend." Waarop komt nu deze bepaling neer? Dat o.m.bjj een werkstaking als die der bootwerkers te Rotterdam, wanneer de burgemeester het noodig oordeeltdat leger en vloot wordt verzameld, alle bepalingen van kracht zjjn als in oorlogstijd. De deelnemers aan de beweging worden dus beschouwd als vijanden des lauds en hij die de soldatenals nu wel gebeortbeweegt tot het niet afvuren hunner wapenen op hun medeburgers wordt veroordeeld niet als thans soms tot 6 maanden maar tot 20 jaar, ja zelfs tot levenslange gevangenisstraf. Dat klinkt ongeloofwaardig, en ook spr. scheen dit zoo toe, toen hij de artikelen bestudeerde. Evenwel met de door hem getrokken conclusie ging hij naar twee bekende rechtsgeleerden en ook zij verklaarden er niets anders uit te kunnen maken. Daarom kan met, het volste recht gezegd worden, dat door dit artikel elke werk staking wordt beschouwd als een oorlogstoestand. Daarom kan deze wetswijziging niet sterk genoeg worden veroordeeld, en dient er gezorgd te worden, dat deze bepalingen niet tot, wet worden. Ten slotte nog een bepaling, die een verbetering had kunnen zijn. Het is het artikel omtrent voorwaardelijke veroordeeling, die wij hier niet kennen, doch in andere landen reeds bestaat. In de Belgische wet komt voor, dat indien men zich voor de eerste maal aan een misdrijf heeft schuldig gemaakt, die straf voorwaardelijk kan worden opgelegd, en indien in de volgende 5 jaar geen herhaling plaats heeftondergaat hy haar niet. Dat is een milde bepaling. Doch onze minister heeft die be paling al weer zoo gemaakt, dat ze eerder den toestand verergert. In art. 14ter staat, dat de rechter bij de eerste overtreding een voorwaardelijke straf kan opleggen. Dat is aan hem om te beoordeelen en daar nu do justitie gewoonlijk iemand, die vooraau staat in de arbeiders beweging niet erg gunstig gezind iszal dat op die personen weinig worden toegepast. Doch indieu hij dat doet, ban toch de officier van justitie, wanneer hij reden heeft te meenen, dat herhaling zal volgon, ten allen tijde de straf doen uitvoeren. Zoo kan dus een straf van 4 maanden gedurende 5 jaar iemand als oen Damocleszwaard boven het hoofd hangen en kan elko arbeidersbeweging onmogeljjk gemaakt worden door de inhechtenisneming der leiders te bevelen, die voorwaard lijk zijn gestraft. Spr. acht het niet noodig er meer bij te voegen. De heer van Knykhof zal nog enkele algemeene beschou wingen geven over de zaak. Hij meent echter ten slotte nog op een ding te moeten wijzen. Ettelijke jaren geleden ontstond in de arbeidersorganisatie een strooming, de anarchistische, om de arbeiders van de politieke actie af te houden. Toen is er voor gewaarschuwd, dat, indien de arbeiders zich niet met de wetgeving bemoeiden, er ern tijd zon komen, dat do wetgeving zich zou gaan be moeien met de arbeiders, en hunne beweging zou be moeilijken. Die voorspelling is thans bewaarheid. Het middel om dit te voorkomen is, dat de arbeiders inzien dat ze de poli tieke actie niet ter zijde moeten laten. De uitzonderings wetten in Dnitschland hebben jaisfc tengevolge gehad, dat de sociaal-democratie is versterkt geworden. Moge dat in Nederland ook zoo zijn 1 De h(er Cort van der Linden is een man van groote bekwaamheid, doch daarbij onhandig, dat bleek reeds bij de Hoogerhuiszaak, doch zijn allergrofste onhandigheid is de indiening dezer wet, daargelaten nog, dat het po litiek onhandig is, die op het eind der regeeringsperiode in te dienen. Het gaat den minister als de Engelsche jnffronw, die by een overstrooming do wateren vau den Atlantischen Oceaan met een dweil wilde keeren. Zoo'n dweil is ook deze wet, doeh ook hem zal het niet gelukken den opkomenden stroom der arbeidersbeweging tegen te houden Een luid applaus volgde op dezo met warmte uitge sproken rede. Thans werd het wcord gegeven aan den heer van Huykhof. Deze spreker kon slechts kort ziju met het oog op den tijd. Hij maakte een vergelijking tusschen de wijze van indiening, den inhoud van en het verzet tegen de uitzonderingswet in Duitschland en het onder havige ontwerp, en ging ten slotte na, hoe de partijen in ons land zich tegenover dit ontwerp zullen gedragen. In Dnitschland was do wet gekomen na de verzekering van den keizer, dat hij zou zorgen, dat wie werken wilde, dat zou konneD, en wee dengene, die dat zou durven te verhinderen. Dat kon men van een man, die steunt op het geweld, verwachten. In ons land komt een dergelijk ontwerp van een minister, die een eervol ver leden achter den rug heeft, die eers uitsprak, dat hij zon opkomen voor de rechten van bet volk, en in groote tijdschriften pakkende artikelen daarover schreef, een lid van het ministerie van sociale rechtvaardigheid Een groot verschil mot Duitschland. Dat het verzet der bur gerpartij in Dnitschland Diet groot was, en het hier ook niet zal zijn, is een gevolg daarvan, dat die partij on dergaande is. Dat is een punt van overeenkomst. Wat de wetten zelf betreft, is op te merken, dat de Dnitsche wet nog mild was in vergelijking met de onze daar straffen van 3 en 5 jaar, bier 20 jaar en levens lang. Ook was de eerste royaler in haar woorden, duide- lijker en bepaald. De ailoop in Duitschland is bekend het ontwerp viel, vooral door het verzet der sociaal-democraten. Merk waardig was daar het verzet der katholieke partij, niet omdat d;e zoo vrijheidslievend is, doch de leider zei in den rijksdag Laat de regeeriug dit ontwerp intrekken en dan zullen wij wel met een ander komen, dat hetzelfde beoogt, doch minder ruw is. Do oorzaak van den val was de tegenstand der arbeiders, die in stampvolle zalen protesteerden. Hoe zal het hier gaan De conservatief- liberalen zullen er niet tegen zijn zij weten, dat, waar de^arbeidersbeweging toeneemt, hnnne macht vermindert. De vooruitstrevend-liberalen Waar een der leiders met een dergelijk ontwerp komt, kunnen wij die partij er van verdenken, dat ze het zullen steunen. De katholieke partij zal er voor zijn, zij daldt geen zelfstandige vakorganisatie en zal dus niet zijn tegen het breidelen daarvan. Bij iedere gewichtige actie zijn jnist de katholieken de onderkruipers. De antirevolntionnairen zijn ook voor organisatie der arbeiders, maar vragen eerst, of deze of gene daad in stryd is met de goddelijke openbaring, en daar werk staking daar zeker ook mee in strijd is, zal ook zij niet tegen stemmeD. Er blijft dus slechts over een kleine groep, die zich krachtig verzet krachtens haar beginsel, dat zijn de sociaal-democraten. Het is daarom zaak voor de arbeiders zich bij de a. s. verkiezingen af te vragen wion zij hun stem zullen geven. Voor de geloovigeu is de zaak reeds uitgemaakt, doch voor de anderen? Voor hen is naar sprekers meening slechts een antwoord mogeljjk Kiest hen, die aan Uwe zijde staan, al zijn het geen arbeiders, al zijn het zoogenaamde heeren, die overtuigd zijn dat de strijd gaat tusschen bezitters en niet-bezitters. Niet de vraag of hij voor grondwetsherziening is moet beslissen. Wie zijn stem geeft aan een vrijzinnig demo craat geeft die alleen om do reden dat hij vrijzinnig is en voor algemeen kiesrecht, wie haar ge' ft aan den soci aal-democraat doet dat ook hierom, dat hij zijn beginselen consequent zal volhouden. Bij deze weinige woorden meent spr. het thans te moeten laten. In een andere vergadering hoopt hij uitvoeriger te kunnen zijn, en zijn standpunt uiteen te zetten tegenover de andere partijen. Hebat. Alleen de heer Gr r o e b e kwam in debat. In enkele opzichten verschilde hij van meeniug met den heer Polak. Niet om de wet in bescherming te nemen had hij het woord gevraagd, dat zon hij geen enkele wet doen, doch hij meent, dat door den spreker meer wan- dan vertrou wen is gewekt voor de verkiezing. Dezo regeeriug beloofde veel en gaf weinig; kan men na aannemen, dat de soc.- dem. de zaak zooveel beter zullen doen; rjjst de twijfel niet, dat ook de toekomst niet zal opleveren, wat zij beloven 1 Omtrent de gemaakte bepalingen, meent hij te moeten opmerken, dat de caricatnren, door den heer P. een propagandamiddel genoemd, soms zoo persoonlijk zijn en zoo scherp, dat ieder weldenkende ze alkenit. Ook het resultaat van een dergelijk propagandamiddel zal al weinig degelijk zijn. Het slot van de rede had liever moeten ziju weggelaten. De scheming schijnt den spreker dwars in do maag te zitteD. De wet zal zich altijd met de arbeiders bezig houden. Wie is de wetgever De dnbbeltjes. De politiek is juist de groote twistappel ge worden in de arbeidersorganisatie. Ten slotte zegt hij, wie de macht in handen beeft kan die macht gebruiken en ook misbruiken. Het volk, zegt meD, moet daarop zeil letten, doch spr. zou willon vragen of het voik in het algemeen zelfstandig kan oordeelen. Do heer Polak antwoordt, dat hij uit het betoog van den debater niet wijs is kannen worden. Het schijnt, dat hij iets gezegd heeft om maar wat te willen zeggen. Verder zegt hij, dal de soc.-dem. geen beloften doen, doch de arbeiders alleen opwekken om zelf hunne belan gen te behartigen. Wat de opmerking over de caricatnren betrett, meent hij dat de heer G., consequent redeneerend, alle critiek der openbare meening ook zou afkeuren. Dat de politiek als twistappel is geworpen in de vak verenigingen ontkent hij. Tien jaar geleden was de poli tiek de hoofdzaak in de vakorganisatie. Do scheiding is gekomen door de anti-pol tieke strooming, door de anar chisten. En al ware het ju st, een twistappel brengt juist do wereld vooruit; dat blijkt uit de geschiedenis. Vol gens dtn debater zon men dns ook geen twistappel mogen werpen in de maatschappij, dan was elke strijd totaal veroordeeld. Een dergelijke redeneering vindt hij belache lijk. Omtrent de laatste conclusie van den heer G. merkt bij op, dat een groot deel van het volk dom is, doch dat dit ook gezegd kan worden van de bourgeoisie. Maar dat is do schuld van het volk niet. Hij vindt bot bespot telijk dergelijke redeneeringeu te hooren nit den mond van een arbeider, doch tot dergelijke dwaze argumenten vervallen ten slotte de anti-politiekers. De heer Groebe protesteert tegen de wijze, waarop de heer Polak hem heeft geantwoord en zegt, dat deze niet het recht heeft om zonder bewijs iemand te belee digen, die zijn meening zegt. Juist van den heer Polak had hij dat nooit verwacht. Met een woord tot opwekking voor den verkiezingsstrijdj sluit de voorzitter de vergadering, die matig bezocht was. 's Gravenhage. 23 April. TWEEDE KAMER. Art. 102 militiewet (aflevering lotelingen in Maart der ter volledige oefening ingelijfdeu en tusschen 15 Mei en 15 Juni der viermaanders) werd aangenomen, na verwerping met 52 tegen 13 stemmen van het door den heer Troelstra overgenomen amendementVerhey, om alle lotelingen in Maart intelijven, waardoor de vier maanders 's winters zouden geoefend en zomeroefeningen voor hen zonden worden voorkomen. Een voorstel-Troelstra, om terngtekomen op de beslissing aangaande art. 120, betreffende de bestemming der viermaanders, werd ver worpen met 57 tegen 5 stemmen. §chagen. De geringe opkomst van publiek, voor namelijk veroorzaakt door gebrek aan publiciteit, noopte do heeren vau Knijkhoff en Henri Polak de politieke voordracht alhier uit te stellen tot Zaterdag a.s. Den 21 waren niet meer dan een twintig measchen iu de zaal. De verklaringen van den heer Fokker aan de alge vaardigden der afdeelicg Schagen van het Nederl. On- derw. Genootschap, gegeven in zake onderwijsvraag stukken, zijn van dien aard geweest, dat van onderwij zerszijde zijn candidatuur eer bestrijding dan medewerking kan ondervinden. De heer Fokker verklaarde onder meer, dat onderwijs-rijkszaak in geen geval ondersteuning bij hem zou kunnen vinden daarom was hy tegen de bekende voorstellen »Schagen", bij wier aanneming hij de eerste stappen gegeven achtte in de richting onder- wijs-rijkszaak. Schagen. Den 21 had in het lokaal »De Beurs" alhier de jaarlijksche tentoonstelling plaats van teeke- ningen, vervaardigd door de leerlingen der winter-tee- kenschool van de Vereeniging tot bevordering der bouw kunst voor Schagen en omstreken. Vele der teekeningen getuigden van het degelijk onderwys, dat door de heeren F. J. Gielen en J. Roggeveen Wz. was gegeven aan de 14 leerlingen voor handteekenen en de 17 voor bouw kundig teekenen. Aan onderscheidene leerlingen werd een prijs nitgereikt voor het geleverde werk en den be toonden ijver. Door den oud-leerling J. Vlaming was een zeer fraaie teekening ter opluistering ingezonden. De rekening der vereeniging wees eene oatvangst aan van f 407.82 bij eene uitgaaf van f 255 84; batig saldo f 151.98. Pogingen zullen worden aangewend ten einde het steeds verminderend ledental weer te vermeerderen. De zoo nuttige instelling verdient ook voorzeker meer waardeering en meer steun. Het Noordholl. Koffiehuis was in den middag van den 21 bezet met een aandachtig publiek. De gratis-voorstel ling van »De schcone slaapster in het bosch", onlangs een paar malen voor grooteren gegeven, was nn voor de kinderen der openbare en parochiale scholen. De kleinen amuseerden zich kostelijk en de heer Roep verdient be paald den dank van velen voor de bereidwilligheid waarmee hij gehoor gaf aan het verzoek deze gratis voorstelling te schenken. Cursus voor land- en tuinbouw. Den 20 is te Hoorn de land- en tuiubouwenrsus voor den zomer aangevangen, eD werd de eerste les gegeven door de leeraren aan de rijks-winterlandbouw- school te Schagen. Vijf en twintig onderwijzers nemen aan den cursus deel, waaronder zelfs uit Amsterdam. Verkiezingen. De minister van binuenlandsche zaken heeft bepaald, dat de verkiezing voor leden der Tweede Kamer zal plaats hebben op dinsdag, 4 Juni, de stemming, zoo noodig, op vrijdag, 14 Juni, en de herstemming, indien die noodzakelijk is, op donderdag, den 27 Juni 1901. De liberale kiesvereeniging te O n d en d ij k dis trict Hoorn heeft met algemeene stemmen candidaat gesteld het aftredende lid, den heet P. B. J. Ferf. Statenverkiezing. Iu hot district Hoorn zijn voor de Staten can didaat gesteld de heeren A. E. Zimmerman, burgemees ter van Hoorn (aftredend lid) en J. J. Winkel, burge meester van Nibbixwoud (vac. T. Slagter) door de lib. kiesvereeniging Hauwerten de heeren A. E. Zimmerman en G. Wonder te Hoorn door de lib. kiesvereenigingen te Berkhout en Ondendijk. Diploma Pianostemmer. Het jaarlijissch examen ter verkrijging van het Diploma van de Maatschappij ter bevordering dor toon kunst, had den 18 en 19 April te Utrecht plaats. De examen commissie bestond uit de heeren R. Hol, te Utrecht; Dan. de Lange, te Amsterdam; Chr. F. Rijken, te 's-Graven- hage; L. J. F. Duwaer, te Amsterdam en Andr. L. Krom, to Utrecht; van de 9 candidaten is slechts één geslaagd, de heer L. W. Wijnberg, te Amsterdam. Te Edam is tot hoofdingeland van „De Zee vang" gekozen de heer J. de Boer J.W.zn. Tot bestnurslid der banne Scharwoude is benoemd de heer T. Peereboom. ISarnum In Nederland. Men schrijft aan het »N. v. d. D.": Barnum's wereldberoemd »World Show" met ruim 60 waggons zal binnenkort uit Duitschland over Nieuwe- scbans ons land bezoeken. Een trein met complete druk kerij reist het gehoel vooruit om reclame te maken. Slechts één dag zal te Groningen worden gespeeld, den volgenden dag te Leeuwarden en zoo vervolgens het land door, zonder één dag te verliezen. Harlngcarspel. De Amajaba-collecteonlangs in deze gemeente gehouden, heeft f 31.50 opgebracht. De commissiën tot wering van schoolverzuim in deze gemeente hebben de fnnctiën onderling als volgt ver deeld te Kerkbuurt: voor itter de heer J. Burger, secretaris de heer A. Blad te Dirkshorn, voorzitter de heer E. Meijer Drees secretaris de heer A. Hoogland. Naar aanleiding van een verzoek door de iandbouw- eu handelsvereniging „Nieuw leven" tot het bestuur van den polder Heer-Hugowaard gericht om door middel eenér sluis in den Hasselaarsweg de polders Panne keet en Middelpolder met elkaar in gemeenschap te stellen, en daardoor voor vele landbouwers de gelegenheid open te stellen, om per vaartuig nabij het station Noord- Seharwonde te kunnen komen heeft genoemd bestaar besloten, eene proef te nemen met het opeustelloa van de pomp, welke de scheiding tusschen beide genoemde polders vormt. Een voorloopig onderzoek schijnt het bestuur tot het vermoeden te hebben gebracht, dat het mogelijk zal zijn de beide polders te doen ineensmelten. Met goed gevolg is dit ook geschied met Middelpolder ou Berkmeerpolder. Nn de scheiding tnsschen Pannekeet en Middelpolder wordt opgeheven, is het leggen van eene brug in den Hasselaarsweg voldoende om de doorvaart naar het sta tion Noord-Seharwonde open te stellen. De groote uitbreiding, welke do groententeolt vooral in het Noorden des polders ondergaat, de stijging der landprijzen en de grootere zorg, welke door de landbouwers zelf aan hunne slooten wordt besteed, zijn oorzaken, welke het polderbestuur meer aandacht doen schenken aan de verzoekschriften der Vereeniging. (N. v/d. D.) Overreden. Te Schoten werd den 17 een pas uit hot Rijks opvoedingsgesticht te Alkmaar ontslagen verpleegde, door de stoomtram HaarlemAlkmaar overreden. Beide beetien werden hem afgereden, zoodat bij in hoogst zor- gelijken toestand werd overgebracht naar het gasthuis te Haarlem. Haringcarspel. Ons bericht omtrent de verdeeling der fnnctiën door de commits ën tot wering van school verzuim alhier, was niet volledigdaaraan behoorde nog toegevoegd te worden, dat van de commissie te Waarland voorzitter is de heer Jb. Krabman, en secretaris de heer D. Plaatsman. Tot secretaris-penningmeester van den polder Speketer is terkozen de heer D. Plaatsman. Een 20 jarig boerenknecht reed in do Weere met een »driewielde" kar, toen het paard op hol sloeg. Hij werd er afgeslingerd tegen een boom en bleef op de plaats dood.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3