50. Honderd en derde jaargang» 1901. TRIJD AG 26 APRIL. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALKHAARSCRE COURANT Deze Courant wordt Binsdag-, Bonderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t 0,80franco door het geheele rjjk ff 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentlen Per regel f 0,15, Grcote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Vclefoonnummer 3. CHINA. Hoezeer de vredesonderhandelingen, op het bagatel van de schadeloosstellingen na, tot zulke gunstige resultaten geleid hebben, ziet 't er nog zeer weinig naar uit, dat de Europeesche troepen eerstdaags huis waarts zullen kunnen keeren. Thans hebben de Engelsch- Indische troepen, die van Sjan-hai-kwan uitgezonden waren om een bende Boxers uiteen te drijven, een nederlaag ge leden. De Boxers vielen de Cipayers aan, en dreven hen na een hevig gevecht terug na den commandant der Engelschen gedood en een groot aantal mindeien gewond te hebben. Bovendien meldt de »Daily News'', dat de Chineesche generaal Teng-set-sai met 6000 man infanterie en 2000 man cavalerie, die goed gewapend en gedisciplineerd zijn, is gezien op marsch naar Sin-gan-foe, waar het Hof verblijf houdt. Het is niet bekend met welk doel de generaal zich daarheen begeeften juist dit maakt deze troepenbe weging zoo verdacht bij de autorit-Ren te Peking. DfJITSCHEAND. De Keizer is den 24 te Bonn aan gekomen om de inschrijving van den Kroonprins aan de Universiteit aldaar bij te wonen. De klokken luidden, de bevolking juichte, de rector-magnificus hield een rede op vader en zoon en de studenten riepen hun een geestdriftig »hoch" toe. De eerstvolgende telegrammen zullen dns wel weder een nieuwe redevoering van den Keizer melden, waarover binnen- en buitenland verstomd zal staan. EN ©EI» AN I». De protesten tegen de nieuwe belas tingen worden steeds talrijker en heftiger en dag aan dag ontvangt Hicks-Beach, de minister van financiën, depu tatiën, die ernstige bezwaren tegen de wetten opperen en herziening verzoeken. Wel wat laat begint het volk in te zien, dat de eertijds zoo toegejuichte jingo politiek van Chamberlain het land duur te staan komt, nu het blijkt, dat niet slechts de spaarpenningen van 50 jaar door een oorlog van een paar jaar verzwolgen zijn, maar dat boven dien de eene belasting de andere moet volgen om het steeds grooter wordende tekort (gedurende de laatste 10 weken kostte de oorlog f 2,500,000 per dag 1) te dekken. FRANKRIJK. De »Daily Mail" meldt uit St. Pe tersburg dat de Czaar den Pranschen minister van buitenlandsche zaken Delcassé heeft uitgenoodigd daarheen te komen, ten einde de Chineesche quaestie met hem te bespreken. Frankrijk en Rusland zouden zich vereenigen om dan de andere mogendheden de betaling der oorlogs kosten te garandeeren; dit zou de ontruiming vun Peking bespoedigen, en Rusland de vrije hand laten in Mandsjoerije. XU1D-AFRIKA. Wederom komen er vage tijdin gen dat Botha vrede zou wenschen en dat zijne vrouw, die opnieuw bemiddelaarster zoude zijnzich hoopvol omtrent een spoedig eindigen der vijandelijkheden zou hebben uitgelaten. Men zal wèl doen deze berichten die der Engelsche Regeering in de tegenwoordige belas ting-crisis zeer goed te pas komenmet het grootste wantrouwen te begroeten. IntusBchen wordt van den 23 uit Nauwpoort geseind »De operaties hebben zich op het oogenblik gecon centreerd om Graaf Reinet en Steynsburg. Naar men meent is Kruitzinger in het gebergte ten noordoosten van Steynsburg hij wordt achtervolgd door de colonne van majoor Orewes. Kolonel Haig is in de nabijheid van Pearston waar hij tegen Scheepers en Malan opereert. Er wordt een schermutseling vermeld tusschen Malan en de Victoria-Australiërs. Deze laatsten namen een stelling stormenderhand, na die eerst uren iang beschoten te hebben." ppp verliezen aau Britsche zijde bedroegen één gesneuvelde en vijf gewonden. COLESBERG, 24 April. Er is nog altijd een Boeren- commando in de Zuurbergen dat hoeven plundert. De Britsche troepen verzamelden alle paarden in dit district. ZEERUST, 20 April. Dertig man Yeomanry en een halve compagnie geregelde troepen viel gisteren de Boeren aan. Het gevecht duurde tot donker. De Engelschen leden geen verliezen. Da verliezen der Boeren zijn niet bekend. De Nieuw-Zeelanders beschoten heden de vergaderplaats der Boeren. ©oudmijnen in Schotland. LONDEN, 24 April. Het bericht dat goud ontdekt is in de stad Leitb, eerst met wantrouwen ontvangen, wordt bevestigd. Een kwarts-ader loopt onder de Kingstreet, in noordwestelijke richting, naar het water. De regeeringsexport onderzocht enkele proefjes, die 30 ons per ton geven. De Kroon heeft aanspraak gemaakt op al het goud dat gevonden wordt. Straatmoord te Parijs. Een naaister te Parijs, 39 jaar oud, wandelde met haar zoon, toen zij een oud vriend ontmoette, die vroeger veroordeeld was geweest tot tien maanden gevangenisstraf, omdat hij haar messteken bad toegebracht. Hij sprong op haar toe en bracht haar met een scherp ijzer twee steken in den rug toe. De ongelukkige viel. De zoon, denkende dat zijn moeder gedood was, viel op den moordenaar aan, ontrukte hem zijn wapen en trof hem in het hart, zoodat deel lendeling dood neerviel. De kwetsuren der moeder zijn zonder gevaar. Te Corancez, bij Chartres, is een zesvoudige noord gepleegd. Een landbouwer en zijn vijf kinderen van 4 tot 14 jaren zijn bloedend, verminkt en allen dood, op den vader na, die stervende was, in hunne woning gevonden. Men verdenkt twee landloopers van de misdaad. Er wordt o. a. een som van 1500 fr. vermist. PRETORIA, 24 April. Volgens een ofïicieele opgaaf zijn sinds de laatste opsomming de volgende voordeelen be haald gevangc-n genomen 355 Boeren, buitgemaakt 386 geweren, een twaalfponder Krupp-kanon, 15000 rounds geweerpatronen. Gesneuveld zijn zes Boeren terwijl de Hof berichten. H. M. de Koningin heeft behoudens het vroeger aangekondigde bezoek aan Schwerin geen plan in hot aanstaande seizoen eene buitenlandsche reis te maken. Het »Alg. Hbl." deelt mode, dat H. M. de Koningin aan Haren Gemaal die een groot liefnebber is van boschcultuur en al wat daarmede in verband staat op zijn verjaardag een uitgestrekt stuk heidegrond nabij Apeldoorn ten geschenke heeft gegeven, zijn eerste grond bezitting in Nederland, waar de Prins nu de ontginning naar eigen inzichten zal kunnen leiden. Te Oudenbosch (N.-Br.) is een treurig familie drama afgespeeld. Terwijl de vader ziek te bed lag, kwam de oudste zoon in beschonken toestand tehuis en begon den ouden man zoodanig te tergen, dat deze, buiten zich- zelven van woede, een vnnrtaug greep en den dronken zoon daarmede zoo lang op het hoofd sloeg, dat deze voor dood bleef liggen en thans niet buiten gevaar is. De vauer is naar de gevangenis te Breda overgebracht Te Schiedam heeft een 60-jarige metselaar, in een toestand vau zenuwoverspanning, zich voor de stoom tram geworpen. Dadelijk remde de machinist uit alle macht, maar alvorens hij de tram tot staan had kunnen brengen was deze geheel over den man heengegaan. De man werd zwaar verminkt dood opgenomen. De machi nist verloor nog een oogenblik zijn bewustzijn, maar was spoedig hersteld. Verkiezingen. De liberale kiesvereenigiug „Kiesrecht is kiesplicht'' te Enkhuizen stelde het aftredend Kamerlid, den heer A. Knol, opnieuw candidaat voor de a. s. verkiezingen. De aftredende leden, de heeren Hartkamp te Enkhuizen en Willinge te Hensbroek, zijn de candidaten voor de Prov. Staten, In de mijn Oranje-Nassau te Heerlen had don 20 de mijnwerker Diederen nit Benzerade het ongeluk bjj het ophalen van den ophaalbak met het hoofd bekneld te geraken, zoodat hem dit van den romp werd gerukt. De man was gehuwd en vader van vijf kinderen. Twee andere mijnwerkers werden door neerstortende steenmas sa's de beenen verbrijzeld. (N. R. Ct.) Den 11 is te Hlllegom een fietsrijder door een ander die, achter een stoomtram rijdende, plotseling uitweek, aangereden met dit gevolg, dat hij tegen den achtersten wagen werd geworpen en ernstig aan het hoofd en den mond werd verwond. Drie studenten oefenden zich dezer dagen in het roeien met een giek te Mlelft. Eensklaps kwam een petroleum-motor-schuit aan, en tengevolge van het ver keerde sturen werd de giek letterlijk door midden geva ren. De roeiers, geoefende zwemmers, kwamen onder do motorschuit door, behouden aan den kant. Samenwerking van partijen. Uit Beverwijk meldt men aan de Haarl. Gt: Den 23 hield de anti-revolntionaire partij in dit district een goed bezochte vergadering te Beverwijk, waarin samengaan met de Katholieken als wenschelijk en noodig werd ei kend. De Katholieken, bijzonderen prijs stellende op behond van het district Beverwjjk, zuPen dan omge keerd steun verleenen in audere twijfelachtige districten als Hilversum, Enkhuizen enz. Eene commissie werd benoemd om met het proviciaal comité en den heer Passtoors, Afgevaardigde van Beverwijk, deze zaak nader te regelen en te trachten voor deze hnlp zooveel mogelijk steun terug te erlangen. Barslngerhorn. Het fanfarekorps »de Eendracht te Kolhorn, gaf den 19 eeno goed geslaafde nicvoenug voor kunstlievende leden en geïntroduceerdenin de kolfbaan aldaar. Den 21 werd dezelfde uitvoering gegeven voor het openbaar, tegen entree, welke evenzeer slaagde Ter afwisseling van do muzieknummers werdeu een paar kleine tooneelstukj.-s opgevoerd, welke zeer de lachlust opwekten. In de gemeenten Barsiugerhorn en Wlerlnger- waard is al heel wat jong vee in de weide gezet. De grasvelden zjja met deze mooie dagen zeer vooruitgegaan het overige vee zal, met enkele dagen, voedsel genoeg kunnen vinden. ©raft. In vele huisgezinnen alhier heerschen de mazelen, zoodat de openbare lagere school voor bijna de helft ontvolkt is. Over 't algemeen zijn de mazelen van een goedaardig karakter. Tot hedeu is slechts één kind aan die ziekte gestorven. Brand. Den 20 brak brand nit in de boerderij van B. Suurborg te Kaandam. Een hooiberg met het aanwezige hooi en de koestal brandden bijna geheel af, twee kalve ren kwamen om, het overige vee werd gered. Het aan grenzende woonhuisdat reeds aangetast wasbleef behouden. Oorzaak onbekeud. Alles was verzekerd. Te ©onda is brand ontstaan in de broodfabriek »de Nutrix'', van do heeren Gebr. Van Holst. In minder dan een halfuur lag de geheele fabriek met een aanzien lijken opslag van goederen in de asch. Heerhugowaard. De heer J. G. van Kuijkhof, candidaat der Arbeiderskiesvereeniging te Alkmaar, trad den 23 voor de kiezers alhier op met het onderwerp »De arbeiders en de a s. verkiezingen." Spreker begon met te betoogen, dat niet, zooals in '97, de verkiezings leuze moest zijn auti-clericalisme en anti-protectionisme, maar dat thans gevraagd moest worden voor of tegen de democratie en ging toen na hoeveel van de ver schillende partijen voor de democratie was te verwachten, om vervolgens meer in het bijzonder te bespreken wat het mioisterie-Borgesius ons heeft gegeven waarbij hij vooral de leerplichtwet en het z.g. tuchthuis-ontwerp veroordeelde en opkwam tegen da groote uitgaven van leger en vloot. Nadat nog enkele personen met den spre ker in debat waren getreden word de vergadering door den voorzitter vau genoemde Kiesvereeniging gesloten die daarbij en, zeker met reden, zijne teleurstelling uit sprak over de geringe opkomstwant inderdaad bleek er, vooral ook bij de arbeiders zelf nog weinig belang stelling te bestaan. Nederland en de Zuld-Afrlkaansche Republieken. Mevrouw Waszklewicz heeft het volgende schrijven ontvangen van Staatspresident Kruger, gedagteekend Hil versum, villa Oasa Cara, 16 April i90l. MevrouwIk heb met innige satisfactie keDnis ge nomen van uw vele en velerlei bemoeiingen ten gunste van de belangen der beide Republieken en van haar zwaar beproefde bevolking, nog steeds strijdend voor het behoud harer vrijheid en onaf hankeiijkheid. »Niet het miust aangenaam is mij uw voortdurend en volhardend streven tot het bijeenzamelon van fondsen, waaraan zoo zeer behoefte bestaat tot leniging van den groeten nood en ellende waarin nog steeds duizenden verkeeren. »Ik breng u, met uw edele medewerkers, en al degenen die op zoo hartelijke wijze blijk hebben gegeven van bun groote offervaardigheid en sympathie mijn bijzon deren dank. »Moge nw werk verder gezegend zijn." Spoorwegongeluk. Den 23 is een trein vau Stavoren bij het binnen- loopen op het emplacement te Leeuwarden ontspoord. Het middelste A B rjjtuig is omgekanteld, de achterste rijtuigen werden in de grint gestuit. Acht reizigers zijn gekwetst, vijf mot lichte kneuzingen en schrammen. Vau de drie anderen kreeg de heer H. Visser uit Sneek een voetwond doch kon na aan het station te zijn verbonden, weer vertrekkenverder dr. Herzberger van Sneek lichte hand- en hoofdwond. Mej. Visser nit Lemmer is ernstig aan de geheele rechter zjjde gekwetst en heeft inwendige kneuzingen bekomen. Allen zijn in het bureau van den chef verbonden, doch mej. Visser is naar het Stadsziekenhuis overge bracht. Onmiddellijk werd door eenige geneeskundigen hnlp verschaft. De weg werd licht beschadigd en de treinenloop ondervond eenige vertraging. Te Schiedam is een 13-jarige knaap doodelijk getroffen door een pak touw, ongeveer 100 kilo zwaar, dat in het pakhuis van een uitdrager aan de Vlaardinger- straat door een luik naar beneden werd geworpen, juist toen hij daaronder was. Bewusteloos werd hij naar het Ziekenhuis gebracht, waar bij spoedig overleed. ScUagen. Den 23 werd alhier door den bisschop van Haarlem het nieuwe altaar in de r. k. kerk gewijd. De schenker, de heer C. N. Vlaming, deed daarbij dienst als »opperman". Do kerk was geheel gevuld met tal van belangstellenden en nieuwsgierigen. De heer Vlaming, die dien dag 40 jaar getrouwd was, schonk den armen, zoowel katholieken als andersdenkenden en den weezen en ver pleegden iu bet gereformeerd oude mannen- en vrouwen huis meer dan f 200 aan bons voor levensbehoeften, enz. Tal van geschenken en gelukwenschen van vele zijden maakten den dag voor den jabdaris en de zynen mede tot een der schoonste in zijn leven. Van vele huizen wapperde zoowel 'voor het aanwezig zijn van den bisschop als voor den heer Vlaming de nedorlandsche driekleur. Onze partjjgenoot Van der Veer, nit Londen zoo meldt het socialistische orgaan »H et V o 1 k"schrijft ons, dat zijn vronw en hij in den aanvang van Augus tus met een groot gezelschap Engelschen, socialis ten socialistisch gezinden en oorlogstegenstauders, een reis naar en door Holland komen magen. Zij zullen onge veer 12 dagen in hot land vertoeven en Middelburg,

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1