No. 51. Berate blad. Honderd en derde jaargang» 1901. ZONDAG 28 APRIL. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. a. C. KRAMER b. P. HOOGLAND c. K. HOPMAN. De Oorlog in Zuid-Afrika. ALRMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer r 3. Pr|js der gewone advertentlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van '22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter kannis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der personeeio belasting, No. 5, voor het dienstjaar 1901 executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 26 April 1901 dat ieder verplicht is zijn aanslag op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Hot Hoofd van het Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 27 April 1901. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door a. SOPHIE MARIA KRAMER, kasteleines alhier, b. D. HOMMA wonende te Breukelen en c. W. HOPMAN melkverkooper alhier tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein onderscheidenlijk in het perceel a. aan de Bouttilstraat (Kaasmarkt), b. aan den Omval, No. 36, en c. aan de Gedempte Nieuwesloot No. 42, welke vergnnningen thans ten name staan van Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 27 April 1901. C. D. DONATH, Secretaris. en CHINA. Onmiddellijk na de nederlaag der Engelscb- Indische troepen, in ons vorig nummer gemeld, is een inter nationale troep6nmaebt van 800 man uitgetrokken nit Sjan hai-kwan om de opstandelingen te tachtigen. Zij ontmoette de Boxers, in grooten getale in het gevecht werden 50 Chineezen en aan de andere zijde 6 Engel- schen, 2 Japanners en een Franschman gedood. De Boxers vluchtten naar het bergland, dicht achter volgd door de internationale macht. Het lijk van majoor Browning is gevonden. De «Morning Post" verneemt uit Sjanghai dat een alge meene opstand in het Yangtse-gebied tegen Mei of Juni wordt verwacht. De Engelschen hebben bun troepen van dat gebied teruggetrokken; Frankrijk iser op"! oogenblik sterker vertegenwoordigd. BBMJBIiANïD. De «Standard" weet uit Pretoria te melden dat Baden-Powell terugkeert, na het bevel als hoofd der Zuid-Afrikaansche politie te hebben neergelegd. Aan het ministerie van Oorlog weet men niets van die be richt, maar de ambtenaren zeggen, dat vermoedelijk Baden- Powell eenigen tijd verlof neemt. Onder bet vijfde bataillon van een Ierse regiment Munster fuseliers, dat in het fort Carlisle bij Cork in garni zoen ligt, schijnt een ernstige muiterij t0 zÜn uitgebroken. Ondanks de vermaningen der officieren weigerden de sol daten zich naar de kazernes te begeven. Hnn zijn de wapens ontnomen, maar hun oproerige houding wekt eenige bezorgdheid. BIJSIiAAD. De Czaar zou wederom nieuwe plannen voor een vredesconferentie hebben, waartoe ditmaal echter niet de vertegenwoordigers der mogendheden, doch de vorsteu zelveuitgenoodigd zouden worden. Wat een buiten kansje voor den Duitschen keizer om zich onder een zoo uitgezocht gehoor eens extra te laten hooren De beteekenis dezer kouingsbiieenkomst, die te Kopen hagen zou worden gehouden, zou ongeveer eenzelfde zijn als die dei Vredesconferentie; de Czaar moet de meening toegedaan zijn, dat een onderlinge bespreking tnsschen de verschillende vorsten van een aantal internationale quaes- ties, waarbij elk dei aanwezigen op verschillende wijze geïnteresseerd is, een gunstig resultaat zou kunnen hebben. Reeds zou links en rechts gepolst zijn, hoe eventueel het plan zou worden opgenomenmislukken deze pol singen, zoo zal waarschijnlijk wel niets meer omtrent, de vorstenconferentie gehoord worden ZlIIV-AFHIHA. De «Times'' verneemt uit Roos senekal van 23 dezer, dat deze plaats, tot kort geleden de zetel van de Boerenregeering, met Schalk Burger aan het hoofd, don 22 door kolonel Pulteney bezet is. L)« landdrost en vijftig man gaven zich over sedert hebben zich nog 50 anderen overgegeven. Uok verneemt dit blad, dat Bloods zijn hoofdkwartier op 20 dezer heeft gevestigd te Blinkwater. Generaal Viljoen is met een commando dat op 500 man wordt geschat, zuidwaarts gegaan door het dal der Staalpoort,-rivier, met achterlating van wagens en na een bjj Colenso veroverden vijftienpondor te hebben vernield, j benevens een Kruppkanon en 22 kisten ammunitie. Een I pompon en twee maxims nam hij mede. Uit Vredefortroad verneemt de „Times" van 22 dezer, dat generaal Elliott's bereden divisie met de kolonels Delisle en Bethune en generaal Broadwood naar den spoorweg zijn teruggekeerd na het noordwestelijk deel van den Oranje-Vrijstaat, te hebben «schoongeveegd." De Wet was te Parijs eenige dagen vóór het door Bethune bezet werd. Hij had eeu klein aantal volgers. Na een hevige speech te hebben afgestoken tegen da Engelschen verliet hij Villiersdorp. Elliott's divisie heelt weinig bereikt. De tegenwoor digheid van den vijand wordt overal gevoeld. De Boereu namen de voorhoede der Prince of Wales lichte cavalarie en een piket woudloopers gevangen. Een groote hoeveel heid vee en vele Boerengezinnen zijn «binnengehaald". Intusschen blijkt, uit do verliezeniijstdat in een ge vecht tasschen Brandspruit en Klerksdorp op 22 dezer 2 soldaten zijn gedood, 3 gewond en een luitenant en 7 man zijn gevangen genomen. Voorts dat een luitenant van de Goldstream Guards en verscheidene yeomen op dienzelfden dag zijn gewond bij Pearstown in de Kaap kolonie. Uit Kaapstad wordt vau den 25 gemeld dat 480 gevallen van pest zijn voorgekomen, waarvan 195 mat doodelijken afloop. Het schijnt dat in East-Londen en in Oranje-rivierstation besmette ratten zijn gevonden. Vreeselijke ontploffing. In de chemische fabriek «Electron" te Griesheim (bij Frankfort) heatü den '25 een ontploffing plaats gehad, die, voor zoover men tot dusver weet, 20 25 menschen het leven heeft gekost. Het aantal gewonden bedraagt vermoedelijk 35, terwijl 150 personen licht gewond zijn. De ontploffing ontstond door eeu brand in de afdeeling waar granaten met zwavel, salpeter en karbolznur gevuld worden. Terwijl de vrijwillige brandweer en de andere werklieden m«t blusschen bezig waren., ontstonden twee geweldige ontploffingen van picrine-znur, die zoo hevig waren, dat ze te Fran fort werden gehoord. De brand sloeg over op de fabriek Schwanheim aan de andere zijde van den Main. Daar men voor nog verdere ontploffingen vreest, is der bevolking van Griesheim aangezegd, het gehucht te ontruimen. De bevolking zal, voor zoover zij niet m Frankfort onderkomen kan vinden, vooreerst in het vrije veld overnachten. Uit Frankfort seint men nader, dat den 26 's avonds om halt elf te Griesheim het sein gegeven werd, dat alle inwoners en personen die zich er ophielden, het gehucht moesten verlaten, omdat een ontploffing van de groote ben- zinehonders, te wachteu stond.Ook de brandweer en mili tairen, d.e met het reddingswerk bezig waren, verlieten de plaats des on beits. Het spoor wegverKeer tnsschen Griesheim, Frankfort en tLöehst is gestaakt. De meeste inwoners vluchtten, door een panischen schrik bevangen, naar Frankfort. Een later telegram behelst bet. volgende: Vannacht om 3 uur had eene nieuwe ontploffing plaats, die, «ank aan de getroffen maatregelen, geen persoonlijke ongelukken veroorzaakte. De ontploffiug van den beazinehouder, die 500.000 liters benzine bevat, welke iu den ochtend ver wacht werd, had des middags om één uur nog niet plaats gehad. Bij de paniek zijn vrouwen en kinderen onder den voet geraakt. Het voortdurende gevaar voor ontploffingen en de om vang van den puinhoop bemoeilijken het biussehings- en en reddingwerk ten zeerste. (Haarl. Ct.) De vijfvoudige moord te Govancez. De vreeselijke moordzaak te Oovaucez in Beauce, waar vijf kmdoreu vermoord en de vader bewusteloos en uit verschillende wonden bloedende, in hetzelfde vertrok werden gevonden, heeft een onverwachte wending geno men. Men had vermoeden, dat twee landloopers de daders waren, doch verschillende omstandigheden hebben er toe geleid, den vader zelf gevangen te nemen. De gevaugene ontkent alle schuld. De ontsteltenis in het dorp waar de vader der Briète zeer geacht is, moet zeer groot zijn de begravenis der vyf kinderen heeft reeds plaats gehad. Ben hoffelijk spoorwegbestuur, De Michigansche Spoorweg-Maatschappij heeft bij een harer voornaamste stations eene bloemkweekerij gevestigd, met behulp waarvan doorreizende dames door een daarmee belast beambte van bloemen zullen worden voorzien. De man zal van rijtuig tot rijtuig gaan en, zegt zijn reglement, «een ruiker op de knieën of in de hand van elke reizigster plaatsen." De hond, die aan 't Waterloo-station te L o n d e n als collectant voor verschillende instellingen van liefda digheid dienst deed en een 6000 gulden bijeengezameld had, is dezer dagen gestorven. BARKLY-EAST, 25 April. Het deel vau Kruitzingers commando dat den trein bij Molteno vernielde verloor 1 doode en 4 gewonden, waaronder luitenant Mrijers die gevaarlijk werd gewonden Sauer van Oradocx. De invallers verloren 30 paarden, die buitgemaakt of gewond werden en lieten een hoeveelheid tuigen achter. De vijand ontsnapte gedurende den nacht, maar wordt achtervolgd; hij wordt niet geho pen door de Hollanders in die streek. LONDEN 27 April. Lord Kitchener seint uit Pre toria van 26 dezer De colonnes rapporteeren verdere Boeren verliezen, be dragende 12 gesneuveld 20 gewond 47 krijgsvangen 52 die zich hebben overgegeven. Verder hebben 20 Imperial Bushmen gisteren ten zuidoosten van de Commissiedrift over de Olifantsrivier commandant Schroeder en 41 Boeren gevangen genomen, met 1 maxim paarden muilenwagens en een aan zienlijke hoeveelheid munitie. De Bushmen hadden de Boeren vóór het aanbreken van den dag omsingeld kropen nader en begonnen a bout portant te vnren waarop de Boeren zich terstond overgaven. Een tweede dépêche van lord Kitchener luidt In aanvulling van mijn telegram Kitchener van Paar- denplaats, dat hij 4 Boeren heeft gedood, 180 gevangen genomen en 3000 stuks rnndvee 6000 schapen en vele wagens buit gemaakt. Hensbroek. In de vergadeiing van de commisie tot wering van schoolverzuim, zijn tot bestuursleden gekozen de heeren J. Bolkesteio, voorzitter en O. Visser, secretaris. iSarsingerhorn. Te K o 1 h o r n zal dit jaar weder eene Eloraiia-tentoonstelling worden eehouden. Bloemstekjes en plantjes zullen met enkele weken wor den uitgereikt en wei aan onvermogenden geheel gratis. In den polder Waard en Groet staat de karwei dit jaar zeer best. Dit gewas heeft van de vorst niets geleden, en staat meer belovend dan het vorig jaar. Ook de andere wintergewassen staau er goed bij. In een den '20 gebonden Nuts vergadering, depar tement K o 1 h o r n werden als afgevaardigden naar de algemeene vergadering gekozen de heeren E. Kinijver en D8. van Meurs en als plaatsvervangers de heeren K. Breebaart en A. Droog. Professor van Iterson f. Te Leiden is deu 25 vrjj plotseling overleden prof. dr. J. E. van Iterson, hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde en rector-magnificus van de Rijks-Universiteit aldaar. Wel was prof. Van Iterson reeds eenigen tijd ongesteld, maar in de laatste dagen beterende, zoodat zijn dood onverwacht kwam. De overledene bereikte den ouderdom van 58 jaar. Amsterdam's nieuwe burgemeester. Naar met zekerheid gemeld wordt is de heer mr. W. F. van Leeuwen, wethouder van Financiën te Amsterdam, door de Regeering gepolst of hij eene eveu- tueele benoeming tot burgemeester zou aannemen. De heer van Leeuwen heeft hierop bevestigend geant woord, zoodat zijne benoeming binnenkort te verwachten is. Gasontploffing. In eene woning in de Prmses-Mariestraat te 's-Graven- hage neeft een gasontploffing plaats gehad. Een man heeft daarbij ernstige verwondingen bekomen. Zijn geheeie gelaat is verbrand, maar de oogen zijn gelukkig gespaard geblevenzoodat hij het gezichtsvermogen niet heeft verloren. Hoe het ongeluk is ontstaan weet men op dit oogenblik nog niet juist. Men vermoedt dat het is geschied by het nazien van de gasleiding in de woning, waarin werkzaam heden voor do verhuizing worden verricht. De ISoterwet. In verband met de bepalingen der boterwet heeft de directeur-generaal der posterijen en telegraphie voor geschreven, dat zoodra zich de boterinspecteor of een der botervisitems bij een der postkantoren postrijtnigen, enz. tot het uitoefenen van zijn lunctiën aanmeldt, waartoe hij zich bij den hoogst in lang aanwezendeu ambtenaar ot beambte behoort te legitimeeren, hem de verlangde toegang zal worden verleend en hij in staat zal worden gesteld zyn onderzoek te volbrengen. Bij dat onderzoek moet den botei inspecteur of botervisitenr desverlangd de noodige hnlp verleend worden, in zooverre dit kan geschieden zonder dat de dienst of de verzending der goederen daardoor eenige vertraging ondervindt. Vfscbteelf. Uit Spaarndam schrijft men dat de vischteelt in de fortificatiegrachten als mislukt, moet beschouwd worden. Nu de grachten geheel zijn drooggemalen, zijn nog slech ts vijftien karpers en ongeveer 250 kilogram gewoua visch gevangen. Van de 15U0 forelion is das geen enkele en van de 900 Gallicische karpers zijn slechts 35 weer gevonden. Statenverkiezing. De Politieke Kiesvereeniging «Vrijheid", voor Lan- gedijk en St. Pankias stelde in zijne vurgadoting van den 25 tot eaididateu voor leden uer Piovinciale Staten voor het kiesdistrict Sch igeu gekozen de beide aftredende leden, de heeren L. v. d. Vijzel, St. Pankras en P. Won der Az., Heerhugowaatd. ©Lustenburg. Den 29 zal heer P. B. J. Ferf, lid der Tweede Kamer, voor de Prof. Kiesvereening te Ursern, eeu lezing honden, in het lokaal van den heer H. Tnijn, alhier.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1