Verdrongen No. 51. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. 1901c ZONDAG 28 APRIL. bevonden Voorwerpen. FEÜILLETON. Nederland. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Novelle van DEB0RA VAN DE VELDE. ALK1IAARSGHË COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1 0,§0 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer i 3. Prtys der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COSTER en ZOON. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen des morgens tusschen 9 en 12 uur Een rol behangselpapier, een latijnsch boekje, een houten knop, een gouden oorbelletje, eenige schoppen, een gonden oorbel, een portemonnaie, een gordijn, eenige loten der gehouden Paaschtentoonstelling, een rozekrans, een paar witte kousen, een konijn, een rozekrans, een servet, een hondenhalsbandje, een handschoen, een portemonnaie, een mestvork, een spiraalboor en een kindersehoent.je. Alkmaar, De Commissaris van Politie, 26 April 1901. S. M. S. MODDERMAN Jr. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie zijn gelegd de aan hen ingediende verzoeken, met de bijlagen, van G. J. DIKKEBOOM om vergunning tot het oprichten van een bakkersoven, in het perceel aan de Nieuw- poortslaan, wijk E no. 92, en dat op Donderdag 9 Mei 1901, 's middags te twaalf uurten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrich tingen bezwaren in te dienen Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 25 Apr. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Treinbotsing van pelgrims naar Uourdes. In het station Portet-Saint-Simon, op 12 kilometer van Toulouse is een trein met pelgrims die op weg waren naar Lonrdes om herstel van hnn kwalen te zoeken, door een locomotief aangereden er zijn 6 slachtoffers van het ongeluk twee doodeu en vier gewonden. Een wondcr-elk. Te Eppelhorn bij Trier, staat een eik, die zeer zeker mag gerekend wo den tot de wonderen van onzen tijdalthans wat Europa betreftwant in Amerika vooral in Oaliforniö ziju dorgelijke boornen geen zeld zaamheid. Bedoelde eik te Eppelhorn dan, heeft, naar berekening van deskundigen den eerbiedwaardigen leeftijd van 600 jaren. De thans gepensioneerde burgervader van het aar dige dorp de heer E. Schwau, wist met heel veel moeite van den in zijne gemeente gigantischen boom een in richting te maken die om hare eigenaardigheid bezoekers lokt van heinde en ver. Om den rensachtigea stam van den boom liet de bur- gemeester-boomkweeker een flinke, breede trap maken en op de verschillende dikke tabken allerlei inrichtingen bonwen. Zoo vindt men op een der tabben een goed ingerichte restauratieeen balkon is op een tweede tak terwijl men van het platvorm op den top des booms een schoon vergezicht heeft over het omliggende land schap. Niet minder dan 400 menschen kunnen zich tegelijker- i) »Maar wezenlijk, van Dalen, het is toch de beste maatregel, dat ik het kind medeneem. Als zuster van je vrouw, ben ik er toch do naaste toe, en zal beter voor het wichtje zorgen dan eene vreemde. Wij hebben immers zelf geen kinderen ge knnt er op aan, dat van Vleuten van deze kleine evenveel houden zal, of het zijn eigen kind is, en ge knnt zoo vaak als ge wilt, overkomen om je lieveling te zien. Ik geloof, dat Annet als ze nog spreken kon, er zelf op aan zou dringen, dat ge aan mijn wensch gehoor gaaft, en mij haar dochtertje afstondt." De jonge man, die, met het hoofd op de hand geleund, in moedelooze houding dit betoog had aangehoord, znchtte diep, en zei met matte stem »Het is mogelijk, dat ge gelijk hebt, Louise, maar och, ge weet niet, hoe zwaar het mij valt, nu Annet van mij is heengegaan, ook het kind, dat zij het leven gaf, te moeten missen, en alleen, geheel alleen achter te blijven. Als ik iemand vinden kon, die geschiktheid bezat, een klein kindje op te voeden, dan hield ik het zoo gaarne bij mij het schijnt mij toe, dat het mij vertroosten zou als ik het kleine gezichtje telkens kon zien, en de eerste blanken van de lipjes opvangen. Ocb, het is zoo hard, zoo hard »Nu, dwingen kan ik je niet, ge hebt als vader recht op je kind niemand kau je natuurlijk beletten, het welzijn van het schaapje voor je eigen genoegen op te offeren Intusschen moet ge dan spoedig een besluit nemen, en zorgen, dat ge de gewenschte hnlp krijgt, wijl ik niet langer bier kan blijven, en mijn man aan zijn lot overlateu. In den brief, dien ik hedenmorgen ont ving, drong hij er op aan, dat ik zoo gauw mogelijk thuis zon komen. Als ge dus halsstarrig blijft weigeren kan ik er niets meer aan doen doch ik vind het on tijd vermaken op dezen wonder-eik, die, wij hebben het reeds gezegd, van heinde en ver bezoekers trekt. Voor vele plattelands-burgemeesters ligt er op dit gebied hier te lande nog een onbewerkt terrein en velen zonden zich op die manier verdienstelijk kannen maken. (Landboaw-Weekblad Wederom wil de Amerikaansche Regeering een deel van het „Indlanengebled" voor den landbouw openstellen en wel Kiowa, hetwelk in 18750 stukken van 160 »acres" verdeeld wordt en in September onder de liefhebbers zal worden verloot. Men hoopte hiermee de woeste tooneelen en vechtpartijen, die andera om dergelijk land plaats hebben, te voorkomen. Reeds nu ziju er dui zenden aan de grens van genoemd gebied samengeschoold om er op 't eerste toeken op aan te vallen. Een vorstelijke wieg. De wieg, die de stad Rome voorde verwachte spruit van het Italiaansche vorstenpaar zal aanbieden, moet esn waar kunstwerk zijn. Op een lichte zuil van massief brons verheft zich een vergald beeld dat de stad Rome voorstelt. Midden op de zuil is een gevleugelde genius aangebracht, die het wapenschild van Savoie draagt. Da wieg zelf is van massief zilver, versierd met schilden met de wapens der kwartieren van Rome. Een doelmatig werktuig. Een paar bouwers in Anna Paulowna gebruiken thans eene zaaimachine, die weer een duidelijk getuigenis aflegt van den vooruitgang op het gebied van landbouw werktuigen. Met die machine kan men twee vvrnehten", b.v. erwten en karwij, tegelijk zaaien. Niet alleen, dat dit de helft bekort op den tijd, doch ook wordt er nauw keuriger mee gezaaidwat later weer een voordeel geeft bij het wieden. Deze machine, door de firma Massée te Goes verbeterd en geleverd, werkt uitstekend. Gevaarlijk speelgoed. De Amsterdamsche straatjeugd speelt in den laat- sten tijd met een werktuig, waarmede scherpe papier spitsjes worden weggeschoten. Aan den Amstel trof een jongen een meisje met zulk een papierspitsje iu het rechteroog. Men vreest dat het oog verloren is. En op de brug voor de Stadsbelt schoot een jongen een paard tegen den kop Het paard sloeg op hol. Do h0stnurder werd van den bok geslingerd en brak een arm. Het paard werd door eenige dijkwerkers ge grepen. De jongen helaas niet. (Haarl. Ct.) Godsdienstoefening. Godsdienstwaanzin had te Keste>en dezer dagen bijna een offer geëischt. De »N. A. Ct." deelt daarom trent mede Een 30-jarig schilder en zijne vrouw behooren tot een godsdienstige secte, waarvan de »apostei" te Nijmegen woont. In den laatsten tijd bracht deze meermalen een bezoek aan zijn sjongeren". Een pleizierreis was het niet de laatste maal werd hij aan het station zoo lastig ge vallen, dat de politie tusschenbeide treden moest. MJUiMi—J— 11111111 Mil ■lllll II IIIII verantwoordelijk, dat ge onze goede bedoeling miskent, en je kind liever door vreemden laat verwaarloozen, dan het aan ons afteataau." »Neon, neen, Louise, zoo moogt ge niet spreken", zei de heer van Dalen, »ket geluk van mgn kindje, het pand van mijne lieve overleden vrouw, legt mij na aan het hart. Wolon het zij dan zoo, ik zal er in berusten om er van te scheideu, en mij trachten te troosten met de gedachte dat mijn kleine Jette dan althans de moederzorg niet missen zal. »Zie zoo, na spreekt ge weer als eau verstandig mensch. Ik zal heden nog aan van Vleuten schrijven, dan kan hij mij zondag komen halen. Hij meldde mij dezen morgen, dat er een zéér goede voedster beschikbaar was, een fat soenlijke vrouw wier eigen kindje was gestorven. Wij zullen alles doen om Annette's kind op te kweeken en ge zult ons later dankbaar zijn, voor wat ge thans hard noemt, als Henrietje tot een bloeiend meisje is opgegroeid, en ge in haar bet evenbeeld van hare moeder ziet, ik twijfel niet, of zij zal op Annet gaan gelijken". De heer van Dalen zuchtte en zweeg. Hij was een degelijk, praktisch man, die leetde voor zijn werk, en het ook ge hoopt had te doen voor zijn gezin. Een gelnk, dat nog zóó ver af was, als dat, wat zijne schoonzuster hem voor spiegelde, kon hem nu nog Diet troosten over zijn gemis; maar ofschoon hij veel liever het kind, welker geboorte zijne vrouw hot leven gekost had, bij zich bad gehouden, miste hij de kracht om zijn wil door te zetten, en geschiedde het, dat reods twee dagen, na het hier melde gesprek, mevr. van Vleuten met het meisje de residentie, waar zij woonde, vertrok, en de heer van Dalen eenzaam achterbleef. Had mevrouw van Vleuten' zrch verheugd over hare overwinning, waar zij r om geest van hare over leden zuster te handelen, op ééne zaak had zij daarbij niet gedacht, nl. -dat de eenzaam' laar zwager te drukkend kon worden, en hij, nog ée: -.on jaar verstreken was, in een tweede huwelijk t ergoediug zon zoeken voor wat hij had verloren, en voor wat hem werd ontbonden. Maar wat nog méér dan dit feit op zichzelf de veront- Kort na deze bezoeken openbaarden zich bij het echt paar sporen van zinsverbijstering, die zich uitte in mis handeling van hun kind, een zeer jong wichtje. Aan het lot van geofferd te worden waarvan ernstig sprake was werd het onttrokken door een zuster dsr echtge- nooten, die te Nijmegen woont. De man moet zijn dwa lingen hebben afgezworen, maar de vrouw staat nog steeds onder toezicht. Te Krommenie, heeft in de stoom malerij van den heer B. zekere L. P. het ongeluk gehad tusschen de machines te geraken. De ongelukkige was terstond dood. Hij laat eene vronw met vier nog zeer jonge kin deren achter. Uitgeest. Da gemengde zangvereenigiug sZang en Vriendschap", onder leiding van den heer Th. J. Rol, gaf deze week eene uitvoering in het lokaal »De Ooievaar'', met medewerking van de heeren G. Jonge- jans (viool) en J. Jongejans (cello) van Krommenie. De muzikale voordrachten van deze beide heeren, geaccom pagneerd op de piano door den heer Th. J. Rol, maakten grooten indruk, en verwierven veel bijval, evenals de zang van het koor, dat zijn directeur eer aandeed. Van de zangnommers trokken in 't bijzonder de aandacht »Een zondag op den Alm" van Th. Koschat, en »Uit- noodiging tot den dans" van M. Oesten. Na afloop was er bat, waaraan velen deelnamen. De leerlingen van den dansenrsusdie hier dezen winter gegeven werd door den heer Bongers van Haarlem, gaven den 24 proeven van bekwaamheid, die de aan wezige belangstellenden ten zeerste voldeden, en den on derwijzer tot eer vers rekten. Op aangename wijze werd 't dansen afgewisseld door voordrachten waarvoor de dames en heeren zich veel moeite getroost hadden, zoodat een welverdiend applaus hnn niet onthouden werd. De Wijkscbe Courant van den 24 bevat het volgende Den 21 kwam alhier voor velen het onverwacht en treurig berichtdat de heer A. J. G. A. Verhoeff is overleden. Da heer Verhoeff werd in 1887 benoemd tot notaris alhier en bekleedde dit ambt steeds met nauw gezetheid. Hij was een vraagbaak voor velen en ver leende aan jjmenigeen hnlp. Bedert eenige jaren was de overledene ook kerkvoogd bij de ntd. hervormde gemeente en secretaris penningmeester van de Yereeniging Batavo- Durum. Was zijne gezondheid gedurende de laatste maan den zeer gescboktzijn toestand verergerde steeds, zoodat zijne opneming tot herstel in een gesticht te Culemborg noodzakelijk werd geacht. Het heeft echter niet mogen baten. Op 44jarigen leeftijd ontsliep hij, tot groote droef heid zijner eebtgeuoote en kinderen. Bloemententoonstelling. De bloemententoonstelling van late tulpen, waartoe in de jongstgebouden vergadering der »Voreeniging voor Bloembollencultuur" besloten werd, zal den 14 en 15, 21 en 22 Mei a.s. te Haarlem gehouden worden in »De Veroouiging." Door den veehouder R. Yetainga te Arum zijn, om naar Amerika verzonden te worden voor den aanfok, twee enterstieren en eene melkkoe verkocht voor de hooge som van f 900. c^t3^^^ssEKsm^sssasswBS»ee3^mss!?ssE^s^ss3gsBaim!mm^!B!saBsiswB3Bessm waardiging van mijnheer en mevrouw van Vleuten wekte, was de ontdekking, dat de twöede vronw niet tot de aristo cratie behoorde, maar een ondergeschikte betrekking be kleed had, ten huize van den burgemeester van dezelfde provinciestad, waar de heer van Dalen secretaris was. Toch was het eene goede keuze geweest, waarover de heer van Dalen nooit berouw behoefde to gevoelen. Ai had hij zich bij zijn tweede huwelijk, meer door zijn ver stand, dan door zjjn hart laten leiden en was die keuze meer op achting on waardeering'gegrond dan wel op hetgeen men gewoonlijk met den naam van verliefdheid bestem pelt toch gevoelde hij het weldra, al zon hij het openlijk niet hebben uitgesproken dat zijne tweede gadein toewijding aan hem en hare huiseljjke plichten, en tevens in degelijkheid en gezonde begrippen verre stond boven het voorwerp zijner eerste liefde de jonge vrouw, die hij had aangebeden met geheel zijne ziel om hare uiter lijke bekoorlijkhedenbaar geestigeu kont en kinderlijke naïviteit; maar, die zich, gedurende den korten tijd van hun huwelijksleven, door hem had laten vertroetelen en bedienen en bij allerlei gelegenheden haar willetje had weten door te drijven. Ja, hij kon het zich niet ontvein zen, dat, als hij aan dien tijd terugdachtde vraag bij hem opreesof dit mooie en geestigemaar tevens gril lige wezentje hem op den dunr wel gelukkig zon hebben gemaakt, en toen, na een jaar gehuwd te zijn, zijne tweede iixx ook een dochtertje schonk, en zich zulk eene en zorgvolle moeder toonde, toen voelde hij rongen tegenover zijn schoonzuster en zwager j,n zyu geluk te getuigen on te trachten hen met zijn geluk te verzoenen en daarbij op aan te dringen hem ziju dochtertje terug te geven opdat de twee znsjes te zameu konden worden opgevoed. Mevrouw vau Vleuten wilde hiervan echter niets hoo- reu zij beschouwde hot hnwelijü van hear zwager als eene mesaillanco en meende, op grond daar an dat de opvoeding van haar zusteis kind, bij de twuede vrouw niet in goede handen kou zijn daarbij had zij zich aan de kleine Henriet gehecht en betoonde geen lnst hot aardige speelpopje aftestaan. Wel had de heer van Dalen

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5