Nederland. Telegraaf zonder draad. De bende die het dorp aanviel, was meer dan dnizend man sterk. De onderprefect Miliand kwam zoodra hij ge waarschuwd was, doch toch twee uren te laat, met een gewapende macht ter plaatse, welke macht echter te klein bleek om de oproerlingen aan te vallen. Een tirailleur werd gedood en twee officieren gewond. Versterkingen zijn uit Algiers dat ongeveer 100 K.M. van Margueritte verwijderd is ontboden. Men vreest echter dat de oproerige Arabieren van den stam Beni-Men-Asser, voor de komst van die versterkingen reeds afgetrokken zullen zgn en dat meerdere dorpen ver woest en uitgemoord zullen zijn, nl. Hammam R'hiza met 500 inwoners, Vesonl-Benian met 700 inwoners en Chan- garnier met 200 inwoners. Vanaf heden zullen echter 2000 man ter plaatse zgn om de orde te herstellen. Het wekt eenige verbazing dat zoo iets zoo dicht bij Algiers, op de grens van de vruchtbare valleien yan Metidja en van Chelif mogelijk is geweest. CHINA. Den 28 hadden drieden 24 had één gevecht plaats aan den Chineeschen munr tusschen vier colonnes van Ketteler en de Chineezen onder gene raal Lioe. Ten deele na hardnekkigen tegenweer werden de Chineezen overal over den muur teruggedreven en tot Koekoean achtervolgd. Vier officieren werden gewond, drie man snenvelden, 32 werden gekwetst. De Eransche troepen leverden geen gevecht. Den 28 ontspoorde een trein op de lijn van Peking naar Tientsin, ten gevolge van de instorting van een bruggetje. Er werden 51 reizigers, meest Chineezen, ge dood of gewond. Onder hen zijn twee Amerikanen, van wie een gevaarlijk is gekwetst. Suiker als brandstof. Naar men uit Genua meldt is daar de „Citta di Messina" binnengeloopen, na eene door stormen zoozeer vertraagde reis, dat de kolenvoorraad uitgeput raakte. Daar het schip met suiker geladen was, nam de gezag voerder deze als brandstof te baat en verbruikte zoo 500 vaten. Marconi, do bekende uitvinder van de telegraaf zonder draad, is niet gelukkig geweest, toen hij dezer dagen toevallig in de gelegenheid was om zijn uitvinding in de practijk toe te passen. Het stoomschip «Campania", dat Vrijdagavond te Queenstown is aangekomen op de terugreis van New Vork, rapporteerde op 45 gr. 56 min. N. B. 34 gr. 56 min. W. L. de Amerikaansche stoomboot »New-York" te hebben gepraaid op weg van Southampton naar New-Yorkgedeeltelijk ontredderd en met een gebroken schroefas. Het weer was op dat oogenblik zeer ruw en er stond een hooge zee. De «Campania" stopte 5 minuten om de seinen der »New-York" op te nemen, en nadat de Amerikaan het signaal had afgegeven, dat overigens alles wel was aan boord, voer zjj met behulp van één machine verder in westelijke richting. Marconi, die zich aan boord van de «Campania" bevond, stond er over verstomd dat zijn toestel niet werkte, daar hjj anders met het ontredderde schip in gemeenschap had kunnen komen en zoodoende misschien belangrijke inlichtingen had kunnen inwinnen. De kiesvereeniging «Vrijheid" aan den Langedijk heeft besloten zich bij de Vrijzinnig-democratische veree- niging aan te sluiten, onder voorwaarde, dat bij herstem mingen de leden geheel vrij blijven in het uitbrengen van hunne stem. behagen. Den 27 hield in het N. Holl. Koffiehuis alhier de heer J. G. van Kuijkhof zijne reeds vroeger aangekondigde en toen door gebrek aan publiek uitge stelde rede over »De arbeiders en de a.s. verkiezingen.'' Ook nu was het publiek weinig talrijk en kon men geen 50 hoorders tellen. Bij zijn openingswoord sprak de vertegenwoordiger der Alkmaarsche Arbeiders-Kiesver- eeniging over de geringe opkomst zijne groote teleur stelling uitmaar hoopte toch dat de woorden van den heer Van Kuijkhof rijke vruchten mochten dragen. De heer Van Kuijkhof hield daarop een rede waarvan de inhoud voor het grootste deel eigenlijk als bekend mag verondersteld worden. Eerst zette hij uiteen wat een arbeiders-candidaat is, vervolgens sprak hij over de twee groepenwaarin de maatschappij kan verdeeld worden bezitters en niet-bezitters, daarna over het doel der Arbeiderspartij toen over de verandering van de grondslagen der maatschappij, verder over oogenblikkeiijke hervormingen en de beloften van de regeering der asociale rechtvaardigheid" van vóór 4 jaar en eindelijk over eenige tot stand gekomen en nog niet ingediende wetten. De gebreken dezer wetten, bekeken door den socialistischen brilwerden door spreker breed uitgemeten en op heldere wijze bloot gelegd en duidelijk gemaakt. De ongevallenwet, die op de leerplicht, en andere passeerden de revue. Vooral moest het ontgelden de nog niet ingediende wet van minister Cort v. d. Linden de herziening van het strafwe boek. Ook het belastingwezen werd onder handen genomen en gewezen op de groote uitga en voor leger en vloot, vergeleken met de daarbij betrekkelijk kleine voor onderwijs. Na 1878 was er voor oorlog reeds uitgegeven 680 millioen gulden en nog durft geen militair rondweg zeggen, dat ons land verdedigbaar is. Al dat geld is dus in het water geworpen. Tegenwoordig bedroegen de uitgaven voor oorlog per jaar 40 millioen, die voor onderwgs slechts 11. Van pensionneering d8r arbeiderszeide spreker kwam tot heden niets. Met een opwekking aan de arbeiders om toch vooral wakker te zijn en helder uit de oogen te zien ook bij de a.s. verkiezingen eindigde spreker zijn toegejuichte rede. Van de gelegenheid tot debat werd door drie heeren gebruik gemaakt. De heer Kuiper bestreed als anarchist de socialistische stellingen de heer O. Nobel vroeg hoe de door de arbeiders gewenschte maatschappij er wel zou uitzien en hoe daar «gespaard" zou worden, de heer Huizinga van Heerhugowaard bestreed de candidatuur- Van Kuijkhof omdat daardoor vrees bestaat een oud liberaal in dit district verkozen te krijgen.A De heer Fokker is voor grondwetsherzien^g, zeide de heer Huizinga, de heer van Kuykhof ook. De heer Fokker heeft de meeste kans in herstemming te komen, de heer van Kuykhof kan niet anders dan stemmen van den heer Fokker afnemen en het gevaar vermeerderen, dat de heer Bosman in herstemming komt. Waar nu èn de heer Fokker èn de heer van Kuykhof hetzelfde willen, nl. grondwetsherziening, meende de heer HuizAga, dat de heer van Kuykhof zich diende terug to trekken, of zou het hem niet spijten als noch hij, noch de heer Fokker, maar een behoudsman werd gekozen ten gevolge van zijn candidatuur De heer van Kuykhof, beantwoordende de heeren Kuiper en Nobel, zeide niet te weten hoe do gewenschte maatschappij er zou uitzien, maar wel te weten, dat deze niet goed is en er door overgangsmaatregelen gekomen moest worden tot eene betere maatschappij. Van geweld verwachtte hij niets. Sparen zou men ook in de toekomstmaatschappij even goed als nu om nieuw materiaal aan te kunnen schaf fen, enz. enz. De heer Huizinga kreeg tot antwoord, dat elke partij besloten had, ook de Arbeiderspartij, bij de eerste ver kiezing met een eigen candidaat op te komen de heer Fokker, die ook voor grondwetsherziening is, kan zich even goed terug trekken als ik, meende de heer van Kuykhof, want het was nog volstrekt niet zoo zeker, dat de heer Fokker meer stemmen zou krijgen dan de arbeiderscandidaatde kansberekening van den heer Hui zinga kan heel "best fout wezen. Of het hem wat schelen kan of de heer Fokker plaats moet maken voor een behoudsman Niets. Hoe meer behoudsmannen, hoe meer kans voor de Arbeiderspartij over vier jaar, want aan die partij, profeteerde de heer van Kuykhof, behoort de toekomst. Op de opmerking, dat er van de partij, waartoe de heer Fokker behoort, toch heel wat te wachten is, antwoordde de heer van Kuykhof op eenigszins minachtende wijze«daar weten we alles van welke uitdrukking den heer Huizinga aanleiding gaf berispend te zeggen, dat zulke uitdrukkingen en zulk een wijze van bestrjjding niet passen, door hem ten opzichte van de arbeiders-candidaten ook niet werden gebruikt en hij van den spr. ook verwachtte, dat hij ieders meening zou kunnen eerbiedigen. De heer van Kuykhof beloofde later het zijne wel te zullen zeggen over de houding en de gezindheid van den heer Fokker, nu ontbrak daarvoor de tijd, omdat het vergaderlokaal om elf uur moest ge sloten worden. Met een warm woord van dank aan inleider, debaters en publiek werd daarop de vergadering gesloten. Den 27 werd alhier eene raadszitting gehouden ten einde den nieuw benoemden ontvanger, den heer Van der Maaten, te beeëdigen. Op de gebruikelijke wijze en met eenige harteljjke woorden over en weer geschiedde dit en nam de heer Van der Maaten als raads id afscheid van zijn collega's. Baralngerhorn. Den 27 zijn te Kolhornde eerste ansjovis gevangen, als telken jare slechts enkele stuks. Ook den 28 en 29 gingen een paar sloepen uit, welke iets vingen, zoodat thans de geheele vloot gereed ligt, om, bjj meer beduidende vangst, zee te kiezen, Het ijzeren gebouw voor het stoomgemaal van den Groetpolder nadert zijne voltooiing. Alles aan dit gebouw is van ijzer, zelfs deuren en vensters. Het gebouw, dat hier veel bekijks heeft, wordt geleverd en geplaatst door de firma H. E. O ving Jr., te Rotterdam. Koningin Wilhelmina en prins Hendrik worden 9 Mei te Schwerin verwacht. KlJ§ïiAN». Volgens de »Daily Mail" zal de keizer van Rusland met zijn gemalin aan het eind van den Londenschen season incognito een bezoek aan Enge land brengen en o. a. de tentoonstelling te Glasgow be zoeken. ZUID-AFRIKA. De berichten omtrent den oorlog blijven als zij warenuit alles blijkt met welk eene energie de Boeren den krijg voortzetten. Wel heeft de engelsche overmacht herhaaldelijk de gevangenname van enkele vijanden en de buit van wat ammunitie te be richten doch de Boeren zetten hun dat telkens weder op eene andere plaats betaald blazen treinen op en zijn overigens, in de bergen, onvindbaar. De voornaamste berichten zijn de volgende: 400 Boeren overvielen 25 koloniale troepenop 15 mijlen afstand van Kroonstad. De kolonialen vochten 8 uren doodden 14 Boeren en verwondden er velen toen hun ammunitie op was gaven zij zich over. De Boeren ontwapenden hen en stelden hen toen in vrijheid. De Boeren lieten den 25 een ambulancetrein derail- leerendie met zieke soldaten naar het zuiden ging enkele ervan we;den gekwetst. Een andere trein met paarden werd «opgeblazen" bij Springfontein. Een aantal paarden werden daarbij gedood. De «Daily Mail" is zeer ontevreden over den voortgang van den oorloghet blad zegtIndien wij niet meer dan 200 Boeren per week gevangen nemen, zal het nog lang duren voordat wij alle 20,000 Boerendie nog te velde zijn, gepakt hebben. De Huitsche kroonprins heeft aan de Bonnsche hoogeschool de gebruikelijke sabelgevechten reeds geleverd. Hij begaf zich daartoe Zaterdag naar het gevechtsterrein en streed tegen de beide «Chargirten" der Borussen, het studentencorps, waarvan ook zijn vader, de tegenwoordige Keizer, indertijd lid was. Wij vonden niet vermeld of rij daarbij ook «geteekend" is. In het Peabody-museum te Newhaven (Connecticut) is nu het geraamte van den in 1899 gevonden Dino sauriër den voorwereldlijken rr uzen hagedis geplaatstmet welks ineenzetting men thans gereed is gekomen. Het moet nog grooter zijn dan de Dinosauriër in het muBeum te Brusselwelke tot dusver de eenige verte genwoordiger van die voorwereldlijke diersoort was. He ontploffing te Hrieshelin. De gevreesde ontploffing van de benzineketel heeft niet plaats gevonden, elk verder gevaar is verdwenen. De paniek is dan ook voorbij en de meeste inwoners keeren terng. Ontploffing In een mijn. Den 26 had eene ontploffing van mijngas plaats in een mijn bij Mons (Belgie). Achttien menschen zijn bij deze ramp omgekomen en twee gewond. Schipbreuk. Te Londen heeft men bijzonderheden ontvangen over het vergaan in de Roode Zee van een Tnrkscbe boot, de «Arslan", die 2500 soldaten en 300 pelgrims naar Yemen bracht. 's Morgens stootte de »Arslan", door nalatigheid van den kapitein, op een rots en viel onmiddellijk op zij. Er volgde een wild tooneel van verwarring. Veel soldaten en pelgrims werden in de zee geworpen door hot geweld van den schok. Anderen klommen in den mast om aan de golven te ontsnappen. Intusschen maakten kapitein en bemanning, gewapend met revolvers en messen, zich meester van de booten, alles doodend wat hun in den weg kwam, en weldra vaarden zij weg. Verscheidene schipbreukelingen bleven nren lang op de rotsen, gegeeseld door de zee, en gewond door de harde steeuen. Omtrent 200 mannen verdronken. De «Arslan", die op de rots rustte, zonk niet onmiddellijk en er kwam ten slotte hulp, 48 nren na de ramp. Toen men het schip wilde vlot brengen zonk het dadelijk. Al de wapens en munitie der soldaten zijn verloren. te deelen «hij vond het eene uitstekende gelegenheid om eindelijk zelf eens wat van zijne oudste dochter te krijgen. Hij had al spijt genoeg, dat hij altijd toege geven had, nu was dat uit. Jette was nog minderjarig, en hij als vader haar natuurlijke voogd." Thilda had eens gezucht, en verder gezwogen, maar toen ze een oogenblik later alleen was, toen keek zij eens op, naar moeders portret dat aan den wand hing, en het was, of ze daar troost wilde zoeken en kracht voor de mooielijke dagen, welke zij zich voorstelde, dat haar wachtten. Wordt vervolgd Kruger en omgeving. President Krnger heeft den stoel ontvangen die hem aangeboden werd in het Afrikaansch Tehuis te Amsterdam. Zooals men zich herinneren zal is de stoel geheel symbolisch de rugleuning vertoont twee gekruiste geweren waartusschen een lauwerkrans ge beeldhouwdevenals de geweren; daaronder een gevulde patroonband de knoppen zijn Transvaalsche hoedende armleuningen stellen Long Tom loopen voor, rustend op bommen. De President heeft het geschenk dankbaar aanvaard en in geregeld gebruik genomen. De heer Van Boeschoteu, hoofd van dienst bij presi dent Krnger, heeft voor korten tijd verlof bekomen, ingaande den 2en Mei a. s. Gedurende dien tijd zal de heer P. Grobier, onder-staatssecretaris van bnitenlandsche zaken der Z. A. R., den heer Van Boeschoten vervangen. In verband hiermede acht de heer Van Boeschoten het wenschelijk, om vertraging te voorkomen, alle brieven, loopende over dienstzaken, te adresseeren »Hoofd van Dienst", zonder vermelding van eenigen persoonsnaam. Deze waarschuwing geldt trouwens ook voor het ver volg, daar het dikwijls voorkomt dat de heer Van Boe- schoten zelf een paar dagen afwezig moet zijn. Verzekeringsbank tegen ongevallen. Door een aantal werkgevers, te Utrecht bijeenge komen, is opgericht een Nationale Werkgevers Verzeke ringsbank tegen ongevallen. Het aantal deelnemers was op de constitueerende vergadering reeds zeer groot en dezen namen deel in 't kapitaal voor meer dan voor de koninklijke bewilliging noodig was. He nieuwe Burgemeester van Amsterdam. De Staatscourant zal zoo vernemen de Amster- damsche bladen heden het besluit bevatten waarbij mr. W. F. van Leeuwen wordt benoemd tot burgemeester van Amsterdam. Daarmede is Amsterdam's burgerij dan eindelijk van de onzekerheid bevrijd. De nieuwe burgemeester thans wethouder van financien en de gemeente-bedrijven, heeft zich eerst na herhaald aanzoek er toe laten vinden het hooge ambt te aanvaarden. Prof. dr. C. Bellaar Spruyt. f De Amsterdamsche hoogeschool heeft het verlies te betreuren van een harer meest geachte hoogleeraren. Te Hilvorsum, waar hij sedert eenige dagen wegens ziekte toefdeis den 28 overleden dr. Cornells Bellaar Sprnyt, hoogleeraar in de geschiedenis der wijsbegeerte, de logica, de methapbysica eu zielkunde. Beralllement. Ten gevolge het te vroeg omgooien van een wissel geraakte de tender eeDer afzonderlijk rijdende machine even voorbij het station Staatsspoor te Deventer uit de rails. De verbinding ZntphenZwolle was daardoor ge durende een paar nren opgeheven. Het liep overigens zonder ongelukken af. Nederland en de Zuid-Afrlkaansche Republieken. Te Hilversum zullen den 2en Mei de kinderen der hoogste klassen van alle lagere scholen aan President Krnger eene serenade brengen, met het zingen van eon voor die gelegenheid vervaardigd lied op de muziek van het Kroningslied van den heer C. Andriessen. Deze serenade behoort nog tot de feesten ter gelegen heid van Piesident Kruger's intocht, doch is toen ach terwege gebleven, om den tocht niet te lang te maken. Toen voor eenige dagen de schutterij naar het exercitie- terrein marcheerde geleidde de commandant deze langs de villa «Casa Cara" onder het spelen van het Trans- vaalsche Volkslied door het muziekkorps. President Krnger kwam vóór het raam, waarop de officieren salu eerden. Verkiezingen. Hoorn. De heer N. Oosterbaan te Naarden is door de centrale antirev. kiesvereeniging in dit district candi daat gesteld voor de 2e Kamer. Op de grosljjst van candidaten voor de 2de Kamer zijn door de volkskiesvereeniging te Hoorn geplaatst de heeren A. H. Gerhard, ds W. Bax, P. L. Tak, B. Reyn- dorp, J. A. Fortuin en F. W. N. Hugenholfcz Jr. De Centrale Liberale Kiesvereeniging «Haarlemmer meer" heeft definitief candidaat gesteld den heer I. H. Wentholt, wethouder te Bennebroek en president der Alg. Vereeniging voor BloembollencuUnur, die de candidatuur aanvaardde. De kiesvereeniging te Schellinkhout heeft den heer A. Kool opnienw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Als candidaat voor deProvincialeStaten zijn ge kozen de heeren A. E. Zimmerman, burgemeester te Hoorn, J. J. Winkel, burgemeester te Nibbixwoud.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2