Verdrongen ALKMAARSCHE COURANL Nationale Militie. FEUILLETON. Nede r 1 a n d. Ie reg., Ie, 2e, 3e en 4e bat. van 12 Aug. t. en m. 10 Sept. 2e le, 2e, 3e en 4e bat. 3e le, 2e, 3e en 4e bat. 29 Aug. 27 Sept. 29 Aug. 27 Sept. 4e le, 2e, 3e en 4e bat. 16 Aug. 14 Sept. 5e le, 2e, 3e en 4e bat. 12 Aug. 10 Sept. 6e le, 2e, 3e en 4e bat. 29 Aug. 27 Sept. 7e le, 2e, 3e en 4e bat. 26 Aug. 24 Sept. 8e le, 2e, 3e en 4e bat. 12 Aug. 10 Sept. Lichting 1898. No. 53. Honderd en derde Jaargang. 1901. Vrijdag 3 Mei 1901. Tweede blad. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Alkmaar brengtop grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22) ter bennis der ingezetenen dat bij hem ingekomen en aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven het kohier der personeele belasting, No. 6, voor het dienstjaar 1901executoir verklaard door den Directeur der directe belastingen in Noordholland te Amsterdam den 29 April 1901 dat ieder verplicht is zijn aanslag, op de bij de Wet bepaalde wijze, te voldoen en dat heden ingaat de termijn van zes weken binnen welken daartegen bezwaarschriften kunnen worden ingediend. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, G. RIPPING. Alkmaar, den 30 April 1901. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbende verlofgangers, dat Z. E. de Minister van Oorlog bij Kon, besluit van 9 April 1901 No. 43 is gemachtigd tot oproeping van de ver lofganger» der Militie te land der na te noemen lichtingen, en dat deze indienststelling zich zal bepalen als hieronder is vermeld Lichtingen 1897 en 1898. Grenadiers en Jagers, lste 2de, 4de en 5de bat. van 5 Aug. tot en met 3 Sept. Infanterie. Grenadiers en Jagers. 3de bat., J der 4de comp. van 13 Mei tot en met 11 Juni. 3de bat., J der 4de comp. van 1 Juli 30 Juli 3de bat. lste, 2de en 3de comp. van 2 Sept. t. en m. 1 Oct. Infanterie, lste reg., 5de bat. van 26 Juli 24 Aug. 2de 5de bat. 16 Juli 14 Aug. 3de 5de bat. 16 Aug. 14 Sept. 4de 5de bat. 1 Aug. 30 Aug. 5de 5de bat. 26 Juli 24 Aug. 6de 5de bat. 29 Juli 27 Aug. 7de 5de bat. 12 Aug, 10 Sept. 8ste reg., 5de bat,, J der 4ecomp. van 31 Mei t. e.m. 29 Juni. 8ste 5de bat., le, 2e, 3e en J der 4e comp. van 26 Juli tot en met 24 Aug. Hospitaalsoldaten, lste, 2de en 2de comp. van 28 Aug. tot en met 26 Sept. Huzaren. lste, 2de en 3de reg. van 30 Juli tot en met 2 Sept. V eld-artillerie. lste reg., J der lste, 2de, 3de, 4de, 5de en 6de batterij v. 5 Juni t. en m. 9 Juli. J der le, 2e en 3e batt. 22 Juli 24 Aug. der 4e, 5e en 6e batt. 7 Aug. 10 Sept. J/3 der treinafdeeling 17 Juni 20 Juli. 1I3 der treinafdeeling 22 Juli 24 Aug. 1I3 der treinafdeeling 26 Aug. 28 Sept. 2de reg., le, 3e en 5e batterij en der treinafdeeling 10 Juli 13 Aug. 2e, 4e en 6e batterij en i der treinafdeeling 26 Aug. 28 Sept. 3de reg., le, 2e, 4e en 5e bat terij en treinafdeeling 26 Juli29 Aug. 3e en 6e batterij 30 Aug. 3 Oct. 3) Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. III. »Het zal je toch vreemd zijn juffrouw Henriette, als ge in uw ouders huis zijtGe hebt bij je oom en tante zulk een heerlijk leventje gehad, ge zijt gewoon om maar alles te krijgenwaar ge van droomdetdat zal nu wel een weinig anders worden je halve zuster heeft daar nu toch de oudste rechten en gij zult er tweedeof derde persoon zijn." Altijd als ik wilwas het op hoogen toon gegeven antwoord. »Nu ja, natuurlijk als gij wiltmaar in het tegen overgestelde geval, zal het nog wel eens botsing geven. Je vader is, zooals ik wel bemerkt heb, een man van orde, je zuster voorkomt hem in alles, zij is zeer lief en zorgvuldig voor hemmaar dat bewyst nog niet, dat zij zich naar de grillen en luimen van een zeker iemand zal schikken. »Ge kent Thilda, niet waar »Zeker, ik heb haar meermalen ontmoettoen ik ver leden jaar eenigen tijd te D. geplaatst was. Zy bomt wel bij mijne nichtmevrouw Terlaan aan huis. Ook heb ik een paar malen bij mijnheer uw vader moeten zijn om hem over iets betreffende mijn werk te spreken, van daar weet ik ook hoe de verhouding tusschen vader en dochter is". Thilda is niet mooiis ze welmijnheer Helmers." »Mooi niet bepaald maar toch lief." Ah, is ze ook geestig »Geestig, dat juist niet, maar wel degelijk." »Muciseert ze goeddanst zekomt ze voel in de wereld Rijdende artillerie, lste batt. van 20 Mei tot en met 22 Juni, 2 de 24 Juni Pontonniers. 27 Juli. 6 Aug. tot en met 9 Sept. lste comp. van 25 Juni tot en met 25 Juli. 2de 30 Juli 30 Aug. Torpedisten. lste peleton van de lste comp. (plaats van opkomst fort de Ruyter.) 2de peleton van de lste comp. (plaats v. opkomst Hellevoetsluis) lste peleton van de 2de comp. (plaats van opkomst fort aan den Hoek van Holland). 2de peleton van de 2e comp. (plaats van opkomst den Helder Lichting 1899. Vesting-artillerie, le reg., le, 2e, 3e en 4e comp,, v. 12 Aug. t. en m. 11 Sept. 5e, 6e, 7e en 8e comp., 13 Mei 12 Juni. 9e comp., 20 Juni 20 Juli. 10e comp., 8 Aug. 7 Sept. 2e reg., le, 3e, 5e, 8e en 9e comp., v. 24 Juni 24 Juli. 9 Juli 8 Aug- 27 Juni 27 Juli. ,29 Juli „„,,28 Aug. 2de 3de 4de le, 2e, 4e comp., 6e comp., 2e en 7e comp., 10e comp., 19 Aug. 18 Sept 3e reg., le, 2e, 3e, 4e en 5e comp. 28 Mei 27 Juni. 6e, 7e, 9e en 10e comp. 26 Aug. 25 Sept. 8e comp 3 Juni 3 Juli. 4e reg., le, 5e, 8e, 9e en 10e comp. 24 Juni 24 Juli 2e, 3e, 4e, 6e en 7e comp. 24 Juli 23 Aug. Pantserfort-artillerie, lste comp. 24 Juni tot en Jmet 24 Juli. 1 Juli 31 Juli b 29 Mei b b n 28 Juni. b 1 Juli b ii 31 Juli. Lichting 1898. Korps genietroepen. 3e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e comp. 13 Juni tot en met 17 Juli Van de 9e compagnie: a. de miliciens-vestingtelegraflsten die niet hebben vol daan aan het bepaalde in den eersten volzin van artikel 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari Is 84 no. 13, en de miliciens-adspirant-vestingtele grafisten van 12 Aug. tot en met 14 Sept. b. de miliciens, geen vestingtelegrafisten of adspirant- vestingtelegrafist zijnde van 12 Aug. tot en met 14 Sept. Lichting 1899. le, 2e, 4e, 5e, 6e, 7e en 8e compagnie van 3 Juli tot en met 6 Aug. 3e compagnie van 28 Aug. tot en met 1 Oct. Van de 9e compagnie: a. de miliciens-vestingtelegrafisten die hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 no. 13 van 2 Sept. tot en met 11 Sept. b. de miliciens vestingtelegrafisten die niet hebben voldaan aan het bepaalde in den eersten volzin van art. 6 van het Koninklijk besluit van 29 Februari 1884 no. 13, en de miliciens adspirant-vestingtelegrafisten van 12 Aug. tot en met 14 Sept. c. de miliciens, geen vestingtelegrafist of adspirant ves tingtelegrafist zijnde van 12 Aug. tot en met 14 Sept. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps, behalve van Alkmaar naar Hoorn, en een daggeld van 25 centen, tijdig ter gemeente-secretarie der woonplaats aan te vragen, Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 26 April 1901. G. RIPPING. In het zuigelingenasyl van het Stedelijk Weeshuis te Berlijn moeten ongehoorde toestanden heerschen. De Berliner Zeitung" schrijft hieroverDe nieuw benoemde arts dr. Tinkelstein zegt dat daar de lucht voortdurend verpeBt is. Daardoor zijn op enkele na alle kinderen ziek en zijn er deze week reeds 2 gestorven. De ambtenaren, die met het verzorgen der kinderen belast zijnzullen ter verantwoording geroepen worden. »Wat al vragen Hoe zou ik dat nu alles weten. Zy ging verleden jaar, uithoofde van den dood harer moeder, toen nog zoo kort geleden van zelf niet uit. Ik weet wel dat mijne nicht haar prees als zéér huishoudelijk, en op mij maakte zij den indruk van zacht en verstandig te zjjn." »Ha zoo 1 verstandig 1" klonk het niet zonder ironie van Henriette's lippen. De tegenover haar zittende heer lachte. »In elk geval, verstandiger dan gij, die met ieder en alles spot", liet hij zich hooren. »Nu des te beter Mag ik u nog eene vraag doen mijnheer Helmers »Zoovele als ge wilt, als ze maar niet te onbescheiden of te ongerijmd zijn." »Wel nu, heeft Mathilda vele aanbidders?" »Niet zoo velen geloof ik als de jonge dame die deze vraag doetklonk het hoffelijk. »Dns, toch wel een enkele, niet waar Wel mogelijk, zij verdient het althans wel", gaf de heer Helmers droogjes ten antwoord vmaar kom," liet hij er opstaande op volgen het wordt mijn tijd het spijt mij nu oom en tante niet thuis getroffen te hebben ge wilt hen zeker mijne groeten wel doen." »Dat spreekt van zelf." Ze stak hem de hand toe. »Zie ik a nog vóór ik van hier ga?" »Als ik kan kom ik u nog wel even adieu zeggen." »Het zal mij zeer aangenaam zijn, ge weet ik vertrek Vrijdag." De bezoeker ging naar de deur. »Als ge nog soms eene boodschap hebt voor je nicht, wil ik mij daarmede wel belasten en desnoods ook nog wel voor iemand anders", werd hem nog nageroepen doch de heer Helmers vond goed daar niet op te ant woorden. »Zie je er tegen op, Thilda, dat je zuster tehuis komt, of vindt je het wel gezellig »Ja, wat zal ik zeggen, Sophie, ik ken Henriet zoo weinig. Ge weetdat ze heel zelden en dan nog maar voor kort, hier kwam. Ik geloof eigenlijk, dat zjj dan Volgens bericht uit Klondyke zijn bij een sneeuwstorm in Februari 200 goudzoekers omgekomen daar i un luchtige woningen weinig beschutting ople verden. De ongelukkigen zegt het bericht, zijn let terlijk doodgevroren. Hoe tie Eugelschman zlcli Nederland voorstelt. Als een staaltje van Engelsche educatie diene het volgende uittreksel uit »Bacon's up to date Atlas Hol land of de Nederlanden." »Een zeevarend land in Middel Europa grenst aan de Noordzee waartegen het door dijken wordt beschermd. In de geschiedenis is 't bekend geworden doordien Willem van Oranje den Engelschen troon besteeg" (voor Engeland waren de oorlogen met Holland natuurlijk maar peulschilletjes). Hoofdstad Den Haag (bev. 196.325), voornaamste havensAmsterdam (50.285 inwoners) Rotterdam (289.433 inwoners). Ansichtskaarten-manle. Het >Berl. Tageblatt" vroeg zijn lezers ten behoeve van een armen invalidewiens eenige liefhebberij de brief kaartenpost is den ouden heer Ansichtskaarten te zenden. De man kreeg er 5000 1 Van Louis Botha wordt door een Engelsch officier de volgende grap verteld. Toen Kitchener en Botha aan het einde hunner besprekingen waren gokomenzei laatstgenoemde»Welik moet nu gaan." Kitchener antwoordde daarop»Niet zoo haastig u behoeft geen trein te pakken." »Dat is juist wat ik wèl moet", zei Botha en twee dagen later werd niet ver van de plaats der bijeenkomst een trein aangehouden en leegge plunderd. Tegen de Engelschen. Te Biervliet is bij de benoeming van een hoofd der school, de hoer Beun te Aardenburg niet als zoodanig benoemd omdat hy acte Engelsch bezatVan de 7 raadsleden brachten slechts 3 hun stem op dezen uit. De overige 4 anti-Engelsch gezinde leden stemden op den heer J. Rolda te Oostburg, zoodat deze werd gekozen. Een sterke juffrouw. In een der bladen wordt gevraagd een juffrouw om dagelijks van 105 uur met een gezond meisje van 5 jaar te wandelen. Wij vreezen zegt de »Haagsche Courant", dat de gezonde 5-jarige alleen onder geharde miliciens iemand zal kunnen vinden, die haar dagelijkseho wandelingen van zeven uren kan meemaken. Het drama te Brulnlsse. Uit Zierikzee wordt geschreven Do eisch tegen dr. de K., die in drift zijne vrouw heeft doodgeschoten is 5 jaren gevangenisstraf. De ver dediger pleitte verzachtende omstandigheden. Het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van den beklaagde werd afgewezen. Een buitenkansje. Een aardig buitenkansje viel, naar gemeld wordt, aan den portier G. ter Horst, in dienst bij de Henge- looscho Bontweverij te Hengeloo, dezer dagen ten deel. Hij ontving namelijk bericht, dat op zijn lot in de Hamburgsche geldloterij een prils van 126,000 mark f 75000) gevallen is. In weerwil van dezen onverwachten rijkdom moet de man voornemens zijn zjjne tegenwoordige betrekking, waarmee hij een weekloon van f 8 verdient, te blijven waarnemen. Een gezonde familie. Al snuffelende in oude paperassen kwam het »Rott. Nbl." het volgende zeer merkwaardige bericht onder de oogon »Klaas Janz., Eerwaarde Leeraar der Doopsgezinde Gemeente te Barghorn (Barsingerhorn), is in den Heere gerust den 15den April 1683, oud zijnde 86 jaren. Hij is met zijn vrouw getrouwd geweest 63 jaren, en had daarbij 10 kinderen, welke 10 kinderen weer hadden 80 kinderen, welke 80 kinderen nog bij zijn leven hebben voortgebracht 128 kinderen, te zamen 218 zielen. vNooit is er uit zijn huis een doode weggedragen, Nooit heeft hij een kist betaald van al zijn levensdagen, Hij was het eerste lijk, hij was de eerste dood, Dien men ter aarde droeg van al zijn huisgenoot." nooit veel sympathie voor mij had en ik beken dat ik me met haar nooit recht op mijn gemak gevoelde. Hare opvoeding is ook zoo geheel anders geweest dan de mijne." »Och, wat dat betreft, dat heeft misschien een goede zijde. Jij bent nu eenmaal na den dood van je moe ge wend het huishouden te besturen en zou dat toch niet graag uit je handen gevenhet is dus wel goed dat Henriet niet zal verlangen zich daarmede te bemoeien." »Nu ja, maar ze heeft toch hare eigen inzichten. Ik herinner me, dat toen ze de laatste maai nog bij moo's leven over was, zij gedurig wat had aan te merken. Zij vond toen, geloof ik, al onze gewoonten gek en liet zich nog a? gelden. Het was telkens »hé, gaat dat bier zóó bjj tante diden we heel anders." Het waren altijd klei nigheden maar daaruit ontstaat toch z o licht gehar rewar, ik weet dat het pa zou hinderen, en ik zelf vind zoo iets ook verdrietig." »0 maar je pa zal toch zijn huishoudstertje de hand wel boven het hoofd houden en zoo noodig toch ook zijn gezag handhaven en Jet doen begrijpen, dat zij zich schikken moet," »Je vergeet, Sophie, dat Henriet het kind is van pa's eorste liefde en dat hij heel trotsch op haar is, zij weet hem nog al te vleien." »Kom, kom, wees nu niet zoo zwaarhoofdig ik weet natuurlijk van de eerste vrouw van je vader niet af, doch ik heb altijd opgemerkt, dat hij met jou moe heel ge lukkig was, en dat hij zijne Thilda lief heeft en waar deert, daar zal wel niemand aan twijfelen, ik weet het althans heel zeker". »Och, dat weet ik ook wel," zei Thilda, met een wee moedig lachje. »Ik zal er het beste dan ook maar van hopen, misschien gaat alles beter dan ik mij voorstel, maar gaat ge al heen »Ja, ik heb ter Laan beloofd, als hij van het kantoor kwam, met hem te wandelen dus wordt het mijn tijd. Nu, houdt maar goeden moed als je zuster er is kom ik eens gauw kennis maken, dag Thilda." »Dag Sophie, tot weerziens dan 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5