Ingezonden Stukken. Algemeen Kiesrecht. Door het Ned. Comité voor Alg. Kiesrecht is thans definitief besloten, dat de groote meeting ten gunste van Alg. Kiesrecht zal worden gehouden op Zondag 12 Mei, des middags te 12 uur, op een stuk land te 's-Gravenhage sprekers van verschillende richting zijn uitgenoodigd aldaar het woord te voeren. De bekende „fitselpot" van de familie Ursem. Jaren geleden woonde in Noord-Holland zekere Klaas Ursem, die een middel meende te hebben uitge vonden tegen de fitsel, een zalf, die hij bereidde en door apothekers liet verkoopen. Na zijn dood ging die fitselpot, het groote familiegeheim, over in handen van zijn beide zoons en thans wordt de fitselpot verkocht door Jan Ursem te Nibbixwoud, door Piet Ursem te Wognnm, door Cornelis Ursem, een neef van den uitvinder, te Midwoud. Laatstgenoemde stond de vorige week voor den Kan tonrechter te Amsterdam. Cornelis Ursnm adverteert herhaaldelijk dat hij geregelde spreekuren houdt te Alkmaar, Hoorn en te Amsterdam. Hij houdt een der Maandagen van de maand zitting in een koffiehuis aan het Damrak, waar hij in een afzonder lijk kamertje zijn patiënten ontvangt. Deze was door een verkleeden veldwachter gesnapt. Eisch f 300 boete of 60 dagen. Ken haven cadeau Bij eenige particulieren beetaat het plan om een haven aan de gemeente Dordrecht ten geschenke te geven. De voorloopige plannen voor het maken der haven zijn reeds gereed en het wachten is slechts op de beslissing die de Tweede Kamer zal nemen inzake den waterweg van Dordt naar zee. Het havenplan gaat uit van de heeren Fourgeroiles te Parjjs en Ackermans te Antwerpen, die een maat schappij zullen vormen en dan de haven op met do ge meente overeen te komen voorwaarden exploiteeren. Rotterdam. Door een zestal raadsleden is bij den raad het voorstel ingediend om over te gaau tot do aan schaffing van een vierde droogdok geschikt voor de op neming van de grootste schepen die in de naaste toe komst te Rotterdam verwacht kunnen worden. Te Biervliet is een melkfabriek geopend, de zesde inrichting van dien aard in Westelijk Zeenwsch Vlaanderen. Daarvoor wordt een geheel nieuw stelsel gebezigd, een Tubularseparator met een capaciteit van 400 liter per uur bij handkracht. Dit is het eerste in Zeeland en het tweede in Nederland. Paar den fokkerij Eenige paardenfokkers in Noord-PIolland hebben het plan opgevat, om door heel Nederland lijsten te laten circnleeren, teneinde handteekeningen te verzamelen van hen, die tegen elke reglementeering van Staatswege op de paardenfokkerij zijn. Krankzinnigenverpleging. De commissie, bestaande uit de heeren Jansen van Raap, dr. Ruysch en prof. dr. Winkler, ten vorige jare door Ged. Staten van Noordholland benoemd om prae- advies uit te brengen over de wijze, waarop in de be hoefte aan krankzinnigenverpleging in Noordholland het best kan worden voorzien, heelt haar taak volbracht en haar rapport uitgebracht. Voor hulsvrouwen. Nu de schoonmaaktijd er weer is, heeft ieder wel eens een matje schoon te maken, dat men liever niet geel ziet worden, en witte matjes worden geel door ze met gewoon water te boenen. Laat ge uw matjes nu boenen met het water, waarin de spinazie gekookt is, dan zullen zij de oorspronkelijke witte kleur behouden. Rupseniym vervaardigt men uit 500 deelen colophonium, die met 100 deelen reuzel worden saamgesmolten en waarbij men met behoorlijk mengen 200 deelen stearine voegt. Wie de vrnchtboomen dit najaar voorzien wil van lijmringeu make van het bovenstaand recept rupsenlijm, waarmede tal van vijanden, zonder een schot kruit gelost te hebben, worden gevangen genomen. (Landbouw Weekblad). Blanke slavinnen. De Haagsche politie is er in geslaagd, de hand te leggen op oen der vrouwen, een vreemdelinge, die er haar werk van maakte, »blanke slavinnen" aan te werven, door middel van advertenties, waarin meisjes werden gevraagd voor het verrichten van lichte bezigheden. In een woning in de Bazarlaan te Den Haag werden de sollicitunton ont boden en vermoedelijk zou eene «bezending'' reeds naar Osnabrüek zijn vertrokken, ware de politie niet tussehen- beide gekomen. De gearresteerde vrouw schijnt een Ameri- kaanscheeen medeplichtige moet zich te Rotterdam bevinden en zal daar waarschijnlijk reeds in verzekerde bewaring gebraeht zijn. Aredes-manifestatie te Amsterdam. Verschillende vrouwen-vereenigingeu zijn overeen gekomen om op den 18 Mei den dag waarop in 1899 de vredesconferentie in Den Haag geopend werd, eene groote openbare Vredes-manifestatie te houden, waarin verschillende spreeksters en sprekers zullen optreden. Ook in Rotterdam en Den Haag zullen dien avond met het zelfde doel openbare vergaderingen gehouden worden. Dit geschiedt in aansluiting met bijna alle andere landen in de oude en nieuwe wereld, als bewijs van prin- cipeele instemming met den werkkring van het perma nente Hof van Arbitrage in Den Haag, dat tengevolge van de vredes-couferentie in het voorjaar van dit jaar geopend zal worden. Ken nieuw boek van Björnson. Het nieuwe stuk van Björnson, dat aangekondigd was en dat «Laboremus" («Laat ons arbeiden") zal heeteu, verschijnt over eenige dagen als boek. Het be handelt een strijd tnsschen hartstocht en arbeideen pianiste, die door baar kunst en haar kunsten over de menschen wil heerschen en alleen om zioh zeilnit lnst tot heerschen, staat hier tegenover een jongen componist, dien zij een tijdlang aan zich bindt, maar dien zij ten slotte verliest als de jonge man kennis maakt mot een gezond, natuurlijk jong meisje. Het is eenigszins hetzelfde onderwerp, dat Ibsen behandelde in «Als wij dooden ontwaken" en D' Annnnzio in „Giöconda." Weeszenklecdlng. Naar de »H. O." verneemt, zijn de weeskleederen van eon deel der jongens van het Doopsgezind Weeshuis te Haarlem veranderd in bnrgerkleeding. De reis van Koningin Wllhelmtna. De koningin der Nederlanden en de Prins-gemaal zullen den 8sten Mei op de terugreis nit Duitschland naar Nederland het Oldenbnrgsche hof bezoeken. Zondagsrust. Bij het hoofdbestuur der Ned. Vereeniging tot be vordering van Zondagsrust is bericht ingekomen dat H. M. de Koningin het Bescherm vrouwschap van het Nationaal Congres voor Zondagsrust, dat 19 en 20 Sep tember te 's-Gravenhage gehouden zal worden, hoeft aan vaard. Ken verdienstelijk journalist. Een verdienstelijk journalist, de heer H. F. Waller, de bekende schrijver van het overzicht der pers in de «Haarl. Ct.", zal wegens gezondheidsredenen zijn betrek king nederleggen, die hij 30 jaren heeft vervuld. De heer Waller, die bjjna 70 jaren ond is, was 12 jaren predikant te Loenen o/d Veluwe en te Steenwijk, vóór hij, op 1 Mei 1871, aan de »H. C." verbonden werd. Kievitseieren. Te Leeuwarden zijn tnsschen de 8000 en 9001 kie vitseieren aangevoerd, zijnde ongeveer 10,000 mindor dan verleden jaar in dezen tijd een gevolg van het gure weder. Ongeveer 3/4 van den voorraad is verzonden naar Londen en Brusselook een kleine partij naar Rusland. De prijzen wisseldon af van 13 tot 16 cent per stuk. indam. Toen de tram der «Noord-Holl. Tramweg Mij." den 27 het station alhier binnenreod, liep de loco motief nit de rails. Er gebeurden geen ongelukken. Een baicon van een wagen werd beschadigd. Ursem. Uit het door den secretaris der Vereeniging «Ziekenhulp" op de jaarvergadering uitgebrachte verslag, bleek, dat genoemde vereeniging 55 betalende en 1 honorair lid telt, dat van de voorhanden voorwerpen, sedert 1 April 1900, door 26 personen gebruik was ge maakt en de financiëele toestand zeer gunstig is. De heer K. Laan werd als bestuurslid, tevens voorzitter, herkozen. Verkiezingen. Ursem. De heer P. B. J. Perf, lid der Tweede Kamer, hield den 29 voor de leden der Prot. Kiesvere niging een voordracht over al hetgeen onder het tegenwoordig Ministerie is tot stand gekomen en over do partijverhoudingen in de 2e Kamer. De vergadering was vrij goed bezocht. Drankmisbruik. Wormcrveer. Hier is opgericht eene afdeeling van den Volksbond, Vereeniging tegen drank misbruik. Een 144-tal ingezetenen zijn als lid toe getreden. Bloembollen naar de Vereenlgde Staten. De consul-generaal der Nederlanden te Nieuw-York zegt in zijn verslag over het jaar 1900 het volgende omtrent den bloembollen-invoer nit Nederland: Het is mijne aandacht niet ontgaan dat Nederland- sche vorschepers van bloembollen vaak in moeielijkheden geraken met het zeekantoor (Custom House) alhier, voort vloeiende nit de verhooging hnnner iacturen door de Gonvernements-taxateurs («Appraisers"), met daaraau verbonden geldboete. Het lijdt geen twijfeldat in de zeer ver uiteenloopende kwaliteiten der ingevoerde bloem bollen en het groote verschil in de voor diverse partijen aangegeven waarde de oorzaak dezer betreurenswaardige conflicten met de douane moet gezocht worden; er is geen sprake van onwil of opzet van den kant dier taxateurs, maar die ambtenaren zien zich geplaatst voor de moeie- lijke taak om de inferieure bollen van de betere te onder scheiden en om alle kwaliteiten juist en billijk te taxeeron. Velen der bollenhandelaars in Nederland verkoopen, zoo ik althans wèl ben ingelicht, hunne waren op deze markt tegen prijzen, die alle onkosten, das ook de invoer rechten, in zich sluiten. De factunrverhoogiug en geld boete komen dus, waar deze wijze van verkoopen ge volgd wordt, ten laste van den afzender en baren hem groote teleurstelling en vaak aanzienlijk verlies, en het komt mij voor, dat de verschepers van Nederlandrche bollen wèl zouden doen door de consulaire facturen des noods iets hooger te maken dan de werkelijke waarde der goederen, waardoor vele onaangenaamheden en ook oponthoud zouden voorkomen worden; vooral bij den invoer van niet bepaald prima soort bloombollen zou deze wijze van handelen m.i. aanbeveling verdienen. Drankwet. De »St.-Ct." bevat de wet van den 27 April 1901, (Staatsblad No. 85) tot aanvulling van artikel 26 dei- wet van 28 Jnni 1881 (Staatsblad No. 97), zooals dit artikel luidt volgens 31 der wet van 16 April 1885 (Staatsblad No. 78). Art. 1 der wet bepaalt, dat art. 26, eerste lid, sub b wordt gelezen als volgt tb. aan anderen gedurende de eerste twintig jaren na voormeld tijdstip en aan hem, die op 1 Mei 1901 daarin het#bedrijf uitoefende tot 1 Mei 1904." Art. 2. bepaalt, dat deze wet. in werking treedt op den dag harer af kondiging (1 Mei). Ken Kngelsch-Mollandsch gesels 11. Iu de Spuistraat te Den Maag, die voor de bestrating wordt opgebroken moet tegenwoordig rechts gehouden worden. Zaterdag nu wandeldon twee Engelsche dames door de straat, hetgeen van belang is, indien men weet dat in de Londensche straten met groote conse quentie links wordt gehouden, een Londensche gewoonte, waarvan do dames zeer beslist niet wilden afwijken. Onze politie-agent wilde de dames echter positief rechts hebben maar de dames stonden pal voor haar linksche principes. Toen gebeurde er iets zeer belangwekkends. Een der Engelsche dames maakt zich zoo boos op onzen plichtbetrachtenden politiedienaar dat zij hom vlakweg een flinken klap om de ooren gafiets dat zij bij haar Engelschen politie-agont niet zou gewaagd hebben. De agent met zijn roode koon nam de dame galant onder deu arm en beiden gingenrechtshoudend naar het bureau. Een opstootje van belang natuurlijk. Cioedkoope uien. Als nieuw bewijs van de geringe waarde die de nien tegenwoordig hebüen, meldt men aan de «Midd. Ct." uit Krniningen, dat dezer dagen een partij van 500 HL. is verkocht vooreen dubbeltje. landbouwtentoonstelling te lecuwarden. In 1902 zal het 50-jarig bestaan der Priesche Maat schappij van Landbouw worden herdacht door het houden van eene algemeene landbouwtentoonstelling, svaaraan de deelneming voor het geheele Rijk wordt opengesteld. Aan de provincie zal een subsidie van f 2500 worden gevraagd en ook de Rjjksregeering zal worden verzocht het plan te steunen. De afdeeling Leeuwarden e.a. zal worden uitgenoodigd de uitvoering van het plan op zich te nemen, omdat Leeuwarden daarvoor de geschiktste plaats is. Handels- en kantoorbedienden. Aan het voorjaars-examen in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden, nemen deel voor boekhouden 183 fransche handelscorrespondentie 5 engelsche han delscorrespondentie 17 duitsche handelscorrespondentie 10 candidaten en stenografie (stelsel-Steger) 1 candidaat. Ken nieuw maandschrift. Bij de uitgevers Erven F. Bohn, te Haarlem, is de eerste aflevoring verschenen van „Onze Eeuw", maand schrift voor staatkunde, letteren, wetenschap en kunst, onder redactie van P. J. Blok, P. D. Chantepie de la Saussaye, G F. Haspels, E. B. Kielstra, jhr. H. Smis- saertW. van der Vlugt en jhr. B. H. O. K. van der Wijek. In het prospectus wordt gezegd «Het schijnt een waagstuk een maandschrift voor staat kunde, letteren, wetenschap en knnst naast de vele reeds bestaande op te richten. Toch is er aanleiding toe. Een groot deel van ons lezend publiek, ook onder hen die aan een of ander maandschrift gewoon en gehecht zijn, vindt in onze periodieke literatunr niet die leiding en dat voedsel die het er van verwacht. De bestaande leemte wordt wellicht niet allerwege levendig gevoeld dat zij bestaat is eene overtuiging welke er ons toe geleid heeft de hand aan het werk te slaan en aan onze beschaafde kringen een nieuw maandschrift te bieden. Onze Eonw wil dus voor ons volk in onzen tijd oen woord medespreken niet door den tijdgeest te volgen en met den stroom mede te drijven tuk op den lof in- geoogst door hen die de heerschende meeningen het luidBfc verkondigen: het maandschrift wil op verschillend gebied kennis mededeelen en overtuigingen voorstaan waaraan «Onze Eeuw" behoefte heeft." Onze Eeuw zal op den eersten van iederen maand, in afleveringen van 10 vellen druks verschijnen. De prijs per jaargang bedraagt 15. Verklaringen nr. Fokker ln zake onderwijs. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken de ondergeteekenden eenige plaats ruimte naar aanleiding van het bericht in uw blad betrekking hebbende op de verhouding der onderwijzers tot de candidatuur van mr. E. Fokker. De schrijver van het bewuste episteltje zegt, dat deze candidatuur bij de onderwijzers waarschijnlijk weinig steun zal vinden, in de eerste plaats, omdat de heer F. is tegen onderwijs-Rijkszaak en in de tweede plaats omdat, in verband daarmeehet voorstel-Schagen niet kan rekenen op den steun van den tegenwoordigen afgevaar digde van Alkmaar in de 2e Kamer. We zouden willen vragen, hoe weet de correspondent, dat de meeste onderwijzers zijn vóór onderwijs-Rijkszaak. Verder meonen we te moeten opmerken, dat voor onderwijs- Rjjkszaak, letterlijk opgevat, zeker nagenoeg niemand is. Er zal dan ook wel bedoeld worden openbaar ouderwijs. Toch kennen we vele collega'sdie weinig heil zien in het onderwijs-Rijkszaak en de onderwijzers-Rijksambtenaren. Maar al is iemand hiervoor, dan kan dit toch weinig invloed hebben op de aanstaande verkiezingendaar niemand deze kwestie voor urgent zal verklaren om in de eerstvolgende zittingsperiode aan de orde te brengen. Wat het tweede bezwaar tegen den heer Fokker be treft kunnen we de verzekering geven dat de afge vaardigde van Alkmaar alle moeite zal doen het aan hangige wetsontwerp te doen aannemen, zooveel mogelijk geamendeerd in het belang der onderwijzers maar dat hij amendementen zal trachten te vermijden welke het ontwerp bij eindstemming in gevaar mochten brengen. We durven beweren dat de heer F. veel verder zon gaan, als de partijverhoudingen anders waren. Weliswaar wordt met het aanhangige wetsontwerp niet bereikt, wat Schagen wilmaar wij zeggen «Beter een half ei dan een ledige dop." Waren we nog een half jaar van de verkiezingen ver wijderd, dan hadden we, vooral na de verklaringen van den heer Meijer Drees waarmede we 't eens^ zijn de behandeling van de salarisregeling in de 2e Kamer af gewacht. Daaruit zou voldoende gebleken zijn dat de heer F. ernstig streeft naar verbetering van het lot der onderwijzers. Vol vertrouwen durven we daarom schrij ven «Collega's, schort desnoods uw oordeel op^ tot de openbare beraadslagingen hiervan afgeloopen zijn.' 't Is don correspondent van hot bewuste stukje mis schien te doen geweest een indruk weer te geven, zonder nog zoozeer te letten op de motieven. 't Zij ons vergund onzen indruk als afgevaardigden van de Afd. Schagen van het N. O. G. naar den heer Fokker mede te deelen. Toen we na het bedoelde bezoek weer door 's-Graven- hage's straten dwaalden, was het eerste wat we tegen elkaar zeiden «De heer Fokker is volkomen op de hoogte van de geheele salarisbeweging hij toont te zijn een man uit één stukeen man van beginselendie niet voor een Kamerzetel handdrukjes naar links en rechts zal geven, maar die onom wonden zijn meening zegt en motiveert.''' We hadden niet gedroomd deze woorden ooit wereld kundig te maken, te meer, daar we vrijwillig hadden te kennen gegeven in de pers geenerlei mededeelingen te doen, maar de omstandigheden hebben gemaakt, dat we, met medeweten en goedkeuren van den heer Fokker, besloten hebben van dat voornemen at te zien. Met beleefden dank voor de opname, teekenen we ons, M. d. R., Uw dw. dienaren, J. PORTE. G. HOLLE. Latjewinkel,) 3Q April 190i. Kolhorn, P. S. Dringend verzoeken we bladen, die het boven bedoelde berichtje uit de Alkm. Courant hebben over genomen, ook dit artikeltje op te nemen in hun kolommen. Druk v. Herms. Coster en Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6