Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 8 M E I. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. Nö. 55. Eerste blad. 1LK1HAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1 O,SOfranco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfjs der gewone advertentlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. CHIWJL. Ten einde de Chineesche regeering het betalen der schadeloosstelling aan de Mogendheden wat makkelijker te maken en natuurlijk ook om meer zeker heid te hebben, dat die inderdaad betaald wordt, is door eene commissie, bestaande uit den Dnitsehen, Engelschen, Franschen en Japanschen gezant, een voorstel opgemaakt, waarbij door eene leening, door de Mogendheden ge waarborgd, en vorder door verhooging van verschillende tarieven en belastingen de geëischte gelden kunnen ver kregen worden. De gezanten hebban de plannen der commissie aan hunne regeeringen ter beoordeeling en beslissing toege zonden. De oorlogsbuit", die generaal Frey uit China naar Frankrijk had gezonden, maar door de Fransche regeering is teruggezonden, is te Peking aangekomen. De geroofde voorwerpen zijn weder op de oude plaats teruggebracht DUITSCHIiASTD. Een buitengewone uitgave van den Duitscheu vReichsa.nzeiger" meldtHet door de ministers Von Miquel, Von Hammerstein en Brefeld ge vraagde ontslag is verleend. De heer Von Miquel is be noemd tot lid van het Heerenhuis aan den heer Von Hammerstein is de Kroon tot do Orde van den Rooden Adelaar, aan den heer Brefeld het Grootkruis van den Rooden Adelaar met eikenloof verleend. Verder zijn benoemd tot minister van Financiën de minister van Binnenlandsche Zaken Von Rheinbaben tot minister van Landbouw de minister van Posterijen Von Popbielskitot minister van Buitenlandscke Zaken de president van het district Metz, baron Von Hamme - stein tot minister van Handel de geheime handelsraad Möller, en tot minister van Posterijen de directeur van de eerste afdeeling van het departement van Posterijen, KrStke. EWBBIiABf». De tory-bladen zijn vol goeden moed over den uitslag van den verwacht wordenden slag bij Hartebeestfontein De »Ktandard" verwacht, dat de laatste vonken van den oorlog zullen zijn uitgebluecht, voordat sir Alfred Milner te Londen aankomt. De radicale bladen hopen de Regeering te kunnen om verwerpen, wijl het land begint in te zien, dat Cham berlain's kroonkolonie-systeem in Transvaal het sluiten van den vrede onmogeiyk maakt. Lord Kitchener seinde den 6 uit Pretoria, dat sedert zijn laatste telegram van de colonnes bericht is ontvangen, dat vier Boeren gedood bd vijf gewond wer den 118 Boeren werden krijgsgevangen gemaakt en 30 gaven zich over. Verder werden 106.000 rounds ammu nitie voor handvuurwapenen en 120 wagens buit gemaakt. Uit Calcutta wordt gemeld Er blijft een voortdurende opgewondenheid heerschen in de dorpen in het district iSialkot, die door de pest zijn aangetast. Een twintigtal dorpen hebben zich ver- eenigd om een georganiseerde oppositie to voeren tegen de maatregelen waarmede de regeering de pest wil be strijden. Een inlacdsch officier werd gedood verschillende hos pitaal-bedienden werden te Zufferwal ernstig aangevallen Er is een afdeeling van 200 man vau het 46e regiment Punjab infanterie en van 100 man van het 18e regiment Bengaalsche lanciers heengezonden. FBAAfKftlJU. Te Algiers heeft de Gemeenteraad, aar aanleiding van 't voorgevallene met den maire Max Régiseene motie aangenomen waarbij hijden maire zijne .innige deelneming" en .onveranderlijke trouw" betuigende, .de niet te qualificeeren houding der com missarissen van politie afkeurtdie zich tot medeplich tigen gemaakt hebben der aanleggers van den verrader lijken aanval, de misdadigers die zich aan de laaghartige aamanding schuldig maakten, alsook hunne medeplich tigen brandmerkt", enz. XEJ1D-AFRIUA, De uitslag van den slag bij Harte beestfontein, (zoo die al heeft plaats gehad), en waarvan de Engelschen zulke groote verwachtingen hebben, is nog niet bekend. (Zie laatste berichten). Luidens berichten uit Brussel zou president Kruger van generaal Louis Botha een overzicht hebben ontvangen over den toestand der Boereu, waarin deze veel gunstiger wordt afgeschilderd dan uit de Engelsche berichten kan blijken. Daaruit wordt aangehaald de mededeeling dat de omtrekkende beweging van generaal French totaal is mis lukt en Botha met 9000 man naar bet Noorden ontkomen is. In het rapport moet nog gezegd worden dat in de districten Zontpansberg, Middelburg en Komatipoort be smettelijke ziekten heerschen. Bene gerechtelijke dwaling. Men moet te Mayenne een ontdekking hebben gedaan welke, als zij bevestigd wordt, een verschrikkelijke en onherstelbare gerechtelijke dwaling aan het licht brengt. In Juli 1894 werd aldaar de priester Brnneau ter dood veroordeeld en onthoofd wegens het vermoorden van den pastoor van Entrammes. En thans moet, volgens de plaatselijke bladen, de dienst bode van den vermoorden pastoor, op haar sterfbed hebben bekend, dat zij met nog iemand anders den moord heeft gepleegd, dat pater Bruneau onschuldig was en dat zij, om zicb van diens stilzwijgen te verzekeren, hare misdaad terstond na het plegen, aan dien priester had gebiecht, die haar nu niet kon verraden zonder het biechtgeheim te schenden. Bruneau heeft tot het laatst toe zijn onschuld volge houden en vóór hij naar het schavot ging de ambtenaar van het Openbaar Ministerie Deribere Desgerdes, thans afgevaardigde, een brief ter hand gesteld waarvan men nu de openbaarmaking eischt,. Veetelllng. Volgens de voorloopige uitkomsten der telling van den veestapel, welke in Bultschland in 't eind des vorigen jaars heeft plaats gehad, is sedert het jaar 1873 het getal runderen gestegen van 3,066,000 tot 3,550,000 dus met 16 °/0, het getal varkens met 872,000 tot 1,737,000 dus met 99 °/0, dat der paarden van 351,000 tot 385,000 of met 9.7 °/0, dat der geiten van 194,000 tot 271,000 of met 27 °/0 terwijl bet getal schapen van 1,342,000 tot 784,000 is gedaald, dus met 44 °/0 afgenomen. Brand Te Jacksonville in Florida heeft een zeer zware brand gewoed. Ten gevolge van den hevigen storm kon het vuur niet bedwongen worden door de brandweer en zijn 130 blokken huizen in de asch gelegd. Tien tot vijf tien duizend menschen zijn dakloos. De schade wordt op acht tot negen millioen dollars geschat. Het gerechtshof, de gevangenis, een aantal scholen, kerken en kloosters zijn een prooi der vlammen geworden. De directie van de scheikundige fabriek te Bries- helm laat thans bekend maken dat van het personeel der fabriek niemand meer wordt vermist. Zij geeft als totaal van de slachtoffers die bij de ramp zijn omgekomen het cijfer 24 op. Fan het oorlogsterreln. KLERKSDORP, 6 Mei. De Boeren, die sinds eenigen tgd Hartebeestfontein hebben bezet gehouden, hebben hunne stelling verlaten en zijn in verschillende richtingen uiteengegaan een aanzienlijk deel trekt in zuidelijke, en anderen in noordeljjke riehtiug. De la Rey voort het bevel over de afdeeling die zuidwaarts is gegaan. LONDEN, 6 Mei. Volgens de officieele opgave bedragen de Britsehe verhezen in Zuid Afrika gedurende April gesneuveld 8 officieren en 122 man, gewond 20 officieren en 206 man, krijgsgevangen 93 man. KAAPSTAD, 6 Mei. De Boeren hebben lagers gevormd te Detain ten Westen van Kenhardt en aan den Zwartkop vijftien mijlen ten Zuiden van Brandvlei. Zij leggen in het centrale deel der kolonie versterkingen aan. Scheepers, Malan en Hugo werden zeer in het nauw gedreven en ten slotte genoodzaakt naar het Oosten terug te trekken. Majoor Crewe achtervolgt Kruitzinger en leverde hem slag bij Driefontein. De vijand liet vyf gewonden en 23 paarden achter. Een detachement van Kruitzingers commando stak een voorradentrein in brand bij Rayner. Verkiezingen. De R.-K. kiesvereeniging »Recht en Plicht" te Zaandam heeft tot voorloopige candidaten gesteld de heeren Dr. H. J. A. M. Schaepman, W. J. C. Passtoors en F. Wierdels. De kiesvereeningen Algemeen Belang" te W o r- merveer welke den Heer K. Cz. de Boer candidaat heeft gesteld heeft met algemeene stemmen besloten tot niet-aansluiting bij de Liberale Unie. De werkmanskiesvereeniging te Hoorn heeft den heer P. L. Tak, te Amsterdam, aangezocht eene candida- tuur te aanvaarden. De Centrale Liberale Kiesvereeniging te B e n n i n g- broek, kiesdistrict Enkhuizen, stelde voor de Provinciale Staten candidaat de aftredende heeren Hartkamp en Willinge. Da liberale kiesvereeniging te Oude-Niedorp (district Alkmaar) heeft candidaat gesteld Mr. E. Fokker, met algemeene stemmen. Te Haarlem is den 4 in 72-jarigen ouderdom overleden do Heer F. W. van Eeden, directeur van het Koloniaal Museum aldaar. In de Becmster reden de beide heeren K., uit Purmerland. Door het losraken van het lemoen van den wagen ging het paard op hol, en het rijtuig viel om. In het eerst scheen het alsof de beide personen geen letsel hadden gekregen, doch eenige oogenblikken later zakte de vader plotseling ineen. Een paar dagen later is hij overleden. President Kruger. De berichten aangaande plannen van President Kruger om deze maand incognito naar Brussel te gaan en in Augustus naar Amerika, worden door het»Hbid". zeer beslist tegengesproken. Hofberichten. Volgens het »Berl. Tageblatt" zullen de Koningin en de Prins-Gemaal op de reis naar Schwerin den 8sten Mei een dag te Berlijn blijven en daar een bezoek brengen aan den Dnitschan Keizer. Men meldt uit Schwerin aan het »Hbld": »Het Koninklijk Echtpaar zal den 9en dezer aankomen. Een eskadron van het Meeklenburgsche Dragonderregiment uit Ludwigslust is naar Schwerin gecommandeerd, om het escorte te vormen der Hooge Gasten bij hun intocht. De troepen zullen langs den intochtsweg en haie opge steld worden. Den 6 is door Prins Hendrik het Waudelhoofd te Scheveningen geopend, en door hem gedoopt met deu naam »Wandelhoofd Koningin Wilhelmina." Vee-uitvoer. Van 1 April 1901 tot en met 1 Mei zijn langs het grensstation Rozendaal in België ingevoerd 647 stuks fokvee, waarvan 59 stuks zijn teruggezonden wegens tuberculose. Do laatste vier maanden is er in de quarantainestallen te Esschen geen mond- en klauwzeer meer voorgekomen. Een werkman aan de gasfabriek te Breda is van den ketel gevallen, waarbij hij een hersenbreuk kreeg en onmiddellijk stierf. Revisie. De Jongh, die indertijd veroordeeld werd wegens moord op Marinus Bogaardt, heeft revisie van zijn vonnis gevraagd. De roden die hem tot nu toe belette den dader te noemen, zou vervallen zjjn door het overigden zijner zuster, terwijl mede de aanvraag is gegrond op het feit dat de voetmaat na het plegen van den moord in de duinen opgenomen, verschilt van die van De Jongh's voeten. (Handelsblad). Friesche landbouw-tentoonstelllng. De Algemeene Landbouw-tentoonstelling, welke in den zomer van 1901 te Leeuwarden zal gehouden worden, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der »Friesche Maatschappij van Landbouw", zal omvatten a. paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimvee, bijen teelt eu hoenderteelt b. voortbrengselen der zuivelbereiding, werktuigen en gereedschappen voor de oewerking en verpakking hulp middelen voor het onderwijs (deze beide rubrieken wenscht men een internationaal karakter te geven) c. voortbrengselen van land- en tuinbouw, en d. voor zoover mogelijk, tevens beproeving van land bouwwerktuigen en gereedschappen e. wedstrijden in het handig en nauwkeurig verrichten van melkvetbepalingen (systeem-Gerber) f. wedstrijden in hoefbeslag g. tentoonstelling van hulpmiddelen voor land- en tuin- bouwonderwijs en betrekkelijk ontginningbevloeiing boschaanleg en visscherij. Te Joure herdacht dezer dagen de werkman D. Glas, dat hij 82 jaren gelsden op de boomkweekerij bij de firma Wijbren Krijnse aldaar in dienst trad. De oude man, die thans 91 jaren telt, is nog dagelijks met Inst aan den arbeid. Den 22sten Mei a. s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J. Kuilman zijne betrokking als hoofd der school te Schermerhorn aanvaardde. Hoenderteelt. Het Hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken toezegging ontvangen van f 250 subsidievoor het houden van een cursus ter verspreiding van keDnis van hoenderteelt. Overreden. Den 4 is op het station Driebergen de machinist- leerling Dor, vermoedelijk bij het afspringen van een locomotief, daaronder geraakt en zwaar gekwetst. Tusschen het station Gouda en de Gouwebrug is de loopwachter A. Wynhof door een rangeerenden trein gedood. Te Osch N.-Br. is een 16 jarige knaap, na 14 dagen aan slaapziekte te hebben geleden, thans overleden. Beu vuurbol. De vorige week, na een onweder, daalde uit een helde ren hemel een vuurbol neer nabjj de buitenplaats vNijenheim" te Zeist. Merkwaardig is, dat, hoewel deze vuurbol rakelings langs een grooteu boom de aarde bereikte, deze boom niets geleden heeft, terwijl broeiramen, die op eenigen afstand stonden, werden verbrijzeld en menschen, welke vrij ver van den boom verwijderd waren, ter aarde werden geworpen en eenige oogenblikken bewusteloos waren. Onder den boom zijn slechts eenige gaten te be speuren, die veel gelijkenis met mollengangen hebben. Purmcrend. Op de voorjaarsveemarkt werden den 6 aangevoerd 2925 runderen. Handel matig, prijzen hoog. Ben vechtpartij. In den vroegen morgen van den 4 was op de werkplaats der S. S. te Tilburg de draaierij, onder baas Biezer, veranderd in een waar oorlogsveld. Bij het binnen komen van voornoemden baas stond zekere P. L., die niet in de draaierij tehuis behoort, te praten ir et zekeren S. B. nam P. L. in den arm en wilde hem verwijderen, doch zoodra had bij S. niet aangeraakt of deze gaf baas B. een slag in den bals.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1