Telegrafische Berichten. Stadsberichten. Als ware deze slag het teeken van een algemeenen aanval van de zjjde der andere werklieden nit de draaierg, vlogen hamers, sleutels, schroeven en bonten naar het hoofd en lichaam van B., die in allerijl de vlucht nam naar het kantoor van den werkmeester S. De deur was echter gesloten, en zeker zou toen de zaak een erger aanzien hebben genomen ware niet de heer S. aangekomen waarop de gemoederen kalmeerden en ieder weer aan zijn werk ging. De drie voornaamste daders in deze, zekere P. L., P. S. en G., zijn reeds geschorst. (Tilb. Dgbld.) Haringcarspel. Voor het examen als onder wijzeres slaagde den 4 mej. A. Raap, alhier. Akersloot. Tot secretaris-penningmeester van den Kogerpolder is benoemd de heer M. Slooten Jz. Schagcn. Door het bestuur der schietvereeniging alhier is tot de leden een schrijven gericht, waarin ver zocht wordt zoo het soms door leden mocht worden gedaan niet te schieten op vogels of andere dieren ten einde den naam der vereeniging geen schade te doen en onaangenaamheden te voorkomen. Bij den burgemees ter was reeds herhaaldelijk geklaagd over het schieten op dieren waarvan in onze gemeente sinds eenigen tijd een lang niet ongevaarlijk gebruik werd gemaakt. Verkiezingen. Schagen. Den 5 werd alhier eene vergadering gehouden uitgeschreven door het bestuur der Alkmaar- sehe Arbeiders kiesvereeniging waar do heer Uitenbosch van Alkmaar, het nnt eener arbeiders kiesvereeniging uiteenzette en den opgekomenenin overweging gaf ook in Schagon,eene dergelijke vereeniging te stichten. De heer Uitenbosch zeide o. m., dat de Alkmaarsche vereeniging niet op socialistischen grondslag is georganiseerd, ja dat er vau de 70 leden misschien niet meer dan 1 lid is van de S. D. A. P. Het programma en de beginselen der partij wijken zeer weinig af van de beginselen voorge staan door den heer Fokker, die ook op de candidaten- ljjst der vereeniging had gestaan. Vijftien Sehager's gaven te kennen te willen medewerken tot het oprichten alhier eeuer Arbeiders-Kiesvereeniging. De heeren Roep, Huls man en Ay zullen een voorloopig reglement samenstellen. Een landbouwer te Heerhugowaard vond op Meidag de door hem gekochte mestvaalt van den vorigen pachter bestrooid met mosterdzaadwaardoor de mest voor bouwland geheel onbruikbaar is geworden. Men weet niet of hier te denken is aan verregaande onachtzaamheid of aan moedwil. Barsingerhorn. Te Kolhorn is de ansjovis- visscherij thans in vollen gang een 30t «1 schepen gaan dagelijks uit. De vangst is voor dit jaar zeer bemoedigend Den 4 werden al rnim 100.000 stuks aan de zouterijen afgeleverd De prijs was de vorige week f 8,50 per 1000 stnks. 's Gravenhage, 7 Mei. TWEEDE KAMER. Schoolwetwijziging. Aangenomen is met 42 tegen 39 stemmen een amen dement-Hertog om onderwijzers met wachtgeld op 50- jarigen leeftijd het wachtgeld te laten behouden, totdat zij vallen in den termijn van pensioen of eene nieuws betrekking aanvaarden. Op art. 45 (bijdragen aan ge meenten) heeft de heer den Hertog zijn amendement inge trokken, wegens overwegendo administratieve bezwaren van den minister en heeft de minister overgeaomen een amendement-den Hertog om de helft der verhooging voor gehuwde onderwijzers en weduwnaars van 28 jaar voor rijksrekening te nemen. Iiegerwetten. De militiewet werd aangenomen met 59 tegen stemmen; de landweerwet met 85 tegen 9 stemmen. 38 J. G. VAU HUYKHOV. Den 16 trad in een openbare vergadering, uitge schreven door de Arbeiderskiesvereenigingin het lokaal Harmonie, voor een zeer talrijk publiek op de heer J. G. van ttuykhof, ten einde, zooals de voorzitter, de heer M. Uitenbosch, zeide, de dupliek te ver volgen op de rede, den 30 April gehouden door den heer Bosman. De heer van Kuykhof bad gemeend niet op den voet te moeten volgen, wat de heer B. had gezegd, doch stelde zich voor in het kort do beginselen zijner partij te zetten tegenover die van de liberale partij, die door mr. B. slechts zeer vaag waren aangegeven. Allereerst protesteerde hij tegen het gezegde, dat de liberale partij is opgekomen voor de duizenden lijdenden en ontberenden in onze maatschappij. De liberalen willen de grondslagen der samenleving laten, zooals ze ziju, terwijl de sociaal-democraten, die erkennen, dat er is een klassenstrijd, oordeelen, dat door dien strijd uit te vechten die grondslagen moeten worden veranderd. De woorden moeten den heer Bosman in een onbewaakt oogenblik zijn ontvallen. Reeds vóór 100 jaar liet een bekend Engelsch econoom een protest honden tegen den toestand, een gevolg van de opkomende groot-industrie. Later was het John Stnart Mill die wees op de ontzettende feiten in Enge land aan den dag gekomen, als gevolg van het kapitalisme. In plaats echter van af te nemen is het kapitalistisch stelsel steeds in kracht toegenomen, en dat de toestanden er niet beter op waren geworden werd door spr. met tal van feiten ook uit ons land aangetoond. Yaak wordt ge zegd, dat het in ons land zoo erg niet is, doch het onder zoek naar de woningtoestanden in Amsterdam o.a. toont duidelijk aan hoe ellendig die vaak zijn. Ook in Alkmaar zal dit onderzoek veel aan den dag brengen, wat men zoo erg niet geloofde. Men loopt het vuile, het afzichtelijke voorbij, bij feestelijke intochten wordt het bedekt met groen en vlaggen. De cijfers spreken echter, en leiden daarbij tot de con clusie hoe ellendiger woning, hoe hooger huur. De heer Gerritsen te Amsterdam berekende, dat de arbeider ver huurt 1le van zijn inkomen, de middenstand 1lli, de rijken Vso- Met die slechte woningtoestanden gaat ook de be trekkelijk meerdere sterfte gepaard. In Amsterdam stierven in 1866 gemiddeld 7.9 °/o der bevolking, en in de heldere woningen 12.3 °/0. Wat de voeding betreft, de arbeider kan gewoonlijk daarvoor niet meer uitgeven dan 21 ct. per dag, in een gevangenis kost het rantsoen 25 cc. Zie daar de maatschappij. En de loonen Voor vakarbeiders vaak 7, 8 en 9 gulden per week, voor veldarbeiders nog veel lager, in den winter dikwijls niemendal. Neemt men daarbij dan nog de voor de gezondheid nadeelige gevolgen van het beroep, waarvan spr. een voorbeeld gaf ontleend aan een loodwitfabriek. Ons hooggeprezen maatschappelijk stelsel brengt verder mede de werkeloosheid, die kanker der maatschappij waardoor de arbeider komt ten laste van particuliere of kerkelijke liefdadigheid. In 1892 werden bedeeld ongeveer 900,000 personen d.i. 1/e der be volking van ons land. Daartegenover staat dat de elf grootste bezitters in de wereld tezamen een kapitaal ver tegenwoordigen zoo groot als het loon van 400,000 arbeiders. Wie tegen dergelijke feiten niet opkomen staan op hoc standpunt, dat alles moet komen ten voordeele van het individu. De soc.-dem. daarentegen zeggen, alles moet opge offerd worden aan het belang der gemeenschap. Ziedaar het verschil. Waar dê heer Bosman heeft gezegd, dat niei kan bewezen worden, dat de lib. partij de belangen der bezitters heeft voorgetrokken, beantwoordt spr. hem met een woord van prof. Quack, dat ons burgerlijk recht is geschreven door en voor conservatieven. Al onze rechts verhoudingen zijn er om de bezitsverhondingen te laten blijven bestaan. Dat de heer B. erkent, dat hier en daar moet worden ingegrepen door den staat, is spr. onbe grijpelijk, te meer, daar hij zegt niet te weten, hoe ver. Zoo iemand staat volgens spr. op het slappe koord. Enkele punten meent hij nog te moeten aanhalen, ten opzichte waarvan bij zoo gaarne het standpunt van den heer Bosman had willen weten. Ten eerste het milltalrisnie. De soc.-dem. zijn daartegen, omdat het zulke enorme schatten verslindt 40 millioen van de 160 millioen opgebracht door de belastingen. Ons vestingstelsel werd herhaaldelijk afge keurd. Noch de Hollandsche linienoch Amsterdam het laatste bolwerk, is, volgens deskundigen, als Tindal, te verdedigen en ook zelfs minister Kool zeide hetdat ons leger niet bekwaam is voor zijn taak. Ook do vloot verslindt schatten; de militaire uitgaven stijgen nog steeds; terwijl voor onderwijs geen geld is8 millioen voor arbeiderspensioneering buitensporig wordt genoemd. Het standpunt der S. D. A. P. acht spr. bekend genoeg. Oorlog vindt zijn oorzaak in het kapitalistisch stelsel en zoolang dat er is zal hij niet verdwijnen. Wil men bescherming der onafhankelijkheid die echter genoeg gewaarborgd is door den naijver der groote mogendheden, dan is volksweerbaarheid niet naast, maar in plaats van het leger voldoende. Het leger heeft echter nog, volgens spr., een tweede taak, de klassetaak d. i. het optreden bij werkstakingen enz. Daartegen verzetten zich de soc.-dem., terwijl ze er ook tegen protesteeren dat een groot aantal jongelingen gebruikt wordt als willooze marionetten. Over deze zaken had hij gaarne het oordeel van den heer Bosman willen hooreu. Dat de liberalen niet willen bezuinigen bewijst het feit der aanneming van de legerwetten waar ook mannen als Fokker e. a. vóór stemden. Aangaande de A tjeh-quaestie meent spr. dat de heer Bosman niet geweten heeft wat hij zei. Voor het instellen van een onderzoek naar de redenen voor de voortzetting van den Atjah-oorlog zon iedereen zijn, zei hij. Hij schijnt echter niet te weten dat in '97 de motie van Koldie dat inhield met 3 stemmen vóór werd verworpen. Dat de heer Bosman zich aan de zijde der soc.-dem. geschaard zon hebben betwjjfelt hij. Voor de koloniale politiek verwijst de heer B. naar het program der Liberale Unie, dat al weinig bijzonders geeft. Het verschil met het program der soc.-dem. arbeiderspartij is ditdat in het laatste wordt gezegd dat men wil een ontwikkeling van het koloniaal beheer in die richting, dat de kolonie zal komen tot zellsbestnur, en dus de tegenwoordige uitbuiting zal ophouden. Daarbij vertegenwoordiging iu ons parlement. De heer B. wist niot dat dwaugar beidei s werden ge bruikt in den oorlog tegen Atjeh. Spr. verwijst hem en ieder ander naar betgeen daarover is gezegd bij de be grooting in 1897. Dat had niets met politiek te maken, zei hijdoch de afschaffing van dergelijke schandalen is wel degelijk politiekis het op en top. Ook over de schandalen bij de werving van koelies had spr. gaarne de meening van den heer B. gehoord, evenals zijn oordeel over de gevallen Indische mijnwet en de debatten daarbij gevoerd. Concessies acht hij noodigdoch is het in Amsterdam, waar de gemeente al vele zaken exploiteert, slechter dan ergens anders en zijn de belastingen daar zelfs niet gunstiger dan in vele andere plaatsen. Toch is de heer Bosman een groot voorstander der concessies. Waaromzegt spr., omdat ze zijn in het belang der aandeelhouders. Na de pauze behandelde spr. het onderwijsde gemeente-financlën en de grondwetsherziening. Omtrent het eerste punt meende hij dat de voorstelling van de eischen der onderwijzers foutief was geweest. Zij willen dat zij niet slechts tot bijstand zijn doch aan sprakelijk voor hun arbeiddat alle personen in de school zullen werken dat er niet meer is eeu die niet werkt, het hoofd. Hij geeft verder aan, wat de onderwijs- paragraaf der S. D. A. P. bevat en staat nog al uitvoerig stil bij de gebreken van de leerplichtwetdie volgens hem wettigt wat vroeger afgekeurd werd, n.l. verzuimen. Op grond daarvan keuren de soc.-dem. haar af. Wat schoolvoeding en kleeding betreft had spr. bedoeld den heer B. te vragen of bij er voor was te zorgen dat de gemeenten, die het recht hebben voeding en kleeding te verschaffen dat nakomen en dus de in de wet uit gedrukte bevoegdheid geen doode letter blijft. Dat is geen stap op den weg van het socialismedat is een voudig een plicht der gemeenschap. Het bezwaar dat men daarmede aanrandt de rechten der oudersis er voor hem geen. Behalve verbetering van den leerplicht noemt spr. nog als punten van het programma zirner partij het verbod van allen arbeid voor leerplichtige kinderen en kosteloos middelbaar en hooger onderwijs. Wat betreft het financiëel beheer der gemeenten heeft de heer B. geantwoord '"op spr. vragen«dat zijn alle maal theoriëen". Hij ontkent dit en zegt o. m., dat de partij der arbeiders wil, dat de gemeente het recht heeft de uitwonende eigenaars te belasten, die menschen moeten juist het sterkst worden aangepakt. Of dat leidt tot com munisme, doet op 't oogenblik niets ter zakewij vragen alleen, of het in bet belang is der arbeidende klasse. Over grondwetsherziening zal spr. kort zijn. Moeilijk, zegt de beer Bosman, dat weten we, maar onmogelijk is zij niet. In 1898 was het ook in 24 uur tijd beslist, waren alle rechten voor de bourgeoisie veroverd. Die rechten vragen thans de arbeiders. Grondwetsherziening zal slechts in het voordeel zijn der soc.-democratische partij is er gezegd, in zooverre heeft men gelijk, dat ze de Sooiaal-Democratische Arbeiderspartij zal versterken die de eenige partij is, die vertegenwoordigt de be- zitloozen tegenover de bezitters. De heer B. heeft ge zegd geen conservatief te zijn, en ook geen demoeraat. Weet hij het verschil wel P Wie geen democraat is moet aristocraat dus conservatief zijn een middenweg is er niet. Wie daar tnsschen in staat is niemendal. Ten slotte zegt spr., dat aan hem is opgedlagen een geschriftje door den colporteur in de zaal aanwezig. De titel daarvan is «aan alle Kamerzetel-hengelaars." Hij verklaart nadruk kelijk zich niet te schamen dat te zijn, daar hij weet werkzaam te zijn voor het belang der arbeiders. De arbeiders moeten het politiek werk niet aan de andere klasse overlaten, dan bljjven ze onmondig. Ten slotte hoopt hjj, dat dat inzicht bij den arbeider meer algemeen zal worden en eindigt hij met den wensch, dat het socialisme ook hier de zegekar zal berijden, zoo als de heer Bosman zici uitdrukte. Debat. De Voorzitter opende nn de gelegenheid om de zaak van den heer Bosman tegenover den spr. te verdedigen of andere opmerkingen te maken. Do heer Groebe, die eerst met kracht opkwam tegen de woorden van de Algemeene Gids, dat hij in de ver gadering van 21 April door den hoor Polak was «afge maakt", is het met den heer van Kuykhof niet eens, dat algemeen stemrecht het middel is om den toestand van den arbeider te verbeteren. Het staat mooi, dan te zeg gen het volk heeft zijn eigen bestuur, doch in werke lijkheid is het niet zoo, de invloeden, waardoor het zijn zoogenaamde vertegenwoordigers afvaardigt, zijn velerlei. In dit opzicht is hij het eens met een artikel van een soc.-democraat, voorkomende in de «Vrije Socialist", dat beschonwingen geeft naar aanleiding van het algemeen stemreeht in Frankrijk. Verder meent hij, dat de spr. is heengegleden over de kwest.e voor of tegen commu nisme, en eindigt met het ook thans weder uit te spreken, dat de sociaal-democraten als anderen veel beloven, doch weinig zullen nakomen dat de vrees bestaat, dat zij als afgevaardigden zullen verwateren en dat ze alleen wat kannen doen als oppositie-partjj. De heer van I&uykhof geeft den heer Groebe den raad, ook tegen de conservatief liberalen te prediken, dat ze het kiesrecht maar moeten laten vallen. Zij zullen hem dan wel antwoordendat het kiesrecht voor hen van 't hoogste belang is. Het is ook voortdnrend gebleken, dat ze het hebben aangewend in hnn eigen belang. Om tot communisme te komen zal er naar spr. meening eerst moeten zijn de volledige democratie. Met den heer Polak zegt hijwij beloven niets. Wij zeggen niet, dat, als wij de meerderheid hebben, alles op eens zou veran deren, dat zon dwaasheid zijn. Uit het debat met den heer Groebe en den heer Bos, colporteur, blij kt verder het verschil van beide spr. en den heer van Kuykhof, omtrent de kwestie der vrijheid van den arbeider. Groebe en Bos zeggen laat de arbeider nemen waar hij recht op heeft. Van Kuykhof veroor deelt deze neemtheorie en verdedigt met overtuiging het standpunt der sociaal-democraten. Daarna wordt de vergadering, met dankzegging aan den spreker, gesloten en een te houden collecte voor de ver eeniging aanbevolen. AOjarlg jubileum. De heer Cs. Kramer herdenkt den 13 den dag, waarop hii vóór 40 jaren in dienst trad van de firm a Bots Go., stoomgrntters, alhier. Kemonstrantsche gemeente. De heer «Is. A. Al. A. jtteijnders is beroepen bij de Remonstrantsche gemeente te Amsterdam. Arrondlssemcnts-Rechtbank. De heer mr. \V. H. van Mes van Aleerkerk, rech ter in de Arrondissements-Rechtbank alhier, komt voor op de alphabetische aanbevelingslijst voor rechter te Zwolle. "Witte «iruis. In de week van 29 April tot en met 4 Mei zijn in het badhuis van het Witte Krnis genomen40 kuipbaden 59 regenbaden le kl. en 143 regenbaden 2e kl., te zamen 242 baden. Aluziek. Bij den heer Waanders te Rotterdam is uitgegeven eene «mis" van den heer J. H. Ouslioorn, directeur onzer Toonkunstafdeeling. Het werk is geschreven voor vier mannenstemmen met orgelbegeleiding. De verschil lende partijen zijn vloeiend en met kennis van de zang stem gecomponeerd, de eerste tenoren niet te hoog, soms a2, één enkele maal b2, oor de 2e bas niet te laag, f en g groot octaaf. Over 't geheel is de muziek niet zoo erg moeilijk, al komen er stukken voor, die door de vreemde accoorden en modulatiën in 't begin der studie eenige moeite zullen kosten vóór alles goed zuiver klinkt. Het is een mooi werk, waarin gedeelten voorkomon, die boeien. Ook de orgelpartjj is niet zwaar, alleen in het andante bij «Crucifixus" is zij moeilijker. Registratie is niet aan gegeven de organist kan dus naar eigen ideeën handelen, wat betrett klankcombinatiën. De mis is opgedragen aan het koor «Lans Deo" te Rotterdam, van welk koor de heer O. vroeger directeur was. Den heer Waanders eeu compliment voor de mooie uitgave. Aanbesteding. Den 7 is, bij onderhandsche aanbesteding aan de firma F. H. Ringers en Zoon, alhier, opgedragen het bouwen van een woonhuis aan den Kennemerstraatweg voor den heer G. Ripping, alhier, onder beheer van den heer D. Stam Mz., architect te Wormerveer. 5e Jaarverslag van de afdeeling Alk maar van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, jaar 1900. Ieder onzer heeft plichten te vervullen tegenover de gemeenschap. Wij hebben noodig toewijding, geestdrift en warmte, gevoel van plicht en verantwoordelijkheid doorgloeie en beziele ons allen, in de eerste plaats waar het volksgeluk wordt bedreigd en verstoord door den ergsten kanker, die aan de volkswelvaart knaagt, -

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2