Paspoorten, Beurs- en Marktberichten. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. r het ontzettend misbruik van sterken drank, waardoor duizende gezinnen tot de diepste armoede en ellende vervallen. Samenwerking van velen schept eene kracht, waar mede iets goeds kan worden tot stand gebracht, sa menwerking van allen, die het wel meenen met hun volk, kan voor iederen burger goede vruchten afwerpen samenwerking tegen het allesverslindende drankmisbruik, dat den mensch verlaagt èn moreel èn finantieel ten gronde richt, is een eerste plicht, wil men de maat schappij en het huisgezin niet ten onder zien gaan. Gelukkig verschijnsel der laatste jaren, dat alom het bewustzijn ontwaakt, dat het niet langer meer zoo gaat, dat paal en perk moet worden gesteld aan dat eeuwigdurige overmatige drinken bij elke gelegenheid en op alle tijdstippen. Toch zijn wij nog lang niet waar wij wezen moeten, waar wij konden zijn. "Wij moeten in ons geheele land den standaard planten, de zedelijke kruisvaart prediken tegen die noodlottige volksgewoonte dat wij 'iederen burger, die nog niet tot dezen onzen strijd is toegetreden, met den grootsten aandrang toeroepenBlijft niet van verre staan, doch strijdt mede dien heiligen strijd in het belang van alle lagen onzes volks. Juist hier is onze roeping, hier is onze plicht. De Volksbond wil de drinkgewoonten bestrijden sinds onheugelijke tijden bij ons volk in zwang, de drinkgewoonten voorkomen bij geboorte, overlijden, hu welijk, bij groote feestelijkheden en bij de loting voor de 'nationale militie; de Bond bestrijdt den sterken drank als volksdrank en tracht door het uitgeven van geschriften en het houden van spreekbeurten kennis te verspreiden omtrent de nadeelige gevolgen. Evenwel is het drankmisbruik niet een op zich zelf staande zaak, doch hangt ten nauwste samen met allerlei sociale omstandigheden. Dit werd bij de oprichting van den Bond door den stichter reeds aanstonds op den voor grond gesteld, die wel genezen wilde, doch liever de kwaal voorkomen, die inzag dat, om het kwaad met vrucht te bestrijden, al het mogelijke moest worden beproefd om de oorzaken weg te nemen. In die richting is de Volksbond gedurende 25 jaren werkzaam geweest en wij mogen aannemen met vrucht, daar zelfs de aan hangers der radicale drankbestrijding, bij hunne af keuring omtrent de wijze van ons optreden tegen het drankmisbruik, bijna allen vol lof tzijn over het op treden op maatschappelijk gebied. Onze Bond maakt propaganda over betere huisvesting, richt stuiversspaarbanken opzoomede volkshuizen openbare leeszalen, en schaftlokalentracht het uit betalen van loonen in kroegen bij de wet te doen verbieden, beproeft den sterken drank door andere en smakelijke dranken te doen vervangen, schenkt zijn aandacht aan het veredelen van het volksvermaak door het organiseeren van z.g. volksbondavonden, en wat verder nuttig en noodig wordt geacht. Uit den aard der zaak kunnen de afdeelingen, die een groot aantal leden en een ruime kas hebben, het meest en het best aan het groot en veelzijdig doel hun krachten wijden, terwijl de kleine afdeelingen met meestal schrale kas, beperkt zijn in hun werken, en menigen nuttigen arbc d moeten achterwege laten uit gebrek aan finantiën. Tot de laatste rubriek behoort ook onze afdeeling, die, o zoo gaarne, een volkskoffie huis had gesticht, een openbare leeszaal had geopend, doch deze stichtingen niet in het leven kon roepen, omdat haar het benoodigde kapitaal ontbreekt. Wij meenen echter geroeid te hebben met de riemen, die wij hadden, en kan uit de volgende regelen blijken, dat in het jaar 1900 ons bestuur niet stilgezeten heeft, en met woord en daad getracht heeft werkzaam te zijn overeenkomstig art. 2 onzer statuten. Den 13 Febr. trad in het lokaal Harmonie in openbare vergadering als spreker op de Voorzitter onzer afdeeling, die de uitgebreide werking en het goed recht van bestaan van den Bond in het licht stelde, wijzende, met tal van voorbeelden op het groote nadeel dat èn finantieel èn moreel uit het misbruik maken van sterken drank voortvloeit. In de ledenvergaderinggehouden den len Maart, werden als punten op den beschrijvingsbrief voor de 25e algemeene vergadering op 16 en 17 Juni te Utrecht te houden, geplaatst 2 voorstellenle de algemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uit, de Regeering te verzoeken, in den vervolge de loting voor de na tionale militie te doen plaats hebben in de gemeenten, waar de militieplichtigen hun domicilie hebben, 2e het hoofdbestuur wordt uitgenoodigd, bij gelegenheid van het 25jarig bestaan van den Bond, eene passende hulde te brengen aan de nagedachtenis van den heer L Philippona, den stichter. Door de afdeeling Utrecht was mede een voorstel ingediend in den geest als ons eerste, en werden beide in de algemeene vergadering tegelijk in behandeling genomen. Als result tat kan worden vermeld, dat het hoofdbestuur zich hieromtrent tot de regeering zou wenden. Wat betreft ons 2e punt, werd besloten tot benoeming eener commissie van 3 leden, om te onder zoeken, of de uitvoering mogelijk was. Onze afdeeling stelde de 3 aftredende leden van het hoofdbestuur, de heeren W. P. Ruysch, mr. F. W. J. G. Snijder van Wissekerke en A. van der Yoort wederom candidaat welke leden met overgroote meerderheid werden herkozen. Den 22 Juni werd besloten een onderzoek in te stellen naar den toestand der arbeiderswoningen in deze ge meente, hiervoor eene commissie te benoemen uit het bestuur, met medewerking van eenige personen, die zich beschikbaar wilden stellen. Het Departements- bestuur van het Nut van het algemeen, in kennis gesteld met onzen wensch, verklaarde z ch bereid zijn steun te verleenen. Ofschoon deze alleszins belangrijke taak nog in voorbereiding is, mogen wij met grond ver wachten dat binnen korten tijd met dit onderzoek daadwerkelijk wordt aangevangen. Ook dit jaar werd eene zakelijke bespreking gehouden over de wijze, waarop zou worde opgetreden bij de loting voor de nationale militie. Door de ondervinding geleerd, moet het streven zijn de jongelieden in het vereenigingslokaal, gedurende eenigen tijd zooveel mo gelijk boeiend, nuttig en leerzaam bezig te houden. Ruim 300 lotelingen gaven gevolg aan onze uitnoo- diging, terwijl het hoofd der gemeente, de militie-com missaris en eenige burgemeesters van buitengemeenten eenigen tijd in het lokaal vertoefden. Wij brengen hen voor dezen moreelen steun onzen besten dank, zoo mede aan het groot aantal medeburgers, dat ons finan tieel steunde, ten einde de hoogo uitgaven, aan de loting verbonden, te kunnen bestrijden. Met voldoening mogen wij constateeren, dat de gewoonte, om zich op die dagen te bedrinken, aanmerkelijk afneemt. Onze tweede Yolksbondavond werd den 14 Nov. ge houden. De Alkmaarsche Tooneelvereeniging voerde voor een volle zaal eene kinderoperette en een tooneel- stukje op, die, dank zij de goede vertolking, volkomen aan de groote verwachting beantwoordde. Eene poging werd aangewend om in vereeniging met 14 verschillende vereenigingen in deze gemeente, eene openbare bespreking te houden in zake de aan hangige drankwetsherziening. Deze poging zal worden herhaald, zoodra er uitzicht bestaat, dat het wetsontwerp door de 2e Kamer in behandeling zal worden genomen. In de samenstelling van het bestuur kwam ook dit jaar eene wijziging. Een ijverig lid verloren wij door het vertrek van den heer R. J. de Ruiter naar Schoon hoven, wiens adviezen steeds op hoogen prijs werden gesteld. Niet minder zwaar viel ons het scheiden van den heer Th. J. Meeues, die wegens zijne pensioneering onze gemeente metterwoon ging verlaten. Aan het hoofd eener groote inrichting geplaatst, ijverde hij in ruimeren kring met groot succes voor de belangen van onzen Bond, terwijl het vermeerdord lodental jmede aan zijne bemoeiingen is te danken. In November legde de heer G. Weisenborn het secretariaat neder, dat hij niet langer met zijne drukke beroepsbezigheden kon vereenigen. Noode missen wij den accuraten, volijverigen en zoo verdienstelijken secretaris. Hunne plaatsen werden ingenomen door de heeren mr. A. Prins en Dr. H. E. van Gelder, van wier werkkracht wij de beste verwachtingen koesteren. Als werkzaamheid onzer afdeeling diene nog ver meld, dat een request aan de 2e Kamer der Staten- Generaal werd gezonden, inhoudende adhaesie op het adres van het Hoofdbestuur, in zake het ingediende ontwerp der drankwetsherzieningmet verzoek het wetsontwerp aan te nemen, behoudens enkele voorge stelde wijzigingen. Mede werd adhaesie betuigd opeen request tot den gemeenteraad, uitgaande van de af deeling der Nederl. vereeniging tot bevordering van Zondagsrust, daarbij verzoekende de huwelijksvoltrek king op den Zondag af te schaffen. Aan ons verzoek om eenige monsters appelwijn aan een scheikundig on derzoek te onderwerpen, werd door Dr. Boeke met de grootste bereidwilligheid voldaan. Uit dit onderzoek bleek, dat wegens het groot alcoholgehalte, deze drank als volksdrank totaal ongeschikt is. Wij mogen dit jaarverslag niet besluiten, zonder met een enkel woord te gewagen van de feestelijke her denking van het 25jarig bestaan van den Bond op 16 en 17 Juni te Utrecht. Deze vergadering werd bijge woond door den Minister van Binnenlandsche Zaken en den heer Burgemeester. In het groot auditorium sprak prof. Julius de feestrede uit voor een groot aantal toehoorders, waaronder de Commissaris der Koningin, Burgemeester en Wethouders, hoogleeraren en vele dames. In de tentoonstellingzaal was eene keurige ver zameling geetaleerd van stukken, betrekking hebbende op de drankbestrijding, door de verschillende afdeelingen bijeengebracht. Een groot aantal personen, waaronder de eersten uit den lande, traden als leden toe. Is het afgeloopen jaar voor den Bond van groot gewicht geweest, en heeft ook onze afdeeling hieraan bescheiden deel genomen, het moge een spoorslag voor ons zijn onze werkzaamheden uit te breiden. Veel valt er nog te verrichten, voordat de drankduivel bezworen is, voordat uit de drankollende verhoogd levensgenot is geboren. Medeburgers van Alkmaar en omstreken, steunt ons in dien zvvaren en moeilijken strijd zoowel moreel als finantieel. Het Bestuur H. COOPMANS, Voorz. Mr. A. M. de LANGE, Vice-Voorz. Mr. A. PRINS. V. S. OHMSTEDE, Penningm. Dr. H. E. van GELDER, Secr. Voor het lidmaatschap kan men zich bij een der bestuurderen aanmelden. GETROUWD. 5 Mei. Cornells Thoes en Pietertje Naber. Johannes Aarianus Maria Huijbers en Margaretha Cornelia Duits. Willem Brakenhofi en Margaretha Johanna Hopman. Dirk Broertjes en Trijntje van Scheijen. Jan Molenaar en Gnurtrnida Vogel. Petras Augustinus de Haan en Elisa beth Doorewaard. GEBOREN. 4 Mei. Trijntje, d. van Jonke Visser en Johanna Chris tina de Nijs. Cornelia Elisabeth, d. van Hendrik Hekket en Sara Bruin. 5 Eveitje, d. van Cornelis Bakker en Annigje Huisman. 6 Anfje, d. van Jan de Vries en Johanna Kossen. 7 Maria Johanna, d. van AdrianusGerardusBrammer en IJda Vreeker. OVERLEDEN. 6 Mei. Trjjntje van der Stad, laatst wed. van Jan de lioo, eerder van Jan van der Stad, 69 j. Evertje, d. van Cornelis Bakker en Annigje Huisman, 1 dag. Aaltje Schouten, echtgen. van Arie Klomp, 61 j. en 7 m. Zitting van 7 Mei. 1901. S. V., Alkmaar, wederspannigheid, 14 dagen gev. K. V., Egmond aan Zee, mishandeling, 14 dagen gev. J. V., Petten, wederspannigheid, 5 dagen gev. J. de J., Winkel, onbrnikbaarmaking, 1 dag gev. D. B. D. en J. N., Helder, hnisvredebreuk, ieder f 10 boete of subs. 10 dagen hecht. P. C. K., Helder, diefstal, 3 weken gev. De Paspoorten van de miliciens te land, behoorende tot de lichting 1894 en van de zeemiliciens, behoorende tot de lichting 1896, kunnen ter gemeente-secretarie worden afgehaald op alle werkdagen, van des voor middags 9 tot des namiddags 2 ure. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bjjlagenvan C. KIEFT, aldaar, om vergunning tot het oprichten van een loodgieters- en zinkwerkerswerkplaats, in het perceel a(d Geest, wijk A no. 9, en dat op Zaterdag 18 Mei 1901, 's middags te twaalf uur, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven, om tegen het oprichten van die inrich ting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter. 4 Mei. 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Geb 15 Apr. 19 24 O v e 11 Apr. 20 27 Get 28 Apr. 30 Bergen. oren. Maria Christina Margaretha d. van Dirk An« dreas Dekker en Agatha Maria Swart. Petrusz. van IJsbrand Oldenburg en Cornelia de Graaf. Hendrik Bastiaanz. van Hendrik Dengs en Trijntje Oostwoudor. rieden. Jan Snekes81 j. Cornelia Schoon, 71 j. Trijntje Kuilman, 91 j. r o u w d. Dk. Swaan en G. Molenaar. A. Wit en E. Molenaar. J. Zwagerman en E. Brieijes. Schoort. Ondertrouwd. 4 April. Jacob Rietveld en Antonia Roozendaal. 12 Bancras Kazenbroot en Jannetje Schouten. Pieter Meereboer en Cornelia Stoop. Jacob Swaan en Guurtje Bas. 26 Klaas Snip en Trijntje Visser. Getrouwd. 21 April. Jacob Rietveld en Antonia Roozendaal. 28 Bancras Kazenbroot en Jannetje Schouten. 28 Pieter Meerenboer en Cornelia Stoop. 30 Jacob Swaan en Guurtje Bas. Geboren. 4 April. Cornelia Maria, d. van Hendrik Polle en Adriana Louwe. 6 Catharina Johanna Maiia, d. van Cornells Roozendaal en Gnurtje Schut. 10 Cornelis, z. van Barnardus Beemsterboer en Catharina de Groot. 20 Maartje, d. van Arie Hoogvorst en Goertje Kramer. Overleden. 1 April Simon Klaver, echtgen. van Pietertje Neder- veen, 25 j. 2 Izaakz. van Pieter Dalenberg en Neeltje Schipper, 5 m. PURMEREND, 7 Mei. Aangevoerd 305 rundoren, waaronder 153 vette, f 0.55 a 0,70 p. p., 28 stieren, vette en gelde prijshoudend matig, melke id. stug, 298 vette kalveren f 0.70 a 0.85 p. p., matig, 281 nacht, f 8 a 19, vlug, 1 paarden, veulens, 2996 schapen en 625 lammeren, vette hooger prijs ving overhouders prijshoudend matig, 157 vette varkens 45 a 49 ct. p. p., ving, 156 magere id. f 12 a 26, vlug, 367 ^biggen I 7.a 12.matig, - ganzen 0.—. Kleine kaas f 28,middelbare f 24,50, oommissie a Aangevoerd 150 stapels, 1455 Kg. boter f 1.10 f 1.20, kipeieren f 2.50 a 3.—, eenden dito f 3.10 per 100,kivitseiereu f 0.a 0.per stuk. Alkmaar, 6 Mei. Aangevoerd 0 paarden t 0 a 0, 6 koeien en ossen f 170 a 210, 211 vetto kalveren f35 a 90.per P. 70 a 90, 70 nucht. kalv. f 6 a 14 5 magere schapen f 10 a 22.—178 vette varkens, per P. 44 a 50 ct., 48 magere varkens f 15 a 18.biggen. Amsterdam, 6 Mei. Friesche Dokkumer Jammen f 2.50 a 3.fMagnum Bonum t 2.40 a 2.50, f 0.a 0.gele f 0.a 0.Friesche Blauwe f 0.a 0. Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.80 a 4.25, Poters f 1,25 a 1.30, Flakkeesche f 1.80 a 2.50, Blauwe f 3.85 a 4. vespers f 0.a 0.Geld. Blauwe f 3.20 a 3.30, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.25, Roode f 0.a 0. Duitsche blauwe f 0.a 0.Fransche bollen f 0. a 0.per Hl., Nieuwe Malta 8 a 12 ct. per K.G. Patroleum. Onveranderd, Amsterdam, 6 Mei. Ter veemarkt waren aangevoerd 434 vette rnnderen, le qnaliteit 67 c., 2e qnaliteit 58 c., 3e qnaliteit 54 c., vette ossen f 0.a f 0,per K.G., 50 melk- en kalfkoeien f 120 a 240, graskalf, 0vette kalveren, 85 nuchtere kalveren f 7 a 10, 163 schapen f 17 a 24, 308 lammeren f 6 a 9, 570 vette varkens 42 a 45 ct., Rijukanters 46 ct. er K.G. Edam, 4 Mei. Kaas. Aangevoerd 28 stapelswegende 4965 KG. Hoogste prijs f 25.50 de 50 K.G. Leiden, 4 Mei. Boter. Prijs le qual. f 48.a 52. 2e qual. f 40.a 46.Aangevoerd 484 achtste en 82 zestiende deelen, tezamen 10500 stukken. Haarlem, 6 Met. Boter, aangev. 193 KG., v. 193, f 1. a 1.10, 62 biggen, verk. 62, f8.— a 12.—37 schrammen, verk. 37, f 14.— a 24.61 HL. aardappelen, verk. 48. f 2.a 2.90, 27 HL. appelen, verk. 19, f 8.a 15, II HL. peren, verk. 7, f 10.a 14. Haarlem 6 Mei. 95 HL. witte tarwe f 6.60 a 0. Hl. gerst (onde) f 0.— a f 0.- 420 Hl. rogge f 4.75 a 5.—, 65 HL. haver f 3.50, 0.— a 0.—, 24 Hl. Paardeboonen f 6,50, Hl dnivenboonen a 0, HL. groene erwten f 0.a 0.16 HL. brnineboonen f 6.75, Kampen, 6 Mei. Boter: Per 1/8 vat t 21.a 23. Per Vi# vat f 10.50 a 11.50per 1/2 K.G. 50 a 55 ct.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3