Verdrongen No. 55. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG 8 ME I. Gemeenteraad van Alkmaar. FE PILLETON. INSCH B IJVIHG SCHUTTERIJ. Leerplichtwet. Stadsberichten. OPROEP! A1KMAABSCHE COURANT. Deze Courant wordt 191 a s d gf-, Honderd ag on Ka ter dagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 9,8® franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,96. Afzonderlijke nummers 3 ets. Frfls der gewone advertentlen Per regel f 0,15. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COSTER en ZOON. Telefoonnummer t 3. Ter Gemeente-secretarie te Alkmaar Is tegen betaling van twee gulden verkrijgbaar een afdruk van het door Burgemeester en Wet houders aan den gemeenteraad uitgebrachte verslag omtrent den toestand der gemeente over 1900. Do BURGEMEESTER van ALKMAAR roept de leden van den Gemeenteraad op tot bijwoning eener verga dering op Woensdag, 8 Hel 1991, des namiddagi te één uur ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder vermelde punten. De Burgemeester G. RIPPING. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming van een lid der commissie van toezicht op het M. O. (Bijlage No. 13). 3. Benoeming van een waagmeester. (Bijlage No. 21.) 4. Benoeming van een leeraar aan de Burgeravondschool. (Bjjlage No. 23.) 5. Benoeming van een onderwijzer le klasse aan de Burgerschool. (Bjjlage No. 24 6. Benoeming van eene onderwijzeres 3a klasse aan de Meisjesschool. (Bijlage No. 25.) 7. Benoeming van eene onderwijzeres 3e klasse aan de Vierde Gemeenteschool. (Bijlage No. 27.) 8. Voorstel van B. en W. om .over te gaan tot uitbrei ding van het buizennet der gasfabriek en tot het leggen van rails voor kolenvervoer. (Bijlage No. 14.) 9. Voorstel van de commissie voor de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financieelen aard tot vaststelling der rekening vau het stedelijk muziekkorps dienst 1900. (Bijlage No. 15.) 10. Alsvorentot vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1900. (Bijlage No. 16.) 11. Alsvoren, tot vaststelling der rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dienst 1900. (Bijl. No. 17.) 12. Alsvoren, in zake het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting van het Burgerweeshuis en tot vaststelling eener snppl. begrooting, dienst 1900. (Bijlage No. 18.) 13. Voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot wijziging der verordening op het heffen van haven- en kaaigelden. (Bijlage No. 19.) 14. Alsvoren inzake uitbreiding van het Mannen- en Vrouwen-Gasthuis. (Bijlage 20.) 15. Alsvoren tot het aangaan eener tijdelijke geldleeuing. (Bijlage No. 22). 16. Alsvoren inzake ruiling van grond aan den Ken- nemerstraatweg. (Bijlage No. 26.) 17. Alsvoren tot het doen van af- en overschrijvingen op de begrooting dienst 1900. 18. Alsvoren tot vaststelling van het primitief kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1901. 5) Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. Deze liet zich dat volkomen welgevallen nn beliefde zij zich in het geheel niet te haasteD, er werd nu niet op haar gewachtof zij wanorde bracht en hare zuster last veroorzaaktedaarover bekommerde zij zich in het minst niet. Zij was nu eenmaal er niet aan gewoon zoo matinees te zijn en ze zag de noodzakelijkheid niet in daarin verandering te brengen. Thilda wildo toch het huishouden alleen doendus liet zij haar daarin haar eigen zin maar volgen. »Och, ze schikte er zich maar in, om aan de verlaten ontbijttafel te zitten en al was de thee dan ook wat afgetrokken en het water van de kook ze zeide daar maar niets van wantThilda kon geen aanmerking velen." In dien geest schreef Henriette aan haar Haagsche vriendinnen, en in dienzelfden geest liet zij zich ook nit tegen Sophie ter Laar, de drie jaar oudere en gehuwde vriendin van Thilda bij wie zij al heel spoedig eene drukke bezoekster werd. Mathilda vernam dan ook al zoo nn en dan, dat men oordeelde, dat zij wel wat. inschikkelijker kon zijn tegenover hare zuster, die, blijkbaar door haar bevallig uiterlijk, en innemende manieren, aller harten voor zich won, ja, bij velen zelfs boven Thilda gesteld werd, ofschoon het jonge meisje vóór de komst van Henriette, door elk geacht en geprezen werd. Het ergst was, dat niemand het haar rechtuit zeide dan tocb, had zij zich kunnen verdedigenmaar, zoo vaak er tusschon de zusters een klein verschil voorkwam, voegde Henriet haar toe s>0, ja, gij kunt je ook naar niemand schikken, dat zegt iedereen. Jij hadt liever gewild, dat pa mij naar Indië had laten gaan BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar; Gezien de wettelijke bepalingen omtrent de schutterijen Roepen bij deze, ten einde zich in de daartoe gereed gemaakte registers te doen inschrijven, op: alle mannelijke ingezetenen dezer gemeente, welke op den len Jannari van het jaar 1901 hun 25ste jaar zijn ingetreden, alzoo de geborenen van het jaar 1876 ivaaronder ook begrepen zijn de milicien-verlof gangers). Zij maken tevens de ingezetenen bekend, dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaande en geheel moet zijn afgeloopen 1 Juni daaraanvolgende wordende in een der vertrekken van het stadhuis daartoe overgegaan op' Dinsdag en Donderdag van iedere week, van des middags 12 tot des namiddags 2 ure een iegelijk, zonder onderscheid, of hjj mocht vermeenen al of niet onder de bij de wet vrijgestelden of nitge- sloteneu te behooren, verplicht is, zich voor de schutterij te doen inschrijven Zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verplicht zijn binnen die gemeentewaar eene dienstdoende schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoende of alleen rustende schutterij bestaat, zich te doen inschrijven in die gemeente, waar zij ambtshalve verplicht zijn hnn verblijf te honden en eindelijk dat zij, die zich niet vóór 1 Juni hebben doen inschrijven, door het plaatselijk bestuni'ingeschreven en in eene geldboete verwezen worden, terwijl zij daar enboven zonder loting bij de schutterij worden ingelijfd, indien het blijkt, dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling te hunnen aanzien bestonden. Burgemeester en wethouders vermanen tevens ieder ingezeten dezer gemeente, dien het aangaat, zich tot de inschrijving aan te meiden, ter voorkoming der straf, bij nalatigheid vastgesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING Voorzitter, 1 _Mei 1901. C. D. DONATH, Secretaris. AAAVRAGK AAST TFRLOF WKGKNS VFLDARBFUD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de ouders der school gaande kinderen dat op de Secretarie der gemeente voor hen kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld formulieren voor aanvragen van verlof wegens veldarbeid, in verband met art. 13 der Leerplichtwet. Het gebruik dezer formulieren hoezeer gewenscht is echter niet verplichtend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 4 Mei 1901. C. D. DONATH, Secretaris. Zoo kwam het, dat Mathilda zich langzamerhand te genover hare beste kennissen, zelfs tegenover Sophie ter Laar, minder prettig begon te gevoelen. Vóór dezen, was ze altijd opgewekt geweest. Hoe druk zij het ook soms had, altijd vond ze tijd, met wie bij haar kwamen te praten het was hare leus, hare huiselijke bezigheden met lust en toewijding te verrichten, doch, zich nimmer tot slavin er van te maken. Nn was alles anders. De ongeregeldheid, die met Henriet hare intrede in het gezin had gedaan, was oorzaak, dat Thilda, vaa eerst laat op den middag, hot. morgengewaad voor hare gewone hnis- kleeding kon verwisselen, en als Henriet dan in een elegant japonnetje in de voorkamer zat, liet Thilda haar recipieeren, en bleef zelf aan hare bezigheden. Trouwens, Jette kreeg alras nieuwe kennissen, en Mathilda voelde zich met dezen niet op haar gemak. Het gevolg was dan ook, dat zij zich meer en meer terugtrok, en hare znster alleen liet nitgaan. Dit zou haar nog zooveel niet ge- bindord 1.ebben, zij was aan thuiszijn gewoon, doch èu papa èn Henriette beschouwden het als iets, dat van zelf sprak, en zelts haar beste en oudste vriendin Sophie was zoo geheel ingenomen met de vroolijke Jet, dat zij er nimmer eens aan dacht, deze eens thuis te laten, en Thilda alleen bi] zich te noodigen, ofschoon het haar toch niet ontgaan kon, dat de laatste lang zoo opgewekt niet was als voorheen. »Zoo Jette, wat ben je laat, kind, ge hebt bij tante van Vleuten al heel weinig orde geleord", zei mijnheer van Dalen op een middag, toen Henriet tehuis kwam, nadat men reeds aan tafel was gegaan. »Dat moet ge mij voor ditmaal maar niet kwalijk nemen, papa'tje, was het lachend gegeven antwoord »ik heb een oude kennis ontmoet en dan vergeet men licht den tijd." »Zoo, en wie was dan die interessante persoon .Mijnheer Helmers uit 's-Gravenhage, papa, u kent hem ook, bij heeft beloofd hier een visite te brengen." .Helmers, de civiel Ingenieur »Accoord, papa", zei Henriette, terwijl ze zich bediende. Aan Hunstbczltters hier (er stede. Het TeekeDgenootschap .Kunst zij onsdoe 1", opgericht 1 October 1831, en derhalve eene van de ondete vereonigiugen hier ter stede, herdenkt in de maand October a.s. zjjn 79 jarig bestaan. Het wenscht de viering van dit feit luister bij te zetten door het houden eener Tentoonstelling, bestaande uit schilderijen en teekeningen, toebehoorende aan stichtingen of in het bezit van particnlieren hier ter stede en roept daartoe den stenn in van Alkmaar's ingezeteneu en be- stuurderen van instellingen, die tot dat doel zouden kunnen en willen bijdragen. De Oom missie, daartoe door voormeld Genootschap be noemd, en balast met de organisatie, doet bij dezen een oproep aan bedoelde personen en stichtingen, en houdt zich aanbevolen, om reeds nu, zoo daartoe van nwe zijde genegenheid bestaat, bericht te mogen ontvangen of twee harer leden zich in persoon ten uwent magen vervoegen om in oogenschouw te nemen wat daartoe door n dienstig wordt geacht. Zij wenscht voorloopig slechts te noteeren en op te meten al wat haar voor dit doel wordt aangeboden en verzoekt alsdan beleefd om opgaven der betrekkelijke waarde, daar alles behoorlijk voor brand, enz. moet worden verzekerd. Eerst wanneer zij over den geheelen omvang kan oor- deelen, zal nader worden kennis gegeven in hoeverre van uwe beleefde aanbieding kan worden gebruik gemaakt. Het plan bestaat om deze Tentoonstelling in de msand October ongeveer 10 dagen te laten duren, doch de Com missie vraagt, over de haar toevertrouwde stukken, be schikking voor die geheele maand. Deze Tentoonstelling zal voor de inzenders gratis toe gankelijk zijn, evenals voor de honderd en zooveel leden van .Kunst zij ons doel", doch tevens tegen entrée voor het belangstellend publiek. Hopende dat haar streven moge worden gewaardeerd en gesteund door allen die hiertoe kunnen medewerken, verzoekt de Commissie om aan een harer leden, als blijk van instemming, een visite-kaartje of iets dergelijks te doen toekomen, waarop niets anders behoeft vermeld dan; naam, adres en het woord »Tentoonstelliug". Zich vleiende dat velen iets zullen gevoelen voor het beoogde doel en zullen handelen in den geest als is voorgesteld, opdat do Oommissie, bestaande uit de heeren-leden B. J. Gonnet, Schoutenstraat 23J. Cock, Koorstraat 24 F. Wigman, Heiligland 27A. Klasener, Kennemerpark 32, en de dames-leden: G. Lissone-Aghina, Nienwlanderslngel 5a; C. Witte, Bierkade 15H. Hart-Visser, Stationsweg Heiioo, spoedig met hare bezoeken een aanvang maken kan, blijft zij, in afwachting van bericht, namens de Commissie, voorn, de Secretaris, J. COOK. N. B. Andere bladen hier ter stede worden beloefd ver zocht om dezen Oproep over te nemen 1 »Hé, en dat is zoo'n goede kennis van jon Hij kwam veel bij oom van Vleuten aan huis, hij was daar heel familiaar de laatste keer, dat hij mij een bezoek bracht, heeft hij, bij gebrek aan een ledigen stoel, nog op mijn koffer gezeten, dat vindt gij zeker onbetamelijk, Thilda, hé?" .Och, dat weet ik niet, waarom?" was het eenigszins verwarde antwoord. »Hemel, wat klenr je, ken je Helmers ook misschien .Natuurlijk ken ik hem ge zult toch wel weten, dat hij vorleden jaar ook hier werkzaam geweest is, en in een kleine plaats kent men een vreemdeling spoedig genoeg." >Na ja, maar kennen en kennen is twee ha, ik ben er al, hij is een neef van Sophie, ja, nu staat mij zooiots voor, da! hij gezegd heeft, dat hij je daar had ontmoet, en dat hij niet geloofde, dat ge gaarne zoudt hebben, dat ik me met het huishouden bemoeide. U vraagt hem zeker wel eens te dineeren, niet, Pa »Ik zal er eens over denken", was het voorzichtige antwoord, »in ieder geval moet ik zoo iets eerst met mijn huishoudstertje overleggen." .0 ja, dat weet ik immers wel, dat Thilda hier het hoofd is, maar u moet niet vergeten, papa, dat ik meer van de etiquetten afweet, en dat, als het op recepieereu aankomt." Jij natuurlijk op den voorgrond treedt en ik in de keuken kan blijvon", viel Mathilda eenigszins wrovelig in. »Och, Heer, de juffrouw is al weer op haar teentjes getrapt, je kunt ook geen scherts verdragen, Thilda." »Kom, niet kibbelen, meisjes", zei papa opstaande, .jullie moet elkander wat toegevenjjj moet niet zoo lichtgeraakt zijn, Thilda, en jij niet plagen, Jette", liet hij er op volgen. »Ge zijt mij beiden lief, zoools ge zijt, maar kom, ik moet nog weer naar mijn bureau, tot straks aan de theotafel." .Dan ben ik niet thuis, pa, ik heb beloofd bjj Lize vau Garderen thee te drinken, dus dan is u alleen met uw huishoudstertje"dat ook de heer Helmers uitge- noodigd was, vertelde Henriette maar niet, waartoe zou het dienen? Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5