No. 56. Honderd en derde jaargang* 1901. V R IJ D A G 10 MEI. Zitting yan den Gemeenteraad Woensdag 8 Mei 1901, ALkMARSCHE COURANT. Deze Oonrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1 O,MO j franco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f Q,OG. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prjjs der gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. V VV ALKMAAR. 's namiddags 1 uur. Voorzitter: de heer G. Ripping, burgemeester. Tegenwoordig 15 leden. 1 Vacature. Afwezig de heer B. Preijer. Secretarisde heer C. D. Donatk. De Voorzitter opent de vergaderingwaarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Mededeellngen en Ingekomen stukken. 1. De Voorzitter deelt mede, dat op 1 Mei is opge nomen bij de Ned. Bank een bedrag van f 15000 ter ba- taling van de koopsom voor het perceel vhet Klompje Gouds" en dat de schold der gemeente thans bedraagt f 40,000. Ingekomen zijn a. van Ged. Staten dat de gemeente-rekening over 1900 moet zijn ingekomen vóór 30 Aug. a.s. b. Brief van Ged. Staten ter goedkeuring van het raadsbesluit tot aankoop van het .Klompje Gonds." c. Idem, in zake de overname van straten van Mevr. de Wed. Molenaar. d. Idem, ter goedkeuring van het besluit tot onder- handsche verhuring van grond aan D. Visser. e. Idem, ter goedkeuring van de snppletoire kohieren der inkomsten- en straatbelasting, dienst 1900. f. Idem, ter nadere vaststelling van het salaris van den gemeente-ontvanger. g. Dankbetuiging van den heer G. G. Vonk voor de verhooging zijner jaarwedde. h Brief van den heer mr. Brnin, waarin hij mededeelt zijn benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim aan te nemen. j. Idem van den heer Reijnders. k. Dankbetuiging van den heer Spruit voor zijne be noeming tot 8tadshorlogemaker. a—k voor kennisgeving aangenomen. I. Verzoek van mej. dn Crocq om eervol ontslag als onderwijzeres aan de Meisjesschool tegen 1 Juni. Eervol verleendnadat is medegedeeld dat in de tijdelijke waarneming zal worden voorzien. m. Brief van den heer O. van Buijsen, met verzoek om ontslag als lid der schoolcommissie. Eervol verleend onder dankzegging voor de bewezen diensten. n. Brief van den heer Doorn leeraar aan do Burger avondschool waarin hij meent dat hem als zoodanig te weinig salaris is uitbetaald. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad. o. Brief van denzellde, waarbij hij verzoekt niet meer in aanmerking te komen voor benoeming aan do bur geravondschool. Voor kennisgeving aangenomen. p. Verzoek van dr. Holwerda, leeraar aan de inrich ting voor hooger onderwijs om verhooging van jaarwedde. Gesteld in handen van B. en W. om bericht en raad, nadat de heer Kraakman van den Voorzitter de toe zegging heeft verkregen, dat B. en W. bij het uitbrengen van hun rapport den raad tevens op de hoogte zullen stellen van de klassenindeeling en aantal lesaren aan deze onderwijsinrichting. q. Een voorstel van het lid 1 an den raad, den heer H. J. Vonk, inzake eene reorganisatie van het onderwijs aan de Burgerschool. In handen van B. en W. om nader advies. r. Adres inzake verbetering van de Snaarmanslaan. Alsvoren. s. Schrijven van den heer T. Papeveld, waarin hij ver zoekt zijn onlangs ingediende adres om benoemd te worden als onderwijzer le kl. als niet-ingekomen te beschouwen. Voor kennisgeving aangenomen. t. Dankbetuiging van den heer A. H. Bijleveld voor zijne benoeming tot onderwijzer le klasse aan de Bur gerschool. Alsvoren. u. Verzoek van B. J. Brnhnstein wonende aan den Kennemerstraatweg, onder de gemeente Heiloo, om hem gaslicht te verstrekken. De Voorzitter meent, dat bij dit verzoek de vraag nader dient te worden overwogen, in hoeverre het mogelijk is aan personen buiten de gemeente het gebruik van gas toe te staan. Hij stelt voor het adres te stellen in handen van B. en W. om nader advies. De heer Kraakman acht het ook gewensebt hierbij te overwegen in hoeverre het in de toekomst wenschelijk, nuttig en noodzakelijk kan zijn dat de grensregeling tnsschen Heiloo en Alkmaar, vooral met het oog op het gedeelte beoosten den straatweg tot het tolhek, wordt ge wijzigd. Hij gelooft dat velen, die daar wonen, gaarne tot Alkmaar zonden bebooren. Een overleg met het dagelijksoh bestuur van Heiloo acht hij daarvoor niet ongewenscht. Tevens zoo door dergelijk overleg waarschijnlijk een einde kunnen worden gemaakt aan den naar zijne meening slechten toestand van den weg van den Straatweg Daar den Weeterweg. Deze weg is de grensscheiding tosschen de gemeenten staat kadastraal ten name van Heiloo doch niet onmogelijk is het, dat een regeling getroffen wordt, waardoor gezamenlijk deze weg wordt verbeterd en onderhonden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. gaarne bereid zijn, ook dat in overweging te nemen, waarna conform het voorstel wordt besloten. Tbans wordt overgegaan tot de behandeling der agenda. Benoeming van een 11(1 der commissie van toezicht op het M. O. 2. Ter vervulling der vacature ontstaan door het aan den heer M. H. Sprayt verleend eervol ontslag als lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, worden door de genoemde commissie aanbevolen 1. Mr. P. H. G. van der Hoeven. 2. J. Veenenbos. Benoemd wordt de heer mr. P. H. G. van der Hoeven, met 13 st.; de heer J. Veenenbos bekwam 2 stemmen. Benoeming van een Waagmeester. 3. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. A. van Geenhuijsen, is door b. en w. het volgende drietal opgemaakt 1. G. W. de Mank. 2. B. A. van Geenhuijsen. 8. W. Dnijnmeijer. Benoemd wordt de heer G. W. de Mank met 9 stem men 2 stemmen waren uitgebracht op den heer van Geenhuijsen en 4 op den heer Manheim. Benoeming van een leeraar aan de Burger avondschool. 4. In de plaats van den hear P. Doorn wordt na in gewonnen advies van do commissie van toozicht op bet M. O., en den inspecteur alleen ter benoeming voorgedra gen de heer D. R. Gerhardtopzichter-teekenaar der havenwerken te Amsterdam en leeraar in het rechtlijnig teekenen M. O. op eene belooniug van f 600. Benoemd wordt de heer D. R. Gerhardt met 14 st.; 1 stem in blanco uitgebracht. Benoeming van een onderwijzer le klasse aan de Burgerschool. 5. Door hot vertrek van den heer Plaat is aan de Burgerschool te vervollen de betrekking van onderwijzer lste klasse. Voor bevordering komen in aanmerking de heeren G. J. van der Ploeg en T. Papeveld, omtrent wie gunstig wordt geadviseerd door de Plaatselijke Commissie van toezicht op het lager onderwijs en den Arrondissements- schoolopziener. B. en W. geven, evenals het hoofd der school, de voor keur aan den heer van der Ploeg daar deze in 't bezit is der akte wiskunde, welke acte ook van den heer Bij leveld werd geëischt bij die bevordering. Zij achten het raadzaam te blijven vasthouden aan het streven om aan genoemde school zoo mogelijk geene onderwijzers lste klasse te benoemen dan die in het bezit der akte wiskunde zijn. De heer Boelmans ter Spill vraagt naar aan leiding van deze benoeming het woord. Na de heer Papeveld zijn verzoek heeft ingetrokken acht hij het des te gemakkelijker over deze zaak iets te zeggen, 't is nu toch in het geheel niet een zaak van personen. Voorop stelt hij, dat hij met de voordracht wel kon meegaan, maar toch is er, zegt hij, bij deze benoe ming iets niet in den haak. Voor een onderwijzer le klasse toch wordt iets geëischt, dat niet volgens de ver- o dening geëischt kan worden. In do verordening wordt eenvoudig gevraagd het bezit der hoofdacte. Hp kan zich dus zeer goed voorstellen, dat een ouderwijzer, die eenigen tijd aan de school werkzaam is, de hoop koestert, eenmaal onderwijzer le klasse te worden als hij voldoet aan den eisch het bezit der hooldacte. Vraagt men nu een acte bovendien, dan wordt zijn kans daardoor minder. Nu vraagt men acte wiskunde, een anderen keer wat anders daarin ligt iets willekeurigs. Bovendien rijst de vraag, of men die gevraagde acte niot zou moeten betalen. Is hij thans als een aanbeveling gebruikt, van den heer Bijleveld heeft men ze bepaald geëischt. Dat gaat naar zijne meening niet aan. Aan een veel jongeren onderwyzer wordt ook thans de voorkeur gegeven, omdat hij de acte wiskunde heeft. Spr. gelooft om deze redenen, dat het wenschelijk is, dat omschreven wordt, dat de onderwijzer le klasse aan vaste bepalingen zal moeten voldoen. De Voorzitter antwoordt, dat bij B. en W. het voornemen bestaat de verordering te dier zake te wijzigen om alle moeielijkheden te vermijden. Tot stemming overgaande, wordt de heer van der Ploeg met aigemeene stemmen benoemd. Benoeming van eene onderwijzeres 3e klasse aan de Meisjesschool. 6. Ter vervulling der vacature welke zal ontstaan door het aan mej. M. P. G. dn Crocq te verleenen eervol ontslagwordt de volgende voordracht aangeboden 1. Mej. H. A. Hoek, onderwijzeres te Amsterdam; 2. mej. J. E. G. van Daldec, idem te Eibergen; 3. mej. G. Rohdens, idem te Sneek. Met aigemeene stemmen wordt benoemd mej. H.A. Hoek. Benoeming van eene onderwijzeres 3c.-klasse, aan de Vierde Gemeenteschool. 7. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan mej. List-Haverkorn verleend eervol ontslag, worden voorgedragen: 1. Mej. C. Jut, onderwijzeres te Alkmaat; 2. mej. G. van Amerongen, idem te Wijk bij Duurstede; 3. mej. N. J. C. Kruijt, idem te Leiden. Benoemd met aigemeene stemmen mej. C. Jut. Uitbreiding buizennet der gasfabriek en het leggen van rails voor kolenvervoer. 8. De commissie van bijstand voor de gemeentelijke gasfabriek heeft medegedeelddat er noodzakelijkheid bestaat om over te gaan tot een uitbreiding van het buizennet, van de Emmastraat af langs Nieuwlandersingel, Lijnbaan, Baanpad (Overdiestraat) tot het Zeglis en van daar rechts tot nabij de Zwemschoolterwijl voorts een gedeelte buisleiding op het Verdronkenoord behoort ver nieuwd te worden. De kosten van dit werk zijn op J 4373.94 begroot en kunnen nit de inkomsten der gas fabriek dienst 1901 gevonden worden. Eveneens wordt het noodzakelijk geacht, dat in de fabriek een transportbaan van bet kolenmagazijn naar de stokerij worde gemaakt. De kosten van dit werk zijn op pl. m. f 1250 begroot on ook deze kunnen op den loopenden dienst der gasfabriek gevonden worden. B. en W. stellen voor beide plannen goed te keuren. De Voorzitter zegtdat de uitbreiding van het buizennet ter aangeduide plaatse zeer noodzakelijk is. De stad heeft zich daar sterk uitgebreid tengevolge waarvan de gasaanvoer onvoldoende is waarover reeds herhaaldelijk geklaagd werdo. a. door den directeur der ijzerfabriek. Door de voorgestelde uitbreiding zal daaraan tegemoet worden gekomen. Het tweede voorstel komt ten goede aan de arbeiders der gasfabriek het zal hnn arbeid aanmerkelijk verlichten. De heer Vonk vraagt, of de gelden voor deze werken vallen onder ot buiten de begrooting voor 1901daarbij toch werd voor uitbreiding van het buizennet f 4075 toegestaan. De Voorzitter antwoordt dat dit werk buiten de begrooting omgaat. De heer Vonk, dit vernomen hebbende verklaart geen bezwaar te hebben tegen het beginsel van het voorstelmaar wel tegen de wijze waarop het wordt gedaan. De leden van den Raad hebben geen enkele aanwijzing, hoe de gelden znllen worden gevonden. De commissie en b. en w. zeggen dat alles bestreden kan worden uit den loopenden dienstdaar echter het jaar pas voor een vierde verstreken is, vindt hij dat wel wat stout gesproken. Hij zou willen voorstellen de zaak aan te houden tot de volgende keerdan heeft men waar schijnlijk de rekening van 1900 en kan men er beter over oordeelen. Da houding der commissie vindt hij ook wel wat vreemd. Waar ze het vorig jaar allerlei be zwaren had springt ze er nu gemakkelijk over heen. De Voorzitter zegt, dat, daar de commissie toch van plan is, met het oog op den gunstigen toestand der gelden van de gasfabriek, don gasprijs met 1 Juli weer te verlagen tot 6 cent per M3, zeker geen bezwaar zal bestaan, om de gelden uit dezen dienst te vinden. Aan houding acht hij niet noodzakelijk in hst belang der ingezetenen moet de uitbreiding zoo gauw mogelyk plaats hebben. De heer Vonk trekt da urgentie der zaak niet in twijfelde commissie zal daarover beter kannen oor deelen dan Lij. Hij heelt dan ook geen bezwaar tot de uitgave te besluiten maar zon willen aanhouden tot de volgende vergadering de wijze, waarop de gelden znllen worden gevonden. De heer Kraakman wijst er op dat nit hot ge meente verslag over 1900 blijkt, dat het kassaldo der gasfabriek bedraagt ruim f 5000 daardoor is er voor hem geen bezwaar de uitgaat toe te staan. Wel komt het hem ook eenigszins vreemd voor, dat men plotseling komt met eon zoo groote extra-uitgave, vooral ook omdat daaronder de vernieuwing van buizen in het Verdronken oord is begrependergelijke zaken diende de commissie toch in het oog te honden bij bet opmaken der begrooting. De heer Stoel is dankbaar voor de mededeeling, dat de gasprijs weer zal worden verlaagd. Hij beveelt echter aan het gas, als drijfkracht gebruikt, nog goedkooper te leveren. De Voorzitter merkt echter op, dat deze zaak niet aan de orde is, wat de heer Kraakman eens is en waarom hij den heer Stoel aanbeveelt dit ter sprake te brengen als het voorstel tot verlaging van den prijs aan de ordo komt. De heer Vonk meent den heer Kraakman te moeten opmerken, dat het kassaldo niets zegt, daaruit valt niets af te leiden. Hij handhaaft zjjn voorstel om de wjjze, waarop de kosten znllen worden bestreden, aan te houden. De heer Kraakman meent nog dat het gewenscht is, dat door de commissie een snppletoire begrooting wordt ingediend en vereenigt zich met het voorstel-Vonk. De Voorzitter ziet er geen bezwaar in, dat het voorstel aldns gewijzigd wordt, waarna zonder hootdelijke stemming conform wordt besloten. Rekening van het Stedelijk Muziekkorps, dienst 1900. 9. De gezamenlijke uitgaven bedroegen f 3005,47 en zijn voldaan nit eene toelage der gemeente tot een bedrag van f 2990,47 en eene restitutie van f 15, ontvangen van het bestuur der Buitensocieteit voor tien avonden verlich ting van de muziektent. De commissie tot de belastingzaken enz. adviseert de rekening goed te keuren. Goedgekeurd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1