Ingezonden Stukken. Laatste Berichten. N o d erland. Stadsberichten. uitenland, De Oorlog in Znid-Afrika. BURGERLIJKE STAND. schelijkheid om in de plantsoenen borden te plaatsen met verzoek aan de burgerij mede te werken tot voor koming van beschadiging. Hij brengt dat hier in het openbaar ter sprake vooral ook opdat de burgerij zal waardeerenwat er gedaan wordt ter verfraaiing van de omgeving en zal medewerken om dat in stand te honden. De Voorzitter belooftdat de borden er zullen komen. Ten slotte vraagt hij hoe het staat met het proces tegen de twee onwillige eigenaars van de Tuinstraat, in zake de bestrating. De toestand is daar onhoudbaar waarop de Voorzitter zegt, dat de weg der rechten nog al lang is en men moet afwachten wat het einde zal zijn. De heer Kraakman geeft nadere inlichtingen. Door het O. M. is cassatie aangevraagd tegen de beslissing van het kantongerechtwaarbij een der gedagvaarden werd veroordeeld. Hij treedt in een nog al uitvoerige be schouwing van het rechtsgeding en blijkt te verwaehten, dat de advocaat-generaal tot bevestiging van het vonnis zal concludeeren. Na die beslissing zal men de zaak ter hand kunnen nemen en mogelijk door een extra-belasting ingevolge de wijziging der gemeentewet van 1893, de eigenaars kunnen aansporen tot gemeen overleg. De Voorzitter meent, dat men daardoor ook de onschuldigen zou treffen, wat de heer K r a a k m a n doet opmerken, dat men alle consideratiën in het oog kan houden. De Voorzitter is echter van oordeel, dat het thans de tijd niet is op deze zaak verder in te gaan en sluit, daar niemand meer het woord verlangt, de vergadering. Dwangarbeiders („Kettingjongens") in Aederl. Gost-Indië. Met het oog op de overbevolking is voor vele Enro- peesche Staten het bezit van Indische koloniënmits ze verstandig bestuurd worden een groote zegendaar honderden en duizenden bewoners die er heen gaan er een nuttigen werkkring vinden en welvaart en beschaving verspreiden en nè. hnn terugkomst in het moederland dikwerf weder het hunne in ruime mate er toe bijdragen om nuttigen instellingen tot stand te brengen en het geld onder den man te brengen. Hoevele misbruikeu er vroeger geheerscht hebben en hoevelo er nog bestaan, het valt niet te ontkennen, dat in de laatste tijden een zeer groote verandering ten goede tot stand gekomen is door de betere elementen die er heentogen en dat in zeer vele Inlandsche Staten de inlandsche bewoners het oneindig veel beter onder hnnne nieuwe overhoerschers hebben dan onder hunne eigen hoofden en vorsten van weleerdie hen uitzogen en gruwelijk behandelden. Zij die een tegenovergesteld oor deel uiten, zijn óf niet goed bekend aldaar en oordcelen op gezag van anderen óf vormeenen or hun voordeel in te zoeken om willens en wetens ongunstige beoor- deelingou te verspreiden. Zoo zou Nederland al heel weinig zijn zonder koloniëo. Het heeft die nu eenmaal en kan die niet missen. Br is wel eens anders over geschreven en gedacht doch een feit is hetdat Nederlandwilde het zijne koloniën piot verliezen tot den Atjeh-oorlog gedwongen is, waarbij de zeeroof der Atjehers oen groote factor was. Nu is een oorlog in Indië eenvoudig onmogelijk zonder inlandsche dwangarbeiders, daar vrije koelies zich slechts in geringen getale zouden willen leunenom op het oorlogsterrein lasten te dragen en de bezigheden te ver richten den kettingjongens opgelegd. iiut is een feitdat er ook kettingjongens verwond worden en sneuvelen en gelijkt deze methode van han delen, uit een juridisch oogpunt beschouwd, barbaarsch, doch of weer uit onkunde óf willens en wetens wordt door de critici verzwegen dat in hoofdzaak zwaar ge straften voor den dienst gecommandeerd worden en deze in vele gevallen afslag of geheele vrijstelling van straf verwerven. Verder verkrijgen de licht gestraftendie er heen gaan, dikwerf baantjes, die de tehuis gebievenen dwangarbeiders hun benijden. ik beu er van overtuigd datzoo men den ket- tingjongens da keuze lietom huiten het oorlogsterrein hunton geheelen straftijd uit te dienen of de kans te hebben van remissie op bet oorlogsveld zij gretig dit laatste zonden verkiezen. Beter zou het zijn om er geen gestraften heen te zenden, om geen oorlog te voeren doch dan moet men onze koloniën die uitnemend best' nrd worden prijs geven en zonden andere opdagen en do Inlanders er veel erger aan toe zijn dan onder de zoogenaamde Nederlandsche tyrannen. Van twee kwaden moet men de minste kiezen, zoo lang als het volmaakte nog niet bereikt zal knnnen wor den wat nog lang zal dnren. De beste stuurlui staan aan wal en ik zon wel eens willen zien hoe deze het zonden maken zonder dwang arbeiders op een oorlogsterrein. Ten slotte nog dit Ten strengste keur ik misbruik van macht dienaan gaande af en misbruiken zullen bestaanzoolang er menschen zijn. Toch is op dat gebied ook veel verbeterd. Gelukkig zijn alle menschen nog niet zoo slecht om een betrekkelijk weerlooze te mishandelen of te duiden, dat een ander dit doetwat bovendien door de autori teiten niet toegestaan zou worden. Ba. stations in Zuid-Afrika en het krijgsgevangen maken en honden der zendelingen, menig hartig woordje aan Enge- land's adres gezegd, zoo zeide o.a. de afgevaardigde Hasse: »Uit het gesprokene is gebleken en de Staatssecre taris heeft het niet weerlegd dat de wijze van oorlogsvoeren derÉngelsehen zóó bar baarsch is dat zij onze verontwaardiging moet wekken. Het schijnt dat, omdat de militaire leiding van den oorlog niet deugt, de Engelschen door honger en door andere onderwetsche barbaarsche middelen hun doel trachten te bereiken jegens kinderen, vrouwen en zendelingen. Tegen zulk een wijze van Europeesehe oorlogsvoering moet worden geprotesteerd." KAGELAafB. Na een tweedaagsch debat werd den 7 het rapport van het besluit tot het invoeren van een steenkoolbelasting aangenomen met 233 tegen 227 st. Een meerderheid alzoo van slechts 6 stemmen De Regeeringspartij schijnt zoo mogelijk nog sneller af te nemendan het legeren toch smelt dit laatste als sneeuw voor de zon. De maand April heeft wear een onherstelbaar verlies van 877 man gebracht de totale verliezen in den oorlog stegen tot 63,489de totale onherstelbare vermindering der Britsche strijdmacht tot 18,570. In April sneuvelden 7 officieren en 79 man, 1 officier en 43 man stierven aan bekomen verwondingen 16 officieren en 372 man aan ziekte, 36 man kwamen door ongelukken om het leven, 3 officieren en 93 man worden vermist of zijn krijgsgevangen genomen, 85 officieren en 2228 man keerden invalide naar Engeland t9rug, makende een totaal verlies voor April alleen van 112 officieren en 2851 man. Toch is er in deze maand, naar luid der Engelscho offieieele berichtenniet meer gedaan dan met weinig of geen verliezen maar steeds buit veroverd op de Boeren. Geen wonder dan ook dat zelfs de »Times" begint te weeklagen en zich verontrustende telegrammen over den toestand van het uitgeputte leger laat seinen. Het blad dringt er op aan de cavaleriethans in Afrika door nieuwe troepen te vervangen. Waar die vandaan moeten komenschijnt nog niet met zekerheid gezegd te kannen worden. SPASME. Te Barcelona is de staat van beleg afgekondigdde maatregel was noodzakelijk goworden door de conflicten die de werkstaking van het tram personeel deed ontstaan. In werkplaatsen fabrieken en werven waar de anarchisten zich onder de werkstakers mengenhebben incidenten plaats. De burgerwacht en de cavalerie moesten herhaaldelijk aanvallen. De bevol king verkeert in groote ongerustheid. Ook fie handel in varkens is vlug de aanvoer matig groot. Jonge varkens worden nog steeds veel gevraagd voor Noord-Brabant en ook voor Groningen en Friesland. De prijs der vette is iets achter uitgegaan en bedraagt van f 0,38 4 f 0,42 per kilo. Voor biggen besteedt men ten naastebij f 1,25 per week Biggenmotten dragende, gelden van f 40 tot f 65, loopvarkens van f 10 tot f 20 Een levendige handel heerschte ook in wolvee, n.l. Friesche schapen on lammeren, de laatste tegen priizen van f 3 a f 5. (N. v. d. D.) PRETORIA, 8 Mei. Te Belfast kwam een colonne uit Middelburg aan die door de districten Roossenekal en Totes- burg was getrokken. De colonne had slechts een ernstig gevecht met de Boeren, toen zij hen verdreef uit de holen, waar zij hnn families verborgen hadden. Vele families werden medegevoerd, een ontzaglijke hoeveelheid dieren en voorraden buitgemaakt. Te Middelburg zijn duizende vluchtelingen. Het nemen van vee blijkt een krachtig middel te zijn om de Boeren te dwingen tot overgave, daar zij daardoor hnn dieren behouden. Botha en Viljoen voegden zich bij de commando's, die Carolina bezet hebben. LONDEN, 8 Mei. De vergadering van den mijnwerkers- bond besloot geen algemeene werkstaking aan "te bevelen. Mochten de mijneigenaars in eonig district de loonen verlagen, dan zal een nieuwe vergadering worden gehouden om te besluiten of de algemeene werkstaking zal worden afgekondigd. De mijneigenaars vergaderden heden ook te Londen en namen besluiten aan, waarin met kracht wordt opgekomen tegen eenigen stilstand in de mijnen en verklarende dat de belasting dit jaar zal worden geheven van de goheele productie van het koninkrijk van verleden jaar. België en de Congosfaat. BRUSSEL, 8 Mei. De Kamergroepen der rechterzijde vergaderden hedenochtend volgens ingewonnen inlich tingen waren alle aanwezigen eenstemmig in de erkenning, dat bet ontwerp der nieuwe conventie betreffende den Congo onvoldoende was. Aangezien de Congostaat weigert, een andere overeenkomst te sluiten, blijft, er niets anders over, dan de conventie aan te nemén, of den Congo onmiddellijk door België ie doen annexeeren. Dit schijnt het resultaat te zijn van da lange beraadslagingen, welke in deze bijeenkomst werden gevoerd. SBUÏ2S-AEI&IKA. Ofschoon de mislukking van de insluiting van generaal de la Rey bij Hartebeestfontein weder een groote teleurstelling is voor de talrijke inslui tende generaals, is sir Alfred Milner, de gouverneur der Kaapkolonie, zeer goedsmoeds. Den 7 aan een diner hield hij een toespraak, waarin hij zeide «Er is geen reden voor bezorgdheid over den uitslag van den strijd." Ver andering of verzwakking der imperiale staatkunde acht bij niet mogelijk en hij is vast overtuigd, dat er geen gevaar bestaat voor de voortdurende vestiging der Engel schen in Zuid-Afrika. Hij vorlaat Zuid-Afrika, naar hij zeide, geruster dan hij zes of zelfs twee maanden geleden zou gedaan hebben. De »Daily Chronicle" zegt, dat mevrouw Botha naar Enropa zal komen haar gezondheid is geschokt door het heen en weer reizen tusschea Kitchener en haar man. De «Standard" verneemt uit Brussel, dat de "VVet voor nemens is agressief op te treden in den Vrijstaat. CHWA, Alwéér is de Chineesche quaestie een be scheiden stapje nader bij hare oplossing gekomen. De ge zangen zijn hot ten slotte eens geworden over de bedragen der schadeloosstelling, die ieder der mogendheden zal ont vangen. Het totaalcijfer beloopt 1845 milioen gulden, en als de Chineesche Regeering nu maar zoo goed is dat sommetje te betalen, is de geheele zaak uit en kunnen de troepen terugkeeren. Daar de Regeering echter, zelfs al wildo^ zij betalen, met geen mogelijkheid daartoe in staat is, zal voorloopig alles nog bij het onde blijven, Bl'ITSCHLAWB, In den Rijksdag is, naar aanlei ding van het verbranden van eenige Duitsche zendings- ISof berichten. De Koningin en Prins Hendrik zijn den 7 's mor gens vati het Loo naar het Buitenland vertrokken. Benoemd tot dijkgraaf van den polder Enge Wormer, G. Battem, te Engo-Wormer tot heemraad van den polder Waard-Nieuwlaud, P. Maats, te Wieringen. Te 's Uravenjjeldcr (Zeeland) is het kruis van den toren met kletterend geraas naar beneden gevallen. Het gevaarte doorboorde het kerkdak en sleepte in zijn val een gedeelte van de dakgoot mede. Gelukkig was er niemand onder den toren. Binnenkort zou begonnon geworden zijn met herstelling van het krnis 1 Vervalschle sinaasappelen. Wegens don hoogeron, prijs welken de zoogenaamde «bloed-appelen" bedingenworden deze tegenwoordig kunstmatig gemaakt, door inspuiting van een aniline kleurstof-oplossing. In Duitschland zijn dergelijke «ver fraaide" vruchten in den handel voorgekomen. (»Mbl. t. d. Verv.'j Mr. C. J9. Slehesz, directeur generaal, chef der afdeeling landbouw aan het dep. van Binnenl. Zaken, is aangewezen als commissaris, om den Minister bij te staan in de vergaderingen der Staten-Genei aal bij de behande ling van het wetsontwerp Staatszorg voor de Paarden fokkerij. Groote Protest-Meeting. De groote protest-vergadering betreffende den oor log in Zuid-Afrika, zal plaats hebben op Maandag 20 Mei, des avonds ten acht ure, in het Paleis voor Volksvlyt te Amsterdam. Veehandel in Drente, De aanvoer van rundvee is op de voorjaarsmarkten tegenwoordig bijzonder groot. Deze omstandigheid moet voor een deel op rekening geschreven worden van den lang aangehouden winter, die den stalhandel zeer belem merde en het aanbrengen naar vroege markten door de gladheid en ongebaandheid van sommige wegen bijna oumogeiijk maakte. Thans komt bijna overal alle3 tegelijk los. Bovendien is de handel willig. Vooral het beste melk- en fokvee vindt tegen hooge prijzen groote aftrek. Ook over dien van weidevee voor de slachtbank valt niet te klagen. De bijzonder gunstige conditie waarin de wei en hooilanden sedert eenige dagen verkeeren, is hier de oorzaa van. Men besteedt voor: neurende koeien f 150 a f 225 idem vaarzen f 80 a f 150; guste koeien f60 f 150guste vaarzen t 50 4 f 100 en pinken f 40 4 f 75. TUK EDE KAMER. Toekenning renteloos voorschot aanleg stoomtramweg Egmond aan 25ee over Alkmaar naar Bergen. Sommige leden achtten het algemeen belang bij den aanleg van de in bet wetsontwerp bedoelde tramwegen slechts in geringe mate betrokken. Ook vreesden zij dat het vervoer op beide lijnen niet zeer groot zal zijn en dientengevolge de exploitatie niet winstgevend zal blijken. Verder wezen zij er op, dat Egmond aan Zee een nood lijdende gemeente is en dat bet verleenen van financiëelen steun door die gemeente aan de tramwegonderneming weÏDig zin heeft. Vele andere leden hadden de indiening van dit wets ontwerp met ingenomenheid begroet en verklaarden daaraan gaarne hnn stem te zuilen verleenen. H. i. zijn de grenzen tnsschen algemeen en plaatselijk belang moeilijk te trekken. Gewezen werd op 't belang van Egmond te verbinden met Alkmaar, in verband met de toekomst van eerstgenoemde gemoeDte als visschers- en badplaats. Kemonsfrantsche Broederschap. Op het zestal te Haarlem koman voor, de heeren ds. A. M. A. Reynders, alhier; A. K. E. Horst, té Lochemdr. P. H. Ritter, en er. Rem. pred. te Amster dam; dr. J. A. Beijerman, te Amsterdam; P. Heering, te 's-Gravenhage dr. H. L. Oort, te Utrecht. ühEücuai. Den 15 hoopt J. Jansen den dag te herdenken, waarop hij vóór 35 jaar in dienst trad bij de firma F. J. Theissling (cichoreifabriek «de Burg'j. Aerklezlmgen. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben be paald, dat wanneer in één of meer districten eeno stem ming of heistemming voor leden der Provinciale Staten mochten noodig zijn, deze zullen plaatshebben- de s t e m m i n g op dinsdag. 11 en de herstemming op donderdag, 20 Juni 1901. Zooals wij reeds vroeger mededeelden, zullen de stemming en herstemming voor leden der Tweede Kamer, indien deze noodig mochten zijn, plaats hebbende stemming op vrijdag 14 en de herstemming op donderdag, 27 Juni d.a.v. Voér beide verkiezingen iB de dag bij de wet vastgesteld op dinsdag 4 Juni 1901. Voor dit district treden al: Voor de Tweede Kamer: mr. E. Fokker; voor de Provinciale btaten: mr. J. P. Kraakman en mr. W. S. J. van Waterschoot van der Gracht. Rectificatie. In het verslag van de rede-van Kuijkhof, in ons vorig nummer, komt een nog a! zinstorende font voor. In do lo kolom regel 3 van onderen staat heldere woningen, dit moet zijn: «kelderwoningen". Aied. Herv. Gemeente. Met 180 tegen 98 stemmen is uitgemaakt, in de eerstvolgende 10 jaren bij de herv. kerk alhier, de kerkeraad zal blijven belast met het verkiezingsiverk. Ambachtsschool. Benoemd tot leeraar in het lijn- en vakteekeneu aan de Ambachtsschool eu Burgeravondschool alhier de heer D. IS.Gerhardt, opzichter bij do Havenwerken en leeraar M. O. te Amsterdam. GETROUWD. 8 Mei. Johannes Gerardns Messelaar en Johanna Maria Antoinetta Hnskon. 9 Gijsbertns George Johannes Neuhaus en Geer- trnida Cornolia Pnttenaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3