M ninisteriSele crisis io Pruisen. No. 58. derate blad. Honderd en derde jaargang, 1901. WOENSDAG 15 MEI. Buitenland. Nederland. (M. t. d. V.) AAKSCHE 001 Deze Courant wordt Dinsdag-, Doaderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaas t O,SOfranco door het geheele rijk ff 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel ff 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de Uitgevers HERMs. COST KR ZOON. Telefoonnummer 3. Eindelijk is hij dan gevallen, de bekende, de beroemde Pruisische minister van Financiën Miquel laatstelijk v o n Miquel de 73-jarige wiens val zoo dikwijls was voorspeld, gewenscht of gevreesd, maar die zich tot nog toe steeds wist te handhaven. In 1848 revolutionair student te Göttingen en voorzitter van het Turnverein der jeugdige vrijheidsmannen aldaar, later advokaat met drukke praktijkvond hij in 1864 als afgevaardigde ter Tweede Kamer van het toenmalige koninkrijk Hannover gelegenheid om zijn bokwaamheid inzonderheid in finan- ciëele zaken te doen opmerken. In het volgende jaar burgemeester van Osnabruck werd hij in 1867 na de inlijving van Hannover bij PruiseD, lid van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, later van den Noord-Duitschen en Duitschen Rijksdag. Opperburgemeester van Osnabruck in 1869 en later nog eens in 1876 van Frankfort in 1882 was hij in den Rijksdag steeds één der invloed rijkste leiders vooral in belastingzaken en financiëele onderwerpen. Uit de voorhoede der nationaal-liberalen trok hij allengs terug onder de conservatieven. Sedert 1890 was bij ministeren ieder erkent zjjne groote verdiensten gebleken bij de hervorming van het Prui sische belastingstelsel. De geldmiddelen van den Staat zijn in bloeienden toestand en op vasten grondslag geregeld. Nu hij heengaat is het merkwaardigdat hij door niemand bijzonder wordt betreurd. Als minister van Financiën bad hij zijn taak vervnld, en in de algemeene politiek had hij schier aller vertrouwen verbeurd. Aan de machtige landbouwpartij heeft hij gewichtige diensten bewezenhij was haar heimelijke beschermer, ook tegen eigen ambtgenooten. Hij was de man van intrigues van kuiperij van het uitvinden van beletselen en mid delen tot uitstelen au moet hij het ondervinden dat de party die het meest in hem verliestdit verlies zelfs niet erkent, en zieh troost met de opmbrking, dat zij hem toch nooit heeft vertrouwd. De aanleiding tot zijn val was de bekende kanaalwet. Het eerste ontwerp werd door Miquel als Pruisisch minister verdedigdmaar op zulk een wijzedat de vraag werd gedaan of hij er voor of er tegen had ge sproken. De leden van den Landdag die tevens in Prnisischen staatsdienst waren en tot de verwerping hadden medegewerkt, moesten het bij den Keizer ontgelden door ontslag nit kun ambt maar aan den invloed van Miquel werd toegeschreven dat zij later weer in genade werden aangenomen en tot andere betrekkingen benoemd. Een nieuw ontwerp werd ingediend, maar altijd werd Miquel beschouwd als een heimelijk tegenstander. Van het groote kanaalplan was de verbinding van den Rijn met den Wezer en de Elbe, het middellandkanaal, de hoofdzaak, maar om de aanneming ook voor oostelijk en westelijk Pruisen begeerlijk te maken, was het plan met andere kanalen aanguvnld, en had de eerste minister von Bnlow, tevens Duitsch rijkskanselier, den tegenstand der agrariërs trachten te breken door de belofte van in de nieuw te sluiten handelsverdragen verhoogde graan rechten op te nemen. Het heeft niet mogen baten. In de commissie die het ontwerp onderzocht en met dat onderzoek nu juist geen bijzonderen spoed maakte, kwamen allengs zoo groote bezwaren voor den dag, dat alle kans op aanneming door de regeering als vervlogen moest worden beschouwd. Het centrum kwam den con servatieven en agrariërs te hnlp, zoodat zij met nieuwen moed werden vervnld, ala voor de mislukking slechts ten deele verantwoordelijk te stellen. De aanleg van het nieuwe Dortmund-Eems-kanaal werd op den voorgrond geplaatst, en in een andere richting dan door de regeering was voorgesteld. Het groote Rijn-Wezer-Elbe-kanaal zou eerst daarna in aanmerking kunnen komen. Dit was voor de regeering genoeg. De zitting van den Landdag werd gesloten, en het kanaal-ontwerp teruggenomen. De minister Miqnel, aan wiens invloed en heimelijke tegen werking de tegenstand gedurende reeds een paar jaren wordt toegeschreven, werd eindelijk genoopt zijn ontslag te vragea, en de twee ambtgenooten, bij wie hij den meesten steun vond, zijn hem gevolgd. Zoo werd de toestand in den boezem van bet ministerie gezuiverd. Maar met Let ministerie is de Landdag niet gewijzigd, en aan een ontbinding heeft de regee ring zich ni6t gewaagd. Graaf Bulow, door den Keizer- Koning van Pruisen gesteundzal zich wel van te krasse maatregelen en te sterken drang onthouden en den Landdag, in het bjjzonder bet Centrum, door concessies trachten te winnen. Waarin die zullen bestaan en of zij voldoende zullen zijn om het verzet van de niet onvoorwaardelijke tegenstanders te breken zal de toekomst leeren. De machtige Keizer-Koning heeft voor den Landdag moeten wijken, maar aan beido zijden onthoudt men zich van minder aangename en prikkelende opmerkingen. Men rooint in don Keizer- Koning zijn zelfbeheersching in het, algemeen belang waardoor bij den twistappel heeft weggenomen en ver mijdt van weerszijden kwetsende verwijten. De wapen stilstand is gesloten, en den langen voorafgaanden strijd wenseht men te doen vergeten door er zooveel mogelijk over te zwijgen. Het kanaalplan is intnsschen niet opgegeven en de regeering bereidt zich voor om het in een nieuwen vorm te doen verschijnenvermoedelijk echter niet dan nadat beproefd zal zijn door maatregelen van anderen aard een voldoend aantal niet-onverzoenlijke tegenstanders te bekeer en. CHIÏNA. Te Londen zijn uit Peking telegrammen ont vangen meldende, dat Li-Hcang-Tsjang de opdracht heeft gekregen om slechts de douanerechten aan te wijzen tot dekking der oorlogskosten. Uit Washington wordt gemeld dat de mogendheden, met uitzondering van Rus land, weigeren een leening voor de Chineesche oorlogs kosten te waarborgen. Frankrjjk heeft nog niet beslist, welke houding het zal aannemen. DUITSCHUAIVD. In de zitting van den 11 heeft de Rijksdag na een zeer kort debat, in eerste en tweede lezing, de verlenging van het handelstractaat met Enge land tot 3). December 1903 goedgekeurd. De Rijksdag is daarop verdaagd tot 26 November. ElVCitlLAKD. Te Birmingham, zijn vaderstad, heeft Chamberlain een rede gehouden, waarin hij den Zuid- Afrikaanscheu oorlog op zijn gesvoue heftige wijze ver dedigde en tevens, mede zooals hij gewoon is, de oppo sitie als vijanden des vaderlands hekelde en uitschold. Hij zei o.a.»Welke positie neemt de meerderheid der oppositie in tegenover den uorlog Zij zijn nog steeds van meening, dat de oorlog had kunnen worden voorkomen. Zij gelooven, dat geen toebereidselen er voor noodig waren. Zij denken, dat wij dien ooi log motten eindigen door concessies te doen, waarvan ik alleen zeggen wil, dat zij door ieder loyaal onderdaan van Z.M. in Zuid-Afrika of elders zouden worden verworpen. »Die menscuen zijn blind. Zij verwerpen de conclusie, die voor ieder onpartijdig persoon duidelijk is, dat wij niet strijden voor een kleinigheid of iets van weinig be lang, hetzij kiesrecht of iets anders, maar dat wij strijden voor het voortbestaan van het Britsch gebied in Zuid- Afrika. En als wij teruggedeinsd waren voor den strijd, die ons opgedrongen is, dan zouden wij het vertrouwen en den eerbied van onze zichzelfbesturende kolonies heb ben verloren en zouden wij tot spot en verachting zijn geworden van de geheele beschaafde wereld". Van Milner sprak hij met den grootsten lof: »De oppositie deed haar best om een groot landsdie naar, een der grootste die dit land ooit bezat, te bena- deelen, door het karakter aan te vallen van sir Alfred Milner en door de terugroeping te vragen van een man, die in de moeilijkste en benardste omstandigheden, met groote persoonlijke opofïeriugeneen goed inzicht had getoond in de politieke toestanden en een moed en be slistheid, die hem den geestdriftigen steun heeft verzekerd van iederen loyalen Engelschman in Zuid-Afrika. ZUID-AFRIKA. Terwijl de »Standard" te Londen weeklaagt overeen bericht, blijkens hetwelk de Boeren nog wel degelijk geschut over zouden hebben, krijgt het regeeringsblad de »Times" een heugljjk bericht omtrent het resultaat van de manoeuvres bij de Pienaarsrivier. Het telegram luidt: »Het gevolg vaD de gecombineerde beweging in het Bnshveld is geweest dat 1500 gewapende Boeren zich hebben overgegeven of gevangen genomen zijn en dat de basis van Pietersburg uit de hand der verbondenen is gewrongen. »Uit het resultaat van deze maandenlange operatie schijnt te mogen worden afgeleid dat de Boeren minder goed in staat zijn den veldtocht in het Bashveld te verduren dan de Engelsehen. »Het optreden van gepantserde treinen is thans tot grooter volmaaktheid gebracht en vormt een zeer belang rijk onderwerp van militaire stndie. Zij zijn van on schatbare waarde voor de tegenwoordige wijze van oorlog voeren." Ook Kitchener is zeer tevreden de Boeren sneuvelen geven zieh over en laten ammunitie in densteek dat het een lust is en tevens een raadsel dat er nog één Boer met één patroou over is. Vrij ontnuchterend volgt hierop het bericht dat mevrouw Botha zich te Durban heeft ingescheept om, met verlof van Kitchener Kruger van het wanhopige van verdere voortzetting van den tegenstand te overtuigen. De .South-African News'' meldt, dat een wijziging van het Kaapsche ministerio voorgenomen is waardoor Cecil Rhodes als eerste-minister, dr. Jameson als minister vau koloniën Sir Gordon Sprigg als minister van financiën T. W. Smart als minister van openbare wer ken Sir P. H. Fanre als minister van landbouw en de beer Graham als attorney-general zou optreden. Do Exchange-correspondent te Kaapstad meent dat deze wijziging wel mogelijk is, doch dat de toestand nog niet rijp is voor deze gebeurtenis. In het Zweedsche stadje Grenna is een patiënt in een pension voor zenuwlijders, Dr. Nehrmann, plotseling krankzinnig geworden. Met een groot mes gewapend, viel hij op do pension houdster en hare dochters aan, van welke hij éane doodde en de drie andere zwaar verwondde. Ook van de ter hulp snellende mannen werden vijf ernstig gewond drie zeJfs zeer gevaarlijk vóór het gelukte den nazenden man meester te worden en in ver zekerde bewaring te brengen. Driedubbele moord te Berlijn. In de BerJijnsche voorstad Mariendorf heeft zich een bloedig drama afgespeeld. De hoofdpersoon was een goede bekende der Duitsche poiitie, een zekere Bobbe, die reeds herhaalde malen gevangen had gezeten wegens diefstal, mishandeling enz. De man had zich nu in een woning geïnstalleerd, waar hij een geheele inrichting had gemaakt om zijn te maken slachtoffers te doen verdwijnen. In den vloer, die rood geschilderd was, had hij een kuil gegraven en die netjes met een valluik afgesloten. Maandag bsgon hij zijn werk. De vrouw van den eigenaar der woning maakte hij met vjjf revolverschoten af en wierp haar naakte lijk in den kuil. De beide kinderen van zijn vriendin, die de kamers bewoonde, werden eveneens met een revolverschot afgemaakt en in den kuil gestopt. Toen was de beurt aan den huiseigenaar zelf. Dooh hoewel eerst in het hoofd en daarna in den rug getroffen, kon deze nit het moordhol ontkomen. De politie werd ge waarschuwd en de moordenaar gearresteerd op de tram, waarmede bij trachtte te ontkomen. Hy wist zich echter uit de handen van den veldwachter te rukken en zich zelf met een revolverschot het leven te benemen. Zoowel zijn vriendin als zijn vrouw, die in Berlijn woont, zijn gevangen genomen. Overbrengtug van tuberculose door postzegel-verzameling. Een Franseh officier van gezondheid kocht bij wijze van proefneming van een aan truberculose lijdenden sol daat, die een ijverig postzegelverzamelaar was en de postzegels door bevochtiging met zijn speeksel in het album placht te plakken, 300 exemplaren, bracht deze in een halven liter gesteriliseerd water en entte, nadat de postzegel 24 uren in het water gelegen hadden, daar mede 8 guineesche biggetjes in. Bij al deze dieren vertoonden zich duidelijke teekenen van tuberculose, terwijl de coutroledieren gezond bleven. Deze ervaring is van groote waarde en er moge dus ook op gelet worden, dat kinderen, die aan postzegel-verzamel- liefhebberij doen, in deze voorzichtig zijn, te meer omdat kinderen er al zeer licht toe over gaan om gemakshalve de tong, als postzegel-bevochtigor, in dienst te stollen. Gewijde muziek. Den 19 Mei zal door het vocaal-kwartet »Zalsman" (de dames N. Böhu, sopraan en H. Scholten, alt, en de heereu C. L. Philippean, tenor en G. Zalsman, bas) eene uitvoering van gewijde muziek gegeven worden in de Groote Kerk te Hoorn. Te Ueldcn liet een moeder haar kindje van vier maanden onbewaakt in het wagentje thuis. Toen zij terug kwam, zag zij haar hond in het wagentje liggen en wel op de keel van het kind. Bjj onderzoek bleek, dat het wichtje gestikt was. Een ontboden geneesheer constateerde deh dood. Diefstal. De heer K, Croiset, winkelier in tapijten, behangsel enz., te Rotterdam, vernam in de laatste dagen, dat er in de stad rollen behangselpapier werden verkocht van een soort zooals hij alleen ze verkoopt en daarbij geschiedden deze verkoopingeu tegen een lageren prijs dan waarvoor hij het verkoopt. Bij onderzoek bleek, dat er nit zijn pak huis waartoe men zich waarschijnlijk op verschillende tijden met een valschen sleutel toegang verschafte, onge veer 700 tot 800 rollen van dit behangselpapier zijn gestolen. Bolerwet. De minister van binnenlandsche zaken heeft, met intrekking van het bepaalde sub 5 zijner beschikking van 22 Februari 1901, de volgende overgangsbepaling vast gesteld Tot 1 Januari 1902 zullen, in plaats van de boven gegeven voorschriften, de voorschrifteu mogen worden gevolgd vervat in de beschikking van den minister van

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1