Nederland. Telegrafische Berichten. Beurs- en Marktberichten. Ns. 8134, 12062 en 20091 f 1000; ns. 3769, 6038, 8881 en 16004 f 400; ns. 7297, 9161, 14178, 14548 en 18512 f 200 ns. 352, 1474, 1967, 3348, 3751, 7092, 7541, 8149, 8307, 9586, 11017, 11344, 12278, 12280, 17074, 17580, 17797 en 18415 f 100. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. BURGERLIJKE STAND. Botervlslteurs. Door den minister v. Binneni. zaken is voor zooverre Woord-Holland betreft, bepaald, dat als botervisitenrs hun dienst znllen uitoefenen in de nagemelde dienst- kringen C. Los (standplaats Amsterdam) in de gemeente Am sterdam, in het gedeelte der provincie Noord-Holland, gelegen ten noorden van het IJ en het Noordzeekanaal, met inbegrip van de gedeeltelijk ten zuiden van die grens liggende gemeenten Zaandam en Velzen A. A. Heinhuis (standplaats 's Gravenhage) in het gedeelte der provincie Noord-Holland, gelegen ten zeiden van het IJ en het Noordzeekanaal met uitzondering van de gemeente Amsterdam en van de ten zuiden van die grens liggende gedeelten der gemeenten Zaandam en Yelzen. De gemeenteraad van Beemster heeft een adres gericht, aan de Begeering met verzoek een der op te richten hoogere burgerscholen te vestigen te Purmerend. De vorige week werd te Amsterdam eene ver gadering gehouden - an Sectie B Diocesaan Vereeniging van R.-Kath. bijz. onderwijzers in het BisdomHaarlem. Ongeveer 90 deelnemers uit de drie piovinciëu waren opgekomen. Verschillende wijzigingen in het reglement betreffende contributie, samenstelling van bestuur enz. warden voor gesteld en na lunge bespreking goedgekeurd. Als candidal voor het Hoofdbestuur, dat op 3en Pinksterdag te Alkmaar bijeenkomt, werd gekozen de de heer J. F. Luijcx, te Leiden. De motie Alkmaar om de weuschelykheid uit te spre ken, dat de verhoogde subsidie voor onderwijzers der bijzondere scholen dan ook geheel aan hen ten goede zou komen, werd, als niet vérreikend genoeg, verworpen. Spanbroek. Den 14en Juli zal alhier een« groote openluchtmeeting door geheelonthouders worden gehouden. De heer H. JK. van den Steen heeft op verzoek een stuk wei land beschikbaar gesteld. Zendingsfcest. Hot Provinciale Zendingsieest zal op 18 Juni te ichngcn worden gehouden. Verkiezingen. De «Vrijzinnige Kiesvereeuiging" te Beemster (dis trict Hoorn) heeft candidaat gesteld den heer P. B. J. Ferf. Op het verzoek der kiesvereenigingen te Zaandam om aan de Rijkswerklieden, werkzaam aan de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug, de uren te vergoeden, welke zij noodig hebben om te stemmen, is door den Minister van Oorlog per telegram afwijzend beschikt. Het bestuur van den Algcneencn Wedcrland- schen Zuivel hond heeft aan de candidaten voor de Tweede Kamer de volgende vragen gesteld le. Kunnen wij er op rekenen, dat gij er toe znlt medewerken dat door regeeriDgsmaatregelen aan de knoeierijen en de oneerlijke handelingen in den zuivel handel een eind wordt gemaakt 2e. Wanneer anderen daartoe niet het initiatief nemen znlt gij dit dan doen Schagen. Den 18 werd alhier definitief overge gaan tot het oprichten van eene arbeiderskiesvereeniging in eene vergadering van een 30-tal belangstellenden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Th. Roep, voorz., v. d. Menlen, secr., J. Krans, penningm., Brouwer en Huls man. Den 25 znllen nog 2 bestuursleden worden gekozen; deze moeten arbeiders, geen ambtenaren zijn. Het program van actie, kon, met het oog op den tijd, alleen worden vastgesteld, den 25 is er verkiezing van een candidaat voor de 2e Kamer. De vereeniging telt tot heden zoowel voorstanders van den heer Fokker als van den heer van Kuijkhoi van de candidaatsteiling kan daarom niets met zekerheid worden voorspeld. Provinciale Staten. De r.-k. kiesvereeDiging te Wognum heeft candidaat gesteld (district Hoorn) den heer J. J. Winkel, bur gemeester te Nibbikswond. De r.-k. kiesvereeniging te Hoorn heeft den heer F. Middelhof, zaadhandelaar te Pnrmerend, candidaat ge steld (vacatnre-Slagter). Landgoed van den Prins-Bemaal. Prins Hendrik heeft een landgoed gekocht, genaamd Dobbin, gelegen in het centrum van Mecklenburg, niet ver van Krakow en Malchow. Het is een uitgestrekt landgoed, dat grenst aan het goed Sarrahu, toebehoorende aan den Prins van Alten burg, thans gehuwd met eene Prinses van Mecklenburg- Strelitz, wiens eerste gemalin was de weduwe van Prins Hendrik der Nederlanden. De omgeving van Dobbin is zeer schoon. Voor de Boeren. Het bestnur der Kaapsche Universiteitvernomen hebbende dat een aantal jonge Boeren, op St. Helena ge vangen, met het oog op academische examens, hunne studiën wenschen voort te zetten, heeft besloten daartoe cnrsnssen op het eiland te doen honden. Bedoelde jonge lieden zouden dan in December examen kunnen afleggen. Amsterdam. Den 19 kreeg het echtpaar B. in de 2e Bloemdwarsstraat alhier, ernstige twist. De man, die een borrel te veel gebruikt had, al was hij dan ook niet bepaald dronken, sarde de vronw zóódanig, dat zij hem op eens iu drift met het mes, waarmee zij aardappelen zat te schillen, een steek toebracht. Zij trof hem tusschen maag en borst, en verwondde hem zóódanig, dat hij ineen zakte en zijn oveibrenging naar het Gastbuis noodig was. De vrouw werd gearresteerd. Len iu het gesticht Itteerenberg verpleegde, die van daar had weten te ontkomen, vertoonde zich den 19 op den spoorweg bij Sloteidijk en noopte den machinist te stoppen. De man werd in den trein mêegenomen, doch wist al spoedig uit den wagen te springen. Later is hij met behulp der politie te Sloterdijk tijdelijk in bewaring genomen en naar Meerenberg teruggezonden. Aan het station Kist is een hnzaar nit een paar- denwagen gevallen. De man werd zwaar gekwetst aan het hoofd. Landbouwwintercursussen. Den 25 zal er in het lokaal Broersma te Schagen eene algemeene vergadering worden gehouden van den pl. m. 15 noofden van landbouwwintercursussen in Noord holland onder leiding van den landbouwleeraar voor Noordholland, den heer C. Nobel. Op die vergadering zullen punten betreffende de cursussen en den landbouw worden ingeleid en besproken. Brand. Den 17 's avonds brak een vrij ernstige brand nit in den veestal van P. J. Rojé, aan den Haarlemmerweg, dicht bij den grenspaal van de gemeente Sloten. Spoedig waren een aantal spuiten aanwezig, doch bij gebrek aan brandkranen in dit buitenvi: leelte van de stad moesten de mannen me een handspuit werken. Men werd den brand spoedig meester, doch van het vee werd weinig gered. Een paard en tien koeien kwamen in de vlammen om. Volgens het zeggen van een knecht was in maanden niemand met vuur en licht in den stal geweest, zoodat de oorzaak nog onbekend is. Gelukkig was alles verzekerd. Op trein 648 van Den Helder naar Amsterdam is den 17 tusschen Koegras en Anna-Panlowna een geweer schot gslostwaardoor een ruit in de 2e klasse conpé werd verbrijzeld door een kogel, welke rakelings een in die conpé aanwezigen reiziger voorbijging. De persoon die op den trein heeft gsschoten, moet door een medereiziger herkend zijn. Toen de generaal-majoor Prins op zijn rijwiel te Arnhem reed, hield een melkwagen vóór hem plotseling stil. Bij de daardoor onBtane botsing viel de generaal en brak op twee plaatsen den rechterenkel. Hij werd per rijtuig naar zijne woning vervoerd. Een andere wielrijder aldaar, zijn voertuig met meer meester, is bij een barbier met het hoofd door de ruiten komen te rollen en daarbij deerlijk aan hoofd en handen gewond. De Onderlinge UToord-Hederlandsclie Vee- verzekcring'-inaatscliappij, gevestigd te Leeuwarden, mocht den 12 Mei j.l. haar 10-jarig bestaan herdenken. Aanvankelijk opgericht met bet doel om alleen werk zaam te zijn in de 3 noordeljjke provinciën, werd haar arbeidsveld in den loop van haar bestaan reeds uitge breid tot over de provinciën Overijsei en Noorholland, terwijl het vorig jaar op herhaalden aandrang besloten werd de gelegenheid tot verzekeren voor geheel Neder land open te stellen. Zij gaf tot heden 12000 polissen af en vergoedde 3300 verliezen met een bedrag van f 400.000,terwijl hare premie (gemiddeld) slechts 67 cent per f 100,per kwartaal heeft bedragen, derhalve slechts 2x/2 °/0 ruim. Onder de genoemde premie zijn alle kosten begrepen de verzekerden betalen op geenerlei wijze meer, dan de eenige heffing per kwartaal, zelfs geen inlage. De Maatschappij werkt zuiver onderling, waardoor bare soliditeit is gewaarborgd, en staat onder toezicht van eenen raad van commissarissen. lleerhugowaard. De heer P. Messchaert, on derwijzer aan school Nr. 2 heeft tegen 1 Juli eervol ontslag nit zijne betrekking aangevraagd. ISarsingeriiorn. Hoewol de prys der ansjovis van f 8,50 op f 5 p. 1000 is gedaald, werden de vorige week te Kolho r n ruime verdiensten gemaakt. Den 19 was de vangst gering den 20 geheel nietseen groot aantal visschers van andere zeeplaatsenliggen met hunne vaartuigen in de buitenhaven 't is daar een geheel mastenbosch. Vredesbetooging. Den 18 had te 's-Gravenhago eene vergadering plaats ter herdenking van den openingsdag der Vredes conferentie. Minister de Beaufort hield eene rede door vele sprekers werd het woord gevoerd Te Amsterdam werd een soortgelijke bijeenkomst gehouden. Ontvoerlug. Te Velp is den 20 door twee personen in rijtuigen eene poging gedaan tot ontvoering vau twee kinderen, waarvan de vader aldaar en de aioeder in Duitschland is. Reeds had ieder een kind op straat en in het rijtuig gelokt. Maar door politietusschenkomst werden de kin deren weer losgelaten. De daders zijn beiden aangehouden. erklczlngcn. W Ier lagerwaard. Den 20 vergaderde alhier de Vrijzinnige Kiesvereeniging tot het stellen van candidaten voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten. Had men voor de wijze, waarop de heer Fokker als Kamerlid was werkzaam geweest, allen lof met zijne houding omtrent de urgentie van grondwetsherziening met het, oog op wijziging der kieswet, was niemand in genomen, ook al heeft men de zekerheid, dat hij niet door dik en dun met prof. Trenb méégaat. Daar echter voor eene meerderheid van urgentiemannen bij de a.s. verkiezing in 't minst niet gevreesd en de hoop gekoes terd werd, dat dit ministerie, dat steeds gesteund werd door den heer Fokker, aan 't roer blijve om de sociale hervormingen voort te zetten, werd mr. E. Fokker tot candidaat gekozen. Minder discussie lokte de candidaatsstelling voor 2 leden der Provinciale Staten nit. Dadelijk was men bereid de aftredende leden, de heeren L. van de Vijzel en P. Wonder Az., te herkiezen. Sint Maarten. Mej. G. Fraij alhier, werd den 18 door den Raad dezer gemeente benoemd tot onder wijzeres in de nuttige handwerken aan de school te Eenigenburg. Tram Schagen—Alkmaar. Het college van hoofdingelanden van den Ring- polaer, onder Haringcarspel, heeft ongunstig De- schikt op het verzoek van de Noorder-stoomtramvereeni- nigingom voor den ontworpen tramweg Schagen Alkmaar eene rentegarantie te verleenen voor een bedrag van f 6000 en deel te nemen in het aandeeienkapitaal eveneens voor f 6000. 366ste Staats-Loterij. 5e klasse, 5e lijst, 21 Mei. 's Gravenhage 21 Mei. Het lid der Eerste Kamer voor Friesland, de heer Bloembergen is plotseling alhier overleden. Zitting van 21 Mei 1901. S. D., Egmond aan Zee, mishandeling van een paard f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. J. L. K., Helder, huisvredebreuk, f 10 boete, subs. 10 dagen hecht. W. K., als boven, mishandeling en beleediging, f 5 boete, subs. 5 dagen hecht. V. B., Andijk, mishandeling, f 5 boete, eubs. 5 dagen hecht. J. S. en H. v. d. W., Hoorn, wederspannigheid tegen een gemeenteveldwachter, ieder 14 dagen gev. GETROUWD. 19 Mei. Franciscus van Golde en Marretje Schuurman, Petrus Dekker en Hendrika Clasina van Schagen. Johannes Willem Schermer en Anna Maria Koeman. GEBOREN. 18 Mei. Jan, z. van Pieter Ballooper en Femmigje Maria de Nijs. 19 jsicolaas, z. van Nicolaas Piket en Anna Maria Pater. Theodorus Willem Joseph, z. van Pieter de Boer en Maria Oosmas Damianus Dekker. Anna Margaretha, d. van Johannes Schoen makers en Oatharina IJpelaan. -0 Agatha Gesina, d. van Jan Mosk en AaltjeTjaden. 21 Coenraad Liebrecht, z. van Taeke Tninstra en Wlhelmina Hennëtte Temminck. Johannes Hermanns, z. van Johannes Hermanns Fran ciscus Muhren en Adriana Maria Wessels. OVERLEDEN. 18 Mei. Theodorus Maria, z. van Dirk Dekker en Alida Kramer, 19 j. en bijna 6 m. 19 Beletje Elisabeth Maria, d. van Jacob Houtkooper en Maartje Groot, 5 j. en bijna 8 m. Pieter Pool, 38 j. Schermerhorn. Getrouwd. 24 April. Cornelis Groenewoud Kramer en Hendrika Meijer. 25 Dirk Rus en Grietje Hartog. 26 Pieter Cornelis Hartog en Jannetje Klomp. 30 Klaas Oostwonder en Neeltje Brnijn. Geboren. 20 April. Jan Tennis, z. van Floris Kluit en Maartje van Leijen. 21 Frederik, z. van Christiaan Offringa en leda Belkmn. 26 Jacobns, z. van Jan Jonk en Catharina Marga retha Kok. 30 Willem, z. van Willem Kat en Trijntje Korver. Overleden. 11 April. GrietjeSmit, wed. van Hendrik Jasper Fehres, 71 j. 23 Trijntje Klaver, wed. van Jan Schagen, 68 j. 26 Joannes Plakker, 49 j. 30 Helena de Graaf, echtgen. van Pieter Hoek, 72 j. Oudkarspel- 9 April. Geertje, d. van W. Kostelijk en A. Bood. 13 Francina, d. van Jacobns Brnijn en Maartje Goudsblom. 19 Cathrina Luidina, d. van B. Blom en T. Gelder. 21 Jan, z. van Jan Rootjes en Ariaantje Hofland. Overleden, 5 April. Pieter Tiel, wed. van Jantje Hopman, 84 j. Jan, z. van Piet Rijkes en Jantje Brnijn, 6 j. 21 Geertruida Wilhelmina Boskamp, echtgen. van P. Dekker, 59 j. 30 Jan, z. van Jb. Berkbont en D. Kuiper, 11 j, Koordscharwoudc. Getrouwd. W. Koopman, te An sterdam, en Pieternella Dorsman, alhier. P. Epronk en Cornelia Mak. Anthonius B immer, alhier, en Johanna Masteling, te Hensbroek. Geboren. Neeltje, d. van Klaas Brnijn Pz. en Immetje Zut. Cornells, z. van D. Peetoom en E. Leek.— Johanna, d. van Cornelis van rien Abaelo en Neeltje van Dijk. Overleden. Pieter Bruin, echtgen. van Hendrika Smit, 48 j. Hendrik, z. van Hendrik Kramer en Anna Bruin, 9 m. Uarslngcrhorn. 1—30 April. Ondertrouwd en getrouwd. Marins van der Klooster en Neeltje Heinstman. Reindert de Geus en Maria Bakker. Simon Stins en Dieuwertje van Twuiver. Jacob Visser enAntje Kees man. Abraham Borst en Jannetje Bakker. Cornelis Kuiper en Grietje Waterdrinker. Ondertrouwd. Simon Wit en Dieuwertje Floor. Cornelis de Graaf en Trijntje Schermer. Johannes van der Klooster en Grietje Schouten. Cornelis Smit en Grietje Kossen. Geboren. Johanna Maria, d. van Adolf Jan Tonnis Geertsema en Geertje Dijkhuis. Harmina Johanna, d. van Geert Holle en Ida Bakker. Overleden. Cornelis Bood, echtgen. van Maartje Kossen, 77 j. Arie Lieihebber, echtgen. van Trijntje L-ijen, 83 j. Jan Bood, wednr. van Aaltje Bood, 50 j. Dirk Spaans, 22 j. Grietje Kistemaker, wed. van Jacob Kooymau 76 j. Amsterdam, 20 Mei. Friesche Dokkumer Jammen f 2.50 a 3.Magnum Bonum 1 2.40 a 2.50, f 0.— a 0.gele f 0.a 0.Friesche Blauwe f 0.a 0. Zeeuwsche Spuische Jammen f 1.80 a 4.25, Poters f 1,25 a 1.30, Flakkeesche f 1.80 a 2.50, Blauwe f 3.85 a 4.— vespers f 0.— a 0.—, Geld. Blauwe f 3.20 a 3 30, Prui sische Hamburgers f 3.a 3.25, Roode f 0.— a0.— Duitsche blauwe f 0.— a 0.—, Fransche bollen f 0.— a 0.per Hl., Nieuwe Malta 8 a 12 ct. per K.G. Petroleum. Onveranderd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 3