B KttERLIJKB' STAN I) stoffen, zoo noodig, nadat de rijkslandbouwleeraar uwer provincie of een ander vertrouwd deskundige de ver houding, waarin gij bepaalde voedermiddelen met elkaar vermengen moet, voor u uitgerekend heeft. De koopman laat zich voor 't mengen ook betalen, onthoud dat wel. En de veehouder moet weten waar het door hem ge kochte eiwit, vet enz. vandaan komen, opdat hij niet gefopt worde met afvalproducten die misschien veel ruweiwit en weinig verteerbaar eiwit bevatten. De land bouw mag niet worden de vuilnisbak van de industrie Ieder veehouder vrage, als hij koeken koopt 1°. Uit welke grondstoffen bestaan ze? 2°. Hoeveel eiwit, vet, enz, en hoeveel zuiverheid garandeert ge mij 3° Heb ik recht op kosteloos onderzoek aan het Rijks proefstation "Worden de eerste vragen niet pertinent en wordt de laatste vraag niet met „ja" beantwoord, dan koopo hij niet. De rommel blijve bestemd voor de eigenwijzen en de achterlijken. Zoo was 't en zoo zal 't blijven. Vraag maar aan de kwakzalvers of 't niet waar is. Droogmaking der Zuiderzee. Bij de Tweede Kamer is ingekomen het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee. Op nader vast te stellen wijze worden voor rekening van den Staat de werken uitgevoerd noodig lo. tot afsluiting van de Zuiderzee door een afsluitdijk, loopende van de Noordbollandsche kust door het Am- steldiep naar 't eiland Wielingen en vandaar naar de Friesche kust bij Piaam. 2o. voor de droogmaking van twee gedeelten der af gesloten Zuiderzee en wel a. een noordwestelijk gedeelte begrensd door de Noord holland8cbe kust, den afsluitdijk door het Amsteldiep, bet eiland Wieringen en een aan te leggen dijk van dit eiland naar de Noordbollandsche kust nabij Medemblik b. een zuidwestelijk gedeelte, begrensd door da Noord- hollandsche kust en door een aan te leggen dijk, loo pende van omtrent Blokkershoek naar 't eiland Marken en vandaar naar den noordelijken oever van het Monni kendammer Gat 3o. tot voorziening in de belangen van waterkeering, afwatering en scheepvaart, voor zoover deze door de af sluiting en de droogmaking geschaad worden 4o. tot voorziening in de belangen der landsverdediging, in verband met de sob 1, 2 en 3 bedoelde werken. De Zuiderzee-visschersbevolking zal, op bij algemeenen bestuursmaatregel te bepalen wijze, een tegemoetkoming ontvangen in de haar door de afsluiting berokkende Bcbade. Eene commissie zal door de Kroon benoemd worden om de Regeering van advies te dienen omtrent de voorbe reiding en uitvoering der werken. Jaarlijks wordt een afzonderlijke begrooting vastgesteld voor de uitgaven v or de werken en de tegemoetkoming in de schade aan de visschersbe rolking, terwijl tot dekking dier uitgaven worden bestemd de sommen ten behoeve der werken op de algemeene Staatsbegrootingen uit te trekken, de vermoedelijke batige sloten der rekeningen wegens de bovengenoemde afzond rlijke begrootingen over vroegere dienstjaren, en de toevallige baten, die uit do uitvoering der we ken zullen kunnen voortvloeien. Twee voordeelen die sterk op den voorgrond treden biedt naar de Memorie van Toelichting, getetkend door de ^ministers van Waterstaat, FinaneiSn en Oorlog, mededeelt de oplossing van het Zuiderzee vraagstuk de verbetering van den waterstaatstoest-and der om den zeeboezem gelegen landstreek door de afsluiting en de vergrooting dor bebouwbare oppervlakte des lands door de droogmaking. Het plan der Zuiderzee vereonigiug, zooals het door de Staatscommissie is aangevuld en gewijzigd, vormt den grondslag van dit ontwerp, dat eerst afsluiting en daarna geleidelijke droogmaking der Zuiderzee beoogt. Aan de richting van den afsluitdijk waardoor de IJsel binnen de afsluiting valt, ontleent het ontwerp zijn bijzonder karakter. Aangenomen mag worden, dat het water van het te winnen IJselmeer reeds korten tijd na de voltooiing van den afsluitdijk voldoende zal zijn ontzilt om te dienen tot boezemverversching van Friesland en Noord-Holland en wat het zoutgehalte betreft, tot drinkwater voor mensch en vee, althans voor vee. Om de gelegenheid tot waterinlating nog gemakkelijker te maken, zal de waterstand van het IJselmeer, als regel °P 0.40 M. N. A. P. aangenomen, in droge tijden tijdelijk kunnen worden opgezet tot 0.20 N. A. P De aangenomen hoogte van 0.40 M. N. A. P. is een gemiddelde, met de aangenomen sluiswijdte van 300 M. in normale omstandigheden zonder moeite te handhaven. De tegen de zee te verdedigen kustlengte wordt door den afsluitdijk teruggebracht van 320 KM. tot ongeveer 40 K.M., zijnde de lengte voor den afslaitdijk met de noordkust van Wieringen. Op het onderhoud der dijken en zeeweringen en van de zee- en havenwerken langs do afgesloten Zuiderzee en de eilanden Schokland, Urk en Marken wordt eene aan zienlijke jaarlijksehe besparing verkregen, die zeker ver zal overtreffen het bedrag der onderhoudskosten van den nieuwen afsluitdijk, met inbegrip voor de werken op Wieringen en het banaal Harlingen-Piaam, door de Staats commissie op ruim f 90.000 's jaars geraamd. Het grootste voordeel, waarvan de waarde niet onder cijfers valt te brengen, is de meerdere veiligheid bij storm- vloeden van de om do Zuiderzee gelegen landstreek. Het landverkeer wordt gebaat door de gelegenheid voor den aanleg van een weg over den afslaitdijk en voor een rechtstreeksche spoorwegverbinding tusschen ff riesland en Noord-Hollandden afstand langs den spoorweg tusschen Leeuwarden en Amsterdam met 50 KM. verkortend en belangrijk minder kosten eischend dan een spoorweg, waarvoor een aarden baan is aange legd, daar de berm van den afsluitdijk er voor zal bunnen worden gebez'gd. Voor voorziening in de visscherijbelangen is 4) mil- lioen geraamd voor de inrichting der defensie in over eenstemming met de gewjjzigde toestanden 10 millioen. De tegenwoordige wijze van verversching der giachten van Amsterdam zal moeten worden gewijzigd en het Zuiderzeewater woiden opgepompt. De kosten van de afsluiting worden geraamd op 40.800.000 gulden de verbetering van het Zwolsche Diep en de voorziening in de belangen voor visscbeiij, defensie en watei verversching op 16.200.000 galden, te zamen f 57.000.000. Voor de inpoldering van 46.520 H.A. vruchtbaar land in Wieringer Polder en Hoornschen Polder f35.550 000. De totale kosten van het beperkte plan wordeD alzoo gesteld op rond f 95.000.000, waarvan f 57.000 000 voor afsluiten en f 38.000.000 voor droogmaking. De uitvoering kan geschieden in 18 jaar. De Regeering wenscht de 57 millioen voor de af sluiting te beschouwen als uitgaaf zonder meer, uit de gewone middelen te dekken en ze te verdoelen over 60 jaar door leening, waardoor jaarlijks 2 millioen voor rente en aflossing znllen noodig zijn. Dat dientengevolge geen versterking van inkomsten noodig zon zijn kan bezwaarlijk worden voorgespiegeld. Zwaarder en pijnlijker offers zijn door volken gebracht om hnD grondgebied uit te breiden. (Haarl. Ot.) Verbetering. In het slot van het artikel »Naar de stembus", in de A. Ct. van zondag, 19 Mei 11. (regel 7 v. o.) staat vrijzinnig-liberalen" Men leze »vr;jzinnig-democraten. KectiUcalic. In ons verslag, in het vorig nummer, van de rede des heeren mr. W. C. Bosman, te Heiloo, laat onze ver slaggever, in het debat, den heer Jansen zeggen, dat da Arbeiderskiesvereeniging geen ander candidaat dan den heer van Knijkhof vinden koD. Dit is nn minder jaist. De sprektr heeft gezegd en natuurlijk bedoeld, dat de vereeniging geen anderen can didaat had weten te vinden, die beter geschikt kan worden geacht, de belangen van alle arbeiders te behartigen dan bedoelde heer van Kuijkhof, geheel afgescheiden van de vraag, aan welke partij deze zich bad aangesloten. Mr. W. t). SIOSMA.AT te Schoorl. Den 17 trad do heer mr. W. C. Bosman te Schoorl voor een weinig talrijk publiek op, daartoe uitgenoodigd door het bestuur der Lib. Kiesvereeuiging, met een rede, hoofdzakelijk gewijd aan het vraagstukUrgentie dei- grondwetsherziening, in verband met dat van het kies recht. Nadat de voorzitter, de heer A. J. Peeck de vergadering geopend had, kreeg mr. B. het woord en zeideWie zullen de kiezers stemmen en in welke rich ting moeten wij ons bewegen Er is een groots klove ontstaan door het uittreden van een deel der liberale partijdat zich thans »vrijziunig democraat" noemt. Deze vrijz.-democr. toch willen liet algemeen kiesrecht ook voor de vrouw doch om daartoe te komen dient art. 80 van de Grondwet herzien of liever geheel ge schrapt worden. Is dat practisch uitvoerbaar op dit oogenblik Zoo iets eiseht nauwkeurige vooiboreiding (men denke aan Thorbeeke in 1848) en die mist man thans geheel. En zal er een meerderheid te vinden zijn voor een dergelijke ingrijpende zaak, een meerderheid die zooale men wellicht weet, uit 2/3 van het aantal stemmen moet bestaan Immers neen. En zal er bovendien niet veel onafgedaan blijven aangezien vóór alles, die, herziening aan de orde gesteld wordt en allerlei zaken op sociaal gebied op den achtergrond wo den geschoven Toch zeide spr., verheug ik mij in zeker opzicht over de scheidingomdat er door ontstaan is een politieke zuiverheid, omdat de nieuwe partij, die duidelijk blijkt zeer dicht te staan bij het socialismenu niet meer kan varen onder liberale vlag. Heeft prof. Treub niet openlijk aangeraden samen te gaan met de sociaal-demo craten bij de herstemming tusschen de heeren Polak en Den Hertog Het kiesrecht, ging de heer B. voort, is geen natuurlijk recht, het is een machtsfunctie en de tijd voor uitbreiding is nog niet daar, de tijd is daarvoor nog niet rijp. Er moet een grens zijn, en al erkent spr. dat het in het algemeen moeilijk is, grenzen te bepalen, op liberaal stand, pant is algemeen kiesrecht principieel onmogelijk. Voor vrouwenkiesrecht is de tijd allerminst gekomen, al is er in beginsel misschien niets tegen. Anders is dit met de verkiesbaarheid der vronw, die is, op lib. standpunt, evenmin te verdedigen, als de afschaffing der Eerste Kamer en dat wil de nieuwe partij. Waarom? De directe aanleiding s c h ij n t de verwerping der eerste Ongevallen wet, maar in werkelijkheid moet de democraat er mee breken, aangezien zijn partij is een republikeinsche, die streeft naar volkssonvereiniteit, naar een staat, aan welks hoofd ook geen plaats meer is voor een vorst of eene vorstin. De ministers moeten, zeide de heor B., volgens de V.-D., niet langer zijn dienaren der kroon, maar van de meerderheid der Tweede Kamer. Mea sehrijft dat alles niet in zijn program, men verbloemt het en spreekt van verandering in de samenstelling der Eerste Kamer", maar met dergelijke phrasen verbergt da partij haar ware doel. Eu waar de demociaten streven naar tempering van den klassestrijd door wegneming van de maatschap; elijke oorzaken der ongelijkheid, m a. w. door opheffing van het privaat-bezit (behoudens het eigendoms recht op productiemiddelen), (daargelaten de onduidelijke formuleering) mag men daar, zoa zeide de heer B. niet constateeren een gering-gradueel verschil met het socia lisrne Ziet, M. H., met die partij vereenig ik mij nietdie beginselen onderschrijf ik niet en daarom is mijn can- didatuur een protest tegen Mr. Fokker, onzen tegenwoor- digen afgevaardigde diedoor zich aan te sluiten bij de V. D., aan de liberale partij den rug heeft toegekeerd. Nog enkele pnn*ten roerde spr. aan die dringend hor- ziening behoefden b.v. het Burgerlijk en het Strafrecht, alsmede de administratieve rechtspraak en hiermede eindigde Mr, Bosman zijn toegejuichte rede. Debat. De heer Ooopmans, uit Alkmaar, zeide, dat het verschil tusschen liberaal en democratisch denkbeeldig was en bewees dit met oen aanhaling uit het Handelsblad. Onze afgevaardigde zeide spr. is liberaal en behoort tot de uiterste linkerzijde en anders nie Hjj bestreed den heer B. in zake het kiesrecht en toonde met een voorbeeld de z.i. jammerlijke werking der tegenwoordige kieswet aan. Wat prof. Treub zagtdaarvoor mag de democratische partij niet verantwoordelijk worden gesteld, aldus de heer O. en het is ook eenvoudig onwaar, dat de V. D. en de socialisten één of bijna één zijn, getuige o.a. de kandidaten Fokker en Kuykhof in dit distriet. Ook willen de V. D. de Eerste Kamer niet afgeschaft zien alleen wenschen zij verandering in de samenstel ling ervan; dio le Kamer toch werkt als een remtoestel. En dat de V. D. willen breken met het koningschap, ook dit is geheel onjuist. Waarom, zoo vroeg spreker, moeten wij dan een verdienstelijk afgevaardigde vervan gen door een ander die zijn sporen nog moet verdienen? Heeft mr. Fokker niet veel gedaan voor de huishond- en industrieschool, voor landbouw on veeteelt (de kooltreinen in de kroningsdagen) en heeft onze dappere afgevaardigde geen groot aandeel in het verleenen der subsidie voor den tram Alkmaar—EgmondBergen Daarom, laat ons mr. Fokker bij de a.s. verkiezing stemmen. De heer Schipper, te Schoorl. wenscht mr. Bosman niet te bestrijdenintegendeel komt hij op tegen de denkbeelden des heeren Coopmans waar deze algemeen stemrecht wenschelijk acht en welomdat de arbeiders op het platte land in het algemeen niet ontwikkeld ge noeg zijn eu bij lange na niet doordrongen van het kiesiecht is kiesplicht." In zulke handen acht hij het kiesrecht een gevaarlijk stuk speelgoed, zoodat uitbreiding van kiesrecht feitelijk weieens inkrimping zou kunnen blijken te zijn. En vrouwenkiesrecht en verkiesbaarheid Zal datwaar man en vrouw in de maatschappij elkan der behooren aan te vullen geen verkeerde verhouding scheppen geen scheuring in het gezin tengevolge hebben, zal dat de maatschappij niet in gevaar brengen waar men scheiding maakt in het huisgezin den grondslag dier maatschappij En wat aangaat de afschaffing der Eerste Kamer al staat het niet in het program der vrjjz.-dem., moet de logische conclusie niet zijn dat waar die een rem toestel wordt geheeten, die »sta 'in den weg eenvoudig uit den weg geruimd dient te worden ien aanzien van onzen afgevaardigde, zegt spr., dat het met aangaat te zeggen vkiest mr. Fokker want hij is zoo goed"; het is een strijd om het beginsel eu niet om dea persoon. De h er Uitenbosch vau Alkmaar zegt kort te kannen zijn aangezien de kandidaat der Arbeiderskies vereeniging, de heer Knijkhof, niet aangevallen is. Op het program de,r Arbeiderskiesvereeniging zegt spr. komt niet voor afschaffing van het privaatbezit en hij doet aan de vergadering de toezegging, dat ook de arbeiders- kandidaat zal komen spreken. De heer Ooopmans repliceerde en Mr. Bosman de sprekers beantwoordende zeide, dat het aandeel van' Mr. Fokker in bet laten loopen der kooltreinen al zeer gering was on nog minder groot in het toekennen der snbsidie van den tram. Verder verweet hij de V. D. partij, dat zij zich schuldig maakt aan struisvogelpolitiek. Alle sprekers werden in meerdere of mindere mate toe gejuicht en de voorzitter sloot de vergadering mot een woord van dank aan sprekers en hoorders eu een aan sporing om getrouw ter stembus op te komeD. Akersloot. Ondertrouwd. 18 April. Willem Albert Heekman en Henriette Frede- rika Maats. 19 Panlus Kerssens en Petronella Metselaar. Jan Rond on Aaltje Bloothoofd. *^6 Nicolaas Hulden en Cornelia Leering. Cor nells Betjes en Marijtje Leering. Geboren, 11 April. Jacobns, z. van Willem Bruinen berg en Maartje Korfcekaas. Cornelia Gezina, d. van Hendrik v/d Linde en Gezina Lngtig. Maria, d. van Thounis Olgers en Geertruida I aber. Geerti uida Maria, d. van Jozef Borat en Maartje Overpelt. e r 1 e d o n. 1 April. Aagje, d. van C. Lis en wijlen Grietje Bess3, 23j. 22 v Cornelia Maria, d. van J. Hollenberg en Geertje van Hanxleden. 14 2d 22 O Koedijk. Ondertrouwd. v 4 en 19 April. Jans Spaans en Antje Dekker. 12 en 25 Cornells Over en Antje Eliezabeth Stam. Cornells V ries en Geertje Dekker. 11 en 30 Jan Wester en Cornelia Hoogland. Ondertrouwd. 20 April. Jan Melling en Dieuwertje Kramer. Geboren. 8 April. Alida, d. van Jan Hoogeboom en Aafje Bakkum. 12 Jannetje Aagje Anna, d. van Arjj Wijn en Anna Jansen. 16 v Evert, z. van Jacob de Jong en Maartje Stammes. Overleden. 24 April. Grietje Sluis, echtgen. van Jan de Waal Jbz. 64 j. Heerhugo waard. Ondertrouwd en getrouwd. 11 en 30 Apr. Anthonius Groot en Cornelia Stoop. Simon Bruin en Dieuwertje Stoop. 11 29 Arie Groen en Elisabeth Koopman. 12 26 Cornelia Bes en Cornelia Wester. Jan de Groot en Geertje Bes. 12 25 Petras Portegijs en Johanna Maria Swin- kels. Ondertrouwd. 18 Apr. Hendrikus Lodder en Hendrika Veldt. Petrns Hendrikus Overtoom eu Johanna Hes. 19 v Arie Kok en Aaltje Rootjes. Cornells Koop man en Maria Tesselaar. Arie Jongkind en Jannetje Groot. Nicolaas Bleeker en Leentje Tamis. 26 Jan Groot en Catharina Bijvoet. Ge tronwd. 4 Apr. Jan Christiaan Benit en Stijntje Haringhuizen. Geboren. 2 Apr. Gerrit, z. van Lourens Noorden en Trijntje Koeman. 17 Willem, z. van Hermanns Schermer en Maartje Mol. 22 Willem, z. van Cornelis Appelman en Geertje Nipshageu. Overleden. 15 Apr. Maarten Bakker, echtgen. van Geertje Does, 69 j. Willem Beers, echtgen. van Jansje Oarels,' 67 jaar.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 6