Verdrongen No. 01. Honderd en derde jaargang. 1901. V RIJ D A G 24 M E I. Verkiezing. Verkiezing. Buitenland. FEUILLETON. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t ©,8©franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen Per regel ffö,lS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r{a n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt, overeenkomstig art. 51 der kieswet, ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, den 4 Jen", a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 nur. bij hem opgaven van can- didaten kannen worden ingeleverd ten stadhniz9 alhier, voor de verkiezing voor éen lid van de Tweede Hamer der Staten-Generaal In dit district. Voor zooveel noodig wordt herinnerd, dat de opgaven moeten onderteekend zijn door tenminste 40 kiezers bevoegd tot deelneming aan de verkiezing in dit district en dat de inlevering moet geschieden persoonlijk door of meer personen, die haar hebben ondeiteekend. een Formulieren voor de opgaven zijn ter secretarie koste loos verkrijgbaar. Alkmaar, 23 Mei 1901. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt overeenkomstig art. 51 der kieswet, ter algemeene kennis, dat op Dinsdag, den 4 Juni a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 nur, bij hem opgaven van ca didaten kannen worden ingeleverd ten stadhuize alhier, voor de verkiezing voor twee leden van de Pro- vlnclale Staten in dit district. Voor zooveel noodig wordt herinnerd, dat de opgaven moeten onderteekend zijn door tenminste 40 kiezers, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing in dit district en dat de inlevering moet geschieden persoonlijs: door een of meer personendie haar hebben onderteekend. Formnlieren voor de opgaven zijn ter secretarie koste loos verkrijgbaar. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 23 Mei 1901. G. RIPPING. BÏ2I.GIJS. Do socialistische senator Lafontaine ver dedigde in den Senaat het verzoekschrift ten gunste van Transvaal. Hij herinnerde aan de Engelsche wreedheden en betreurde de onmacht van Belgie. (Teekenen van instemming). Spr. betoogt de noodzakelijkheid van de bijeenroeping van een scheidsgerecht en las de motie voor door de Kamer aangenomen. Als Europa niet tnssohen- beide komtriep hij uit wordt het medeplichtig. De abt Keesen vormde zich niet de minste illnsiën over het resultaat van den uitgesproken wensch. Hij constateerde dat in Transvaal vrouwen en meisjes worden vermoord en onteerd. Senator Montefiore riep uit»Bewijs het 1" waarop de abt antwoordde »Leea de Blauwboeken." De minister van bnitenlandsche zaken De Favereau protesteerde tegen de onrechtvaardige uitingen over En geland. (Protesten op allo banken.) Hij wees erop, dat Engeland in alle landen ter wereld de bescha ving brachtde persoonlijke vrijheidde vrijheid van 10) Novelle van DEBORA VAN DE VELDE. Op Mathilda's wangen was langzamerhand de blos wedergekeerd, en hare oogen stonden weder helderzij wijdde zich weer met liefde aan haren vader, en ging haar gewonen gang in het huishouden, maar toch, zij was niet meer de Thilda van vroeger. Er was iets over haar gekomen, wat men niet kan omschrijven de opge wekte bedrijvigheid had plaats gemaakt voor rustige plichtsbetrachting: zij was even vriendelijk als vroeger, maar minder openhartig en gulde eenzaamheid was haar lief, waar zij vroeger de gezelligheid bad gezocht. En, Helmers vraagt mogelijk de een of ander belang stellende. Helmers was als ingenieur gezien, en werd om zijne bekwaamheid geacht. Hij legde steeds een grooten ijver aan den dag voor zijn werk, en hield zich in zijn vrijen tijd nog vaak met studie bezig. Hij liet zijne vrouw vrijheid om bezoeken afteleggen of te ontvangen, willigde al hare lnimen in, vergezelde haar soms op gezelschappen of soirés'sdoch hij zong het dnet nit »de Schepping" niet meer met haar, en soms, als zijne vronw was uit gegaan, of in het salon bezoeken ontving, trad voor zijne verbeelding eene andere»Niet mooi, maar lief, niet geestig, maar degelijk, geene musicienne, maar huishoudelijk en verstandig", en dan zuchtte hij soms, en prevelde in zich zelf: »Hoe kon ik zoo dwaas zijn, om mij door Henrietta te laten betooveren, en dat, terwjjl ik Mathilda in waarheid lief had, en wist, dat zij ook mjj beminde." Dan stond hg soms op, en ging naar de kinderkamer, om zich te troosten door zijn kind te lief kozen, dat door de moeder meestal aan vreemden werd overgelaten maar ook daé-r volgde hem Mathilda's het geweten kortom alle vrijheden verdedigde. De over Transvaal vertelde feiten zijn overdreven of nit den dnim gezogen er bestaat geon enkel bewijs, behalve de dag bladartikelen. Ten slotte verklaarde de minister, dat de regearing weigert den stap te doen, waartoe zij wordt nitgenoodigd. Senator Fris wenacht het einde van den oorlog, ma-ar weigert het Britsche gouvernement de les te doen lezen, daar hij de positie van Belgie niet wil compromitteeren. Hij stelt voor het verzoekschrift te'Ug te zenden aan den minister van bnitenlandsche zaken. De senatoren MontiBore Lévy en Allard sloten zich daarbij aan. Het voorstel-Lafontaine werd met 37 tegen 22 stem men verworpen. Besloten werd het verzoekschrift te richten aan den minister van buitenlandsene zaken. ENGEUANï». Koning Edward bevond zich den 21 aan boord van het jacht »Second" vlak voor den proef- race in den Solent, toen plotseling een rukwind den mast deed breken en het jacht bijna vernielde De koning de overigen die aan boord waren ontkwamen ter nanwernood. Da »Shamrock P' en een ander mededingend jacht verloren ook den topmast in de windvlaag. KUSHAND. Den 20 werd in tegenwoordigheid van den Czaar en der grootvorsten plechtig het honderdjarig bestaan van den Rijksraad herdacht. Na een feest-gods- dienstoefening had onder voorzitterschap van den Czaar een plechtige zitting plaats, waarin de Ke;zer den groot- vorsttroonopvoiger tot lid van den Rijksraad benoemde. De secretaris van den Rijksraad las een keizerlijke Oekase voor, waarin de Czaar de schitterende werkzaamheden der keizers, zijne voorgangers, herdenkt, en een herzie ning der inrichting van den Rijksraad beveelt, waarbij echter de voornaamste grondslagen waarop deze rust moeten worden behouden. Na de zitting had een déjeuner plaats. Naar aanleiding der werkstaking in de ijzermijnen van Obuchow, hadden in het nabij die mijnen gelegen plaatsje Alexandrowsky botsingen plaats tusschen de politie en de troepen aan de eene, en de arboiuers aan do andere zijde. Uit da menigte werd met stenen geworpen, waardoor 12 man der politie en der troepen werden gewond. De politie vuurde daarop drie salvo'stwee werklieden werden gedood, 7 werklieden gewond en 120 personen in hechtenis genomen. SPANJE. Volgens de laatste lijsten zijn de resul taten van de verkiezingen als volgtGekozen zijn 184 liberalen, 73 conservatieven, 14 repnblikeinen, 6 aanhan gers van Oanaléjas, 8 aanhangers van den hertog van Tetuan, 44 aanhangers van Gamato, 4 nationalistische unionisten, 9 onaf hankelijkec, 3 Cariisten en 7 aanhangers van Romero. Van de 401 gekozenen behooren 140 tot de oppositie. KUID-AFRIKA. Te Loremjo Marqnez zijn de bnreelen van het departement van financiën met alle archieven door brand vernield. Ook het depot van hot departe ment van oorlog is in de vlammen opgegaan. De brana ontstond in de bnreelen van het blad >0 Futnro". Wat den oorlog betreft blijkt nit de offieieele verliezen- lijst dat tweo man zijn gedood en tien gewond bij een ontijdige ontploffing van een granaat te Balmoral in Transvaal en dat de West-Australiërs een luitenant en 5 man aan doodeneen luitenant en acht man aan ge wonden en een vermiste verloren in een gevecht bij Grobelaarrechte op 15 Mei. De Boeren trekken, blijkens een Renter-telegram, in belangrijke sterkte samen in de Zunrbergen. Tal van nieuwe afdeelingen komen de Oranjerivier over en sluiten zich bij hen aan. Commandant Fonché voegde zich eveneens bij hen. Hun aantal wordt geschat op 1000 1500. Het gerucht wil, dat De Wet hen aanvoert, maar dit is niet bevestigd. Naar uit particuliere bron wordt geseind trokken acht honderd Boeren de Kaapkolonie binnen, ten noord westen van Venterstad, om de troepen van Fouché te versterken. Geen mijl van dsn spoorweg tusschen Belfast en Pretoria is, naar gemeld wordt, veilig vooi spoorwegongelukken, de Boeren leggen bijna eiken nacht dynamiet onder de rails, waardoor de trein die er het eerst overgaat wordt opgeblazen". Den 22 werden te Port-Elisabeth vier gevallen van pest geconstateerd. Groote schepen. Het is nauwelijks een maand geleden, dat het grootste schip, de Celtic, te Belfast van stapel liep. Thans komt het bericht nit Amerika, dat te New-Londen twee schepen worden gebouwd, die nog grooter zullen zijn dan de Celtic. Zij zijn bestemd voor de vaart over den Stillen Oceaan en hebben een inhoud van 38.400 tonnen. Tot nog toe waren de Amerikaansche schepen altijd kleiner dan de Engelsche of Dnitsche. De Ameri kaansche grootsten waren de St- Louis en St. Paul met een inhoud vau 11.550 tonnen. Zonsverduistering van 18 Mei. In het »U. D." schrijft S. L. V. Naar aanleiding van de uit Karang Sago de kam pong nabij Painan, bezuiden Padang, waar 't eclipskamp der Nederlandsche expeditie was opgeslagen ontvangen berichten, kan het waarschijnlijk worden geacht, dat het resultaat der waarnemingen belangrijk gunstiger zal zijn uitgevallen dan de eerste verontrustende aanhef »de zon was tijdens de eclips gedeeltelijk bewolkt" zou doen vreezen. Niet alleen toch zjjn de corona-photographieën gelukt en daarbij is een reeks genomen met het pho- tographische objectief van Steinheii, toobehoorende aan de Sterrewacht te Utrecht en met een opening van 260 m. m. en een andere met het nit Amerika door prof. Nijland meegebrachte phot, objectief, toobehoorende aan het »United-States Naval Observatory"waarmee eveneens zeer groote corona-beelden worden verkregen, doch ook de photographieën der spectra van corona en chromospheer zijn genomen kunnen worden. Hiervan is beeld, en dacht hij er aan, welk een lief moedertje zij zou geweest zijn, als hij haar gekozen had. Hij wist zeer goed, dat Jette niet geneigd was, Mathilda te lo- geeren te vragen, en had den moed niet om er op aan te dringen want ofschoon hij verlangde om haar weer- tezien, hij vertrouwde zich zelve niet, als hij haar ont moette. Doch, eindelijk kwam toch de dag, dat dit zou geschieden. De heer van Dalen werd ernstig ziek, en verlangde zijne dochter en ook zijn kleinzoon bij zich te zien, na tuurlijk werd aan die begeerte voldaan, en Helmers ver gezelde vrouw en kind naar D. Aan het- ziekbed van haar vader, daar zag hij haar weer, wier beeld hem steeds voor oogen had gestaan Hij zag hare toewijding, hare kalmte, hare zelfbeheer- sching en zelfverloochening, en zijn hart werd als toe- geschroefd, als hij haar vergeleek bij Henriette, die wel is waar tranen stortte bij het denkbeeld, dat haar vader sterven ging, maar voorgaf, onmogelijk lang in de zie kenkamer te kunnen zijn, en zich volstrekt niet in staat te voelen om te waken. Hij zelf deed wat hij kon, om zich een broeder voor Thilda te toonen hij had te veel achting voor haar, om te verraden, wat er in hem om ging. Toch ontging het Mathilda niet, dat Helmers niet gelukkig was, toch waren er oogenbiikken, waarin iets in zijne stem of in de uitdrukking zijner oogen haar deed vermoeden, dat hij in Henriette niet de gade had gevonden, zooals hg die zich had gewenscht, doch ook zij liet hem geen blik in haar hart slaan. De dagen gingen voorbij, de ziekte nam toe en de krachten namen afwat men gevreesd had, geschiedde, de heer van Dalen sliert. Henriette drong er op aan, dat zoo spoedig mogelijk alle zaken weruen afgedaan, wijl zij verlangde naar huis terug te keeren. Gelukkig had de overledene alles zeer nauwkeurig beschreven, en zijne zaken in de beste orde achtergelaten. De verdeeling der nalatenschap veroor zaakte weinig moeite, wijl Henriet bij haar huwelijk reeds haar moederlijk erfdeel ontvangen had. Eene kleine verlenging van verlof weid door Helmers aangevraagd en verkregen, en de zaken zoo en in zoo verre geregeld, dat het verblijf der echtelingen te D. niet meer noodig was. Er was besloten, dat Mathilda voorloopig, althans na den verkoop van het huis, baren intrek zou nemen bij eene nicht van hare eigene moeder, die weduwe was en gaarne iemand tot gezelschap bg zich wilde hebben. VIII. Helmers en Henriette waren in hunne eigene woning teruggekeerd. Uit hoofde van den rouw, konden zij van zelf niet aan publieke vermakelijkheden deelnemen, en Helmers achtte bet ook onvoegzaam, naar partijen te gaan, of zelf gezelschap te vragen. Henriette zat dus veel alleen in haar fraai salon, daar haar echtgenoot het drnk had en zich daarenboven meer en meer in zijne studie verdiepte. Ze verveelde zich, en klaagde, dat hij haar -onaeht- zaamde. Eens op een middag was er eene invitat.o voor een soirée gekomen, Henriette verlangde de nitnoodiging aan te nemen. Zij oordeelde, dat de ronwtijd lang genoeg had gedamd. Helmers dacht er anders over; hij begreep, dat als ze éene nitnoodiging aannamen, die dadelijk door andere zon worden gevolgd, en hij gevoelde geen last, zich reeds weer zoo spoedig te laten meêvoeren in een stroom van vermaken, die hem zijn tjjd en ook zijn geld roofden, en op den dunr zijne kas vrij zeker uitputten. Het verschil van inzicht gaf aanleiding tot twist tus schen man en vrouw. Henrietta beklaagde zich ever de saaiheid en eentonigheid van haar leven. Helmers voerde haar tegen, dat eene gehuwde vrouw, die een kind l .1, zich niet behoefde te vervelen, als zij er zelve «urn zorgde, inplaats van de opvoeding aan anderen over te laten. Henriet haalde de schonders op en zei schamper>Ge hadt Mathilda tot vronw moeten nemen, die bezat immers van die stille deugden, ik heb je vooruit gezegd, dat je die bij mij niet behoefdet te zoeken." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1