Het ministerie eo de verkiezingen. No. 62. Eerste blad. Honderd en derde jaargang. 1901 ZONDAG 26 M E I. Buitenland. Laatste Berichten. Nederland. De Oorlog in Znid-Afrika. ALkMAARSCHE COURANT. Daze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per S maanden voor Alkmaar t O,SO 5 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prjjs der gewone advertentlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r[a n c 0 aan de Uitgevers IIERMs. COSTER ZOON. 't Begint er werkelijk naar te lijken, dat de verkie zingen min of meer zullen gaan voor of tegen hot mini sterie. Dat kon nietmerkte De Standaard op; daarvoor hield het ministerie zich te veel op den achter grond; het vermeed hardnekkig alle principiëele discussie, en wachtte zich voorzichtig kleur te bekennen zelfs omtrent het zoo gewichtige punt der grondwetsherziening liet het zich niet nit. Dit laatste werd betwist. Er werd aangetoond, dat, al mochten vroegere verklaringen minder duidelijk zijn, en vermoedelijk uitsluitend het thans reeds ten einde spoedend vierjarig regeeringstijdperk betreffen, later is gebleken, dat ook io de toekomst van dit mini sterie geen voorstel tot grondwetsherziening te wachten is. Nu zou men nog kunnen aannemen, dat deze ver klaring alleen de plannen deed kennen van het ministerie in zijn geheeldat gemeend had zich naar zijn meer behoudende leden te moeten schikken, maar dat er zeker ook wel ministers waren die daar persoonlijk anders over dachten. Maar deze meening is ook niet langer vol te houden. Toen op 8 Mei 1.1 de motie-Troelstra in behandeling kwam, en de Tweede Kamer daarbij werd uitgenoodigd te verklaren, »dat definitieve regeling van hat kiesrecht noodzakelijke voorwaarde is voor voldoende socialo wet geving, en dat daarvoor herziening der grondwettelijke bepalingen omtrent het kiesrecht den weg moet banen," stemden met de vier sociaal-democraten wel voor die motie de heeren Tijdens, Houwing, Bonman, Ketelaar, van Gilse, Fokker, Marchant, Kerdijk, Drncker, Pijnacker Hordijk, Schaafsma, Rink, van Raalte, Heldt, Veegens en de Klork, te zamec 16 leden van liberale afkomst, maar tot de tegenstemmers behoorden de beide ministe; leden Goeman Borgesins en Lely. Duidelijk drakte daar enboven laatstgenoemde schriftelijk zijn meening uit, toen hem nit Lochem zijn oordeel werd gevraagd omtrent het bekende nrgentie-voorstei van het afgetreden bestuur der Liberale Unie en het programma van den Vrijzinnig- democratisehen Bond. Hij antwoordde, dat in het aan staand wetgevend tijdperk, behalve tot afdoening van reeds aanhangige wetsontwerpen, krachtig zal moeten worden voortgearbeid tot behartiging van de ontwikko- keling van landbouw, veeteelt, handel en nijverheid en tot regeling van sociale vraagstukken, en dat ook andere onderwerpen op wetgevend gebied, zooals de administratieve rechtspraaknoodzakeljjk regeling vereischen. Daarnit volgt zijns inziens.dat met volkomen zekerheid kan worden voorspelddat het onmogelijk zonde zijn om behalve bovenbedoelde onderwerpen in het aanstaand wetgevend tijdperk bovendien eene ingrjjpende grond wetsherziening tot stand te brengen. Wanneer dns zulk eene grondwetsherziening op den voorgrond wordt gesteld' schrijft hij verder »dan zal het onvermijdelijk gevolg daarvan zijn, dat van eene behandeling der boven bedoelde onderwerpen in hel aanstaand wetgevend tijd perk zoo goed als niets zal komen. Reeds om deze rede ben ik dan ook beslist tegen de bedoelde urgentie - paragraaf van het afgetreden bestuur der Liberale Unie alsmede tegen het ontwerp-verkiezings-programma van den Viijzinnig-democratischen Bond, omdat ook dit pro gramma grondwetsherziening op den voorgrond stelt.' Dit antwoord laat inderdaad aan duidelijkheid niets te wenschen over. Niet ulleen het ministerie in zjjn geheel maar ook de meest vooruitstrevende zijner leden per soonlijk willen van een urgentie der grondwetsherziening niets weten, zijn overtuigd, dat die grondwetsherziening volstrekt niet noodig is om tot een voldoende sociale wetgeving te komen, en zijn er beslist tegen, dat zij op den voorgrond wordt gesteld. De vrijziunig-democraten wedijveren met de antirevo lntionairen in geringschatting van hetgeen door het ministerie is tot stand gebracht. Mr. van Gilse betoogd' te Amsterdam, dat de noodzakelijkheid van een breederen grondslag van het kiesrecht duidelijk is gebleken, want dat, ofschoon de groote werkzaamheid van het huidige Kabinet alle hulde verdienthet resultaat van al di werkzaamheid al »zeer pover" is. De technische verbete ring der kieswet noemde hij een .jammerlijk geknoei' en de wijziging der gemeentewet een .treurige vertooning", In den nieuwen minister van oorlog had het ministerie »een militairist in merg en been'' in zjjn midden opge nomen. Het arbeidscontract, de verzekering van den rustdag, de drooglegging van de Zuiderzee, waarvan de ontwerpen op het laatste oogenblik zijn ingediend, zijn niets anders dan reclame-middelen. Dat dezer dagen het voorloopig ontwerp oenor invaliditeitswet aan de Kamers van Arbeid is gezonden, noemde hij nog eens in 't bij zonder een .brutale reclame". Daarentegen treden de liberalen op als verdedigers van het Kabinet, zoowel zij die bepaalde tegenstanders zijn van algemeen stemrecht en vau grondwetsherziening die daartoe den weg moet banen, als zij die een en ander beschouwen als een ideaal voor latere tijdenen .Voor uitgang" te Amsterdam, bij het stellen van candidaten zekerhoid wenschendedat zij de spoedige bevrediging der behoefte aan betere toestanden niet in gevaar znllen brengen door een dryveu naar een onvoorbereide en niet bereikbare grondwetsherziening, stelt de heeren Goeman Borgesins en Lely candidaat Dat de liberalen die tegen algemeen kiesiecht zijn, of een poging om daartoe te komen althans volkomen ontijdig achten, geen last hebben om personen candidaat te stellen, die dit juist vóór alies noodig oordeelen, en de eerste de beste gelegenheid om daartoe de grondwet te herzien dankbaar wenschen aan te grijpen, spreekt wel van zelf. Die kaatst, moet den bal verwachtenen die aan de liberale partij den rng keert, en een nieuwe partij opricht om bij de verkiezingen zelfstandig op te treden, kan niet anders verwachteu dan dat de door hem verlaten partij hem bestrijdt. Die een Kamer verlangt, met lust en goeden moed bezield om de aangevangen sociale wetgeving voort te zetten en zooveel meer tor hand te nemen, wat reeds sinds vele jaren op afdoening wacht, wil gevaar voor storing verhoeden en duidelijk laten uitkomen, dat de meerderheid der kiezers thaDS geen verdere uitbreiding van het kiesrecht ea goen grondwetsherziening tot invoe ring van algemeen kiesrecht begeeren. Maar inderdaad merkwaardig is het, dat blijkbaar het geheele ministerie van dezelfde meening is, en met de liberalen frout maakt tegen de vrijzinnig-democraten en hun aanhang. FRAAKRIJH. De bekentenissen van Esterbazy zijn in de .Indépendance'' ten einde gebracht, Hij verklaart wat hem betreft de amnestie te verwerpen, dat deze ten aanzien der door hem bekende feiten niet geoorloofd en een onderzoek noodzakelijk is, waartoe bij den minister van Justitie, behoudens vrijgeleide, aangeboden hoeft naar Frankrijk te komen. Vervolgens staat hij uitvoerig stil bij het algemeene wanbeheer in het leger, dat, volgens hem, door een reeks van valscbheden in geschrifte wordt gaande gehouden. Ten slotte herhaalt hij zijn misdaden uitsluitend begaan te hebben op bevel zijner chefs »Ik beschuldig hen nadrukkelijk, ik overtuig hen van falsarissen te zijn en valsche getuigen; laat men mij treffen indien ik lieg, ik aanvaard er bij voorbaat de gevolgen van laat men hen veroordealen zoo ik waarheid spreek. Maar met die lafaards te beschermen en zich tot hnn mede plichtigen te maken, bereikt men niets." De Indépendance belooft nieuwe stnkken »nit een andere bron" welke Esterhazy's verklaringen bevestigen. ITAIiIE. Bresci, de moordenaar van koning Umberto, heeft zich in de gevangenis te San Stefano van kant gemaakt. ZUID-AFRIKA. De berichten uit Znid-Afrika doen nog niet vermoeden, dat de oorlog weldra een einde zal nemen, zooals door sommige Engelsche bladen voorspeld wordt. Voortdurend komen berichten, dat treinen wordeD aangevallen, nn weer op de Delagoa lijn, die geheel vrij heette te zijn. De Engelsehen verloren 4 dooden, 8 gewonden en 5 ge vangenen. De Boeren gingen mot de levensmiddelen welke de trein vervoerde aan den haal. Verder bevat de .Standard" een brief nit Warmbad waarin wordt gemelddat de Boeren zooveel voedsel bijeen hebben in Noordelijk Transvaal, dat het dwaas heid is te hopen hen te kunnen uithongeren en zoodoende tot onderwerping te brengen. Minder gunstig voor de Boeren luidt echter een bericht nit Kaapstad, waarin gemeld wordt, dat do Hooglanders lichte infanterie een Boerenlager overvallen heeft in het district Brandfort. De Boeren werden uiteengedreven zij verloren 12 dooden, 13 gewonden, 12 gevangenen. Den 19 Mei is de oud-President Pretorias te Pot chefstroom overladen, na eene ziekte van twee dagen Rnim duizend menschen, burgers der stad en uitgewe kenen, begeleidden het stofteljjk overschot naar de be graafplaats. De uitbarsting op Java. BATAVIA, 23 Mei. Tot zoover zijn de lijken van drie enropeanen en van vijftig inlanders gevonden. Vele koffieplantages zijn verbrand. DURBAN24 Mei. Driehonderd Bterengevangenen werden heden aan boord van de .Hawarden Castle" in gescheeptmet bestemming voor de Bermuda-eilanden. Sir Alfred Mllner's ontvangst. LONDEN 24 Mei. De ontvangst van Milner is totaal mislukt. De menigte op Pall Mall was gering het St. St. James's Park de MailWhitehall- en Parliament- street waren ongeveer leeg op Westminster Bridge was de menigte een weinig dichter. Drie hoerah's werden aangeheven toen Milner voorbijreed met lord Salisbury en Chamberlain die hnn best deden vroolijk te kijken. Sir Alfred ziet er volkomen gezond en wel nit. De Koning verleende aan sir Alfred Milner het pair schap de nieuwe pair werd heden na zijn aankomst door den Koning op Marlborough House ontvangen. Hofberichten. Op uitnoodiging van Z. M, den Keizer van Dnitschland zullen IL. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden van 30 Mei tot 1 Juni a.s. Zijne Majesteit te Potsdam een bezoek brengen en intrek nemen in het nieuwe Paleis. H. M. de Koningin-Moeder wordt 3 Juni a.s. te Soestdijk verwacht. Renoemlngen. De Heer J. van Nienos, te Uitgeest, is benoemd tot secretaris-penningmeester van den Marker- en Oost- wouderpolder. Tot bestuurslid der banne Oostwoud is gekozen de heer K. Leguit. J. 1A\ HU AH HOF te HE1ILOO. De Arbeiderskiesvereeniging te Alkmaar had den 23 een openbare vergadering belegd te Heiloo, waarin haar candidaat voor de Tweede Kamer een politieke rede hield. De vergadering werd, wegens verhindering van den voor zitter, geleid door den liter Jansen. Bij de opening der vergadering zeide hij, hst te bejam meren, dat niet meerdere personen aanwezig waren (er waren slechts een twintigtal personen in de zaal) en vooral, dat niet velen van hen die de rede van den heer Bosman, hier gehouden, hebben aangehoord, ook thans waren opgekomen. De heer Bosman toch heeft een nogal scherpe critiek uitgeoefend op de beginselen van den heer van Koykhof. Herinnerende aan het openingswoord van mr. van Foreest, die de democraten voorstelde als hollende paarden stelde hij den spr. als zoo'n holziek paard voor. Hij hoopt3 dat diens woorden de aanwezigen zonden overtuigen, dat de arbeiders meer kunnen verwachten van de partij van den spreker, dan van do lib. partij. Daarna gaf hij het woord aan den heer van Kuykhof. Vooraf verontschuldigde deze zich er over, dat hij niet Zaterdag de aangekondigde bespreking kon houden, doch ongesteldheid had hem dat belet. In de eerste plaats kwam hij er tegen op, dat men het blijkbaar de Arbeiderskiesvereeniging van zekere zyde kwalijk neemt, dat ze eon soc.-dem. heeft geeandideerd en toch, dat verschijnsel is gemakkelijk te begrijpen. Waar men zocht naar een vertegenwoordiger, die het best zou opkomen voor de belangen der arbeidende klasse, moest men terecht komen bij de soc.-dem. arbeiderspartij, die bij ieder vraagstuk vraagt of het in het belang van den arbeider is en geen enkel ander steunt, dat uitsluitend in het voordeel is der bezittende klasse, of strijdt tegen de belangen der maatscnappij. Geen een der andore partijen, die zich op dat stand punt plaatst en kan plaatsen. Hare opvatting, dat de grondslagen der maatschappij onaangetast moeten blijven, is niet die der soc.-democraten, die meenen, dat er bestaat een klassenstrijd van bezitters en proletariërs, die tegen strijdige belangen hebben. Men kan daarvoor de oogen sluiten, zooals de liberalen doen, 0! als de vrijz.-democraten trachten die twee klassen meer tot elkaar te brengen, het feit dat die strijd er is, is niet te weerspreken. Er is een klasse, die in het bezit is der productiemiddelen, een andere, die niets bezit dan de kracht van de spieren of het verstand van de hersenen Wie van de laatsten in zijn onderhoud wil voorzien, moet terecht komen bij de bezitters of zooals de landbouwers vaak ook bij de pachters, en heeft eenvoudig de voorwaarden, door hen gesteld, aan te nemen. Die toestand moet verdwijnen; het beginsel moet zijn, dat iedereen moet werken en dat niet de eene klasse ge heel van de andere afhankelijk is. Daarom hebben die twee klassen tegenstrijdige belangen. Het belang der be- zittenden is, zooveel mogelijk te doen prodcceeren, van het land zoo hoog rrogelijk rente te trekken. Het belang der arbeiders is, dat ze ook deel krijgen aan die productie, aan de wiDst, die nu blijft ten voordeele van den werk gever. Die tegenstelling in belangen is de klassenstrijd, die niet verzacht, niet getemperd kan worden. Dat wordt aangetoond door de feiten geen partij die met zooveel feiten werkt als de S. D. A. P. Men ziet het, dat de kleine handwerkslieden enz., de kleine bazen hoe langer hoe meer verdwijnen, en plaats maken voor fabritkenen andere inrichtingen. De sociaal-democraten willen slechts

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1