Honderd en derde jaargang. 1901. VRIJDAG 31 M E I. B u i t e na n d. Nederland» NO» 64. Eerste blad. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SO j franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. ALT Prijs der gewone advertentlen s Per regel f 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rfa n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. ESTGBIiAWD. Het is te voorzien dat alle eerbetoon dat lord Milner ten deel valt, en dat moet dienen als bewijs van het groote vertrouwen door de Regeering in hem gesteld, en zeer slechten indruk op de strijdende Boeren zal maken en de kans op verzoening zeer zal ver minderen. Waar de ministerieels bladen instemmen met de waardeerende toespraken tot lord Milner gericht, vat de liberale pers de zaak geheel anders op. De Daily News vindt in hetgeen dat gezegd is op het feestmaal lord Milner door Chamberlain aangeboden aanleiding om een oppositieartikel in de wereld te zenden, waarin de Regeering wordt beschuldigd den oorlog met Transvaal met opzet te hebben gezocht, en waarin de haat der Boeren tegen de Engelschen voldoende wordt verontschuldigd door den Jameson-raid en wat daarop volgde. Lord Kitchener seinde dat sedert zijn vorige opgaaf zijn gesneuveld 63 Boeren, gewond 36, govangen genomen 267, zich hebben overgegeven 83, zijn buit gemaakt 246 geweren, 2000 geweerpatronen, 179 wagons en veel paar den en vee. De hertog en hertogin van Cornwall zijn den 27 te Sydney aangekomen en met veel geestdrift ontvangen. FRANKRIJK. Het gedenkteeken voor kolonel De VUlebois Mareuil, dat men in zijn geboorteplaats Graz (Pr. dep. Mayenne) heeft opgericht is plechtig onthuld. Het monument bestaat uit een zuil van rooskleurig marmer, met een bronzen borstbeeld van den held. Op het voetstuk zijn twee basreliëfs, waarvan het eene een tooneel uit den slag van Blois en het andere den dood van den kolonel voorstelt. Ruim 10.000 menschen woonden de onthulling bij. De heer Bandon, droeg namens de inschrijvers het ge denkteeken in eigendom over aan de gemeente, en de heer Villebois Mareuil, broeder van den kolonel en burge meester van Graz, sprak een woord van dank. Daarna hield kolonel Monteil eono toespraak, waarin hij den loopbaan herdacht ven den held die gevallen is als verdediger eener allerheiligste zaakde vrijheid van een volk. Namens Transvaal werd het woord gevoerd door den heer Pierson, consul-generaal der Zuid-Afrikaansche Re publiek. Na de uitvoering van een cantate volgde ten slotte een lange optocht van allerlei vereenigingon voorbij het monument. De dochter van kolonel De Villebois Mareuil wus bij de plechtigheid tegenwoordig, Zl'lD'AFBIHA. De Boeren hebben weder een hunner generaals verloren. Het is de gewezen commandant Schoeman, te Pietersburg door de Engelschen uit de ge vangenis bevrijd, waarin de Boeren hem wegens zijn weitelend optreden hadden opgesloten, en naar Pretoria gebracht. Schoeman is omgekomen door een ontploffing van een lyddietbom, die hij als curiositeit bewaard had en aan eenige vrienden liet zien. Plotseling sprong het projectiel. Schoeman werd opslag gedood, zijn dochter doodelijk gewond, mevr. Schoeman en twee andere personen zijn zwaar gekwetst. De Times verneemt uit Oradock, dat Kruitzinger, Scheepers en Malan den toestand voor de Engelschen in de Kolonie zeer ernstig maken. Pogingen om hen uit hunne posities te verdrijven, bleven nog zonder gevolg. Kolonel Colenbrander, de bevelhebber van Kitchener's Fighting Scouts heeft bij Pieterburg meer dan 50 Boeren ge vangen genomen. Mr. E. Fokker te Heerhugowaard en te JHelloo. Uitgenoodigd door de kiesvereeniging »Bnrgerplicht" te Heerhugowaard hield mr. E. Fokker, aftredend lid der Tweede Kamer, dinsdag, 28 Mei, aldaar een politieke rede. De heer Bregman, voorzitter der vergadering, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat de opkomst niet grooter was (slechts ongeveer 20 personen waren aanwezig), doch schreef dit toe aan de drukke werkzaamheden der land bouwers en de groote afstanden. Met een woord van welkom de vergadering geopend hebbende, gaf hij het woord aan mr. Fokker. Men kan, zoo ving spr. aan, een candidaat voor het lidmaatschap leeren kennen uit zijn verleden, zijn ge schriften, zjjn redevoeringen, in één woord, langs den rechtstreekschen weg, doch er is nog een ander middel ook langs indirecten weg kan men nog weten waar hij staat op politiek gebied. Er op lettende, wie zijn voor- en wie zijn tegenstanders zijn, kan men ook op die wijze de bedoelde gevolgtrekking maken. Men zal het billijken, dat spr. zelf niet uit wijdt over zijn verleden, zijn geschriften of redevoeringen, liever wil hij den indirecten weg bewandelen. Tegenover mij, zegt hg, zijn verschillende candidaten geplaatst. Ten eerste die der antirevolutionairen en roomsch katholieken ten tweede de candidaat der Cen trale Liberale Kiesvereeniging en ten derde de heer Kuyk- hof, de soc.-democraat, de candidaat der Arbeiderspartij. Aan de andere zijde zijn als voorstanders van mijn can- didatuur opgetreden verschillende liberalen en vrijzinnige democratenzoowel personen als vereenigingen. Bezien we eerst de tegeustanders. Tot de antirevolutionairen of katholieken, christelijk-historischen of vrije antirev. heeft niemand spr. ooit gerekend. De staatkundige beginselen dier partijen zijn de zjjne niet. Veel over die tegenstanders te zeggen acht hij niet noodighij betreurt het door hen gesloten verbond of liever de samenwerking om de liberalen in de minder heid te brensen, ofsehoon hij het recht daartoe hun geens zins ontzegt. Wat hem eohter wel bijzonder heeft ge troffen is, de samenwerking in twee districten, tot dusver vertegenwoordigd door mannen der linkerzijde van de liberale partij. In het district Zutfen is tegenover mr. Borgesins gesteld de heer Tutein Nollhenius, die, candi daat der liberalen, gesteund wordt door katholieken en antirevolutionairen. Dat feit vindt spr. al weinig stich telijk. Hetzelfde ziet men in 's-Gravenhage, waar de con servatief liberalen tegenover het aftredend lid Pjjnacker Hordijk candidaat gesteld hebben den heer Pop. Men ziet dus, men werkt eenvoudig samen om een ander een een beentje te lichten. Voor het oogenblik laat spr. die partijen verder rusten, om over te gaan tot bespreking van andere tegenstan ders, de socialisten. Evenmin als spr. tot de kerkelijke partijen behoort, kan hij gerekend worden tot de sociaal democraten, vrije socialisten of anarchisten. Was er nog een bewjjs voor noodig, dat hij geen sociaal democraat is, dat zou spr. wijzen op het feit dat tegenover hem gesteld is de sociaal-democraat van Kuykhof, bestuurslid der S. D. A. P., die zich als zoodanig heeft doen kennen uit het verslag der Alkm. Courant van 24 April. Daarin laat men hem althans zeggen »Kiest hen, die aan uwe zijde staan, al zijn het geen arbeiders, ai zijn het zoogenaamde heeren, die overtuigd zijn, dat de strijd gaat tusschen bezitters en niet-bezitters. »Niet de vraag of hij voor grondwetsherziening is moet beslissen. Wie zijn stem geeit aan een vrijzinnig demo craat, geeft die alleen om de reden dat hij vrijzinnig is en voor alg. kiesrecht, wie haar geeft aan den soc.-dem. doet dat ook hierom, omdat bij zijn beginselen consequent zal volhouden". Zal iemand nu nog ontkennen, dat hij als soc.-dem. tegenover spr. staat? De sociaal-dem. beginselen conse quent volhouden, zegt de heer v. K. en daartoe heeft hij volkomen het lecht. Tegen die beginselen hebben de vrijzinnig-democraten vierkant stelling genomen. Daarom heeft niemaud het recht spr. en zjjne geestvorwanten te noemen de slippendragers der sociaal-democraten, en teekent hij ten krachtigste protest aan tegen de woorden van den tegencandidaat mr. Bosman. Is deze dan een vreemdeling in Jeruzalem, dat hij niet weet, hoe de sociaal-democraten in en bniten de Kamer te en de vrijzinnig-democraten optreden Zij, die dwepen met de leer van Mars en het communistisch manifest, die verkondigen, dat verbetering der economische toestanden niet kan komen dan door hevige schokken, vinden jnist hun gevaarlijkste tegen standers in hen, die met krachtige handzij het dan ge leidelijk, verbetering willen aanbrengen, in hen, die hier te lande in en bniten de Kamer sociale hervormingen hebben aan de orde gebracht en daarvoor hebben ge ijverd en gestreden. Wil men een ander bewijs? Toen in Schagen den heer van Knijkhof voor de voeten werd ge worpen hoe is het mogelijk, dat gij u tegenover mr. Fokker laat stellen, was zijn antwoord, dat hoe meer be- hoadsmannen in de Kamar komen hoe meer kans er zon zijn voor den arbeiderscandidaat over 4 jaren. Waar zoo de zaken staan, waar zoo s herp en stellig de tegenstel ling is aangegeven, meent spreker te knnnen volstaan met een ernstig protest, zonder qnalificatie van den tegen stander, tegen de herhaalde aantijging van verkapt socialist. Hoe men aan dat beweren, aan dat praatje komt Door prof. Trenb is te Amsterdam en te Steenwijk in een redevoering gezegd, dat naar zijne meening bij herstemming tusschen iemand, die niet voor de urgentie van grondwetsherziening is en een socialiststeeds de socialist moet worden gestemd, en verder door het ge beurde te Amsterdam bij de herstemming tusschen den Hertog en Polak. Toen is echter door de groep, die zich nog noemde Radicale Bond en nog niet was overgegaan tot den Democratischen Bond, Polak aanbevolen. Daaruit heeft men een wapen gesmeed tegen de vrij zinnig-democraten, en zoo is men gekomen tot het praatje dat een zoodanige gedragslijn voor ons regel zou zijn. Bekend mag worden verondersteld, dat wat het tweede punt betreft reeds opheldering gegeven is ook door den heer Coopmans in de Alkmaarsche courant. Deze heeft reeds aangetoond, dat dit geen daad geweest is van den vrijz-dem. bond, en dat de reden, waarom men Polak boven den Hertog verkoos, o.a. ook hierin bestond, dat deze, vroeger voorzitter van den Radicalen Bond thans niet alleen tegen grondwetsherziening was, maar zelfs de kieswet van Honten nog zoo kwaad niet vond, een wet, die door de Liberale Unie haast met algemeene stemmen is ver oordeeld. Aangaande het eerste feit meent spreker er met nadruk op te moeten wjjzen, dat het volkomen onjuist is, dat prof. Trenb iets anders heeft gezegd dan zijn eigen meening. Het bewijs daarvoor vindt men in de circnlaire, door het bestaur van den Vrijzinnig-Democrati- schen Bond den 26 April gericht tot de aangesloten ver- eenigingeD, waarin o. m. gezegd werd, dat het op het oogenblik noch ongelijk, noch wensehelijk was advies te geven, hoe min moet handelen bij de herstemmingen. Duidelijker, zegt spreker, kan het moeielijk worden aan gegeven, misverstand is hier onmogelijk. Toen later in do algemeene vergadering van den Bond de kwestie der herstemmingen ter sprake kwam, eindigde men met het aannemen ?an oen motie, waarin was uit gedrukt, dat men dienaangaande nog geen oonclnsie kon nemen. Kan iemand, zegt spr., nn nog beweren, dat wij de slippendragers zijn der sociaal-demoeraten, dat wij in hunne kaart spelen Het tegendeel is helder aangetoond. Hij wil echter aannemen, dat de woordvoerder der Cen trale Liberale Kiesvereeniging die verklaring niet heeft gekend, ofschoon het bijna onmogelijk is dat te veronder stellen. Thans echter vertrouwt hij, dat een en ander wel tot diens kennis zal doordringen, en dat hij nooit meer zal beweren, dat spr. behoort tot degenen, die in het socialistische kamp zijn aangeland, dat hij behoort tot de slippendragers en karretrekkers der sociaal- demoeraten. Er bleef nu nog over na te gaan of ook de derde caudidatnur sprekers plaats zon kannen bepalen. Ziet men de circnlaire der Centrale Lib. Kiesvereeniging, zei spr., dan ben ik een renegaat, dan heb ik de groote liberale partij den rng toegekeerd. Dat is de indruk, die men krijgt als men alleen daarmede rekening hondt. Anders wordt het echter als men er op let, dat tal van liberalen mijn eandidatuur gesteld hebben. Om echter de zaak duidelijk in te zien, is het noodig even te herinneren aan de geschiedenis der laatste jaren, en dan vraagt hij, is niet de groote liberale partij van Bastert tot Kerdijk reeds in 1894 uiteengegaan, toen een deel onder aanvoering van van Honten en van der Kaay de bekende amendementen indienden op de kieswet-Tak Tot dien tijd moet men teruggaan, om de kiem te vinden van alle verwijdering. Na dier tijd werd d» klove steeds dieper. Niets is gemakkeljjker aan te toonen dan dat. Toen spr. in 1897 candidaat was in dit district, zeide mr. Bosman het in het debat zeer terecht, dat de strijd was ontstaan door het kiesrechthij hoopte verder, dat de tooverformnle gevonden zon worden om de twee groe pen weer tot elkaar te brengen. Waar was toen de groote liberale party, toen zoowel tegenover mij als tegenover mr. Drncker te Groningen werden gesteld mannen als mr. v. d. Kaay en van Houteu Is thans vraagt spr. verder, de Centrale Liberale aangesloten by de Unie, zon de Centrale mij niet bestreden hebben, indien ik tot de Unie behoorde? Is de tooverformnle gevonden? Wellicht in Alkmaarwaar de liberale kiesvereeniging zich eens democratisch noemde, doch later dat woord weer schrapte. Spr. mag niet beslist zeggen, dat men hem bestreden zou hebben als Unieman, daar hij niet weet of het gerucht waarheid bevat, dat in Januari reeds was be sloten een candidaat tegenover hem te stellen. Zonder eenige aanleiding zon dat berieht echter wel niet zijn. Het komt hem verder voor, dat hij niet de perken van bescheidenheid te buiten gaat, wanneer hij meedeelt, wat in 1897 geschied is. In de Alkm. Courant van 18 April 1897 verscheen een artikel, waarin met zijn ean didatuur wat werd gespot. Voor het district een geheel onbekende, moest men mij, zei spr., maar op de Zeenwsche eilanden laten, kortom 't zon dwaasheid zijn, volgens dat artikel mjj te verkiezen. Toen ik echter tegen ver wachting toch gekozen werd, verscheen er in datzelfde blad op 23 April een artikel: »Na den s rijd." Nu ja, zei men, hij is gekozen, maar 't is er dan ook naar, nog geen derde der kiezers heeft op hem gestemd hij kreeg slechts een heel kleine meerderheid't is een ver rassing geweest. In Juni zullen we 't wel overdoen. En wat gebeurde er in Juni Spr. werd weer gekozen, nu niet door een derde der kiezers, maar met 3795 van de rnim 7200 stemmen, met een meerderheid van 935. Nu in 1901 heeft men andermaal een tegencandidaat gesteld. Nu zegt men niet meer 't Is een vreemdeling, dat argument schijnt vernageld. Onder bloemetjes en huldebetoon wordt nu wel soms betwist of verkleind, wat spr. voor het district deed, maar zegt men, dat is nu de vraag niet. In '97 was het dat blijkbaar wel. Met de kleine meerderheid kan men ook niet meer aan» komen, doch men heeft iets anders gevonden. Nu zegt de Alkm. Couranthij is voor grondwetsherziening en daarom onze candidaat niet j hij is de liberale party on trouw geworden. Met die eerste bewering is men op zuiver terrein. De Centrale Liberale Kiesvereeniging waarschuwt tegen alge meen kiesrecht en wil uitdrukkelijk behouden de waar borgen voor geschiktheid der kiezers. Zij staan daarin vierkant tegenover de Lib. Unie, die die waarborgen wil zien verdwijnen. Haar candidaat bestrijdt dan ook prin cipieel het algemeen kiesrechten staat das veel verder af van de Lib. Unie dan ik zegt spr. Opmerkelijk noemt hij het laatste gedeelte van de circnlaire der Lib. Unie. Op dien weg, dat is de weg van het tegenwoordige ka binet, moet worden voortgegaan. Maar, zegt men, zoodra de mogelijkheid zich aanbiedt, zullen wy die aangrijpen en medewerken tot grondwetsherziening. Dat spr. don

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1