hoorde men geen klaagtonen. Waar liberalen, als van Kerkwijk en Zijlma, voor graanrechten waren, hoorde men die lens niet, maar tegen antirev. en katholieken deed zij opgeld. Tegen Rome En toch zag men Schaepman en Michiels van Verdnynen afvaardigen naar de parijsche tentoon stelling. Het gevolg der verkiezingen was een kunstmatige Kamermeerderheid en reeds aanstonds in Nov. 97 wees de heer van Kerkwijk op de drieërlei elementen in het kabinet, vertegenwoordigd door Pierson, de Beaufort en Borgesius. Uit de vriendelijkheid van min. Pierson tegen over de socialisten bleek hot, hoezeer men hunne hulp noodig had. De gevolgen bleven niet uit. In de sociale hervormingen door dit ministerie tot stand gebracht, mist men de groote beginselen. De pensionneering der arbeiders, in de eerste troonrede beloofd, bleef uit tot nu, vlak voor de stembus, een ontwerp werd ingediend, dat niet behandeld kon worden. Van de instelling van een departement van landbouw heeft men weinig vruch ten gezien. Wal men wel kreeg, doch zonder dat er in 1897 van gerept werd? Een leerplichtwet, waarop min. Borgesius twee jaar heeft gebroed, en die thans eminente mannen onder de voorstanders, als Troelstra, geenszins bevredigt en ook tegenstanders natuurlijk niet voldoet. Waar men bang was, dat de arbeiders schade zonden lijden door duur brood, had men eerst moeten zorgen, dat ze geen schade zouden lijdon door den leerplicht. De bepaling dat gemeentebesturen voeding en kleeding kunnen verschaffen aan schoolgaande kinderen bevredigt spreker niet. Tien gulden per jaar en per kind mag men •er voor uittrekken, een som die onvoldoende is, zelfs bij gebruik van de recepten der Haagsche kookschool. De wet op den leerplicht noemt hij om deze redenen een halve wet. Voor de ongevallenwet komt der regeering lof toe, maar een groot gebrek acht spr. het, dat landarbeiders en visschers daarin niet zijn opgenomen. De technische herziening der kieswet noemt hij onbeteekenend. Het valt niet te ontkennen, dat de regeering de laatste twee jaren nog al gewerkt heeftvan der Zwaag porde Ketelaar, deze Kerdijk, en Kerdijk de regeering, men had das boven de liberale partij wel kunnen schrijven „Hier gaat men nit porren". In alle wetten en ontwerpen de laatste jaren verschenen, mist men echter de groote lijnen, de door zettende wilskracht. Komende tot de bespreking der verschillende partgen, verdeelt spr. de liberalen in de ond-liberalen of de groep- Bastert verbasterde liberalen"), de liberalen van het type van Houten, die der Lib. Unie en de Vrijz. dem. Dan heeft men verder de Soc. dem. arb. partijen misschien als nieuwste de Hoogerhuizen Met een enkel woord rept spr. van de oorzaak der scheiding in de liberale partij, nl. het kiesrecht, waarop hij echter niet verder ingaat. De programma's dier par tgen te bespreken gaat in éen vergadering niet; kennis te nemen van de programma's ook van de andere par tijen beveelt hij echter aan, men kan dat door aan te schaffen het door spr. bewerkte boekje. Het verschil tusschen de genoemde partijen en de anti revolutionairen en katholieken bestaat hierin, dat de oersta niet den groudslag zoeken in God, maar in den mensch, in de rede en niet in de geopenbaarde waarheid. Wel zijn er godsdienstige mannen onder, maar de pariij als zoodanig staat op het standpunt, dat aan het staatkundig leven niet ten grondslag moet liggen het geloof aan God Almachtig. Tegenover deze partgen staan de Ohristelijk-Histori- sche, onder leiding van dr. do Visser, de Friesehe Chris- telijk-Historischen die een provinciaal karakter draagt, de Vrije antirevolutionairen onder leiding van den^ heer Lobman, de Antirevolutionairen en de Roomsch-Katho- lieken, die allen daarin overeenkomen, dat het geloof in God almachtig als basis wordt aangenomen van het staatkundig leven. Ook in de programma's is veel over eenkomst. Dat ze althans bij eerste stemming nooit met de tegenpartijen kunnen meegaan heeft in 97 ook de liberale heer de Boer tegenover dr. Knyper moeten er kennen. Meer bepaald het program der antirevolutionairen behandelende, bespreekt spr. achtereenvolgens die punten, welke bij deze verkiezing op den voorgrond zijn geplaatst. In de eerste plaats: Verbetering der ongevallenwet, zoo dat daarin ook worden opgenomen de landarbeiders en visschers. Ten tweede een herziening der Kamers van Arbeid, die tot heden toe geen noemenswaard nut konden uitrichten, omdat hare besluiten goen bindende kracht hebben. Hetzelfde komt voor op het program der soc.- dem. en moet geacht worden een der voornaamste maat regelen te zijn voor verbetering van den toestand van den arbeider, die zelf ook gehoord moet worden en zelf mee uitspraak moet doen. Dan alleen is het mogelijk goede wetten te maken. Verder willen de antirevolutionairen een einde maken aan de schoolqnaestie. Uitvoerig staat spr. hierbij stil. De liberalen wisten door de onderwijsqnaestie een halve eeuw lang hunne eenheid te bewaren de school was alles, maar wat ze er voor deden, weten de onder wijzers. Vrijheid van onderwijs moet er zijn, en eerst dan zullen de sociale hervormingen volgens spr. beter slagen. Vrijheid zoo, dat ieder ouder zijn kind kan sturen naar de school, die hij verkiest, zoo, dat voor alle onder wijs per kind evenveel wordt betaald nit 's lands schat kist. Die vrijheid is in het belang van alle partijen, in het belang van het onderwijs, in het belang van de onder wijzers. In dit verband wijst spr. on de eigenaardige stemming over het amendement omtrent vergoeding van woninghuur voor den 28-jarigen gehuwden onderwijzer, dat met 45 tegen 44 stemmen werd aangenomen. Vóór dat amendement stemden vele leden de rrechterzijde, o.a. dr. Kuyper en Staalman, tegen, zelfs vooruitstr. liberalen als Lely e. a. Een ander punt is de verplichte verzekering tegen ziekte, invaliditeit en ouderdom. De toestand van den ouden arbeider wordt door spr. gesehetst, er op wijzende, dat de arbeider, die juist genoeg verdient om zijn mond open te honden, niet voldoende woidt betaald. Er staat geschrevenin het zweet uws aanschijns znlt ge uw brood verdienen, maar duizenden vardienen geen brood. Dat is schandelijk. Die werkt en werken wil moet niet arm zijn. Arm is, ook volgens de Schrift, hij, die niet werken kan, voor hem moet gezorgd worden. Dat geeft menigeen toe. Verzekering wil ieder, doch op verschillende wijzen. Sommigen zonder hulp van den staat, anderen met die hnlp, nog anderen nitslnitend door den staat, zooals de socialisten. De antirevolutionairen zijn van meening, dat patroon, arbeider en staat samen moeten werken. De middelen om daartoe te kunnen komeD, worden ook aangewezen. Waar de socialisten zeggen: wat wij willen, kan geschieden als leger en vloot afgeschaft worden, noemt spr. dat volksmisleiding en trekt hij den ernstigen wil in twijfel. Na een min of meer onhebbelijk intermezzo, veroorzaakt door een abnormalen toehoorder, die aan alles een einde wilde maken door een collecte voor de armen en eindigde met de verwijdering van den voorsteller, wees de heer Oosterbaan op de tekortkoming der regeeriDg, die een ontwerp voorstelt van 2 miljoen, doch in gebreke blijft I de middelen aan te wijzen, waaruit die kosten moeten worden bestreden belastingverhooging durft men natuur lijk niet voor te stellen. Door spreker's partij echter worden die middelen aan gegeven in een volgend puntoordeelkundige verbooging der tarieven of invoerrechten. Vergeleken bij andere landen zijn onze tarieven zeer laag. Die verhooging moet in de eerste plaats gelden de artikelen van weelde of die artikelen die ook in ons land worden gemaakt, bijv. meubelen en kleeren. Verder huiden, talk en vet, vaat werk en geploegd en geschaafd hout. Door den vrijen invoer toch wordt de Nederlandsche industrie geschaad. De vrijhandelaars willen daarvan niet weten en toch heeft minister Pierson de tarieven reeds verhoogd tot 9 miljoen. Daar de regeering de middelen om aan geld te komen niet heeft, kosten de thans ingevoerde wetten ook zoo weinig mogelgk. De ongevallenwet komt hoofdzakelijk ten bate van de patroons, de leerplichtwet kost ook niet veel. Voor elke goede sociale hervorming is echter geld noodig. Dat geld kan men vinden nit verhocging der invoer rechten, zoodanig dat ze de arbeiders het minst drukken. Dat is althans een der middelen. Ten slotte wordt de regeling van het pachtcontraet besproken, een krachtig middel om den boerenstand te helpen. De graanrechten van 1892 heeft men laten vallen, daar het graan in prijs is gestegen. De boeren zijn niet te helpen door de instelhng van een departement van landbouw, door wetten, door advo caten en andere, daar in den Haag in elkaar gezet. Zelf moeten zij op de te nemen maatregelen invloed uitoefenen. In de regeling van het pachtcontraet moet opgenomen worden, dat de pachter recht, heeft op schadevergoeding bij mislukking van den oogst of anderszins en op ver goeding voor de verbetering van het land. Die vergoeding moet geregeld worden door Kamers van landbouw, samen gesteld uit beide partijen. De plattelandskwestie, die echter eerst zal zijn opgelost ais de bebouwer ook de hezitter is van het land, acht spr. een hoofdkwestie. De belangen van den boer zijn z.i. door de liberalen niet behartigd. Aan het eind zijner inleiding gekomen, nit spreker den wensch, dat ook in dit district zal worden mede gewerkt, om den invloed der antirevolutionaire partij, de partij der skleine luijden", te vergrooten, om te maken, dat zij krachtig zal zijn vertegenwoordigd, opdat men zal kunnen verwezenlijken, wat men wil. Daar niemand met den spreker in debat wenschte te treden, sloot de voorzitter onder dankzegging de vergadering, die vrij goed bezocht was. Het Gouden feest van het Instructie-Bataillon. Te Kampen heerscht dezer dagen groote feestvreugde. Het Instructie-Bataillon, opgericht door Koning Willem III viert zijn gouden jubileum. In het geheel werden m die'50 jaren, 17,043 jongelieden aangenomen als volontair, waarvan 14,337 als korporaal werden afgeleverd. Het niet geringe aantal van 2539 bereikten den officiersrang en zeer velen werden sieraden in dien rang zoowel van het Nederlandsche als van het Indische leger. Kampen is geheel met vlaggen getooid en de kazerne is fraai "ersierd. De oud-en actiefdienende onderofficieren boden als huldeblijk een gedenksteen aan, die den 6 na de revue zal onthuld worden. De Kamper burgerij gaven het feestvierende bataillon een electriscbo klok, die boven de gedenksteen in de gevel der kazerne geplaatst wordt. H. M. getuigde opnieuw van Hare belangstelling, door het beschikbaar stellen van twee groote zilveren medai. les, en twee kleine zilveien, benevens twee bronzen medailles voor de te houden wedstrijden. Door officieren en onderofficieren yan de Cadettenschool te Alkmaar is een keurige schilderij gezonden, voorstel lende een hulde aan het Instructie Bataillon. Werkstaking te Zaandam. Sedert eenigen tijd heerscht t,e Zaandam een werk staking aan de tabriek »de Phenix". Eerst deed 't zich aanzien alsof een spoedig einde te voorzien was, maar de laatste dagen is de toestand meer spannend geworden. Den 3 's avonds bevond zich een groote menigte in den omtrek der fabriek. Toen de politie ruim baan wilde ma^en, stuitte zg daarbij op ernstig verzet. Van de wapenen moest gebruik worden gemaakt, zoodat menigeen gedachte klappen opliep. Toch gelukte 't niet de orde te herstellen. Eerst nadat de cavalerie, die voor het eerst in deze staking uitreed, een paar charges gedaan had, kon men de menigte uiteendrijven. Eenige personen liepen daarbij verwon dingen op. De volgende avond scheen eerst kalm te zuilen voorbijgaan, maar na eene vergadering der stakers hadden herhaaldelijk samenscholingen plaatsdie met charges door politie en cavalerie niteen werden gejaagd. Een zestal personen kwam in de haast om weg te komen, in den onderkant aan den Dam in 't water terecht. Op den Hoogendijk hadden eenige belhay els een hoop steenen verzameld, waarmede naar de politie en de cavalerie werd geworpende troep werd uit elkander gedreven en de steenen verwijderd. Een paar tapperijen werden met de blanke sabel ontruimd. Haven van Stavoren. In de onde haven te Stavoren zal de aanlegplaats voor kleine visscheisvaartuigen van rijkswege belangrijk worden verbeterd. De kosten van het werkwaarvan j de aanbesteding zal geschieden in de volgende maand zijn geraamd op f 110,000. Te Het reveen zaten twee zoontjes van den heer Cornello, 4 en 7 jaar ond bij de sluis te hengelen. De jongste viel voorover in de sluis, waarop de andere zon der" beraad te water sprong om zijn broertje te helpen hetgeen hem niet gelukte, zoodat beiden in groot gevaar verkeerden. Hun geroep werd gehoord door den heer E. Hovens Greve die terstond in de slnis sprong de beide drenkelingen waarvan de jongste reeds zinkende was wist te grijpen en beiden behouden op den wal bracht. Zeldzaam feest. Den 7 Jnni a.s hoopt een echtpaar in de Friosche gemeente Opsterland zijn 72jarig huwelijksfeest te vieren. De man is 94, de vrouw 89 jaar oud. Van de 11 kinderen zijn nog 9 in leven terwijl het aantal klein- en achter kleinkinderen zeer groot is. Te Lelden is in den nacht van den 3 zoüder bekende oorzaak een geweldige brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van den heer de Nie op de Hoogewoerd. Het perceel stond in een oogenblik in lichtelaaie en is geheel uitgebrand. De bewoners moesten aan de achter zijde bij de buren ontvluchten. Een student, die daar boven woonde sprong op de binnenplaats en ontkwam ook achter langs den Rijn. De buizen aan de overzijde zijn goblakerd. Burgemeesters en Secretarissen In N. Holland. De den 3 te Amsterdam gebonden vergadering van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noordholland werd gepresideerd door den vice-voor- zitter, den heer H. J. Calkoen, burgemeester van Edam, daar de voorzitter, jhr. mr. I. W. G. Boreel van Hoge- 1 [inden, burgemeester van Haarlem, wegens redeneu van gezondheid in het buitenland vertoeft. Tot eere-voorzitter werd uitgenoodigd de nieuwe bur gemeester der hoofdstad, de heer mr. van Leeuwen in de plaats van den heer mr. Vening Meinesz, die tot eere lid werd benoemd. Tot nieuwe leden zijn aangenomen, de heeren W. Stolp, burgemeester van Buiksloot, O. Koeman, burgemeester van° Blokker, H. J. Pot, burgemeester van Schagen, F. Heiërman, burgemeester van Nederhorst-den-Berg, jhr. J. L. Nahnys, burgemeester van Limmen, J. Jelles, bur gemeester van Anna Paulowna en J. J. Mnnnikhnizen, burgemeester van Hnizen. Geconstateerd werd, dat het ledental de laatste jaren zeer is toegenomen. Hierna wer den eenige vraagpunten behandeld. Prov. Staten. Purmerend. Tot lid der Prov. Staten is gekozen jhr. C. van Gitters. Helder. Voor de Prov. Staten zijn gesteld de heeren W. C. J. Passtoors (r.-k.) en 0. D. Zurmnhlen (lib.) Zaandam. Voor de verkiezing van twee leden K. Oz. de Boer (lib.), aftredend P. Bos (kath.)P. B. J. Ferf (lib.), aftredendK. de Vries Gz. (anti-rev.) J. Windhouwer Pz. (anti-rev.) herkiezingen Eerste Kamer. In de den 5 gehouden buitengewone vergadering van de Prov. Staten van Friesland is in de plaats van wijlen mr. A. Bloembergen, tot lid van de Eerste Kamer gekozen de heer mr. J. G, Gleichman (lib.), thans voor zitter der Tweede Kamer, met 27 van de 46 uitgebrachte stemmen. Hoorn. Tot tijdelijk leerares in den zang zoowei aan de muziekschool te Leiden als te Alkmaar is be noemd mej. Joh. Utermöhlen, alhier. Te Zutphen is de brugwachter W. Krenze bij het schoonmaken der brug daarvan afgestort op den steenen strekdam. Zwaar inwendig gekneusd, met eenige gebroken ribbsn en hoofdwonden, werd hij opgenomen zijn toestand is zorgwekkend. Stranding. Bij dikken mist is den 4, bij den mond van het Waterververschingkanaal, gestrand het tweemast Russisch stoomschip »Anca", kapitein GriDner, met graan en hontcargadoors de heeren Ruys Co., Rotterdam. De zee was zeer kalm en de toestand is niet gevaarlijk. Men is begonnen het hopt over te laden. Vrijzlnnlg-Bemocraten. Spoedig zal verschijnen de rede van Prof. Trenb over: »Het Economisch Standpunt der Vrijzinnig-Demo craten", uitgesproken in de openbare vergadering van de j kiesvereeniging Algemeen Belang" te Utrecht. De nit- I gave zal geschieden door Soheltema Holkema's Boek handel te Amsterdam. Verkiezingen. Gekozen te Drnten tot lid van de Tweede Kamer de heer Travaglino. Statenverkiezing. Purmerend. Herkozen tot lid van de Prov. Staten (district Purmerend) de heer Jhr. O. van Gitters, burgemees ter dezer gemeente, die alleen candidaat werd ^gesteld. Schagen. De heeren L. van der Vijzel en P. Wonder Az. werden den 4 herkozen als leden van de Provinciale Staten voor het kiesdistrict Schagen. Harlngcarspel. Door stemgerechtigde lidmaten der hervormde gemeente is bij meerderheid van stemmen beslist, dat het beroepen van een predikant en het be noemen van kerkeraadsleden voortaan zal geschieden door een kiescollege. Tot dusver waren die functiën aan den kerkeraad opgedragen. Wierlngerwaard. 't Is een lust, zoo weelderig als de gewassen hier en in Anna Paulowna staan, wat dubbel meevalt, daar het zaaien, gelijk we indertijd meldden, wegens het slechte weer veel later is geweest dan gewoonlijk, 't Is voor den bouwboer te wenschen, dat we in de eerste weken droogte en warmte krijgen, opdat het gewas niet te weelderig en slap worde. Gelukkig is in de karwij, die ook buitengewoon best staat, tot heden nog geen rups ontdekt. Zooals het zich laat aanzien, mogen we zonder ongelukken met grond een voordeeligen oogst verwachten, ook wat het hooi betreft. Te Nijmegen zijn de 18-jarige R. en de 12-jarige V. bij het baden in de rivier de Waai verdronken. Botsing. Uit Roermond meldt men Door verkeerden wisselstand liepen den 2 de personen trein, komende van Venloo, op den tot vertrek gereed staanden personentrein naar Gladbach. Doordat men het gevaar op eenigen afstand zag aankomen hadden de rei zigers en beambten in den stilstaanden trein nog gelegen heid zich tijdig nit de coupé's te verwijderen. Inmiddels werd op den trein van Venloo met alle kraoht geremd eene botsing was echter onvermijdelijk op het laatste oogenblik sprongen machinist, stoker en condnetenrs van den trein. De locomotief en eenige wagens liepen op de achterste wagens van den trein naar Gladbach, waarvan de laatste

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 2