Onze Koningin in Duitschland. No. 68. Tweede blad. Honderd en derde jaargang. 1901. ZONDAG 9 JÜNI. FEUILLETON. Nederland. Annie E. Holdsworth. Schrijfster van „Dolores." E 00! Deze Courant wordt ilia§da g-, Honderd a g- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het gebeelo rjjk f 1, 3 Nummers f O,O#. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prfls der gewone advertentlen Per regel fO,I8. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER en ZOON. Telel'oonnuwiuer3. Valt er buiten onze grenzen nog wel iets voor, waarin een Nederlander thans belang stelt, behalve den oorlog in Zuid-Airika en wat daarmee in verband staat Veel kan het niet zijn. Zijn aandacht wordt in de eerste plaats, en volkomen te recht, in beslag genomen door de zeer belangrijke verkiezingen le voor de Provinciale Staten, op zich zeiven reeds voor allerlei belangen van zooveel gewicht en daarenboven kiescolleges van de leden der Eerste Kamer, en 2e voor de Tweede Kamer. Toch doet dit zijn belangstelling in don Boeren-oorlog niet ver flauwen, en verheugt hij zich van ganscher harte over de felle slagen, die tot groote ergernis van de groote Britsehe oorlogspartij en de nog grooter partij van on- geloovigen aan de grenzen der Britsehe macht, als een maal, hetzij dan te recht of ten onrechte, te Londen besloten is iets door te zetten, aan het zoo talrijke, maar toch voor zijn taak niet opgewassen Engelscbe leger nu laatstelijk weer zijn toegebracht. Zij bewijzen ook voor de verbaasde Engelschen, dat de oorlog nog in 't geheel niet uit is, en nog wel in iets anders bestaat dan in het uiteenjagen en bemachtigen van >stroopende benden." In alles wat onze Koningin weervaart, ook buiten de grenzen van haar vaderland, stellen wij Nederlanders belang. En nu is het een onwedersprekeiijk feit, dat wat haar verschijning over haar en ons land doet zeggen of schrijven, zoo gunstig en welwillend luidt als maar mogelijk is. Door den Duitschen Keizer is zij ontvangen niet alleen met alle eer die aan het hoofd van een on- afhankelijkon staat toekomt dat spreekt van zelf maar daarenboven met een waardeering van haar Stamhuis en het Nederlandsche volk, die niets te wenschen over laat. Nederig erkent hij wat het Huis van Hohenzollern en het Duitsche volk aan de Oranje's en aan Nederland sche handelaars zeevaarders en scheepsbouwers nebben te danken en met nadruk uit hij den wenscb voor een voortdurende goede en vriendschappelijke verhouding. Hij gewaagt van onzen heldenstrijd, die Duitsche dichters heeft bezield en wij vragen ons af, of hij daarbij ook niet moet gedacht hebben aan een anderen heldenstrijd, die op dit oogenblik door onze stamverwanten wordt gestreden. Want het is niet anders, bij alles wat de Duitsche Keizer doet of spreekt op internationaal gebied, denken wij aan zijn beroemd telegram aan Kruger in den tijd toen een particuliere vrijbuiterstocht de Z.-A. Republiek bedreigde, en aan zijn latere houding, toen een officiëele vrijbuiterstocht in den vorm van een oorlog VAV 3) Zaterdags-avonds zat ze voor het raam aanteekeningen te maken van al wat ze zag. Die tooneelen werkten op haar verbeelding en op haar medelijden en gaven haar voor 't eerst eenig begrip van den strijd om het bestaan. Deze hadden hare gedachten gericht op het probleem van het volk. Dit had ook een eigenaardige kleur ver leend aan haar artikelen, zoodat er een vreemde roode lichtschijn viel over hare nieuwtjes en mededeelingen uit de samenleving. Nu en dan verried een dieper rood haar gevoelig hart. Dit was iets ongewoons en trok de aan dacht. Catharina Fleming begon bekend te worden als een vrijmoedige en origineele journaliste. Maar Franklin bad hare artikelen nooit gelezen en oordeelde haar enkel geschikt voor de kroniek nit de groote wereld. Hy staarde naar buiten met een somberen blik. De stroom van menechen kwam en ging maar al door. Het_ geroep der verkoopers aan de uitstalkasten klonk schrilop zachter toon hoorde men het gemurmel van de stemmen der koopers. Een gil van een kind drong door het leven heen en overstemde alles. Midden op den weg raasde en rumoerde eeu twist. Een vrouw kwam voorbij, een schepsel, dat in wanhoop haren ondergang tegemoet liep Franklin lette op niets. Het verdroot hem, dat Ca tharina zijn kritiek over haar gehoord had. Hij hield niet van moderne vrouwen en geloofde niet aan de recht matigheid harer eischenmaar hij had dit nooit aan voor hetzelfde doel was ondernomen, aan zijn hulde aan lord Roberts, waaraan wij weer herinnerd worden, nu hij aan Prins Hendrik der Nederlanden dezelfde hooge onderscheiding verleende, die hij aan den Engelschen opperbevelhebber van het leger in Z.-Afrika schonk. Die mocht meenen, dat wij den Duitseaen Keizer van onoprechtheid verdenkenbedriegt zich. Wij gelooven, dat hij oprechtelijk meent wat hij zegt, op het oogen blik dat hij spreekt. Machtig is bij hem de indruk van sommige gebeurtenissen en hij geeft aan den eersten indruk uiting op een wijze, die tot voorzichtige voor schriften heeft geleid, om te voorkomen dat alles wat hij bij zekere gelegenheden zegt, openbaar wordt gemaakt. Hij is daarenboven een gastheer die er prijs op stelt, hen die eenmaal zijn gasten zijn, op luisterrijke wijze te ontvangen, hun aangename diugen te zeggen en een, naar hij hoopt, onvergetelijken indruk bij hen achter te laten. En hetzelfde beoogt hij, ook waar hij niet als gastheer, maar als de »hooge gast" vertoeft. Daarbjj wenscht hij blijkbaar inzonderheid de vredevorst te zijn. Hij wenscht geen oorlog. En inderdaad waarom zou hij Waarom, tot welk doel, om welke reden, tot herstel van welke grieven zou het Duitsche Rijk een oorlog wen schen Hij wenscht een sterk leger, om aan het Duitsche volk volkomen veiligheid te verzekeren en onschendbaar heid van zijn nu eenmaal door oorlogen verworven grond gebied. Hij kan tevreden zijn met den bestaanden toe stand behoudens ae noodige maatregelen om Polen en Sleeswijk en Elzas-Lotharingen zoo mogelijk wat meer Duitsch te maken., Hij wenscht uitbreiding van handel en zeevaart, bet bezit van koloniën en daarom ook van een voldoende zeemacht. Daarvoor is vrede noodig met andere machtige staten, en dien vrede wenscht hij te verzekeren op alle mogeljjke wii ui. Duitschland heeft een bondgenootschap met Oostenrijk- Hongarjje en Italië, en is er op uit om dat bondgenoot schap ook na het verstrijken van den gestelden termijn te vernieuwen. Is het daarom op gespannen voet met Rusland en Frankrijk? Integendeel. Met Rusland is de verhouding van bijzonder vriendschappelijken aard, en tegenover Frankrijk is de Keizer zoo beleefd en voor komend mogelijk. Hij deelt het telegram mede, waarin de Russische Keizer hem met de terugkomst van Waldersee na den wel volbrachten arbeid in China gelnkwenscht, en zegt vleiende woorden tot de Fransche officieren in zijn nabijheid. Hij beschouwt hen bijna als kameraden, en verheugt zich over het boven alles heuglijke feit, dat Duitsohers en Franschen naast elkander als wapenbroeders hebben gestreden in Oost-Azië. Niemand is van 's Keizers Catharina laten merken. Ze was gevat en ze was knap, en hij had langzamerhand Mark's opinie omtrent haar overgenomen en had evenals Mark een kameraad in haar gevonden. Ze waren goede vrienden geweest, en 't lag volstrekt niet in zijne bedoeling, twist met haar te zoeken. Hij mocht haar wezenlijk graag. Maar van avond had ze hem teleurgesteld. Een vrouw, die de macht liefhad en daarnaar streefde, verloor noodwendig haar sexe. En hij wilde zich dit met gaarne van Catharina voorstellen. Plotseling wendde hjj zich om en betrapte er haar op dat ze Mark een zoen gaf. Ze hief zich op en wierp hem een uitdagenden blik toe, terwijl ze een kleur kreeg. Hij slenterde de kamer door en deed, alsof bij niets gezien had. »En wat znlt ge doen met uw macht, als ge die ooit mocht krijgen, Miss Catharina?" zeide hg achteloos. »U tot de erkentenis daarvan brengen," antwoordde zij. »Zóó wreed zondt ge, denk ik, met zijn," lachte hij! Zijn plagerij gaf nieuw voedsel aan hare verbolgenheid. Goeden nacht," zeide ze koel, en verliet do kamer. In haar slaapkamer begaf haar echter haar zelfbeheer- sching. Beleedigd, boos, verontwaardigd liep ze de kamer op en neer. »Hg twijfelde aan haar vermogen. Hij zeide, dat haar liefde voor het volk bij haar enkel een zaak van gevoel was!" Het woord gevoel werkte in hare gedachteD als bijtend voelt- op staal. Was het waar? Had ze de moderne kwesties nooit beschouwd van hun praktischen kant? Ze leende het oor aan de ideeën rondom haar en bracht ze in omloop als ze sprak of hare artikelen schreef. Maar waren ze eigenlijk wel meer dau het kleingeld van haar belangstelling, waarmee ze zich een weg baande onder de arbeiders Ze gevoelde veel sympathie voor de zaak van 't volkmaar was het om de zaak zelve of terwille van Franklin, die er in leefde Die gedaente wierp ze verre van zich. Nood, het was niet geweest ter wille van hem Ze had het onderwerp bestudeerd om de zaak zelf, en omdat haar daardoor een nienwe wereld geopend werd. Ze had het gedaan met dezelfde belang stelling als ze te Newnham voor haar studie gekoesterd allen omvattende vriendschappelijke en vredelievende ge zindheid uitgesloten. Wij weten het, ook den Sultan van Turkije noemt hij zijn vriend. En als hij oorlog voert in China, dan is het een beschavingskruistocht tegen het gele ras, in bondgenootschap met alle beschaafde natiën, tot duurzame bevestiging van den algemeenen vrede. Wat na de ontvangst van onze Koningin betreft, doet het ons goed., dat die ook van de zijde van het Duitsche Volk zoo welgemeend on hartelijk is geweest, dat blijk - baar de gedachte aan onze Zaid-Afrikaansehe stamge- nooten en aan »de Gelderland" daarbij niet zonder invloed is gebleven, en dat men haar in 't bijzonder heeft ge huldigd, omdat zij, zooals een lid van den Duitschen Rjjksdag het uitdrukte, »de eenige man is op een Eu- ropeeschen troon." Wij hopen, dat de Keizer daarvan iets zal hebben gemerkt. Hij zal er toch ook wel prijs op stellen met zijn eigen volk in vrede te leven. Het betrekken van een kamp door jongelieden» Op gelijken voet ais ten vorigen jare zal, bij vol doende deelname, ook dit jaar en wei op 29 Juli voor jongelieden de gelegenheid worden opengesteld, om gedurende een 27-tal dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier en waar een officier van gezondheid is belast met den geneeskundigen en hygiënischen dienst, kunnen deelnemen a. Vrijwilligers van het Reservekader, die niet bij hun korps onder de wapenen zijn b. Zij, die voldaan hebben aan het toelatingsexamen tot het reservekader c. Zij, die toegelaten zijn tot de 4de of een hoogere klasse eener Hoogere Burgerschool of van een Gymnasium met 3-jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak maken op vrijstelling van het onder b bedoelde toelatings examen. Zij, die aan dat kamp wenschen deel te nemen, moeten hun voornemen daartoe uiterlijk op Donderdag den 25 Jnli a.s. schriftelijk en onder nauwkeurige opgave van hnn adres hebben medegedeeld aan den hoofdofficier voor het Reservekader te 's-Gravenhage, Paramaribostraat 11, die tevens bereid is zoo noodig, ter zake nadere inlich tingen te verstrekken. De jongelieden-, onder c bedoeld, moeten bij hunne aanmelding tot deelname aan den hoofdofficier voor het reservekader overleggen een bewijs, afgegeven door het De aandacht wordt er in het bijzonder nog eens op ge vestigd, dat bedoeld toelatingsexamen dit jaar plaats vindt op den 25 Juli en dat men om aan dit examen te kunnen deelnemen zich vóór 25 Juni moet hebben aangemeld ten bureele van den hoofdofficier voor het Reservekader. had Ze ging met een ruk overeind zitten Die inspannende studie interesseerde haar nu niet meer. Was misschien hare belangstelling in sociale vragen eveneens zoo'n vooibijgaande phase in haar leven Zou die den zelfden weg opgaan als hare belangstelling voor Franklin, die was gestorven in het unr, dat nu achter haar lag Oppervlakkig, onbeduidend, onoprecht! Zoo was zijne opinie omtrent haar, terwijl ze meende, dat hij onder deu indruk was harer voortreffelijkheden en er zich door aangetrokken voeldeNu al maanden lang deelde ze in al wat hem belang inboezemde, vroeg zijn opinie omtrent allerlei, schikte zich naar hem, toonde openlijk hare bewondering voor hem en met welk gevolg Om nu te bemerken, dat ze voor hem n ets was dan een sentimenteele vrouw, waarschijnlijk wel hem tot last was. Haar moed begaf haar. Ze smaakte al de bitterheid van het lot der vrouw, zwijgend af te wachten, terwjjl de liefde voorbijging, geen enkel teeken te geven, terwijl het geluk geblinddoekt voortstrompelde. Ze klemde de handen ineen eu liep maar steeds de kamer op en neer. Toen hief ze trotsch het hoofd op. Nu, eigenlijk maar beter, dat ze 't nu wistbeter maar, dat hij heenging vóór hij onmisbaar voor haar geworden was. Nu kon ze bewijzen voor hem en voor zichzelve, dat zij zich bjj de beweging had aangesloten ter wille van het volk. Zij zou er zich aan geven zonder den zwakken, vrouwelijken wensch Franklin's werk met hem te deelen Ja, laat hij maar gaan. Wat zeide hij ook weer? »Ale de halfgoden gaan, verschijnen de goden HOOFDSTUK II. De stem des volks. De volgende dag was een Zondag. Catharina werd wakker met eeu pijnlijk en onaangenaam gevoel. Terwijl ze zich bewast was van iets akeligs, zweefde ze een oogenblik tusschen de twee werelden van slapen en

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 5