van hst Toirhsristó Militair Herrit. Oproeping onderzoek verlofgangers. Burgeravondschool. REGELING ALKMAARSCHE COURANT. ^rationale Militie. Nationale Militie. Dinsdag, den 18en Juni Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. Ned e r I a n do No. 7079 f 400; no. 17178 f 200; no. 781 premie f 3000. No. 68. Honderd en derde Jaargang. 1901. Zondag 9 Juni 1901. Derde blad. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, eenige der voornaamste bepa lingen omtrent de regeling van het voorbereidend Dllltalr Onderricht, welke regeling is vastgesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 1 Jnni 1898, Vile afd., n°. 10. Onder voorbereidend militair onderricht begrijpt deze regeling het elementair practisch en theoretisch ondorwijs in den dienst der Infanterie en der Vesting-Artillerie, dat door officieren en minder kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het alge meen ten doel, door locale oefening, die zooveel mogelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnas tiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvoudigste militaire exercitiën terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de ver bintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader, in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behande ling van het geweer eigen te maken en voorts tot op leiding van toekomstige militieplichtigen, die aanspraak wenschen te vorkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tjjdens hun ver blijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvolgende wintertijd- perken telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gednrende ten minste 3 uren per week. Het voorbereidend militair onderricht is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16- tot 24jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde localiteit beschikbaar of tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is gegeven a. in plaatsen waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoeve van de oefe ningen van het reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteld indien daar ten minste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 10 deelnemers de lessen volgen b. in andere plaatsen dan die sub a bedoeld, indien daar tenminste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel tenminste 20 deelnemers de lessen volgen. De aanmelding tot deelneming aan het onder richt geschiedt vóór 1 Juli a.s. ter gemeente secretarie op alle werkdagen van 9 tot 2 uur. De ovengenoemde Hoofdofficier doet jaarlijks in de maand bebruari een onderzoek instellen naar de vorde- ringen der jongelieden, die aan het voorbereidend mili tair onderricht deelnemen. Aan hen, die voor de militie hebben geloot en den hoogervermelden 2 jarigen cursus in zijn gehael en blij kens het onderzoek met vrucht hebben doorloopen, wordt uitgereikt een getuigschrift model W. Lotelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de Militie in het bezit zijn van het getuigschrift model W komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, voor andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad, indien het korps, waarbij zij zijn ingelijfd, een onderdeel is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar 5 Juni 1901. G. RIPPING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aanschrijving, de onderstaande, hier wonende, of tot deze gemeente behoorende verlof gangers, om zich tot bijwoning der herhalingsoefeningen, 's namiddags vóór 4 uren bij hun korps te vervoegen als volgt 4e Regiment vesting-artillerie, lichting 1899, garnizoen Helder. 24 Juni 1901. Cornells Jacobus Horver, Pie- ter BergmanDartlnus Pelrus ®ch2£n Cornells Kramer, Jan üiaber, Hendrlkus Johannls Chris tlnus van Assen, Pantserfort-artillerie, lichting 1899, garnizoen Helder. 24 Juni 1901. Jacob Brujjn, Frederlcus Ge- rardus de Mtunk, Hcijer Xiodder. Pantserfort-artillerie, lichting 1899, Fort by IJ mniden. 1 Juli 1901. Meijer de lileme. 4e Regiment vesting-artillerie, lichting 1899, garnizoen Helder. 24 Juli 1901. Franclscus Antonlus Veer, Arie Wledijk. Ie Regiment Infanterie, lichting 1898, garnizoen Helder. 26 Juli 1901. Bernard Merman Wlttenberns, Gerrit Bijkerk, Johannes de Vries, Willem Gcerding, Jan «las, Jan van Koot, «erardus Hendricus §wart, licendert Verhagen, Hlaas Smit. De opgeroepenen hebben recht op vrij transport naar hun korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 6 Juni 1901. G. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen hij deze op, de verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente verblijfhoudendedie vóór den 1 April 1901 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, dus ook zij, die zijn ingedeeld voor de lich ting 189Ö en 1896 alsmede zij, die zijn ingedeeld voor de lichting 1891 voor zoover zij op den datum voor het onderzoek bepaald niet gepasporteerd zijn, om zich op dezes jaars, des voormiddags te tien uren, te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeenteom aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uit rustingstukken, benevens zakboekje en verlofpas. De verlofgangers worden daarbij herinnerd aan de bepalingen der Militiewet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, G. RIPPING, Voorzitter. 3 Juni 1901. C. D. DONATH, Secretaris. AAlGIFTk tot deelneming aan bovenge nocmd onderricht ter Gemeente-Secretarie vóór 1 .111,1 a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. Aan de BURGERAVONDSCHOOL te ALKMAAR wordt voor den cursus 1901/2 gevraagd een Onder wijzer met acte Wiskunde L. O., tegen eene ver goeding van f 2öO,per cursus. Inzending van stukken (adres op zegel) vóór 20 Juni e.k. aan het gemeentebestuur. Wed. Paarden-Stamhock. Er zal eene vergadering plaats hebben van de Af- deelïng s>Noordholiand" van bovengenoemde Vereeniging, op Donderdag, den 13, des middags 12 nre, bij den heer J. Vader te 8chagen. De punten van beschrijving zijn: notulen; ingekomen stukkan; mededeelingen rekening; rekening Provinciaal Subsidie over 1900; benoeming van drie leden van het bestuur, in do plaats van de op 1 Januari e k. aftredende heeren J. Breebaart Kz., jhr. mr. P. van Foreesc en F. W. baron van Tuijll van Seroos- kerken, die echter herkiesbaar zijn benoeming van drie afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering der Ver eeniging te Rotterdamop te geven voorstellen, ter opname onder de punten van beschrijving voor de Alge meene Vergadering. Het bestuur maakt bekend, dat de keuringen van mer- riön, geboren in 1894, 1895. 1896, 1897, 1898 en 1899, zoomede van hengsten, geboren in 1900, zullen plaats hebben, telkens des voormiddags 9 nre precieste Schagen, op Maandag 1 Julite Hoofddorp, op Dinsdag 2 en 3 Juli; en te Beverwijk, op Donderdag, 4 Juli. Voor merriën, geboren in 1894, 1895 en 1896, zijn be schikbaar 14 aanhondingspremiën van f 100; voor mer riën, geboren in 1897 en 1898, 14 van f 75; voor 2-jarige merriën, 20 van f 40, en voor hengsten, geboren in 1900 en ingeschreven in h<at Venlenboek, 6 premiën van f 100. De premiën, toegekend aan 2-jarige merriën, worden in 1902 uitbetaald, na overlegging der sprongbewijzen. Om in 1902 voor eene aanhoudingspremie in aanmer king te komen, moeten hengsten, geboren in 1901, in het Venlenboek zijn ingeschrevenin 1908 geldt deze bepaling ook voor de 2-jarige hengsten. Vermeerdering van het aantal premiën is, wegens de verhoogde Rijks bijdrage, niet onmogelijk. Te Schagen en te Beverwijk zal vóór de premiekeu ringen gelegenheid worden gegeven tot inschrijving van merriëu in het Stamboekte Hoofddorp op Dinsdag 2 Juli; den 3den besliaat daarvoor geen gelegenheid. Volg orde der keuringen te Schagen en te Beverwijk 9 ure Stamboebkenring, daarna keuring van merriën van 3, 4 en van 5, 6 en 7 jaarna ééu uremerriën geboren in 1899 en hengsten geboren in 1900. Te HoofddorpDinsdag 2 Julina afloop der Stamboebkenring, merriën van 3 en 4 jaar. Woensdag 2 Juli van 911 nre, merriën van 5, 6 en 7 jaar van 111 ure, merriën, geboren in 1899, en te 2 ure hengsten geboren in 1900. De aangifte ter mededinging is verplichtend en moet, onder opgave van den leeftijd der merriën, 8 dagen vóór de keuringen geschieden bij den secretaris W. Teengs te Alkmaar. Boler. Men schrijft aan het N. v. d. D. uit Drente: Een groot getal coöperatieve zuivelfabrieken in Drente verzenden d9 boter ongekneed, tengevolge waarvan deze buiten de provincie wordt bewerkt, gewogen, gekenrd, geprijsd, verpakt en naar de plaats van bestemming ver zonden. Dit is een zaak van vertr ouwen zonder contröle, wijl de fabrieken eerst bij de afrekening gewicht en prijs te weten komen. De kneclerijen maken een ruwe winst van 30 cent per kilogram, welke netto op 10 cent kan gesteld worden. Op deze wijze gaat jaarlijks een bedrag van ongeveer f 100,000 voor Drente verloren. Het bestuur van den »Bond ■san Coöperatieve Zuivel fabrieken in Drente" wenscht daarom een coöperatieve knederij in die provincie op te richten. In een op 8 Juni a. s te Assen, te houden vergadering zal dienaan gaande een besluit 'genomen worden. eerhugow aard. Bij den heer P. van Rijn werd den 5 vergaderd 'ter bespreking van het sohoolfesst, dat ieder jaar mag worden meegemaakt door de leerlingen van de alhier bestaande 4 openbarescholenwelke minder dan 10 verzuimen hebben. Nadat de vergadering was geopend, de notulen voorgelezen, de rekening vau den penningmeester was nagezien en goedgekeurd, de afgetreden bestuursleden door nieuwe waren vervangen, werd aan de orde gesteld de vraag, hoe zal hot schoolfeest worden gehouden. Besloten werd, na eenige besprekingen, iedere school vrij te laten in het feestvieren, onder voorwaarde, dat men de som niet mag overschrijden, die voor iedere' wijk uit de algemeene kas wordt uitbetaald. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering na de gebruikelijke rondvraag gesloten. Benoemd tot lid van het bestuur van den polder Waarland de heer J. Zntt Jr., en van den polder »Speketer" de heer C. Kramer. Gevaarlijke kaas. De gezondheidscommissie te Middelburg waarschuwt tegen het gebruik van sterk beschimmelde kaas, aldaar, zich onderscheidende door groene kleur, sterke lucht en' sterke schimmelvorming in de vele scheuren en barsten. Reeds hebben zich daar gevallen van kaasvergiftiging voorgedaan. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed, de verbreeding der be staande verzwaring van de buitendninregel benoorden de Groote Keeten onder de gemeente Callantsoog, behoorende tot de Rijkszeewerben in de provincie Noordholland. Raming f 12,000. Minste inschrijver K. Zeeman voor f9610 te Den Helder. Te Bhenen is bij een ernstige vechtpartij na afloop van de kermis, zekere M. van Maurik met een mes zeer ernstig in het onderlijf gewond. Hij is ter verpleging over gebracht, naar het Diaconessenhuis te Arnhem; zijn toe stand is hoogst 'zorgelijk. De vermoedelijke"dader H. is in hechtenis. Een jongen te Botterdam die op de dakgoot van de ouderljjke woning geklommen was, viel op straat met het treurig gevolg dat hij een schedelbreuk bekwam en kort daarna overleed. Door den gemeenteraad van Harlngcarspel is op het verzoek van de IVoorderstoomtramverecnl- ging om financieelen steun voor de ontworpen lijn Schagen- Alkmaar afwijzend beschikt. Te Joure vond een zoontje van J. v. d. M., in den singel eene slang, welke hij meende dat dood was. Hij nam het dier mede, doch toen hij het in den staart kneep, begon de slang zich plotseling te bewegen en beet den knaap in den rechter wijsvinger. De arm begon hevig op te zwellen en de geneesheer, die terstond ontboden werd, zag zich genoodzaakt den vinger af te zetten, waarna het opzwellen langzamerhand verminderde. Men vermoedt, dat het niet een slang, maar een adder geweest is Veeuitvoer. Het N. v. d. D. meldt Men schrijft ons van de Belgische grenzen In den laatsten tijd schijnt er in de Noordelijke provinciën van België weer groot gebrek te rijn aan goed melkvee. Tenminste Vlaamse'e kooplieden bezoeken druk deze streken en koopen de schoonste exemplaren voor goede prijzen op. Langs de grenskantoren wordt menig stuk vee in België gevoerd. Volgens de statistieke gegevens, dezer dagen door het Ministerie van landbouw bekend getpaakt, zijn in de maand April 11. 5611 stuks hoorvee langs de grensstations in België gevoerd. Daarvan kwamen 5597 uit ons land en slechts 111 uit Frankrijk en Duitschland. In de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg de invoer 18,257 stuks, wegende te zamen 8,808,000 kilogram. Vergelijkt men dezen invoer bij die over een gelijk tijd stip nit vorige jaren, dan zien wij eene vermeerdering tegenover 1900, doeh eene vermindering tegen 1899. In do eerste vier maanden van 1900 bedroeg de invoer 17,904 stuks, wegende 8,260,000 kilo, doch die van 1899 was 23,100 stuks van een gezamenlijk gewicht van 10,461,000 kilogram. Ratten. Aan den Langedjjk, waar de strijd tegen de veldratten reeds meer dan drie jaren met kracht wordt gevoerd, blijkt het nog steeds noodig dien strijd voort te zetten. In de laatste weken zijn weder verscheidene duizenden van dat schadelijk gedierte gevangen. 366ste Staats-IioteriJ. 5e klasse, 17e lijst, 8 Juni. Alpongeluk. Een Amerikaan en zijn vrouw zijn bij een tocht over de Grand-Mulets op den Mont-Blanc door een sneeuwval meegesleurd. Uit Cbamonix is hulp gezonden en de redders vonden de twee reizigers nog levend, doch zeer zwaar gekwetst. Gasontploffing te Cork. Te Cork iu Ierland is het grootste gasreservoir van de stad, dat 500,000 kubieke voet gas bevatte, gesprongen, zoodat de beele stad in donker zat. Bij de ontploffing zijn vijf personen gekwetst. Men meent, dat boos opzet in het spe! is en dat de op het oogenblik stakende arbeiders het gasreservoir met dynamiet hebben doen springen. Tramongeluk. Op een el9ctrische tramlijn bij Sint-Etienne is den 2 een trein van drie wagens vol menschen uit het spoor geloopen. Met een geweldigen schob stieten de wagens op elkaar en werden half verbrijzeld. Vijftig persoren werden gekwe'st; een jong man en een jong meisje werden de beenen geheel verpletterd, een ander jong mau werd een deel van den schedel gebroken. Men vreest dat geen van drieën er van op zullen komen. l'alcmbang. De N. Rett. Ct. kreeg den 3 het volgende telegram uit Batavia »De Maleiers- Ehebben Soeroe Langoen aangevallen. Do controleur werd gewond. Een compagnie infanterie uit Palembang is er heen gezonden." De genoemde plaats Soeroelangoen ligt aan de R a was in de afdeeling Tebing Tinggi der residentie Palembang. 0

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 9