No. 69. fierste blad. Honderd en derde jaargang. 1901. WOENSDAG Arbeid of Stilstand? Buitenland. 12 JUNI. Nederland. Laatste Berichten. De Oorlog in Zuid-Afrika. AlKIHAAKSCllË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SOfranco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f Ö.OÖ. Afzonderlijke nummers 3 ets. De groote en de eenige vraag, waarom het bij de Ka merverkiezing op Vrijdag a.s. gaat is of de Tweede Kamer voor de eerstvolgende vierjarige wetgevende periode van de kiezers de opdracht krijgen zal om te werken aan de vele nuttige en noodzakelijka sociale wetten in voorbereiding in grooten getaleof deze eenvoudig te laten rasten en den kostbaren nationalen tyd te verspil len aan eene Grondwetsherziening die onder de te ver wachten partijverhoudingen en bij de algeheéle afwezig, heid van iedere deugdelijke voorbereiding daarvan, een voudig behoort tot de onmogelyk bereikbare zaken. In dit district dus: werken met Mr. W. C. Bosman of stilstand met Mr. E. Fokker. Dat is de eenige en allesbeheerschende vraag, die de liberale kiezers hebben te beantwoorden Wel trachten de voorstanders der candidatuur-Pokker den kiezers op de meest geruststellende wijze aan het ver stand te brengen dat het met die Grondwetsherziening zoo'n vaart niet loopen zal en het eigenlijk niet anders is dan een toetssteen, hoe het kiezerskorps over de zaak denkt, doch het staat niettemin vast dat Mr. Pokk er die herziening zoo noodzakelijk niet alleen, doch ook zoo urgent vond dat hij geen oogenblik geaarzeld heett, der Liberale partij den rug toetekeeren en alleen daarom eene nieuwe Vrijzinnig-Democratische partij te helpen oprichten. Ook nog op vele andere wijzen doen de voorstanders van Mr. P. al hnn best, om de aandacht van de hoofd zaak afteleiden. Hij is zoo bekwaam zoo jjverig, altijd bereid om in de bres te springen voor de belangen van dit districtzeggen de aanbevelingen om het andere woord schier. twijlelen aan dat alles geen oogenblik, doch dat alles is in even hooge mate te zeggen van den heer Mr. W. C. Bosman. Wie het anders zegt, kent dezen Diet of spreekt tegen beter weten in. De verkiezing loopt echter niet over persoonlijke eigen schappen doch over eene groote beginselvraag. Dat en dat alleen Een inderdaad grappig staaltje van,dergelijke de groote quaestie bemantelende aanbeveling van des heeren P. candidatunrlevert een machthebbende", zooals men tegenwoordig van vrijzinnig-democratiscae zyde bestuurs leden eener kiesvereeniging noemtin het laatste num mer der »Algemeene Gids". De heer H. Coopmans zooals men weet president der Politieke Kiesvereeniging Vooruitgang", en volgens zjjna eigen verklaring als zoo - danig .machthebbende", schrijft in dat biad een verkie- ziDgsstuk getiteld »Bij de Stembns". Onze lezers zullen het schier niet willen gelooven en toch is het zoo, in het gansche stuk wordt met geen enkel woord van de hoofdzaak gerept. Zóó licht een .machthebbende" en nog wel een »pre- sidale machthebbende" de kiezers voor. De hemel beware mij voor mijne vrienden mag de heer lokker wel zuchten! Het is meer dan treurig, dat men zoo weinig voor den dag durft komen met zijn eigen groote beginselen. Op die wijze krijgen de conservatieven volkomen gelijk wanneer men de voormannen bij de verkiezingen zoo ziet optreden en het gezonde verstand der tot kiezen gerechtigden zoo laag ziet schatten. Men moet toch wel een heel lagen dunk van dezen hebben om in dezen grooten beginselstrijd zulk een artikel te durven schrijven. Dat moet de heer C. echter zelf maar weten In datzelfde stnk echter komen dingen voordie niet onweersproken mogen blijven nu de heer C. zich ver oorlooft die te zeggen, waarschijnlijk omdat hij de hoofd zaak niet aandurft. Op bijna kinderachtige wijze Doemt hij den heer Mr. W. C. BOSMAN conservatiefdat is zulk een afgezaagd bestrijdingsmiddel dat men dat voortaan gerust kan achterwege laten; er is niemand meer, die het gelooft of er de dupe van wordt. Erg belangrijk vindt de heer O. het ook dat de heer BOSMAN over enkele van voor ons volk belangrijke vraagstukken door voortgezette studie in verband met de telkens talrijker wordende gegevens op ieder gebied ook van economie langzamerhand van eenigszins andere meening is geworden. Wie dat in hem afkeurt, heeft zeker zelf weinig gestudeerd en dus nooit ondergaan den Prfls der gewone ndvertcntlen Per regel Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. invloed van overtuigende bewijzen of feiten. Wij zouden meenen dat men hem er te hooger om achten moest. De heer C. acht het zijn .duren plicht", en hij wenscht ook dat de kiezers daarin met hem meegaanom den heer BOSMAN als politiek persoon te bestrijden. Zou het werkelijk tegenover de kiezers voldoende zijn, daartoe znlke goedkoope middelen aan te wenden Wij hebbeu van hen een hooger dunk dan de heer C Aan het slot van dit merkwaardige stuk, dat wij onzen lezers zeer ter lectuur aanbevelen, opdat zij kannen zien hoe hoog door een .machthebbende" het eigen oordeel der kiezers wordt geschat schetst hij met verontwaardi ging hoe de leden der Centrale Liberale Kiesvereeniging »na voorbereiding binnenskamers" van de te volgen ge dragslijn op commando door den voorzitter van één twee drie! unaniem den .binnenskamers" voorbereiden candidaat stemden Het is waar, 't is schandelijk en wjj werken door deze gaarne mede om dit stukje van de .machthebbenden" der CENTRALE meer bekend te maken. Het is toch maar gelukkig, dat de democratische be ginselen van de kiesvereeniging van den heer C. deze voor iets dergelijks heeft bewaard. De voorzitter krjjg t daardoor Datuurlijk het volle recht, om zoo iets leelijks in de Centrale met een gebaar van edele verontwaardiging af te keuren Men ziet heter is reden te over waarom de Vrijzinnige-Democraten van de Liberalen niets meer wil len weten De liberalen in dit district weten nu hoe een .macht hebbende" over hen denktzij zullen zich dit moeten getroosten en trachten niettemin zoo mogelijk toch nog eenig gehoor bjj de kiezers te krijgen de candidatunr BOSMAN is nu eenmaal gesteld. Zij het dan ook na het sruk des heeren C. in zeer gedrukte stemming drukken wij de kiezers ernstig op het hart te zorgen dat ons ministerie kan blijven wer ken door af te vaardigen den heer Kr. WI Liever arbeid dan stilstand door urgente Grondwets herziening. MAGMIjANrD. De vrouw van Generaal Botha is den 8 in Southampton aangekomen. Een heir van dag- blad-correspondenten wachtte haar op en talloos waren de pogingen haar eenige mededeeling omtrent het doel harer reis of haar oordeel over den stand van zaken te ontlokken. Mevrouw Botha weigerde echter hardnekkig zich te laten uithooren, en al de verhalen, die de En- gelsche bladen opdisscben omtrent hare uitlatingen in verband met den oorlog, zijn geheel verzonnen. Het eenige wat met zekerheid gemeld kan worden, is dat Mevr. Botha eenige dagen te Londen zal vertoeven en van daar rechtstreeks naar Holland zal komen. De minister van oorlog heeft een tweetal vroeger verspreide berichten moeten terugnemen. Het telegram, waarin gemeld werd dat te Warmbad het commando van Beyers uiteen was geslagen, is gebleken geheel be zijden de waarheid te zijn. De minister sprak het offi cieel tegen, zoo mede het verhaal, dat de Boeren bij Vlakfontein twee Engelsche officieren gefusilleerd zouden hebben, omdat deze hun de werking van een paar hunner kanonnen niet hadden willen leeren. De oppositie in het Lagerhuis stelde den minister eenige onpleizierige vragen omtrent de herkomst en bedoeling dier valsche berichten en de minister wist daarop niet anders te antwoorden, dan dat ook de Boeren wel eens onware berichten hadden verspreid. ZUID-AFRIKA. Uit Pretoria seint Kitchener van den 8 Juni Een ernstig spoorwegongeluk had gisterenmorgen plaats in de nabijheid van Pretoria op de lijn naar Pietersburg. Een trein vol troepen liep op een trein die van de te genovergestelde richting kwam. Negen soldaten werden gedood, en velen gewond. Om den Jonaangenamen indruk van dit telegram weg te nemen, laat Kitchener er een ander op volgen, waaruit voor de zooveelste maal blijkt, dat de Boeren den strjjd moede zijn en alles voor de Britten naar wenBch gaat. Hij seint namelijk van den 10 8 Het aantal Boeren gedurende de laatste maand ge sneuveld, gewond en die zich hebben overgegeven, be draagt 2640. Van 1 tot 7 dezer hebben wij 26 gedood, 4 gekwetst, 409 gevangen gemaakt, gaven 33 zich overj zijn 651 geweren, 115.500 patronen, 120 wagens en 4000 paarden buitgemaakt." Nog een paar zulke berichten en het Engelsche volk is weder voorbereid op de mededeeling van een flinke nederlaag. De reis van het Koninklijk paar. Den 10 zyn Koningin Wiihelmina en Prins Hendrik per extra-trein uit Oldenbnrg vertrokken. Voor en in het station stond de menigte dicht opeengedrongenaan de juichkreten scheen geen einde te komen. Het Hof en de voornaamste autoriteiten waren tegen woordig. ^Groothertogin Marie, en Prins en Prinses Chris tian geleidden het Koninklijk paar naar hnn rjjtuig. Het afscheid was zeer hartelijk. President Kruger is den 10 onverwacht uit Hilversum in Den Haag aangekomen, vergezeld van dr. Leyds, de heeren Bredell en dr. Heijmans. Hij reed in een gesloten landauer van het Staatsspoorstation do stad in. De President denkt eenige dagen in den hniselijken kring door te brengen bfl zÜn vriend. De President zag er zeer welvarend uit. fiasontplof fing. - Ie Arnhem heeft in een galanteriënmagazyn een hevige gasontploffing plaats gehad, waardoor de beide groote spiegelruiten werden verbrijzeld en aan de etalages schade werd aangericht. Er onstond geen brand. Een dame die passeerde werd door glasscherven aan het hoofd gewond een achtjarig jongentje kreeg een scherf in den hals' waardoor het vrij ernstig gewond is. De ontploffing ont stond bij het zoeken naar een lek met licht. (Haarl. Ct.) Ie Anna Paulowna heelt de gemeenteraad tot gemeente-ontvanger benoemd den heer J. K. Kaan, aldaar, in de plaats van den heer Jolles, die onlangs tot burge meester is benoemd. Verdronken. Een omstreeks 23-jarig man, die te Amsterdam ging zwemmen, zonk plotseling voor de oogen zijner kameraden. Uren lang werd naar zijn lijk gedregd. De ongelukkige was slechts een paar maanden getrouwd. V erklezlngen. Heerhugowaard. De politieke lezing van den heer van Knijkbof is zondagmiddag alhier niet doorge gaan, wegens gebrek aan belangstelling. S«'hagen. Den 9 traden alhier als politieke spre kers op de heeren Ossendorp en van Knykhof, daartoe uitgenoodigd door de Arbeiderskiesvereeuiging te Alkmaar, wier voorzitter, de eer Uitenbosch, ook de vergadering leidde. De houding der te Schagen nieuw opgerichte Arbeiders- Kiesvereeniging werd aan scherpe kritiek onderworpen. Mr. Fokker werd door die vereeniging candidaat gesteld en niet de arbeiderscandidaat. En op welke gronden Omdat de socialist op het standpunt van den klassen strijd staat. Maar dat is met Fokker evenzoo. Dan had men Bosman of Oosterbaan moeten stellen. De socialist wil afschaffing van privaat bezit. Hij wil niets, zegt spr., maar zie rondom n en ge zult bemerken, dat Fokker's beweren als zou de middenstand niet achteruit gaan onjuist is. Alles wordt reeds groot-kapitaal, één. Fokker beriep zich op Bernstein, maar diens lezing is reeds vol komen weerlegd door Kautsky. Het aantal personen, dat in economischen zin afhanirelijk wordt, neemt snel' toe Dit zegt ook Trenb. Bij eventneele herstemming zouden de socialisten Oos terbaan steunen Spr. had dit niet gezegd, daar de houding der partij in deze eerst later bepaald kon worden. En dan die kansberekening. De socialist heeft altijd kans, meende van Knykhof, omdat hij stemmen van alle partijen af neemt. Ook dit argument deugt niet. De Arboiders- Kiesvereeniging schrijft in haar program afschaffing der eerste kamer en staats-pensionneering. Fokker is tegen beide. Hoe kan de vereeniging zoo'n candidaat stellen In het breede werd nog de houding van den heer Fokker in de Kamer aan critiek onderworpen, waarbij spr. be weerde, dat de vrijzinnig-democraten door dik en dan met het ministerie waren meegegaan. Spr. wekte de kiezers aan bet einde zijner rede op, tronw ter stembns te komen. Van de gelegenheid tot debat werd geen ge bruik gemaakt. KAAPSTAD, 19 Juni. De militaire autoriteiten hebben de nitdeeling van levensmiddelen ten noorden van De Aar en ten zuiden van Boeloewayo sterk beperkt. Slechts wat strikt noodig is wordt in beperkte hoeveelheden verstrekt. Het doel van dezen maatregel is het den vijand onmoge lijk te maken daar levensmiddelen te krijgen. Koningin Wilhelm! na te Oldenburg. OLDENBURG, 10 Juni. De Koningin en prins Hendrik der Nederlanden zijn hedenavond voor een tweedaagsch bezoek aan het Hof hier aangekomen. Op het perron werden zij door den Groothertog van Oldenburg ontvangen en reden vandaar naar het slot.

Alkmaarsche Courant | 1901 | | pagina 1